Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #161  
Παλιά 17-08-06, 21:18
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Θα ήθελες φίλε Ηλία να μιλήσουμε για συγκεκριμένο πείραμα. Πες μου ποιο. Δεν καταλαβαίνω όμως αφού δεν ξέρεις από αστρολογία τι διάβασες και τι κατάλαβες από το site που μου παραθέτεις. Εμπιστεύεσαι ότι οι άλλοι ξέρουν; Πρώτα πρώτα το site δηλώνει εξαρχής ότι δεν παραθέτει χάρτες… Αμφιβάλω αν τα διάβασες όλα αυτά. Εγώ καταλαβαίνω ότι ο κόσμος και οι περισσότεροι επιστήμονες έχουν λανθασμένη άποψη για το τι είναι η αστρολογία. Καθένας νομίζει και κάτι δικό του. Από προγράμματα αστρολογίας που κυκλοφορούν έχω καταλάβει ακόμα ότι και αυτοί που ασχολούνται σοβαρά με την αστρολογία συχνά βρίσκονται εκτός κλίματος Μόνο όταν ασχοληθούμε αρκετά με αυτήν μπορούμε να την καταλάβουμε. Και την καταλαβαίνουμε όταν μπορούμε να δούμε τι ισχύει και τι όχι. Και εγώ συμφωνώ ότι επιστημονική απόδειξη μπορεί να μην υπάρχει και όλα τα πειράματα που προσπαθούν να αποδείξουν επιρροή από τα ουράνια σώματα μπορεί να είναι καταδικασμένα όταν δεν υπάρχει επιστημονική εξήγηση. Μήπως υπάρχει επιστημονική απόδειξη για το Θεό. Ή μήπως η επιστήμη έχει εξηγήσει κάθε τι. Όταν κάτι δεν το έχει εξηγήσει ο σωστός επιστήμονας πρέπει να πει “δεν ξέρω” και όχι όπως πολλοί “δεν ισχύει”. Όταν σου δώσω ένα φυτό και μελετήσεις το DNA του μπορείς να μου πεις πότε θα ανθίσει. Όχι βέβαια ξέρεις όμως ότι αυτό έχει σχέση με τη θέση του ήλιου σε σχέση με την ισημερία και το γεωγραφικό μήκος και πλάτος. Το ξέρεις από την εμπειρία και το πιστεύεις ότι θα συμβεί κάθε χρόνο άσχετα αν μπορείς να το αποδείξεις με τα μαθηματικά (σου απαντάω σε μια ερώτηση σου τώρα αν κατάλαβες).Από την άλλη συμφωνώ ότι the heavens do not reflect our destiny από την πλευρά που αυτό έχει μελετηθεί.
Παρόλα αυτά αν κάνεις μια άλλου είδους έρευνα στον ιστό για το «γιατί η αστρολογία δουλεύει;» θα δεις αστροφυσικούς να προτείνουν διάφορες θεωρίες. Και αυτοί οι σοβαροί επιστήμονες φαντάζεσαι για να κάνουν τέτοιες θεωρίες είναι πεπεισμένοι από την εμπειρία τους ότι η αστρολογία όταν κάποιος την ασκεί σωστά βέβαια δουλεύει.
Παλαιότερα που η αστρολογική μου σκέψη και εμπειρία ήταν ανώριμη, συχνά κουτουλούσα το κεφάλι μου στον τοίχο και συχνά σκεφτόμουν ότι η αστρολογία δεν δουλεύει. Με το χρόνο κατάλαβα ότι απλώς δεν είχα μπει καλά στο πνεύμα αυτής της τέχνης. Οι επιστήμονες είναι οι πιο κατάλληλοι να γίνουν αστρολόγοι διότι έχουν ορθή σκέψη, δουλεμένη λογική και αντοχή στην μελέτη. Δυστυχώς συνήθως με την αστρολογία ασχολούνται κάποιοι άλλοι. Ενώ συχνά επιστήμονες που ασχολούνται μαζί της το κάνουν προσπαθώντας να αποδείξουν επιστημονικά ότι ο ουρανός δεν μπορεί να καθορίζει το μέλλον μας.

Είπαμε όμως αν αλλάξεις τις λέξεις στο google άλλα θα βρεις ακόμα και από σοβαρούς επιστήμονες. Διάβαζα πρόσφατα για μια θεωρία ενός αστρονόμου του Percy Seymour με μάστερ και διδακτορικό στην αστροφυσική και senior lecturer στο βασιλικό παρατηρητήριο του Γκρήνουιτς και principal lecturer στην αστρονομία στο πολυτεχνείο του Πλύμουθ και διευθυντή στο πλανητάριο εκεί.
Δεν θα σου πω αν η θεωρία είναι σωστή ή λάθος αλλά πες μου γιατί αυτός ο άνθρωπος χάνει τον καιρό του ψάχνοντας να αποδείξει γιατί η αστρολογία δουλεύει; Μήπως απλώς η εμπειρία του ξεπερνά τη δική σου; Και στην Αγγλία ξέρεις η αστρολογία είναι πολύ ανεπτυγμένη και παρέχονται τίτλοι σπουδών μετά από αρκετά χρόνια μελέτης.
Αλλά ξέρεις τι θα γίνει τώρα θα αποδείξει πιθανόν κάποιος άλλος αστροφυσικός ότι ο συνάδελφος του κάνει λάθος στη θεωρία του και το νόημα θα είναι ότι η αστρολογία δεν δουλεύει ενώ θα πρέπει να είναι ότι η θεωρία δεν δουλεύει.

Λυπάμαι για τους επιστήμονες που σήμερα όταν τελειώνουν τις βασικές τους σπουδές εξειδικεύονται κάπου παίρνοντας ένα μάστερ και αργότερα εξειδικεύονται ακόμα περισσότερο με ένα διδακτορικό. Αντί να ανοίγουν τη γνώση τους την κλείνουν. Χαίρομαι αυτούς που μετά το πτυχίο τους πηγαίνουν σε άλλη επιστήμη σχετική ή όχι και μετά σε άλλη ή ακόμα και σε τέχνη και η αντίληψη τους μεγαλώνει. Και κάποτε συναντούν τη φιλοσοφία. Αλλά πόσοι λίγοι είναι αυτοί σήμερα.

Στο ιντερνετ σήμερα ότι πιστεύεις θα το βρεις. Αν πιστέψεις ότι η αστρολογία δουλεύει κάνε μια έρευνα με τις κατάλληλες λέξεις και θα το βρεις. Ρώτα για παράδειγμα why astrology works.

Για τους διδύμους σου ξαναλέω ότι μπορείς να το ψάξεις μόνος σου και να πάρεις τις απαντήσεις που δίνουν οι αστρολόγοι αλλά και να δεις πως δουλεύει ένας αστρολόγος όταν του τυχαίνει μια τέτοια περίπτωση.

