Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Στα ίχνη της Πυθέας > Θρύλοι και παραδόσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-04-08, 15:56
elinor Ο χρήστης elinor δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-05-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 35
Post ΘΡΥΛΟΙ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ

Αγαπητοί φίλοι,

Καλησπέρα σας! Επειδή κατάγομαι από την Κρήτη και κυριολεκτικά την ΛΑΤΡΕΥΩ θα ήθελα να "ανοίξω" ένα θέμα που να ασχολείται με διάφορους Θρύλους και Μυστήρια της Κρήτης, εκτός από τους Δροσουλίτες, την βυθισμένη πόλη στο Ηράκλειο και το Τσούτσουρο (τα οποία ήδη έχουν συζητηθεί - απ'όσο έψαξα).

Για παράδειγμα, ένας θρύλος που υπάρχει είναι αυτός της λίμνης του Κουρνά. Ο θρύλος λέει ότι στο χωριό που βρίσκεται εκεί ζούσε ένας ψαράς ο οποίος είχε μια πολύ όμορφη κόρη. Ένα πρωί που πήγε να ψαρέψει, πήρε μαζί και την κόρη του, η οποία κάθησε στην άκρη της λίμνης και άρχισε να χτενίζεται. Ο πατέρας της που την παρακολουθούσε από το καθρέφτισμά της στη λίμνη, τρελλάθηκε, της όρμηξε, την βίασε και στην συνέχεια την έπνιξε στη λίμνη! Όταν συνήλθε, συνειδητοποίησε τι έκανε και αυτοκτόνησε! Από τότε λένε ότι κάποια βράδια ακούν το κλάμα της κοπέλας στην λίμνη!

Επίσης, η γιαγιά μου μου έλεγε για τους ΣΑΤΥΡΟΥΣ, πλάσματα τριχωτά με πόδια τράγων που κυκλοφορούσαν τα βράδια σε κοπάδι και κυνηγούσαν τις όμορφες παρθένες κοπέλες για να τις βιάσουν!!!

(Πω!πω! πολύς βιασμός έπεσε!!!!....SORRY!!!!!!!!)

Αλλά επίσης και τους καλικάντζαρους (κοντά, μικρά πλασματάκια) που πηγαίνουν τα βράδια στα σπίτια και τραβάνε τα σκεπάσματα και δεν σε αφήνουν να κοιμηθείς!!!

Αν έχετε και εσείς κάποια ιστορία για την Κρήτη θα ήθελα πολύ να την ακούσω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-05-08, 14:18
περιηγητης Ο χρήστης περιηγητης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2008
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

ΤΑ ΣΑΙΤΟΥΡΙΑ ΟΙ ΔΡΟΣΟΥΛΙΤΕΣ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΑΣ
Τα Σαιτουρια ειναι κατα καποιο τροπο οι Δροσουλιτες της επαρχιας Σελινου. Η διαφορα τους με τους Δροσουλιτες ειναι οτι τα Σαιτουρια ειναι φενομενο ακουστικο και εχει ΄΄εδρα του΄΄ την περιοχη Μαζερο, βορεια της Παλαιοχωρας, στο δρομο προς το μικρο χωριο Κοντοκυνηγικαι κοντα στο Βυζαντινο εκκλησακι του Αη Γιωργη.
Εδω, συμφωνα με την τοπικη παραδοση, κατα τους Ελληνιστικους χρονους εγινε μια μεγαλη μαχη, με πολλους νεκρους και απο τις δυο πλευρες.
Ηταν τοση η σφοδροτητα της μαχης που τα πνευματα των νεκρων δεν βρηκαν ησυχια στον αλλα κοσμο. Ετσι, εδω και δυομισι χιλιαδες χρονια γυριζουν καθε βραδυ και ξαναρχιζουν το φοβερο πολεμο. αν βρεθει καποος στην περιοχη το βραδυ ακουει το σφυριγμα απο τα βελη τους σαν να περναει ξαφνικα απο διπλα του. Η περιοχη ειναι πλουσια τοσο σε τοπικες αφηγησεις οσο και σε αρχαια μνημεια οπως νεκροταφεια κλπ.
Ισως, αν καποιος αποτυχει να δει τους Δροσουλιτες, να δοκιμασει την τυχη του στην κοντινη Παλαιοχωρα και στα λιγοτερο διασημα Σαιτουρια.
Αν ενδιαφερεσαι για θρυλους και παραδοσεις της Κρητης σου προτεινω το βιβλιο του Βασιλη Χαρωνιτη, η Κρητη των θρυλων. Σ'αυτο, θα βρεις τις top παραδοσεις απ'ολο το νησι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη περιηγητης : 20-05-08 στις 14:24
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-05-08, 16:36
elinor Ο χρήστης elinor δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-05-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Ευχαριστώ "περιηγητή",

