Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #131  
Παλιά 09-04-08, 20:29
Το avatar του χρήστη freya
freya Ο χρήστης freya δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2006
Μηνύματα: 238
Προεπιλογή

Όπως είπα και σε ένα άλλο topic πάντα σκοπός μας είναι να δούμε αν είναι κάτι αλήθεια ή όχι με το να το αμφισβητήσουμε. Προσωπικά ακολουθώ ακριβώς την ίδια τεχνική. Υπάρχουν άτομα που με υποστηρίζουν γιατί πολύ απλά δεν έχω δώσει ποτέ το δικαίωμα για κάτι διαφορετικό.

Δεν πήρα το βίντεο να το βγάλω στο ίντερνετ. Δεν παρουσίασα το βίντεο την στιγμή που το τράβηξα. Δεν μίλησα σε κανέναν για αυτό παρά μήνες αφού το είχα τραβήξει. Δεν έχω κάνει αναφορές για την εμπειρία μου σε κανέναν άλλον ιστότοπο. Στα meetings δεν συστήνομαι ως η freya με την προσωπική εμπειρία. Είμαι πολύ κλειστός χαρακτήρας και όσοι με έχουν γνωρίσει προσωπικά είναι σε θέση να σου πουν πως δεν μιλάω πολύ και ότι είμαι σχετικά απομονωμένη.

Δεν έχει αλλάξει κάτι από την στιγμή που έγραψα την εμπειρία μου. Δεν έχω αποκτήσει περισσότερους φίλους, δεν έχω γίνει ξεχωριστή. Στα meetings κάθε φορά κάποιος με συστήνει. Κάθε φορά δεν μιλάω σχεδόν με κανέναν. Προσωπικά από εδώ μέσα με ξέρει καλά μόνο ένα άτομο με το οποίο κάνω παρέα και το οποίο πλέον δεν μπαίνει. Δεν βρίσκω κάποιον λόγο να κοροϊδέψω κάποιον για να κερδίσω κάτι. Δεν έχω να κερδίσω κάτι. Απλά, πλέον διατηρώ την ψυχραιμία μου. Έχω περάσει και βιώσει άσχημες καταστάσεις που στην δική μου ψυχολογία προκάλεσαν κηνισμό και ψυχραιμία. Αν με ρώταγες το 2006 θα σου έλεγα πως είμαι τρομοκρατημένη. Πλέον σου λέω πως είμαι ήρεμη.
__________________
Death is but a fraction of life...
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 09-04-08, 20:42
irodis22 Ο χρήστης irodis22 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

den ksero ti allo na sou po.an einai etsi opos ta les xaras sto kouragio sou.
makari oloi na eixan tin dinami sou.kai sigxaritiria stous anthropous pou einai dipla sou gia ton xaraktira tous ego prosopika den tha to antexa pote.
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 09-04-08, 20:46
Το avatar του χρήστη Mr.Nobody
Mr.Nobody Ο χρήστης Mr.Nobody δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

freya και εγω ακριβως ετσι οπως εισαι εσυ ειμαι και εγω.ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο.Προφανως ειμαστε εμεις που φταιμε ή ειναι ολοι οι αλλοι μα....
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 09-04-08, 21:01
Το avatar του χρήστη Witch Shadow
Witch Shadow Ο χρήστης Witch Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 799
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mr.Nobody
freya και εγω ακριβως ετσι οπως εισαι εσυ ειμαι και εγω.ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο.Προφανως ειμαστε εμεις που φταιμε ή ειναι ολοι οι αλλοι μα....

