Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιά 27-03-06, 19:47
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Shadowman,δεν πιστεύω πως οι εγκεφαλικές δυνάμεις είναι μαγεία.Είναι μαγικές σίγουρα,από την άποψη ότι είναι κάτι το δύσκολο που σου δίνει δύναμη και δεν καταφέρνουν πολλοί άνθρωποι να τις αναπτύξουν.Εξάλλου ο άνθρωπος είναι ένα παντοδύναμο ον,ένα μαγικό ον.Πάντως δεν τις θεωρώ μαγεία ,από την άποψη ότι η μαγεία είναι κάτι τι υπερφυσικό που επηρεάζει τα πάντα,είτε με καλό ή κακό σκοπό.Επομένως οι εγκεφαλικές δυνάμεις είναι κάτι το φυσικό(άσχετο με το αν δεν μπορούν όλοι να τις ξυπνήσουν,υπάρχουν πάντα μέσα μας),οπότε δεν τις θεωρώ μαγεία,σύμφωνα με τον ορισμό που της έχει δωθεί.
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 27-03-06, 21:30
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leo morpheus
Shadowman,δεν πιστεύω πως οι εγκεφαλικές δυνάμεις είναι μαγεία.Είναι μαγικές σίγουρα,από την άποψη ότι είναι κάτι το δύσκολο που σου δίνει δύναμη και δεν καταφέρνουν πολλοί άνθρωποι να τις αναπτύξουν.Εξάλλου ο άνθρωπος είναι ένα παντοδύναμο ον,ένα μαγικό ον.Πάντως δεν τις θεωρώ μαγεία ,από την άποψη ότι η μαγεία είναι κάτι τι υπερφυσικό που επηρεάζει τα πάντα,είτε με καλό ή κακό σκοπό.Επομένως οι εγκεφαλικές δυνάμεις είναι κάτι το φυσικό(άσχετο με το αν δεν μπορούν όλοι να τις ξυπνήσουν,υπάρχουν πάντα μέσα μας),οπότε δεν τις θεωρώ μαγεία,σύμφωνα με τον ορισμό που της έχει δωθεί.
Εδώ θα συμφωνήσουμε απόλυτα leo
Όσα έχω δεί συνηγορούν σε αυτά που λές. Όλοι οι άνθρωποι έχουν αυτές τις δυνάμεις απλά δεν ξέρουμε για κάποιον περίεργο λόγο πώς να τις χρησιμοποιήσουμε. Δεν είναι μέρος του ενστίκτου μας.
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 28-03-06, 14:15
Το avatar του χρήστη shadowman
shadowman Ο χρήστης shadowman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-11-2004
Περιοχή: karlovasi
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

αμφιβάλλω λίγο για αυτό. συμφωνώ ότι οι εγκεφαλικές δυνάμεις είναι το κάτι φυσικό ,ότι τις έχουμε από όταν γεννηθήκαμε. άρα και τα αποτελέσματα τους είναι κάτι φυσικό? δηλαδή αν κάποιος μπορεί να διαβάζει τη σκέψη ενός άλλου θα το θεωρήσουμε φυσικό? με δεδομένο ότι χρησιμοποιεί μια δύναμη του εγκεφάλου του. εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι ίσως χρειάζεται να αναθεωρήσουμε την έννοια φυσικό και μη!! για ένα βουδιστή είναι φυσικό να αιωρείται? ναι .για μένα και για σένα όχι όμως. έτσι και η μαγεία αν θεωρηθεί "κατεύθυνση ενέργειας" είναι φυσικό ή όχι φαινόμενο?
__________________
Quoth the raven, "Nevermore."

