Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #351  
Παλιά 02-05-07, 15:17
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

βρε συ OrdoAbChao
εσυ εκανες την συνδεση Διόνυσου - τεκτονισμού και αρχαίων μυστηρίων...
και είπες πως ....
Παράθεση:
Οι βαθμοί και τα σύμβολά του είναι ανάλογα με αυτών των Διονυσιακών και Ελευσίνιων μυστηρίων
αντιθέτως είπα
πως οτι είπες ....
δεν έχει καμία σχεση με τη πραγματικότητα ....!
σε αυτό το κομάτι της συζήτησης και μόνο .
και οπως είπα ...
Παράθεση:
Οι διάφοροι τέκτονες που συνέγραψαν περί μασονίας και αρχαίων μυστηρίων πιστεύω πως το έκαναν ώστε να προσδώσουν μεγαλύτερη αίγλη και αξιοπιστία στο σύστημα τους και μόνο , χωρίς να καταφέρνουν να συνδέουν τους πρώτους με τα δεύτερα βάσει τεκμηριωμένων στοιχείων η άλλων πειστηρίων .
κατα τ άλλα θεωρώ πως δεν εχεις απαντήσει σε καμία εκ των ερωτήσεων μου , οπότε δε περιμένω τπτ άλλο απο εσένα...

ευχαριστώ .


Δ.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #352  
Παλιά 02-05-07, 16:07
OrdoAbChao Ο χρήστης OrdoAbChao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Βρε συ Lux,

Ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα. Μίλησα για τα Διονυσιακά μυστήρια και όχι για τον Διόνυσο. Εσύ σύγκρινες μια θεότητα ή ένα αρχέτυπο, με το σύνολο του Τεκτονισμού.

Προτίμησες να απαντήσεις σε όσα σε συμφέρουν. Σου δήλωσα λοιπόν ότι κάθε σοβαρός Τέκτων αναγνωρίζει τον Τεκτονισμό ως αυτό που είναι και διόλου τον επιρρεάζει αν ο Τεκτονισμός προέρχεται από τα Αρχαία Μυστήρια ή αν προέρχεται από τις συντεχνίες του Μεσαίωνα.

Το γιατί το κάνουν φίλτατε δεν μπόρω ούτε 'γω να το γνωρίζω. Άσε που δεν σημαίνει ότι όλοι το κάνουν για τον ίδιο λόγο. Αλλά και πάλι υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε πολλές και δεν μ'αρέσουν οι υποθέσεις.

Η δική μου οπτική είναι ότι οι Τέκτονες μελετούν αυτά τα θέματα όπως εσύ κι εγώ μελετούμε το οικογενειακό μας δέντρο. Ψάχνοντας τις ρίζες μας. Αν αυτό δεν σου είναι αρκετό και πρέπει σώνει και καλά να βρεις κάτι κακό, αρνητικό και μιαρό μέσα σε τούτη την πράξη είναι δικό σου πρόβλημα και όχι των Τεκτόνων.

Να σημειώσω ότι τίποτα από τα παραπάνω δεν λέγεται προσβλητικά αλλά φιλικά με την ελευθερία που επιτρέπει μια φιλική κουβέντα και το εννοώ.

Φιλικά,
OrdoAbChao
Απάντηση με παράθεση
  #353  
Παλιά 04-05-07, 09:51
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή



Δ.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #354  
Παλιά 04-05-07, 12:44
OrdoAbChao Ο χρήστης OrdoAbChao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Initiation into the 18 degree of freemasonry

Μετάφραση:

Μύηση στον 18ο βαθμό του Ελευθεροτεκτονισμού (του Scottish Rite)

Είσαι εκτός θέματος.

