Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 10-02-07, 20:29
Το avatar του χρήστη Jissard
Jissard Ο χρήστης Jissard δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2006
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Δεν ξέρω δεν ζούσα τότε. Δηλαδή πιστεύεις πως παλιότερα υπήρχε και στις πόλεις η φιλοσοφία του χωριού, του ότι δηλαδή "όλους τους ξέρω και όλοι με ξέρουν"?
Και αμφιβάλλω να έκλαιγε ποτέ κανένας για ένα θάνατο κάποιου που δεν ξέρει εκτός και αν είχε συγγενείς σε τέτοια θέση και το έκανε από ενισχημένο φόβο για τον δικό του άνθρωπο. Και γιατί άλλωστε? Θάνατοι συμβαίνουν και θα συμβαίνουν πάντα! Κανείς δεν μπορεί να τους αποφύγει και αυτή η υστερία προέρχεται από τον δικό μας φόβο για αυτόν παρά από ανθρωπιά ή κάτι άλλο. Εμάς δεν μας νοιάζει γιατί ο δικός μας είναι μακριά. Και έτσι πρέπει. Δεν γίνεται να ζούμε μες στην ανησυχία. Αυτοί που πεθαίνουν στο Ιράκ θα πέθεναν ούτως ή άλλως...
__________________
είμαι εγώ βιονικός
άντρας άγριος, σωστός
σα ταυρί μπροστά ορμάω
και τους πάντες διαλάω
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-02-07, 12:17
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-05-2006
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από the_black_planet

Πάντως θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου όσον αφορά ότι η καταδίκη της αυτοκτονίας είναι κάτι απόλυτα σύμφωνο με το δόγμα του Χριστιανισμού.Αυτό βέβαια δεν ίσχυε πάντα,θυμηθείτε τον Ωριγένη,τον μέγα πατέρα της εκκλησίας που ήταν υποστηρικτής της Πλατωνικής θεωρίας ότι με λίγα λόγια δεν υπάρχουν καλοί και κακοί άνθρωποι,και ότι ο άνθρωπος κάνει το κακό ακούσια,ασυνείδητα.Με την πέμπτη οικουμενική σύνοδο όμως κάποιοι αποφάσισαν ότι δεν τους συμφέρει αυτή η θεωρία και ο Ωριγένης αφορίστηκε.Δυστυχώς,για να αλλάξει η εκκλησία στάση πάνω σ'αυτό το θέμα θα πρέπει να παραδεχτεί κάποια λάθη του δόγματος της,και αυτό δεν είναι καθόλου εύκολο,αλλά εύχομαι ειλικρινά να αλλάξει κάτι,δεν είναι όμορφο αυτούς που έχει καταδικάσει η κοινωνία μια,να τους καταδικάζουν και οι υποτείθεται άνθρωποι του Θεού...
Φίλε μου ο Ωριγένης δεν είναι πατέρας της Ορθοδόξου Εκκλησίας .
Η καταδίκη του από την Πέμπτη Οικουμενική Σύνοδο δεν ενθυμούμε αυτή τη στιγμή αν είναι αυτός ο λόγος που αναφέρεις ,γιατι εγώ γνωριζω άλλον λόγο που έχει σχέση με την εκκοπή των διδύμων του . Αλλά και αυτός που αναφέρεις δεν είναι αποδεκτός γιατί καταργεί το αυτεξούσιον .
Επί του θέματος της αυτοκτονίας η Ορθόδοξη Εκκλησία εξετάζει πρώτα τις συνθήκες που έγινε η αυτοκτονία .Σε περιπτώσεις που υπάρχει διασάλευση των φρενών -λογικής - επιτρέπει την τέλεση της εξοδίου ακολουθίας και εν συνεχεία την τελέση των μνημοσύνων.
Νομίζω οτι όταν μετέχεις σε κάποιο δόγμα -πίστη -να φροντίζεις να τηρείς τα της πίστεως αυτής και όχι να απολαμβάνης τα όσα πιθανον να σε συμφέρουν .
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-02-07, 15:32
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Με συνχωριτε που θα το πω ετσι.. αλλα αυτα ειναι ασυναρτισιες μεσα σε μια γενικολογια!