Υπεύθυνος επικοινωνίας Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
(Κ.Α.Π.Α.)
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 28-03-06, 14:21
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
αμφιβάλλω λίγο για αυτό. συμφωνώ ότι οι εγκεφαλικές δυνάμεις είναι το κάτι φυσικό ,ότι τις έχουμε από όταν γεννηθήκαμε. άρα και τα αποτελέσματα τους είναι κάτι φυσικό? δηλαδή αν κάποιος μπορεί να διαβάζει τη σκέψη ενός άλλου θα το θεωρήσουμε φυσικό? με δεδομένο ότι χρησιμοποιεί μια δύναμη του εγκεφάλου του. εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι ίσως χρειάζεται να αναθεωρήσουμε την έννοια φυσικό και μη!! για ένα βουδιστή είναι φυσικό να αιωρείται? ναι .για μένα και για σένα όχι όμως. έτσι και η μαγεία αν θεωρηθεί "κατεύθυνση ενέργειας" είναι φυσικό ή όχι φαινόμενο?
άμα σου πώ ότι αυτή την ενέργεια χρησιμοποιείς για να ζήσεις και μάλιστα την χρησιμοποιείς σε μερικές περιπτώσεις ασυναίσθητα για να παράγεις κάποια αποτελέσματα που σου διαφεύγουν θα την θεωρείς, ακόμα, αφύσικη?
δεν είναι κάτι απόκοσμο, το χρησιμοποιείς αυτή την στιγμή που διαβάζεις αυτές τις γραμμές απλά δεν ξέρεις τί είναι.
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 28-03-06, 14:52
Το avatar του χρήστη shadowman
shadowman Ο χρήστης shadowman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-11-2004
Περιοχή: karlovasi
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

μα το ίδιο λέμε!!κοσμική ενέργεια.δηλαδή όταν βίλχελμ ράιχ μίλησε για διάσπαση συννέφων(με οργονική ενέργεια) έκανε κάτι το μαγικό ναι ή όχι?
__________________
Quoth the raven, "Nevermore."

Υπεύθυνος επικοινωνίας Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
(Κ.Α.Π.Α.)
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 08-06-06, 18:42
Το avatar του χρήστη foni
foni Ο χρήστης foni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Καλησπέρα,
Θα έλεγα, καθαρά θεωρητικά, ότι αυτό που ονομάζεται έτσι με τον γενικό όρο μαγεία, έχει απόλυτη σχέση (όπως νομίζω ότι ειπώθηκε ήδη) με τις δυσπρόσιτες δυνατότητες του εγκεφάλου μας, και την δυνατότητα συγκεκριμένα, που πιθανότατα διαθέτουμε όλοι, ελέγχου και επέμβασης στην ύλη και κατά συνέπεια στο υλικό πεδίο. Αν υποθέσουμε ότι διαθέτουμε τέτοια δυνατότητα, θεωρώ ότι θα πρέπει να είναι προϊόν γνώσης της λειτουργίας του 'μηχανισμού που παράγει τον υλικό κόσμο'. Εάν και εφόσον κάποιος έχει αυτή τη γνώση, θεωρητικά πάντα, υποθέτω ότι θα πρέπει να υπάρχουν και κάποιοι κανόνες όσον αφορά την χρήση των δυνατοτήτων, προς αποφυγή διαταραχών του συστήματος.
Κάτω απ' αυτές τις προϋποθέσεις, αν κάποιος κάνει χρήση των δυνατοτήτων αγνοώντας τους κανόνες, για προσωπικό όφελος και άλλα τινά, μπορεί να θεωρηθεί μάγος. Ως χαρακτηρισμός μη σωστής χρήσης.
Επίσης, κάτω πάντα από τις ίδιες βάσεις, θα μπορούσε κάποιος που δεν έχει φτάσει ακόμα στο επίπεδο της απόλυτης γνώσης να κάνει κακή χρήση (ή και λανθασμένη), ή ακόμα να υπάρχει τρόπος να εφαρμόσεις εμπειρικά κάποιες τεχνικές που κάποιοι σου έχουν σφυρίξει, αγνοώντας ολωσδιόλου τις διεργασίες, όπου πλέον θα είναι καταστροφικό. Σαν τα διάφορα μαγικά που κάνουν κάποιοι μαγίσκοι για να επιτευχθούν στόχοι ερωτικοί, επαγγελματικοί κ.α., που προσωπικά δεν πιστεύω ότι είναι όλα βλακείες, δεν ξέρω αν πετυχαίνουν τους υποτιθέμενους σκοπούς τους, όμως κάποιες φορές πρέπει να προκαλούν επιπλοκές στη ροή του κόσμου.
Κάπως έτσι το αντιλαμβάνομαι ως εδώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη foni : 09-06-06 στις 09:43
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 08-06-06, 20:15
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Υπάρχει απόλυτη γνώση; Δηλαδή υπάρχει ένα σημείο όπου λέει κάποιος "ok, τώρα τα ξέρω όλα, άρα σταματάω"; Κι αν υπάρχουν γνώσεις πάνω στις οποίες βασίζεται και η μαγεία και οι τεχνικές της (που προφανώς έτσι θα είναι) υπάρχει κάποιος που να έχει φτάσει στην κορυφή; Κάτι τέτοιο δεν ξέρω τι επιπτώσεις μπορεί να έχει, αν φυσικά υφίσταται, όμως προσωπικά δεν πιστεύω ότι υπάρχει τέλος. Μονίμως κάτι καινούριο υπάρχει, μια διαφορετική τακτική-τεχνική, όπως θέλεις πες το.