όντως το βιβλίο είναι καταπληκτικό!Το αγόρασα εχθές και κοντεύω να το τελειώσω...όχι μόνο για τους Θρύλους που γράφει αλλά και για την κρητική διάλεκτο στην οποία είναι γραμμένο.

Αν ξέρεις και για άλλα τέτοια βιβλία εκτός Κρήτης θα ήθελα πολύ να μου τα πείς!

Να' σαι καλά!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-05-08, 19:27
περιηγητης Ο χρήστης περιηγητης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2008
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elinor
Ευχαριστώ "περιηγητή",

όντως το βιβλίο είναι καταπληκτικό!Το αγόρασα εχθές και κοντεύω να το τελειώσω...όχι μόνο για τους Θρύλους που γράφει αλλά και για την κρητική διάλεκτο στην οποία είναι γραμμένο.

Αν ξέρεις και για άλλα τέτοια βιβλία εκτός Κρήτης θα ήθελα πολύ να μου τα πείς!

Να' σαι καλά!!!!
Κατ'αρχην λυπαμαι που δεν μπορεσα να απαντησω εγκαιρα στο μηνυμα σου, αλλα αφου τελικα βρηκες το βιβλιο, ολα καλα.

Ξεχασα βεβαια να σου πω οτι η 'Κρητη των θρυλων' χωριζεται σε δυο τομους, (ανατολικη και δυτικη Κρητη), ομως ισως το εχεις ηδη καταλαβει.

Υπαρχει βεβαια και η πιθανοτητα να εχεις καποια καινουργια εκδοση που να περιλαμβανει και τους δυο τομους.

Δυστυχως δεν γνωριζω αναλογη βιβλιογραφια για την υπολοιπη Ελλαδα.
Ισως εσυ απο την Αθηνα εχεις καλυτερη προσβαση σε τετοια θεματα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη περιηγητης : 24-05-08 στις 19:31
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-05-08, 10:59
elinor Ο χρήστης elinor δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-05-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή ΘΡΥΛΟΙ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ

[HTML]Κατ'αρχην λυπαμαι που δεν μπορεσα να απαντησω εγκαιρα στο μηνυμα σου, αλλα αφου τελικα βρηκες το βιβλιο, ολα καλα. [/HTML]

Δεν πειράζει...να 'ναι καλά το Internet!!!!!!

[HTML]Ξεχασα βεβαια να σου πω οτι η 'Κρητη των θρυλων' χωριζεται σε δυο τομους, (ανατολικη και δυτικη Κρητη), ομως ισως το εχεις ηδη καταλαβει.
Υπαρχει βεβαια και η πιθανοτητα να εχεις καποια καινουργια εκδοση που να περιλαμβανει και τους δυο τομους.[/HTML]

Βρήκα την νέα έκδοση που έχει και τους δύο τόμους μάζι!!

[HTML]Δυστυχως δεν γνωριζω αναλογη βιβλιογραφια για την υπολοιπη Ελλαδα.
Ισως εσυ απο την Αθηνα εχεις καλυτερη προσβαση σε τετοια θεματα.[/HTML]

Δεν έχω βρεί κάτι...δεν έχω ψάξει κι όλας η αλήθεια είναι!!!...Το βιβλίο που μου είπες μου άγγιξε το ενδιαφέρον....Αν υπάρχει κάποιο άλλο μέλος από το forum που να ξέρει, ας μου προτείνει κάποιο!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-06-08, 15:06
περιηγητης Ο χρήστης περιηγητης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2008
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή Η Επανασταση της Χρυσομαλουσας και η θρυλικη Χωρα της Σαμαριας

