Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Η πόλη της FantasyGate > Η Ταινιοθήκη του Φανταστικού

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Βαθμολογία Ταινίας
9-10 6 20,00%
8-9 9 30,00%
7-8 6 20,00%
6-7 6 20,00%
5 1 3,33%
Κάτω από τη βάση 2 6,67%
Ψήφισαν: 30. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-03-07, 05:51
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Προεπιλογή Ο Αριθμός 23

Εδώ κ 2 μέρες κυκλοφορεί στις ελληνικές αίθουσες η νέα ταινία του Joel Schumacher (Φάντασμα της Όπερας, Τηλέ-φωνικός Θάλαμος, 8mm, Batman, κ.τ.λ) με πρωταγωνιστή τον γνωστό κωμικό ηθοποιό Jim Carrey (Ace Ventura, Μάσκα, Θεός για μία βδομάδα, κ.τ.λ.).



Η εμμονή του Walter Sparrow με τον αριθμό 23 θα μετατρέψει την ειδυλλιακή ζωή του σε ένα κόσμο γεμάτο από ψυχολογικά βασανιστήρια τα οποία μπορούν να οδηγήσουν τον ίδιο αλλά και τα αγαπημένα του πρόσωπα μέχρι και στον θάνατο. Παθιασμένος με το μυστηριώδες βιβλίο «Το νούμερο 23» ο Walter δεν λέει να σταματήσει να το διαβάζει. Προσπαθεί να ξεκλειδώσει τα μυστικά του δικού του παρελθόντος για να μπορέσει να συνεχίζει να ζει αρμονικά με την γυναίκα του Agatha και τον έφηβο γιο του Robin.




Προσωπικά δεν μου άρεσε κ πολύ η ταινία.
Σίγουρα σε πρώτη φάση έχει κάτι το "μεταφυσικό" σχετικά με τον αριθμό 23. Επίσης, φαίνεται ότι προσπαθεί να σε κρατήσει σε αγωνία αλλά, κατ'εμέ, δεν φαίνεται να το πετυχαίνει πολύ καλά. Ίσως, το τέλος της να σώζει κάπως κ όλη την ταινία μιάς κ καθ'όλη την διάρκειά της κυλάει σε ήπιους ρυθμούς χωρίς κάτι το ιδιαίτερο.
Θα κρατήσω τις πολύ καλές ερμηνείες των πρωταγωνιστών κ το ότι είναι η πρώτη απόπειρα του γνωστού Jim Carrey να πρωταγωνιστήσει σε ένα τόσο σοβαρό κ μη κωμικό (ως συνήθως!) ρόλο.

Βαθμολογία: 5/10.


Υ.Γ: Δείτε τα σχετικά θέματα του φόρουμ:

1) Αριθμός 144

2) Αριθμός 1111

3) Πρόβλεψη αριθμών τυχερών παιχνιδιών μέσω ονείρων



__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-03-07, 12:24
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Αν και ο Jim Carrey αποτελεί έναν από τους αγαπημένους μου σύγχρονους ηθοποιούς, εντούτοις η εν λόγω ταινία από την πρώτη στιγμή(από το πρώτο trailer καλύτερα) δεν μου προκάλεσε ιδιαίτερα το ενδιαφέρον, αν και θα έπρεπε εξαιτίας της "μεταφυσικής" της χροιάς.
Όπως και να' χει, αργά ή γρήγορα θα την δω. Πάντως για την ιστορία, ο Jim Carrey πέρα από εξαιρετικά επιτυχημένους κωμικούς ρόλους έχει παίξει και δραματικούς, όλος περιέργως με ιδιαίτερη επιτυχία όπως στο Man on the Moon, το Truman Show(κωμικοτραγικό), κλπ.

