Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Η πόλη της FantasyGate > Η Ταινιοθήκη του Φανταστικού

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Βαθμολογία Ταινίας
9-10 6 46,15%
8-9 5 38,46%
7-8 0 0%
6-7 0 0%
5 1 7,69%
Κάτω από τη βάση 1 7,69%
Ψήφισαν: 13. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-02-06, 13:36
Το avatar του χρήστη Archangel
Archangel Ο χρήστης Archangel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-11-2005
Περιοχή: ΕΛΛΑΣ
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή Οι αναμνήσεις μιας γκέισας

Παιδιά το είδα εχθές στον κινηματογράφο.
Είναι μια φοβερή ταινία, διαδραματίζετε στο Κυότο την εποχή λίγο πριν τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο και περιγράφει την ζωή και την εκπαίδευση μιας γκέισας.Πολύ καλό σενάριο, αρκετά εως πολύ καλές ερμηνείες, πολύ καλή σκηνοθεσία.
Την προτείνω ανεπιφύλακτα από εμένα πέρνει 9/10.
__________________
Βαριέμαι http://s2.bitefight.gr/c.php?uid=22502
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-02-06, 23:05
Το avatar του χρήστη freya
freya Ο χρήστης freya δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2006
Μηνύματα: 238
Προεπιλογή

Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά... Η ταινία δεν έχει κάτι το μεταφυσικό (όσοι ψάχνετε για κάτι τέτοιο ατυχήσατε!). Είναι μία εξαιρετική ταινία από κάθε άποψη. Τόσο από άποψη σκηνοθεσίας, ερμηνειών, φωτογραφίας και σεναρίου.

Παρουσιάζει ένα γνωστό θέμα σε όλους σχετικό με τις λευκές παρουσίες της Ιαπωνίας, τις γκέισες, και πιο συγκεκριμένα την ζωή και την εκπαίδευση μίας εξ'αυτών σε μία πολύ σημαντική περίοδο της ιστορίας. Το σενάριο είναι βασισμένο πάνω σε ένα εξαιρετικό βιβλίο και η απόδοση του είναι παραπάνω από ικανοποιητική. Ξεκάθαρα πρόκειται για μία δυνατή ταινία και όχι για κάτι απλά για να περάσει κανείς την ώρα του. Προσωπικά έχω και ένα μικρό κόλλημα με τον υποτιτλισμό και σε αυτή τη περίπτωση δεν απογοητεύτηκα διόλου.

Την προτείνω ανεπιφύλακτα σε όσους δεν έχουν πρόβλημα να "αισθανθούν" αυτό που βλέπουν... Και για όσους είναι επιφυλακτικοί ακόμα, ο Αrchangel έβαλε 9/10 (δεν είναι μόνο για γυναίκες δηλαδή ).

Aπολαύστε την!
__________________
Death is but a fraction of life...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-02-06, 23:29
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή Memoirs of a Geisha

Πριν λίγο γύρισα απ' την κινηματογραφική αίθουσα που πήγα με τη φίλη freya να δω την εν λόγω ταινία, μετά από προτροπή του Archangel. Συμφωνήσαμε λοιπόν, πως επρόκειτο για μια πολύ καλή ταινία, με καλή φωτογραφία, ωραίες σκηνές και αξιόλογες ερμηνείες. Η πρωταγωνίστρια (Ziyi Zhang), μια μικρή κουκλίτσα που σε κερδίζει από την πρώτη στιγμή. Όσο περνά η ώρα, νιώθεις ότι βυθίζεσαι ακόμα πιο πολύ στην κακία του κόσμου και η εκδίκηση είναι η μόνη έγνοια των ανθρώπων που σε περιβάλλουν. Τελικό χτύπημα έρχεται να δώσει μια "φίλη" που σου είναι αδύνατο να αντιπαθήσεις ακόμα και μετά την προδοσία της. Όπως επίσης δυσκολεύτηκα να περιφρονήσω την καθ' όλα όμορφη Geisha Hatsumomo (Gong Li) - εξαιρετική ερμηνεία - μια οργισμένη σκλάβα της καταπιεστικής πραγματικότητας των γκεϊσών. Θα μπορούσε οποιαδήποτε να βρεθεί στη θέση της και να αντιδράσει με τον ίδιο τρόπο...

