Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #381  
Παλιά 19-05-09, 00:06
Το avatar του χρήστη maria1979
maria1979 Ο χρήστης maria1979 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-05-2009
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή δεν πιστευω τιποτα,δεν φοβαμαι τιποτα,ειμαι ελευθερος..

Εχουν καταντησει την ανθρωποτητα να φοβαται τον ισκιο της,εχει γινει μιζερη
και την ενδιαφερει μονο η υλη και το τομαρι της.Εχουμε ξεχασει να αγαπαμε,απλα,μονο αυτο,να αγαπαμε,τοσο απλα...2012?δεν ξερω,κατι θα ερθει,θελω να πιστευω καλυτερο,θα κλεισει επιτελους αυτος ο σκοτεινος κυκλος που ζουμε 2000 χρονια.Θα ανοιξη το πνευμα μας και επιτελους θα ξυπνησουμε απο αυτο το σκοταδισμο που μας εχουν πασαρει οι θρησκεις..εσσεται ημαρ
Απάντηση με παράθεση
  #382  
Παλιά 21-05-09, 16:14
Το avatar του χρήστη Astral
Astral Ο χρήστης Astral δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2003
Περιοχή: Planet Earth
Μηνύματα: 567
Προεπιλογή

Εγώ πιστεύω πως δεν θα γίνει απολύτος τίποτα. Εκτός και αν μπορεί να γίνει κάτι, αλλά εμείς δεν θα το πάρουμε χαμπάρι γιατί κοιμόμαστε πολύ καλά εδώ και αρκετά χρόνια.
Απάντηση με παράθεση
  #383  
Παλιά 22-05-09, 10:37
Το avatar του χρήστη sunborn
sunborn Ο χρήστης sunborn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Πήλιο
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παρ, οτι μεταφυσικο φορουμ, φαινεται οτι οι περισσοτεροι ειναι παντελως ασχετοι, και ακομα δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο ειναι εδω.
ΦΥΣΙΚΑ και θα γινουν τα 1000 μυρια το 2012, και οποιος δεν το βλεπει και δεν το κατανοει, μαλλον θα ειναι απο αυτους που η Γη θα ξερασει σαν αχρηστους...

Δεν θα αναφερω τιποτα παραξενο η μυστικιστικο, απλα δειτε το ντοκυμαντερ του History Channel, μπας και ξυπνησει κανεις σας...

Μιλαμε για μετατοπιση των πολων της Γης και αλλαγη του μαγνητικου πεδιου της, με οτι αυτο συνεπαγεται....

Περα απο τους μυστες, τους μαντεις, τους προφητες, τους σαμανους, και τα διαμεσα, πλεον αυτα λεγονται και απο επιστημονες σοβαροτατους, αλλα προβλεπονται και απο προγραμματα υπολογιστων...

Αυτο που με ενοχλουσε παντα στη ζωη μου ειναι οι μιζερες, ανοητες, αδαεις, και εγωμανεις "αποψεις", που εχουν και τολμουν να προβαλλουν τα μικρα, ανοητα, αδαη και ασημαντα "ανθρωπακια"...
Αυτα ηταν παντα η αληθινη καταρα της ανθρωποτητας και εξαιτιας της μικροτητας και της αγνοιας τους, αφεθηκαν τυραννιες, θρησκειες και ολο το κακο συναπαντημα να καταδυναστευσουν το Πνευμα της Ανθρωποτητας εδω και χιλιετιες....

Προσωπικα δεν θα λυπηθω καθολου οτι και να συμβει.
Ειμαι απολυτα βεβαιος οτι η μανα-Γη θα κανει οτι ειναι απαραιτητο για να επαναφερει την ισορροπια.
Και οποιοι πρεπει να χαθουν για αυτο τον ιερο σκοπο, στα τσακιδια...
ακομα και αν ειμαι και εγω μαζι τους....

Παρ ολα αυτα οφειλω να πω οτι στο συγκεκριμενο ποστ εχω διαβασει πολυ ενδιαφεροντα πραγματα απο πολλους ενδιαφεροντες και αξιολογους ανθρωπους. Αυτο μου δινει μια μεγαλυτερη σιγουρια για το μελλον και μια αισθηση αδελφοτητας απεναντι τους και ας μην γνωριζομαστε.

