Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #421  
Παλιά 29-05-09, 13:04
Το avatar του χρήστη Radzoor
Radzoor Ο χρήστης Radzoor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-08-2008
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Viktor_Belenko
Καλημέρα,

Το θέμα της ηλικίας των μελών του φόρουμ είχε συζητηθεί παλαιότερα σε σχετικό νήμα-δημοσκόπηση και συγκεκριμένα εδώ: (και εδώ τα μέχρι σήμερα αποτελέσματα).

Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο εδώ, ούτως ή άλλως είχα τοποθετηθεί σε εκείνο το νήμα. Απλά να επισημάνω ξανά ότι θεωρώ λάθος την επίκληση της ηλικίας (μεγάλης ή μικρής) από ή προς ένα άλλο μέλος σαν «επιχείρημα».

Θεωρώ ότι όταν φτάνει στο σημείο κάποιος να πει «μην μιλάς εσύ, είσαι μικρός/όταν εγώ έκανα αυτό εσύ δεν είχες γεννηθεί ακόμα» (όχι ακριβώς με αυτήν την διατύπωση αλλά τέλος πάντων πιστεύω είναι κατανοητό τι θέλω να πω) ή αντίστροφα, έχει ξεμείνει από πραγματικά επιχειρήματα, ή δεν είχε εξαρχής.

Με απλά λόγια, θεωρώ λάθος να μιλάμε ΓΙΑ τους συνομιλητές μας, αντί ΜΕ τους συνομιλητές μας.

Τα παραπάνω είναι εκτός θέματος, τα γράφω παρενθετικά και προς αποφυγή παρεξήγησης.

Φιλικά.
Δεν είπε κανεις να μην μιλάει κάποιος μικρότερος το αντίθετο, εγώ είπα να υπάρχει σεβασμός και να μην υπάρχει ειρωνεία προς τους μεγαλύτερους σε ηλικία και σε γνώσης για να υπάρχει μια ωραία και ήρεμη συζήτηση. Δεν ξέρουμε τι είναι ο άλλος και τι γνώσεις έχει και καλύτερα να τον αφήνουμε να δίνει τα στοιχεια-γνώσεις που έχει πάνω σε κάποιο θέμα. Κάποιους μπορεί να μην τους ενδιαφέρει και άλλοι να το περνούν στην πλακα αλλα μερικοί θέλουμε να μάθουμε κάτι παραπάνω αλλα εάν υπάρχει ειρωνεία προς το άτομο που περιμένουμε να μοιραστεί τις γνώσεις του μαζί μας τότε τον κάνουμε να μην έχει όρεξη να το κάνει. Δεν είναι υποχρεωμένος άλλωστε να μοιραστεί τις γνώσεις του μαζί μας και αν αποφασίζει να το κάνει καλο είναι να το σεβόμαστε.
Απάντηση με παράθεση
  #422  
Παλιά 29-05-09, 16:05
Το avatar του χρήστη c.r
c.r Ο χρήστης c.r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Radzoor
Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει ένα όριο ηλικίας στο forum και αν όχι θα έπρεπε ... αλήθεια ποσο χρόνον είσαι ?
22.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Radzoor
Καλο θα είναι να σεβόμαστε τους μεγαλύτερους σε ηλικία αλλα και γνώσεις-εμπειρίες και να μην τους ειρωνευόμαστε.
Καταρχάς δεν ειρωνεύτηκα τον φίλο sunborn. Κατά δεύτερον, με παραξενεύει το γεγονός πως καταλήγεις αόριστα στο ποιος έχει μεγαλύτερες γνώσεις κι εμπειρίες. Στο φινάλε, δεν νομίζω ότι εδώ μέσα παίζουμε και κανά 'PVP' στο 'RPG' της ζωής για να δούμε ποιος θα νικήσει. Έλεος...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Radzoor
Πρέπει να σέβεσαι τις απόψεις του και τις γνώσεις του.
Άντε πάλι αυτό με τον σεβασμό. Φίλε μου ο σεβασμός πολλές φορές κερδίζεται, δεν υπάρχει κανόνας ή κάτι τέτοιο που πρέπει να ακολουθείται, όπως λες. Τονίζω επίσης ότι ο σεβασμός υφίσταται αμφίδρομα... Διαφορετικά, δύσκολα υφίσταται.



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR
Δηλαδή η ηλικία είναι δείγμα ορθότητας απόψεων και γνώσεων ?????