Ο θρύλος της Χρυσομαλλούσας έχει τη βάση του σε ιστορικά γεγονότα που διαδραματιστήκαν στα Σφακια επί Ενετοκρατίας, το έτος 1319.
Πρωταγωνιστές, ο οίκος των Σκορδιληδων, που σύμφωνα με το θρύλο ήταν μια από τις δώδεκα Βυζαντινές αρχοντικές οικογένειες που εποίκισαν την Κρήτη μετά τον διωγμό των Αράβων και η Ενετική φρουρά του κάστρου των Σφακίων.
Η μοναδική κόρη της οικογένειας του Σκορδυλη, ονομαζόταν Χρυσή και ήταν γνωστή σε όλη την περιοχή για την ομορφιά της.
Ακόμα και τα μέλη της φρουράς του Ενετικού κάστρου δεν έκρυβαν το θαυμασμό τους για την όμορφη Ξανθιά κοπελιά.
Κάποια μέρα, η δεκαεξάχρονη τότε Χρυσή, αποφάσισε να πάει στη βρύση του χωριού συνοδευομενη από τις υπηρέτριες του σπιτιού της.
Συναντήθηκε όμως με τον αρχηγό της φρουράς του Ενετικού κάστρου και το κακό δεν άργησε να συμβεί.
Ο Καπουλετος του κάστρου με μια απότομη κίνηση την αγκάλιασε και τη φίλησε.
Η Χρυσή, με περίσσια τόλμη σήκωσε το χέρι της και τον χαστούκισε.
Τότε ο Καπουλετος έσυρε το μαχαίρι του και έκοψε τα μακριά μαλλιά της και τα πήρε για λάφυρο.
Όταν ο πατέρας της μικρής έμαθε τα νέα πηρέ μετρικούς δικούς του και ανέβηκε προς το κάστρο.
Κατέσφαξε τον υπαίτιο και το μεγαλύτερο μέρος της φρουράς.
Γνωρίζοντας τι επρόκειτο να συμβεί, η οικογένεια των Σκορδιληδων έφυγε προς τη Σαμάρια. Την ακολούθησαν και κάποια πρωτοπαλίκαρα από τις οικογένειες των Ψαρομιληγγων και των Πατέρων.
Ισχυρό σώμα Ενετών έφτασε στην περιοχή και απέκλεισε τις εξόδους του Φαραγγιού προσπαθώντας να εξοντώσει τους εξεγερθέντες. Όμως οι Σφακιανοι έβρισκαν πάντα τρόπο να εφοδιάζουν με τα απαραίτητα τους Σκορδιληδες, χρησιμοποιώντας τα αμέτρητα δασωμένα και ανήλιαγα μονοπάτια του Φαραγγιού, που μοναχά αυτοί γνώριζαν.
Οι κυνηγημένοι, κατέφευγαν στις απόκρημνες πλαγιές του Φαραγγιού και είναι πολύ πιθανόν να είχαν σαν βάση τους τη θρυλική χώρα της Σαμαριάς που ακόμα σήμερα δεν έχει ανακαλυφθεί. Την περίγραψε με λεπτομέρειες ο Pashley το 1834. Τις πληροφορίες τις απέσπασε στο Σέλινο, μια περιοχή δυτικά της Αγίας Ρουμελης. Μάλιστα οι πληροφορίες του μιλούσαν και για κρυμμένο θησαυρό. Την τοποθετεί βορειοδυτικά της Αγίας Ρουμελης με πορεία περίπου τριών ωρών. Απογοητεύτηκε όταν έφτασε στο σημείο συνοδευομενος από Σαμαριωτη και είδε κάποια ερείπια, αλλά νεότερα των Ελληνιστικών χρόνων. Πάντως το σημείο που υποδεικνύει ο Pashley δεν έχει ακόμη εντοπιστεί.
Περίπου ένα χρόνο διήρκεσε η άκαρπη πολιορκία των Ενετών που τελικά λύθηκε με την παρέμβαση και της ισχυρής οικογένειας των Καλλέργηδων, υπέρ των Σκορδιληδων.
Πίσω στη Χρυσομαλλούσα όμως, που είχε υποστεί μεγάλο σοκ από το χαλασμό που άθελα της είχε προκαλέσει.
Δεν ήθελε να γυρίσει πίσω στον τόπο που ατιμάστηκε και αποφάσισε να μείνει στο Φαράγγι για το υπόλοιπο της ζωης της.
Η οικογένεια της δεν μπόρεσε να την πείσει να γυρίσει.
Έμεινε εκεί την υπόλοιπη ζωή της και μόνασε κάτω από το πάντα άγρυπνο βλέμμα της οικογένειας της.
Λίγο πιο πάνω από το παλιό και εγκατελειμενο σήμερα χωριό της Σαμαριάς που βρίσκεται μέσα στην κοίτη του Φαραγγιού, υπάρχει το εκκλησάκι της Όσιας Μαρίας. Εικάζεται ότι το Φαράγγι πήρε το όνομα του από την παραφθορά της λέξης Όσια Μαρία - Σα Μαρία - Σαμάρια. Ο θρύλος λέει ότι η εκκλησία ήταν ένα τάμα λυτρωμού της Χρυσομαλλούσας από τα αδέρφια της.
Επίσης λίγο πιο πάνω από το εκκλησάκι της Όσιας Μαρίας υπάρχει ένα μικρό σπήλαιο που οι ντόπιοι το ξέρουν ως τση καλογρές ο σπηλιος ενώ πιο δίπλα υπάρχει η τοποθεσία τση καλογρές τ’αρμι.

