Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #81  
Παλιά 29-01-06, 16:33
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Επιτρέψτε μου να τα πάρω σταδιακά, διότι βλέπω ότι έχει ενδιαφέρον.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS1
Δεν αντιλεγω οτι για αυτον αυτες οι δυο του αγαπες ηταν εξισου σημαντικες.
Αλλα αυτο το αρρηκτα συνδεδεμενες δεν μπορω να το καταλαβω.
Τι σημαινει αυτο;;
Για να μπορέσεις να αντιληφθείς τί σημαίνει, θα πρέπει να εντρυφήσεις στο έργο του και κυρίως, στην εποχή του, όπου ο τεκτονισμός βρισκόταν σε ιδιαίτερη άνθιση, αν και υπό διωγμό συχνά πυκνά.

Παράθεση:
Αν καποια στιγμη δλδ κατι γινοτανε και επαυε να πιστευει στα ιδανικα του τεκτονισμου, θα επαυε να ειναι μεγαλος μουσουργος;;
Φυσικά και όχι.

Παράθεση:
για απο εκει και μετα εννοω.Δεν θα ειχε την ιδια εμπνευση με πριν;;
Υποθετικά, μπορεί να είχε άλλη. Καλύτερη ή χειρότερη είναι πολύ σχετικό.

Παράθεση:
Τα ιδανικα του τεκτονισμου συγκεκριμενα τον βοηθησαν (εαν) να ειναι-γινει εμπνευσμενος μουσουργος
ή απλα φτανει να εχει καποιος ιδανικα (τα οποια μεν, αγνα δε απο την αλλη) και να τα αγαπαει και να τα πιστευει για να γινει ''επιτυχημενος'';;
Το ένα δεν είναι συνάρτηση του άλλου.
Απλά συμπορεύονται, όταν η ιδιοφυΐα συναντά την πνευματικότητα.
Το "επιτυχημένος" είναι πολύ ατυχής χαρακτηρισμός.
Εδώ δε μιλάμε για επιτυχία.

Παράθεση:
Ο Μότσαρτ ήταν ιδιοφυϊα και είχε εμπνευστεί σπουδαία έργα πολύ πριν γίνει τέκτονας, φίλε Χρήστο.
Αγαπητέ Μιχάλη, επέτρεψέ μου να σου θυμίσω ότι οι περισσότεροι γνωστοί και φίλοι του μικρού Μότσαρτ ήταν επίσης τέκτονες, όπως και ο δάσκαλός του Haydn.

Παράθεση:
Άσε που τέκτονας έγινε στα τελευταία χρόνια της ζωής του και, πίστεψέ με, οι πόρτες για αυτόν δεν άνοιξαν με την εγγραφή του στη στοά. Ήταν ήδη μεγάλος.
Όταν κάποιος πεθαίνει στα 36 του, τα τελευταία χρόνια της ζωής του είναι η τελευταία δεκαετία;
Αν λάβεις υπ' όψιν κι ότι για να γίνει κάποιος τέκτων πρέπει να έχει συμπληρώσει το 21ο έτος της ηλικίας, ε, δε μένουν και πολλά...
Από κει και πέρα, δε νομίζω ότι υποστηρίχθηκε πως έφτασε την κορυφή επειδή έγινε μέλος στοάς.

Παράθεση:
Το μόνο που πήρε από αυτούς ήταν χρηματική επιχορήγηση και το λιμπρέτο του Μαγικού Αυλού.
Δεν ξέρω ποιές είναι οι πηγές σου, αγαπητέ φίλε, αλλά μάλλον είναι εσφαλμένες και περιορισμένες.
Θα συμφωνήσω στο ότι δεν έλαβε "βοήθεια" επειδή ήταν τέκτονας, αλλά η δράση του ήταν εντονότατη, απόδειξη το γεγονός ότι φρόντισε να μυηθεί κι ο πατέρας του στον τεκτονισμό κι όταν εκείνος έλαβε το 2ο βαθμό, συνέθεσε και την ανάλογη μουσική.