Εχω δεί πολύ μικρούς με μεστή σκέψη και απόψεις αδογμάτιστες...
Αντίθετα δε έχω δει μεγάλους ηλικιακά και δογματισμένους....
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Viktor_Belenko
Θεωρώ λάθος την επίκληση της ηλικίας (μεγάλης ή μικρής) από ή προς ένα άλλο μέλος σαν «επιχείρημα».

Θεωρώ ότι όταν φτάνει στο σημείο κάποιος να πει «μην μιλάς εσύ, είσαι μικρός/όταν εγώ έκανα αυτό εσύ δεν είχες γεννηθεί ακόμα» (όχι ακριβώς με αυτήν την διατύπωση αλλά τέλος πάντων πιστεύω είναι κατανοητό τι θέλω να πω) ή αντίστροφα, έχει ξεμείνει από πραγματικά επιχειρήματα, ή δεν είχε εξαρχής.
Συμφωνώ.
Απάντηση με παράθεση
  #423  
Παλιά 29-05-09, 17:58
Το avatar του χρήστη Radzoor
Radzoor Ο χρήστης Radzoor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-08-2008
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από c.r
22.
Οι θεωρίες περί σεβασμού και συμπεριφοράς είναι υποκειμενικές και ο καθένας μας είναι υπεύθυνος για την συμπεριφορά του γιατί μέσα από αυτή δείχνει αν σέβεται εκτος από τους άλλους και τον ίδιο του τον εαυτό.

Όπως κάνω στην ζωή μου σε μια συζήτηση πρόσωπο με πρόσωπο και όχι μέσο internet (που δεν ξέρω πως και τι σχετικά με τον συνομιλητή μου) σε τέτοιες περίπτωσης λέω no comment και αποχωρώ από την συζήτηση.
Απάντηση με παράθεση
  #424  
Παλιά 01-06-09, 14:25
Το avatar του χρήστη algozron
algozron Ο χρήστης algozron δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2009
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

παιδι'α συμφωνώ με το οτι κανουμε συζητηση, οποτε οταν καποιες αποψεις συγκρούονται δεν χρειαζεται να αναλύουμε ολα τα παραπανω γιατι υποτιθεται πως ειναι αυτονοητα. Αυτα που δεν ειναι αυτονοητα ειναι οι ιδεες που παραθετει ο καθενας και πρεπει να επικεντρονωμαστε στην επεξηγηση αυτων, και οχι των παραπανω. Χαραμίσαμε 2 σελίδες για μια παρεξηγησούλα και ξεφύγαμε και απο το θέμα...

και ας επανερθουμε λέγοντας πως, είχα διαβάσει στο βιβλιο "κουφια γη" πολλα και διάφορα για αυτο το έτος και συνδέει πολλα..

οπως:
θα ερθουν οι εξογηινοι να μας σώσουν απο τους δυνάστες μας και και οι ελιτ που μας εξουσιάζουν, για να μη χάσουν την τρίφυλλη ζωή τους, θα μας πουν τα ψέματα πως έρχονται για να μας εξολοθρεύσουν και θα αμυνθούμε εναντίον τους. Θα μας βάλουν να κατοικίσουμε στα υπόγεια, τα οποία κατασκευάζουν εδω και χρόνια (και τα Μετρο θα ειναι το μέσο μεταφοράς προς τον κόσμο που υπάρχει στο εσωτερικό μέρος της Γης, γιαυτό άλλωστε τώρα σιγα σιγα φτιάχνουν παντού μετρό και πολλά επίπεδα βάθους) και θα συνεργαστούν με τους ενδογήινους οι οποιοι ειναι είτε μέρος της ελίτ είτε τους εξουσιάζουν. Με την προυπόθεση οτι κάποτε είχαν ξαναέρθει οι εξωγήινοι και τους φυλάκισαν εκει κάτω ( και λεει χίλια δυο τελοσπαντων... και πλεκει αρχαία Ελλάδα, τιτάνες, νεφιλίμ, χριστιανισμό και δε μπορώ να σκεφτώ τι άλλο. Ειναι μια ολοκληρωμένη θεωρία και κανείς δε θα έχει παράπονο μιας και καλύπτει όλα τα κενά!!! )

το έχετε διαβάσει αυτό το βιβλίο;