OrdoAbChao

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OrdoAbChao : 04-05-07 στις 12:45
Απάντηση με παράθεση
  #355  
Παλιά 08-05-07, 15:55
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ο λόγος που συνδέεται με την εσωτερική αλήθεια και το εσωτερικό φως είναι διότι η εσωτερική αλήθεια είναι αυτό που ο Τέκτων και όχι ο άνθρωπος αναζητά. Οι περισσότεροι άνθρωποι δεν αναζητούν καμία εσωτερική αλήθεια.
Ελλειψη κατανοησης ισως να μην υπαρχει αλλα παρεξηγησεις ισως μπορει ευκολα να δημιουργηθουν αγαπητε μου.
Τεκτων λοιπον ειναι αυτος που αναζητα την εσωτερικη αληθεια και το φως;
Ετσι απλα;
Αν σαν υποθεση εργασιας δεχτουμε οτι και εγω αναζητω αυτα, αλλλα δεν εχω καμια ιδιοτητα πανω μου, πως θα με ονομασεις;
Οποιοσδηποτε πιστος καποιου δογματος, δεν αναζητα και αυτος την εσωτερικη αληθεια και το φως, με βοηθεια τα τυπικα του δογματος που ακολουτθει πιστευει;
Μπορεις να πεις για καποιον χριστιανο πχ, οτι δεν αναζητα καμια εσωτερικη αληθεια και κανενα φως;
Παράθεση:
Δεν του έχει αλλαχτεί κανένα νόημα. Η Τεκτονική ιδιότητα είναι μία ακόμα ιδιότητα. Ο Γιατρός δεν είναι άνθρωπος; Ο οικοδόμος δεν είναι άνθρωπος; Ο παππάς δεν είναι άνθρωπος; Μπορούμε και καλύτερα από αυτό νομίζω...
Πως δεν του εχει αλλαχτει το νοημα;
Και απο που και ως που ιδιοτητα ο Τεκτονας;;
Τιτλος μηπως;
Το να αναζητας την εσωτερικη σου αληθεια ειναι ιδιοτητα;
Οπως ο γιατρος ο παππας και ο υδραυλικος;
Για τον οικοδομο δεν μιλησα, γιατι απο αυτην την ιδιοτητα ξεκινησε ο τεκτονισμος.
Καταληγωντας ομως που;
Μηπως να ''απομακρυνει'' αυτην την ιδιοτητα;
Ο ενεργητικος τεκτονισμος με την εισοδο (ελεο αμοιβης) των μη τεκτονων στις συντεχνιες τους, μπορει να ωθησε φιλοσσοφικα αυτες τις συντεχνιες, αλλα και τις απεκοψε απο την ιδιοτητα τους.
Δεν εισαστε ''συνεχιστες'' ή ''απογονοι'' των συντεχνιων του μεσαιωνα.
Ειστε σφετεριστες.
Κανω λαθος;
Απο εκει και περα το να λες, οτι οπως υπαρχουν καλοι και κακοι γιατροι, δικηγοροι, πλασιε κκτλ κτλ, ετσι υπαρχουν και καλοι και κακοι τεκτονες.... μπορουμε και καλλιτερα νομιζω.
Με κατι τετοια ειναι που δημιουργουνται παρεξηγησεις.
Γιατι εκτος του οτι τα παραπανω αποτελουν ιδιοτητα, αποτελουν και επαγγελματα.
Ο τεκτονας ειναι επαγγελμα;
Το ξερω ευκολο ειναι, αλλα μην φερνεις τετοια παραδειγματα που ανετα οδηγουν...
Παραδειγμα στο παραδειγμα που εθεσες.
Διωχνω τους κακους και κραταω τους καλους.
Εχουμε λοιπον ενα καλο.., τι θελεις; πλασιε να πουμε;πλασιε λοιπον.
Ο οποιος ειναι καλος, πολυ καλος και μονο τετοιος.
Θεωρεις δυσκολο ενας τετοιος πλασιε, ενας ΚΑΛΟΣ πλασιε να ειναι ενας κακος ανθρωπος;
Ετσι με το παραδειγμα που εθεσες ευκολα μπορω να ισχυριστω πως οπως ο καλος πλασιε ειναι κακος ανθρωπος, ετσι και ο τεκτονας και οχι οποιος οποιος, ο καλος τεκτονας δυναται να ειναι κακος ανθρωπος.
Ευκολο δεν ειναι;
Ο δρομος της αρετης ομως δεν ειναι τετοιος, και το εγραψα μονο και μονο για να προσεχεις στα παραδειγματα για να μην δημιουργουνται ετσι παρεξηγησεις.
Παράθεση:
Ο λόγος που κάτι κρύβεται, πάνω απ'όλα είναι για να αναζητηθεί. Δεν είναι κρυμμένο από τους Τέκτονες, αλλά από τον Τεκτονισμό. Αν μπορείς να το καταλάβεις αυτό, τότε έχεις την απάντησή σου.
Το θεμα δεν ειναι τι μπορει ο οποιοσδηποτε εγω να καταλαβει, αλλα τι εσυ μπορεις και με τον καλλιτερο δυνατο τροπο να μας εξηγησεις, τον τροπο με τις μικροτερες δηλαδη παρεξηγησεις.
Τι ειναι λοιπον αυτος ο Τεκτονισμος;
Ο εχων δυναμη να κρυβει;
Εχει δικια του ζωη και υποσταση;
κατι που καθοδηγει τους τεκτονες;
Και για να κρυφτει κατι.... δεν πρεπει πρωτα να το εχει στην κατοχη του;
Τι ειναι αυτο που εχει ο τεκτονισμος και το κρυβει;
Κατι παραπανω, που να μην ειχα και ''εγω'' απο τοτε που ηρθα γυμνος στον κοσμο τουτο;
Απάντηση με παράθεση
  #356  
Παλιά 09-05-07, 22:09
OrdoAbChao Ο χρήστης OrdoAbChao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Αγαπητέ cHrIsToS1,

