Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 15-03-06, 19:00
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Smile Ολίγες (βιαστικές)απαντήσεις

Παράθεση:
αλλά ανεξάρτητα από το αν είμαι η όχι αλκοολικός
Φίλτατε,ποιος είπε κάτι τέτοιο;Ειλικρινά δεν δύναμαι να καταλάβω πώς βγάλατε αυτό το συμπέρασμα...Εγώ αναφερόμουν στη νηφάλια μέθη της σχέσεως με τον Θεό.Όπως θα έλεγε κι ένας ποιητής:κάποιοι μεθούν απ'τη (ένθεη-θεόπνευστη)χαρά τους σαν με κρασί...

Παράθεση:
Αν προσέξατε χρησιμοποιώ πληθυντικό.Δεν έχει να κάνει με τον σεβασμό
Εμένα μου αρκεί που σας σέβομαι (και σας αγαπώ)εγώ.

Παράθεση:
1. Υπάρχει και άλλος όρος, δεν είναι ραμαζάνι; [οι μουσουλμάνοι φίλοι που είχα στο μεταπτυχιακό έτσι το έλεγαν]
Με την λέξι "Ραμαζάνι",οι Μουσουλμάνοι εννοούν κάποιον (μουσουλμανικό)μήνα,απ'όσο γνωρίζω...Οι χριστιανοί νηστεύουν(-με)τεσσαράκοντα ημέρες ως μιμήματα Χριστού.Παλαιότερα,κατά τους πρωτοχριστιανικούς αιώνες,η νηστεία ήτο πιο σκληρή και προσέγγιζε περισσότερο την ασιτία(το γράφω ορθώς; ),αλλά σήμερα...


Παράθεση:
δεν μπορώ να γίνω κακιά μαζί σου (όπως και με τους περισσότερους άλλωστε), αλλά νομίζω ότι γίνεσαι εριστικός και ολίγον επιθετικός στα μηνύματά σου.
Δεν είναι η προσπάθεια μου αυτή,αγαπητή!Εγώ σας ομιλώ πάντοτε με περισσή αγάπη...
Παράθεση:
Ο καθένας έχει την άποψή του για όλα τα θέματα και δεν μπορείς εσύ να κρίνεις αν είναι σωστή ή όχι.
Αλλοίμονον αν δεν μπορούσαμε να κρίνουμε.Καλλίτερα τότε να παραιτήσωμεν την Επιστήμη,αλλά και την Φιλοσοφία...Η εμπειρία μου στο σύνολό της,συσσωρεύτηκε στην θεωρία που σας διετύπωσα.Έχω πολύ κοντινά μου πρόσωπα με εμπειρίες ως οι δικές σας και κρίνω...Για να μην αναφέρω και την άποψη ωρισμένων ευαισθήτων(στις αισθηματικές μεταβολές) ποιητών(η ποίησι είναι κατά Πλούταρχον προπαίδεια στην φιλοσοφία) επ'αυτού ακριβώς του θέματος...