Βιβλιογραφία
Περιοδικό Κρητικό Πανόραμα τευχ. 15
Robert Pashley Travels in Crete
Θεοχαρη Δετορακη Ιστορία της Κρήτης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-06-08, 23:17
Το avatar του χρήστη Mallen
Mallen Ο χρήστης Mallen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2008
Περιοχή: from Beyond...
Μηνύματα: 409
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elinor

Αν έχετε και εσείς κάποια ιστορία για την Κρήτη θα ήθελα πολύ να την ακούσω!!!
Ήταν κάποτε,πάρα πολύ παλιά, στην Ιεράπετρα ένας αγροίκος τύπος, αμόρφωτος πλήν παμπόνηρος ο Καρχήμας. Ενοχλούσε τον κόσμο, έπινε σαν νερόφιδο, όλο έλεγε "πήγα Αμέρικα αλλά δεν μου'κατσε και τσι γύρισα", βάραγε τα στιβάνια του στο οτά (κρητ:ταβάνι),κλώτσαγε τα κάτενα (κρητ: άλογα) στα καπούλια με...ρίσκο να δει τον ουρανό σφοντύλι! Συνεπώς, ένας τύπας σκέτος "φασαρίας"...

Και ΠΟΙΟ το επαγγελμά του; Καβαλινολόγος -ακριβώς ΟΠΩΣ το διάβαζετε: είναι αυτός που μισθώνεται από το Δήμο της περιοχής να μαζεύει τις καβαλίνες (σκατά αλόγου)από τους τότε χωματόδρομους! Τότε δεν υπήρχαν άσφαλτος, Ι.Χ. ,λεωφορεία και τα γνωστά του σήμερα και ο κόσμος κυκλοφορούσε καβάλα στα γαϊδουράκια και στα άλογα (όσοι τυχεροί!)...

Τέσπα,τούτος ο Καρχήμας δούλευε πρωϊ-βράδυ στους χωματόδρομους. Αλλά...είχε και ανταγωνισμό: η Ιεράπετρα είχε κι άλλους μισθωμένους καβαλινολόγους -5 για την ακρίβεια! 2 κιλά καβαλίνες αν μάζευες, θα κέρδιζες ίσα να αγοράσεις κομμάτι ψωμί!

Μια εποχή τότε, δεν υπήρχαν αρκετά...γαϊδούρια! Η εποχή τους τέλειωνε,τα πρώτα Ι.Χ. κάποια στιγμή θα κατέφταναν στο απόμερο τούτο μέρος της Κρήτης...Έτσι, πλακώνονται μεταξύ τους οι καβαλινολόγοι -για ένα ξεροκόμματο!!! Μια μέρα, ο Καρχήμας πιάστηκε στα πράσα από "συνάδελφο" να μαζεύει καβαλίνες σε δρόμο που δεν ήταν της δικαιοδοσίας του

-"Ρε συ! Άσε κάτω τις καβαλίνες!!! Πάνε να δουλέψεις στους δρόμους που σου είπε τ' αφεντικό!"
-"Αφού δεν έχουν εκεί καβαλίνες. Τι-να περιμένω από κανά ξωτικό να χ**ει;"
-"Ρε συ σου λέγω!!! Εγώ θα τις μαζέψω...Δικές μου είναι, αυτές εδώ!"
-"Γιατί -εσύ τις έκαμες;"