Επίσης, υπάρχουν λογής και λογής μάγοι, ας τους χαρακτηρίσουμε έτσι. Μάγοι που δουλεύουν για προσωπικό όφελος, άλλοι που εργάζονται για άλλους, άλλοι που "προσφέρουν" χωρίς να το ξέρουν. Τώρα αν παράγουν καλό για το σύνολο της ανθρωπότητας ή λειτουργούν εις βάρος της, δεν το γνωρίζω. Σίγουρα, πράξεις οι οποίες επιδρούν και σε τρίτους, σε αγνώστους κλπ. δεν μπορούν να μετρηθούν εύκολα, άρα δεν μπορούν και να ελεγθούν απόλυτα. Οπότε πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να προκληθεί κάτι μεγαλύτερο απ' τον αρχικό σκοπό με δυσάρεστα ίσως αποτελέσματα.

Προσωπικά, δεν ξέρω τις δυνατότητες της εκάστοτε μαγικής τεχνικής, αλλά με βάση τη φαντασία μου και αυτά που πιστεύω ότι είναι ικανό το ανθρώπινο μυαλό, μπορώ να σκεφτώ πολλά. Θεωρώ πως το μυστικό κρύβεται στις άγνωστες ( ; ) - ίσως όχι για όλους - ικανότητες του ανθρώπου. Και οι ικανότητες δεν έχουν να κάνουν μόνο με το νου, αλλά και με τα αισθήματα ίσως, την ψυχή, την αύρα κλπ. Απ' τη στιγμή λοιπόν που δεν έχουν πλήρη εικόνα των δυνατοτήτων μας ως υπάρξεις, δεν μπορούμε να αξιολογήσουμε και τη μαγεία, αφού είναι πράξη με αποτέλεσμα που ξεκινά από εμάς. Δηλαδή, είναι ή δεν είναι κακή η χρήση της; Χμμμ...
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 09-06-06, 12:17
Το avatar του χρήστη foni
foni Ο χρήστης foni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Antonia
Υπάρχει απόλυτη γνώση; Δηλαδή υπάρχει ένα σημείο όπου λέει κάποιος "ok, τώρα τα ξέρω όλα, άρα σταματάω"; Κι αν υπάρχουν γνώσεις πάνω στις οποίες βασίζεται και η μαγεία και οι τεχνικές της (που προφανώς έτσι θα είναι) υπάρχει κάποιος που να έχει φτάσει στην κορυφή; Κάτι τέτοιο δεν ξέρω τι επιπτώσεις μπορεί να έχει, αν φυσικά υφίσταται, όμως προσωπικά δεν πιστεύω ότι υπάρχει τέλος. Μονίμως κάτι καινούριο υπάρχει, μια διαφορετική τακτική-τεχνική, όπως θέλεις πες το.
Όταν κλείνει ένας κύκλος, ξεκινά ένας δεύτερος. Το κλείσιμο κάθε κύκλου είναι ένα τέλος, φτάνεις στο ζενίθ, και τελειώνει για να ξεκινήσει κάτι νέο με νέα δεδομένα. Κάθε τι που έχει αρχή έχει και τέλος ακόμα κι αν η συνολική εικόνα είναι μία κίνηση είναι αέναη. Άρα ναι, μέσα στον κύκλο στον οποίο κινείσαι και αναπτύσσεσαι, υποθετικά πάντα, μπορείς να φτάσεις στην "απόλυτη" γνώση που αφορά αυτόν και μόνο τον κύκλο, όχι τον επόμενο. Ίσως θα ήταν πιο σωστό να αντικαταστήσω τη λέξη -απόλυτη- με τη λέξη -ολοκληρωμένη- γνώση.
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 18-05-07, 22:50
Το avatar του χρήστη lifo
lifo Ο χρήστης lifo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 320
Προεπιλογή