Παράθεση:
Ξέρεις τι μπορεί να σημαίνει αυτό για όσους το έχουν κάνει; Ότι δεν έχεις ζήσει τίποτα! Εσύ λες ότι τέτοιες απολαύσεις (βασικά δεν ξέρω καν αν αυτό εντάσεται σε αυτές για σένα) είναι παρορμητισμός! Τέλος πάντων...
Ναι,το ύψιστον αγαθόν είναι η σωματική ηδονή,που θα έλεγε κι ο αλήστου μνήμης βάρβαρος βασιλεύς Σαρδανάπαλος(μάλλον δεν θα το έλεγε,διότι "εφιλοσόφει δια πράξεων"...)...Αγαπητή,με θεωρείτε τόσο ανόητο ώστε να μην βλέπω το τρομακτικό(γι'αυτούς) κενό που κατοικεί τις ψυχές αυτών των ανθρώπων;..Ειλικρινά,δεν θέλω να γίνω ούτε ασύγγνωστος,πικρός,αλλά δεν εγεννήθημεν χθες και στον βίο μας βάζουμε βία,όπως πρέπει(και εκ της οποίας ετυμολογείται κατά τους αρχαίους),για να δούμε τι συμβαίνει αλήθεια...
Παράθεση:
Συγνώμη αν κάνω λάθος για το τι λέει η εκκλησία για τη νηστεία, τι πρέπει να τρώμε και τι όχι, αλλά εγώ είπα πώς έχουν τα πράγματα σήμερα. Δεν ξέρω πώς καταλήξαμε στο να λέμε νηστεία και να καταλαβαίνουμε ψωμί, ελιές, ταραμά, χαλβά κ.ά. Πάντως έτσι είναι! Ίσως στα μοναστήρια οι μοναχοί να ξέρουν καλύτερα την έννοια, όμως στις μεγαλουπόλεις και στα χωριά, οι πιστοί αυτό κάνουν. Δεν τρώνε για 40 μέρες κάποιες τροφές και τι μ' αυτό; Αγαπητέ μου, δε νομίζω ότι το φαγητό θα μας κάνει καλύτερους. Το μυστικό κρύβεται αλλού. Μέσα μας.
Στην Εκκλησία-που είναι θεοίδρυτη-πειθαρχούμε και αυτό,με όλα όσα σας ανέφερα και ακόμη πάρα πολλά είναι και σπουδαία άσκηση της ψυχής της ψυχής και ωφέλειά της(που τσινάει γενικώς,όπως λέγεται κοινώς).Σας πληροφορώ πως ο γέρων Παίσιος π.χ.έγινε χαρισματούχος με νηστεία και προσευχή.Το ίδιο συμβαίνει και με τους μεγάλους εξορκιστές.Η νηστεία είναι ένα υπέροχο μέσο αγιασμού,λοιπόν.Σαφώς,μπορείτε να έχετε την άποψί σας...

Παράθεση:
Αφού με τόση ευγένεια λέτε ότι δεν ξέρω που παν τα τέσσερα, δώστε μου τα φώτα σας!
Αυτό το λέτε εσείς.Η προσπάθεια μετράει,αγαπητή...Κι εγώ μπορώ να κάνω(και κάμνω 4 sure)τέτοια και χειρότερα λάθη.Ο σκοπός μου δεν είναι να σας πληγώσω ή να σας
μειώσω,αλλά να σας διορθώσω σε κάτι που γνωρίζω,πάντοτε με κάποια δόση "χιούμορ"...
Παράθεση:
Υ.Γ.: Η μουσική που ακούτε, αν κρίνω από τους καλλιτέχνες που χρησιμοποιείτε για να περάσετε τα μηνύματά σας, είναι έντεχνο-ροκ. Μήπως το ροκ λοιπόν, έχει έρθει σε ρήξη κάμποσες φορές με την εκκλησία και τους εκπροσώπους της; Μήπως θα έπρεπε να προσέχετε ποιους καλλιτέχνες διαδίδετε; Ο κύριος Παπακωνσταντίνου, δε νομίζω ότι εκφράζει τις απόψεις σας. Ή απλά δανείζεστε τους στίχους τους και τίποτα παραπάνω;
Μπράβο! Δεν είπα,εξ άλλου,ότι τις εκφράζει.Εγώ την παρέθεσα ως μία...επαναστατική άποψη,για να φανεί η σοβαρότης ή η ελαφρότης της εν λόγω βιοθεωρίας...

Παράθεση:
Έχεις δίκιο, το "παν" προστέθηκε αργότερα. Εχω όμως ακούσει και την ερμηνεία του ως: "από όλα/πάνω απ'όλα [παν], το μέτρο [μέτρον] είναι άριστο" και όχι παν=κάθε. Οπότε με αυτή την ερμηνεία είναι πιο σωστό.
Πάντως,κάποιος έγκριτος ελληνολάτρης και δεινός αρχαιομαθής που γνωρίζετε,συμφωνεί απολύτως μαζύ μου...
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παθοκτόνος : 16-03-06 στις 22:18
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-03-06, 19:14
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Παθοκτόνε,
Άρχισα ήδη να μαζεύω τις λέξεις που χρησιμοποιείς και δεν γνωρίζω για να τις μάθω!! Να κάνουμε και κάτι εποικοδομητικό!

Άρα το 40 βγαίνει από τις 40 μέρες που νήστεψε ο Χριστός. Πάντως, είμαι σίγουρη πως υπάρχει και κάτι άλλο κρυμμένο πίσω από τον αριθμό.

