Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #131  
Παλιά 03-05-07, 11:14
Το avatar του χρήστη nERaiDoULa
nERaiDoULa Ο χρήστης nERaiDoULa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-04-2007
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από teoilio
Ίσως θα πρέπει να επισημάνουμε εδώ μια παραδοξότητα της χρονολογίας. Ο Ηρώδης πέθανε την άνοιξη του έτους 750 από Κτίσεως Ρώμης, δηλαδή το 4 π.Χ. Όμως, ο ευαγγελιστής Ματθαίος είναι κατηγορηματικός: ο Ιησούς γεννήθηκε κατά τη βασιλεία του Ηρώδη. Αν τον πιστέψουμε, πρέπει το παιδί να ήρθε στον κόσμο τέσσερα χρόνια πριν γεννηθεί σύμφωνα με την επίσημη χρονολογία της χριστιανικής παράδοσης.

Επειδή το έψαξα κι εγώ λίγο το θέμα , βρήκα το εξής και σας το παραθέτω να το διαβάσετε :

''Η λύση του προβλήματος βρίσκεται σε ένα λάθος υπολογισμού του καλόγερου Διονυσίου του Μικρού το πρώτο ήμισυ του 4ου αιώνα, ο οποίος είχε την ιδέα να αντικαταστήσει την εν χρήσει διοκλητιανή χρονολόγηση με μια άλλη η οποία όφειλε να αρχίζει με τη Γέννηση του Κυρίου. Δυστυχώς ο Διονύσιος όρισε τη Γέννηση στο έτος 754 από Κτίσεως Ρώμης, που αντιστοιχούσε στο έτος 1 της χριστιανικής εποχής. Αν πράγματι, ο Ηρώδης, που ζούσε ακόμη, διέταξε τον αφανισμό των μέχρι ηλικίας 2 ετών παιδιών της Βηθλεέμ, αυτό μας επιτρέπει να κάνουμε ένα νέο βήμα: ο Ιησούς γεννήθηκε περί το 748 από Κτίσεως Ρώμης, δηλαδή περίπου έξι χρόνια πριν από την επίσημη χρονολογία της χριστιανικής παράδοσης.''
__________________
...Εσύ βουβή στην έρημο την φήμη σου θα σέρνεις επάνω σε αθώες ψυχές , σε μάτια που δεν ξέρεις , θα απανθρακώνεις τις καρδιές σαν μάγισσα του χθες , κελύφη άδεια πίσω σου με πόνο θα μαζεύεις.
  #132  
Παλιά 03-05-07, 11:19
Το avatar του χρήστη Miltos01
Miltos01 Ο χρήστης Miltos01 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2006
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από teoilio
Ο Ηρώδης ήταν ένας δυναμικός, αιμοσταγής και αδίστακτος βασιλιάς, ο οποίος δεν δίστασε να δολοφονήσει τα παιδιά του (ένα γιο από τη πρώτη του γυναίκα Δωρίδα τον Αντίπατρο και δύο γιους από τη δεύτερη γυναίκα του τη Μαριάμνη). Ίσως αυτοί οι φόνοι να μεταφράστηκαν σε φόνους χιλιάδων νηπίων από τον Ματθαίο ώστε να φανεί η σκληρότητα του Ηρώδη αλλά και να επαληθευτούν οι γραφές για τη γέννηση του Ιησού. Εκτός αυτού ίσως έγινε και μια προσπάθεια να αμαυρωθεί τελείως το όνομα του Ηρώδη επειδή κυβέρνησε σαν εξελληνισμένος άνακτας και έγινε και χορηγός των Ολυμπιακών αγώνων. Πόσο όμως αυτό αληθεύει?
Συμφωνώ σε όλα τα παραπάνω...είναι μια πολύ ισχυρή πιθανότητα!
  #133  
Παλιά 03-05-07, 23:02
ελ-λάνιος Ο χρήστης ελ-λάνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-11-2005
Περιοχή: πειραιευς
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Νομίζω ότι δεν έχει νόημα να προσπαθούμε να δούμε,
αν στέκουν, ιστορικά, κάποια "γεγονότα",
με γνώμονα την αναφορά τους απ' τους ιστορικούς της εποχής.

