Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Είναι θαύμα το Άγιο Φως;
Ναι 81 40,30%
Όχι 90 44,78%
Δεν γνωρίζω 30 14,93%
Ψήφισαν: 201. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 29-11-05, 04:05
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Εγω το ρωτησα πριν αλλα καποιοι με γραφουνε...Ωραια το φως αναββει απο μονο του και γινονται ολα αυτα τα ωραια που περιγραφει ο mrpv.Αυτο πως στο καλο αποδυκνυει την υπαρξη Θεου;;;;Εξηγειστε μου ρε παιδια χαζος ειμαι;
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-11-05, 10:54
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Φυσικά, Πλανήτη, δεν μένει μόνο το δικό σου ερώτημα αναπάντητο αλλά και εκείνα που έθεσα εγώ, αν και η συζήτηση κινείται μέχρι τώρα σε πολύ καλό επίπεδο. Και ως τώρα δεν έχει παραθέσει κανείς τα επιχειρήματά του για όσα αναφέρει ο Κοραής και ο Καλόπουλος. Η εικόνα από τις τηλεοράσεις είναι σαφής. Μια φλόγα που για μερικά λεπτά δεν καίει. Πως εξηγείται αυτό; Η Αφή του φωτός είναι κάτι που μένει κρυφό, εφόσον κανείς άλλος εκτός από τον Πατριάρχη, ούτε κάμερα δεν εισέρχεται στον Πανάγιο Τάφο, αλλά όταν ανάβουν οι πιστοί τα κεριά, φαίνεται καθαρά ότι η φλόγα ΔΕΝ καίει και ξαναρωτώ: είναι κάποιο φυσικό φαινόμενο που δεν μπορούμε εμείς οι αδαείς να εξηγήσουμε ή πρόκειτα όντως περί θαύματος;
Τώρα, εάν είναι θαύμα, εγώ δεν θα σταθώ στο εάν αποδεικνύει ή όχι την ύπαρξη του Θεού, πάντως ανάβει στο χώρο που σύμφωνα με τους πιστούς τοποθετήθηκε το σώμα εκείνου που αυτοί θεωρούν ως τον ενσαρκωμένο Θεό. Από την άλλη, εάν πρόκειται για απάτη, γιατί τα υπόλοιπα δόγματα (Ρωμαιοκαθολικοί, κόπτες κτλ) δέχονται να συμβαίνει αυτή η απάτη από μέρους του Ορθόδοξου Πατριαρχείου, δεδομένου ότι εάν είχαν εκείνοι τον έλεγχο του Τάφου θα αποκόμιζαν όλα αυτά τα οφέλη για τα οποία κατηγορούμε το Πατριαρχείο; Οι Χριστιανοί , από όσο έχω υπόψη μου, δέχονται ότι αυτό το φως δεν είναι οποιοδήποτε, αλλά αυτό που λένε "Άκτιστο Φως" ή "Θαβώρειο Φως" ή "Ανέσπερο Φως", το οποίο θεωρούν ως μια εκδήλωση του Θεού, επομένως το συνδέουν άμεσα με την εκδήλωση μιας Θεϊκής Παρουσίας. Έτσι, για όλους εκείνους, η Αφή του Φωτός συνδέεται με την Ανάσταση, θεωρώντας το ως απόδειξη αυτού του γεγονότος. Αναρωτιέμαι, πως μπορούμε να δεχόμαστε την ύπαρξη του Αγίου Δισκοπότηρου, για παράδειγμα, και να αγνοούμε ένα γεγονός που είναι ορατό στα μάτια του οποιουδήποτε;
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-11-05, 11:16
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

Ομοιως δεν εχει δοθει απαντηση και σε μερικα καιρια ερωτηματα που εθεσε πιο πριν ο σκαθαροζουμης.

Παράθεση:
Οπως ομως με ολα τα παραξενα περιστατικα, ετσι και εδω, η λεξη κλειδι ειναι το "ιστορικο" του ολου ζητηματος.

Εχουμε και λεμε: Το "θαυμα του αγιου φωτος" πρωτοεμφανιζεται μολις τον 13ο μ.χ αιωνα .Πρωτος το εφερε στην επιφανεια καποιος Βενετος Μοναχος. Απο τοτε πληθος πιστως συρρεουν καθε χρονο στην περιοχη αφηνοντας τα λεφτα τους και προσκυνοντας το μεγα θαυμα. Χαρακτηριστικο επισης ειναι οτι οταν οι "κρατουντες" αλλαξαν το ημερολογιο (απο το παλιο στο νεο) το θαυμα τους ακολουθησε και αυτο αλλαζοντας ημερομηνια.