Ο φιλος πολυκαρμος γραφει:
Νομίζω οτι όταν μετέχεις σε κάποιο δόγμα -πίστη -να φροντίζεις να τηρείς τα της πίστεως αυτής και όχι να απολαμβάνης τα όσα πιθανον να σε συμφέρουν .

Πρωτα απ'ολα για να φτασει ενα ατομο στην αυτοκτονια, εχουν περασει μηνες ισως και χρονια καταστροφης της εσωτερικης ηρεμιας και αυτοσεβασμου. Οταν εισαι σε εναν καταστροφικο για τον εαυτο σου κυκλο, οταν ολα μεσα σου καταρεουν και απο οτι βλεπεις δεν ενδιαφερεται κανενας για εσενα, δεν νομιζω οτι εχεις τη δυνατοτητα να γυρισεις σε μια εκλησια να βρεις το δικιο σου (εκτος και αν καποιος σε βοηθησει να το κανεις). Δεν ειναι δικαιο να κατηγορουντε αυτα τα ατομα για εγωισμο οταν η αισθηση της αυτοσυντιρισης τους εχει κατακρεουργηθει.
Και δευτερον, δεν μπορεις να χρεωνεις σε ενα 14χρονο 17χρονο ουτε καν σε 20χρονο, τα λαθη της εκλησιας! Ενα παιδι τουλαχιστο μεχρι της ηλικια των 15 χρονων, δεν εχει ιδεα τι ρολο παιζουν αυτοι οι μαυροντιμενοι γεροι αξηριστοι που ολη μερα καθοντε και τραγουδανε τραγουδια που δεν καταλαβενεις..

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν συμετεχεις σε κατι που σου καρφοσανε οταν γενηθηκες, αλλα οταν μεγαλωνεις διαβαζεις σκευτεσε και αξιωλογεις, ετσι ειναι και με τη θρησκεια.
Παρακαλω να μη βιαζομαστε να βγαλουμε γρηγορα συμπερασματα για να ελαφρινουμε το βαρος των λαθων της εκλησιας..
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giorgos : 12-02-07 στις 15:33
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-02-07, 19:56
Το avatar του χρήστη dragoness_crysta
dragoness_crysta Ο χρήστης dragoness_crysta δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-12-2006
Περιοχή: Athens, Glyfada
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Γιωργο, μπορει ο ανθρωπος να εχει καταρρακωθει ψυχολογικα, αλλα πιστευω οτι ειναι θεμα εγωισμου.
Γιατι δευτερολεπτα πριν κανει το μοιραιο, δε σκεφτεται τη δυστυχια που θα σπειρει γυρω του. Τι θα αφησει πισω του, ειναι σιγουρο οτι καθε ανθρωπος αγαπιεται, αλλα απλα δεν το γνωριζει.
Μπορει η εταιρεια του να φαληρησει, να τα χασει ολα οχι ομως και τους ανθρωπους οι οποιοι θα σταθουν διπλα του. Και αυτοι που θα το κανουν αυτο, παει να πει οτι τον αγαπανε. Δεν θα πρεπει λοιπον να πολεμησει αυτη την τρελα και να σκεφτει οτι θα κανει τους αγαπημενους του να δυστυχησουν?
__________________
Some of us fall...some of us fly...most of us live to try...
'till the edge of forever....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-02-07, 20:10
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Όταν κάποιος πάσχει από κατάθλιψη τίποτα δε μπορεί να του δώσει χαρά και νόημα για να ζει. Όσα άτομα και αν έχει γύρω του δε μπορούν να τον σώσουν. Σε αυτή τη περίπτωση κανένας δε μπορεί να του καταλογίσει ότι είναι εγωιστής γιατί απλά δε μπορεί να καταλάβει τι συμβαίνει γύρω του. Σίγουρα υπάρχουν όμως και περιπτώσεις ανθρώπων που πραγματικά δεν έχουν κανένα να τους βοηθήσει. Οπότε δεν είναι φρόνιμο κατά τη γνώμη μου να τα καταλογίζουμε όλα στον εγωισμό.