Κάτι πολύ ωραίο που διάβασα πρόσφατα:
Στο Αγιο Όρος κάποιος φωτισμένος γέροντας αναφέρει "Ο νόμος της πνευματικής ζωής είναι αντίθετος από τον νόμο της σαρκικής ζωής. Στη σαρκική ζωή ο άνθρωπος από Νέος γίνεται σιγά σιγά Γέρων. Ενώ στη πνευματική ζωή από Γέρων που είναι λόγω της αμαρτίας και της ακάθαρτης ψυχής, γίνεται Νέος όσο προχωρεί προς την αγνότητα της ψυχής."

Στο όρος πιστεύουν - όπως και ο Πυθαγόρας - ότι η κρεοφαγία εμποδίζει τη ψυχοπνευματική άνοδο.
Φυσικά, όπως είπες Archangel, δε δύνανται οι μοναχοί να πίνουν νερό... απλά ακολουθούν υδροποσία και καμιά φορά αρωματίζουν το νερό με γλυκάνισο και άλλα μυρωδικά/μπαχαρικά.
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Drymonia : 15-03-06 στις 20:07
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-03-06, 14:14
xarism Ο χρήστης xarism δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Μάλλον δεν με καταλάβατε.
Δεν είπα ότι η νηστεία είναι μία δίαιτα, αλλά είπα ότι έτσι την έχουν καταντήσει σήμερα και κυρίως η ορθόδοξη εκκλησία. (Δεν θα την κρίνω όμως εγω, απλά αναφέρω την άποψή μου για τη νηστεία όπως την έχω διαβάση στην Αγία Γραφή)

Επίσης σαφώς η νηστεία δεν "ανήκει" μόνο στο χριστιανισμό αλλά και σε άλλες θρησκείες και θεωρίες.

Η νηστεία είναι πολύ σημαντική όταν γίνεται σωστά, δηλαδή όταν δεν φάω τίποτα μία ή δύο μέρες (νηστεία = νηστικός). Δεν γίνεται για 40 μέρες τυπικά, τρώγοντας καλαμαράκια, χταποδάκια, πατατούλες και ελιές αλλά όχι λάδι!!!
Σαφώς αυτό δεν είναι νηστεία, αλλά τραγική ειρωνεία ή όπως ανέφερα και παρεξηγήθηκα, δίαιτα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 16-03-06, 14:39
Το avatar του χρήστη Archangel
Archangel Ο χρήστης Archangel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-11-2005
Περιοχή: ΕΛΛΑΣ
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παθοκτόνος
Αλλοίμονον αν δεν μπορούσαμε να κρίνουμε.Καλλίτερα τότε να παραιτήσωμεν την Επιστήμη,αλλά και την Φιλοσοφία...Η εμπειρία μου στο σύνολό της,συσσωρεύτηκε στην θεωρία που σας διετύπωσα.Έχω πολύ κοντινά μου πρόσωπα με εμπειρίες ως οι δικές σας και κρίνω...Για να μην αναφέρω και την άποψη ωρισμένων ευαισθήτων(στις αισθηματικές μεταβολές) ποιητών(η ποίησι είναι κατά Πλούταρχον προπαίδεια στην φιλοσοφία) επ'αυτού ακριβώς του θέματος...

με θεωρείτε τόσο ανόητο ώστε να μην βλέπω το τρομακτικό(γι'αυτούς) κενό που κατοικεί τις ψυχές αυτών των ανθρώπων;..Ειλικρινά,δεν θέλω να γίνω ούτε ασύγγνωστος,πικρός,αλλά δεν εγεννήθημεν χθες και στον βίο μας βάζουμε βία,όπως πρέπει(και εκ της οποίας ετυμολογείται κατά τους αρχαίους),για να δούμε τι συμβαίνει αλήθεια...
Μα εγώ δεν είπα ότι δεν μπορείτε να κρίνετε αλλά δεν μπορείτε να πείτε ότι έχετε εσείς δίκιο ή αδικο έτσι το εννοούσα σε κάτι που ο άλλος θεωρεί καλό για αυτόν και τον ολοκληρώνει εφόσον δεν πειράζει τους γύρω του δεν μπορείτε να πείτε τπτ σε αυτό ή να τον κρίνετε.

