Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 25-01-10, 21:49
Το avatar του χρήστη BreakDowN09
BreakDowN09 Ο χρήστης BreakDowN09 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-01-2010
Περιοχή: Athens/Greece
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ermhs Εμφάνιση μηνυμάτων
Άλλο σκέψη και άλλο φωνούλα. Ο καθένας μας χρειάζεται χρόνο μόνος του για να σκεφτεί, λύση τα προβλήματα του, πάρει αποφάσεις. Με αυτό το σκεπτικό, δεν μπορώ να δω κάτι το μεταφυσικό..

Τι σε έσπρωξε να γράψεις στης προσωπικές εμπειρίες ότι «σκέπτεσαι όταν είσαι χαλαρός» χμμμ.. Με αυτή τη μορφή θα έλεγα ότι μεταφέρεσαι στο φιλοσοφικό.

Όταν έγραψα παραπάνω «να μιλάς μόνος, κάτι σαν προσευχή η σκέψη», σε περίπτωση που άκουγες φωνούλες να λένε διάφορα.. Αλλά σε μορφή σκέψης..

Ποιο πολύ να τεστάρεις τον ίδιο σου τον εαυτό. Είναι η δεν είναι φωνούλα. Γράφεις ότι «σου λέει συμβάντα της ημέρας που πέρασε» .
Εγώ σκέφτομαι πράγματα και οι απαντήσεις τους έρχονται από μόνες τους στο μυαλό μου αλλά όπως είπα και πριν μπορώ να ανοίξω διάλογο...Είναι σκέψεις τις οποίες αλλά τις απαντήσεις τους τις καθορίζει κάποιος άλλος..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-01-10, 16:18
Το avatar του χρήστη Ματ11
Ματ11 Ο χρήστης Ματ11 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-07-2008
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Καλησπερα!

Πιστευω οτι ειναι απλα αυτο που λεμε: Εσωτερικος διαλογος.

Το βραδυ που ηρεμουμε, ειδικα την ωρα που παμε για υπνο, φερνουμε στο μυαλο μας , την ημερα που περασε ή καποιες συζητησεις που εγιναν και δεν καταφεραν να τελειωσουν.
Εκεινη την στιγμη καταλαβαινουμε πραγματα ή περνουμε απαντησεις που την ωρα που συζητουσαμε με το ατομο αυτο δεν τα καταλαβαμε
Ή καταλαβαινουμε πραγματα που ειδαμε αλλα ειμασταν απασχολημενοι εκεινη την στιγμη με αλλα θεματα και απλα το ειχαμε προσπερασει.
Ή σκεψεις που μας απασχολουν και ερωτηματα και μολις χαλαρωνουμε και την καταλληλη στιγμη μας ερχονται απαντησεις απο το πουθενα και αρχιζει ενας εσωτερικος διαλογος, αναλυσεων , απαντησεων και υποθεσεων .
Πιστευω οτι ειναι πολυ σωστο να γινετε. Κανει καλο!!
__________________
mat11 ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ


http://anemothyella.forumup.gr
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-01-10, 06:38
Το avatar του χρήστη Mirella_S
Mirella_S Ο χρήστης Mirella_S δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2008
Περιοχή: Athens-Greece
Μηνύματα: 559
Προεπιλογή