Φιλε Nobody
δεν ειναι αναγκη να κρινεις τον εαυτο σου τοσο σκληρα. Δεν ειστε οι μοναδικοι κλειστοι σαν χαρακτηρες ανθρωποι.
Δεν φταις εσυ ή η Freya ή οποιοσδηποτε αλλος επειδη δεν γινονται ευκολα αποδεκτα ολα οσα αναφερονται. Τα περιεργα και τα παραξενα. Ειναι απλα μια εμπειρια.
__________________

Oh I'm gonna be soooo happy when I vanquish your very sorry ass...
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 09-04-08, 21:33
f.nikolaos Ο χρήστης f.nikolaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Αγαπητή freya , είμαι σίγουρος ότι είσαι ένα ιδιοφυές πλάσμα και πολύ συμπαθητικό, όμως πρέπει να μιλήσω ξεκάθαρα ως παρατηρητής των όσων λες. Δεν θεωρώ ότι ο,τι λες είναι ψέματα μα πιστεύω όμως ότι ασχολείσαι με την μαγεία και σ’ αυτό προδόθηκες μόνη σου: «Με την μαγεία δεν έχω ασχοληθεί ποτέ πέρα από το διάβασμα-και δεν ασχολούμαι γενικώς με το θέμα», « ο πίνακας ouija δεν θεωρείται μαγεία αλλά παιχνίδι και δεν τον πήρα και πολύ στα σοβαρά». Σε προδίδει το γεγονός ότι στην ψυχολογία η συγκεκριμένη αντίφαση σημαίνει προσπάθεια συγκάλυψης και απενοχοποίησης κάποιου γεγονότος η εσωτερικού συναισθήματος. Προσεξε όμως τι ερωτήση προκειπτει: γιατί διαβάζεις σχετικά με τη μαγεία αφού όπως λες δεν ασχολείσαι με το θέμα;
2 Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ο πίνακας Ouija δεν θεωρείται μαγεία αφού ότι συμβαίνει σ’ αυτό το παιχνίδι είναι παράδοξο;(με τη λογική ανεξήγητο. Γνώριζε επίσης ότι είναι το πρώτο σκαλοπάτι για τη μαγεία ένα από τα δίχτυα που έχουν στήσει κάποιοι κύριοι)
3 (συγγνώμη εκ των προτέρων)είπες ότι στην οικογένεια σου οι γυναίκες έχουν κάτι ‘’ανεξήγητο’’ περι τίνος πρόκειται αλήθεια;
Έχω την εντύπωση αγαπητή μου ότι ξέρεις πολύ καλά ποιος είναι αυτό το κοριτσάκι. Αν όμως δεν ξέρεις απλά σε προειδοποιώ ότι κινδυνεύεις!!! οι ψυχές freya μου δεν εγκλωβίζονται πουθενά και το ξέρεις καλά αυτό, διότι αν αυτό συνέβαινε θα επρόκειτο για κάποια ατέλεια του κόσμου της αιωνιότητας και παράλληλα κατάργηση της ύπαρξης του Κυρίου της όπως και της απόλυτης ισορροπίας του υλικού κόσμου(όταν λέω ισορροπία εννοώ ότι το καλό και το κακό υπάρχουν σε συνεχή πάλη όχι μεταξύ τους αλλά με το ποιος θα κερδίσει περισσότερο ανθρώπινο υλικό).
Η άποψη μου λοιπόν, αν η όλη ιστορία πρόκειται περι αληθινού γεγονότος, είναι ότι :έχεις μπλέξει σε μια δαιμονική συμπαιγνία από την οποία πρέπει κορίτσι μου να ξεφύγεις. Ο τρόπος που το κοριτσάκι παρουσιάζεται και αντιδρά είναι μια από τις πολλές περιπτώσεις δαιμονικής παρουσίας γύρω από έναν άνθρωπο. Και είσαι σ ένα στάδιο επικίνδυνο αν πράγματι έχεις αρχίσει και τη δέχεσαι απαθώς διότι είναι η περίπτωση όπου το άτομο οδηγείται σε δαιμονισμό. Αυτό δηλαδή που προσπαθεί να κάνει είναι να σε πείσει και να γίνει κύριος της αθάνατης ψυχής σου. Σε ρώτησα αν ασχολείσαι με τη μαγεία διότι είναι η πρώτη αίτια αυτής της κατάστασης. Υπάρχει όμως και η περίπτωση που κάποιος άλλος να προσπαθεί να σου κάνει κακό. Αν πράγματι είσαι η ψυχή μιας παρέας η ένα πρόσωπο που συγκεντρώνεις την προσοχή των άλλων εύκολα κάνεις εχθρούς freya μου.
Προτείνω να κάνεις ένα πείραμα για να διαπιστώσεις πραγματικά τι συμβαίνει, α. να της δώσεις αγιασμό όχι να πιει αλλά να της πλησίασης β. να κάνεις αγιασμό στο δωμάτιο γ. και βεβαία το πιο απλό να αναφέρεις το όνομα του Χριστού και να κάνεις το Σταυρό σου.
Σε προλαβαίνω όμως και σου λέω πως αισθάνομαι ότι είσαι σε κίνδυνο και δεν σε κατηγορώ για τίποτα κρίνω την κατάσταση από την σκοπιά μου και την εμπειρία μου και σε βεβαιώνω ότι θα αποδεδειχθώ αληθινός αν κάνεις ένα από τα παραπάνω βήματα.
Είμαι ορθόδοξος ιερέας και από πείρα σου μίλαω. Σε καμία περίπτωση μην αφεθείς στο φόβο ότι κι αν συμβεί. Αυτό είναι το κλειδί. Να μην του δίνεις σημασία!
Είμαι ανοιχτός σε κάθε ερώτηση και σε κάθε αντίρρηση σου. Με αληθινή αγάπη και ενδιαφέρον.
Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 09-04-08, 23:59
Το avatar του χρήστη freya
freya Ο χρήστης freya δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2006
Μηνύματα: 238
Προεπιλογή

