Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Στα ίχνη της Πυθέας > Αποστολές - Ομάδα Πυθέας

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-12-09, 23:21
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Smile Η Πυθεϊστικη φωτογραφία του 2009!

Ποια ήταν η "Πυθεϊστικη" φωτογραφία που θα χαρακτηρίζατε ως την αγαπημένη σας για τη χρονιά που φεύγει; Ένα όμορφο τοπίο, μια συμβολική εικόνα, ενα μαγευτικό σπήλαιο ή κάτι άλλο; Ας μετατραπεί αυτό το thread σε ένα κολάζ των πιο σημαντικών στιγμών των μελών του φόρουμ για το 2009!

Ας κάνω την αρχή:


Η φωτογραφία της χρονιάς (για το 2009) είναι τραβηγμένη με κινητό και όχι με κάποια ακριβή ψηφιακή φωτογραφική μηχανή. Απεικονίζει όμως με τον καλύτερο τρόπο την ρήση που λέει ότι για να φτάσει κανείς σε μια κορυφή, υπάρχουν και στιγμές που αναγκάζεται και να κατηφορήσει για λίγο...
(Xιονισμένος Όλυμπος - Αποστολή της ομάδας Πυθέας, Μάϊος 2009 - στο δρόμο ( ; ) για τον Μύτικα και κάπου στα 2850 μ. Στην φωτογραφία απεικονίζονται από αριστερά προς τα δεξιά: Solon Aimonas Eautou, LadyM, Beetlejuice και το παπούτσι του Paul!)
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-12-09, 19:14
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Προεπιλογή Πυθεϊστικη Φωτογραφία για το έτος 2009!

Φέτος επισκέφθηκα για πρώτη φορά το νησί της Λέσβου. Ανάμεσα στα πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα που είδα στο νησί, ένα μου έχει μείνει χαραγμένο έντονα στη μνήμη μου...


Πρόκειται για το Ελληνικό Άγαλμα της Ελευθερίας! Βρίσκεται στο λιμάνι της Μυτιλήνης και έχει δημιουργηθεί και στηθεί εκεί προς τιμή των ηρώων-πεσόντων της δεκαετίας 1912-1922. (περισσότερα εδώ)



Η παρακάτω φωτογραφία έχει πλέον αποκτήσει συμβολική σημασία για εμένα προσωπικά και κάθε φορά που την κοιτάω σκέφτομαι και αναλογίζομαι ότι οι ομορφιές και οι “παραξενιές” της Ελλάδας είναι παντού, γύρω μας. Απλά πρέπει να έχουμε τα “μάτια της Πυθέας” συνεχώς ανοικτά...






Σε ένα νέο έτος ακόμα πιο δημιουργικό (σε όλους τους τομείς) και περισσότερο εξερευνητικό...!
__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-12-09, 19:57
Το avatar του χρήστη Ophelia
Ophelia Ο χρήστης Ophelia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-11-2006
Περιοχή: Milky Way
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

Η δική μου Πυθεϊστικη φωτογραφία του 2009 είναι από μια διαδρομή κάπου στην Αρκαδία το Φθινόπωρο που πέρασε.
Την διάλεξα λόγω του ότι αντικατοπτρίζει το όλο αίσθημα της χρονιάς που φεύγει...μνήμες, πόνος, περάσματα και ξεκαθαρίσματα...και μια πύλη, μια υπόσχεση για τα καινούργια που έρχονται!


"Και θα στήσω σημαίες στις κορφές μου, για να φαίνονται οι αντοχές μου.
Με μια πίστη μισή και στο χέρι μια ευχή, λίγη άμμο απ' τις ακρογιαλιές μου..."
__________________
Τhe sun changes everything...ab tu jaag musafir pyaaray...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-12-09, 01:52
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Exclamation Ο Μεσαιωνικός (;!) Αστροναύτης της Σαλαμάνκα! (Ισπανία)



Ας με συγχωρέσει ο Μηνάς που παραβαίνω τους άτυπους κανόνες του thread, όμως επέλεξα να ετοιμάσω ένα βιντεάκι (αντί φωτογραφίας) από την τελευταία για το 2009 αποστολή της Ομάδας Πυθέας και του Παράξενου Ταξιδιώτη. Σίγουρα έχω πιο "πορωτικές" φωτογραφίες για να δικαιολογήσω τον τίτλο του thread, όμως νομίζω ότι και αυτό το βίντεο ταιριάζει γάντι...