Αυτοι ειναι τα παιδια της Νεας Γης της Χρυσης Εποχης, την οποια θα ζησουν οσοι ειναι αξιοι πνευματικα και ψυχικα, αλλα και σωματικα ετοιμοι να αντεπεξελθουν στις νεες δονησεις που ερχονται....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #384  
Παλιά 22-05-09, 11:28
Το avatar του χρήστη Radzoor
Radzoor Ο χρήστης Radzoor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-08-2008
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sunborn
ΦΥΣΙΚΑ και θα γινουν τα 1000 μυρια το 2012, και οποιος δεν το βλεπει και δεν το κατανοει, μαλλον θα ειναι απο αυτους που η Γη θα ξερασει σαν αχρηστους...
Αυτό που μου αρέσει είναι η σιγουριά σου όπως και πολλών ακόμα ότι κάτι θα συμβεί κάποια συγκεκριμένη ημερομηνία όπως και σε άλλες ημερομηνίες που ακούγονταν και φυσικά ήταν μπούρδες όπως αποδείχθηκε λες και εσείς είστε οι έξυπνοι(η αλλιώς όπως λες χρήσιμοι) και όλοι εμείς οι υπόλοιποι που όλα αυτά τα θεωρούμε γελοίες καταστροφολογίες οι άχρηστοι. Ποια ακριβώς είναι η χρησιμότητα εσάς τον χρησιμων? να τρομάζετε τον κόσμο με κάθε λογής καταστροφολογία και αυτό να έχει σαν αποτέλεσμα τον πανικό , την φοβία και καμια φορα και ακραίες κινήσεις όπως είχαμε δει στο παρελθόν? πραγματικά θα περίμενα να έχουν σταματήσει όλες αυτές οι αναφορές σε ημερομηνίες που θα γίνει κάποια καταστροφή και μπλα.. μπλα.. μπλα... μετά από τόσες αποτυχίες αυτόν που τις διαδίδουν.

Πραγματικά θα περιμένω το 2012 με χαρά και ανυπομονησία για να ακούσω τι θα έχουν να πουν όλοι αυτοί που τώρα μας αποκαλούν τυφλούς.
Απάντηση με παράθεση
  #385  
Παλιά 22-05-09, 16:54
Το avatar του χρήστη c.r
c.r Ο χρήστης c.r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sunborn
ΦΥΣΙΚΑ και θα γινουν τα 1000 μυρια το 2012, και οποιος δεν το βλεπει και δεν το κατανοει, μαλλον θα ειναι απο αυτους που η Γη θα ξερασει σαν αχρηστους...
Εγώ πάλι δεν είμαι σίγουρος για τίποτα. Ίσως συμβούν ανεπαίσθητες αλλαγές, ίσως δούμε και τεράστιες μεταβολές γύρω μας.
Πάντως σκεφτόμουν να πάρω ένα δάνειο για μια γκαρσονιέρα που θέλω να αγοράσω και είδα ότι οι δόσεις του λήγουν μετά το 2012, οπότε προφανώς κάποιοι περιμένουν να το ξεχρεώσω!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sunborn
...Tα παιδια της Νεας Γης της Χρυσης Εποχης, την οποια θα ζησουν οσοι ειναι αξιοι πνευματικα και ψυχικα, αλλα και σωματικα ετοιμοι να αντεπεξελθουν στις νεες δονησεις που ερχονται....
Αυτό φίλε Sunborn πώς το κρίνεις; Δηλαδή υπάρχει κάποιο κριτήριο, έστω μυστικιστικό τέλος πάντων, που να ξεχωρίζει τους ανθρώπους σε παιδιά της νέας γής και της χρύσης εποχής και σε παιδιά που θα τα ξεράσει η γη μετά το 2012; Καταλαβαίνεις τη νύξη μου, λογοτεχνικά ωραία ακούγονται, αλλά πρακτικά μπορούμε να εκφερόμαστε με τέτοιον τρόπο;
Απάντηση με παράθεση
  #386  
Παλιά 22-05-09, 23:38
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sunborn
Παρ, οτι μεταφυσικο φορουμ, φαινεται οτι οι περισσοτεροι ειναι παντελως ασχετοι, και ακομα δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο ειναι εδω.
ΦΥΣΙΚΑ και θα γινουν τα 1000 μυρια το 2012, και οποιος δεν το βλεπει και δεν το κατανοει, μαλλον θα ειναι απο αυτους που η Γη θα ξερασει σαν αχρηστους...