f.nikolaos όποιος και ό,τι και αν είσαι, να αρχίσω ενημερώνοντας σε ότι οι επαφές μου με την εκκλησία ήταν πολλές και ουσιαστικές από πολύ μικρή ηλικία. Ο θείος μου ήταν ιερέας και δυστυχώς γνωρίζω καλύτερα από όλους τα μαθήματα που λαμβάνετε στην ιερατική σχολή. Δεν αντιλέγω ότι σύμφωνα με αυτά που έχετε διδαχτεί και εν συνεχεία διδάσκετε με την σειρά σας στους υπόλοιπους για εσάς είναι κάτι αληθινό και ουσιαστικό. Αυτό όμως που ξεχνάτε και που βασικά επιλέγετε εσείς οι ίδιοι να παραβλέπετε είναι το γεγονός ότι οι άνθρωποι πλέον έχουν πάψει να είναι άβουλα πλάσματα.

Ο θείος μου, όταν τελείωσε την ιερατική σχολή, επέβαλε στην θεία μου να παραμείνει μέσα σε ένα μοναστήρι για 40 ημέρες για να είναι καθαρή η ψυχή της για να κάνουν παιδιά. Κάποια χρόνια αργότερα αρνήθηκε να με κοινωνήσει γιατί αρνήθηκα να πάω στο ίδιο μοναστήρι για ανάλογο χρονικό διάστημα. Τότε ήμουν 6 ετών. Από τότε δεν έχει αλλάξει κάτι ουσιαστικό στην συμπεριφορά των ιερέων. Συνεχίζετε να ακολουθείτε την πορεία "δαιμονικά-σατανάς-κακό". Δεν αμφιβάλλω ότι υπάρχουν αλλά όταν μου λέτε ότι άτομα που πέθαναν με οποιονδήποτε τρόπο γίνονται υποχείρια του σατανά τότε κάνετε μεγάλο λάθος. Μιλάτε για μάγεια και μάγια. Μιλάτε για δαιμονοληψίες και μετά θάνατον ζωή. Αν γνωρίζατε από ψυχολογία δεν θα καταφεύγατε σε τεχνάσματα τύπου απενεχοποίηση και συγκάλυψη. Θα γνωρίζατε ότι μερικές φορές κάποιος προσπαθεί να τονίσει ένα γεγονός με το να το αναφέρει. Στην δική μας περίπτωση, για να μην μπορέσετε να χρησιμοποιήσετε εναντίον μου τον πίνακα ouija έκανα την αναφορά ότι τον θεωρώ παιχνίδι και ότι έχει χρησιμοποιηθεί από εμένα μία μόνο φορά και ότι δεν πρόκειται ποτέ ξανά.

