Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 09-09-08, 17:26
Το avatar του χρήστη ΛΥΚΑΙΟΣ 1981
ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 Ο χρήστης ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΑΕΙ ΩΣΑΥΤΩΣ ΕΧΟΝΤΑ
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Εγώ οι πρώτες που έχω είναι από την Πεντέλη και χρονολογούνται ήδη από το 1997, όπου δεν υπήρχαν ψηφιακές. Έχω μία ιδέα (μπορεί να είναι και λάθος) μήπως ενδεχομένως σχετίζονται με το πλάσμα, την 4η κατάσταση της ύλης.Πάντως όποια στιγμή βράδυ βγάλω την μηχανή, είναι σίγουρο ότι κάτι θα πιάσει.
__________________
ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ

ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟΣ ΝΟΥΣ ΟΙΟΝ ΕΝ ΜΑΧΗ

Ο ΕΞΥΠΝΟΣ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, Ο ΠΟΝΗΡΟΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, Ο ΗΛΙΘΙΟΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 : 09-09-08 στις 17:27
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 18-11-08, 02:23
jimakoskx Ο χρήστης jimakoskx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Περιοχή: Ελλάδα,Αθήναι
Μηνύματα: 31
Smile

Φαντάσματα ή σημάδια ?!
__________________
Ο θεός Δίας άρχει και αποκαλύπτεται σε όποιον ,τουλάχιστον ,τον πιστέψει.
Δώδεκα οι θεοί του Ολύμπου.
θεός Δίας,θεός Ποσειδώνας,θεός Ερμής,θεός Ήφαιστος,θεός Άρης,θεός Απόλλων,
θεά Ήρα,θεά Εστία,θεά Δήμητρα,θεά Αφροδίτη,θεά Αθηνά,θεά Άρτεμις.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 18-11-08, 10:57
Το avatar του χρήστη ΛΥΚΑΙΟΣ 1981
ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 Ο χρήστης ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΑΕΙ ΩΣΑΥΤΩΣ ΕΧΟΝΤΑ
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Απλώς ένα άγνωστο φυσικό φαινόμενο. Για φαντάσματα να σου πω την αλήθεια δεν νομίζω....

Το σίγουρο είναι πάντως πως η πεπερασμένη όρασή μας, βλέπει μόνο ένα μέρος της πραγματικότητος και όχι το σύνολό της.
__________________
ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ

ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟΣ ΝΟΥΣ ΟΙΟΝ ΕΝ ΜΑΧΗ

Ο ΕΞΥΠΝΟΣ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, Ο ΠΟΝΗΡΟΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, Ο ΗΛΙΘΙΟΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 19-11-08, 03:29
Το avatar του χρήστη Indigocy
Indigocy Ο χρήστης Indigocy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2008
Περιοχή: Λεμεσος / Αθηνα.
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Γεια σας φιλοι μου. Οσοι ειδατε τις φωτο που ανεβασα στο παρελθον σε αυτο το θεμα, συντομα με την πρωτη ευκαιρια θα ανεβασω αλλη μια, με το μεγαλυτερο και φωτεινοτερο orb που εχω δει ποτε!!!! Ειναι τραβηγμενη η φωτο στο ιδιο σημειο με τις αλλες. Κι οσοι εχουν απορειες περι γνησιοτητας, ας κανουν οσες ερευνες θελουν πανω της. πραγματικα, ειναι φωτεινη οσο η Σεληνη. Εντος των ημερων θα την ανεβασω.

Μετα λυπης μου, μολις προσεξα οτι οι φωτος που ειχα ανεβασει δεν υπαρχουν μια στο τοπικ. Δεν ξερω αν διαγραφηκαν η αν φταιει ο υπολογιστης που ειμαι ενωμενος τωρα. Κοιταξτε το σας παρακαλω admins. Παιζει να εκλισε το site που τις ανεβασα?

Φιλικα Γιωργος.
__________________
"Γυρω σου κουκλες χλωμες ανικανες ν'ακουσουν τη φωνη σου, κι'αληθειες σου να σερνονται στο πατωμα γυμνες..."