Οι παρεξηγήσεις δημιουργούνται από τις δικές σου επεξηγήσεις σε δικές μου απαντήσεις που εξαρτώνται από ερωτήσεις άλλων.

Παράθεση:
Μπορεις να πεις για καποιον χριστιανο πχ, οτι δεν αναζητα καμια εσωτερικη αληθεια και κανενα φως;
Αν είναι Χριστιανός, φυσικά και δεν μπορώ να το πω. Η συγκεκριμένη ερώτηση από που προέρχεται δεν μπορώ να καταλάβω.

Παράθεση:
Πως δεν του εχει αλλαχτει το νοημα;
Και απο που και ως που ιδιοτητα ο Τεκτονας;;
Τιτλος μηπως;
Παίζουμε με τις λέξεις. Ένας τίτλος μπορεί να είναι και ιδιότητα και μια ιδιότητα να έχει τίτλο. Για παράδειγμα ο τίτλος του πρωθυπουργού στην Αγγλία είναι First Lord of the Treasury. Η ιδιότητά του, πρωθυπουργός. Simple as that.

Παράθεση:
Το να αναζητας την εσωτερικη σου αληθεια ειναι ιδιοτητα;
Όχι. Η ιδιότητα του είναι η Τεκτονική. Η αναζήτηση της αληθείας είναι ένας σκοπός. Μια καλύτερη κοινωνία είναι ένα όραμα.

Παράθεση:
Δεν εισαστε ''συνεχιστες'' ή ''απογονοι'' των συντεχνιων του μεσαιωνα. Ειστε σφετεριστες.
Το συγκεκριμένο είναι προσωπική σου εντύπωση, χωρίς επιχειρήματα, άρα δεν έχει και νόημα να σχολιαστεί μέχρι να αιτιολογηθεί. Δεν ξέρω λοιπόν αν κάνεις λάθος μέχρι να μου εξηγήσεις γιατί πιστεύεις κάτι τέτοιο.

Παράθεση:
Ο τεκτονας ειναι επαγγελμα;
Δεν ανέφερα κάτι τέτοιο, εσύ το έθιξες. Όχι, προφανώς και δεν είναι...

Παράθεση:
Ετσι με το παραδειγμα που εθεσες ευκολα μπορω να ισχυριστω πως οπως ο καλος πλασιε ειναι κακος ανθρωπος, ετσι και ο τεκτονας και οχι οποιος οποιος, ο καλος τεκτονας δυναται να ειναι κακος ανθρωπος.
Το συγκεκριμένο δεν εκπορεύεται από τα παραδείγματά μου. Διαχώρισα τον Τέκτονα από τον άνθρωπο για να κατανοηθεί ότι η αναζήτηση της αλήθειας είναι ένας εκ των σκοπών του Τέκτονος. Για να είναι κάποιος καλός Τέκτονας , οφείλει να είναι και καλός άνθρωπος. Αυτά τα δύο πάνε μαζί. Αντίθετα, για να είναι κάποιος καλός πλασιέ, δεν χρειάζεται να είναι καλός άνθρωπος, φυσικά αν αντιμετωπίζουμε το επάγγελμα σαν μια απλή τυπική διαδικασία. Αλλά θα προτείνω να μην απλουστεύουμε σε τέτοιο βαθμό διότι χάνεται το νόημα της συζήτησης.