Και εσείς που ξέρετε ότι είναι κενό για αυτούς?Δηλαδή η σαρκική επαφή είναι κακή ή είναι μόνο καλή για να διαιωνήσουμε το είδος?

Παράθεση:
Φυσικά, όπως είπες Archangel, δε δύνανται οι μοναχοί να πίνουν νερό... απλά ακολουθούν υδροποσία και καμιά φορά αρωματίζουν το νερό με γλυκάνισο και άλλα μυρωδικά/μπαχαρικά.
Πλακα κάνεις σωστά?
__________________
Βαριέμαι http://s2.bitefight.gr/c.php?uid=22502

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Archangel : 16-03-06 στις 14:41
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-03-06, 14:47
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Παράθεση:
Πλακα κάνεις σωστά?
Όχι, το διάβασα... Πολλοί μοναχοί ακολουθούν ξηροφαγία και υδροποσία και συχνά αρωματίζουν το νερό τους. Άλλοι πάλι τρώνε 1 φορά τη μέρα αλάδωτη τροφή.
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 16-03-06, 14:49
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν είπα ότι η νηστεία είναι μία δίαιτα, αλλά είπα ότι έτσι την έχουν καταντήσει σήμερα και κυρίως η ορθόδοξη εκκλησία.
Δηλαδή αλλιώς ξεκίνησε και αλλιώς κατέληξε και φταίει η ορθόδοξη εκκλησία συγκεκριμένα? Λάθος φίλε μου και θα σε καλέσω ευθέως να μας πείς το δόγμα σου. Η ορθόδοξη εκκλησία για αυτό είναι δύσκαμπτη σε τέτοια θέματα διότι ακολουθεί κατα γράμμα ότι εφαρμόζεται στην χριστιανική θρησκεία από τον Μ.Κωνσταντίνο και μετά.

Όλα τα είχε αυτό το φόρουμ οι προτεστάντες μας έλειπαν.
(βλέπεις "βγαίνεις κάρτα" όταν μοιράζεις τζάμπα την Αγία Γραφή δεξιά και αριστερά Αλήθεια ποιός είναι ο εκδότης και ο μεταφραστής? )
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 16-03-06, 15:12
vagkri Ο χρήστης vagkri δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r
Δηλαδή αλλιώς ξεκίνησε και αλλιώς κατέληξε και φταίει η ορθόδοξη εκκλησία συγκεκριμένα? Λάθος φίλε μου και θα σε καλέσω ευθέως να μας πείς το δόγμα σου. Η ορθόδοξη εκκλησία για αυτό είναι δύσκαμπτη σε τέτοια θέματα διότι ακολουθεί κατα γράμμα ότι εφαρμόζεται στην χριστιανική θρησκεία από τον Μ.Κωνσταντίνο και μετά.

Όλα τα είχε αυτό το φόρουμ οι προτεστάντες μας έλειπαν.
(βλέπεις "βγαίνεις κάρτα" όταν μοιράζεις τζάμπα την Αγία Γραφή δεξιά και αριστερά Αλήθεια ποιός είναι ο εκδότης και ο μεταφραστής? )
Tι φταίει αυτός αφού του μάθανε πως αυτά πρέπει να κάνει για να ζήσει αιώνια?
Βλεπεις φίλτατε r-b-t3r ότι οι θρησκείες φταίνε για την συμπεριφορά των οπαδών τους ?
Δυστυχώς από τις περισσότερες θρησκείες - δόγματα λείπει ο σεβασμός στα "πιστέυω" των άλλων και επικρατεί η αντίληψη ότι πρέπει να προσηλυτίσουν και άλλους στην "σωστή" θρησκεία , για να ανταμειφθούν στην άλλη ζωή.

Αστα να πάνε δηλαδή
__________________
( Το παλαιό μου Nickname (Ελληνιστί Ψευδώνυμο) ήταν "VAGKRI"...)
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 16-03-06, 17:49
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Κάποιες παρατηρήσεις (άσχετα με το αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε μ' αυτές) που ίσως λύσουν απορίες.
Προέρχονται από το βιβλιαράκι "Η νηστεία της Εκκλησίας Γιατί, πότε και πώς νηστεύουμε" εκδόσεις ΑΠΟΣΤΟΛΙΚΗ ΔΙΑΚΟΝΙΑ.


