Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 22-06-16, 11:42
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου και πάλι εδώ....

Φίλε Pholarchos....
Για χυμοποίηση στο σπίτι αλλά και για φάγωμα ναι χρησιμοποιούνται τα κερωμένα
αλλά για βιομηχανοποίηση μόνα τα ανεπεξέργαστα.....

Στην βιομηχανία χρησιμοποιείται η πούλπα (φλούδα) γιατί δίνει και αρκετά από
τα αρώματα....


Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 26-06-16, 23:38
faith Ο χρήστης faith δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2012
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ιωνας Κ. Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα στην κοινότητα του μεταφυσικού. Έχω κάνει στην ζωή μου εκατοντάδες συζητήσεις με πιστούς στον χριστιανισμο σχετικά με τα κενά και τα ερωτήματα που υπάρχουν, κάτι σαν διαμάχη σε έναν χριστιανο και έναν αθρησκο-Αχριστο. Και όλες σχεδόν καταλήγουν στο να παραθέτω επιχειρήματα και αποδείξεις στο γιατί δεν ασπαζομαι τον χριστιανισμο ή άλλη θρησκεία, και οι συνομιλητές μου να μην έχουν επιχειρήματα να με αντικρούσουν και να κατά φεύγουν σε κλισέ χριστιανικές εκφράσεις τύπου, :πίστευε και μη ερεύνα, άγνωσται αι βουλαι του κυρίου και τετοια.
Μόνο μια φορά ομολογώ βρέθηκα χωρίς επιχειρήματα και απάντησα με την λογική, αλλά δεν μπόρεσα να γίνω πειστικος.
Το όλο θέμα έγινε γύρω από κάποια τρικ ή κοινώς θαύματα που χρησιμοποιούν οι πιστοί, όπως το αγιασμενο νερό, τα αγιασμενα πορτοκάλια στα εικονισματα που δεν σαπιζουν, το μυρο, το ξεματιασμα με ποτήρι και άλλα τέτοια.
Ξέρω ότι όλα αυτά έχουν μια εξήγηση με βάση την φυσική και επιστήμη. Και πράγματι πολλά από αυτά εύκολα τα αντιλαμβάνεται κάνεις αν σκεφτεί με την λογική και όχι με το συναίσθημα.
Εκείνο όμως που δεν μπόρεσα να εξηγήσω είναι τα πορτοκάλια στα εικονισματα που συνηθίζουν να βάζουν τα Θεόφάνεια, μέχρι το Πάσχα. Και παραμένουν διατηρημένα. Ίσως επειδή δεν έχω γνώσεις Γεωργίας.
Για να μην Μακρυγορώ πράγμα που έχω ήδη κάνει, η δική μου άποψη είναι ότι τα πορτοκάλια διατηρούνται επειδή κρέμονται ψηλά, και δεν έχουν επαφή με άλλα φρούτα η παράγοντες που μπορεί να τα μολυνουν, ή από διάφορα ζωύφια. Ή κάτι παρόμοιο τέλος πάντων.
Ξέρω το θέμα μπορεί να φαίνεται αστείο, αλλά θα ήθελα και την άποψή ανθρώπων που είναι γνώστες.
Επίσης έψαξα και δεν βρήκα παρόμοιο θέμα οπότε πάνω σε αυτό μπορούμε να αναλύσουμε και άλλα παρόμοια τρικ..
Φίλε μου τα επιχειρήματα λογικής επάνω σε θέματα μεταφυσικής καταλήγουνε σε ατέρμονες συζητήσεις χωρίς ουσία.
Και εγώ έχω ζήσει κάποιες καταστάσεις που δεν εξηγούνται απο έναν ορθολογιστή, μπορεί να μου πει δεκάδες δικαιολογίες και εκδοχές άλλα τίποτα απο όλα αυτά δεν μπορεί να φτάσει το νόημα του βιώματος, όταν πηγαίνεις να ψάξεις τον Θεό με μαθηματικές εξισώσεις και Νόμους της Φυσικής είσαι εξορισμού σε λάθος δρόμο.
Φιλικά πάντα.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 27-06-16, 22:11
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