Ισως να ήταν χρήσιμο να τα αναλύσουμε ( αφού γράφτηκαν, όποτε κι αν γράφτηκαν, γιατί γράφτηκαν και να δούμε πού αποσκοπούν.

Εξ' άλλου οι τότε ιστορικοί, δεν κάνουν λόγο ούτε για τον Ιησού, αν δεν απατώμαι....
__________________
ΟΤΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ Η ΣΚΙΑ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ
  #134  
Παλιά 06-05-07, 23:24
Το avatar του χρήστη Miltos01
Miltos01 Ο χρήστης Miltos01 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2006
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή

Είχα γράψει παλαιότερα ότι η Βίβλος ΔΕΝ είναι ένα παν-επιστημονικό σύγγραμμα. Στο παρελθόν αλλά και σήμερα αρκετοί είναι αυτοί που πιστεύουν ότι το βιβλίο αυτό -σαν ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ Θεού- περιέχει ΟΛΗ την αλήθεια (άρα και την επιστημονική) για ΤΑ ΠΑΝΤΑ γύρω από τον κόσμο που μας περιβάλλει. Η αναφορά μου στη μάχη του Ιησού του Ναυή σε προηγούμενα posts, αλλά και σε άλλα είχαν σκοπό να καταδείξουν ότι το βιβλίο δεν μπορεί να χαρακτηριστεί -με τα σημερινά επιστημονικά δεδομένα- ούτε καν σαν ΙΣΤΟΡΙΚΟ σύγγραμμα.

Γιατί η Ιστορία είναι κάτι περισσότερο από τις Βιβλικές περιγραφές που αποτελούν μια ΕΡΜΗΝΕΙΑ γεγονότων ή μια εκδοχή της αλληλουχίας τους σε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΧΡΟΝΟ και ΤΟΠΟ. Ο ιστορικός βλέπει πέρα από αυτά...

Το αποτέλεσμα ήταν και είναι βέβαια σύγχυση στα μυαλά των ανθρώπων. Οι αρχέγονες εικόνες της Γέννεσης, τα ομαδικά Αρχέτυπα, οι ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΙ που περιέχονται στις αφηγήσεις της ΔΕΝ είναι προϊόν επιστημονικής γνώσης, αλλά γνώσης ενός ΑΛΛΟΥ ΠΑΡΑΛΛΗΛΟΥ ΚΟΣΜΟΥ του ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥ.

Παρόμοια, ένα μεγάλο μέρος των ιστοριών της (αφηγήσεων που διαδόθηκαν από στόμα σε στόμα) είναι προϊόν και αυτές της ανθρώπινης ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗΣ εμπειρίας. Σκοπός τους είναι να διδάξουν τον άνθρωπο κάθε εποχής για τις ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ που επιφέρουν, αν και εφόσον οι αλήθειες αυτές παραγκωνιστούν. Κατά όμοιο τρόπο που διδάσκουμε στα παιδιά μας να αποφεύγουν τη φωτιά μαθαίνοντας τους ταυτόχρονα τη σωστή χρήση της.