* Πρωταρχική επιδίωξη της νηστείας είναι η κάθαρση του πιστού, της ψυχής και του σώματός του.

* Η νηστεία δεν καταστέλλει μόνο τις άτακτες κινήσεις του σώματος, ελευθερώνει ταυτόχρονα τον άνθρωπο και από τα πάθη της ψυχής. Κατά τον άγιο Ιωάννη Χρυσόστομο, η μέθη και η αδηφαγία μας υποδουλώνουν στην τυρρανία των παθών, ενώ η νηστεία μας ελευθερώνει από τα δεσμά, μας απαλλάσει από την τυρρανία και μας επαναφέρει στην προγενέστερη ελευθερία μας. Πολύ σωστά, λοιπόν, ονομάζεται η νηστεία "παθοκτόνος" (τιτανομεγιστοτεράστιε, μέχρι και τα βιβλία σε αναφέρουν ) και "φάρμακον παθών καθαρτήριον".

* Μαζί με τα πάθη η νηστεία μάς απαλλάσει και από τους ρυπαρούς λογισμούς. Κατά τους θεοφόρους πατέρες μας, ένα από τα πλέον αποτελεσματικά όπλα με το οποίο μπορούμε να αποδιώξουμε τους πονηρούς λογισμούς είναι η νηστεία.

* Το μόνο κριτήριο που πρυτάνευσε κατά τον καθορισμό των τροφών σε νηστήσιμες ή όχι υπήρξε η θρεπτική ικανότητα τους και μόνο. Οι νηστήσιμες τροφές έπρεπε να είναι όσο γίνεται πιο απλές και λιγότερο πλούσιες σε πρωτεϊνες και γενικότερα σε θρεπτικά συστατικά. Και ασφαλώς όλοι αντιλαμβανόμαστε πως άλλη είναι η θρεπτική ικανότητα του κρέατος και άλλη του ψαριού του οποίου την κατάλυση επιτρέπει η εκκλησία ορισμένες φορές. Όπως επίσης άλλο πράγμα είναι η χρήση ολίγου ταραμά και άλλο η κατάλυση ψαριού που μπορούμε να το μαγειρέψουμε κατά ποικίλους τρόπους και μ' ένα πλήθος άλλων υλικών. Ακόμη διαφέρει εμφανώς η λήψη μιας πλούσιας μερίδας καλομαγειρεμένου λαδερού φαγητού σε σύγκριση με τη χρήση λίγων ελιών που κάνουμε κατά τις νηστήσιμες ημέρες.

* Η αληθής νηστεία έχει διπλό χαρακτήρα. Έχουμε νηστεία του σώματος και παράλληλα πνευματική νηστεία. Σωματική νηστεία είναι αυτή που περιορίζεται στην αποφυγή ορισμένων τροφών και ποτών. Η πνευματική νηστεία, που προϋποθέτει τη νηστεία του σώματος, είναι η νηστεία κυρίως της ψυχής αλλά και του όλου ανθρώπου. Και επιδίωξή της κατά τη Χριστιανική Διδασκαλία δεν είναι μόνο η αποφυγή της αμαρτίας αλλά και η τήρηση του θελήματος του θεού, τα καλά έργα και οι χριστιανικές αρετές.

* Η νηστεία της Τετάρτης καθιερώθηκε εις ανάμνησιν του συμβουλίου των Ιουδαίων, που συγκλήθηκε κατά την ημέρα αυτή με σκοπό τη μεθόδευση της προδοσίας και της θανατικής καταδίκης του Κυρίου. Την Παρασκευή νηστεύουμε επειδή κατά την ημέρα αυτή σταυρώθηκε ο Κύριος.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 16-03-06, 18:38
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Παράθεση:
(τιτανομεγιστοτεράστιε, μέχρι και τα βιβλία σε αναφέρουν )


Παράθεση:
Κατά τον άγιο Ιωάννη Χρυσόστομο, η μέθη και η αδηφαγία μας υποδουλώνουν στην τυρρανία των παθών, ενώ η νηστεία μας ελευθερώνει από τα δεσμά, μας απαλλάσει από την τυρρανία και μας επαναφέρει στην προγενέστερη ελευθερία μας.
Κάποια στιγμή πρέπει να συζητήσουμε και για τα πάθη μας, έχουμε πολλά να μοιραστούμε και να μάθουμε...