Φιλικά,
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-04-07, 11:21
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Εμενα απο την αλλη η ταινια που εχει κανει κλικ απο το trailer και προκειται οπως και δηποτε να την παρακολουθησω τις επομενες ημερες. Ιδιαιτερα αυτη η "μαγεια" των βιβλιων που διαλεγουν τους ιδιους τους τους αναγνωστες με γοητευει, καθως επισης και οι εμμονες σε διαφορα νουμερα ή κωδικες και τα απιστευτα μυστικα που μπορουν να ξεκλειδωσουν στις συνειδησεις των "σχιζοφρενων" πρωταγωνιστων. Εχω μια αισθηση οτι η βαθμολογια μου θα ειναι υψηλη, ελπιζω να μην απογοητευτω!
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-04-07, 08:58
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή 8,5

Κι εμένα μου άρεσει ο Jim Carrey, είτε είναι ένα γελοίος, γλοιώδης, καφατζής τύπος (βλ. "Ηλίθιος και Πανηλίθιος") είτε ένας ρομαντικός, ερωτευμένος "ξεχασιάρης" (βλ. "Η Αιώνια Λιακάδα ενός Καθαρού Μυαλού"). Χθες στο σινεμά ο συγκεκριμένος κύριος νομίζω πως ήταν το μεγαλύτερο μυστικό συστατικό της ταινίας. Πάρα πολύ καλή ερμηνεία, αναμφισβήτητα από τα πιο εκφραστικά και παράλληλα -όταν ο ρόλος το απαιτεί- ανέκφραστα πρόσωπα που υπάρχουν στο χώρο των ηθοποιών... Και μόνο αυτό με έκανε να βάλω υψηλό βαθμό στην ταινία.

Η υπόθεση αρκετά καλή, αν και εμπεριείχε κάποια κλισέ... Βέβαια, αρκετά σημεία είχαν μια φρεσκάδα που δύσκολα συνταντάς, ενώ ο κεντρικός άξονας του story, παρότι "ξεσκισμένος" και φθαρμένος (λόγω πολυχρησίας) από παλιότερες φιλόδοξες προσπάθειες για καλό μεταφυσικό/ψυχολογικό θρίλερ, άγγιξε για λίγο το πρωτότυπο...

Απ' τις καλύτερες σεκάνς νομίζω πως ήταν η γνωριμία με την αυτόχειρ ξανθιά, λόγω του υπερβολικού φωτός (τρομερή αντίθεση η τραγική συνάντηση με το λευκό της αγνότητας και της καθαρότητας), ενώ οι τίτλοι έναρξης της ταινίας ήταν αρκετά ευρηματικοί (από γραφιστικής άποψης).

Προσωπικά, την απόλαυσα και θα την ξαναδώ άνετα...
__________________
Εις το επανιδείν...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Antonia : 02-04-07 στις 13:39
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-04-07, 12:32
Candela Ο χρήστης Candela δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-03-2007
Μηνύματα: 150
Thumbs up

Εμενα μου αρεσε πολυ η ταινια. Ειναι φτιαγμενη σε υψηλο κινηματογραφικο επιπεδο. Δεν βαριεσαι καθολου! Ουτε απ'την αρχη ουτε προς το τελος. Παρακολουθεις σε καθε σκινη καινουργιες δρασεις, αποκαληψεις... Φοβερο! Ο Jim Carrey ειναι τελειος σ'το ρολο του!!! Οπως και παντα βεβεα αλλα δεν τον εχω δει ποτε να ειναι τοσο πραγματικος, αισθησιακος, αποκαληπτικος! Οποιος δεν εχει δει ακομα - ΔΕΙΤΕ ΤΟ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-04-07, 13:36
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Τελικα η αποψη που ειχα σχηματισει απο το trailer της ταινιας επιβεβαιωθηκε και με το παραπανω. Παρα πολυ καλη η ταινια και η ερμηνια απο τον Τ. Καρεϋ. Οι ρυθμοι της ταινιας ηταν καταιγιστικοι καθ'ολη τη διαρκεια της ακομη και πριν αποκαλυφθει ολοκληρο το παζλ προς το τελος. Αξιζει να το δειτε εαν σας αρεσουν οι δυσκολοι γριφοι, σας συναρπαζει η συγχρονικοτητα και εαν διαβαζετε μανιωδως βιβλια