Υπ' αυτή την έννοια το θέμα της ΕΡΜΗΝΕΙΑΣ του βιβλίου είναι ΚΕΦΑΛΑΙΩΔΕΣ. Νομίζω ότι πολλά λάθη ή και εγκλήματα έχουν διαπραχθεί και διαπράττονται και σήμερα με όπλο την Βίβλο. Καθώς κάποιοι την απορρίπτουν ολοσχερώς, άλλοι επιχειρούν να την παρουσιάσουν σαν ένα βιβλίο “δια πάσαν νόσο και πάσα ασθένεια”. Κάποιοι άλλοι προσπαθούν να μας πείσουν ότι ο Βιβλικός τρόπος ζωής και αλήθειας μας επιτάσσει να επιστρέψουμε ακριβώς 2000 χρόνια πίσω! Προσθέστε μέσα σε όλα αυτά και την ΔΟΓΜΑΤΙΚΗ αλήθεια του καθενός και έχετε αυτό που με άλλα λόγια ονομάζω εγώ “την σωστή συνταγή του σύγχρονου θρησκευτικού τρελοκομείου”...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Miltos01 : 06-05-07 στις 23:26
  #135  
Παλιά 06-05-07, 23:38
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Τέλος πάντων,
Με άλλα λόγια, υπό την στενή επιστημονική σχέση η Αγία Γραφή είναι αναξιόπιστη.
Αυτό προκύπτει απ αυτά που μας παρέθεσες αγαπητέ Μίλτο

Εγώ θα ήθελα να μου πείτε με ποιο τρόπο ένας σκεπτικιστής μπορεί να "δοκιμάσει"
την «γνώσης ενός ΑΛΛΟΥ ΠΑΡΑΛΛΗΛΟΥ ΚΟΣΜΟΥ του ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥ» ότι όντως αφορά
πνευματικό κόσμο και όχι τσαρλατανισμό.
Πως μπορεί ένας δύσπιστος να ελέγξει του λόγου το αληθές ;

Δηλαδή, και το κοράνι δεν είναι «γνώσης ενός ΑΛΛΟΥ ΠΑΡΑΛΛΗΛΟΥ ΚΟΣΜΟΥ του ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥ» ;
Και οι Βέδες δεν είναι ;
Γιατί δεν συμφωνούν όλα αυτά τα ιερά κείμενα ?
Μήπως υπάρχουν πολλοί πνευματικοίο κόσμοι ; που όμως δεν συμφωνούν μεταξύ τους;

Δηλαδή κυκλοφορούν ανάμεσά μας και "ψευδοπνευματικοί κόσμοι" οπότε και πάλι
είναι ζήτημα ζωής και θανάτου να ελέγξουμε ότι δεν έχουμε πέσει θύματα.
  #136  
Παλιά 07-05-07, 17:28
Το avatar του χρήστη Miltos01
Miltos01 Ο χρήστης Miltos01 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2006
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa
Τέλος πάντων,
Με άλλα λόγια, υπό την στενή επιστημονική σχέση η Αγία Γραφή είναι αναξιόπιστη...Αυτό προκύπτει απ αυτά που μας παρέθεσες αγαπητέ Μίλτο
Εγώ έγραψα ότι η Α.Γ ΔΕΝ είναι ένα επιστημονικό σύγγραμμα (και δεν πρέπει να εκλαμβάνεται σαν τέτοιο) και εσύ μου λές ότι είναι επιστημονικά ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΗ. Μου φαίνεται ότι δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa
Εγώ θα ήθελα να μου πείτε με ποιο τρόπο ένας σκεπτικιστής μπορεί να "δοκιμάσει" ...
Απάντηση: Πίστη...δυστυχώς δεν μπορώ να πιστέψω εγώ για σένα!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa
Δηλαδή, και το κοράνι δεν είναι «γνώσης ενός ΑΛΛΟΥ ΠΑΡΑΛΛΗΛΟΥ ΚΟΣΜΟΥ του ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥ» ;Και οι Βέδες δεν είναι ; Γιατί δεν συμφωνούν όλα αυτά τα ιερά κείμενα ? ...
Σωστά. Η Α.Γ γραφεί ΔΕΝ είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ, αλλά μαρτυρεί για την ΑΛΗΘΕΙΑ. Και η ΑΛΗΘΕΙΑ είναι ΠΡΟΣΩΠΟ!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa
είναι ζήτημα ζωής και θανάτου να ελέγξουμε ότι δεν έχουμε πέσει θύματα.
Καλά ντέ, μη τρελαίνεσαι...μια συζήτηση κάνουμε, με τις απόψεις του ο καθένας. Δεν μου φαίνεσαι για άνθρωπος που μπορεί να πέσει θύμα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Miltos01 : 07-05-07 στις 17:31
  #137  
Παλιά 09-05-07, 06:20
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εγώ έγραψα ότι η Α.Γ ΔΕΝ είναι ένα επιστημονικό σύγγραμμα (και δεν πρέπει να εκλαμβάνεται σαν τέτοιο) και εσύ μου λές ότι είναι επιστημονικά ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΗ. Μου φαίνεται ότι δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε...
Επιστημονικά αξιόπιστο ή αναξιόπιστος δεν είναι μόνο ένα «επιστημονικό σύγγραμμα»