Παράθεση:
Το θεμα δεν ειναι τι μπορει ο οποιοσδηποτε εγω να καταλαβει, αλλα τι εσυ μπορεις και με τον καλλιτερο δυνατο τροπο να μας εξηγησεις, τον τροπο με τις μικροτερες δηλαδη παρεξηγησεις.
Θα προτιμούσα να μην μου κάνεις υποδείξεις για τις εξηγήσεις μου. Είσαι ο μόνος που αναφέρεις παρανοήσεις, λέγοντας μάλιστα ότι εσύ καταλαβαίνεις αλλά υπάρχει περίπτωση οι άλλοι να μην καταλάβουν. Μέχρι να γίνει αυτό προσπάθησε στην επόμενή σου απάντηση να έχεις να προτείνεις και κάτι.

Παράθεση:
Τι ειναι λοιπον αυτος ο Τεκτονισμος;
Ο εχων δυναμη να κρυβει;
Εχει δικια του ζωη και υποσταση;
κατι που καθοδηγει τους τεκτονες;
Και για να κρυφτει κατι.... δεν πρεπει πρωτα να το εχει στην κατοχη του;
Τι ειναι αυτο που εχει ο τεκτονισμος και το κρυβει;
Κατι παραπανω, που να μην ειχα και ''εγω'' απο τοτε που ηρθα γυμνος στον κοσμο τουτο;
Ό, τι έχει ο Τεκτονισμός, το 'χουν όλοι, γυμνοί ή με τα ρούχα τους. Το θέμα είναι αν είμαστε διατεθειμένοι να το ψάξουμε. Αυτό που έχει ο Τεκτονισμός και το κρύβει, είναι αυτό που ψάχνει ο Τέκτων και αφορά μόνον εκείνον. Είναι το ίδιο με το να ψάχνεις το νόημα της ζωής. Ζεις για να βρεις αυτό το νόημα, ένα νόημα που αν το βρεις θα είναι δικό σου, μυστικό και κανενός άλλου. Και να βγεις να το φωνάξεις, μόνο εσύ θα το κατέχεις πλήρως διότι θα σου 'χει γίνει βίωμα και ίσως και κάποιοι άλλοι λίγοι που θα έχουν βιώσει κάτι παρόμοιο μ' εσένα. Άρα, πάλι θα είναι μυστικό, δικό σας μυστικό, διότι πολύ απλά κανείς άλλος δεν θα μπορεί να το καταλάβει.

Για να μην πέσουμε όμως πάλι στη λακκούβα των συγκρίσεων, αυτό το μυστικό μπορείς να το ψάξεις όποιο δρόμο και ν' ακολουθήσεις αν τον ακολουθήσεις πιστά.

Μην ξεχνάτε ότι το θέμα μας είναι ο Τεκτονισμός και όχι οι Τέκτονες. Αν θέλετε να συζητήσουμε για τον Τεκτονισμό είμαι μέσα, αν θέλετε να συζητήσουμε για τους Τέκτονες, όχι. Και τούτο διότι το βρίσκω και άχαρο και ανώφελο. Ένα αρχαίο φιλοσοφικό σύστημα είναι πάντα κάτι παραπάνω από το σύνολο των μελών του, ακόμα κι όταν η πλειοψηφία είναι η καλύτερη δυνατή. Αν δεν ήταν έτσι, τότε η φθορά του χρόνου θα το είχε αφανίσει, όπως θα είχαν αφανιστεί και όλα τα υπόλοιπα ανά την γη φιλοσοφικά συστήματα και θρησκείες.

OrdoAbChao
Απάντηση με παράθεση
  #357  
Παλιά 10-05-07, 17:39
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Φίλε Ordo,όπως μου απάντησες σε προηγούμενο post,ο Τέκτων αναζητά την μία αλήθεια,σωστά;Παραμερίζω την άποψη μου ότι δεν υπάρχει μία αλήθεια και συνεχίζω...

Σαν αρχαίο φιλοσοφικό σύστημα τι ακριβώς μελετά και ποιες οι κυριότερες επιρροές του;Μελετά ας πούμε κάποια απόκρυφη Δυτική Παραδοση,κάποιες γενικότερες παγκόσμιες φιλοσοφικές παραδόσεις...;Είναι επηρεασμένο αυτό το σύστημα και κατά πόσο από ανατολίτικα φιλοσοφικά συστήματα και από την καμπαλιστική παράδοση;

Είναι οι Τεκτονες(όσοι το καταφέρνουν φυσικά)στα χνάρια του Αγιου Δισκοπότηρου(καταλαβαίνεις τι εννοώ),κάτοχοι κάποιου παγκόσμιου μυστικού ή απλά πλέον μια οργανωμένη ομάδα με οικονομικά-πολιτικά συμφέροντα;
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #358  
Παλιά 19-05-07, 21:48
OrdoAbChao Ο χρήστης OrdoAbChao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Αγαπητέ leo morpheus,

Η αλήθεια, για να είναι αλήθεια, πρέπει να είναι μία.