Ο Καρχήμας απογοητεύτηκε. Είπε να κάνει μια άγρια φάρσα στον εκνευριστικό ανταγωνιστή του "συνάδελφο". Χρησιμοποίησε τις καβαλίνες που μάζεψε αυθημερόν και τις συμπίεσε για να σχηματιστεί ένα σκ**ο τόοοοσο μεγάλο,που θα'λεγε κανείς πως το "κατέβασε" κανάς Γίγαντας. Το απόθεσε σε σημείο ενός δρόμου -της δικαιοδοσίας του ανταγωνιστή του. Μετά διέδιδε από δω και απο κει πως ο "συνάδελφος" τα βράδια μεταμορφώνεται σε πανάσχημο τέρας-γίγαντας. Οι ευκολόπιστες κυράδες της γειτονιάς μόλις είδαν το σκ**ο-"θαύμα" στο δρόμο, τρόμαξαν και ειδοποίησαν τη χωροφυλακή:

"-Κυρ χωροφύλαξ μας! Ένα τέρας κυκλοφορεί στη γειτονιά μας!"
-"Μάλιστα...Πάμε να δούμε"

Μόλις εντόπισε τη..."μαζεμένη" καβαλίνα ο χωροφύλακας, κατάλαβε πως πρόκειται για αστείο,αλλά έβλεπε τις κυράδες ανήσυχες και είπε να μη το ζορίσει το πράγμα:αποφάσισε να "πασάρει" τη περίπτωση σε ιερέα της ενορίας.

Αυτός κατέφτασε αμέσως με τα συμπράγκαλα του εξορκισμού (αγιασμένο νερό, σταυροί, σκόδρα, κ.τ.λ.)διάβασε τους ψαλμούς εξορκισμού και μετά από κάμποσες μέρες, ένας ψαράς βλέπει το Καρχήμα να χαμογελά:

-"Τι'ναι αστείο Καρχήμα;"
-"Ο ηλίθος ανταγωνιστής μου απολύθηκε σήμερα! Δικοί μου οι δρόμοι του-δικές μου και οι καβαλίνες εκεί πλέον..."
-"Α,ναι; Ευτυχώς που τα ψάρια δεν χ**ουν-αλλιώς θα μας 'παιρνες και τις θάλασσες..."
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-07-08, 13:04
elinor Ο χρήστης elinor δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-05-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Σε ένα χωριό έξω από το Ηράκλειο, υπήρχε ένας βοσκός, ο οποίος είχε την στάνη του σε ένα ύψωμα, περίπου μισή ώρα από το χωριό, όπου και κατέβαινε 1 με 2 φορές την εβδομάδα, για να δει την οικογένειά του και να πάρει φαγητό. Σε μία από αυτές τις βόλτες στο χωρίο, που έτυχε να είναι και μια γιορτή Αγίου, βλέπει μια νεαρή κοπέλα να κάθεται έξω από το σπίτι της και να ράβει.
- Πελαγία, τι ράβεις εκεί?
- Ράβω ένα φουστάνι για να το φορέσω την επόμενη εβδομάδα, που είναι η γιορτή του Αγίου........, και όπως ξέρετε έχουμε πανηγύρι στο χωριό.
- Ναι, αλλά σήμερα είναι πάλι γιορτή και δεν κάνει να ράβεις!!
- Τι να κάνω, δεν προλαβαίνω να το τελειώσω!
Τελειώνει λοιπόν αυτός ο διάλογος, και αργότερα το απόγευμα ο βοσκός αναχώρησε για την στάνη του. Το βράδυ της παραμονή της γιορτής, που θα γίνονταν και το πανηγύρι, όπως καθόταν βλέπει να πλησιάζουν διαβόλοι χορεύοντας και τραγουδώντας. Ο βοσκός τους είχε ξαναδεί και δεν φοβόταν αλλά παραξενεύτηκε γιατί με τους διαβόλους είχε έρθει και ένας μεγαλύτερος, ο Αρχιδιάβολος όπως τον φώναζαν οι υπόλοιποι, και τον φώναξε να χορέψουν μαζί. Ο βοσκός, που ήταν μερακλής πήγε και άρχισε να λέει μαντινάδες και να χορεύει μαζί τους, ώσπου κάποια στιγμή βλέπει μια "διαβόλισσα" και φορούσε το φόρεμα της Πελαγίας. Πηγαίνει τότε σιγά-σιγά και κόβει με το σουγιαδάκι του ένα μικρό κομμάτι από το στρίφωμα του φορέματος.
Την επόμενη μέρα, κατέβηκε στο χωριό, και πήγε με την οικογένεια του στο πανηγύρι, όπου βλέπει την Πελαγία με το φόρεμα να χορεύει και να τραγουδάει. Αφού πέρασε η βραδιά, και τελείωσε ο χορός, πίανει ο βοσκός την Πελαγία και τις λέει:
- Πελαγία, το φόρεμα σου το φορούσε μια δαιμόνισσα εχθές το βράδυ στο χορό που κάμανε οι δαιμόνοι επάνω στο ύψωμα!!!
- Αποκλείεται μπάρμπαΖαχάρη. Το φόρεμα το είχα φυλαμένο μέσα στην κασέλα μου, στο δωμάτιο μου.
- Το φορούσε σου λέω! Και έχω και απόδειξη, γιατί όπως χόρευε πήγα σιγά-σιγά από πίσω της και έκοψα ένα κομματάκι από το στρίφωμα!!!
Τότε, η Πέλαγία κοίταξε στο πίσω μέρος του και είδε να λείπει το κομμάτι από το φουστάνι...και ο βοσκός το έβγαλε από την τσέπη του και της το έδειξε!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elinor : 07-07-08 στις 13:07
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-08-08, 10:21
ghostrider Ο χρήστης ghostrider δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-08-2008
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