Έχει γίνει αγιασμός στο σπίτι. Ναι, και στο δωμάτιο. Έχει μπει ιερέας εδώ μέσα. Έχω πάει στην εκκλησία. Έχω προσπαθήσει να βρω το όνομα της για να το διαβάσω. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης έφερε έναν από εσάς για να κάνει εξορκισμό. Εάν προσωπικά ήμουν στη θέση οποιουδήποτε πνεύματος θα είχα αρπάξει τα διάφορα κλαπατσίμπανα από τα χέρια του ιερέα και θα τον είχα τρέψει σε φυγή. Εσείς πιθανόν να κάνατε κάτι διαφορετικό. Το όνομα του Χριστού έχει αναφερθεί μπροστά της και έχω κάνει και τον σταυρό μου. Δεν έγινε κάτι. Δεν άρχισαν ξαφνικά να ακούγονται ουρλιαχτά ούτε άνοιξαν οι πύλες της κολάσεως για να επιστρέψει πίσω ο δαίμονας.

Δεν είμαι η ψυχή της παρέας. Δεν συγκεντρώνω εύκολα την προσοχή των υπολοίπων. Ζω μόνη μου και ο κύκλος μου περιορίζεται σε 5 άτομα. Αυτά τα πέντε άτομα είναι κοντά μου γιατί σέβονται ο ένας τον άλλον και δεν μου ζητάνε 200 ευρώ μόνο και μόνο για να μπουν στο σπίτι μου. Ένας από εσάς από την άλλη το έκανε. Φυσικά δεν του τα έδωσα.

Ο μόνος κίνδυνος στον οποίο βρίσκομαι αυτή τη στιγμή έχει να κάνει με θέματα υγείας και όχι με κάποιο πνεύμα που μπορεί να με περιβάλει. Κινδυνεύω με το να σας πιστέψω και να καταναλώσω χρόνο και χρήμα σε κάτι που από χρόνια έχει αποδείξει πως είναι σαθρό. Επιλέγω να ακούσω αυτά που έχετε να μου πείτε αλλά μην περιμένετε ούτε για μία στιγμή να σας πιστέψω και να λάβω σοβαρά υπόψην αυτά που λέτε. Δαιμονοληψίες, φαντάσματα, σατανάδες, εμπορευματοποίηση όλων των παραπάνω, αδυναμία προσαρμογής σε μία εποχή που αλλάζει...

Αν θεωρείτε πως κάποιος έχει γίνει κύριος της αθάνατης ψυχής μου τότε έχετε δίκιο. Εγώ είμαι ο κύριος της αθάνατης ψυχής μου, τα άτομα που αγαπώ έχουν μερίδιο σε αυτήν, η μητέρα μου είναι υπεύθυνη για την παρουσία της σε αυτόν τον κόσμο. Αλλά να ξέρετε πως δεν είμαι η μόνη... Υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες άλλοι που σας περιβάλλουν και είναι ακριβώς το ίδιο. Ό,τι δεν μπορείτε εσείς να το εξηγήσετε το δαιμονοποιείτε, ό,τι δεν μπορούμε εμείς να το εξηγήσουμε το ερευνάμε.
__________________
Death is but a fraction of life...
Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 10-04-08, 00:09
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

[QUOTE]
Παράθεση:
ELPINIKI για τον καθένα μας είναι διαφορετική η αντίληψη του όρου "χαζό". Για εμένα μπορεί να είναι χαζό το να πιστεύουμε πως υπάρχουν δύο κόσμοι όπου ο ένας είναι εδώ που ζούμε και ο άλλος βρίσκεται κάπου αλλού (άγνωστο το που). Για κάποιον άλλον είναι χαζό το να θεωρούμε ότι υπάρχουν ψυχές μετά τον θάνατο. Για κάποιον τρίτο είναι χαζό το να δεχόμαστε ότι υπάρχουν ψυχές γενικότερα.
κοιτα να δεις γλυκια μου...εφοσον απο την φυση, σωματικα δηλαδη τη στιγμη του θανατου παυει με το σωμα να υπαρχει το καθε ον στην εδω ζωη, ετσι ακριβως γινεται και με την ψυχη του παυει να κατοικει καπου (σωμα) και πηγαινει καπου αλλου πες το οπως θελεις αλλη διασταση, αλλον κοσμο, κ.τ.λ. χωρις να σημαινει οτι οι ψυχες δεν επισκεπτονται καποιες στιγμες τη γη αλλα οχι με τον τροπο που το κανει η μικρουλα να εγκατασταθει εδω. σε καμια περιπτωση δεν θεωρω χαζο την υπαρξη των ψυχων.