δεν μπορώ να ξέρω τι ισχύει και τι οχι. απλά τα γράφω
Απάντηση με παράθεση
  #425  
Παλιά 03-06-09, 02:54
nostromo1 Ο χρήστης nostromo1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Ας μας πει καποιος ποια ειναι η παρεξηγηση για να το καταλαβουμε.Καποιο μελος του φορουμ γραφει οτι με καποιο τροπο μετα το 2012 θα απομεινουν καποιοι εκλεκτοι ( προφανως και ο ιδιος) και ο κακος κοσμος θα εξαφανιστει.Οταν του εθεσα το θεμα τι συγκεκριμενα εννοει και να υποστηριξει συγκεκριμενα την προβλεψη του το ζητημα γυρισε σε γενικολογα ,φοβους ,ηλικιες, σεβασμους κτλ. αφηνοντας μια υποψια στο στυλ ΄'δεν μπορω να μοιραστω τις αποκρυφες γνωσεις μου'΄ και χαθηκε η ουσια. Αποψη μου ειναι οτι ο χωρος ειναι ηδη αρκετα παρεξηγημενος και αν θελουμε να κανουμε ανταλλαγη αποψεων χωρις να καταλληξουμε γραφικοι θα πρεπει οτι τιθεται να υποστηριζεται με τα αναλογα στοιχεια.Αν οχι τοτε ο καθενας ας υποστηριζει οτι του κατεβει και ας το γυρισουμε στην πλακα και το χαβαλε.
Απάντηση με παράθεση
  #426  
Παλιά 03-06-09, 11:24
Madness Ο χρήστης Madness δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2009
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Η παρεξήγηση είναι ότι εδώ και 2 σελίδες μιλάμε για οτιδήποτε άλλο εκτός από το 2012.
Δεν νομίζω ότι το θέμα είναι το όριο ηλικίας και ο σεβασμός. Τουλάχιστον όχι εδώ.
__________________
Ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα
Απάντηση με παράθεση
  #427  
Παλιά 03-06-09, 23:09
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Το μόνο σίγουρο φίλε madness είναι ότι το παρόν θέμα δεν ανοίχτηκε για να συζητηθεί ούτε το θέμα "σεβασμός" (μεγάλη συζήτηση, αλλά όχι τουλάχιστον για αυτό το νήμα) ούτε και το θέμα "ηλικία". Γι' αυτό θα παρακαλούσα τα επόμενα μηνύματα να είναι πιο κοντά στο θέμα του 2012 για να μη ξεφύγουμε ακόμα πιο πολύ σε off-topic συζητήσεις.

Εκ του συντονισμού,
melian
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #428  
Παλιά 07-06-09, 12:15
Geo_x Ο χρήστης Geo_x δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Κάτι άσχετο, υπάρχει κάποιο ελληνικό link με πληροφορίες σχετικά με το 2012?
Κάτι σαν το wikipedia. Γιατί το ποστ αυτό είναι τεραστιο για να το διαβάσει κανείς.
Απάντηση με παράθεση
  #429  
Παλιά 17-06-09, 12:42
parhs89 Ο χρήστης parhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-06-2009
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

επειδη ειμαι καινουριος και δεν εχω προλαβει να διαβασω ολα τις σελιδες, εχει ασχοληθει κανεις με το ποσο θα διαρκεσει το σκοταδι στη γη τοτε ?? γιατι αν κοιταξετε την σειρα των πλανητων αναμεσα απο την Γη και τον Ηλιο υπαρχει η Αφροδιτη και ο Ερμης. οποτε ισως να κρατησει και μερες
Απάντηση με παράθεση
  #430  
Παλιά 17-06-09, 17:18
Το avatar του χρήστη quendi
quendi Ο χρήστης quendi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: middle earth
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από parhs89
εχει ασχοληθει κανεις με το ποσο θα διαρκεσει το σκοταδι στη γη τοτε ?? γιατι αν κοιταξετε την σειρα των πλανητων αναμεσα απο την Γη και τον Ηλιο υπαρχει η Αφροδιτη και ο Ερμης. οποτε ισως να κρατησει και μερες
Επειδή μάλλον κάτι μου έχει διαφύγει από τα πόστ..σε ποιο σκοτάδι αναφέρεσαι και ποια χρονική περίοδο ακριβώς; Δεκέμβριος 2012? Και ο Ερμής και η Αφροδίτη πως συνδέονται ακριβώς;
__________________
Φιλικά,
Quendi

Science-fiction is an existential metaphor that allows us to tell stories about the human condition. Isaac Asimov once said individual science fiction stories may seem as trivial as ever to the blind critics and philosophers of today, but the core of science fiction, it's essence has become crucial to our salvation, if we are to be saved at all.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.