Δεν θα αναφερω τιποτα παραξενο η μυστικιστικο, απλα δειτε το ντοκυμαντερ του History Channel, μπας και ξυπνησει κανεις σας...

Μιλαμε για μετατοπιση των πολων της Γης και αλλαγη του μαγνητικου πεδιου της, με οτι αυτο συνεπαγεται....

Περα απο τους μυστες, τους μαντεις, τους προφητες, τους σαμανους, και τα διαμεσα, πλεον αυτα λεγονται και απο επιστημονες σοβαροτατους, αλλα προβλεπονται και απο προγραμματα υπολογιστων...

Αυτο που με ενοχλουσε παντα στη ζωη μου ειναι οι μιζερες, ανοητες, αδαεις, και εγωμανεις "αποψεις", που εχουν και τολμουν να προβαλλουν τα μικρα, ανοητα, αδαη και ασημαντα "ανθρωπακια"...
Αυτα ηταν παντα η αληθινη καταρα της ανθρωποτητας και εξαιτιας της μικροτητας και της αγνοιας τους, αφεθηκαν τυραννιες, θρησκειες και ολο το κακο συναπαντημα να καταδυναστευσουν το Πνευμα της Ανθρωποτητας εδω και χιλιετιες....

Προσωπικα δεν θα λυπηθω καθολου οτι και να συμβει.
Ειμαι απολυτα βεβαιος οτι η μανα-Γη θα κανει οτι ειναι απαραιτητο για να επαναφερει την ισορροπια.
Και οποιοι πρεπει να χαθουν για αυτο τον ιερο σκοπο, στα τσακιδια...
ακομα και αν ειμαι και εγω μαζι τους....

Παρ ολα αυτα οφειλω να πω οτι στο συγκεκριμενο ποστ εχω διαβασει πολυ ενδιαφεροντα πραγματα απο πολλους ενδιαφεροντες και αξιολογους ανθρωπους. Αυτο μου δινει μια μεγαλυτερη σιγουρια για το μελλον και μια αισθηση αδελφοτητας απεναντι τους και ας μην γνωριζομαστε.

Αυτοι ειναι τα παιδια της Νεας Γης της Χρυσης Εποχης, την οποια θα ζησουν οσοι ειναι αξιοι πνευματικα και ψυχικα, αλλα και σωματικα ετοιμοι να αντεπεξελθουν στις νεες δονησεις που ερχονται....
Δηλώνω απογοητευμένος από τη στάση σου στο θέμα αυτό Προσωπικά με απωθεί κάθε είδους ελιτισμός, υπεροψία και απόλυτη βεβαιότητα για τα μέλλοντα. Αν μη τι άλλο, λυπάμαι να διαβάζω τέτοιες απόψεις περί "κοσμικής ευγονικής", μιας και είτε το θέλουμε είτε όχι, αυτή η επιλεκτικότητα του ποιοί θα επιβιώσουν και ποιοί όχι πάλι πρέπει να προσεγγιστεί φιλοσοφικά και υποκειμενικά, καθώς πάντοτε θα υπάρχουν διαβαθμίσεις στο ρόλο και τη χρησιμότητα του καθενός μας (πάντως ουδείς είναι άχρηστος). Απόψεις του τύπου "θα μείνουν μόνον οι άριστοι των τέλειων" (σαν άλλοι 144.000 σφραγισμένοι...) κλπ, δείχνουν μία υπέρμετρη ελπίδα για την εξέλιξη του πλανήτη μας.