Να προσθεσω οτι το πασχα εως εορτη ειναι κινητη και αυτο απο μονο του ειναι περιεργο, αν οχι υποπτο. Γιατι αραγε ο εορτασμος του θανατου και της υποτιθεμενης αναστασης του "θεανθρωπου" να εορταζεται σε σχεση με την θεση της σεληνης; Χωρια οτι το λεγομενο θαυμα ακολουθει αυτον τον εορτασμο.
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Voel : 29-11-05 στις 11:32
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-11-05, 11:28
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Ίσως γιατί η γέννηση του Χριστού γιορτάζεται πάνω σε μια αρχαία γιορτή για τη γέννηση του Ηλίου, άρα λογικό ο θάνατός του να γιορτάζεται σε σχέση με τη σελήνη και τους κύκλους της, αφού ακολουθείται και από το χριστιανισμό η αρχαία παράδοση για τη σελήνη και τη σχέση της με τις ψυχές.
Επειδή, λοιπόν, έχουν τεθεί μερικά ερωτήματα από όλους που δεν έχουν απαντηθεί, ελπίζω όσοι έχουν γνώσεις να προσπαθήσουν να τα απαντήσουν και ο διάλογος να βασιστεί πάνω σε αυτά. Πάντως εμένα το ζήτημα του ότι το Φως ακολουθεί την κινητή εορτή του Πάσχα με βάζει σε σκέψεις μεν αλλά δεν είναι αρκετό για να με πείσει ότι πρόκειται περί απάτης. Ας παραθέσει, λοιπόν, κάποιος τις αποδείξεις του Καλόπουλου και του Κοραή και μετά ας συζητήσουμε πάνω σε αυτές.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-11-05, 11:41
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Φιλε Μιχαλη ποιος ειπε οτι δεχετε την υπαρξη του αγιου δισκοποτηρου;
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-11-05, 11:46
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Πλανήτη, δεν είπα ότι η Εκκλησία δέχεται την ύπαρξη του Αγίου Δισκοπότηρου. Μίλησα για εκείνους που δέχονται την ύπαρξή του (εξωεκκλησιαστικούς), στηριζόμενοι, κατά την άποψή μου σε ακροβατικούς συλλογισμούς, που είμαι ανοιχτόμυαλος στο ότι μπορεί και να ισχύουν, δεν το αποκλείω αλλά και δεν έχω τις γνώσεις και την έρευνα για να το επιβεβαιώσω.
Ανέφερα το Δισκοπότηρο για να επιχειρηματολογήσω σχετικά με το ότι ορισμένοι (οι παρόντες εξαιρούνται, μιλάω γενικά) είναι έτοιμοι να δεχτούν (και καλά κάνουν) θεωρίες με πολύ λιγότερα στοιχεία, παρά να απαντήσουν με επιχειρήματα σε ένα φαινόμενο, το οποίο, αν μη τι άλλο, το βλέπει όλος ο κόσμος. Και τους παρακαλώ απλά να εκθέσουν τα επιχειρήματά τους ώστε να συζητήσουμε πάνω σε αυτά. Οπότε, νομίζω ότι υπήρξε μια μικρή παρανόηση.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-11-05, 14:28
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Καλησπερα.
Φιλε Μαυρε το λεγομενο Αγιο Φως πρωτα απο ολα δεν ειναι κατα την προσωπικη μου και ''παντα'' μονο αυτη αποψη,κατι που αναβει απο μονο του.
Τιποτα δεν μπορει να γινει απο μονο του.
Αυτο που μας βαζει σε αναζητησεις ειναι για το ποιον της δυναμης που το κανει να αναβει.
Ειτε αυτο λεγεται πυριτιδα, ειτε αναπτηρας, ειτε μαγεια, ειτε θεος.
μπορουμε να χωρισουμε αυτες τις δυναμεις σε μονο δυο κατ εμε κατηγοριες.