Θα παραμερίσω το κατά πόσον, διότι τούτο μόνον ο ίδιος θα μπορούσες να το απαντήσεις. Τα μέτρα του καθενός είναι διαφορετικά.

Παράθεση:
Σαν αρχαίο φιλοσοφικό σύστημα τι ακριβώς μελετά και ποιες οι κυριότερες επιρροές του;Μελετά ας πούμε κάποια απόκρυφη Δυτική Παραδοση,κάποιες γενικότερες παγκόσμιες φιλοσοφικές παραδόσεις...;Είναι επηρεασμένο αυτό το σύστημα και κατά πόσο από ανατολίτικα φιλοσοφικά συστήματα και από την καμπαλιστική παράδοση;
Ο Τεκτονισμός καλύπτει τα περισσότερα φιλοσοφικά συστήματα του παρελθόντος, χωρίς να κάνει διαλογές μεταξύ Ανατολής και Δύσης. Ο χαρακτήρας του είναι οικουμενικός.

Παράθεση:
Είναι οι Τεκτονες(όσοι το καταφέρνουν φυσικά)στα χνάρια του Αγιου Δισκοπότηρου(καταλαβαίνεις τι εννοώ),κάτοχοι κάποιου παγκόσμιου μυστικού ή απλά πλέον μια οργανωμένη ομάδα με οικονομικά-πολιτικά συμφέροντα;
Αγαπητέ φίλε, δεν μπορώ να γνωρίζω ποιοί είναι οι σκοποί του καθενός. Μπορώ όμως να γνωρίζω τι σημαίνει ο Τεκτονισμός για εμένα προσωπικά, κάτι που προσπαθώ να εκφράσω συζητώντας μαζί σας. Νομίζω όμως ότι έχω απαντήσει σε τούτη την ερώτηση. Αν ίσχυε το δεύτερο δεν θα είμουν μέλος του Τεκτονισμού.

Φιλικά,
OrdoAbChao

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OrdoAbChao : 19-05-07 στις 21:49
Απάντηση με παράθεση
  #359  
Παλιά 26-05-07, 11:14
Το avatar του χρήστη knight_templar
knight_templar Ο χρήστης knight_templar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2006
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Τα πράγματα είναι απλά και τα κάνετε πολύπλοκα.

Εννοείται πως ο Τεκτονισμός είναι σύστημα "το να χέρι νίβει τ' άλλο". Αυτό είναι γνωστό σε όλους, μη λέμε ό,τι θέλουμε τώρα...

Επίσης είναι θρησκεία. Μπορώ να το αναλύσω αυτό αν κάποιος δε το καταλαβαίνει, αλλά και μόνο η "αναζήτηση της εσωτερικής αλήθειας" νομίζω αρκεί...

Με λίγα λόγια δε μπορεί κάποιος να είναι μέλος Μασωνικών οργανώσεων και παράλληλα μέλος άλλης θρησκείας. Σε αντίθεση με όσα δηλώνουν οι Μασώνοι...

Δικαίωμά τους είναι να είναι μασώνοι. Δεν το αμφισβητεί κανείς αυτό. Και να κάνουν και ό,τι θέλουν στις τελετές τους, να έχουν ό,τι σύμβολα θέλουν κλπ κλπ.

Το πρόβλημα μας εμάς των τρίτων, είναι όταν απο τη μία δηλώνουν πως δεν υπάρχει πρόβλημα με τις άλλες θρησκείες οπότε εκεί πρέπει να επέμβει κανείς να το ξεκαθαρίσει, και απο την άλλη όταν χρησιμοποιούν τις διασυνδέσεις τους εις βάρος του κοινωνικού συνόλου.