Παράθεση:
Για εμένα δεν υπάρχουν δύο κόσμοι. Υπάρχουν δύο τμήματα-μορφές του ίδιου κόσμου. Δεν είναι παράξενο σε μένα το ότι κάποιες φορές κάποιος έχει την δυνατότητα να βλέπει και στα δύο τμήματα. Επίσης είμαι προσωπικά ενάντια στο ότι όλοι και όλα θέλουν κάτι. Μένω ήδη δύο χρόνια μέσα στο σπίτι, έχω επικοινωνήσει με "εκείνη", της έχω εκφράσει θέλω μου, μου έχει εκφράσει θέλω της αλλά ποτέ τίποτα παραπάνω. Δεν καταλαβαίνω την εμμονή που έχουν οι περισσότεροι με το να ψάχνουν τί μπορεί να θέλει κάποιος άλλος (ακόμα και ένα πνεύμα). Μπορεί να μην θέλει τίποτα. Μπορεί απλά να είναι και να βιώνει κάτι.
σαφως και υπαρχουν δυο κοσμοι και οχι μονο....
ΑΛΛΑ υπαρχει και μια διαχωριστικη γραμμη αναμεσα σε αυτους τους κοσμους. για να υπαρχει αρμονια.
το να επιμεινεις και να ρωτησεις την μικρουλα για το τι θελει το θεωρω απαραιτητο...(αν συμβαινει κατι τετοιο)
εδω διαφωνω στο οτι μονο οι ψυχες ηλικιακα μεγαλων ανθρωπων εχουν να μας πουν κατι ή οτι εχουν αφησει ανοιχτους λογαριασμους.

γνωριζω αρκετα ατομα που εχουν ερθει σε επαφη με πνευματα και ψυχες νεκρων αλλα κανενας ποτε δεν μου μιλησε για παρομοιο περιστατικο με το δικο σου.
οταν οι ψυχες επιστρεφουν "πισω" το κανουν για καποιο πολυ ιδιαιτερο λογο και οχι για να κοβουν βολτες και να τρομαζουν τους ανθρωπους.
(αλλωστε τα μερη των ψυχων οπου υπαρχουν ειναι πολυ πιο ομορφα απο τη γη μας).
Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 10-04-08, 00:29
Το avatar του χρήστη Witch Shadow
Witch Shadow Ο χρήστης Witch Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 799
Προεπιλογή

Θα συμφωνησω με την Elpiniki σχετικα με την υπαρξη των δυο κοσμων. Ειναι αληθεια οτι υπαρχουν δυο κοσμοι. Συνυπαρχουν μαζι και χωριστα αλλα αρμονικα οι κοσμοι των ζωντανων και των νεκρων. Ο κοσμος των νεκρων ειναι ιδιος με τον κοσμο των Ζωντανων, με τα κτιρια, τα περιβαλοντα κ.α. (εκτος απο μεσα μαζικης μεταφορας ). Διαβαζοντας καλυτερα και ακομα πιο προσεχτικα τα ποστ θεωρω οτι πρεπει να επιμεινεις αγαπητη φιλη Freya να μαθεις το λογο που εμεινε το κοριτσακι στον κοσμο των ζωντανων. Εκανα λαθος στο προηγουμενο ποστ μου.
__________________

Oh I'm gonna be soooo happy when I vanquish your very sorry ass...
Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 10-04-08, 09:36
Το avatar του χρήστη freya
freya Ο χρήστης freya δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2006
Μηνύματα: 238
Προεπιλογή