Δεν ξερω εαν απαντω σωστα, ομως εναν τετοιο εσωτερικο διαλογο και με φωνη που θα ορκιζομουν τοτε πως την ακουσα να μου "μιλα", ειχα καποτε σε μια δυσκολη στιγμη.
Μου ειχε συμβει κατι που συμβαινει σε ολους μας, ειχε να κανει με προσωπικη υποθεση και δη αισθηματικη, ενοιωθα το ολο προβλημα πανω απο τις δυναμεις μου και σε μια υστατη πραξη απελπισιας ζητησα βοηθεια ανωθεν πηγαινοντας στην εκκλησια, να αναψω ενα κερακι και να προσευχηθω.
Βγαινοντας απο την εκκλησια "ακουσα" μεσα στα αυτια μου την φραση, "Πηγαινε και ολα θα πανε καλα".
Μεχρι εκει που επρεπε να φτασω ειχα ξεκινησει εναν σιωπηλο "διαλογο" με το μυαλο μου με ερωτησεις και απαντησεις που προφανως ηταν το ο,τι με βολευε να ακουσω.
Τελικα τιποτε δεν πηγε καλα, που σημαινει πως μαλλον ο σιωπηλος αυτος "διαλογος" με εκανε να "ακουω" αυτο που ηθελα εκεινη την στιγμη να ακουσω.
__________________
Ο κοσμος δεν ειναι μονο οσα ξερουμε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mirella_S : 31-01-10 στις 06:39
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-02-10, 22:10
Το avatar του χρήστη BreakDowN09
BreakDowN09 Ο χρήστης BreakDowN09 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-01-2010
Περιοχή: Athens/Greece
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mirella_S Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξερω εαν απαντω σωστα, ομως εναν τετοιο εσωτερικο διαλογο και με φωνη που θα ορκιζομουν τοτε πως την ακουσα να μου "μιλα", ειχα καποτε σε μια δυσκολη στιγμη.
Μου ειχε συμβει κατι που συμβαινει σε ολους μας, ειχε να κανει με προσωπικη υποθεση και δη αισθηματικη, ενοιωθα το ολο προβλημα πανω απο τις δυναμεις μου και σε μια υστατη πραξη απελπισιας ζητησα βοηθεια ανωθεν πηγαινοντας στην εκκλησια, να αναψω ενα κερακι και να προσευχηθω.
Βγαινοντας απο την εκκλησια "ακουσα" μεσα στα αυτια μου την φραση, "Πηγαινε και ολα θα πανε καλα".
Μεχρι εκει που επρεπε να φτασω ειχα ξεκινησει εναν σιωπηλο "διαλογο" με το μυαλο μου με ερωτησεις και απαντησεις που προφανως ηταν το ο,τι με βολευε να ακουσω.
Τελικα τιποτε δεν πηγε καλα, που σημαινει πως μαλλον ο σιωπηλος αυτος "διαλογος" με εκανε να "ακουω" αυτο που ηθελα εκεινη την στιγμη να ακουσω.
Είμαστε σχεδόν στην ίδια κατάσταση....Εγώ δεν ακούω φράσεις αλλά μου έρχονται στο μυαλό και όπως είπαν και τα άλλα παιδιά μάλλον πρόκειται για εσωτερικό διάλογο και δεν υπάρχει κάτι το μεταφυσικό...Εγώ θα δω τι άλλες πληροφορίες μπορώ να βρω και αν είναι θα της ανεβάσω εδώ.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-02-10, 01:54
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

Οι σκέψεις είναι ηλεκτροχημικές διεργασίες που γίνονται μέσα στο
κεφάλι σου.

Το ίδιο και οτιδήποτε αντιλαμβάνεσαι τελικά από τον έξω κόσμο..
δηλαδή, για να ακούσεις κάτι... μπαίνει ο ήχος στο αυτί σου, γίνεται
"ρεύμα" και διεγείρει κάποια "νευράκια" για να κάνουν αυτές τις διεργασίες
και να ακούσεις εσύ.

Άρα, αυτό που συμβαίνει με εσένα είναι:

είτε σε απασχολεί κάτι και μέσα στην ησυχία της βραδιάς οι σκέψεις σου
φαντάζουν σαν ήχος..

είτε μέσα στην μέρα έχεις πολύ έντονα γεγονότα... με αποτέλεσμα να
έχεις την "ηχό" τους στον εγκέφαλό σου το βράδυ... μεταφρασμένη
βέβαια.. από ό,τι σκέφτεσαι (συνειδητά ή ασυνείδητα) εκείνη την ώρα.

Δεν κρύβεται παντού κάτι μεταφυσικό... τα πράγματα είναι πολύ
πιο απλά...

Θα μπορούσα να προτείνω... εάν θες να μην έχεις τέτοιες σκέψεις..

να διαβάσεις κανένα λογοτεχνικό βιβλίο... κανά παραμυθάκι...