Επειδή ως γνωστόν ο ελιτισμός ξεκινά ως έννοια από τους ανθρώπους, είναι λογικό να καταλήγει-καταντά σε νεποτισμό και καλό θα είναι να απεμπλέξουμε τη Φύση από τέτοιους συσχετισμούς. Σίγουρα η Φύση θα κάνει αυτά που πρέπει να κάνει αλλά στα πλαίσια αυτά, είναι μέγα λάθος να εκφράζουμε απόψεις τέτοιου είδους.

Αγαπητέ Sunborn από το κείμενό σου, βλέπω ότι (αυτο)τίθεσαι σε εκείνους που θα "σωθούν", έστω κι αν με μισή φράση δίνεις και την αντίθετη οπτική. Νομίζω πως τόσο εσύ, όσο και ο καθένας μας, αντί να κάνει διαχωρισμούς σε ανθρώπους χρήσιμους και άχρηστους, θα πρέπει να δρα και να εκφράζεται με βάση τον σκοπό του να συμβάλλει στην πνευματική μεταστοιχείωση όσο γίνεται περισσότερων ανθρώπων.

Κι ένα σχόλιο για τη γενικότερη συζήτηση περί του 2012. Πραγματικά θεωρώ ανώφελη μία συζήτηση για ένα τέτοιο θέμα. Προσωπικά δεν βλέπω το πως θα μας βοηθούσε στην εξέλιξή μας το να μιλάμε για την μη εξέλιξή μας... Καθώς τίποτε δεν είναι βέβαιο για το 2012, το να θεωρούμε βέβαιο πως θα συμβούν αυτές οι καταστροφές δεν βοηθά σε τίποτα τον βιοπορισμό μας.

Πραγματικά ποιά θα ήταν πλέον η αιτία για να ζούμε, να δημιουργούμε και να ελπίζουμε όταν σε 2,5 χρόνια όλα θα τελειώσουν; Μήπως αυτή η καταστροφολογία τρέφει έναν πρωτοφανή πεσιμισμό; Μένω εκτός...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trithemius : 23-05-09 στις 00:06
Απάντηση με παράθεση
  #387  
Παλιά 23-05-09, 01:10
Το avatar του χρήστη sunborn
sunborn Ο χρήστης sunborn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Πήλιο
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Οποιος εχει ταξιδεψει, και στοχαστει τα μυστηρια που τον περιβαλλουν, οποιος εχει καθαρη καρδια και φωτεινα ματια, οποιος εχει ασχοληθει σοβαρα με τον αποκρυφισμο η τις ανατολικες θρησκειες, τον εσωτερικο Χριστιανισμο η την ουσια του Ελληνικου πνευματος, οποιος ειναι λιγο ψαγμενος με το τι συμβαινει γυρω του η εχει εντρυφησει βαθια μεσα στον εαυτο του, οποιος εχει χορεψει παρεα με τον Σιβα ενα φεγγαρολουστο βραδυ στις πηγες του Γαγγη, οποιος εχει μαθει να μοιραζεται με τον αδελφο του το τελευταιο του κομματι ψωμι και να'χει το σπιτι του ανοικτο στον ξενο που δεν εχει καταφυγιο, οποιος αγαπα αυτο το χωμα, το σωμα της Γαιας, οποιος...οποιος...οποιος.... γνωριζει πολυ καλα, ειτε με τη γνωση του Νου, ειτε με τη γνωση της Καρδιας, αυτα τα πραγματα.

Οπου και αν εχω ταξιδεψει, με οτι ειδους ανθρωπους εχω συναναστραφει, τα φρικια στην Κρητη, οι τσιγγανοι στο Ρατζασταν, οι ελιτ καλλιτεχνες και η "υψηλη" κοινωνια στην Ελβετια, οι μουσικοι του δρομου στο Αμστερνταμ η οι ravers στα φεστιβαλ στη Γερμανια, οι βουδιστες μοναχοι στην Ταυλανδη η οι θαμωνες σε καποιο pub στην Ιρλανδια, ΠΑΝΤΟΥ οπου εχω καθησει τα τελευταια 20 χρονια, τετοιου ειδους συζητησεις ακουω συνηθως.

