Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #391  
Παλιά 23-06-17, 08:28
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Ωραία, τώρα συνεννοούμαστε. Πιάσου καλύτερα από τη μεταφυσική και τη φιλοσοφία. Διάβασε αυτά που έγραψαν (και γράφουν) οι σοφοί και όχι οι θρησκευτικοί ηγέτες.
Απάντηση με παράθεση
  #392  
Παλιά 23-06-17, 10:13
GiannisNik3 Ο χρήστης GiannisNik3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-06-2017
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία, τώρα συνεννοούμαστε. Πιάσου καλύτερα από τη μεταφυσική και τη φιλοσοφία. Διάβασε αυτά που έγραψαν (και γράφουν) οι σοφοί και όχι οι θρησκευτικοί ηγέτες.
Έχεις ακουστά τον Σβέντενμποργκ;
Τον έχεις διαβάσει;
Απάντηση με παράθεση
  #393  
Παλιά 23-06-17, 13:31
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GiannisNik3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις ακουστά τον Σβέντενμποργκ;
Τον έχεις διαβάσει;
Εσύ τον έχεις;

Αλλά αν τον έχεις διαβάσει προς τι οι ερωτήσεις που κάνεις;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pholarchos : 23-06-17 στις 14:23
Απάντηση με παράθεση
  #394  
Παλιά 23-06-17, 13:45
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GiannisNik3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις ακουστά τον Σβέντενμποργκ;
Τον έχεις διαβάσει;
Τον έχω υπόψη μου. Οχι χαρακτηριστική περίπτωση σοφού, ούτε θρησκευτικού ηγέτη.
Απάντηση με παράθεση
  #395  
Παλιά 23-06-17, 15:11
GiannisNik3 Ο χρήστης GiannisNik3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-06-2017
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσύ τον έχεις;