well well
καλος σας βρηκα καταρχην.
ειμαι ο γιαννης και ειμαι απο ηρακλειο κρητης,λοιπον εχω μια σχετικη απορια.
στο κεντρο του ηρακλειου και συγκεκριμενα στον αγιο μηνα κοντα,στα 100 μετρα περιπου δεξια υπαρχει ενα μεγαλο σπιτι,κατι σαν παλιο αρχοντικο,βλεπωντας το απ εξω φαινεται να ειναι τουλαχιστον 100-120 ετων κτιριο,ειναι καπως αναπαλαιωμενο.
εχει μεγαλες κολωνες σαν κυωνες στην εισοδο της πορτας του και η αυλη ειναι κλεισμενη με 2 μεγαλες καγκελοπορτες με κατι παραξενα συμβολα.
λεγεται οτι αυτο το σπιτι παλιοτερα το χρησιμοποιουσαν για κηδειες και μνημοσυνα οικογενειες που ειχαν μικρα σπιτια και δεν μπορουσαν να φιλοξενησουν τον κοσμο που ερχοταν,δεν ξερω βεβαια.
και περναω στο παραξενο της υποθεσης.
συχνα με την κοπελα μου τωρα που ειναι καλοκαιρακι κανουμε βολτουλες τα βραδια με την μηχανη,μια μερα λοιπον κι ενω ημασταν με το αμαξι της ελεγα γι αυτο το σπιτι με αποτελεσμα να θελουμε να περασουμε απο κει γυρω στις 3 το βραδυ.
πηγαμε λοιπον και χωθηκαμε μεσα στο στενο που βρισκεται το σπιτι,εκατσε και το ειδε και ξεκινησαμε να φυγουμε,λογω του οτι δεν με εβαζε να φυγω ευθεια λογω του οτι εχω μεγαλο αυτοκινητο ξεκινησα να φυγω οπισθεν σιγα σιγα,λοιπον οι αισθητηρες παρκινγκ ειχαν τρελαθει,ολοι ξερουμε τι ειναι οι αισθητηρες.
χτυπουσαν συνεχως λες και ηταν καποιος πισω απο το αυτοκινητο,με τα πολλα φυγαμε.
αγχωθηκαμε αρκετα ωστοσο κι ακουγαμε και κατι παραξενους θορυβους .
ομως η περιεργεια ειναι περιεργεια.
πηγαμε και πηραμε την μηχανη και παμε παλι απο κει.
την στιγμη λοιπον που ημασταν ακριβως στο σπιτι στα πλαγια συγκεκριμενα η μηχανη σβηνει,οχι δεν ειναι καμια παλιατζουρα,bmw gs 2008 μοντελο,παταω μιζα αλλα τιποτα,νεκρη απολυτως.
ειχαν σβησει τα παντα ακομα και το λαμπακι της νεκρας και τα φωτα πορειας αλλα το κυριωτερο ειναι οτι ολη η μηχανη ηταν οληρως ακινητοποιημενη.
γυρναμε κι εγω και η κοπελα μου αυτοματως να δουμε πισω μας γιατι τουλαχιστον εγω ενιωθα μια παρουσια απροσδιοριστη θα ελεγα.μετα απο λιγο πηρε μπροστα μονη της παρακαλω.
περναει μια βδομαδα σχεδον.
εχω και μια δευτερη μηχανη περα απο το gs και την αλλαξα με μια καινουρια μιας κι εχω και λοξα με τα μηχανοκινητα,καναμε παλι βολτες αυτη την φορα με την ολοκαινουρια μοτοσυκλετα.
μας μπαινει παλι η ιδεα να περασουμε απο κει και παμε και παλι.
μπαινουμε κλασσικα στο στενο και μολις φτανουμε στο σπιτι παλι τα ιδια,νεκρη η μηχανη,σβηνει και δεν επαιρνε και παλι,μετα απο 2-3 λεπτα πηρε,ωστοσο και παλι ακουγαμε θορυβους παραξενους εκεινη την στιγμη.
φυσικα την καναμε γρηγορα γρηγορα.
πες την πρωτη φορα απλα ετυχε,την δευτερη ομως?αν κι ακομα και στην πρωτη φορα ο λογος ηταν ανεξηγητος και παλι.αλλα και δευτερη φορα και με αλλη μηχανη?
μου χει κινησει το ενδιαφερον το ολο θεματακι και προσπαθω να το ψαξω,προς το παρον δεν εχω βρει τιποτα,ισως αυριο να παω και να βγαλω φωτογραφιες οπου και θα ανεβασω να το δειτε το σπιτι.
παντως παιδια μιλαμε για τρομαρα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-09-08, 11:17
elinor Ο χρήστης elinor δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-05-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή KAI MIA ΑΣΤΕΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ!!!!