Παράθεση:
Από τις βιογραφίες του δνε προκύπτει ότι είχε εντρυφήσει τόσο πολύ στα ιδεώδη του τεκτονισμού.
Λυπάμαι, αλλά νεώτερες μελέτες έχουν φέρει νέα στοιχεία στο προσκήνιο.
Το Δεκέμβριο που παρουσιάστηκε στο Μέγαρο Μουσικής ο "Μαγικός Αυλός", το έντυπο το οποίο κυκλοφόρησε έχει πληθώρα σχετικών αναφορών.
Επίσης, αν ανατρέξετε σε εφημερίδες και σε σχετικά άρθρα, θα βρείτε αρκετά στοιχεία.

Παράθεση:
Είναι, όμως σύνηθες φαινόμενο για διάφορους να οικειοποιούνται τις μεγαλοφυίες.
E, όχι, φίλε μου.

Καταντά σκανδαλώδες!!!

Ακόμη και τα πιο προφανή στοιχεία, πρέπει να τα βγάλουμε σκάρτα;;
Ε, όχι.

Παράθεση:
Είχα δει στο Στρασβούργο ένα σι ντι το οποίο αποκαλούσε τη Μεγάλη λειτουργία σε ντο ελάσσονα ως Great Masonic Mass. Όμως, αυτή γράφτηκε πριν γίνει τέκτονας...
Κι επειδή γράφτηκε πριν γίνει τέκτονας, κατά την άποψή σου ουδεμία σχέση έχει.

Οk!

Για δες τον παρακάτω κατάλογο και πες μας την γνώμη σου:

Masonic Funeral Music, K.477

Gesellenreise, K.469 (A Fellowcraft's Journey)

O Heiliges Band, K.148

Zerflieszet Heut, Geliebte Bruder, K.483

Ihr Unsre Neuen Leiter, K.484

"The Magic Flute", K.620
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 29-01-06, 17:06
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Διοτίμα μου, ο Μότσαρτ έγινε τέκτονας, όπως και ο Χάυντν, δεν αμφιβάλει κανείς για αυτό. Δεν ήταν από τα πλέον ενεργά μέλη αλλά έγραψε έργα για τη Στοά, ούτε κανείς αμφιβάλει σε αυτό.
Ότι έγραψε τη μεγάλη λειτουργία πριν γίνει τέκτονας επίσης είναι δεκτό. Λες να είχε προαίσθηση ότι θα γινόταν όταν την έγραφε? ή ότι οι τέκτονες είπαν "ας την οικειοποιηθούμε και αυτή, μιας και ο Μότσαρτ ήταν δικός μας?"
Τα επιχειρήματά σου με τις ηλικίες δεν τα καταλαβαίνω...αλλά δεν χρειάζεται και να τα καταλάβω. Λίγο με νοιάζει αν ήταν τέκτονας ή όχι. Μ' αρέσει η μουσική του έτσι κι αλλιώς και είδα πολλές ώρες το αφιέρωμα.
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 29-01-06, 17:35
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης
Διοτίμα μου, ο Μότσαρτ έγινε τέκτονας, όπως και ο Χάυντν, δεν αμφιβάλει κανείς για αυτό. Δεν ήταν από τα πλέον ενεργά μέλη αλλά έγραψε έργα για τη Στοά, ούτε κανείς αμφιβάλει σε αυτό.
Δηλαδή συγγνώμη, για να καταλάβω, με ποιό κριτήριο λες ότι δεν ήταν από τα πιο ενεργά μέλη;

Παράθεση:
Ότι έγραψε τη μεγάλη λειτουργία πριν γίνει τέκτονας επίσης είναι δεκτό. Λες να είχε προαίσθηση ότι θα γινόταν όταν την έγραφε? ή ότι οι τέκτονες είπαν "ας την οικειοποιηθούμε και αυτή, μιας και ο Μότσαρτ ήταν δικός μας?"
Όχι, αγαπητέ μου, κανένα από τα δύο.