Οι διάφορες μασωνικές οργανώσεις μέχρι και Παγκόσμιους πολέμους έχουν σκηνοθετήσει για να προωθήσουν τα συμφέροντά τους. Ή μήπως αναρωτιέστε η Φιλική Εταιρία που ξεκίνησε την επανάσταση ΤΙ είδους οργάνωση ήτανε... Εδώ έχουμε και ένα φίλο τέκτονα να το επιβεβαιώσει (αν το γνωρίζει...) Και ο Ελ. Βενιζέλος που άλλαξε τα σύνορά μας τι ήτανε; Θέλω να πω πως οι Τέκτονες δεν ασχολούνται μόνο με τα "εσωτερικά τους" αλλά προκαλούν και πολλά άλλα όχι πάντα θετικά... Εκεί είναι που έχουμε πρόβλημα οι υπόλοιποι...
__________________
Ο υπογράφων δηλώνει Χριστιανός Ορθόδοξος.
Κάθε του κείμενο όταν αφορά πνευματικά-δογματικά ζητήματα, αντικατοπτρίζει προσωπικές και μόνο προσωπικές απόψεις γύρω απο την Ορθόδοξη Χριστιανική πίστη.
Στα υπόλοιπα ζητήματα, οι σκέψεις του αν και δεν μιλούν για την πίστη, σαφώς και είναι επιρρεασμένες απο την χριστιανική του θεώρηση για τον κόσμο.
Σε καμία περίπτωση δε ζητάει να προσυλητίσει κανέναν. Αλλά θα απαντήσει με ορμή σε ψέμματα,ύβρεις και ανακρίβειες εναντίον της πίστης του.
Απάντηση με παράθεση
  #360  
Παλιά 26-05-07, 17:07
OrdoAbChao Ο χρήστης OrdoAbChao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Αγαπητέ Knights Templar,

Ας ξεχωρίσουμε τα πράγματα για να καταλήξουμε και σε λογικά συμπεράσματα.

Παράθεση:
Εννοείται πως ο Τεκτονισμός είναι σύστημα "το να χέρι νίβει τ' άλλο". Αυτό είναι γνωστό σε όλους, μη λέμε ότι θέλουμε τώρα...
Αυτά τα "είναι γνωστό σε όλους" είναι που με προβληματίζουν περισσότερο. Ο Τεκτονισμός εκτός από φιλοσοφικό σύστημα έχει κι ένα δομημένο σύστημα αξιών. Μέσα σ'αυτές είναι και η αξιοκρατία. Θα λέγαμε μάλιστα πως είναι η βάση όλου του συστήματός του. Αν λοιπόν κάτι τέτοιο δεν ισχύει μεταξύ των Τεκτόνων, τότε δεν είναι αρκετοί για Τέκτονες.

Παράθεση:
Επίσης είναι θρησκεία. Μπορώ να το αναλύσω αυτό αν κάποιος δε το καταλαβαίνει, αλλά και μόνο η "αναζήτηση της εσωτερικής αλήθειας" νομίζω αρκεί...
Προσπάθησε τότε να μου το αναλύσεις διότι όλα τα Τεκτονικά συστήματα παγκοσμίως δεν το καταλαβαίνουν, ούτε κι ο ίδιος το καταλαβαίνω. Επίσης μου είναι δύσκολο να συλλάβω πως γίνεται τόσοι και τόσοι σοβαροί άνθρωποι να το αρνούνται και να αναγνωρίζουν τον Τεκτονισμό ως φιλοσοφικό σύστημα κι εσύ να λες ότι είναι θρησκεία. Μάλλον καλέ μου φίλε εσύ ξέρεις καλύτερα.

Όχι η αναζήτηση της εσωτερικής αλήθειας δεν αρκεί. Η βάση της λογικής είναι οι ακριβείς διαχωρισμοί.

Κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα της εσωτερικής αναζήτησης χωρίς να είναι θρησκευόμενος και χωρίς να ανήκει σε θρησκείες. Το πράγμα είναι απλό. Λέγεται ελευθερία του σκέπτεσθαι και του πράττειν, αναφαίρετα δικαιώματα και τα δύο του ανθρωπίνου όντος.

Παράθεση:
Με λίγα λόγια δε μπορεί κάποιος να είναι μέλος Μασωνικών οργανώσεων και παράλληλα μέλος άλλης θρησκείας. Σε αντίθεση με όσα δηλώνουν οι Μασώνοι...
Φυσικά και μπορεί να γίνει και πάλι για τον λόγο ότι ο Τεκτονισμός είναι μια περαιτέρω αναζήτηση και τελειοποίηση για την ατελή φύση του ανθρώπου. Αν ο άνθρωπος δεν είχε τις ατέλειες που έχει, τότε δεν θα υπήρχε και ο Τεκτονισμός.