Ειμαι δε τοσο εξοικειωμενος με αυτες, που μου φαινεται εντελως ΑΝΙΕΡΟ και ΤΑΠΕΙΝΩΤΙΚΟ εν ετι 2009, στην Ελλαδα των φιλοσοφων, των καλλιτεχνων και του πνευματος να συναντω τετοια απιστευτη αγνοια !
Ο Πλανητης ολοκληρος βουιζει το μυνημα της αλλαγης και εδω, η μιζερια και η αρνηση εχουν διαστρεβλωσει την ψυχη και το νου των περισσοτερων ανθρωπων αυτου του δυσμοιρου τοπου, σε τετοιο βαθμο που να μιλαω πλεον για εναν λαο που βρισκεται σε σταθερη καθοδο προς τη σηψη και την παρακμη...και αυτο με πληγωνει αφανταστα...

Ολα τα λαμπρα μυαλα φευγουν απο εδω και δεν φταιει μονο το κρατος για αυτο, αλλα η εν γενει βλαχια που επικρατει. Για τις ευγενικες ψυχες γινεται ολοενα και δυσκολοτερο να ζησουν σε αυτην τη χωρα...
Θαυμαζω ιδιαιτερα ολους εκεινους τους φωτεινους ανθρωπους (και ευτυχως υπαρχουν αρκετοι ακομη...) που εχουν το σθενος να παραμενουν εδω προσπαθωντας να αλλαξουν τα πραγματα.

Οταν μιλαμε για το 2012, μιλαμε για ΑΛΛΑΓΗ !
Και αλλαγες δεν γινονται χωρις καταστροφη. Ειναι ο Κοσμικος χορος του Σιβα, που καταστρεφει το παρηκμασμενο και το αρρωστο, ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ για να ΑΝΑΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ κατι καινουργιο.
ΔΕΝ μιλαμε για μονιμη καταστροφη, αλλα μαλλον για κατι που μεταφορικα θα το ορισω ως τον "θανατο" της φυσης τον χειμωνα για να ελθη η νεα ζωη την ανοιξη !
Δεν ειναι κατι κακο, ειναι ΦΥΣΙΚΟΣ ΝΟΜΟΣ, ειτε σας αρεσει ειτε οχι !
Το Συμπαν δεκαρα δεν δινει αν σας αρεσει η οχι.

Οι παραβατες του Κοσμικου Νομου πρεπει να τιμωρηθουν.
Ο πλανητης εχει βρωμισει απο το αιμα αθωων και τα σκουπιδια του "πολιτισμου" και πρεπει να ξεπλυθει ΑΜΕΣΑ, ειμαστε στα ορια πια και δεν εχει αλλες χαρες...
Νομιζετε οτι ολες αυτες οι γενιες σφαγεων, δολοφονων, βασανιστων, ιεροεξεταστων κλπ, ετσι μενουν ? Ατιμωρητοι απο τη Θεια Δικη ?
Πλανασθαι οικτρα ! και αν δεν αλλαξετε μυαλα, συντομα θα το δειτε μπροστα σας...
Λιγη ταπεινοτητα χρειαζεται και η κανουλα της Γνωσης αρχιζει να ρεει ασταματητα για τον διψασμενο αναζητητη (μεταφορικα μιλωντας...).
Λιγη αγαπη χρειαζεται για να ανοιξουν τα ματια τα εσωτερικα, στην αληθεια.

Ορφεας, Κρισνα, Πυθαγορας, Λαο Τσε, Γκαουταμα Βουδας, Σωκρατης, Ιησους, Απολλωνιος, Μερλιν, Μαγιας, Σαμανοι Ιθαγενεις, Κριστιαν Ροζενκροιτς, Τζελαλεντιν Ρουμι, Κομης του Σαιν-Ζερμαιν, Παρακελσος, Θεοφιλος Καιρης, Παισιος, Γκαντι, Τερενς ΜακΚεννα και εκατονταδες αλλοι, ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ ΕΤΕΡΟΚΛΗΤΟΙ μεταξυ τους, νομιζετε οτι ηταν ΗΛΙΘΙΟΙ, και εσεις εισαστε οι εξυπνοι ? Μαλλον το αναποδο συμβαινει, δεν νομιζετε ?