Απλά ο ίδιος είχε γράψει έργα με τεκτονικά θέματα πριν γίνει τέκτονας.

Και αντιγράφω από σχετικό άρθρο:

"Ο ίδιος ο Mozart ήταν έντεκα ετών στην ηλικία όταν συνέθεσε ένα τραγούδι βασισμένο σε ένα Τεκτονικό κείμενο για χάρη του γιατρού του, ενός Τέκτονα, ο οποίος, θεραπεύοντας το αγόρι από ευλογιά, τον έσωσε..."

http://www.mystica.gr/magic_flute_3.htm

Παράθεση:
Τα επιχειρήματά σου με τις ηλικίες δεν τα καταλαβαίνω...αλλά δεν χρειάζεται και να τα καταλάβω.
Είναι απλό.
Έγινε τέκτονας το 1784, αφού εγκαταστάθηκε στη Βιέννη.
Πέθανε το 1791, σε ηλίκια 36 ετών.
Άρα ήταν τέκτονας 7 χρόνια.

Όταν λες εσύ ότι έγινε τέκτονας τα τελευταία χρόνια της ζωής του τί σημαίνει, την στιγμή κατά την οποία πέθανε αιφνιδίως;

Παράθεση:
Λίγο με νοιάζει αν ήταν τέκτονας ή όχι. Μ' αρέσει η μουσική του έτσι κι αλλιώς και είδα πολλές ώρες το αφιέρωμα.
Να μη σε ανησυχεί το ότι σου αρέσει ο Μότσαρτ.
Σκέψου ν΄ ανακαλύψεις ότι σ' αρέσει ο Τεκτονισμός...!!
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 29-01-06, 18:23
prince_of_chaos Ο χρήστης prince_of_chaos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2006
Περιοχή: halkidiki
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Γεία σας και από εμένα,

Βλέπω πως έχω χάσει πολλά επισόδεια.Φυσικά δεν ήξερα πως ο Mozart ήταν τέκτονας ,αλλά δεν πειράζει. Έριξα μια ματιά όπως σας υποσχέθηκα. Αρχικά το άρθρο αναφέρεται στους θεμελιωτές του τεκτονισμού, λέγεται πως αρχικά αυτός που θεμελίωσε τον τεκτονισμό ήταν ο άνθρωπος που ήταν υπεύθηνος για την κατασκεύη του ναού του Σολομώντα, ο αρχιτέκτονας Χιράμ. Όμως άφου τκμηρίωνε ότι ήταν λάθος αυτή αρχική εκτίμηση των μελετητών σύμφωνα με τα λεγόμενα του αρθογράφου ο προπάτορας και πατέρας των τεκτόνων ήταν ο μεγάλος Έλληνας γεωμέτρης Αρχιμήδης. Μετά συνεχίζει με την ιστορία του τεκτονισμού στον μεσαίωνα,λιγο πολύτην έχεται αναφέρει.Στη συνέχεια μας πληροφορεί για τον τεκτονισμό στην Έλλαδα, λέει για τις στοές τψν τεκτόνων σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Βέβαια δεν είναι απόλυτα πιστευτά όλα όσα λέγονται γιατί κάνει και έναν αδικαιολόγητο υπαινιγμό για τον Fidel Castro, των γνωστο "κόκκινο" κουβανό ηγέτη. Βέβαια αναφέρει και Έλληνες οι οποίοι έιχαν σχέση με τον τεκτονισμό, όπως ο Μαρίνος Αντύπας (εδω δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη γιατί δεν έτυχε να διαβάζω κάτι σχετικό με τη ζωή του Μαρίνου Αντύπα). Φυσικά δεν ήταν δυνατόν να μη γίνει λόγος για τους Έλληνες υψιλόβαθμους των τεκτονικών στοών,για ευννόητους λόγους δεν αναφέρω ονόματα διότι είναι εν ζωή οι εν λόγω κύριοι. Το μόνο που μπορώ να πω είναι πως όλοι τους στο επάγγελμα είναι πολιτικοί μηχανικοί και αρχικτέκτονες, μηχανολόγοι μηχανικοί, και γενικά άτομα που σχετίζονται με εργολαβίες μεγάλων δημόσιων έργων.
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 29-01-06, 19:34
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Καλησπέρα, πρίγκιπα του χάους!