Και τώρα θα συνεχίσω λίγο το μάθημα αστρολογίας για να διαλευκάνω μερικά πράγματα που δεν φαίνεται να καταλαβαίνεις αφού δεν τα έχεις σκεφτεί βέβαια..
Ο τόπος είναι το ίδιο σημαντικός όσο και ο χρόνος. Για να το σκεφτείς απλά σκέψου ότι σε κάθε διαφορετικό τόπο ο ήλιος ανατέλλει και δύει διαφορετική στιγμή ή η μέρα διαρκεί λιγότερο ή περισσότερο.
Όταν φτιάχνουμε ένα χάρτη εκτός από το μοίρασμα του ουρανού σε 12 ίσα κομμάτια που έχει σχέση με τα ζώδια σε σχέση με την ισημερία υπάρχει και ένα άλλο μοίρασμα σε 12 άνισα κομμάτια (ανά 2 ίσα) που γίνεται με βάση το ζώδιο που βρίσκεται στην ανατολή. Είναι αυτό που λέμε ωροσκόπος. Αυτά τα άλλα 12 κομμάτια είναι οι λεγόμενοι οίκοι και ενώ υπάρχει και η μέθοδος να γίνονται ίσοι το σωστό είναι να γίνονται άνισοι διότι άνισα παρατηρούμε την εκλειπτική από τους διάφορους τόπους. Με απλές γνώσεις αστρονομίας της κίνησης της γης μπορείς να το καταλάβεις. Έτσι το δεύτερο μοίρασμα χρειάζεται ακριβή ώρα και τόπο γέννησης γιατί αλλιώς φαίνεται ο ουρανός ανάλογα τον τόπο και την ώρα και αλλιώς φαίνεται να κινείται η εκλειπτική ανάλογα με τον τόπο. Όσο πιο κοντά στον ισημερινό βρισκόμαστε τόσο περισσότερο ίσοι τείνουν να γίνουν οι 12 οίκοι. Εξαρτάται ακόμα από την μέρα του χρόνου. Γι αυτό είναι απίθανο να βρεις δυο ολόιδιους χάρτες σε όλα τους. Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός . Με λίγα λόγια διαφορετικές θέσεις στη γη έχουν σχέση με διαφορετική παρατήρηση του ουράνιου θόλου και διαφορετικού ρυθμού στην κίνηση της εκλειπτικής. Εκλειπτική είναι η γραμμή που φαίνονται να κινούνται ο ήλιος, η σελήνη και οι υπόλοιποι πλανήτες και αυτή που την μοιράζουμε σε 12 ζώδια με βάση το σημείο της ισημερίας αλλά και 12 οίκους ανάλογα με το ποιο σημείο ανατέλλει κάποια συγκεκριμένη στιγμή. Οι οίκοι έχουν σχέση με τομείς ανθρώπινων δραστηριοτήτων. Έτσι δυο άτομα που έχουν γεννηθεί την ίδια μέρα αλλά άλλη ώρα μπορεί ένας πλανήτης να βρίσκεται στο ίδιο ζώδιο αλλά σε άλλο οίκο. Και αυτό τα αλλάζει όλα. Και δυο άτομα που έχουν γεννηθεί την ίδια ώρα αλλά σε άλλο μέρος πάλι κάποιοι πλανήτες μπορεί να βρίσκονται σε διαφορετικούς οίκους αφού η άνιση διαίρεση των οίκων είναι διαφορετική και διότι άλλο σημείο της εκλειπτικής ανατέλλει την ίδια στιγμή σε διαφορετικούς τόπους αλλά και η κίνηση της εκλειπτικής έχει διαφορετικό ρυθμό ανάλογα πόσο βόρεια ή νότια είμαστε.

Ακόμα να πω ότι υπάρχει μέθοδος (που τη βρίσκουμε στην στοιχειώδη αστρολογική βιβλιογραφία) σχετικά με τον υπολογισμό και την διόρθωση της αβέβαιης ώρας γέννησης.

Ηλία η αστρολογία διδάσκει ότι την τύχη μας την καθορίζουμε μόνο εμείς. Έχεις παρεξηγήσει μερικά πράγματα μια και είσαι - από ότι καταλαβαίνω καθημερινά -τελείως απληροφόρητος επί της ουσίας.

Epoptes έχεις χάσει επεισόδια. Ή απλώς δεν έχεις καταλάβει τίποτα από ότι έχω πει. Μπράβο, από την πλευρά που το βλέπεις έχεις δίκιο. Μπορείς τώρα να το δεις και από μια άλλη πλευρά και να μιλήσεις υπέρ του αντιθέτου. Όχι βέβαια αφού φίλε μου δεν ξέρεις για «τι» μιλάς.

Φίλοι Εpoptes και Ηλία νομίζετε ότι η αστρολογία είναι κάτι που διαβάσατε γενικά σε ένα περιοδικό; Χρειάζεται μελέτη όπως μια τέχνη και επιστήμη μαζί. Και η τέχνη ξεπερνά την επιστήμη. Για να πάρει κανείς πτυχίο πιάνου χρειάζεται 12 χρόνια καθημερινής μελέτης ενώ ένα πτυχίο πανεπιστημίου 4-6 χρόνια και διάβασμα συνήθως την περίοδο της εξεταστικής. (Ξέρεις πέρασα και από εκεί μην νομίζεις ότι είσαι ο μόνος που ξέρει φυσική). Άλλο βέβαια να είσαι μπουζουκσής (όχι ότι δεν μ’ αρέσει το μπουζούκι) και άλλο μαέστρος και δεν υπάρχουν πολλοί μαέστροι αστρολόγοι αλλά και αυτοί πώς να συζητήσουν με κάποιους που δεν είναι καν μαθητές μουσικής και να τους πείσουν για οτιδήποτε. Αν νομίζετε ότι μπορείτε να μιλάτε περί αστρολογίας χωρίς να έχετε αφιερώσει μερικά χρονάκια από τη ζωής σας μάθετε ότι είστε αμαθείς - ούτε καν ημιμαθείς - περί του θέματος και δεν μπορείτε να χρησιμοποιείται αποτελέσματα μελετών σαν επιχειρήματα χωρίς να ξέρετε για «τι» πρόκειται.

Θα σας το ξαναπώ’ αν θέλετε μελετήστε μερικά χρόνια αστρολογία και δεν θα αργήσετε να δείτε ότι δουλεύει. Αλλά μην χάνετε τον καιρό σας με το «αν» και το «γιατί». Μάθετε πρώτα το «τι» και μετά συζητάμε το «αν» και το «γιατί». Και όταν λέμε μετά εννοούμε πολύ μετά αν έχετε βέβαια υπομονή.
Απάντηση με παράθεση
  #162  
Παλιά 18-08-06, 01:52
Το avatar του χρήστη Epoptes
Epoptes Ο χρήστης Epoptes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2006
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ποσειδώνιος
Θα σας το ξαναπώ’ αν θέλετε μελετήστε μερικά χρόνια αστρολογία και δεν θα αργήσετε να δείτε ότι δουλεύει. Αλλά μην χάνετε τον καιρό σας με το «αν» και το «γιατί». Μάθετε πρώτα το «τι» και μετά συζητάμε το «αν» και το «γιατί». Και όταν λέμε μετά εννοούμε πολύ μετά αν έχετε βέβαια υπομονή.
Δεν χρειάζεται να ξοδεύσουμε χρόνια από τη ζωή μας για να μελετήσουμε κάτι το οποίο δεν έχει καμιά αντικειμενική χρησιμότητα. Οι άνθρωποι σπουδάζουν επιστήμες που έχουν κάποιο απτό αντικείμενο: η φιλολογία π.χ. μας βοηθάει να εκτιμούμε καλύτερα τον λόγο, η φυσική μας βοηθάει να εξηγούμε φαινόμενα του σύμπαντος, η χημεία μας βοηθάει να συνθέτουμε διάφορες ουσίες, κ.ο.κ.