Η σκληρή ζωή των γκεϊσών είναι το επίκεντρο της ταινίας και δεν μπορεί να μείνει κανείς ασυγκίνητος απέναντι στο θέαμα ενός μικρού κοριτσιού που ξυλοκοπείται για κάτι που δεν έκανε. Απ' τις καλύτερες σκηνές, αυτή στο θέατρο με την ελκυστική Sayuri να χορεύει κάτω από τις νιφάδες του χιονιού και φυσικά, η τελική σεκάνς με το ζευγάρι (επιτέλους!) να αγκαλιάζεται.

Δείτε την, για να καταλάβετε πώς μια αγάπη δεν μπορεί να είναι για πολύ κλειδωμένη μέσα στην καρδιά μας και πως ο έρωτας δεν πρέπει να παραμένει ανεκπλήρωτος και ανεκδήλωτος.

Να σημειώσω εδώ ότι μεταξύ των παραγωγών φιγουράρει και το όνομα του Steven Spielberg, ενώ η σκηνοθεσία ανήκει στον Rob Marshall (Chicago).
__________________
Εις το επανιδείν...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Antonia : 18-02-06 στις 23:32
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-02-06, 08:51
Το avatar του χρήστη Archangel
Archangel Ο χρήστης Archangel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-11-2005
Περιοχή: ΕΛΛΑΣ
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Χαίρομαι που σας άρεσε και δεν ήμουν ο μόνος που του άρεσε
Το μόνο "σπαστικό", κατ' εμέ, είναι ότι όλοι οι ηθοποιοί κάθε άλλο παρά Ιαπωνέζοι είναι.Και βασικά λογικό είναι διότι αν ψάξεις να βρεις όμορφη Ιαπωνέζα είναι σαν να ψάχνεις καρφίτσα στα άχυρα.
Αλλά παιδιά τα μάτια της Sayuri/Chiyo είναι καταπληκτικά(αν και φακοί).
__________________
Βαριέμαι http://s2.bitefight.gr/c.php?uid=22502
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-10-07, 11:02
stella.160 Ο χρήστης stella.160 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2007
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

γεια σας εγω διαβασα κ το βιβλιο κ ειδα την ταινια κ τα 2 ηταν τελεια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-10-07, 12:00
Το avatar του χρήστη Gaia
Gaia Ο χρήστης Gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-09-2007
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Καταπληκτικη ταινια..... Με καθηλωσε η υποθεση κι οι ηθοποιοι, τους οποιους ξερω απο πολλες ταινιες. Αξιζει να την βλεπουν!
__________________
''Οσα βουνα κι αν ανεβειτε απ' τις κορφες τους θ'αγναντευετε αλλες κορφες, ψηλοτερες, μιαν αλλη πλαση ξελογιαστρα και στην κορφη σα φταστε στην καταψηλη παλι θα καταλαβετε πως βρισκεστε σαν πρωτα κατω απ'ολα τ'αστρα.''

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gaia : 11-10-07 στις 12:00
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-10-07, 20:07
Το avatar του χρήστη mata xari
mata xari Ο χρήστης mata xari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-03-2007
Περιοχή: Χώρα του πάλαι ποτέ
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Κι εγώ την είδα. Πολύ καλή, αλλά φυσικά προτιμώ το βιβλίο. Τρομερή λεπτομέρεια.
__________________
Η Αλήθεια μπορεί να σε ελευθερώσει!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-03-12, 04:15
Το avatar του χρήστη Marsia
Marsia Ο χρήστης Marsia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-06-2011
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Το βιβλίο είναι πολύ καλύτερο και περίμενα το ίδιο και για την ταινία, αλλά βάζω και στην ταινία 10! απ' τις αγαπημένες μου ταινίες, ατμοσφαιρική, τέλεια κοστούμια, σκηνικά, και ευτυχισμένο τέλος!!!
__________________
Για να δεις το ουράνιο τόξο, πρέπει να αντέξεις την καταιγίδα...

Η αγωνία της ψυχής μου βρήκε διέξοδο σε μια δυνατή, μακριά και τελική κραυγή απελπισίας - Edgar Allan Poe

Τὸ ξέρω πὼς καθένας μοναχὸς πορεύεται στὸν ἔρωτα, μοναχὸς στὴ δόξα καὶ στὸ θάνατο. Τὸ ξέρω. Τὸ δοκίμασα. Δὲν ὠφελεῖ. Ἄφησέ με νἄρθω μαζί σου - Η Σονάτα του Σεληνόφωτος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.