Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 05-08-09, 09:36
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Θα μπορούσαμε όμως να το δούμε και ως εξής.
Αν υποθέσουμε ότι έχουμε την αρνητική πλευρά ήδη μέσα μας εννοώντας το υποσυνείδητο, το μέρος του εαυτού μας που δεν μπορούμε να ελέγξουμε, τότε μπορούμε να ερευνήσουμε ποια είδη μουσικής τρέφουν τη σκοτεινή πλευρά μας και ποια όχι.
Για παράδειγμα, υπάρχει διαφορά μεταξύ μέταλ και κλασσικής μουσικής στον τρόπο που αυτά επιδρούν στη συνείδησή μας;
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 06-08-09, 03:09
Το avatar του χρήστη Lestat7
Lestat7 Ο χρήστης Lestat7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Τωρα.....
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naeb
Θα μπορούσαμε όμως να το δούμε και ως εξής.
Αν υποθέσουμε ότι έχουμε την αρνητική πλευρά ήδη μέσα μας εννοώντας το υποσυνείδητο, το μέρος του εαυτού μας που δεν μπορούμε να ελέγξουμε, τότε μπορούμε να ερευνήσουμε ποια είδη μουσικής τρέφουν τη σκοτεινή πλευρά μας και ποια όχι.
Για παράδειγμα, υπάρχει διαφορά μεταξύ μέταλ και κλασσικής μουσικής στον τρόπο που αυτά επιδρούν στη συνείδησή μας;
Γεια σου αδερφε μου,
το θεμα ειναι πως θες να δεχθεις την μεταλ και την κλασσικη,η κλασσικη ειναι πολυ πιο δυνατη απο την μεταλ,η μεταλ λογο των μουσικων οργανων που χρησιμοποιουντε ακουγετε δυνατη και συναμα ΄΄σατανικη΄΄.Γιατι η μεταλ να τρεφει την σκοτεινη μας πλευρα?Καμια μουσικη δεν τρεφει τιποτα το θεμα ειναι τι κουβαλαμε μεσα μας και πως με την εκαστοτε μουσικη ''πλαθετε''...Με λιγα λογια δεν κανουν τα ρασα τον παπα....
__________________
Το μονο που θελω ειναι να βρω το νησι μου....
Εκει θα κανω τις στιγμες ευτυχιας καθημερινοτητα,εκει θα διωξω τα ''θελω'',εκει θα βρω καθε μου ναι και οχι,εκει θα ''ζησω'' καθε μου θανατο,εκει θα αφησω εμενα ελευθερο.Το μονο που θελω ειναι να με βρω.....Το μονο που θελω ρε, ειναι να ζησω καθε μου στιγμη και να μην καταληξω δυο ημερομηνιες με μια παυλα αναμεσα........
Ζηταω πολλα?




Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 07-09-09, 17:13
suncity Ο χρήστης suncity δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-09-2009
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

καλησπέρα
να πω και εγώ τη γνώμη μου αν και δεν ακούω μεταλ πλέων. Το ότι έχουν ακουστεί διάφορες γενικότητες και αστειότητες για αυτό το είδος μουσικής είναι γεγωνός. Ειδικά από παπάδες και άτομα σε στυλ Λουκά που βλέποντας ένα εξώφυλλο κρίνουν τα συγκροτήματα και τους λένε σατανιστές, και μαζί με αυτούς τσουβαλιάζουν και όλο το είδος.
Αλλά μη γελιόμαστε, υπάρχει και το στοιχείο του σατανισμού σε πολλές περιπτώσεις. Και εντάξει δε μιλάμε τώρα για ac dc, iron maiden, judas και συναφή, αλλά για συγκροτήματα σε στυλ emperor, burzum κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 06-04-10, 11:26
Το avatar του χρήστη Starstruck
Starstruck Ο χρήστης Starstruck δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

γεια σας ειμαι ενα νεο μελος και ετυχε να κοιταξω το θεμα αυτο. επι χρονια ακουω iron maiden, ac/dc, black sabbath και λοιπους μεταλαδες-θρυλους και δεν παρατηρησα ποτε τα σοβαρα αυτα συγκροτηματα να εχουν καποια σχεση (περα απο ορισμενους στιχους οι οποιοι πιστευω πως δεν αντικατοπτριζουν τα πιστευω τους ως ανθρωποι) με το σατανισμο. απο την αλλη δεν λειπουν οι ρεζιληδες οι οποιοι απλα δηλωνουν πως ασπαζονται τον Εωσφορο για λογους σχεδον αποκλειστικα δημοσιων σχεσεων.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 06-04-10, 12:36
balthazar Ο χρήστης balthazar δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-04-2010
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Ακουω εδω και πολυ καιρο αυτη τη μουσικη.Προσωπικα δεν με ενδιαφερει αν μιλαει για τον σατανα η οχι.Εδω να επισημανω πως υπαρχουν πολλα ειδη αποchistianic metal οπου ειναι κατι παπαδοπαιδια με σταυρους και κανουν τους νταιδες στους σατανιστες εως και brutal death metal οπου ειναι πολλα αρωστημενα μυαλα και μιλανε με ευλαβια για τον κανιβαλισμο και τον βιαιο θανατο.Γενικα ψιλοπορονομαι ομως δεν με ενδιαφερει απο τη στιγμη που εγω το απολαμβανω,να με μαγευει ο ηχος της κιθαρας και η φωνη.Αυτα περι σατανικων μηνυματων κ.λ.π ειναι οντος αληθεια σε μπαντες οπος οι theater des vampires και οι satyricon.Ομως ρε παιδια το δηλονουν ειμαστε σατανιστες!!!!Εμενα τωρα μου κανουν κακο που ακουω τη μουσικη τους????ΟΧΙ!!!Η μουσικη ειναι τεχνη και η τεχνη δεν εβλαψε κανεναν....
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 16-01-11, 19:35
virgo93 Ο χρήστης virgo93 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2010
Μηνύματα: 32
Question καταδικαζει η θρησκεια την μουσικη???