Μα εδώ είναι το θέμα... Δεν επέστρεψε η ψυχή της. Δεν έφυγε ποτέ! Από όσο μπορώ να καταλάβω και από όσα μου έχουν αναφέρει τόσο ο προηγούμενος ιδιοκτήτης όσο και η κυρία που έμενε στην πολυκατοικία δεν υπήρξε μετάβαση στον "άλλο κόσμο" (εδώ διαφέρουν οι αντιλήψεις μας, καθένας δικαιούται την δική του). Οι γονείς της έφυγαν αμέσως μετά την κηδεία. Οι επόμενοι ιδιοκτήτες μπήκαν ένα μήνα μετά, ο επόμενος λίγους μήνες αργότερα και είκοσι σχεδόν χρόνια πιο μετά μπήκα εγώ. Δεν υπήρξε κάποιο διάστημα που να είναι άδειο το σπίτι ή ακόμα και να μένει κάποιος εδώ και "εκείνη" να μην είναι...

Βάζουμε όλοι κανόνες. Κανόνες για τις κατηγορίες των φαντασμάτων, κανόνες για το πως θα πρέπει να συμπεριφέρονται, κανόνες για το πως θα πρέπει να εμφανίζονται, κανόνες για το τί θέλουν. Και όλους αυτούς τους κανόνες τους βάζουμε σύμφωνα με την λογική μας και όσα έχουμε διαβάσει, τα οποία με τη σειρά τους έχουν γραφτεί από άτομα σύμφωνα με την λογική τους και όσα έχουν διαβάσει και ούτω καθεξής... Έχω κουραστεί να ακούω τα χίλια μύρια, να μου προσάπτονται διάφορα, να προσπαθώ να υπερασπιστώ τόσο την δική μου νοητική κατάσταση όσο και των φίλων και γνωστών μου. Ειλικρινά υπάρχουν φορές που μετανιώνω αφάνταστα που μίλησα για αυτό. Κάποτε θα με έκαιγαν, σήμερα απλά με μεταμορφώνουν από ψυχασθενή σε δαιμονισμένη και από ψεύτρα σε άτομο με ψυχολογικές ανάγκες.

Κάποιος με ρώτησε πως αντέχουν τα άτομα δίπλα μου. Η απάντηση είναι πως όσον αφορά αυτό το θέμα, αναρωτιούνται και οι ίδιοι γιατί συνεχίζω να απαντάω στα ερωτήματα, γιατί συνεχίζω να υπερασπίζομαι κάτι που στα μάτια πολλών δεν υπάρχει. Δεν ξέρω, αυτός είναι ο χαρακτήρας μου απλά. Η ψυχραιμία μου μεταφράζεται σε ψέμμα. Ο τρόμος μου σε ψυχολογική αστάθεια. Θέλετε να ρωτήσω την "μικρή" τί θέλει; Θα το κάνω. Ξανά και ξανά και ξανά αλλά η απάντηση θα είναι πάντα η ίδια. Αν ψάξετε μέσα στα μηνύματα μου θα την βρείτε. Την έχω κάνει ήδη την ερώτηση.