Μια κατάθεση ενός μάρτυρα, ένα άρθρο σε μια εφημερίδα ένα θεολογικό κείμενο,
ο λόγος που εκφωνεί ένας πολιτικός . . . μπορεί να μην είναι επιστημονικά συγγράμματα
αλλά κάλλιστα θα μπορούσαν να είναι αξιόπιστα ή ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΑ επιστημονικά.

Δηλαδή, τόσο ο μάρτυρας μπορεί να ψεύδεται και αυτό θα το αντιληφθεί η δικαιοσύνη,
το άρθρο της εφημερίδας μπορεί να είναι ένα δείγμα προπαγάνδας υπέρ κάποιου δημαγωγού,
το θεολογικό κείμενο να είναι προϊόν ψυχοτροπικών ναρκωτικών ουσιών, ο λόγος του πολιτικού
να είναι ένα μνημείο βλακείας και ψεύδους. . . . Όλα αυτά μια αυστηρή επιστημονική και
σκεπτικιστική ματιά μπορεί να τα αξιολογήσει και κατατάξει ανάλογα..

Αν η Βίβλος δεν είναι επιστημονικό σύγγραμμα, δεν πρέπει να υπόκειται σε «επιστημονική» εξέταση»
δεν πρέπει να αμφισβητούμε αυτά που λέει αλλά να τα πιστέψουμε επειδή τα λέει, δεν υπάρχει
τρόπος να αντικρούσουν τα επιχειρήματα αυτών που αμφισβητούν, κανένα πιθανό πείραμα δεν
μπορεί να την «μετρήσει», τότε μπαίνει το απλό ανθρώπινο ερώτημα

Ποια η διαφορά της Βίβλου με το παραμύθι «Ο Αλί Μπαμπάς και οι 40 κλέφτες»

Παράθεση:
Μου φαίνεται ότι δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε...
Εγώ σε καταλαβαίνω απόλυτα πάντως