Παυλος Σιδηροπουλος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melian : 19-11-08 στις 11:40
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 21-11-08, 23:30
Donnie_Darko Ο χρήστης Donnie_Darko δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2008
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΛΥΚΑΙΟΣ 1981
Απλώς ένα άγνωστο φυσικό φαινόμενο. Για φαντάσματα να σου πω την αλήθεια δεν νομίζω....

Το σίγουρο είναι πάντως πως η πεπερασμένη όρασή μας, βλέπει μόνο ένα μέρος της πραγματικότητος και όχι το σύνολό της.
Φυσικά, αν βλέπαμε την "πραγματικότητα" θα είχαμε ΜΕΓΑΛΟ πρόβλημα...

Συμβουλή: Δες το επεισόδιο "η πλάνη των αισθήσεων" από την εκπομπή "το σύμπαν που αγάπησα"
__________________
ANOTHER LEGENDARY THREAD !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Donnie_Darko : 21-11-08 στις 23:30
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 22-02-09, 09:41
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Σελίδα 1 καταχώρηση 7 φωτογραφία πρώτη.
Αν ανοίξουμε την φωτεινότητα θα δούμε ένα αντικείμενο που μοιάζει να στηρίζεται με κάτι σαν σίδερο στο έδαφος. Δεν διακρίνεται τι είναι αλλά μου μοιάζει υλικότατο.

Παράθεση:
Σελίδα 1 καταχώρηση 7 φωτογραφία δεύτερη.
Θα μπορούσε να είναι αλλοίωση κατά την επεξεργασία της εμφάνισης και εκτύπωσης στο φωτογραφείο, ή από λάθος κατά την ψηφιακή επεξεργασία.
Πάντως κλείνω προς την παρεμβολή μικρού αντικειμένου μεταξύ του φακού και του θέματος, «φλου» και λίγο «κουνημένο», πολύ κοντά στο φακό αλλά όχι πάνω του. Συμβαίνει συχνότερα από όσο φανταζόμαστε.
Έχω φωτογραφίσει μύγες και μύγες σε στούντιο.

Παράθεση:
Σελίδα 1 καταχώρηση 8
Συνηθισμένο φαινόμενο. Αργός χρόνος λήψης, μηχανή χωρίς τρίποδο και φωτεινά σημεία σε σχετικά σκοτεινότερο περιβάλλον.
Ακόμα και αν άναψε φλας ο χρόνος λήψης είναι αργός, και αυτό φαίνεται από το ότι το φόντο είναι φωτισμένο και όχι σκοτεινό όπως θα συνέβαινε αν είχαμε φωτισμό μόνο από φλας.
Τα έντονα φωτισμένα σημεία (εδώ τηλεόραση) διαγράφουν γραμμές ανάλογες με την κίνηση της μηχανής.

Παράθεση:
Οι ψηφιακές όμως, χάρη στον αισθητήρα CCD (διάταξη συζευγμένου φορτίου), που αποτελείται από τσιπάκι πυριτίου που είναι ευαίσθητο στην ανίχνευση φωτονίων, διεγείρεται από την παρουσία ενός και μόνο από αυτά. Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο τα βλέπουμε κυρίως σε ψηφιακές μηχανές.
Οι ψηφιακές σήμερα, έχουν αντίστοιχες ευαισθησίες με την ευαισθησία που είχαν τα φιλμ. 100 έως 3200 ASA. Μάλιστα οι περισσότερες δεν ανταποκρίνονται καλά σε υψηλές ευαισθησίες. Προφανώς και δεν διεγείρονται από ένα φωτόνιο και μόνο.

Υποθέτω ότι ο λόγος που βλέπουμε περισσότερα περίεργα φωτεινά στίγματα έχει να κάνει με τις ατέλειες των (φτηνών κυρίως) ψηφιακών μηχανών, τον ψηφιακό «θόρυβο», την χρήση συμπιεσμένων «φορμά» και την μεγάλη ποσότητα φωτογραφιών από ανθρώπους που στο παρελθόν δεν είχαν και πολύ σχέση με το άθλημα (γεγονός γενικότερα θετικό, γιατί ήρθαν σε επαφή με μια δημιουργική απασχόληση όσο και αν τους λείπουν μερικές γνώσεις)

Παράθεση:
Μην ξεχνάμε αυτά που σας είπα πριν, σχετικά με τον ρόλο του παρατηρητή. Δεν εμφανίζονται σε όλους.
Κάτι μου διαφεύγει. Δηλαδή ο νους του φωτογράφου επηρεάζει τον αισθητήρα?