Η αστρολογία αντιθέτως δεν μας βοηθάει σε τίποτα. Είναι μια προ-επιστημονική δοξασία που προσπαθεί να προβλέψει το μέλλον με βάση ένα μικρό αριθμό κυκλικών διαδικασιών. Οι επιστήμονες που ασχολούνται με την πρόβλεψη του μέλλοντος γνωρίζουν καλά πόσο δύσκολη υπόθεση είναι, ακόμα και για ένα σχετικά απλό σύστημα με συγκεκριμένους κανόνες όπως το σκάκι ή η θέση των σφαιρών σε ένα τραπέζι μπιλιάρδου. Όταν πάμε στον άνθρωπο, ένα ον με δεκάδες χιλιάδες γονίδια και εκατομμύρια εμπειρίες, η ιδέα πως η συμπεριφορά του μπορεί να προβλεφθεί ή καν να προσεγγιστεί από τα λιγοστά σύμβολα της αστρολογίας είναι απλά φαιδρή.

Την αστρολογία σήμερα μπορούν να την πιστέψουν μόνο ανόητοι, επιστημονικά αγράμματοι, ή απατεώνες.
__________________
Ιστολόγιο Ε Π Ο Π Τ Η Σ
ετεηι δε ατομα και κενον - Δημόκριτος ο Αβδηρίτης
tantum religio potuit suadere malorum - T. Lucretius Carus
entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem - William of Occam
We are survival machines--robot vehicles blindly programmed to preserve the selfish molecules known as genes - Richard Dawkins
Απάντηση με παράθεση
  #163  
Παλιά 18-08-06, 02:29
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Αγαπητέ Epoptes

Συνεχίζεις να είσαι εκτός θέματος. Πάλι δείχνεις ότι δεν ξέρεις τι είναι η αστρολογία. Η αστρολογία δεν είναι η επιστήμη πρόβλεψης του μέλλοντος άλλα τόσα ξέρεις τόσα λες. Αν μελετήσεις λίγο θα δεις ότι ο συνδιασμός των κυκλικών διαδικασιών δεν είναι μικρότερος των πιθανών κινήσεων στο σκάκι και μόνο υπερυπολογιστές σαν αυτούς που νικησαν το Κασπάροβ μπορούν να ανταπεξέλθουν. Για αυτό η αστρολογία είναι επικίνδυνη στα χέρια των άσχετων αλλά δυστυχώς οι περισσότεροι επιστήμονες δεν κάθονται να ασχοληθούν και όχι μόνο με αυτή αλλά και με άλλα που θα άξιζε. Μου είσαι παντελώς αδιάφορος στο συγκεκριμένο θέμα αν και πιστεύω ότι με βάση την εμπειρία σου μιλάς σωστά. Αντί όμως να κάνεις κριτική σου συνιστώ να κάνεις αυτοκριτική. Οι απαντήσεις σου δείχνουν μεγάλη προχειρότητα και ανευθυνότητα απέναντι στο συνομιλητή σου και στην επιστήμη σου αν υπάρχει. Δεν θα σου πω πόσα και τι πτυχία έχω αλλά ότι το ήθος σου απέχει χιλιόμετρα από αυτό ενός μετρημένου και ταπεινού επιστήμονα ερευνητή. Όταν δεν ξέρει δεν μιλά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ποσειδώνιος : 18-08-06 στις 02:32
Απάντηση με παράθεση
  #164  
Παλιά 18-08-06, 04:40
Το avatar του χρήστη Epoptes
Epoptes Ο χρήστης Epoptes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2006
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ποσειδώνιος
Αγαπητέ Epoptes

Συνεχίζεις να είσαι εκτός θέματος. Πάλι δείχνεις ότι δεν ξέρεις τι είναι η αστρολογία. Η αστρολογία δεν είναι η επιστήμη πρόβλεψης του μέλλοντος άλλα τόσα ξέρεις τόσα λες.
Ωραία, αν δεν είναι η επιστήμη πρόβλεψης του μέλοντος τότε να μας πεις τί είναι. Πιο είναι το αντικείμενο της; Ποια χρησιμότητα μπορεί να έχει στη ζωή του ανθρώπου.

Και μην ξαναπείς πως πρέπει να περάσω χρόνια ενασχόλησης με αυτήν για να το καταλάβω. Καταλαβαίνω αμέσως τη χρησιμότητα της χημείας ή της φιλολογίας αν και δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με αυτές τις επιστήμες.

Παράθεση:
Αν μελετήσεις λίγο θα δεις ότι ο συνδιασμός των κυκλικών διαδικασιών δεν είναι μικρότερος των πιθανών κινήσεων στο σκάκι και μόνο υπερυπολογιστές σαν αυτούς που νικησαν το Κασπάροβ μπορούν να ανταπεξέλθουν.
Η θέση των πλανητών σε οποιαδήποτε χρονική στιγμή του παρελθόντος και του μέλλοντος, τουλάχιστον για χιλιάδες χρόνια μπορεί να προβλεφθεί με ακρίβεια. Ούτε καν χρειάζεται υπερυπολογιστής, ένας απλός υπολογιστής της δεκαετίας του '80 μπορεί να το κάνει σε constant time.

Αντιθέτως οι υπερυπολογιστές δεν μπορούν να δουν παραπάνω από ένα μικρό αριθμό κινήσεων, γιατί ο αριθμός των δυνατών θέσεων αυξάνει εκθετικά με τον αριθμό των κινήσεων.

Παράθεση:
Για αυτό η αστρολογία είναι επικίνδυνη στα χέρια των άσχετων αλλά δυστυχώς οι περισσότεροι επιστήμονες δεν κάθονται να ασχοληθούν και όχι μόνο με αυτή αλλά και με άλλα που θα άξιζε.
Η σχετικότητα και η ασχετοσύνη καθορίζονται με την ικανότητα ενός ανθρώπου να εφαρμόζει τις αρχές της επιστήμης του και να βγάζει συμπεράσματα για κάποιο παρατηρήσιμο φαινόμενο. Αν η αστρολογία αφορά μη παρατηρήσιμα φαινόμενα, τότε δεν είναι επιστήμη. Αν αφορά παρατηρήσιμα φαινόμενα, για ποια φαινόμενα μπορεί να βγάζει συμπεράσματα και ποιες αντικειμενικές μελέτες έχουν τεκμηριώσει αυτήν της την ικανότητα;

