Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 15-12-06, 14:59
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

ξεχνάτε κάτι σημαντικό....
Παράθεση:
...εκείνον το καιρό βασίλευαν επι της γης...οι γίγαντες και οι τιτάνες...λεει..


Δ.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
  #22  
Παλιά 15-12-06, 15:47
teoilio Ο χρήστης teoilio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 346
Προεπιλογή

Lux πραγματικα δεν μπορώ να βρω το νόημα αυτού που λες για τους τιτάνες και τους γίγαντες....μήπως να δώσεις κι άλλα στοιχεία?
__________________
" Αν κάποτε νοιώσεις άχρηστος, ανίκανος και εντελώς καταβεβλημμένος, τότε σκέψου πως κάποτε ήσουν το το πιο γρήγορο και δυνατό σπερματοζωάριο ανάμεσα σε εκατομμύρια άλλα"
  #23  
Παλιά 15-12-06, 16:05
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από teoilio
Lux πραγματικα δεν μπορώ να βρω το νόημα αυτού που λες για τους τιτάνες και τους γίγαντες....μήπως να δώσεις κι άλλα στοιχεία?
το νόημα είναι πως οι πρωτόπλαστοι και τα παιδιά τους δεν ήταν οι μόνοι πάνω στη γη....εκτός και αν υπονοείται το πέρασμα η μια προφανής εξέλιξη κάποιων παλαιότερων όντων σε κάποια πιο εξελιγμένα νεότερα ...

Δ.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
  #24  
Παλιά 16-12-06, 00:01
sotirisbe Ο χρήστης sotirisbe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2005
Περιοχή: Herstal στο Βέλγιο
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Καλησπέρα σας,
Παρατηρώντας και άλλα εδάφια που χρησιμοποιούν την ίδια λέξι, καταλαβαίνομε τη σημασία της λέξεως, εγνώρισεν αυτήν.
Γένεσις δ΄1 Ο δε Αδάμ εγνώρισεν Εύαν την γυναίκα αυτού, και συνέλαβε, και εγέννησε τον Κάϊν. Γένεσις δ΄17 Εγνώρισε δε ο Κάϊν την γυναίκα αυτού, και συνέλαβε, και εγέννησε τον Ενώχ. Γένεσις δ΄25 Εγνώρισε δε πάλιν ο Αδάμ την γυναίκα αυτού, και εγέννησεν υιόν. Μετά τη γνωριμία τους οι γυναίκες έκαναν παιδιά, γνωριμία σημαίνει συνουσία. Ματθαίος α΄25 Ο Ιωσήφ, δεν εγνώριζεν αυτήν, τη Μαρία, εωσού εγέννησε τον υιόν αυτής τον πρωτότοκον.