Τι ειναι ποιο λογικο, ολα τα κορυφαια μυαλα και οι αγνες ψυχες που περασαν ποτε απο αυτον τον κοσμο, ολες οι Ιερες και παναρχαιες Γραφες, ΟΛΩΝ των θρησκειων και των φιλοσοφικων συστηματων, ακομα και τα υπερ-προγραμματα της πλεον συγχρονης τεχνολογιας να κανουν ΛΑΘΟΣ,
και εσεις να εχετε δικιο ?
Η μεγαλυτερη επαρση και αλλαζονεια και εγωπαθεια και μικροτητα και μην πω τι αλλο, που εχω ακουσει ποτε μου !

Αναρωτιεμαι γιατι ασχολουμαι ακομα και απανταω, ενω γνωριζω πολυ καλα την αντιδραση που θα ξεσηκωσω, ομως τον λογο τον ξερω καλα.
Εστω και μια ψυχη να "ξυπνησει" και να κατανοησει, αξιζει τον κοπο ολο το βρισιδι και το κραξιμο που θα μου ριξετε (δυναμη και αντοχη αλλα και προστασια εχω αφθονη και τιποτα δεν φοβαμαι, οποτε... δεν πα να κραζετε οσο θελετε...πιο γρηγορα θα κουραστει ο λαιμος σας, παρα θα ιδρωσει το αυτι μου).
Με αυτα τα λογια γνωριζω οτι υποπεπτω και εγω σε αλλαζονεια, αλλα δε βαριεσαι, εχω καλο καρμα γενικα, τελειος ΔΕΝ ειμαι και απολαμβανω ιδιαιτερα το να ταρακουνω τους αλλους...

ΥΓ. Φιλε μου C.R. σε γνωρισα απο κοντα και εχω τα καλυτερα λογια για σενα, (απο το λιγο που σε ειδα βεβαια), εισαι παιδι που ψαχνεται με ομορφο τροπο (πραγμα δυσευρετο...) και θα σου απαντησω στα ισια.

ΝΑΙ υπαρχουν κριτηρια, και υπαρχουν απο τα παναρχαια χρονια και ΟΛΟΙ τα ξερουνε και ας κανουν τους κουφους !
Ειναι μεσα στα Ιερα κειμενα καθε λαου και καθε παραδοσης, ειτε αυτουσια ειτε καλυμμενα.
Το μεγαλυτερο δε κριτηριο ολων, ειναι η ΑΓΑΠΗ.
Αγαπα το συνανθρωπο σου και ολα τα δημιουργηματα του Θεου και της Φυσης, σαν τον εαυτο σου. Και αγαπα ΚΑΙ τον εαυτο σου τηρωντας την εντολη "Γνωθι σαυτον" ! Αυτο θα σε οδηγησει στην πρωτη αρετη, την αρετη της Διακρισης. Μολις την κατακτησεις θα βλεπεις σιγα-σιγα το μοναχικο μονοπατι να ανοιγει και να γινεται λεωφορος....
Μια λεωφορος με πολλους συνοδοιπορους...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #388  
Παλιά 23-05-09, 09:32
Το avatar του χρήστη sunborn
sunborn Ο χρήστης sunborn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Πήλιο
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Φιλε μου Τριθεμιε, ειλικρινα λυπαμαι αν σε απογοητευσα...
Ουδεις τελειος και ουδεις αναμαρτητος...

Δεν εχω καμια συμπαθεια στην ευγονικη, το αντιθετο μαλιστα, εφ 'οσον αυτη προερχεται απο τα ατελη ανθρωπινα οντα.
Εχω ομως πληρη εμπιστοσυνη στην "ευγονικη" του Θεου και της Φυσης !
Βαρεθηκα να βλεπω το κατωτερο το μετριο το μιζερο το κακο και το αθλιο να υπερτερουν εναντι του αγαθου του ανωτερου του καλυτερου.