η αδελφη μου ηρθε απο το σχολειο και μου ειπε πως ο καθηγητης των θρησκευτικων τους εβαλε να δουν ενα ''ντοκιμαντερ'' που ελεγε οτι η rock και η metal μουσικη ειναι υμνοι στον σατανα... τι μας λες τωρα??? τι αλλο θα ακουσουμε δηλαδη απο αυτη την θρησκεια που την μια φασκει και την αλλη αντιφασκει.
η μουσικη ειναι εκφραση... εγω ακουω τετοιου ειδους μουσικη ειδικα οταν ειμαι φορτησμενη και εχω πολλα νευρα με αποτελεσμα να εκτονωθω... υμνω τον σατανα δηλαδη?
γιατι θελουν να επηρεασουν τα παιδια?
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 20-01-11, 19:15
Mphx Ο χρήστης Mphx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2010
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Καλησπερα ,

Η μουσικη ειναι τρανο παραδειγμα αυτου που λενε "περι ορεξεως κολοκυθοπιτα".

Ο καθενας ακουει ο,τι θελει και δεν δινει λογαριασμο σε κανεναν.Ειναι καθαρα προσωπικο γουστο.

Απο κει και περα οσο και αν σας αρεσει σε καποιους η μεταλ μουσικη δεν μπορειτε να αρνηθειτε το γεγονος οτι ολα , τα περισσοτερα τελοσπαντων , μεταλ συγκροτηματα ειχαν καθιερωσει ενα στυλ "σκοτεινο" , μακρυ μαλλι , ουρλιαχτα στα τραγουδια , στιχοι που "αγγιζαν" τα ορια του διαβολικου να πω...με καθε καλη προθεση χρησιμοποιω την λεξη.
Δεν ξερω αν αυτο το ειδος της μουσικης αντιπροσωπευε κατι , ή ηθελε να δηλωσει κατι με ολο αυτο το στυλ παρολα αυτα ισως του γυρισε μπουμεραγκ.

Θυμαμαι παλια στο σχολειο που οσα παιδια ακουγανε μεταλ και ειχαν υιοθετησει αυτο το μεταλ στυλ ειχανε και μια νοοτροπια οτι ειναι οι μαγκες της υποθεσης και οτι δεν μασανε μια και τετοια.Δηλαδη ναι δεν φταιει το παιδακι που αυτοκτονησε επειδη ακουγε ενα παραμεφερη στιχο..αλλα οταν η μουσικη απευθυνεται ΚΑΙ σε παιδια που η μεταφραση της μουσικης μπορει να μην ειναι "ωριμη" τοτε η μουσικη οφειλει να προσεχει "τι λεει".Κατι αναλογο οπως με τα προγραμματα στην τηλεοραση .Δεν μπορεις να παιζεις πορνο μεσημεριατικα για παραδειγμα οπου μικρα παιδια ειναι ξυπνια.
Πιστευω ακραδαντα οτι στην μεταλ μουσικη υπαρχουν απιστευτα (απο αποψη τεχνικης) κομματια αλλα εμενα προσωπικα μουσικη που η παραμορφωση στον ηχο και το ουρλιαχτο παει συννεφο δεν με συγκινει ιδιαιτερα.Γουστα θα μου πειτε.
Επισης ουτε προκειται να ντυθω και να υιοθετησω το στυλ του γκρουπ και του τραγουδιστη που ακουω.Τον ακουσα , μου αρεσε , μεχρι εκει.
Γουστα θα μου πειτε και παλι
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 22-01-11, 03:33
Picard Ο χρήστης Picard δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2008
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Να μου πειτε για τους venom θα το δεχομουν,μεχρι και στην ιστοσελιδα τους το παραδεχονται,Δηλαδη οι metallica ειναι σατανιστες? οι nevermore ειναι σατανιστες? οι stratovarius ειναι σατανιστες? οι iced earth που βγαλαν δισκο live στην αθηνα,ειναι σατανιστες? για μενα η μεταλ ειναι κατι αντιστοιχο οπως οι ταινιες επιστημονικης φαντασιας,ολοι εχουν δει τον αρχοντα των δαχτυλιδιων,εργο το οποιο υπηρχαν μεσα τερατα οπως οι ορκς,μηπως οσοι ειδαν το εργο ειναι σατανιστες? ετσι και στη μεταλ,ειναι ενα ειδος μουσικης που προσφερει εκτονωση και οι στιχοι εχουν καποια φαντασια,δε μπορω να πιστευσω κατι το οποιο δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα......αυτο απεικονιζουν και τα εξωφυλλα των δισκων,τωρα εαν καποιοι επηρεαζονται απόλα αυτα και φτανουν σε ακραιες καταστασεις καλυτερα να μην ακουν,να μη βλεπουν,γενικα να μην ασχολουνται με τετοια πραγματα......

