Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Είναι θαύμα το Άγιο Φως;
Ναι 81 40,30%
Όχι 90 44,78%
Δεν γνωρίζω 30 14,93%
Ψήφισαν: 201. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 14-04-06, 11:14
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

δυστυχώς, ακόμα κι εγώ που άνοιξα αυτό το θέμα και το παρακολουθώ από την πρώτη στιγμή, δεν βρήκα καμία "απόδειξη" περί της "απατεωνιάς" του φαινομένου. η μόνη ας πούμε απόδειξη που δόθηκε ήταν μια πιθανή ερμηνεία του καλόπουλου, που αδυνατεί να εξηγήσει το φαινόμενο, μιλώντας για αυτόματες αναφλέξεις και πιθανούς τρόπους που μπορεί να συμβαίνει σε αυτό, αλλά όχι για το συγκεκριμένο φαινόμενο.
αντίθετα, αναλωθήκαμε στο να παρουσιάζουμε τις απόψεις του, την άποψη του σεβαστού κοραή, μιλήσαμε για την εμπορευματοποίηση τέτοιων φαινομένων, την καταστροφή που επέφερε ο χριστιανισμός (κυρίως) στον πλανήτη, αναρωτηθήκαμε για τον ορισμό του θαύματος, για το πόσο κακοί εκμεταλλευτές είναι οι παπάδες και πόσο αμόρφωτος είναι ο κόσμος που βάζει το φως στο σπίτι του, ευχόμενος να του φέρει ευλογία στη ζωή του και στα ζωντανά του. ως συνήθως αντιμετώπιση, δηλαδή. σε περίπου μια εβδομάδα το φως θα ανάψει ξανά κι εμείς δεν έχουμε αγγίξει στο ελάχιστο το κατά τη γνώμη μου πολύ ενδιαφέρον αυτό θέμα.
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 14-04-06, 14:04
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Δεν καταλαβαίνω αγαπητέ μου Μιχάλη τι ακριβώς περιμένεις; Να σου πούμε αν είναι θαύμα ή όχι; Το θαύμα έχει διαφορετική σημασία και ορισμό για τον καθένα, οπότε, τι κι αν προκαλείται χάρη στην αυτοαναφλεφή, τι ανεξήγητα, ποια η σημασία; Θες να σου πούμε όλοι ότι είναι θαύμα; Ε πες ότι ναι, είναι! Ε και; Πώς θεωρείς δηλαδή ότι θα μπορούσαμε να "αγγίξουμε" αυτό το τόσο ενδιαφέρον θέμα πιο πολύ; Μέσω θρησκευτικής ανάλυσης; Επιστημονικής; Νομίζω έχουν γίνει εν μέρη και οι δύο. Δυστυχώς, δε νομίζω ότι μπορεί να προστεθεί κάτι παραπάνω αφού δεν έχουμε καινούρια στοιχεία, όποια γιορτή κι αν πλησιάζει.

Επίσης, είναι αξιοσημείωτο πως αυτή τη στιγμή οι ψήφοι μοιράζονται! Νομίζω αυτό έχει περισσότερο ενδιαφέρον. Δηλαδή, ένα τέτοιο φαινόμενο πως εκλαμβάνεται από τον κόσμο και τι σημασία έχει.
__________________
Εις το επανιδείν...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Antonia : 14-04-06 στις 14:07
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 14-04-06, 14:19
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Η αυτόματη ανάφλεξη όπως την παρουσιάζει το άρθρο και ο Καλόπουλος είναι μεν επιστημονική ως εξήγηση αλλά δεν είναι καθόλου πλήρης και συναντά φοβερές τεχνικές δυσκολίες. Γνωρίζει κανείς τις ακριβείς θέσεις (το τεχνικό μέρος δηλαδή φωσφορικά διαλύματα κτλ..)του Καλόπουλου ώστε να σχηματίσω μια πιο ολοκληρωμένη άποψη και να απαντήσω?
Μέχρι τότε θα περιμένω. Αν δεν υπάρχουν θα σας παραθέσω κάποιον αντίλογο όσον αφορά το τεχνικό κομμάτι (καθαρά την χημεία δηλαδή).
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 14-04-06, 14:38
vagkri Ο χρήστης vagkri δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