Βεβαια γνωριζω τη Θεια Δικη και τους Νομους του Καρμα, ομως, αν θες, ενα "κατωτερο" και μη εξευγενισμενο κομματι του εαυτου μου, αντιδραει ετσι οταν ακουω πραγματα που μου γυρνανε τα μυαλα...
Βλεπεις, οι αρνητες και οι υλιστες ειναι τοσο ΑΠΟΛΥΤΟΙ στην αγνοια τους, και τοσο ΕΙΡΩΝΕΣ, που μου βγαζουν απο μεσα μου οτι χειροτερο εχω...

Αυτος ειναι ο δικος μου "Γολγοθας" αν θελεις, ο ελεγχος του θυμου και της οργης μου και ζητω προκαταβολικα συγγνωμη για καθε φορα που δεν θα μπορω να ελεγξω την γλωσσα μου.
Ομως πιστευω οτι καθε αλλαγη μεσα μας πρεπει να γινεται οταν ωριμαζει η συγκεκριμενη πλευρα του εαυτου μας, και ΠΟΤΕ νωριτερα επειδη πρεπει, πηγαινοντας κοντρα στον εαυτο μας...

Ειναι σαν να κοβεις το φρουτο αγουρο απο το δενδρο, αντι να το αφησεις να πεσει μονο του στον καιρο που η Φυση το εχει ορισει....
Ευχαριστω που δεν μου κρατας κακια...

ΥΓ. Παιδια, αν νομιζετε οτι τιποτα δεν θα συμβει και οτι ολα ειναι μελι-γαλα σε τουτο τον πλανητη γιατι ασχολειστε και δεν καθεστε να πιειτε το φραπεδακι σας ησυχα και ωραια ?
Να αφησετε και αυτους που ενδιαφερονται πραγματικα να ασχοληθουν με τα πραγματα ?
Προσωπικα δεν προκειτε να ξαναγραψω σε αυτο το ποστ, γιατι δυστυχως δεν εχω την δυναμη να ανεχθω τον ανοητο....

ΥΓ-1. Τελευταια φορα που θα το πω....
ΑΛΛΑΓΗ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ !
Τωρα, πανω στην αλλαγη, πολλα μπορει να παρει η μπαλλα...
αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια....