δοκίμασε τον Τομ Ρομπινς ή κανά Έρμαν Έσσε...
Είναι ταμάμ για ωραία όνειρα (πονηρά ο Ρόμπινς και παραμυθένια ο Έσσε!! )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ενώχ : 02-02-10 στις 01:55
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-02-10, 13:29
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BreakDowN09 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντιθέτως νιώθω πολύ ήρεμα και απόλυτα ασφαλής...Να πω ότι είμαι 17 χρονών, απόλυτα πιστός στον θεό και είμαι ένας άνθρωπος με ευαίσθητη ψυχή! Τι μπορεί να είναι αυτό? Μήπως είναι παιχνίδι του μυαλού μου? Το μόνο που μπορώ να σας πω με σιγουριά είναι ότι δεν κοιμάμαι γιατί οποιαδήποτε στιγμή μπορώ να ανοίξω τα μάτια μου Αν θέλετε να σας πω κάτι παραπάνω πείτε μου!
Πως το εννοείς φίλε μου το "απόλυτα πιστός στον Θεό"; Και μόνο που το εκφράζεις τόσο "άνετα" και απόλυτα θέτεις αυτομάτως όρια στον εαυτό σου.
Μήπως αυτή η φωνούλα που περιγράφεις δεν είναι παρά ο ίδιος σου ο εαυτός που ζητά να αποδεσμευτεί απο δεσμά και καλούπια που του έχεις θέσει;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-02-10, 14:00
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Και ποια είναι αυτά τα καλούπια Ελπινίκη? Έχουν όνομα? Ποια είναι τα δικά σου τα καλούπια?
Δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην πιστεύει σε κάτι άλλωστε.. Ακόμη και τα λεφτά θεοποιούνται από την στιγμή που υπάρχουν άνθρωποι πιστεύοντας μόνο σε αυτά.. Και υπάρχουν πολλά παραδείγματα.
Θα έλεγα ότι είναι ευλογία να πιστεύει στην ύπαρξη του θεού. Σίγουρα όμως δεν θέλω να πιστεύω ότι συνομιλεί με εκείνον για τα απλά του προβλήματα.
Δεν είσαι το κέντρο του σύμπαντος παρά μια σκόνη σε αυτό.

Είμαι κατά στην ανθρώπινη παρέμβαση σε όλους τους τομείς.. Και κυρίως στην εκκλησία. Όμως προς θεού, δεν θα αποκαλούμε καλούπι εγκλωβισμού το ίδιο το θειο.
Γιατί κάλλιστα θα σου έλεγα ότι και εσύ είσαι εγκλωβισμένη στα δικά σου καλούπια.. όπως και ο καθέναs.

Από την άλλη μεριά η επιστήμη. Βασίζεται σε κάτι είδη κατασκευασμένο πριν την ύπαρξη αυτής. Πέτρες που ερούνται σε ένα γεμάτο κόσμο από σκόνη και ύλες που δεν μπορεί να φανταστεί ο νους.. Το όλο θέμα του σύμπαντος ακούγεται μεταφυσικό. Και όμως μέσα από αυτό δημιούργησαν το φυσικό.. Χωρίς να ξέρουν ούτε το 0.000001% στο πώς και τι, εκεί έξω.

Άρα τα πάντα είναι ένα καλούπι . Και το να πιστεύει κάποιος στο θεϊκό (αγνό) είναι ευλογία.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 02-02-10 στις 14:08
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-02-10, 18:44
Το avatar του χρήστη BreakDowN09
BreakDowN09 Ο χρήστης BreakDowN09 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-01-2010
Περιοχή: Athens/Greece
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως το εννοείς φίλε μου το "απόλυτα πιστός στον Θεό"; Και μόνο που το εκφράζεις τόσο "άνετα" και απόλυτα θέτεις αυτομάτως όρια στον εαυτό σου.
Μήπως αυτή η φωνούλα που περιγράφεις δεν είναι παρά ο ίδιος σου ο εαυτός που ζητά να αποδεσμευτεί απο δεσμά και καλούπια που του έχεις θέσει;
Εννοώ ότι μέσα μου έχω ξεκαθαρίσει αν υπάρχει θεός ή όχι...! Δεν έχω αμφιβολίες για το αν υπάρχει...Όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ μου δεν ακούω φωνούλες αλλά είναι κάποιες σκέψεις που παίρνανε στο μυαλό μου και δημιουργείτε ένας μικρός διάλογος...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-02-10, 19:03
Το avatar του χρήστη ΕΛΙΣΑΙΟΣ
ΕΛΙΣΑΙΟΣ Ο χρήστης ΕΛΙΣΑΙΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-06-2008
Μηνύματα: 155
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BreakDowN09 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοώ ότι μέσα μου έχω ξεκαθαρίσει αν υπάρχει θεός ή όχι...! Δεν έχω αμφιβολίες για το αν υπάρχει...Όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ μου δεν ακούω φωνούλες αλλά είναι κάποιες σκέψεις που παίρνανε στο μυαλό μου και δημιουργείτε ένας μικρός διάλογος...
Καλησπέρα Αδερφέ όλα αυτά είναι απόλυτα φυσιολογικά, απλά εσύ από ότι φαίνεται έχεις ταλέντο να αυτοσυγκεντρώνεσαι και, να ανεβάζεις κραδασμούς πιο εύκολα από ότι άλλοι...
Θα πρέπει να καλλιεργήσεις την κλίση σου αυτή, κατά την ταπεινή μου άποψη,
μέσου του Οραματικού Διαλογισμού...
Ο ΔΙΑΥΛΟΣ που ανοιγείς είναι με τον Ανώτερο σου Εαυτό που δεν είναι άλλος από την ΕΓΩ ΕΙΜΙ Παρουσία...