Την εποχή της Τουρκοκρατίας, στο χωριό μου (έξω από το Ρέθυμνο - στην επαρχία Αγίου Βασιλείου), οι νέοι του χωριού είχαν κάνει "συμμορία" και όταν έπεφτε η νύχτα, πήγαιναν στα χωράφια και έκλεβαν φρούτα και λαχανικά. Ήταν και ένας συγχωριανός, ο οποίος είχε τα καλύτερα καρπούζια της περιοχής και όπως καταλαβαίνετε, του κακομοίρη του είχαν "αλλάξει τα φώτα". Κάποια στιγμή αγανάκτησε ο άνθρωπος και αποφάσισε να πηγαίνει τη νύχτα και να κοιμάται εκεί, μέσα σε ένα καλυβάκι που είχε φτιάξει για να κλειδώνει τα εργαλεία του. Έτσι η "συμμορία" δεν μπορούσε να πάει και να κλέψει με την ησυχία της.....κάθησαν λοιπόν όλοι μαζί να σκεφτούν τι θα μπορούσαν να κάνουν..........ώσπου κάποια στιγμή ο αρχηγός της "συμμορίας" (που ήταν ο γιός του παπά - παιδί παπά διαόλου εγγόνι ) σκέφτηκε να φορέσουν λευκά σεντόνια και νακάνουν τα φαντάσματα, έτσι ώστε να τον τρομάξουν και να φύγει. Το ίδιο βράδυ λοιπόν, φόρεσαν τα σεντόνια, έκαναν δύο τρύπες στα μάτια για να βλέπουν, πήγαν στο χωράφι και άρχισαν να χορεύουν γύρω από το καλυβάκι του ανθρώπου λέγοντας:

Από τότε που πεθάναμε
καρπούζια δεν εφάγαμε
τώρα που αναστηθήκαμε
να φάμε σαν τα βρήκαμε

Ο άνθρωπος βλέποντας τα "φαντάσματα" και ακούγωντας αυτά τα λόγια, τρόμαξε τόσο πολύ που άρχισε να τρέχει ουρλιάζοντας, ώσπου έφτασε στο σπίτι του έχοντας 41 πυρετό....και η "συμμορία" τα τάραξε τα καρπούζια!!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elinor : 18-09-08 στις 11:18
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.