Παράθεση:
Σελίδα 4 καταχώρηση 31
Εκτός από τις αλλοιώσεις κατά την εμφάνιση και την εκτύπωση (πχ φυσαλίδα στην εμφάνιση ή την «στερέωση») υπάρχει και η πιθανότητα να έπεσε κάποια σταγόνα, αργότερα στην τυπωμένη φωτογραφία. Καθώς είναι αρκετά κυκλική το τελευταίο μου φαίνεται πιθανότερο.


Παράθεση:
Δεν θεωρω οτι τοτε ειχαν την τεχνολογια που εχουμε τωρα στις φωτογραφιες για να πουμε οτι ειναι λαθος αυτο, ειναι λαθος εκεινο.Τοτε ειχαν μια φωτογραφικη μηχανη της κακιας ωρας. Μια μπαχατελα.
Όχι και μπαχατέλα. Ακόμα και την εποχή της γυάλινης πλάκας οι φωτογραφικές πρόσφεραν ικανοποιητική λεπτομέρεια. Τα προβλήματα εμφανίζονταν κυρίως, από τις δυσκολίες στην επεξεργασία. Πρόλαβα ένα θείο να φτιάχνει μόνος του τον «εμφανιστή», δεν φαντάζεστε τι προσοχή και υπομονή χρειάζονταν τότε μια φωτογραφία.

Παράθεση:
η στρογγυλή κηλίδα οφείλεται κατά πάσα πιθανότητα σε φυσαλίδα ( ατέλεια ) του φακού της κάμερας
οι φυσαλίδες στον φακό δημιουργούν αλλοιώσεις με πιο ακαθόριστα όρια. Οι παλαιότεροι φακοί εμφάνιζαν συχνά «φυσαλίδες» αλλά αν ήταν στα άκρα και μικρές τα αποτελέσματά τους ήταν αποδεκτά.

Παράθεση:
Σελίδα 4 καταχώρηση 39 φωτογραφία πρώτη και δεύτερη
Δυστυχώς ο ψηφιακός θόρυβος είναι τόσος ώστε να μην διακρίνονται καθόλου λεπτομέρειες, θα μπορούσε να είναι οτιδήποτε. Οι νυκτερινές φωτογραφίες θέλουν πολύ καλή ψηφιακή μηχανή, πολλαπλές εκθέσεις, σταθερό τρίποδο, αρχείο raw, ίσως και άλλα. Γενικότερα το νυκτερινό, από όσο γνωρίζω, δεν είναι το δυνατό σημείο των ψηφιακών.

Συμπερασματικά.
Η αναζήτηση φωτογραφιών με τέτοια θέματα, δυστυχώς απαιτεί πολύ ακριβές μηχανές. (Αν θέλουμε να είμαστε σχετικά βέβαιοι για το τι βλέπουμε στις εικόνες μας, απόλυτα δεν θα είμαστε ποτέ.)
Η Canon και η Nikon με αισθητήρα 24x36mm ίσως να πλησιάζουν σήμερα, τις παλαιότερες λήψεις, με διαφάνεια και καλές αναλογικές μηχανές.
Αλλά από πλευράς ευαισθησίας, έχουμε αρκετό δρόμο, για να πετύχουμε νυκτερινές λήψεις σε σχετικά υψηλές ταχύτητες κλείστρου.
Και οπωσδήποτε αρχείο raw.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 17-08-09, 16:30
Το avatar του χρήστη Mirella_S
Mirella_S Ο χρήστης Mirella_S δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2008
Περιοχή: Athens-Greece
Μηνύματα: 559
Προεπιλογή