Παράθεση:
Μου είσαι παντελώς αδιάφορος στο συγκεκριμένο θέμα αν και πιστεύω ότι με βάση την εμπειρία σου μιλάς σωστά. Αντί όμως να κάνεις κριτική σου συνιστώ να κάνεις αυτοκριτική. Οι απαντήσεις σου δείχνουν μεγάλη προχειρότητα και ανευθυνότητα απέναντι στο συνομιλητή σου και στην επιστήμη σου αν υπάρχει. Δεν θα σου πω πόσα και τι πτυχία έχω αλλά ότι το ήθος σου απέχει χιλιόμετρα από αυτό ενός μετρημένου και ταπεινού επιστήμονα ερευνητή. Όταν δεν ξέρει δεν μιλά.
Μου είσαι και εσύ παντελώς αδιάφορος. Αυτά που γράφω απευθύνονται σε ανοιχτόμυαλους ανθρώπους που πιθανόν δεν γνωρίζουν για το θέμα, και σε καμιά περίπτωση σε σκοταδιστές θιασώτες της ψευδοθεωρίας της αστρολογίας.
__________________
Ιστολόγιο Ε Π Ο Π Τ Η Σ
ετεηι δε ατομα και κενον - Δημόκριτος ο Αβδηρίτης
tantum religio potuit suadere malorum - T. Lucretius Carus
entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem - William of Occam
We are survival machines--robot vehicles blindly programmed to preserve the selfish molecules known as genes - Richard Dawkins
Απάντηση με παράθεση
  #165  
Παλιά 18-08-06, 11:24
Ηλιας Ο χρήστης Ηλιας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2004
Μηνύματα: 441
Προεπιλογή

Παράθεση:
Θα ήθελες φίλε Ηλία να μιλήσουμε για συγκεκριμένο πείραμα. Πες μου ποιο. Δεν καταλαβαίνω όμως αφού δεν ξέρεις από αστρολογία τι διάβασες και τι κατάλαβες από το site που μου παραθέτεις.
Μην προσπαθείς να κατευθύνεις τη συζήτηση αλλού, σε λεπτομέριες, για να μου λες μετά κάτσε ψάξε τις λεπτομέριες, δεν τις ξέρεις, δεν έχει νόημα η κριτική σου κλπ. Απλά πραγματα φίλε μου:

Αν μου κάνεις εσυ ερώτηση να μιλήσουμε για συγκεκριμένο πειρμα, τότε την ίδα ερώτηση να κάνεις και στον εαυτό σου για τα πειράματα των γιατρών, των φυσικών των χημικών, των αρχιτεκτόνων, των γεωλόγων, των βιολόγων, των ψυχολόγων κλπ κλπ. Εσυ ξέρεις τις λεπτομέριες για όλα αυτά τα πειράματα. Ξέρεις τη βάση τους; Ξέρεις να τα εκτιμάς; Όχι, όπως κανένας δεν ξέρει τόσα πράγματα.

Όμως τη διαδικασία έγκρισής τους την εμπιστευεσαι (δημοσιεύσεις, συνέδρια, κλπ), και έτσι χρησιμοποιεις τα πειράματα των γιατρών (πχ. φάρμακα), των φυσικών (πχ. φυσική στερών - υπολογιστές), των αρχιτεκτόνων (πχ. το σπιτι σου) κ.ο.κ.

Όταν όμως πάμε στην αστρολογία, οι δημοσιεύσεις μελετών σε έγκυρα περιοδικά, με δεκάδες εκατοντάδες αποτυχιας της αστρολογίας, με δεκάδες αναφορές, με αναφορές που έχουν γίνει τόσο απο αστρολόγους, όσο και απο επιστήμονες, με άτομα που έχουν μελετήσει την αστρολογία δεκάδες χρόνια (όπως μου ζήταγες να βρω, αλλά τώρα που σου δείχνω, ξεχνιέσαι τι μου απαιτούσες), όλα αυτά τώρα, ειδικά για την αστρολογια, δεν μετράνε. Πρεπει ο καθένας μας να ξέρει το κάθε πείραμα της και την κάθε λεπτομέρια της για να την απορρίψει...

Κάτι σαν να ακούμε: "1+1=3....", να απαντάμε "Μα όλα τα βιβλία, οι αναφορές λένε πως 1+1=2" και να πέρνουμε απαντηση "Και που το ξέρεις εσύ και τα εμπιστευεσαι όλα αυτά; Μαθηματικός είσαι;"

Παράθεση:
Πρώτα πρώτα το site δηλώνει εξαρχής ότι δεν παραθέτει χάρτες… Αμφιβάλω αν τα διάβασες όλα αυτά.
Έχω διαβάσει αρκετά από αυτή την ιστοσελίδα, αν και λιγοτερα να είχα διαβάσει, δε θα είχε καμμία διαφορα. Οι άνθρωποι παραθέτουν και εξετάζουν δεκάδες δημοσιεύσεις και βιβλία γύρω απο την αστρολογία, τόσο απο υποστηρικτές της, όσο και απο πολέμιούς της, όσο και απο ουδέτερους ερευνητες και βγάζουν ξεκάθαρο συμπέρασμα. Συμπέρασμα που κατα πολυ δεν είναι δικο τους, αλλά συμπερασμα των δημοσιευμένων μελετών. Όσα έχουν μελετηθεί σε αυτό το site περιλαμβάνουν και τις απόψεις του "why astrology works" ιστοσελίδων, που μας λές να ψάξουμε.

Όσον αφορά για τους χάρτες, δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα. Απλά το site σου εξηγεί να μην ψάξεις σε αυτό να δείς το μέλλον σου μέσω online χαρτών. Ψάξε να δείς για την επιστημονική αντιμετώπιση αυτών και άλλων, και τι προκύπτει...

Παράθεση:
Μήπως υπάρχει επιστημονική απόδειξη για το Θεό. Ή μήπως η επιστήμη έχει εξηγήσει κάθε τι.
Αντε πάλι το ίδιο επιχείρημα...

Φίλε μου, η απόδειξη ύπαρξης Θεού ή όχι δεν είναι τμήμα της επιστήμης πρώτον.

Δευτερον, όχι η επιστήμη δεν έχει αποδείξει παρα ελάχιστα από την πολυπλοκότητα του σύμπαντος. Με τη διαφορά πως όσα δεν έχει αποδείξει, δεν καπηλεύεται πως τα γνωρίζει.

Αντιθέτως, οι αστρολόγοι, παρόλες τις εκατοντάδες αποτυχίες της αστρολογιας, υποστηρίζουν πως αυτή λειτουργεί. Χωρίς αποδείξεις, όπως λές, υποστηρίζουν πως ισχύει.

Καταλαβε κάτι φίλε μου: η παραδοχή της πίστης στο Θεο από μεγάλη μερίδα ανθρώπων, και η αδυναμια της επιστήμης να εξηγήσει τα πάντα, δε δίνει καμμια απολύτως βάση στην αστρολογία. Αν έδιναν, τότε πάρε αυτα τα δύο επιχειρήματα, κολλησε τα σε όποια θεωρία κατεβάσει το μυαλό σου, και την απέδειξες... Μακάρι να ήταν τόσο απλά τα πράγματα...