Σε υλικες και μη-υλικες.(την περιπτωση να ειναι οφθαλμαπατη και τελικα να μην υπαρχει κανενα φως που να αναβει, την κατατασω στην κατηγορια μη-υλικο).
ρωτας λοιπον οτι εστω πως αναβει απο μονο του. Αποδεικνυει αυτο την υπαρξη του Θεου;;
Η για μενα απαντηση ειναι οχι.
Και η δικια μου ερωτηση ειναι ποιος θεωρει οτι κανει κατι τετοιο;;
Οτι αποδεικνυει την υπαρξη του Θεου;;
Τα ατομα που προσερχονται στην εκει ''εκδηλωση'' και οι τελουντες αυτην νομιζω οτι πιστευουν ηδη στην υπαρξη Του, οποτε σε αυτους δεν μπορει να αποδειχτει κατι το οποιο ειναι ηδη πιστευτο σε αυτους.
Για τους μη πιστευοντας σε αυτον,.... δεν μπορει να μιλησει κανεις παρα μονο οι ιδιοι και μονο για τους ιδιους.Για το ποια ενδειξη θα ειναι αποδειξη γι αυτους για την υπαρξη του Θεου.
Το ''αναμα'' αυτου του Φωτος λοιπον δεν ειναι αποδειξη για κανενα πραγμα (υλικο ή μη-υλικο) αλλα φρονω οτι ειναι ενα τελετουργικο λατρειας απο τους πιστους εις τον Θεο τους.
Τωρα για την κινουμενη ημερομηνια.....
Μα αν το γεγονος για το οποιο συζηταμε (το αναμα του φωτος) συνεβαινε παντα καποια συγκεκριμενη ημερομηνια τοτε θα ειχε να κανει κατι με αυτην την ημερομηνια.
και θα αναζητουσαμε τα αιτια αυτου του αναματος στην ημερομηνια.
Μη συμβαινοντας κατι τετοιο, καπου που μπορουμε να αναζητησουμε αυτες τις αιτιες που μπορει να ειναι;;
Σε αυτους που τελουν αυτην την τελετουργια νομιζω εγω.
Ή στον τοπο, εφοσον αυτο το αναμα γινεται σε μη συγκεκριμενη ημερομηνια αλλα σε συγκεκριμενο παντα χωρο.
Τωρα για το οτι ο κοσμος που συρεει σε αυτον το τοπο και αφηνει τα λεφτουδακια του........
Κλεμμενα τα εχει;;Δεν μπορει να τα κανει οτι θελει;;
Και αραγε αυτος ειναι ο μονος τροπος που ξοδευει τα λεφτα του;;
Ή αυτος ειναι ενας μη-αποδεκτος τροπος;; (απο ποιους αραγε αν ειναι ετσι; )
Τελικα το προβλημα ποιο ειναι;;
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 29-11-05, 14:34
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

καλα ειμαι ο μονος που εχω απαντησει στο δημοψηφισμα οτι δεν γνωριζω αν ειναι θαυμα ή οχι;;Τελικα μαυρε εγω ειμαι ο χαζος απο οτι φαινεται.
Εκτος και εαν στο ερωτημα παραλειπεται, ως θεωρουμενο αυτονοητο μαλλον, το ''για σας'' οποτε η απαντηση μου θα ειναι η μη υπαρκτη ''δεν το εχω σκεφτει-αισθανθει''
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 29-11-05, 14:48
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Κοιτα φιλε Χριστο,κατ'αρχην χαιρομαι που τα ξεναλεμε.Ισως να εχεις δικιο οτι το καλυτερο ειναι να απαντησεις δεν γνωριζω,απλα εγω επειδη τους εχω μαθει τους τυπους κ ξερω τη σχεση που εχει ο ιουδαισμος αρα κ ο χριστιανισμος με τη μαγεια,θεωρω οτι κατα πασα πιθανοτητα προκειτε για μαγεια...
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 29-11-05, 15:09
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Το οτι και εγω χαιρομαι που τα ξανα λεμε το θεωρω αυτονοητο αλλα και τα αυτονοητα πρεπει να λεγονται οποτε χαιρομαι.
Λοιπον ορθως λεω και εγω το θεωρεις μαγεια.
Τι εννοεις μαγεια ομως;;
Τι λες για την αποψη οτι ο Θεος ειναι ο μεγαλυτερος Μαγος που υπηρξε, ποτε;;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.