Φίλε μου, χαίρομαι που επανήλθες, αλλά έχω μία απορία.

Αυτά που μας μεταφέρεις από το περιοδικό, έχουν σχέση με την αναφορά σου στην προηγούμενη σελίδα του θέματος;

Εν τω μεταξύ, δεν ξέρω πόσο έγκυρες είναι οι απόψεις του εν λόγω αρθρογράφου, αλλά ίσως θα ήταν δόκιμο να μη βιαζόμαστε γενικά να εξάγουμε συμπεράσματα.
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 29-01-06, 19:37
prince_of_chaos Ο χρήστης prince_of_chaos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2006
Περιοχή: halkidiki
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Ίσως κάπως να σχετίζονται μεταξύ τους. Επειδή δεν μου αρέσει να λέω αερολογίες όμως θα κάνω μια μικρή έρευνα και μόλις τελειώσω θα σας την παρουσιάσω
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 29-01-06, 19:51
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Τα ιδανικα καποιου οσο και αν αυτα μπορουν να θεωρηθουν παγκοσμια δεν λογιζονται ως κατι το προσωπικο του;;
Εφοσον τιμουμε τον Μοτσαρτ ως μουσουργο ποιος ο λογος αναφορας στα ιδανικα του;;
Ο Νευτωνας ηταν αλχημιστης;;
Αν ναι γιατι ομοιως δεν αναφερεται;;
Εξισου.
Εκει ειναι το θεμα.
Η.... ποσοστοση των αναφορων.
Γινεται ομοιως για ολα, ή... αναλογος;;
Αναλογος της οικειοποιησεις του καθενος με τα αναλογα ιδανικα;;
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 29-01-06, 20:20
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Ok, prince_of_chaos. Αναμένουμε...

Αγαπητέ cHrIsToS1, με αυτή τη λογική δε θα έπρεπε καν ν' ασχολούμεθα με τη βιογραφία σημαντικών προσώπων, αλλά να περιοριζόμαστε στο έργο τους.

Έλα όμως, που κάποιες φορές αυτές οι "λεπτομέρειες" είναι αρκετά σημαντικές...

Δεν ξέρω γιατί πιστεύεις ότι δεν αναφέρεται ο Νεύτωνας ως Αλχημιστής.
Όποιος δεν το αναφέρει, μάλλον το κάνει εκ του πονηρού.
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 29-01-06, 20:41
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

ναι, μα Διοτιμα μου εδω δεν μιλαμε-σχολιαζουμε την βιογραφια καποιου ωστε να μπαινουμε σε ολες τις λεπτομερεις της ζωης του.
και μηπως οπως και αν η μη αναφορα λεπτομερειων της ζωης διαφορων ατομων κρινεται ως εκ του πονηρου, εξισου μπορει να θεωρηθει και ως τετοια, η αναφορα καποιων αλλων λεπτομερειων;;
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 29-01-06, 21:00
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Μα δεν ασχοληθήκαμε παρά με εκείνες τις λεπτομέρειες, οι οποίες αφορούν στο εδώ θέμα, που είναι ο Τεκτονισμός.

Δεν κατανοώ πώς κρίνεις εκ του πονηρού την αναφορά σε ένα αληθές γεγονός.
Η αλήθεια είναι η Ατραπός του Φωτός και της Ζωής, αγαπητέ μου.
Αντιθέτως η απόκρυψή της είναι σκοταδισμός.
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.