ΥΓ-2. Οταν αγοραζετε καινουργιο ρουχο, δεν θα πεταξετε το φθαρμενο ?
Οταν αλλαζετε λαδια στο αμαξι σας, δεν πετατε τα παλια πρωτα ?
Βγαινει λουλουδι η καρπος αν δεν ΘΑΦΤΕΙ (πεθανει...) πρωτα ο σπορος ?
Με το ιδιο σκεπτικο δεν πρεπει να χαθει πρωτα ο παλιος πολιτισμος για να λαμψει ο καινουργιος ?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #389  
Παλιά 23-05-09, 10:01
Το avatar του χρήστη c.r
c.r Ο χρήστης c.r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sunborn
Οι παραβατες του Κοσμικου Νομου πρεπει να τιμωρηθουν.
Ο πλανητης εχει βρωμισει απο το αιμα αθωων και τα σκουπιδια του "πολιτισμου" και πρεπει να ξεπλυθει ΑΜΕΣΑ, ειμαστε στα ορια πια και δεν εχει αλλες χαρες...
Νομιζετε οτι ολες αυτες οι γενιες σφαγεων, δολοφονων, βασανιστων, ιεροεξεταστων κλπ, ετσι μενουν ? Ατιμωρητοι απο τη Θεια Δικη ?
Πλανασθαι οικτρα ! και αν δεν αλλαξετε μυαλα, συντομα θα το δειτε μπροστα σας...
Λιγη ταπεινοτητα χρειαζεται και η κανουλα της Γνωσης αρχιζει να ρεει ασταματητα για τον διψασμενο αναζητητη (μεταφορικα μιλωντας...).
Εσύ μιλάς για μια θεία δίκη σε στυλ δευτέρας παρουσίας και ημέρα κρίσης αλά hollywood, δυστυχώς δεν μπορώ να συμμεριστώ τις απόψεις σου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sunborn
Ορφεας, Κρισνα, Πυθαγορας, Λαο Τσε, Γκαουταμα Βουδας, Σωκρατης, Ιησους, Απολλωνιος, Μερλιν, Μαγιας, Σαμανοι Ιθαγενεις, Κριστιαν Ροζενκροιτς, Τζελαλεντιν Ρουμι, Κομης του Σαιν-Ζερμαιν, Παρακελσος, Θεοφιλος Καιρης, Παισιος, Γκαντι, Τερενς ΜακΚεννα και εκατονταδες αλλοι, ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ ΕΤΕΡΟΚΛΗΤΟΙ μεταξυ τους, νομιζετε οτι ηταν ΗΛΙΘΙΟΙ, και εσεις εισαστε οι εξυπνοι ? Μαλλον το αναποδο συμβαινει, δεν νομιζετε ?
Βρε όχι απλά ηλίθιος, μαλάκας του κερατά είμαι, αλλά πως είναι δυνατόν ΟΛΟΙ αυτοί που αναφέρεις να μίλησαν για το 2012 και για ημέρες κρίσης; Παρακαλώ δείξε μου κι εμένα σε ποιό σημείο των γραπτών τους και των λεγόμενών τους αυτοί οι έξυπνοι άνθρωποι μιλάνε για το 2012. Δεν μου αρέσουν τόσο μεγάλες γενικεύσεις.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sunborn
Φιλε μου C.R. σε γνωρισα απο κοντα και εχω τα καλυτερα λογια για σενα...
Κι εγώ τα καλύτερα έχω να πω για το πρόσωπό σου. Αυτό όμως δεν αναιρεί τις ενστάσεις μου.
Στην συνάντησή μας, είχες πει και για 2012 και ημέρες κρίσης, κι ήθελα και τότε να σε ρωτήσω για όλα αυτά. Τώρα απλώς μου δόθηκε η ευκαιρία.
Απάντηση με παράθεση
  #390  
Παλιά 23-05-09, 11:26
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Είδα το ντοκυμαντέρ του History Channel για το εν λόγω θέμα και έχω να πω ότι σαφώς εκείνη την ημερομηνία, αν οι υπολογισμοί των επιστημόνων είναι σωστοί, θα συμβούν κάποια ιδιαίτερα αστρονομικά φαινόμενα. Το θέμα είναι κατά πόσο αυτά τα φαινόμενα θα επηρεάσουν τον πλανήτη μας και κατά πόσο θα επέλθουν φυσικές καταστροφές που ξεπερνώντας το σύνηθες επίπεδο εκδηλώσεων, θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν ως προερχόμενες από αυτά τα αστρονομικά φαινόμενα.

Εντυπωσιάστηκα από το θέμα με τον Οφιούχο (σύμφωνα με αυτά τα δεδομένα κι εγώ Οφιούχος είμαι κι όχι Τοξότης ) και θα περιμένω με ιδιαίτερο ενδιαφέρον εκείνη την ημερομηνία. Πάντως, σε μια γενικότερη οπτική επί του θέματος, προσωπικά θα συνεχίσω κανονικά τη ζωή μου και ουδέποτε θα έβλεπα ένα τέτοιο ζήτημα ως προειδοποίηση. Άλλωστε το να μιζεριάζουμε και να φτιάχνουμε καταφύγια για μία τέτοια καταστροφή, σε καμμία περίπτωση δεν μας βοηθά ούτε ψυχολογικά, ούτε πρακτικά.

Πάντως αν πράγματι επέρχονταν φυσικές καταστροφές σε τέτοια έκταση, δε νομίζετε πως αυτοί που έχουν τις πληροφορίες εκ των έσω θα είχαν ήδη προετοιμαστεί για τα επερχόμενα; Οι εταιρείες μεγαθήρια συνεχίζουν την πορεία τους με τον ίδιο τρόπο όπως παλαιότερα, η ροή του κόσμου δεν αλλάζει, ενώ η μετοίκηση σε άλλους πλανήτες αποτελεί ακόμα επιστημονική φαντασία...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trithemius : 23-05-09 στις 11:27
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.