Πολλές περιπτώσεις αυτοκτονίας θα μπορούσαν να θεωρηθούν εγωιστικές αλλά όχι όλες και ειδικά αυτες που αφορούν ψυχολογικά προβλήματα.
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-02-07, 23:15
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Ενα πραγμα μονο, απλα σκευτειτε για τι πραγμα μιλαμε.
Καποιος δινει τελος στη ζωη του. Ας το δει απο τη μερια του ο καθενας για να το καταλαβει.. Ποσο εγωιστικο ειναι να αυτοκτονεις..;

Τι σημαινει εγωισμος τελικα.. και τελος παντον τι ειναι αυτη η καταθλιψη;
(το τελευτεο ειναι ρητορικη ερωτηση..)
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-02-07, 00:50
mikaela Ο χρήστης mikaela δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-01-2007
Περιοχή: ΑΔΗΣ
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

οταν ξεκινησα να διαβαζω βιβλια σχετικα με την ψυχολογια ειχα κολλησει με τον Μπουσκαλια.. εναν ανθρωπο που πιστευε στην αγαπη,διδασκε την αγαπη.. σοκαριστηκα οταν εμαθα πως εγινε φονιας του εαυτου του.. αναρωτηθηκατε ποτε γιατι καθε χρονο ολοενα και αυξανονται οι αυτοκτονιες? καποτε ο Σαμαρακης ειπε :ποτε αλλωτε οι στεγες των σπιτιων των ανθρωπων δεν ηταν τοσο κοντα η μια με την αλλη οσο ειναι σημερα και ποτε αλλωτε οι ψυχες των ανθρωπων δεν ηταν τοσο μακρια η μια με την αλλη.. μηπως τελικα η ρουτινα της καθημερινης συγχρονης ζωης μας αποξενωνει? στατιστηκα ποιοι ανθρωποι φτανουν στο σημειο να δωσουν τελος στη ζωη τους? μηπως καποιοι που ποτε δεν εκφρασαν αυτο που αισθανθηκαν?η΄ που προσπαθησαν αλλα δεν βρηκαν ανταποκριση.. ατομα που κρατουσαν συναισθηματα χαρας,λυπης,θυμου,μισους κ.α για τον εαυτο τους και μονο!ο εγκεφαλος του ανθρωπου ειναι ενας απλος αλλα ταυτοχρονα ευαισθητος μηχανισμος.ποσες πληροφοριες μπορει να συσσωρευσει και ποσο χρειαζεται για να ''σαλταρει''?λιγα μονο δευτερολεπτα!μονο που ποτε δεν μπορεις να ξερεις ποιος θα ειναι ο επομενος.. οποτε μηπως ειναι λαθος να αναφερομαστε σε θεματα εγωισμου και να προσπαθουμε καθε μερα να δινουμε λιγο απο το "εγω" μας σε αυτον που καθετε διπλα μας!γιατι ενα χαμογελο κανει να αισθανεται ομορφοτερα ο πομπος αλλα και ο δεκτης!παλιοτερα η καταθλιψη ηταν ειδος ασθενειας πλεον ειναι καθημερινοτητα και υπευθυνοι ειμαστε ολοι μας!για αυτο ας πουμε λοιπον μια καλημερα στον απεναντι που τον συνανταμε στο δρομο για το σπιτι αλλα ποτε δεν του μιλαμε!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mikaela : 13-02-07 στις 01:02
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-02-07, 01:41
Το avatar του χρήστη mika
mika Ο χρήστης mika δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Σκοπίμως δεν γεμίζω το μήνυμά μου αυτό με επισυνάψεις προτάσεων-απόψεων που έχει πει ο καθένας, από τις οποίες άλλες με βρίσκουν σύμφωνη και άλλες αντίθετη!

Εκείνο που έχω να πω εγώ είναι ότι -αν έχετε προσέξει- η πλειονότητα των ανθρώπων που αυτοκτόνησαν (για να μην πω όλοι), πρόκειται για άτομα ΥΠΕΡ-ευαίσθητα. Άτομα ανίκανα να πολεμήσουν τα δύσκολα και όλα εκείνα που τους ρίχνουν ψυχολογικά. Τέτοιοι άνθρωποι για μένα δεν θεωρούνται άτομα που ταλανίζονται από την κοινότυπη φράση «ψυχολογικά προβλήματα», αλλά άτομα που χρειάζονται ένα χέρι βοηθείας περισσότερο, 2-3 κουβέντες τρυφερές και γενικώς μια άλλου είδους αντιμετώπιση από τους άλλους. Όντας αδύναμα εκ φύσεως, χρειάζονται πλάι τους δυναμικούς ανθρώπους ώστε η ζυγαριά να μην γέρνει από τη μια μεριά.