Αυτή τη στιγμή περνάμε μία φάση ύφεσης. Πέρα από το άνοιγμα κάποιου συρταριού ή την ελαφριά ανατριχίλα στον σβέρκο έχω πάψει να παρατηρώ κάθε της κίνηση. Από ένα σημείο και έπειτα δεν σου χτυπάει στο μάτι κάθετι παράξενο και παράδοξο. Από ένα σημείο και έπειτα δεν τρομάζεις τόσο εύκολα. Ψάχνεις να βρεις την λογική εξήγηση "Το συρτάρι το ξέχασα ανοιχτό εγώ", "Ο Σωκράτης ανέβηκε στην βιβλιοθήκη και έριξε κάτω το βιβλίο", "Ο Δ. το πρωί άφησε ανοιχτό το ντουλάπι"... Έχετε ίσως την εντύπωση ότι όλα όσα γίνονται μέσα στο σπίτι μου τα αποδίδω σε "εκείνη". Δεν είναι έτσι όμως. Ο πρώτος χρόνος ήταν δύσκολος και τρομακτικός. Έκανε την εμφάνιση της σε όλους. Πλέον ξέρει ποιοι μπαίνουν μέσα στον χώρο και εμείς με την σειρά μας έχουμε συνηθίσει. Δεν ξυπνάω με την σκέψη της, δεν κοιμάμαι με τον φόβο της. Λυπάμαι αν σας απογοητεύω αλλά πιο πολύ με αγχώνει το πτυχίο μου και το τί καινούριο θα ακούσω όταν μπω μέσα στο forum παρά το τί θα γίνει μέσα στο σπίτι μου και αν θα βρω ένα ντουλάπι ανοιχτό και έναν Σωκράτη να κάνει τούμπες στο πατάρι.
__________________
Death is but a fraction of life...
Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 10-04-08, 10:09
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μα εδώ είναι το θέμα... Δεν επέστρεψε η ψυχή της. Δεν έφυγε ποτέ! Από όσο μπορώ να καταλάβω και από όσα μου έχουν αναφέρει τόσο ο προηγούμενος ιδιοκτήτης όσο και η κυρία που έμενε στην πολυκατοικία δεν υπήρξε μετάβαση στον "άλλο κόσμο" (εδώ διαφέρουν οι αντιλήψεις μας, καθένας δικαιούται την δική του). Οι γονείς της έφυγαν αμέσως μετά την κηδεία. Οι επόμενοι ιδιοκτήτες μπήκαν ένα μήνα μετά, ο επόμενος λίγους μήνες αργότερα και είκοσι σχεδόν χρόνια πιο μετά μπήκα εγώ. Δεν υπήρξε κάποιο διάστημα που να είναι άδειο το σπίτι ή ακόμα και να μένει κάποιος εδώ και "εκείνη" να μην είναι...
Καλημερα!
οταν πεθαινουμε το σιγουρο ειναι οτι η ψυχη μας "φευγει" σε καποιο αλλο επιπεδο. τωρα αν κανει την εμφανιση της μια ψυχη στο μερος οπου ζουσε και αυτη η επισκεψη της θα ειναι επι μονιμου βασεως υπαρκτη τοτε η ψυχη "θελει κατι".

Παράθεση:
Βάζουμε όλοι κανόνες. Κανόνες για τις κατηγορίες των φαντασμάτων, κανόνες για το πως θα πρέπει να συμπεριφέρονται, κανόνες για το πως θα πρέπει να εμφανίζονται, κανόνες για το τί θέλουν. Και όλους αυτούς τους κανόνες τους βάζουμε σύμφωνα με την λογική μας και όσα έχουμε διαβάσει, τα οποία με τη σειρά τους έχουν γραφτεί από άτομα σύμφωνα με την λογική τους και όσα έχουν διαβάσει και ούτω καθεξής... Έχω κουραστεί να ακούω τα χίλια μύρια, να μου προσάπτονται διάφορα, να προσπαθώ να υπερασπιστώ τόσο την δική μου νοητική κατάσταση όσο και των φίλων και γνωστών μου. Ειλικρινά υπάρχουν φορές που μετανιώνω αφάνταστα που μίλησα για αυτό. Κάποτε θα με έκαιγαν, σήμερα απλά με μεταμορφώνουν από ψυχασθενή σε δαιμονισμένη και από ψεύτρα σε άτομο με ψυχολογικές ανάγκες.
στο θεμα σου προσωπικα δεν εχω βαλει καποιους κανονες...απλα σου γραφω συμφωνα με αυτα που εχω ακουσει να μου λενε ατομα τα οποια εχουν επαφη με αυλα οντα.(αγγελους,ψυχες...κ.τ.λ.) και εδω δεν υπαρχουν κανονες.
δεν εχω μπροστα μου καποιο βιβλιο ψυχολογιας οταν γραφω στο θεμα σου ουτε βιβλια φαντασματων ελεος αν καποιος κανει κατι τετοιο εδω σημαινει οτι γραφει απλα για να γραψει κατι ,να πει την εξυπναδα του.
κανενας δεν θα σε εκαιγε κανενας δεν εχει το δικαιωμα να σε "μεταμορφωνει" σε ψυχασθενη,δαιμονισμενη ή ατομο με ψυχολογικες αναγκες...κ.τ.λ. και ξερεις γιατι? γιατι αυτο που ζεις μπορει να υπαρξει.
νομιζω πως εδω πρεπει να ψαξουμε το λογο και την αιτια και οχι να αρχισουμε να κρινουμε.