Μια γυναίκα είχε ο Αδάμ, και την παραμελούσε; Μήπως είχε και τη Λιλίθ; ή ο Μωϋσής στην ιστορία του προσπαθεί να μας πη ότι το ζευγάρωμα επιτρέπετε μόνο για να κάνουν παιδιά; Τότε δεν ζούσε ο Απόστολος Παύλος για να πή στον Αδάμ: οι έχοντες γυναίκας να είναι ως μή έχοντες. Α. Κορινθίους ζ΄29. Νομίζω ότι απάντησα στην ερώτηση αλλά αν χρειάζεται θα ψάξω και άλλα εδάφια, ο Σωτήρης.
  #25  
Παλιά 17-12-06, 11:28
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sotirisbe
Μια γυναίκα είχε ο Αδάμ, και την παραμελούσε; Μήπως είχε και τη Λιλίθ; ή ο Μωϋσής στην ιστορία του προσπαθεί να μας πη ότι το ζευγάρωμα επιτρέπετε μόνο για να κάνουν παιδιά;
Καταρχήν, απαντώντας στον teoilio, η Γένεση δεν αναφέρει πουθενά πως η Εύα αντιμετώπισε πρόβλημα στειρότητας. Όχι πως το θεωρώ πρόβλημα που αναφέρθηκε κάτι τέτοιο, απλά κάνω μια επισήμανση.
Το απόσπασμα που παραθέτω από τον Σωτήρη, δεν το καταλαβαίνω. Από που βγαίνει το συμπέρασμα πως ο Αδάμ παραμελούσε την Εύα; Επειδή έκανε μόνο τρία παιδιά και όχι δέκα; Εξάλλου, η Γένεση στο ε' 4, αναφέρει " εγένοντο δε αι ημέραι του Αδάμ, ας έζησε μετά το γεννήσαι αυτόν τον Σηθ, έτη επτακόσια και εγέννησεν υιούς και θυγατέρες". Με λίγα λόγια, έκανε και άλλα παιδιά, αγόρια και κορίτσια, των οποίων ο αριθμός δεν αναφέρεται. Άρα, που παραμέλησε ο Αδάμ τη γυναίκα του, εάν με αυτό εννοείς πως δεν έκανε παιδιά άλλα, πέραν του Κάιν, του Άβελ και του Σηθ; Η Γένεση αναφέρει και άλλα παιδιά, όπως έδειξα με το απόσπασμα.
Η Λίλιθ και η ιστορία της δεν αναφέρονται στη Γένεση και δεν θεωρείται αποδεκτή από την Εκκλησία. Εάν αυτό θέλετε να το βλέπετε ως λογοκρισία, δεν έχω καμία αντίρρηση.
Για τους Γίγαντες που αναφέρει ο φίλος μου ο Lux, να σας υπενθυμίσω πως οι αναφορές σε αυτούς δεν υπάρχουν μόνο στη Γένεση αλλά και στο Δευτερονόμιο αναφέρονται ως Ανακίμ (υιοί του Ανάκ) αλλά και σε μυθολογίες σε ολόκληρο σχεδόν τον Πλανήτη. Το Απόκρυφο Βιλίο του Ενώχ τους θεωρεί ως προιόντα κύησης των γυναικών των ανθρώπων από τους Εκπεσόντες Αγγέλους και ταυτίζει τους Δαίμονες με τα πνεύματά τους που παγιδεύτηκαν στη Γη...
  #26  
Παλιά 18-12-06, 22:26
sotirisbe Ο χρήστης sotirisbe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2005
Περιοχή: Herstal στο Βέλγιο
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή Εγνώρισε δε Πάλιν.

Καλησπέρα σας, Μιχάλη χάρικα που το παρατήρισες. Στο εδάφιο ΓΕΝΕΣΙΣ Δ΄25 διαβάζομε: Εγνώρισε δε πάλιν ο Αδάμ την γυναίκα αυτού. Η λέξι πάλιν μόνο στη μετάφραση των Εβδομήκοντα που έχω δεν υπάρχει, αλλά υπάρχει στη μετάφραση του Βάμβα και σε τέσσερις μεταφράσης στη γαλλική γλώσσα που έχω: Moines de Maredsous, Louis Segond, Andre Chouraqui και du Monde Nouveau. Οι τρείς μετεφράζουν τη λέξι πάλιν = encore, η τελευταία = de nouveau. Εγνώρισε δε πάλιν, νομίζω ότι σημένει σε αραιά διαστήματα, όχι συχνά, σαν να ήταν κάτι το πολύ σπουδαίο, εξαιρετικό. Γι' αυτό υπογράμμισα τη λέξη πάλιν αλλά, αν δεν έχει αυτή τη σημασία θα ήθελα να το μάθω. Έγραψα μερικά στη γαλλική γλώσσα και τα δημοσίευσα σε γαλλόφωνο περιοδικό εδώ στη Λιέγη του Βελγίου, αλλά κανένας δεν απάντησε ούτε τα σχωλίασε. Γι' αυτό γράφω στο Φορουμ, για να έχω τη γνώμη των άλλων, και να διορθώνο τα λάθη μου. Ο Σωτήρης.
  #27  
Παλιά 19-12-06, 01:39
Το avatar του χρήστη SAM_502
SAM_502 Ο χρήστης SAM_502 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Περιοχή: Β Προαστεια
Μηνύματα: 762
Προεπιλογή