Η μαγεία βρίσκεται μέσα μας . Είτε το τελετουργικό γίνεται με το όνομα το Α είτε το Β θεού λειτουργεί. Γιατί η μαγεία είναι τρόπος να αφυπνίσουμε το Θεό που βρίσκεται μέσα μας. Και όχι να λατρεύουμε μια άλλη οντότητα που εμείς κατασκευάσαμε. Απλά πιστέψτε το!
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 12-06-07, 16:50
eri Ο χρήστης eri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2007
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Θεωρώ την μαγεία αποτέλεσμα αλληλεπίδρασης ανεξερεύνητων δυνατοτήτων του εγκεφάλου μας, με το συλλογικό ασυνείδητο ή/και το φυσικό περιβάλλον. Και αυτό δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι θεωρώ ακίνδυνο ή χωρίς συνέπειες να χρησιμοποιήσει κάποιος τις δυνάμεις αυτές. Το ασυνείδητό μου μπορεί να με τρομάξει πολύ περισσότερο από τον οποιοδήποτε διάβολο, γιατί είναι πάντα εκεί μαζί μου και αρκεί να στρέψω τα μάτια μάτια προσ’τα μέσα μου για να το αντικρίσω. Και αν προστεθεί σ’αυτό το ότι κάποιος που αρχίζει να ασχολείται το πιθανότερο δεν θα έχει ξεκάθαρη εικόνα του τι κάνει και θα προχωράει εμπειρικά, μαθαίνοντας από τα λάθη του… Θελώ να πω πως θα αισθανόσασταν αν μαθαίνατε ότι ο γείτονάς σας, αποφάσισε να να μάθει εμπειρικά την επιστήμη του χημικού, έχει προμηθευτεί και όλα τα απαραίτητα υλικά για να διαπιστώσει τους νόμους της χημείας στην πράξη και τα έχει αποθηκεύσει στο διαμερισμά του, που είναι ακριβώς δίπλα στο δικό σας; Εγώ τουλάχιστον ή θα μετακόμιζα ή θα τον έκανα να μετακομίσει… Από την άλλη μεριά πιστεύω ότι το αν θα επιλέξει κάποιος να ασχοληθεί (πρακτικά εννοώ) με την μαγεία, είναι καθαρά προσωπική του υπόθεση και δεν υπάρχει σωστή ή λάθος επιλογή σ’αυτό το θέμα. Απλά κάποιος θα πρέπει να συνειδητοποιεί ότι θα υπάρχουν και συνέπειες των ενεργειών του και φυσικά κάποιες τουλάχιστον από αυτές θα είναι και δυσάρεστες.