Το τι λένε οι εκπρόσωποι των εξουσιών δεν με απασχολεί. Ο σεβασμός που τους τρέφω είναι αντιστρόφως ανάλογος προς την θρησκεία που θεωρούν ότι εκπροσωπούν και που ούτε την γνωρίζουν ούτε και την ακολουθούν. Αυτοί είναι που θα σου πουν ότι δεν μπορείς να είσαι τίποτ' άλλο από Χριστιανός ή Μουσουλμάνος και θα σου αποκρύψουν την αλήθεια ότι μπορείς να πιστεύεις και στον Σταυρό και στην Ημισέληνο. Το μεγαλείο τους είναι το ίδιο και τούτο είναι το μεγαλείο του Κόσμου.

Παράθεση:
Το πρόβλημα μας εμάς των τρίτων, είναι όταν από τη μία δηλώνουν πως δεν υπάρχει πρόβλημα με τις άλλες θρησκείες οπότε εκεί πρέπει να επέμβει κανείς να το ξεκαθαρίσει, και από την άλλη όταν χρησιμοποιούν τις διασυνδέσεις τους εις βάρος του κοινωνικού συνόλου.
Εδώ έχουμε και πάλι πρόβλημα διαχωρισμού επιχειρημάτων. Ποια είναι η σχέση μεταξύ των θρησκειών και των διασυνδέσεων δεν το καταλαβαίνω. Αφού όμως απάντησα στο πρώτο θα προχωρήσω στο δεύτερο.

Αν γνωρίζεις κάποιον Τέκτονα που παρανομεί ή έχει παρανομήσει στο παρελθόν και έχεις ανάλογα στοιχεία για να υποστηρίξεις την αξίωσή σου, παρακαλώ να προχωρήσεις σε καταγγελία. Αν πάλι τα παραπάνω είναι λόγια του αέρα, που είναι και το πιθανότερο, καλύτερα να μην τα χρησιμοποιείς γιατί μόνο το κύρος σου μειώνουν.

Παράθεση:
Οι διάφορες μασωνικές οργανώσεις μέχρι και Παγκόσμιους πολέμους έχουν σκηνοθετήσει για να προωθήσουν τα συμφέροντά τους. Ή μήπως αναρωτιέστε η Φιλική Εταιρία που ξεκίνησε την επανάσταση ΤΙ είδους οργάνωση ήτανε... Εδώ έχουμε και ένα φίλο τέκτονα να το επιβεβαιώσει (αν το γνωρίζει...) Και ο Ελ. Βενιζέλος που άλλαξε τα σύνορά μας τι ήτανε; Θέλω να πω πως οι Τέκτονες δεν ασχολούνται μόνο με τα "εσωτερικά τους" αλλά προκαλούν και πολλά άλλα όχι πάντα θετικά... Εκεί είναι που έχουμε πρόβλημα οι υπόλοιποι...
Η Φιλική Εταιρία, ήταν μια οργάνωση που χτίστηκε πάνω στα Τεκτονικά πρότυπα από Τέκτονες, όχι όμως με Τεκτονικούς σκοπούς, αλλά με τον σκοπό να απελευθερωθεί η Ελλάδα. Oι Τέκτονες έπαιξαν βασικό ρόλο σε αρκετές επαναστάσεις του μοντέρνου κόσμου, ακολουθώντας την θέληση του λαού για μια πιο δημοκρατική διακυβέρνηση. Ποτέ τους όμως δεν λειτούργησαν κάτω από προσωπικά συμφέροντα. Πέταξαν τους μονάρχες από τους θρόνους τους μόνο και μόνο γιατί αυτό ήταν που ζητούσε ο λαός και αυτό θεώρησαν ως σωστό και λογικό. Ίσως να μην σ' αρέσει αυτή η εξέλιξη και να θες να γυρίσουμε σε εποχές δικτατορίας. Λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να συμφωνήσω.

Όσο για τον Ελευθέριο Βενιζέλο, έχουμε πάλι το πρόβλημα των διαχωρισμών. Μπορεί να ήταν Τέκτονας αλλά ήταν και Πρωθυπουργός της Ελλάδος. Ως Πρωθυπουργός λοιπόν έκανε ό,τι αυτός θεώρησε σωστό για την χώρα του.

Αυτά.

Φιλικά,
OrdoAbChao
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.