αν το άναμα στα κεριά οφείλεται σε θεική παρεμβαση , αναρωτιέμαι :γιατί ο θεός παρεμβαίνει να ανάψει τα κεριά και δεν παρεμβαίνει να σώσει τα παιδάκια που πεθαίνουν καθημερινά;
τι ανάγκη έχει να τα ανάψει;
τι θέλει να δείξει ; δύναμη; , σε ποιούς ; στους πιστούς μάλλον που σκέφτονται ότι αν ανάψουν τα κεριά απο μόνα τους τότε ο θεός που πιστεύουν είναι αληθινός αλλά ξεχνάνε την δυστυχία που ο θεός δεν εξαφανίζει.
αν τα κεριά δεν ανάβουν μόνα τους αλλά με κόλπο........ε τότε απλά επιβεβαιώνομαι για την εκκλησία και την θρησκεία.
η έτσι όμως ή αλλιώς το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.ο θεός νοιάζεται μόνο για τα "δικά του παιδιά" .
αγάπη ε;
καλό πάσχα και σφάχτε όσο περισσότερα αρνακια μπορείτε για να γιορτάσετε την γιορτη της "αγάπης"
__________________
( Το παλαιό μου Nickname (Ελληνιστί Ψευδώνυμο) ήταν "VAGKRI"...)
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 14-04-06, 14:55
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Δεν ξέρω Βαγγέλη...
Κατ αρχάς θα πρέπει να αποδειχθεί ότι οφείλεται σε θεϊκή παρέμβαση το γεγονός για να ευσταθούν ως απορίες. για αυτό εξετάζω το τεχνικό κομμάτι πρώτα. Αν μπορεί να αποδειχθεί ότι γίνεται εύκολα και απλά τότε δεν χρειάζεται καν να μπούμε στον κόπο να αρχίχουμε να συζητάμε για τις ερωτήσεις σου....(Δεν υποτιμώ τις ερωτήσεις σου, δεν νομίζω όμως ότι θα έχουν ουσία σε μια τέτοια περίπτωση...)
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 14-04-06, 15:04
Schwabe Ο χρήστης Schwabe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2006
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Αλήθεια, δεν γνωρίζω εάν έχει ήδη απαντηθεί, αλλά οφείλουμε να θυμόμαστε δυο βασανιστικά για την ορθοδοξία ερωτήματα:

Α) ΠΩΣ και ΠΟΤΕ αλλά ΚΑΙ ΥΠΟ ΠΟΙΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΦΘΗΚΕ Ο «ΠΑΝΑΓΙΟΣ ΤΑΦΟΣ»?

Β) ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΙΟΥΣ ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΤΟ «ΑΓΙΟΝ ΦΩΣ»?

ΠΩΣ, γίνεται λοιπόν άραγε το αποκαλούμενο «θαύμα» να συμπεριφέρεται σαν υποτακτικός των αγιοταφιτών, δεμένο στις ημερολογιακές προτιμήσεις των λεγόμενων παλαιοημερολογιτών (!), κάνοντας την εμφάνιση του ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ 13 ΗΜΕΡΕΣ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΓΗΙΝΟ ΧΡΟΝΟ ΤΟΥ?????

Αυτό το ερώτημα δεν είναι καινούργιο, ωστόσο δεν έχει απαντηθεί……

Είναι τραγελαφικό να έχουνε καταντήσει ως ένα θεατρικό κομπάρσο το άγνωστο Θείο, που μάλιστα αναφλέγεται λέει στα χέρια μονάχα των ορθοδόξων (!!), αν και δεν ήταν καν οι ορθόδοξοι που ανακάλυψαν το (προσοδοφόρο..) «θαύμα»…..

Από την άλλη, έχουμε συνηθίσει να ακούμε για «θαύματα» και το λεγόμενο «άπαξ γενόμενο». Εδώ, και κατ’εξαίρεση (!) αυτού του κανόνα των θαυμάτων, έχουμε κάτι ΣΤΑΘΕΡΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΟ, που ταυτόχρονα κανείς δεν επιτρέπεται να το εξετάσει ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ, κανείς δεν δικαιούται να βάλει για παράδειγμα μια ΚΑΜΕΡΑ μέσα στο κουβούκλιο, κανείς δεν δικαιούται να καλέσει μια ομάδα επιστημόνων που να ανιχνεύσουν τις διαχρονικές……….τάσεις πυρομανίας του Βιβλικού Θεού!!!

ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 14-04-06, 15:11
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Ευλογες οι αποριες του Βαγκρι, ευστοχες και οι παρατηρησεις της Αντωνιας. Δυστυχως ή ευτυχως, μονο εαν καποιος εισχωρησει στα "αδυτα" με τον εκαστοτε πατριαρχη, θα μπορεσει να δωσει μια σαφη και ξεκαθαρη απαντηση στο ερωτημα μας.
Οι αναλυσεις που καναμε (αποψεις Καλοπουλου, Κοραη, προσωπικες τοποθετησεις), σαφως και δεν αποτελουν ξεκαθαρη απαντηση. αποτελουν ομως πιθανες εξηγησεις για ενα γεγονος σχετικα το οποιο εχουν ηδη διατυπωθει ισχυρες ενστασεις σε οτι αφορα τη "θεϊκοτητα" του. Απο τη μια η ιστορικη και πολιτικη αναλυση δε σου αφηνει πολλα περιθωρια να πιστεψεις. Κι απο την αλλη τα ιδια τα γεγονοτα της επικαιροτητας, αλλα και η ιδια η προσεγγιση που δινουμε στο θειο δεν μας επιτρεπει να "πιστεψουμε". Κοινως, απο τη μια παρακολουθουμε 2 ρασοφορους να σφαζονται τις τελευταιες μερες για το ποιος θα εχει την τιμη να βγαλει απο τη σπηλια το φως, ενω στο παιχνιδι μπαινουν οι κυβερνησεις του Ισραηλ και αλλα θρησκευτικα ιερατεια και απο την αλλη δεν μπορουμε να φανταστουμε εναν θεο ο οποιος κανει το ιδιο θαυμα καθε χρονο (!), ακολουθωντας το ημερολογιο του εκαστοτε δογματος και δινοντας το φως σε κλεφτες και παγαποντες ρασοφορους! Εκτος κι αν μερικοι εχουν διαφορετικη αποψη για το τι σημαινει Θειο (πραγμα που απο οτι φαινεται συμβαινει...)
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 14-04-06 στις 15:14
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 14-04-06, 15:23
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
δυστυχως ή ευτυχως, μονο εαν καποιος εισχωρησει στα "αδυτα" με τον εκαστοτε πατριαρχη, θα μπορεσει να δωσει μια σαφη και ξεκαθαρη απαντηση στο ερωτημα μας.
Kάτσε ρε σύ μηνά, δηλαδή αν το δείς το ρημάδι το κερί να αυτοαναφλέγεται στα χέρια του πατριάρχη, σημαίνει κάτι? Πάλι θα έχεις τις αμφιβολίες σου. αν δεν το δείς βέβαια να ανάβει μόνο του, το πρόβλημα λύθηκε αμέσως .
Εγώ για αυτό θέλω πρώτα να εξεταστεί η επιστημονική προσέγγιση του Καλόπουλου (όχι για να την καταρρίψω αλλά για να διατυπώσω τις αμφιβολίες μου για την εφαρμογή όσων ισχυρίζεται).
Ο καθένας πιστεύει ότι νομίζει και καλά κάνει. αλλά για μένα (όπως γράφω και στην υπογραφή μου) σημασία έχει η ΑΛΗΘΕΙΑ και όχι τι πιστεύεις....
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 14-04-06, 15:27
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Πολύ σωστά όλα όσα λέτε αγαπητοί Schwabe και Beetlejuice. Τι κρίμα που δεν αλλάζει η ψήφος μου στη δημοσκόπηση... Τελικά πρέπει πρώτα να παρακολουθήσεις μια συζήτηση και μετά να ψηφίσεις. Κι αυτό δεν ισχύει μόνο για το forum, όπου εγώ για παράδειγμα ψήφισα πριν από μερικούς μήνες και δεν είχα ιδέα για τις διάφορες θεωρίες, ούτε είχα κάτσει να σκεφτώ το θέμα. Νομίζω ότι αν κάνει ένα κανάλι ένα γκάλοπ στο δρόμο θα μαζέψει ναι μεν πολλούς ψήφους από ανθρώπους που πραγματικά πιστεύουν ότι είναι θαύμα, αλλά κατά βάθος δεν το έχουν ψάξει. Δεν έχουν σκεφτεί όλα αυτά που διερωτάται ο Schwabe. Διότι αν έχεις προβληματιστεί έστω και λίγο, σε καμία περίπτωση δε θα απαντήσεις "ναι", αλλά "δεν ξέρω". Και νομίζω αυτή είναι η πιο έγκυρη απάντηση, αφού δεν μπορούμε να είμαστε σίγουρη στην πραγματικότητα ούτε για τη μία εκδοχή ούτε για την άλλη. Δεν ξέρω αν συμφωνείτε, πάντως εγώ μετάνοιωσα...
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 14-04-06, 15:32
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν έχουν σκεφτεί όλα αυτά που διερωτάται ο Schwabe.
Αυτά που διερωτάται ο Schwabe είναι θέματα δόγματος και όχι ουσίας. Η συζήτηση στρέφεται γύρω από το αν μιλάμε για θαύμα ή όχι. Σε καμμιά περίπτωση δεν ξεκαθαρίζουν τα πράγματα αν ξέρεις από ποιον ανακαλύφθηκε το άγιο φώς, ο άγιος τάφος κτλ...

Αν δεν μιλάμε για θαύμα οι ερωτήσεις σας είναι άσκοπες διότι έτσι και αλλιώς θα είναι απατεωνία, αν μιλάμε όμως για θαύμα τότε έχετε πλανηθεί...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.