Μπορείς να δεις περισσότερα παρακάτω:

http://www.youtube.com/watch?v=TiaHZwnY65Q
http://www.youtube.com/watch?v=NEINSq2WGTI

Καλή φώτιση...
__________________
Τίποτα δεν είναι νεκρό, όταν μπορεί να ξαναγεννηθεί...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-02-10, 19:43
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ermhs Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ποια είναι αυτά τα καλούπια Ελπινίκη? Έχουν όνομα? Ποια είναι τα δικά σου τα καλούπια?
Δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην πιστεύει σε κάτι άλλωστε.. Ακόμη και τα λεφτά θεοποιούνται από την στιγμή που υπάρχουν άνθρωποι πιστεύοντας μόνο σε αυτά.. Και υπάρχουν πολλά παραδείγματα.
Θα έλεγα ότι είναι ευλογία να πιστεύει στην ύπαρξη του θεού. Σίγουρα όμως δεν θέλω να πιστεύω ότι συνομιλεί με εκείνον για τα απλά του προβλήματα.
Δεν είσαι το κέντρο του σύμπαντος παρά μια σκόνη σε αυτό.

Είμαι κατά στην ανθρώπινη παρέμβαση σε όλους τους τομείς.. Και κυρίως στην εκκλησία. Όμως προς θεού, δεν θα αποκαλούμε καλούπι εγκλωβισμού το ίδιο το θειο.
Γιατί κάλλιστα θα σου έλεγα ότι και εσύ είσαι εγκλωβισμένη στα δικά σου καλούπια.. όπως και ο καθέναs.

Από την άλλη μεριά η επιστήμη. Βασίζεται σε κάτι είδη κατασκευασμένο πριν την ύπαρξη αυτής. Πέτρες που ερούνται σε ένα γεμάτο κόσμο από σκόνη και ύλες που δεν μπορεί να φανταστεί ο νους.. Το όλο θέμα του σύμπαντος ακούγεται μεταφυσικό. Και όμως μέσα από αυτό δημιούργησαν το φυσικό.. Χωρίς να ξέρουν ούτε το 0.000001% στο πώς και τι, εκεί έξω.

Άρα τα πάντα είναι ένα καλούπι . Και το να πιστεύει κάποιος στο θεϊκό (αγνό) είναι ευλογία.
Θα απαντήσω στις ερωτησεις σου πες μου πρώτα όμως...
Σου είπε κάποιος-κατι να τον-το πιστεύεις?
Σου είπε κάποιος-κάτι να τον-το λατρεύεις?
Σου είπε κάποιος -κάτι να ακολουθείς της πορείας που σου ορίζει?
Σου είπε κάποιος-κατι οτι είναι αγνός-αγνό και οτι είναι ευλογία η πίστη σου σε αυτόν-αυτό?
Σου ζήτησε κάποιος ή κάτι να κάνεις μόνο το θέλημα του και να αφήνεις το δικό σου θέλημα;
Εγκλωβισμός φίλε μου είναι ο ίδιος ο Θεός έτσι όπως τον έπλασαν οι άνθρωποι, οι φράσεις και τα μεγάλα λόγια "Εγώ πιστεύω στον Θεό" "Εγώ πιστεύω σε Αυτόν και κάνω το θέλημά Του" κοκ είναι μεγάλες ανθρώπινες μπούρδες.
Ας προσδιορίσουμε για αρχή το ίδιο μας το Είναι και στη συνέχεια ψάχνουμε να βρούμε το-τα "έξω" απο εμάς.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.