Γενικά πιστευω ότι τα πράγματα επαναλαμβάνονται σε μια σπειροειδή πορειά. Όλο αυτό το σύνολο των φαινομένων και πρακτικών που ονομάζουμε μαγεία λειτουργεί βάσει κάποιον νόμων και μηχανισμών. Όταν οι άνθρωποι τους προϊστορικούς χρόνους βλέπανε αστραπές, εκλείψεις, τον ήλιο στον ουρανό, στην πλεοψηφία τους πίστευαν ότι παρακολουθούσαν κάτι μαγικό. Υπήρχαν φυσικά και κάποιοι που ξέρανε τι συμβαίνει αλλά το κράταγαν για τον εαυτό τους. Και για να μην πάμε τόσο πίσω, τον Μεσαίωνα, ο μέσος ανθρωπος θεωρούσε την γη επίπεδη και δεν είχε καμία σημασία αν από την Αρχαία Ελλάδα ακόμα, είχαν διατυπωθεί θεωρίες για την σφαιρικότητα της γης. Αυτά ήταν «μαγικά». Και οι θεωρίες που διατυπώθηκαν αργότερα στην Αναγέννηση, μαγεία ήταν κι αυτές για το ευρύ κοινό. Ανεξάρτητα του ότι υπάρχε μία μερίδα ανθρώπων που αντιλαμβανόταν το νόημά τους. Και αυτοί οι άνθρωποι, που καταλάβαιναν, πλήθαιναν σιγά-σιγά. Πιστεύω ότι κάποια στιγμή στο μέλλον (αν φυσικά δεν το τινάξουμε όλο στον αέρα), τα πράγματα που θεωρούμε σήμερα μαγεία θα διδάσκονται στο σχολείο, όπως ακριβώς διδάσκονται σήμερα οι μηχανισμοί των φαινομένων που θεωρούνταν μαγικοί στο παρελθόν.

Για μένα η μαγεία είναι μια πολύ ευρύτερη έννοια από την επίκληση πνευμάτων, η οποία εγώ τουλάχιστον ξέρω να λέγεται Τελετουργική Μαγεία και να αποτελεί ένα μέρος μόνο της Μαγικής Τέχνης. Και σ’αυτήν την εποχή όπως και πριν, υπάρχουν άνθρωποι που αντιλαμβάνονται πολύ καλά αυτούς τους μηχανισμούς και καλώς ή κακώς κρατάνε αυτή την γνώση για τον εαυτό τους.

Όσον αφορά το αν καίγεται ή όχι η Σολωμονική, έχει ακούσει κανένας σας για κάτι που λέγεται άσβεστος ή ‘incombustible paper’ ρίξτε μια ματιά αν θελετε στην παρακάτω σελίδα :

http://cdl.library.cornell.edu/cgi-b...ew=50&frames=1

Και επίσης :
“... Whoever would be further informed about this wonderful incombustible stone, may peruse Dr. Bruckman, Professor at Brunswick, who has publish’d a Natural History of the Asbestos, or Incombustible Paper; and what is most remarkable has printed four copies of his book on this paper, which are deposited in the Library of Wolfembuttle” (p.95). OWEN, Charles (d. 1746) An essay towards a Natural History of Serpents: In Two Parts.

Θέλω να πω δεν είναι κάτι καινούριο. Και το 1746 το ξέρανε. Και ποιος ξέρει πόσο παλιότερα...

Ορυκτό είναι που μπορεί να μετατραπεί σε χαρτί, αλλά ότι και να τυπώσεις πάνω του το ίδιο άκαυστος θα είναι.

Τώρα για το αν μπορεί ή όχι κάποιος που δεν πιστεύει στην μαγεία να πέσει θύμα της, η γνώμη μου είναι ότι εξαρτάται από το βαθμό στον οποίο δεν πιστεύει πραγματικά. Θελω να πω αυτός μπορεί να νομίζει ότι δεν πιστεύει, αλλά αν ξύσεις λίγο την "επιφάνεια", τι είδους προλήψεις και φοβίες μπορείς να βρεις απο κάτω;
Έπειτα εξαρτάται και από το πόσο δυνατός είναι αυτός ο άνθρωπος ως χαρακτήρας. Ένας άνθρωπος με δυνατή συγκροτημένη προσωπικότητα θα προστατευθεί με την δύναμη που διαθέτει, είτε πιστεύει στην μαγεία είτε όχι. Η συμπαγής δομή της λογικής του μπορεί να τον προστατέψει το ίδιο καλά με το πιο αποτελεσματικό φυλακτό. Εξαρτάται φυσικά όμως και από την δύναμη του μάγου ή τελος πάντων του οτιδήποτε είναι αυτό που του επιτίθεται.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.