Παράθεση:
Το ξέρεις από την εμπειρία και το πιστεύεις ότι θα συμβεί κάθε χρόνο άσχετα αν μπορείς να το αποδείξεις με τα μαθηματικά (σου απαντάω σε μια ερώτηση σου τώρα αν κατάλαβες).
Σε ποια ερώτηση απαντάς; Λες πως στον πλανητη Γη οι εμβιοι οργανισμοι ακολουθούν κάποιους ρυθμούς. Ξεχνάς να απαντήσεις πως γιατι οι ρυθμοί αυτοι έχουν σχέση με την Αφροδίτη και τον Άρη και όχι με τη θερμοκρασία (που καθορίζεται από την εποχη), την ακτινοβολία του Ήλιου, τη φωτοσύνθεση, τα χαρακτηριστικά του εδάφους κλπ κλπ.

Το χειμώνα κρυώνουμε, το καλοκαίρι ζεσταινόμαστε, να ένας κυκλος που γνωρίζουμε εμπειρικά και δε χρειαζόμαστε πολλά μαθηματικα. Και λοιπόν;

Παράθεση:
Ενώ συχνά επιστήμονες που ασχολούνται μαζί της το κάνουν προσπαθώντας να αποδείξουν επιστημονικά ότι ο ουρανός δεν μπορεί να καθορίζει το μέλλον μας.
Διάβασε τις εργασίες που σου παρέθεσα, έτσι στα γρήγορα, και μετά μου λες να οι επιστημονικες της αστρολογίας αφορούν μόνο το μέλλον σε σχέση με τον ουρανο...

Παράθεση:
Διάβαζα πρόσφατα για μια θεωρία ενός αστρονόμου του Percy Seymour με μάστερ και διδακτορικό στην αστροφυσική και senior lecturer στο βασιλικό παρατηρητήριο του Γκρήνουιτς και principal lecturer στην αστρονομία στο πολυτεχνείο του Πλύμουθ και διευθυντή στο πλανητάριο εκεί.
Ξέρεις πώς όλοι οσοι ασχολούνται επαγγελματικά με την επιστήμη έχουν και μάστερ και διδακτορικό; Δευτερον, ξέρεις πως οι τίτλοι και τα ονοματα και οι διακρισεις δεν είναι αποδεικτικό στοιχείο για μια θεωρίας; Ξέρεις μήπως πως ο Κελβιν (γνωστός και αυτος, έτσι κάποτε είπε πως όλοι οι φυσικοι νόμοι έχουν ανακαλυφθεί και το μόνο που μένει είναι η βελτίωση στην ακριβεια με την οποια τους εφαρμόζουμε; Αν λοιπον για σενα έχουν αξία οι τίτλοι του Περσυ, με τη ίδια λογική πίστεψε και τον Κελβιν και μείνει στους φυσικους νόμους του 1900.

Πολύ εύκολα θα βρεις μελετητες με περισσότερη ή λιγοτερη εμπειρια απο εμένα. Αυτο όμως δεν έχει καμμία επιπτωση στα αποτελέσματα.

Παράθεση:
Και τώρα θα συνεχίσω λίγο το μάθημα αστρολογίας για να διαλευκάνω μερικά πράγματα που δεν φαίνεται να καταλαβαίνεις αφού δεν τα έχεις σκεφτεί βέβαια..
Μια χαρα τα έχω σκεφτεί και τα καταλαβαίνω. Εσύ όμως δεν καταλαβαίνεις πως:

1) Οι δίδυμοι έχουν γεννηθεί σε παρομοιο γεωγραφικό πλατος, άτομα που απλώς γεννιούνται τη ίδια μερα και πόλη και με διαφορά μερικών λεπτών είναι σε παρομοι γεωγραφικό πλάτος με βάση τα όσα λες, έχουν ίδια γεωμετρία με τους πλανήτες, και ιδιο "οικο", συνεπώς πρεπει να έχουν παρομοιο μέλλον

2) Για να απορρίψεις το παραπάνω λες πως διαφορα δευτερολέπτων παίζει ρόλο, και στην ερώτηση, που ξέρετε εσείς την ημερομηνία γεννησής σας με ακριβεια δευετρολέπτου, μου απαντάς "υπάρχουν προγραμματα διόρθωσης χρόνου".

Ο νοών νοείτω. Κανείς σχεδόν δεν ξέρει το χρόνο που γεννηθηκε με ακριβεια δευτερολέπτου (έστω και με λάθος ρολοι). Συνεπώς προγραμμα διορθωσης χρόνου είναι αδύνατο να προσδιορίσει το σωστό χρόνο με ακριβεια καλύτερη απ' οτι ο χρόνος αυτός είναι γνωστός (πχ. μερικά λεπτά). Αν υποστηρίζουν οι αστρολογοι πως μπορουν να το κάνουν αυτό, να μας το πουν και εμας... Ξέρεις πόσες εφαρμογές θα έχει στην επιστήμη;

3) Το πιο βασικο: όσα μου λες στο "μάθημα" είναι αυθαιρεσίες που ποτε δεν έχουν αποδειχθει. Όπως σου ειχα γραψει σε προσωπικο μήνυμα, αρκει ένα αποτυχημένο πειραμα για να καταρρίψει μια θεωρία. Και εδω δε μιλάμε για ένα αποτυχημένο πειραμα. Μιλάμε για εκατοντάδες. Μιλάμε για την πλειοψηφία.

Παράθεση:
Ηλία η αστρολογία διδάσκει ότι την τύχη μας την καθορίζουμε μόνο εμείς
Αυτό είναι δικιά σου άποψη. Γενικά με όσους έχω συζητήσει για την αστρολογια, μου δίνουν και διαφορετικο ορισμο, συνοδευομενο πάντα "Την απορριπτεις γιατι ξέρεις λίγα και δεν ξέρεις τι επιδιωκει".

Και κάθε φορα ο καθένας μου λεει πως σίγουρα ο δικος του ορισμος είναι σωστός, και το στηρίζει με αναφορες σε βιβλία κλπ κλπ.

Ο καθένας νομίζει οτι θέλει για αυτη την τέχνη.

Παράθεση:
Φίλοι Εpoptes και Ηλία νομίζετε ότι η αστρολογία είναι κάτι που διαβάσατε γενικά σε ένα περιοδικό;
Σε παρακαλώ μη χρησιμοποιήσεις ξανα αυτό το βλακώδες επιχείρημα υπεκφυγης. Τόσο σε προγουμενα μηνύματα προς εσενα σε αυτο το τοπικ, όσο και σε προσωπικα μηνύματα εξηγηθηκε πως η κριτική, τουλαχιστον η δική μου, δεν αφορά τα περιοδικά αστρολογιας. Η επιμονη σου να το χρησιμποιείς μου δίνει την εικονα πως θες απλα να δημιουργήσεις εντυπώσεις και τπτ αλλο.