faith, η μεταφυσική και η λογική πάνε μαζί, γιατί είναι κλάδοι της φιλοσοφίας. Εσύ αναφέρεσαι σε υπερφυσικά γεγονότα, τα οποία σχεδόν πάντα είναι υποκειμενικά, οπότε στερούνται αξίας. Ειδικά σαν επιχειρήματα σε φόρουμ.
Στον φίλο που άνοιξε το θέμα, θέλω να πω πως είναι πολύ φτηνά όλα αυτά, τα χρησιμοποιούν γυναικούλες και σαλτιμπάγκοι. Η αναζήτηση του Υπέρτατου Όντος, καταλαβαίνεις πως δεν περνάει από τέτοιες διόδους.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 27-06-16, 22:31
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
faith, η μεταφυσική και η λογική πάνε μαζί, γιατί είναι κλάδοι της φιλοσοφίας. Εσύ αναφέρεσαι σε υπερφυσικά γεγονότα, τα οποία σχεδόν πάντα είναι υποκειμενικά, οπότε στερούνται αξίας. Ειδικά σαν επιχειρήματα σε φόρουμ.
Στον φίλο που άνοιξε το θέμα, θέλω να πω πως είναι πολύ φτηνά όλα αυτά, τα χρησιμοποιούν γυναικούλες και σαλτιμπάγκοι. Η αναζήτηση του Υπέρτατου Όντος, καταλαβαίνεις πως δεν περνάει από τέτοιες διόδους.
Παντρεύεσαι πχ έναν άνθρωπο που υποκειμενικά σου αρέσει - είναι κάτι άνευ αξίας; Άσε που η φιλοσοφία είναι εκ των πραγμάτω υποκειμενική. Μα και η μεταφυσική ως κλάδος της φιλοσοφίας υποκειμενικά τα λέει. Ακριβώς όπως τα λεγόμενα υπερφυσικά.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 28-06-16, 00:47
faith Ο χρήστης faith δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2012
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Το λάθος σου είναι στο "εκατοντάδες συζητήσεις " , μερικές , το πολύ δέκα, με διαφορετικούς ειναι αρκετό. Μετά, καλύτερα να μπαίνεις σε φόρα να τα γράφεις
για να μένουν .
Kαι το αντίστροφο ισχύει..


Παράθεση:
Δεν είναι και κακό να είναι κάποιος σκεπτικιστής αρκεί να μην το παρακάνει.
Εγώ έχω διαπιστώσει πως οι περισσότεροι "πιστοί" , πιστεύουν χωρίς αποδείξεις,
απλά πιστεύουν. Ότι και να τους πεις, δεν μπορείς να "σπάσεις" την θωρακισμένη πόρτα της πίστης και να μπει φώς μέσα . ΑΝ όμως ΑΝ , στην επιχειρηματολογία σου, παραθέσεις ανακριβή στοιχεία ή πράγματα που δεν στέκουν με λογική, (παράλογα) , αμέσως το ανιχνεύουν και γίνονται δρυμήτατοι επικρητές του παραλόγου και όλα καλά.

Επίσης να συμπληρώσουμε πως αυτά δεν είναι "χριστιανικά" τρικ αλλά τρικ που χρησιμοποιούν όλες οι θρησκείες , απατεώνες, θεοπαίχτες, τσαρλατάνοι, και πολλές άλλες συνομοταξίες.
Οι μόνοι τίμιοι είναι οι ταχυδακτηλουργοί και σόουμαν στα τσίρκα οι οποίοι κόβουν εισιτήρια και έχουν και πρόγραμμα.
Οι πιστοί πιστεύουν αυτό που έζησαν, απλό είναι.
Σε εκείνο το σημείο ο άθεος θα πει καμιά δεκαριά εκδοχές και αν δεν του βγεί θα προσπαθήσει να σε βγάλει ''τρελό'' ή περιορισμένης αντίληψης, όλα αυτά θα γίνουνε για να ικανοποίησει τα δικά του ''πιστεύω''.