__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-12-09, 18:04
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Αν και ως κύριο περιεχόμενο ολίγον παράδοξο για τα δικά μου μεταφυσικά δεδομένα, η παρακάτω φωτό τραβήχτηκε μόλις χθες. Ηλιοβασίλεμα, στον παραλιακό δρόμο κάτω από την Καρίτσα Λαρίσης. Λόγω των πρόσφατων κατολισθήσεων στα Τέμπη, το επαγγελματικό μου ταξίδι άλλαξε πορεία. Αν και κάθε φορά που κατεβαίνω στη Θεσσαλία για επαγγελματικούς λόγους μου αρέσουν οι διαδορομές που κάνω, αυτή τη φορά το σύνολο ήταν ίσως καλύτερο από ποτέ. Ένα σχεδόν 3ωρο ταξίδι προς Φάρσαλα με (παραδόξως) λίγα αυτοκίνητα στο δρόμο, neo-classical μουσικές από τους Secret Garden, ζεστό αρωματικό καφέ κι ένα ηλιοβασίλεμα που με βρήκε στο καλύτερο σημείο της διαδρομής!



Προσέξτε το φεγγάρι στο βάθος, πάνω από το εκκλησάκι. Νομίζω δεν υπάρχουν λόγια... (τραβήχτηκε με το Nokia N79...)
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trithemius : 30-12-09 στις 18:06
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-01-10, 12:57
Το avatar του χρήστη ^Nocturnal^
^Nocturnal^ Ο χρήστης ^Nocturnal^ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 06-06-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή Όρος Φαλακρόν, νομός Δράμας, Υψόμετρο 2.232

Κοιτώντας τα φωτογραφικά μου άλμπουμ τυχαία διαπίστωσα πως βρήκα την Πυθεϊστικη εικόνα για το 2009 (αν κ λίγο κατόπιν εορτής, μιας και το 2010 έχει ήδη φτάσει).


Πρόκεται για τη θέα από την Κορυφή του Όρους Φαλακρού (ύψος 2.232m), με τον υποφαινόμενο να ατενίζει προς Βορρά (προς το Βόρειο Όγκο της Ροδόπης). Αν και η διαδρομή κανονικά έπρεπε να ήταν σύντομη (κάπου στις 2ώρες) το γνήσιο Πυθεϊστικο πνεύμα μας, μας έκανε να χάσουμε εξ'αρχής το μονοπάτι για την κορυφή, όπου τελικά οδηγηθήκαμε μετά από 6ώρες πεζοπορίας και από το πέρασμα και από τις 2 άλλες κορυφές του Φαλακρού κάνοντας ένα τεράστιο 8άρι στο χάρτη. Η θέα (και το τσουχτερό κρύο αν και ήταν αρχές καλοκαιριού) βέβαια , στο τέλος μας αποζημίωσαν
__________________
"Magic will not be free from occultism until we have strangled the last astrologer with the entrails of the last spiritual master"
-
Τεχνολογικός Σύμβουλος Διαδικτύου
Τεχνολογικός Υπεύθυνος της Κοινότητας του Μεταφυσικού
Ιδρυτικό μέλος Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης
--
κατασκευή ιστοσελίδων mvh networks
νέα για την τεχνολογία και όλο τον κόσμο
--

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ^Nocturnal^ : 04-01-10 στις 13:04
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-07-10, 19:39
Το avatar του χρήστη mystica
mystica Ο χρήστης mystica δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2004
Περιοχή: Θούλη
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Ο θρόνος του Δία,στον Όλυμπο.Την τράβηξα το 2005 από το καταφύγιο Γιόσος Αποστολίδης με μία πραγματικά φοβερή νύκτα για τα χρονικά.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg DSC00969.jpg (35,3 KB, 59 εμφανίσεις)
__________________
«ΤΗΝ ΑΡΕΤΗΝ ΑΡΜΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΑΘΟΝ Α.ΠΑΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΕΟΝ»
(Διογένης Λαέρτιος, 8, 33)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystica : 09-07-10 στις 19:40
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-07-10, 13:36
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

βγάζω αυτή που έχω βγάλει σε άλλο θέμα και δεν μπορεί να εξηγηθεί ούτε φωτογραφικά ούτε επιστημονικά (εξηγείτε μόνο αν απορρίπτουμε κάποια αποδεικτικά, όπως περιβάλλον, φλας, κτλ.).. Μου άρεσε γιατί πρώτον δεν εξηγείτε και δεύτερον έχει ένα μεταφυσικό στοιχείο πάνω τις.





Στην δεύτερη παρατηρεί κάποιος ότι το συννεφάκι αυτό μετακινείτε από αριστερά στα δεξιά.. άρα δεν το δημιουργεί κάποιος.. έχει κίνηση από μόνο του.. να επαναλάβω ότι δεν ήταν ορατό με το μάτι.
Την δεύτερη εικόνα την βγάζω για πρώτη φορά εδώ..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 10-07-10 στις 13:48
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.