Παράθεση:
Χρειάζεται μελέτη όπως μια τέχνη και επιστήμη μαζί. Και η τέχνη ξεπερνά την επιστήμη. Για να πάρει κανείς πτυχίο πιάνου χρειάζεται 12 χρόνια καθημερινής μελέτης ενώ ένα πτυχίο πανεπιστημίου 4-6 χρόνια και διάβασμα συνήθως την περίοδο της εξεταστικής. (Ξέρεις πέρασα και από εκεί μην νομίζεις ότι είσαι ο μόνος που ξέρει φυσική).
Δε χρησιμποιησα πουθενα τον τιτλο μου για να αποδειξω αυτα που θέλω. Μόνο επιχειρήματα

Δευτερον, αν εσυ πέρασες με διαβασμα μόνο στην εξεταστική, προβλημά σου. Απλά μάθε πως αν θες να καθιερωθείς στην επιστήμη, να γίνει δουλειά σου, τα 4-6 χρόνια πρεπει να τα προσθέσεις σε σοβαρη δουλεια τουλαχιστον στα τελευταία 4-5 χρονια του σχολειου. Το πτυχιο φυσικης σου δινει εργαλεια για να μπορεις να συνεχισεις ως επιστημονας και ερευνητής. Προσθεσε τα 1-2 χρονια μαστερ, τα 3-5 χρονια διδακτορικο, τα ~2-3 χρονια μεταδιδακορικο, πριν παρεις τον τίτλο του ερευνητη. Και τοτε συγκρινε τα με το πιανο.

Και στο πιανο υπάρχουν ενδιαμεσα πτυχια φίλε μου, όπως και στην επιστημη τα 4-6 χρονια προτυχιακων σπουδων είναι ενα ενδιαμεσο σταδιο.
Απάντηση με παράθεση
  #166  
Παλιά 18-08-06, 12:15
Το avatar του χρήστη Epoptes
Epoptes Ο χρήστης Epoptes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2006
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλιας
2) Για να απορρίψεις το παραπάνω λες πως διαφορα δευτερολέπτων παίζει ρόλο, και στην ερώτηση, που ξέρετε εσείς την ημερομηνία γεννησής σας με ακριβεια δευετρολέπτου, μου απαντάς "υπάρχουν προγραμματα διόρθωσης χρόνου".
Πώς τον ήξεραν άραγε οι αρχαίοι αστρολόγοι τον ακριβή χρόνο γέννησης του ανθρώπου. Πώς ήξεραν τη σημασία της διαφοράς των δευτερολέπτων όταν δεν είχαν καν ένα χρονόμετρο ακριβείας. Μόνο τις ώρες λογάριαζαν, ούτε καν τα λεπτά, πολλώ δε μάλλον τα δευτερόλεπτα.

Και πώς ήξεραν τον ακριβή τόπο γέννησης όταν η πρώτη επιστημονική μέτρηση του σχήματος της γης έγινε από τον Ερατοσθένη αιώνες μετά από την εδραίωση της αστρολογικής τέχνης, και αυτός ακόμα είχε μερικές ποσοστιαίες μονάδες σφάλμα.
__________________
Ιστολόγιο Ε Π Ο Π Τ Η Σ
ετεηι δε ατομα και κενον - Δημόκριτος ο Αβδηρίτης
tantum religio potuit suadere malorum - T. Lucretius Carus
entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem - William of Occam
We are survival machines--robot vehicles blindly programmed to preserve the selfish molecules known as genes - Richard Dawkins
Απάντηση με παράθεση
  #167  
Παλιά 18-08-06, 12:16
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Φίλε epoptes

Είναι νομίζω λάθος μας να ανταλλάσουμε λόγια άνευ ουσίας και να κάνουμε κριτική ο ένας για τον άλλο ή για το αντικείμενο της συζήτησης μας. Συγνώμη από την πλευρά μου. Αντιθέτως μπορούμε να μιλήσουμε για συγκεκριμένα θέματα και να είμαστε ανοικτοί όπως λες.

Η αστρολογία όπως ανέφερα δεν είναι ακριβώς επιστήμη αλλά τέχνη πρώτα από όλα που ψάχνει να βρει ομοιότητες ανάμεσα στις κινήσεις και στις θέσεις διαφόρων (όχι όλων) ουρανίων σωμάτων και της γης με φαινόμενα που εκδηλώνονται στον άνθρωπο και στον κόσμο μας γενικότερα. Χρησιμοποιεί σύμβολα για να αναλύσει και να συσχετίσει τη σχέση του «πάνω με το κάτω». Βασίζεται κυρίως στην παρατήρηση και συσχέτιση φαινομένων του ουρανού και της γης.

Όπως κάποιος σοβαρός αστρολόγος είπε:
Σκοπός της αστρολογίας είναι να ενεργεί σαν εργαλείο αυτοπραγμάτωσης και αυτοτελείωσης και όχι σαν τρόπος πρόγνωσης γεγονότων.

Συχνά οι αστρολόγοι αναφέρονται σε επιδράσεις των ουρανίων σωμάτων ξέροντας όμως ότι αυτό δεν είναι αποδεδειγμένο αλλά αυτή η έκφραση λειτουργεί σαν σχήμα λόγου. Σαν παράδειγμα μπορεί κάποιος να πει ότι ο ήλιος λόγω της θέσης του (που είναι βέβαια η θέση της γης ως προς αυτόν) επηρεάζει την αναπαραγωγή κάποιου είδους. Αλλά δεν έχουμε ακριβώς επίδραση παρά μόνο ένα συντονισμό σε κάποιο ρυθμό αυτού του είδους που σχετίζεται με τον ρυθμό της κίνησης της γης γύρω από τον ήλιο ή για να το πούμε πιο απλά του ρυθμού της κίνησης του ήλιου στην εκλειπτική όπως φαίνεται από την γη.

Υπάρχουν κάποιες αρχές στην τέχνη της αστρολογίας που δεν είναι ικανές όμως να την ανάγουν σε καθαρή επιστήμη μια και η διαδικασία της σύνθεσης αναιρεί αρχές στις οποίες μπορούμε να αναφερθούμε στην διαδικασία της ανάλυσης. Παράδειγμα ένα άτομο που έχει γεννηθεί στο ζώδιο του Λέοντα μπορεί να μην εμφανίζει κάποια χαρακτηριστικά αυτού του ζωδίου για διάφορους λόγους μια και ο ήλιος που καθορίζει το ζώδιο δεν είναι το μόνο αστρολογικό σύμβολο. Αν κάτσουμε εδώ να αναλύσουμε όλων των ειδών τις εξαιρέσεις θα πελαγώσουμε και θα ξεφύγουμε από το θέμα μας. Μοιάζει πολύ ο τρόπος που η αστρολογία χειρίζεται τις αρχές της με το πώς τις χειρίζεται η τέχνη γι αυτό και ο ορισμός της σαν τέχνη ταιριάζει καλύτερα. Δεν θέλω όμως να επαναλαμβάνομαι.