Η απόδειξη για έναν άθεο ικανοποιείται μόνο άμα βρεθεί πειραματικά κάτι, άμα υπάρχει χημική σύσταση του αντικειμένου, άμα επαληθεύεται θετικά το πείραμα.

Μας λένε με ''εμμέσο'' τρόπο(ότι θέλουνε μια απόδειξη) ότι ψάχνουνε οι άνθρωποι τον Θεό όπως ψάχνουνε και βρίσκουνε για παράδειγμα το διοξείδιο του άνθρακα, η χημική του σύσταση είναι CO2, παρόμοια να βρεθεί και ο Θεός παρακαλώ...απο τι αποτελείται; ποιές ιδιότητες έχει; κλπ

Μα, άμα ο Θεός είχε χημική σύσταση δεν θα ήτανε Θεός, άμα ο Θεός δεν υπερβαίνει την Φύση δεν είναι Θεός, δεν συζητάμε για κάτι Υπερφυσικό τότε άλλα για κάτι λιγότερο, σπαταλάμε την ώρα μας με σκεπτικιστές, την διάθεση μας και στο τέλος τα νεύρα μας.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 28-06-16, 08:49
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faith Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι πιστοί πιστεύουν αυτό που έζησαν, απλό είναι...
Δεν είναι και τόσο απλό, αν ήταν απλό όλοι οι πιστοί θα ζούσαν τα ίδια και θα πίστευαν τα ίδια. Εδώ οι "πιστοί" είναι κατανεμημένοι σε γεωγραφικές περιοχές.
Π.χ Όλοι οι πιστοί στην Ελλάδα είναι κατά 95% Ορθοντοξ, οι πιστοί στην Μικρά Ασία μετά το 22 είναι Μουσουλμάν

Γιατί ? έλα μου ντε
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 28-06-16, 09:00
Logical Faith Ο χρήστης Logical Faith δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Μηνύματα: 764
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faith Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαι το αντίστροφο ισχύει..




Οι πιστοί πιστεύουν αυτό που έζησαν, απλό είναι.
Σε εκείνο το σημείο ο άθεος θα πει καμιά δεκαριά εκδοχές και αν δεν του βγεί θα προσπαθήσει να σε βγάλει ''τρελό'' ή περιορισμένης αντίληψης, όλα αυτά θα γίνουνε για να ικανοποίησει τα δικά του ''πιστεύω''.

Η απόδειξη για έναν άθεο ικανοποιείται μόνο άμα βρεθεί πειραματικά κάτι, άμα υπάρχει χημική σύσταση του αντικειμένου, άμα επαληθεύεται θετικά το πείραμα.

Μας λένε με ''εμμέσο'' τρόπο(ότι θέλουνε μια απόδειξη) ότι ψάχνουνε οι άνθρωποι τον Θεό όπως ψάχνουνε και βρίσκουνε για παράδειγμα το διοξείδιο του άνθρακα, η χημική του σύσταση είναι CO2, παρόμοια να βρεθεί και ο Θεός παρακαλώ...απο τι αποτελείται; ποιές ιδιότητες έχει; κλπ

Μα, άμα ο Θεός είχε χημική σύσταση δεν θα ήτανε Θεός, άμα ο Θεός δεν υπερβαίνει την Φύση δεν είναι Θεός, δεν συζητάμε για κάτι Υπερφυσικό τότε άλλα για κάτι λιγότερο, σπαταλάμε την ώρα μας με σκεπτικιστές, την διάθεση μας και στο τέλος τα νεύρα μας.
Γεια. Πολύ σωστά αυτά που λες.