Ας δούμε και μερικά άλλα πράγματα τώρα:
Ο πατέρας Παϊσιος έτρωγε μόνο ντομάτες και αγγούρια, που καλλιεργούσε ο ίδιος. Λέγεται δε ότι εξαιτίας της προσευχής του, τα συγκεκριμένα λαχανικά είχαν μεγάλο μέγεθος.
Πάλι στο Όρος, ακόμα κι όταν οι μοναχοί τρωνε, το μυαλό τους δεν πρέπει να είναι στην απόλαυση της τροφής, καθώς αυτή λαμβάνεται μόνο για συντήρηση. Για το λόγω αυτό υπάρχει κάθε φορά κάποιος "διαβαστής" που αναγιγνώσκει θεολογικά κείμενα ώστε να αποσπάται η προσοχή.
Κάνουμε τώρα, ένα άλμα..και πάμε στην αρχαία εποχή όπου στα Ασκληπιεία οι τροφές ήταν και φάρμακα. Υπήρχαν 2 τρόποι "ανάρρωσης": μέσω της νηστείας [μη λήψης τροφής] και της ωμοφαγίας. Από ροφήματα είχαν το μέλι με χλιαρό νερό, το μέλι με ξίδι και το κρασί.
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 17-03-06, 13:50
xarism Ο χρήστης xarism δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Δηλαδή αλλιώς ξεκίνησε και αλλιώς κατέληξε και φταίει η ορθόδοξη εκκλησία συγκεκριμένα? Λάθος φίλε μου και θα σε καλέσω ευθέως να μας πείς το δόγμα σου. Η ορθόδοξη εκκλησία για αυτό είναι δύσκαμπτη σε τέτοια θέματα διότι ακολουθεί κατα γράμμα ότι εφαρμόζεται στην χριστιανική θρησκεία από τον Μ.Κωνσταντίνο και μετά.

Όλα τα είχε αυτό το φόρουμ οι προτεστάντες μας έλειπαν.
(βλέπεις "βγαίνεις κάρτα" όταν μοιράζεις τζάμπα την Αγία Γραφή δεξιά και αριστερά Αλήθεια ποιός είναι ο εκδότης και ο μεταφραστής?


Μη φοβάσε, η ταυτότητα μου γράφει Χριστιανός Ορθόδοξος!
Δεν είμαι ούτε προτεστάντης, ούτε εχθρός της ορθόδοξης εκκλησίας και ούτε μοιράζω δωρεάν αγιες γραφές, δεν είμαι ούτε πλούσιος όυτε και έχω εκδοτικό οίκο! Η συγκεκριμένη κοπέλα είχε ένα πρόβλημα και μπορούσα να της κάνω ένα δώρο.

Από τότε όμως που ξεκίνησα να μελετάω τη Καινή Διαθήκη είδα πραγματα και εντολές που με λυπούσαν που η εκκλησία μου έκανε εντελώς αντίθετα με τα γραφόμενα, χάριν κάποιον ανθρώπινων παραδόσεων που ήρθαν από τον 4ο αιώνα και μετά.
Τώρα άν κάποιους ενοχλεί η καθαρή αλήθεια που αναφέρεται για μένα μόνο στο ευαγγέλιο και θέλουν να με χαρακτηρίσουν αιρετικό, ή ότι "έτσι μου είπαν ότι θα μπω στη βασιλεία των ουρανών" είστε ελεύθεροι να το κάνετε.

Πίστεψέ με όμως πονάει να βλέπεις τη θρησκεία σου να κάνει τρομερά λάθη, να ζει ένα τυπικισμό και ενω περιφανευόμαστε για την ορθοδοξία μας, σαν Έλληνες να μην γνωρίζουμε το Χριστό. Επίσης θέλει θάρρος φίλε μου και έχει κόστος, το να λες την αλήθεια, γιατί κάποιοι θα σε μισήσουν επειδή τους αρέσει το ψέμα...

Φιλικά Χάρης.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.