Επιπλέον, μπορώ να πω ότι καταλαβαίνω απόλυτα τους λόγους που κάνουν ένα άτομο να φθάσει στην αυτοκτονία (και μάλιστα σκεφτείτε πόσοι τρόποι υπάρχουν για να κάνει κανείς κάτι τέτοιο – σκεφτείτε τον πιο «βάναυσο» που σας έρχεται στο μυαλό και μπείτε για λίγο στη θέση του ανθρώπου που δίνει τέλος στη ζωή του με έναν τόσο δύσκολο και απάνθρωπο τρόπο και όχι με έναν πιο ανώδυνο και εύκολο!!!), αν και δεν τους δέχομαι. Θεωρώ απαράδεκτο να παλεύει ένας άνθρωπος χρόνια με τον υπερευαίσθητο εαυτό του και στο τέλος να υποχωρεί. Ένας αγώνας που για μένα δεν πρέπει να σταματά για τίποτα... γι’αυτό και είμαι εντελώς αντίθετη και απόλυτη στο θέμα. Όπως προείπα όμως, μπορώ να καταλάβω τους λόγους και δεν τους θεωρώ καθόλου μα καθόλου ασήμαντους. Ίσως είναι πιο σημαντικοί από κάθε άλλη επιλογή που κάνει ένας άνθρωπος! Πριν χρόνια έχασα δικό μου άνθρωπο με αυτό τον τρόπο... και μάλιστα αυτοκτόνησε με τρόπο που δεν περίμενα ποτέ να ακούσω στη ζωή μου. Ακόμα και τώρα, έπειτα από 7 σχεδόν χρόνια τον αποκαλώ δειλό μέσα μου και τον μισώ για αυτό που έκανε. Μα τον καταλαβαίνω εξίσου καλά, μιας και όλοι ξέραμε τι ήταν εκείνο το άσχημο που άλλοι τον έκαναν να νιώθει και που τον οδήγησε εκεί. Οι ένοχοι κατάλαβαν πολύ αργά τι είχαν κάνει σε έναν νεαρό 30 χρονών που ως τότε ακόμα έχτιζε όνειρα για τη δική του ζωή.

Κλείνοντας θα ήθελα να πω σε όσους δεν έχουν βιώσει παρόμοια περιστατικά με δικούς τους ανθρώπους, να είναι λίγο πιο επιφυλακτικοί στο τι δηλώνουν, διότι έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέμε...ΟΛΟΙ!... Επίσης, σχετικά με το ζήτημα της εκκλησίας, περί «αποδοχής» ή «μη αποδοχής» του ανθρώπου που αυτοκτονεί, αν και νιώθω και δικαιολογώ τους λόγους που το κάνει, ωστόσο με βρίσκει αντίθετη, μιας και όπως πλάστηκε ο άνρωπος έχει δικαίωμα να θέσει τέλος στη δική του ζωή. Είναι επιλογή του και δεν δέχομαι το γιατί θα πρέπει να αντιμετωπίζεται έτσι. Αλλά μήπως είναι το μόνο που «πιστεύει» η εκκλησία και η θρησκεία μας και με βρίσκει αντίθετη;;;!!! Μάλλον όχι...
__________________
Την ημέρα που ένας άνθρωπος θα μπορεί να χαμογελάσει σε έναν άλλο άνθρωπο...
να τον αγκαλιάσει, να τον θεωρεί αδερφό του...
μόνο τότε θα κυριαρχήσει η ειρήνη στη γη.



Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 13-02-07, 09:22
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Παράθεση:
Κλείνοντας θα ήθελα να πω σε όσους δεν έχουν βιώσει παρόμοια περιστατικά με δικούς τους ανθρώπους, να είναι λίγο πιο επιφυλακτικοί στο τι δηλώνουν, διότι έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέμε...ΟΛΟΙ!...
just super !!!!
ΤΙ άλλο να πει κανείς ...


Δ.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 13-02-07, 10:53
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Εύγε και από εμένα Μίκα!Επιτέλους ρε παιδιά,δεν χρειάζεται να έχουμε και να εκφρέρουμε ΟΛΟΙ άποψη για ΟΛΑ τα θέματα...
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.