Όμως από εκεί και πέρα ο Θεός αφήνει πολλά ερωτηματικά αναπάντητα. Μας αφήνει σε μια αβέβαιη ύπαρξη δίχως εγγυήσεις.

Όταν αγοράζεις μια συσκευή ξέρεις ότι έχει εγγύηση αν σπάσει ή χαλάσει. Ο Θεός από την άλλη τί εγγύηση έχει δώσει ότι θα τιμωρήσει κάποτε το κακό και θα σώσει τους καλούς σε αυτόν τον σκληρό κόσμο; Υποσχέσεις μέσα από το στόμα ατόμων που ζήσανε πριν 2000 χρόνια και περιμένανε τότε τον Θεό να κάνει κάτι, δεν με πείθουν.

Πιστεύω στον Θεό αλλά υπάρχει ένα "νέφος ομίχλης" γύρω από την ύπαρξή του. Έχω φτάσει στο σημείο να εικάζω ότι μπορεί να είναι και φυλακισμένος του Σατανά και ανήμπορος να αντιδράσει.

Δεν αποκλείεται να είναι ο ίδιος κακός, όμως δεν το θεωρώ ιδιαίτερα πιθανό μια και μας έχει δώσει ελεύθερη βούληση. Αν ήταν πολύ κακός θα προγραμμάτιζε ρομπότ που δεν θα μπορούσαν να σκεφτούν και να φέρουν αντίρρηση.

Οπότε φοβάμαι ότι πρέπει να βοηθήσουμε τον Θεό να πολεμήσει τον Σατανά. Αυτό κάνανε και οι αρχαίοι Αιγύπτιοι με τα ξόρκια και τις τελετές τους, έτσι ώστε να δώσουνε δύναμη στον Ρα να νικήσει τον Άποφι.

ΥΓ
Πες μου αν τα τελευταία που λέω σου φαίνονται ακραία και γιατί.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 28-06-16, 09:51
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι και τόσο απλό, αν ήταν απλό όλοι οι πιστοί θα ζούσαν τα ίδια και θα πίστευαν τα ίδια. Εδώ οι "πιστοί" είναι κατανεμημένοι σε γεωγραφικές περιοχές.
Π.χ Όλοι οι πιστοί στην Ελλάδα είναι κατά 95% Ορθοντοξ, οι πιστοί στην Μικρά Ασία μετά το 22 είναι Μουσουλμάν

Γιατί ? έλα μου ντε
Γιατί αν και ζούνε παρόμοια/παραπλήσια πράγματα τα βλέπουν και τα ερμηνεύουν διαφορετικά. Και σε σένα θα έχει συμβεί. Δεν σου έτυχε ποτέ μεγάλη παρέα να πάει σε μια παραλία ή σε μια ταβέρνα και άλλο να αρέσει στον ένα, άλλο στον άλλο, τίποτα σε τρίτο κτλ κτλ;;; Δεν είναι επιχείρημα αυτό έτσι όπως το θέτεις.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 28-06-16, 10:59
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί αν και ζούνε παρόμοια/παραπλήσια πράγματα τα βλέπουν και τα ερμηνεύουν διαφορετικά. Και σε σένα θα έχει συμβεί. Δεν σου έτυχε ποτέ μεγάλη παρέα να πάει σε μια παραλία ή σε μια ταβέρνα και άλλο να αρέσει στον ένα, άλλο στον άλλο, τίποτα σε τρίτο κτλ κτλ;;; Δεν είναι επιχείρημα αυτό έτσι όπως το θέτεις.
Μα αυτό που λες ενισχύει την άποψή μου περί γεωγραφικής ταξινόμησης των πιστών.
Το ότι βλέπουμε τα ίδια πράγματα την ίδια ώρα αλλά τα αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά αυτό και μόνο θα έπρεπε να μας βάλει στην διαδικασία να στροφάρουμε
και να δεχθούμε ότι το όχημα "πίστη" που ως καύσιμο έχει το "βίωμα" και το "θαύμα" είναι όχημα ανασφάλιστο και δεν μας οδηγεί με αξιοπιστία και ασφάλεια
σε όμορφες παραλίες με ψιλή άμμο και βοτσαλάκι με ωραίες ξαπλώστρες και ομπρέλες για τον ήλιο με μπιτς μπαρ και μουσικούλα ρεγκε...