Σχετικα με το νημα "Φωτογραφιες με orbs" του αγαπητου jik που μεταφερθηκε εδω, ειμαι η μονη που διεκρινα περα απο τα orbs, στον δεξι τοιχο και προς τα κατω το ματι απο καποιο προσωπο και στον αριστρερο επισης προς την μεση και κατω, μια αποκοσμη μορφη ενος γερου (?).
__________________
Ο κοσμος δεν ειναι μονο οσα ξερουμε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mirella_S : 17-08-09 στις 16:30
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 18-08-09, 10:15
Το avatar του χρήστη jik
jik Ο χρήστης jik δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2009
Περιοχή: berlin
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Παράθεση:
Παρακαλώ κοιτάξτε τις παρακάτω φωτογραφίες και θα ήθελα τη γνώμη σας.

Ειναι απο Γερμανία ,περιοχή Βερολίνο και τραβήχτηκαν χθές το βράδυ μετά τις 12 απο εμένα με φλάς σε απόλυτο σκοτάδι.Δεν έψαχνα για το παράξενο αλλα να που συνέβει.. Κατα τύχη παρατήρησα τις άσπρες σφαίρες, οι οποίες είναι πολλές κοντά στα παράθυρα, ενώ όταν έβγαλα φωτογραφίες στο υπόλοιπο σπίτι δεν βγήκε τίποτα παράξενο. Έλενξα την μηχανή για τυχόν υπολείμματα ή ακαθαρσίες άλλα δεν άλλαξε κάτι.

Στο λίνκ που τις ανέβασα δεν φαίνονται πολλές σφαίρες, αλλά στον υπολογιστή μου δεκάδες.



http://img208.imageshack.us/img208/9495/020skv.jpg
http://yfrog.com/5s020skvj

http://img208.imageshack.us/img208/9827/024qwy.jpg
http://yfrog.com/5s024qwyj


http://img22.imageshack.us/img22/530/026ovo.jpg
http://yfrog.com/0m026ovoj


Εχω διαβάσει και δει σε ντοκυμαντέρ για τα λεγόμενα Όρμπς και ίσως αυτά να είναι κάποιες ψυχές στο μέρος αυτό....

Κάθε γνώμη δεκτή...
Το μεταφέρω εδώ μιας και πράγματι το λινκ είναι σχετικό , είναι η θέση του και κάπως με διαφώτισε..
Μπορεί και όλα να είναι θέμα σκόνης και υγρασίας, δεν είναι άλλωστε και μες στην καθαριότητα το σπίτι... Η΄όντως λόγω ενέργειας του χώρου κάποιες ψυχές.
Φίλη Mirella_S, δεν ξέρω αν διακρίνω καθαρά μορφές..Ισως και η γνώμη άλλου μετρούσε..
__________________
'' What though that light, thro` storm and night,
So trembled from afar-
What could there be more purely bright
In Truth`s day-star? ''
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 07-11-13, 22:15
paula Ο χρήστης paula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2013
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

καλησπερα,διαβασα ολο το νημα και δεν εχω καταλαβει τελικα τι ειναι τα οrbs θα μπορουσε καποιος να μου εξηγησει?
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 08-11-13, 08:39
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Το πρόβλημα με τα orbs είναι ότι έχουν μια τάση να εμφανίζονται στις φτηνές ψηφιακές μηχανές, τις γνωστές compacts. Όταν χρησιμοποιείς dSLRs τότε τα πράγματα αλλάζουν. Παρόλο που υπάρχουν οι μεταφυσικές προεκτάσεις, δηλαδή να πρόκειται για κάποιου είδους ενέργεια που αλληλεπιδρά με την σκέψη του φωτογράφου και αποτυπώνεται ψηφιακά, οι dslrs χρησιμοποιούν και αυτές CCDs αλλά πολύ καλύτερα και σε συνδυασμό με ακριβά οπτικά και επίσης καλύτερους αλγορίθμους εστίασης. Σε αυτές φαίνεται αισθητά η απουσία των orbs στον ίδιο χώρο που οι compacts εμφάνιζαν γεμάτο. Άρα πιθανόν τα περισσότερα να είναι παράγωγα της μηχανής.

http://strangeoccurrencesparanormal....explained.html

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 08-11-13 στις 08:39
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.