Παράθεση:
Κάποιος με ρώτησε πως αντέχουν τα άτομα δίπλα μου. Η απάντηση είναι πως όσον αφορά αυτό το θέμα, αναρωτιούνται και οι ίδιοι γιατί συνεχίζω να απαντάω στα ερωτήματα, γιατί συνεχίζω να υπερασπίζομαι κάτι που στα μάτια πολλών δεν υπάρχει. Δεν ξέρω, αυτός είναι ο χαρακτήρας μου απλά. Η ψυχραιμία μου μεταφράζεται σε ψέμμα. Ο τρόμος μου σε ψυχολογική αστάθεια. Θέλετε να ρωτήσω την "μικρή" τί θέλει; Θα το κάνω. Ξανά και ξανά και ξανά αλλά η απάντηση θα είναι πάντα η ίδια. Αν ψάξετε μέσα στα μηνύματα μου θα την βρείτε. Την έχω κάνει ήδη την ερώτηση.
γλυκια μου δεν εισαι η μονη που περναει κατι τετοιο ξερεις γυρω μας τι συμβαινει? αρκετοι ανθρωποι εχουν "προβληματα" πνευματικης φυσεως στις ημερες οποτε μην σκεφτεσαι κατι τετοιο...οσοι ειναι διπλα σου καλα κανουν και ειναι και οσοι εφυγαν ή θα φυγουν να πανε στο καλο.

Παράθεση:
Αυτή τη στιγμή περνάμε μία φάση ύφεσης. Πέρα από το άνοιγμα κάποιου συρταριού ή την ελαφριά ανατριχίλα στον σβέρκο έχω πάψει να παρατηρώ κάθε της κίνηση. Από ένα σημείο και έπειτα δεν σου χτυπάει στο μάτι κάθετι παράξενο και παράδοξο. Από ένα σημείο και έπειτα δεν τρομάζεις τόσο εύκολα. Ψάχνεις να βρεις την λογική εξήγηση "Το συρτάρι το ξέχασα ανοιχτό εγώ", "Ο Σωκράτης ανέβηκε στην βιβλιοθήκη και έριξε κάτω το βιβλίο", "Ο Δ. το πρωί άφησε ανοιχτό το ντουλάπι"... Έχετε ίσως την εντύπωση ότι όλα όσα γίνονται μέσα στο σπίτι μου τα αποδίδω σε "εκείνη". Δεν είναι έτσι όμως. Ο πρώτος χρόνος ήταν δύσκολος και τρομακτικός. Έκανε την εμφάνιση της σε όλους. Πλέον ξέρει ποιοι μπαίνουν μέσα στον χώρο και εμείς με την σειρά μας έχουμε συνηθίσει. Δεν ξυπνάω με την σκέψη της, δεν κοιμάμαι με τον φόβο της. Λυπάμαι αν σας απογοητεύω αλλά πιο πολύ με αγχώνει το πτυχίο μου και το τί καινούριο θα ακούσω όταν μπω μέσα στο forum παρά το τί θα γίνει μέσα στο σπίτι μου και αν θα βρω ένα ντουλάπι ανοιχτό και έναν Σωκράτη να κάνει τούμπες στο πατάρι.
πιστευω πως δεν εχεις παρει σοβαρα το θεμα και για καποιο λογο εχεις συμβιβαστει με την ολη κατασταση.
το να μην σε ενοχλει η υπαρξη της μικρης πιστεψε με πως αυτο δεν κανει την ιδια να αισθανεται καλυτερα...το σιγουρο ειναι πως η μικρη δεν ζηταει παρεα αλλα κατι αλλο.
μην επαναπαυεσαι το να μην της δινεις σημασια στην υπαρξη της δεν ειναι λυση.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.