Σκέψου να πάει μια παρέα σε πιτσαρία και να ζητήσουν όλοι πίτσα με τόνο (ο πιο άθλιος συνδιασμός) και να τους αρέσει σε όλους και να ξαναφάνε κλπ.

Ε, το ίδιο γίνεται και στην γεωγραφική κατανομή των πιστών και επομένως το επιχείρημά μου είναι μια χαρά.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faith
ΥΓ
Πες μου αν τα τελευταία που λέω σου φαίνονται ακραία και γιατί.
Ναι καλέ μου Faith , εντελώς ακραία, χμμ, δεν είμαι σίγουρη αν η λέξη ακραία είναι η ορθότερη, μου φαίνονται άτοπα και ότι είναι προιόν ψθχολογικής βίας - τρομοκρατίας που έχει ασκηθεί από θεολογική θεομανιακή πηγή.
Θα επεκταθώ όταν έχω λίγο χρόνο αλλά για εξήγησέ μου, εσύ ο "faith" και ο logical faith, τι σχέση έχετε ? Είστε συγγενείς ? η απλή συνωνυμία ?
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 28-06-16, 12:00
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα αυτό που λες ενισχύει την άποψή μου περί γεωγραφικής ταξινόμησης των πιστών.
Το ότι βλέπουμε τα ίδια πράγματα την ίδια ώρα αλλά τα αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά αυτό και μόνο θα έπρεπε να μας βάλει στην διαδικασία να στροφάρουμε
και να δεχθούμε ότι το όχημα "πίστη" που ως καύσιμο έχει το "βίωμα" και το "θαύμα" είναι όχημα ανασφάλιστο και δεν μας οδηγεί με αξιοπιστία και ασφάλεια
σε όμορφες παραλίες με ψιλή άμμο και βοτσαλάκι με ωραίες ξαπλώστρες και ομπρέλες για τον ήλιο με μπιτς μπαρ και μουσικούλα ρεγκε...

Σκέψου να πάει μια παρέα σε πιτσαρία και να ζητήσουν όλοι πίτσα με τόνο (ο πιο άθλιος συνδιασμός) και να τους αρέσει σε όλους και να ξαναφάνε κλπ.

Ε, το ίδιο γίνεται και στην γεωγραφική κατανομή των πιστών και επομένως το επιχείρημά μου είναι μια χαρά.


Ναι καλέ μου Faith , εντελώς ακραία, χμμ, δεν είμαι σίγουρη αν η λέξη ακραία είναι η ορθότερη, μου φαίνονται άτοπα και ότι είναι προιόν ψθχολογικής βίας - τρομοκρατίας που έχει ασκηθεί από θεολογική θεομανιακή πηγή.
Θα επεκταθώ όταν έχω λίγο χρόνο αλλά για εξήγησέ μου, εσύ ο "faith" και ο logical faith, τι σχέση έχετε ? Είστε συγγενείς ? η απλή συνωνυμία ?
Υπάρχουν πολλοί περισσότεροι παράγοντες. Αλλά υπάρχει κοινός παρονομαστής -ακόμα και όταν δεν υπάρχει κοινή προέλευση. Η ποικιλία των θρησκειών και των πολλών απόψεων εντός της ίδιας θρησκείας απλά αντανακλά την ποικιλία των ανθρώπων, του περιβάλλοντος και της ψυχοσύνθεσής τους και δεν είναι "απόδειξη" σχετικά με τις θρησκείες γενικά και το ρόλο τους.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.