Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Πλανήτης Γη Online > Περιοδικά Βιβλιογραφία

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-03-09, 09:35
Το avatar του χρήστη Viktor_Belenko
Viktor_Belenko Ο χρήστης Viktor_Belenko δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2008
Περιοχή: Heart of Darkness
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή Περιοδικό Top Secret

Καλησπέρα,

Πρόσφατα βρήκα ένα περιοδικό το οποίο πραγματεύεται κυρίως θέματα συνομωσιολογίας και γεωπολιτικής. Λέγεται Top Secret και εκδίδεται από την Action Press.



Βρήκα και μου κίνησε την περιέργεια το τεύχος 9-ειδική έκδοση (?) (περιεχόμενα). Κάποιες εντυπώσεις:

Είναι αδύνατο να προσδιοριστεί πότε ακριβώς εκδόθηκε το τεύχος. Δεν υπάρχει ημερομηνία, ούτε άλλες πληροφορίες έκδοσης, αλλά από το άρθρο για τον Μπάρακ Ομπάμα είναι προφανές ότι η συγκεκριμένη ειδική έκδοση (?) είναι πριν τον Νοέμβρη του 2008.

Προφανώς δεν είναι κάτι νέο, αλλά δεν βρήκα κάποιο σχετικό θέμα. Δεν ξέρω ούτε καν αν εκδίδεται ακόμα, στην σελίδα της εταιρείας δεν υπάρχει κάτι σχετικό, ενώ δεν το έχω δει σε άλλα περίπτερα. Πιθανόν το συγκεκριμένο αντίτυπο να είχε ξεμείνει. Τέλος πάντων.

Σε αντίθεση με το Cydonia ή το Hellenic Nexus π.χ., το Top Secret είναι τυπωμένο σε έγχρωμο ιλουστρασιόν χαρτί υψηλής ποιότητας, και εδώ όμως καρφιτσωμένο αντί βιβλιοδετημένο. Τιμή όμως και εδώ σχετικά τσιμπημένη, 5 € για 50 σελίδες κειμένων.

Εντύπωση μου έκανε που δεν αναφέρεται συντακτική ομάδα στην αρχή του περιοδικού, ενώ δεν υπάρχει καν editorial από τον αρχισυντάκτη. Ορισμένα ονόματα συντακτών είναι τα εξής: Σουζάνα Μαριόλη, Γιώργος Χρυσοβιτσιάνος, Νίκος Κασίμης, Νίκος Αθανασόπουλος, ενώ ένα άρθρο δημοσιεύεται ανώνυμα.

Επίσης αναφέρεται ακόμα και στο εξώφυλλο η διεύθυνση actionpress.eu, η οποία δεν υπάρχει, ισχύει όμως η actionpress.gr.

Όσον αφορά το περιεχόμενο, μου άρεσε η γραφιστική υλοποίηση, με πολλά σχεδιαγράμματα και επεξηγηματικές λεζάντες. Για την θεματολογία, τουλάχιστον το τεύχος που έχω στα χέρια μου, δεν πραγματεύεται κάτι νέο, αλλά πιστεύω είναι μια αξιόλογη προσπάθεια με προσεγμένα κείμενα (πάνω από το μέσο όρο).

Λάθη σαφώς και υπάρχουν, αλλά τουλάχιστον διαβάζοντάς το δεν αισθάνθηκα ότι υποτιμάται η νοημοσύνη μου, όπως σε άλλες περιπτώσεις.

Η συγκεκριμένη εταιρεία εκδίδει και ένα άλλο περιοδικό, το exoγήινο, που έχει συζητηθεί και παλαιότερα.

Φιλικά.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-03-09, 16:58
Το avatar του χρήστη c.r
c.r Ο χρήστης c.r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Το exoγηίνο έχει σταματήσει να εκδίδεται εδώ και χρόνια.
Η αλήθεια είναι ότι ούτε καν πρόλαβε να εκδοθεί καλά καλά...
Αν δεν κάνω λάθος, δυο τεύχη είχαν βγει ως περιοδικό "exoγήινο", και μόνο το πρώτο κυκλοφόρησε πανελλαδικά.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.