Αλλά αν τον έχεις διαβάσει προς τι οι ερωτήσεις που κάνεις;
Ναι τον έχω!
Έχω αγοράσει κι ένα βιβλίο του "Περί των ουρανίων σκηνών και των κατοικιών του κάτω κόσμου", κάπως έτσι λέγεται..........
Το ζήτημα "κόλαση" αποκτάει περισσότερο νόημα από τα λεγόμενά του, παρά από αυτά που λέγονται από τους θρησκευτικούς ηγέτες!
Απάντηση με παράθεση
  #396  
Παλιά 23-06-17, 15:44
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GiannisNik3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι τον έχω!
Έχω αγοράσει κι ένα βιβλίο του "Περί των ουρανίων σκηνών και των κατοικιών του κάτω κόσμου", κάπως έτσι λέγεται..........
Το ζήτημα "κόλαση" αποκτάει περισσότερο νόημα από τα λεγόμενά του, παρά από αυτά που λέγονται από τους θρησκευτικούς ηγέτες!
Πάλι γυρίζουμε στο βιωματικό.
Ο Swedenborg έκανε πράγματα και 'είδε' πράγματα. Το πως τα παρουσιάζει είναι θέμα ερμηνείας (το πως τα κατάλαβε.)
Το 'θρησκευτικοί' ηγέτες είναι πολύ γενικό.
Αυτά που λέγονται αν/όταν είναι απλά συμπεράσματα συγκριτικών μελετών, δηλαδή ακαδημαϊκής γνώσης και συστηματικής θεολογίας ασφαλώς θα είναι πιο 'ξύλινα.'
Απάντηση με παράθεση
  #397  
Παλιά 23-06-17, 15:47
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Γιάννη, θα μου επιτρέψεις να σου πω πως αν έχασες πρόσφατα κάποιον δικό σου, τίμησε τον, πάρε τον χρόνο σου, και εστίασε στους ζωντανούς. Αυτούς που ήδη ξέρεις και αυτούς που πρόκειται να γνωρίσεις. Ακόμα κι αν δεν απαντηθούν τα ερωτήματά σου αυτά εν ζωή, θα έχεις την δυνατότητα όπως όλοι μας, να τα απαντήσεις μετά θάνατον. Αν φυσικά δεν υπάρχει απολύτως τίποτα, τότε δεν υπάρχει και λόγος ανησυχίας, όπως είπε κάποτε ο Επίκουρος. Αν δεν βρίσκεις νόημα όμως στην παρούσα ζωή ή κατάσταση, τότε θα πρέπει να φροντίσεις άμεσα τον εαυτό σου και να ασχοληθείς πολύ σοβαρά με αυτό. Η αντίληψη αυτή που πας να δημιουργήσεις ή έχεις ήδη δημιουργήσει, λέγεται κατάθλιψη και αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να μην προσπαθήσεις να την συγκαλύψεις με μεταφυσική ή θρησκεία, αλλά να εστιάσεις στις χαρές της ζωής και στο τώρα. Κυρίως όχι στο παρελθόν, αλλά ούτε και στο μέλλον. Στο "εδώ" που βρίσκεσαι εσύ. Επίσης θα ήθελα οι φίλοι που απαντούν σε αυτά τα θέματα, να είναι πολύ προσεκτικοί.
Απάντηση με παράθεση
  #398  
Παλιά 24-06-17, 13:08
GiannisNik3 Ο χρήστης GiannisNik3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-06-2017
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη, θα μου επιτρέψεις να σου πω πως αν έχασες πρόσφατα κάποιον δικό σου, τίμησε τον, πάρε τον χρόνο σου, και εστίασε στους ζωντανούς. Αυτούς που ήδη ξέρεις και αυτούς που πρόκειται να γνωρίσεις. Ακόμα κι αν δεν απαντηθούν τα ερωτήματά σου αυτά εν ζωή, θα έχεις την δυνατότητα όπως όλοι μας, να τα απαντήσεις μετά θάνατον. Αν φυσικά δεν υπάρχει απολύτως τίποτα, τότε δεν υπάρχει και λόγος ανησυχίας, όπως είπε κάποτε ο Επίκουρος. Αν δεν βρίσκεις νόημα όμως στην παρούσα ζωή ή κατάσταση, τότε θα πρέπει να φροντίσεις άμεσα τον εαυτό σου και να ασχοληθείς πολύ σοβαρά με αυτό. Η αντίληψη αυτή που πας να δημιουργήσεις ή έχεις ήδη δημιουργήσει, λέγεται κατάθλιψη και αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να μην προσπαθήσεις να την συγκαλύψεις με μεταφυσική ή θρησκεία, αλλά να εστιάσεις στις χαρές της ζωής και στο τώρα. Κυρίως όχι στο παρελθόν, αλλά ούτε και στο μέλλον. Στο "εδώ" που βρίσκεσαι εσύ. Επίσης θα ήθελα οι φίλοι που απαντούν σε αυτά τα θέματα, να είναι πολύ προσεκτικοί.
Έχω κατάθλιψη χρόνια αγαπητέ!
Που το κατάλαβες;
Ο καθένας ξέρει τι τραβάει.....
Αλλά τι σχέση έχει αυτό με εκείνα που παρέθεσα πιο πάνω;
Απάντηση με παράθεση
  #399  
Παλιά 23-01-18, 16:00
alkinoos Ο χρήστης alkinoos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2016
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Η μετά ζωή δεν νομίζω να δίνει νόημα ή ακόμα και κάποια ελπίδα για την ζωή.Νόημα έχει η ζωη,ούτε η μετα,ούτε η πριν.Θα μπορούσαν επίσης οι άνθρωποι να αναρωτηθουν , για το αν υπάρχει ζωή πριν τη ζωή,για το που ήταν πριν γεννηθουν...και όμως δεν το κάνουν, διότι απλά οι περισσοτεροι ακολουθουν τις θρησκευτικες τους πεποιθήσεις.Όμως ,καμία θρησκεία και καμία φιλοσοφία ή μεμονωμένης κοσμοθεασης,δεν έχει το αλαθητο και δεν είναι πνευματικός τους μπαξες,αυτό που ονομάζουμε, μετά ζωή. ...Και όμως η συμπεριφορά των θρησκειων ειναι ως οι ιδιοκτήτες με τα δικαιώματα της καταχωρημένης πατεντας...
__________________
Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" - Ερμής O Τρισμέγιστος

Εγώ έζησα και πέθανα και άλλες φορές πριν από αυτή τη ζωή και όταν ήμουν πεθαμένος η ψυχή μου λειτουργούσε σαν να ήμουν ζωντανός,ενώ όταν ήμουν ζωντανός η ψυχή μου λειτουργούσε σα να ήμουν πεθαμένος - Πυθαγόρας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alkinoos : 23-01-18 στις 16:02
Απάντηση με παράθεση
  #400  
Παλιά 26-02-18, 23:28
mars Ο χρήστης mars δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2007
Μηνύματα: 212
Προεπιλογή

¨Ανθρώπους μένει αποθανόντας, ἅσσα οὐκ ἔλπονται οὐδὲ δοκέουσιν¨.

[ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ]

(Πράγματα που δεν ελπίζουν ούτε φαντάζονται περιμένουν τους ανθρώπους μετά το θάνατο τους).
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.