Εγνωρισεν παλιν μήπως θέλει να πει συνευρέθηκε???οσο για τη λιλιθ διάβασα μερικά στοιχεια και μου φαινονται αδύναμα.οσο για τους ''γιγαντες'' δυσκολευομαι να πιστεψω πως άγγελοι έπεσαν για τα κάλη γυναικών...
__________________
Απουσία αποδείξεων δε σημαίνει και απόδειξη απουσίας
  #28  
Παλιά 19-12-06, 14:20
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Φίλε Σωτήρη, η μετάφραση που έχω εγώ είναι του καθηγητή Τρεμπέλα και, πέραν από τη μετάφραση του encore (που νομίζω σημαίνει ξανά, πάλι), ξεκαθαρίζει πως ο Αδάμ απέκτησε και άλλα παιδιά από την Εύα. Ξαναλέω πως δεν το θεωρώ ιδιαίτερα σημαντικό σημείο, απλά για λόγους τυπικότητας έκανα την παρέμβαση.
  #29  
Παλιά 19-12-06, 22:38
Το avatar του χρήστη Miltos01
Miltos01 Ο χρήστης Miltos01 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2006
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή

Η αγία γραφή ΔΕΝ είναι ένα ιστορικό ντοκουμέντο -και ως εκ τούτου η προσέγιση της δεν μπορει να είναι επιστημονική- γιατί:
1. Δεν έχει την καθολική αποδοχή της επιστημονικής κοινότητας
2. Αναφέρεται σε γεγονότα τα οποία δεν μπορούν να διασταυρωθούν επιστημονικά (θαύματα, οράματα κτλ)
3. Η καινή διαθήκη -το ένα απο τα δύο βιβλία της- γράφτηκαν απο πιστούς ανθρώπους με παραλήπτες της πάλι πιστούς στη νεοσύστατη για τότε θρησκεία. Λείπει λοιπόν η "εξωτερική μαρτυρία" άλλων πηγών για τα γεγονότα που περιγράφονται
4. Περιέχει χρονολογικές ανακολουθίες αλλά και αντιφάσεις (ιστορικές και αναφορές)
5. Περιγράφει μελλοντικά γεγονότα (Αποκάλυψη του Ιωάννη) που δεν έχουν καμία σχέση με την επιστήμη - είναι προσωπικά οράματα και βιώματα του αφηγητή της.
Όμως αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι Θεόπνευστη και ότι δεν μπορεί να οδηγήσει τους αναγνώστες της στην Αλήθεια που είναι το πρόσωπο του Ιησού Χριστού. Γιατί η έννοια της "Αλήθειας" είναι ευρύτερη απο αυτή της επιστήμης
  #30  
Παλιά 21-12-06, 14:15
zepellin Ο χρήστης zepellin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2005
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Χαρακτηριστικά στο 3ο Κεφάλαιο της Γένεσης που περιγράφεται η έκπτωση και η εξορία απο τον παράδεισο υπάρχει η εξής φράση :

3:18 ακανθας και τριβολους ανατελει σοι και φαγη τον χορτον του αγρου

3:19 εν ιδρωτι του προσωπου σου φαγη τον αρτον σου εως του αποστρεψαι σε εις την γην εξ ης ελημφθης οτι γη ει και εις γην απελευση

3:20 και εκαλεσεν αδαμ το ονομα της γυναικος αυτου ζωη οτι αυτη μητηρ παντων των ζωντων

Eδώ φαίνεται οτι υπήρχαν και άλλοι άνθρωποι τότε στον κόσμο εκτός απο τους 2 πρωτόπλαστους, που ο Αδάμ αναφέρει την γυναίκα του σάν μητέρα τους.
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.