Παράθεση:
Καλά ντέ, μη τρελαίνεσαι...μια συζήτηση κάνουμε, με τις απόψεις του ο καθένας. Δεν μου φαίνεσαι για άνθρωπος που μπορεί να πέσει θύμα...
Να πέσω θύμα, τουλάχιστον σε "θεολογικές" απατεωνιές όχι, δε νομίζω να πέσω
αλλά η συνείδησή μου δεν μου επιτρέπει να μένω απαθής σε ρητορικές πλάνες
και για αυτό είμαι κάπως "πιεστική" μερικές φορές.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Litsa : 09-05-07 στις 06:21
  #138  
Παλιά 28-05-07, 09:50
Το avatar του χρήστη Miltos01
Miltos01 Ο χρήστης Miltos01 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2006
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή Ο Ιησούς της Ιστορίας και ο Χριστός της Πίστης.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa
Αν η Βίβλος δεν είναι επιστημονικό σύγγραμμα, δεν πρέπει να υπόκειται σε «επιστημονική» εξέταση»
δεν πρέπει να αμφισβητούμε αυτά που λέει αλλά να τα πιστέψουμε επειδή τα λέει...
Ήταν την παραμονή των Χριστουγέννων του 1994 –αν θυμάμαι καλά- που οι Τάϊμς του Λονδίνου δημοσίευσαν άρθρο του Μάθιου Ντ’ Ανκόνα σχετικά με τον Πάπυρο του Ιησού. Το άρθρο αναφέρονταν στον θαυμαστό ισχυρισμό ενός καθηγητή με το επίθετο Θιέντ, πως περικοπές του κατά Ματθαίου Ευαγγελίου που αντιπροσώπευαν τον πάπυρο που ανακαλύφθηκε στο εκκλησάκι της βιβλιοθήκης του Κολεγίου της Αγ. Μαγδαληνής στην Οξφόρδη παρείχαν αποδείξεις ότι τα ευαγγέλια γράφτηκαν και διαβάστηκαν από ανθρώπους που είδαν την Ανάσταση του Χριστού με τα ίδια τους τα μάτια, εκεί κάπου γύρω δηλαδή στο 60 μ.Χ.

Μέχρι τότε το μόνο υπαρκτό στοιχείο της χρονολογίας γραφής των Ευαγγελίων ήταν ένα ψήγμα του κατά Ιωάννη Ευαγγελίου. Αυτό είχε χρονολογηθεί το 125 μ.Χ περίπου δηλαδή 100 χρόνια μετά το θάνατο του Ιησού. Οποιοσδήποτε έζησε κατά τη διάρκεια των συνταρακτικών γεγονότων της ζωής Του θα είχε πεθάνει βέβαια εδώ και καιρό.

Η χρονολόγηση του παπύρου του Ιησού-μια δύσκολη υπόθεση αναμφίβολα-βασίστηκε σε συγκριτικές μεθόδους. Η μέθοδος του άνθρακα στην περίπτωση αυτή δεν βοηθούσε και πολύ μια που από τη μια χρονολογούσε όχι το γραπτό κείμενο αλλά την ίδια την γραφική του ύλη (δηλ. τον πάπυρο) και από την άλλη η απόκλιση της χρονολόγησης που έδινε ήταν της τάξης των 50 ετών πράγμα που εύκολα μεταθέτει το ποθητό ζητούμενο όριο των αυτόπτων μαρτύρων της ζωής του Ιησού. Το όριο αυτό πάντα και σύμφωνα με τους ιστορικούς δεν μπορεί να ξεπερνά το 70 μ.Χ χρονιά που ο ναός της Ιερουσαλήμ καταστράφηκε και η μικρή χριστιανική κοινότητα διασκορπίστηκε.

Συγκρινόμενος ο πάπυρος λοιπόν αυτός με τους γνωστούς παπύρους της Νεκρής Θάλασσας (Κουμράν), του Νάχαλ Χέβερ και του φρουρίου Μασάντα –πάντα και σύμφωνα με τον Θιέντ- κατέβασε τον πήχη από τον 3ο αιώνα μ.Χ ,όπου είχε χρονολογηθεί αρχικά από τον ειδήμονα παπυρολόγο Άρθρου Χάντ, στο εντυπωσιακό όριο του 68 μ.Χ! Η συγκριτική μέθοδος των παπύρων έγινε με βάση τον μορφολογικό γραφικό χαρακτήρα τους μια μέθοδο που απ’ ότι γνωρίζω θεωρείται αρκετές φορές «υπερβολική» και απλουστευτική όταν δεν συνεπικουρείται και από άλλες μεθόδους χρονολόγησης. Ο Γράχαμ Στάντον πρώην πρόεδρος της Διεθνούς κοινότητας μελετητών της Καινής Διαθήκης στο Κολέγιο Μίγκ του Πανεπιστημίου του Λονδίνου επιμένει στη διαμορφωμένη άποψη των ειδικών τα τελευταία 40 χρόνια ότι τα Ευαγγέλια γράφτηκαν στο τέλος του 2ου αιώνα μ.Χ παραμένοντας μέχρι τότε αφηγήσεις ανθρώπων που πίστεψαν στο αναμενόμενο Μεσσία.