η Ελλαδα ειναι μια χωρα που εχει αλλη νοοτροπια και εχει συνηθισει σε ενα αλλο ακουσμα μουσικης,παραδοσιακο καθαρα ελληνικο γι αυτο οτι αλλο εντελως διαφορετικο υπαρχει και ακουστει στα αυτια μας ειναι παραλογο,σατανιστικο,υποκοσμιακο κτλπ κτλπ εαν εισασταν νορβηγοι,γερμανοι,σουηδοι η αμερικανοι θα το ειχατε σαν κατι συνηθισμενο και δε θα υπηρχε αυτη η αντιληψη........

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Picard : 22-01-11 στις 04:25
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 23-01-11, 06:29
Fox_Mulder Ο χρήστης Fox_Mulder δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-12-2004
Μηνύματα: 101
Προεπιλογή

Σατανιστές οι μεταλλάδες, ξου ξου ξου. Και αυτοί που ακούνε rave και trance κάθε μέρα πλακώνουν καμια 10ρια μπλέ χαπάκια (και όχι δεν εννοώ τα βιάγκρα). Και όσοι ακούνε ρεμπέτικο, καπνίζουν λιβάδια και συχνάζουν στα Ζωνιανά... Α, και οι Hiphopαδες ανήκουν σε κάτι συμμορίες που σκοτώνονται κάθε μέρα. Έχουμε και τη ροκ, που οι μισοί τουλάχιστον από όσους την ακούνε τρυπιούνται κάθε μέρα και συχνάζουν στην Ομόνοια τα βράδια. Καθίστε, έχουμε κι άλλα: τα πανκιά , που γίνονται οι αγαπημένοι πελάτες των εταιρειών περιποίησης μαλλιών και προκαλούν συνέχεια φασαρίες. Τους γκοθάδες, που συχνάζουν σε μυστήρια, σκοτεινά υπόγεια, πίνουν αίμα (ή τελοσπάντων κόκκινο κρασί - ό,τι βρεθεί πρόχειρο) και αμα λάχει κόβουν και τις φλέβες τους στην πρώτη ερωτική απογοήτευση. Α, έχουμε και τα emo, που συναντιούνται στα νεκροταφεία και πίνουν καφεδάκι πάνω σε μνημεία. Ξέχασα κάτι;

Κοίτα να δεις που όλα τα είδη κάτι έχουν ρε παιδί μου.
Ευτυχώς που υπάρχει και αυτή η pop , η mainstream για "φυσιολογικούς" ανθρώπους γιατί όλοι οι υπόλοιποι έχουν πρόβλημα.

Για να σοβαρευτούμε, όποιος λέει ότι η μέταλ είναι η μουσική του σατανά, απλά είτε δεν έχει ιδέα τι είναι η μέταλ, είτε δεν έχει ιδέα τι είναι ο σατανάς! Πράγματι, υπάρχουν παραδείγματα μέταλ καλλιτεχνών που υπήρξαν σατανιστές, αλλά αυτό τι ακριβώς αποδεικνύει; Και ο Ρίτσαρντ Γκιρ είναι Βουδιστής, μήπως όλο το Hollywood το γύρισε στο Βουδισμό; Πόσοι άραγε γνωρίζουν ότι υπάρχει ολόκληρο κίνημα Christian Metal, με μπάντες που υμνούν το Θεό παίζοντας Μέταλ μουσική;

Ξαναλέω: η άλλη πλευρά υπάρχει. Δεν αρκεί ομως μια πεντάλφα ή ένας τράγος στο εξώφυλλο για να πούμε ότι κάποιοι είναι σατανιστές. Υπάρχει και το μάρκετινγκ που επιβάλλει τέτοιες κινήσεις.
Από κει και πέρα, η μέταλ έχει άπειρα σχεδόν είδη και ο καθένας μπορεί να επιλέξει ποιο του αρέσει καλύτερα. ΔΕΝ είναι όλα τα είδη ουρλιαχτά, ύμνοι στο Σατανά και νεκροκεφαλές.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 23-01-11, 09:25
rocknrolla Ο χρήστης rocknrolla δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2010
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

δεν ξέρω τι λέτε...δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα αλλά βρήκα αυτό το link->>>http://www.youtube.com/watch?v=td-V7gFBlF8
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.