Θα ήθελα να σκεφτείς πως στη μουσική με 7 μόνο νότες προκύπτουν τόσα αμέτρητα μουσικά κομμάτια. Στην αστρολογία έχουμε βασικά 13 σώματα και σημάδια (ήλιος σελήνη ερμής αφροδίτη άρης δίας κρόνος ουρανός ποσειδώνας πλούτωνας ωροσκόπος ζενίθ δεσμοί σελήνης) που μπορούν να βρεθούν σε 12 ζώδια και 12 οίκους. Δηλαδή όλες οι πιθανές θέσεις δίνονται από τον αριθμό (13^12)^12(160 ψηφία) Για να καταλάβεις καλύτερα σκέψου ότι ένας πλανήτης μπορεί να είναι σε ένα από τα 12 δωμάτια ενός από τα δώδεκα σπίτια. Κάθε δωμάτιο κάθε σπιτιού έχει άλλες ιδιότητες και χαρακτηριστικά. Σκέψου τώρα πόσο δύσκολη είναι η διαδικασία της σύνθεσης. Ακόμα σκέψου ότι κάθε ζώδιο έχει τρεις περιοχές την αρχή τη μέση και το τέλος. Θα μπορούσαμε δηλαδή να πούμε οτί ο παραπάνω αριθμός έναι (13^36)^12. Αν για τη διαδικασία του υπολογισμού της θέσης και της ανάλυσης μας αρκεί ένας υπολογιστής της δεκαετίας του 80, για τη διαδικασία της σύνθεσης δεν μας αρκεί ένας υπερυπολογιστής. Και δεν ανέφερα βέβαια ότι η αστρολογία μελετά και της γωνίες που κάνουν μεταξύ τους οι πλανήτες και τα υπόλοιπα αστρολογικά σημεία.
Ξέρεις βέβαια ότι υπάρχουν προγράμματα που κάνουν ανάλυση χαρακτήρα αλλά είναι για τα μπάζα χωρίς τη διαδικασία της σύνθεσης. Γι αυτό το λόγο οι αστρολόγοι καλό θα κάνουν να μελετάνε την αστρολογία και όχι να το παίζουν μάντεις. Το κακό είναι ότι αυτοί που ασχολούνται με την αστρολογία δεν ξέρουν αρχικά που παν να μπλέξουν και προσαρμόζουν την τέχνη στα μέτρα των ικανοτήτων τους και του διαθέσιμου χρόνου τους με αποτέλεσμα να καταντά αυτή απόλυτα αναξιόπιστη.

Τέλος για να απαντήσω στην ερώτηση σου τα παρατηρήσιμα φαινόμενα που πυροδότησαν την γέννηση της αστρολογίας τα αρχαία χρόνια είναι η σχέση του ρυθμού της κίνησης του ήλιου και της σελήνης στην εκλειπτική με το ρυθμό ανάπτυξης και αναπαραγωγής των ζώων και των φυτών. Αργότερα πέρασαν στον άνθρωπο και αργότερα πρόσθεσαν και τα υπόλοιπα κομμάτια του ήλιου που είναι οι πλανήτες προσπαθώντας να συσχετίσουν και να εξηγήσουν περισσότερα πράγματα για τον άνθρωπο μέσα στον χρόνο και τον χώρο.

ΥΓ:Παιδιά στο μάθημα της αστρολογίας μπορείτε με περηφάνεια να λέτε ότι έχετε πάρει 0. Μπράβο είστε πολύ κακοί μαθητές. Βρίσκεται χίλιους λόγους για να μην διαβάσεται. (το λέω για να γελάσουμε έτσι... μην παρεξηγηθώ)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ποσειδώνιος : 18-08-06 στις 12:28
Απάντηση με παράθεση
  #168  
Παλιά 18-08-06, 13:32
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Ηλία

Πρόσεξε μην νομίζεις ότι λέω δικές μου απόψεις αν μελετήσεις και εσύ θα το δεις. Δεν είναι η αστρολογία για να προβλέπουμε το μέλλον παρότι χρησιμοποιείται για αυτό. Κάθενας λέει τα δικά του για αυτή την τέχνη αλλά τα σοβαρά βιβλία συμφωνούν. Πίστεψε με.

Δεν είπα πρόγραμμα διόρθωσης είπα μέθοδος διόρθωσης του χρόνου γέννησης και βασίζεται σε γνώση ακριβής μέρας και ώρας που συμβαίνουν σημαντικά και ειδικά περιστατικά κατά την διάρκεια της ζωής μας.

Η τέχνη θέλει πάντα κάτι παραπάνω από την επιστήμη διότι δεν αφορά μόνο το μυαλό αλλά και τις αισθήσεις και τα συναισθήματα. Και κάτι που δεν είναι στο θέμα μας. Το πτυχίο του πιάνου στα 12 χρόνια είναι το πρώτο’ δεν υπάρχουν ενδιάμεσα πτυχία. Μετά από 3-5 χρόνια είναι το δίπλωμα και ακολουθεί το πτυχίο σολίστ. Μετά μπορεί κάποιος να μεταπηδήσει και στο εκκλησιαστικό όργανο το οποίο χρησιμοποιεί και τα πόδια. Αν ακόμα κάποιος σταματήσει να μελετά δεν θα είναι ποτέ στο επίπεδο που είχει φτάσει αλλά θα κατρακυλήσει αρκετά πίσω για αυτό και οι καλοί καλλιτέχνες δεν σταματούν τη μελέτη και την εξάσκηση μέχρι τα βαθειά γεράματα. Η τέχνη όπως και η αστρολογία δεν είναι κάτι που το μαθαίνεις κάποτε και σταματάς να μελετάς λέγοντας ότι τώρα ξέρω ακόμα και αν δεν διευρύνεις το πεδίο της ενασχόλησης σου (πχ το ρεπερτόριο σου). Πρέπει επίσης αυτός που καταπιάνεται με την τέχνη να είναι μορφωμένος, με βάθος στη σκέψη, λίγο φιλόσοφος και να έχει λίγο πολύ γνώσεις από διάφορες επιστήμες θετικές και θεωρητικές.

Epoptes

Τα παλιά τα χρόνια όλες οι επιστήμες διέθεταν λιγότερα μέσα από ότι σήμερα και ήταν λιγότερο εξελιγμένες. Πάντως πολλά μεγάλα μνημεία έχει αποδεικτεί ότι κατασκευάστηκαν για την παρατήρηση του ουρανού και συχνά με σημείο αναφοράς την ισημερία της άνοιξης όπως το στόουνχετζ ή τα παρατηρητήρια των μάγιας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ποσειδώνιος : 18-08-06 στις 13:42
Απάντηση με παράθεση
  #169  
Παλιά 18-08-06, 18:54
Ηλιας Ο χρήστης Ηλιας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2004
Μηνύματα: 441
Προεπιλογή

Το "διαβασε βιβλία αστρολογίας, και αν δε διαβάσεις δε έχει νοημα να την κρίνεις" δεν έχουν νόημα για μένα.

Το ενδιαφέρον για μια τέχνη/επιστήμη και το περαιτέρω διαβασμα προκύπτει σταδιακα: πάντα ξεκινάμε από τη βάση και συνεχίζουμε. Όταν βλέπουμε πως η βάση είναι αστήριχτη + όταν βλεπουμε από εκατοντάδες πηγες πως τα αποτελεσματα αυτης της επιστήμης είναι στην καλύτερη περιπτώση αμφιλεγόμενα, αλλα συνήθως τραγικά, γιατι να συνεχίσω να διαβάζω;
Αν εσυ ανοιγες βιβλίο φυσικής που σου έλεγε πως η βαρύτητα απωθεί, και βάση αυτής της αρχής κατέληγε στη θεωρία της ...αντιφυσικης δεκάδες συμπερασματα, συμπυκνωμένα σε τόμους, περιοδικά, κλπ κλπ, θα καθοσουν εσυ να ξόδευες το χρόνο σου να τα διαβάσεις; Απλοποιημένο παραδειγμα, αλλα αυτη είναι η κατάσταση με την αστρολογία.