Είναι διαρκής η προσπάθεια από όσο γνωρίζω της Βιβλικής αρχαιολογίας και παλαιογραφίας να αποδείξει ότι τα ευαγγέλια, όπως διασώζονται σήμερα αποτελούν καταγραφές αυτόπτων μαρτύρων καθώς άρθρα και ανακοινώσεις εμφανίζονται –για αυτούς που τα παρακολουθούν- εδώ και εκεί. Αλλά ακόμη και αν αποδειχθεί κάτι τέτοιο εμένα προσωπικά δεν θα μου έκανε ΚΑΜΙΑ εντύπωση μια που γνωρίζουμε ότι οι μαρτυρίες αυτόπτων μαρτύρων ΠΟΤΕ δεν συμφωνούν μεταξύ του και συχνά ΔΕΝ δίνουν λεπτομερή αναφορά των γεγονότων που περιγράφουν.

Πιστεύω ότι κανένας μελετητής δεν μπορεί να ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ότι ΚΑΘΕ λέξη των ευαγγελίων είναι αληθινή. Μπορεί κάποιος να σχηματίσει μια άποψη για το εάν είναι αυθεντικά ή όχι. Όμως αναρωτιέμαι, εάν κάποια στιγμή η επιστημονική έρευνα καταφέρει και αποδείξει ότι ο Ιησούς της Ιστορίας και ο Χριστός της Πίστης είναι το ίδιο ΠΡΟΣΩΠΟ, θα αλλάξει τίποτα;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Miltos01 : 28-05-07 στις 09:51
  #139  
Παλιά 30-07-07, 11:29
Το avatar του χρήστη Akalyptos
Akalyptos Ο χρήστης Akalyptos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 119
Προεπιλογή

Πρίν από όλα και ΠΑΝΩ από όλα θα πρέπει να σκεφτόμαστε ότι είμαστε Έλληνες.
Η κληρονομιά μας είναι τόσο παλαιά και μεγάλη που δεν μας επιτρέπετε να την επισκιάζουμε στο όνομα της όποιας θρησκευτικής αντίληψης την οποία έχουμε.

Κατά τα λοιπά (psyborg) , διαβάζω με ενδιαφέρον την τοποθέτηση σου σχετικά με την αρτιότητα των ιερών Χριστιανικών κειμένων , αλλά προβληματίζομαι σοβαρά με την απολυτότητα του τρόπου που επιχειρηματολογείς....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Akalyptos : 30-07-07 στις 11:31
  #140  
Παλιά 30-07-07, 13:02
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Akalyptos
Πρίν από όλα και ΠΑΝΩ από όλα θα πρέπει να σκεφτόμαστε ότι είμαστε Έλληνες.
Η κληρονομιά μας είναι τόσο παλαιά και μεγάλη που δεν μας επιτρέπετε να την επισκιάζουμε στο όνομα της όποιας θρησκευτικής αντίληψης την οποία έχουμε.

Κατά τα λοιπά (psyborg) , διαβάζω με ενδιαφέρον την τοποθέτηση σου σχετικά με την αρτιότητα των ιερών Χριστιανικών κειμένων , αλλά προβληματίζομαι σοβαρά με την απολυτότητα του τρόπου που επιχειρηματολογείς....

Σίγουρα φίλε μου αλλά όταν αυτή η θρησκευτική αντιληψη ''ενέπνευσε'' χιλιάδες να κάψουν και να σκοτώσουν στο όνομα του Θεού τους,τότε κάποιος πρέπει να τα πει...

Καλως όρισες στο forum!
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.