Αμεσως μετα το τελος της ταινιας συνειδητοποιησαμε οτι η ηλικια των 3 εκ των 4 ηταν "23" ενω το ονομα του 4ου ειχε 23 γραμματα! Το κερασακι στην τουρτα ηρθε οταν μετρησα τα σκαλια που μας οδηγουσαν εξω απο το σινεμα. Δε χρειαζεται να αναφερω νουμερο.... Βαθμολογια 8-9
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-04-07, 14:03
Candela Ο χρήστης Candela δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-03-2007
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice
Αμεσως μετα το τελος της ταινιας συνειδητοποιησαμε οτι η ηλικια των 3 εκ των 4 ηταν "23" ενω το ονομα του 4ου ειχε 23 γραμματα! Το κερασακι στην τουρτα ηρθε οταν μετρησα τα σκαλια που μας οδηγουσαν εξω απο το σινεμα. Δε χρειαζεται να αναφερω νουμερο.... Βαθμολογια 8-9
οντως, περασαμε καλα!!! Η ταινια δεν μας χαλασε την διαθεση, αντιθετα μας ανεβασε το μεταφυσικο μας πνευμα!!! και ειναι σημαντικο!!! Μηνα, πωσων χρονων ειμαστε;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-04-07, 09:10
Το avatar του χρήστη labros
labros Ο χρήστης labros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2004
Περιοχή: Hellas
Μηνύματα: 275
Προεπιλογή

Υπάρχει και ένα βιβλίο με τίτλο:

"23 ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΘΕΙ ΤΟ ΠΑΡΙΣΙ"
Εκδόσεις: MODERN TIMES

Προσπαθώ να βρω περισσότερα στοιχεία, μήπως, λέω μήπως και έχουν καμια σχέση.
__________________
Αγάπα τον πλησίον σου, πρόσεχε τον εαυτό σου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-04-07, 20:02
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Πραγματικά αν και δεν είχα ακούσει τα καλύτερα για την ταινια μπορώ να πω πως μου άρεσε πολύ!Ο Jim Carey ηταν πολύ καλος,το σενάριο ευρηματικο και η αγωνία στο επακρο!
Μετά την ταινία έψαχνα για το 23 παντού και τελικά υπάρχει παντού!Φυσικά θέλουμε και υπάρχει...!!!
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-04-07, 01:37
Το avatar του χρήστη metalmaniac
metalmaniac Ο χρήστης metalmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2006
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

8 για το μικρο θεουλη Τζιμ Καρεϊ

σε καποια σημεια παντως δεν γινοταν να μην γελασεις με τις ατακες που πετουσε κ γενικοτερα με το στυλ του - οταν ομως οι περιστασεις το απαιτουσαν(δλδ οταν γινοταν ο ηρωας του βιβλιου)τοτε βλεπαμε τον πραγματικα καλο ηθοποιο!

θα συμφωνησω απολυτα με την Antonia για την σκηνη της αντιθεσης κ θα προσθεσω οτι οποτε βρισκοταν ο Fingerling με την Fabrizia ηταν σαν να βλεπουμε αλλη ταινια - τα μαυρα χρωματα,οι σκοτεινοι ηρωες κ η μουσικη εφτιαχναν ενα σουρεαλιστικο τοπιο που μονο ισως σε κομικ θα εβλεπε κανεις!

οσο για το 23 ειναι ενας απο τους "καταραμενους" αριθμους στο LOST
κ εγω τον βρηκα για πλακα στον αριθμο ταυτοτητας μου,στο εισιτηριο του κινηματογραφου,στο εισιτηριο του λεωφορειου...κλπ
__________________
4 8 15 16 23 42 execute
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.