Για να συνεχίσω να διαβαζω αστρολογια, πρεπι κάποιος να με πείσει για το αντίθετο; Ποιος όμως; Εδωπερα έχουν παρατεθει ένα κάρο επιχειρήματα, τα οποία δεν έχουν απαντηθεί σε καμμία περιπτωση. Και το οτι εσύ ίσως να μην ξέρεις να απαντησεις ίσως να μη σημαινει τίποτα. Αλλα λίγη μελετη δείχνει πως δεν έχει βρεθει αστρολογος που να ξερει να απαντήσει... Ακόμα και εσύ απαντάς σε μερικές περιπτώσεις "ναι μεν, σωστά και λογικα τα επιχειρήματα, αλλα..."

Δεν υπάρχει "ναι μεν, αλλα... ". Δε μπορεί το ένα επιχείρημα που είναι συντριπτικο έναντι της αστρολογιας, να συνυπάρχει με επιχείρημα υπέρ της. Ή το 'μεν' 'η το 'αλλα'... Διάλεξε.

Παράθεση:
Δεν είπα πρόγραμμα διόρθωσης είπα μέθοδος διόρθωσης του χρόνου γέννησης και βασίζεται σε γνώση ακριβής μέρας και ώρας που συμβαίνουν σημαντικά και ειδικά περιστατικά κατά την διάρκεια της ζωής μας.
Α, μαλιστα, δλδ με την παραδοχη πως το οτι συμβαινει σε εμας είναι αστρολογικο φαινομενο, προσαρμοζεται και διορθώνεται ο χρόνος γέννησης μας. Και μετά, όλως τυχαίως προκύπτει και η σύμπτωση "είδες, αυτο που σου συνέβη ταυτίζεται με αστρολογικο φαινομενο..."

Παράθεση:
Μετά από 3-5 χρόνια είναι το δίπλωμα και ακολουθεί το πτυχίο σολίστ.
Μην παίζουμε με τις λέξεις η ουσια είναι η ίδια. Το δίπλωμα πιανου και κάθε μουσικου οργάνου, έχει αρκετες ενδιαμεσες εξετασεις τις οποιες αν δεν περάσεις, απλώς αντε γεια... Η ουσια είναι η ίδια, ειτε την ονομασεις πτυχιο, ειτε διπλωμα, ειτε εξετασεις...

Και νομίζεις πχ. πως στην επιστήμη αν δεν είσαι συνεχώς ενήμερος και ενεργος, παραμένεις επιστήμονας. Μόνο η μουσική χρειάζεται συνεχή προσπάθεια; Μεγάλη ιδέα έχεις για τη μουσική σε σχέση με την επιστήμη.

Αυτά...

Και ελπίζω ποτε η αστρολογια να μην γίνει μάθημα (για να αστειευτουμε και εμεις...)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλιας : 18-08-06 στις 18:56
Απάντηση με παράθεση
  #170  
Παλιά 18-08-06, 19:11
Ηλιας Ο χρήστης Ηλιας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2004
Μηνύματα: 441
Προεπιλογή

Παράθεση:
Θα ήθελα να σκεφτείς πως στη μουσική με 7 μόνο νότες προκύπτουν τόσα αμέτρητα μουσικά κομμάτια. Στην αστρολογία έχουμε βασικά 13 σώματα και σημάδια (ήλιος σελήνη ερμής αφροδίτη άρης δίας κρόνος ουρανός ποσειδώνας πλούτωνας ωροσκόπος ζενίθ δεσμοί σελήνης) που μπορούν να βρεθούν σε 12 ζώδια και 12 οίκους. Δηλαδή όλες οι πιθανές θέσεις δίνονται από τον αριθμό (13^12)^12(160 ψηφία) Για να καταλάβεις καλύτερα σκέψου ότι ένας πλανήτης μπορεί να είναι σε ένα από τα 12 δωμάτια ενός από τα δώδεκα σπίτια. Κάθε δωμάτιο κάθε σπιτιού έχει άλλες ιδιότητες και χαρακτηριστικά. Σκέψου τώρα πόσο δύσκολη είναι η διαδικασία της σύνθεσης. Ακόμα σκέψου ότι κάθε ζώδιο έχει τρεις περιοχές την αρχή τη μέση και το τέλος. Θα μπορούσαμε δηλαδή να πούμε οτί ο παραπάνω αριθμός έναι (13^36)^12. Αν για τη διαδικασία του υπολογισμού της θέσης και της ανάλυσης μας αρκεί ένας υπολογιστής της δεκαετίας του 80, για τη διαδικασία της σύνθεσης δεν μας αρκεί ένας υπερυπολογιστής. Και δεν ανέφερα βέβαια ότι η αστρολογία μελετά και της γωνίες που κάνουν μεταξύ τους οι πλανήτες και τα υπόλοιπα αστρολογικά σημεία.
Η πολυπλοκοτητα που πριγράφεις δεν είναι τίποτα μπροστα στην πολυπλοκοτητα πολλών (μην πω όλων) των φυσικών θεωριών, των τεχνολογικών δομών της χημειας, της βιολογιας, της ιατρικής...Και όλα αυτα τα πολυπλοκα συστήματα λειτουργούν και εξηγούνται.

Μόνο τον υπολοιστη που χρησιμοποιεις για να μου απαντήσεις τώρα να κάτσεις να σκεφτεις πως δουλευει, και ποσες πολυπλοκοτητες έχουν συνδυαστει για να είναι πρακτικος στον απλο άνθρωπο, θα γελασεις αν τη συγκρινεις με αυτό που εσύ περιγράφεις ως δύσκολα και ακατορθωτο.

Συνεπώς η υποτιθέμενη πολυπλοκοτητα της αστρολογιας δεν ειναι δικαιολογια ούτε για τα χάλια της, ούτε για τις αποτυχίες της.

Δεκάδες αστρολογικά περιοδικά (έγκυρα και με έμπειρους αστρολογους) ασχολούνται με προβλέψεις. Δεκάδες έμπειροι αστρολογοι έχουν δεχθει να συμμετάσχουν σε πειράματα, να δημοσιεύσουν εργασίες για την εγκυροτητα των προβλέψεων. Γιατί αραγε, αν δε συμφωνούν με τον ένα και μοναδικο ορισμο βάση του οποιου η αστρολογια δεν κάνει προβλέψεις;

Το "η αστρολογια δεν είναι επιστήμη προβλέψεων" είναι απλως μια απο τις τεχνικές και υπεκφυγές της αστρολογιας για να δικαιολγήσει τις αποτυχίες της. Η επιστήμη που πλέον κλεινει μερικές χιλιετίες ύπαρξης, δεν έχει ακομα καταλήξει στον όρισμο της, δεν έχει καταφέρει να ξεφύγει ποτέ απο το "ισχύει ή δεν ισχύει", και όπως φαίνεται, άνθισε μερικές χιλιετίες πριν αντι για τώρα, παρόλα τα δεκάδες μέσα (υπολογιστές), τις ανεπτυγμένες γνώσεις σε μαθηματικα, τις νεες ανακαλύψεις για τη φύση. Τι αλλο να πει κανεις επιτέλους.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.