Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-01-08, 13:50
blue Ο χρήστης blue δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-01-2008
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή 'Ενστικτο,τύχη,ή,κάτι "άλλο"?

Καλησπέρα σας,
είμαι καινούριο μέλος στο forum.
Πρόσφατα το ανακάλυψα,
και θεωρώ ότι έχει ενδιαφέροντα θέματα προς συζήτηση.
Ανέκαθεν στη ζωή μου,πίστευα ότι δε γίνεται όλα να εξηγούνται επιστημονικά & λογικά.
Βέβαια,δεν μου έχουν συμβεί κάποια συνταρακτικά γεγονότα που να μου αποδεικνύουν ότι υπήρξε κάτι...μεταφυσικό.
Εκτός,από ένα περιστατικό.
Όταν ήμουν μικρός,περίπου 10 ετών,
καλοκαίρι ήτανε,και παίζαμε κρυφτό με τους φίλους μου.
Μια φορά πήγαμε να κρυφτούμε σε μία πολυκατοικία που εκείνη την εποχή χτιζόταν ακόμη.Οταν μπηκαμε,μπροστά προχωρούσα εγώ,
και πίσω 2-3 παιδιά ακόμη.Υπήρχε πολύ σκοτάδι,δεν έβλεπες δηλαδή ούτε πέρα από τη μύτη σου,και κάποια στιγμή αποφάσισα να σταματήσω.
Προς μεγαλη μου εκπληξη,διαπιστώσαμε(για την ακρίβεια πρώτα ένας απτους φίλους μου),ότι αν έκανα ένα μικρό ακόμη βηματάκι,θα είχα πέσει σε ένα γιαπί,βαθύ χαντακι που είχε μεσα κατι συρματα.
Δεν το έχω ξεχάσει από τότε,
και πάντα είχα την απορία,πώς γινόταν από τη στιγμή που δεν το είχα δει,να σταματήσω στο τελευταίο βήμα πριν πέσω.Ενστικτο?Τυχαία?Καποιος "άλλος" παράγοντας?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-01-08, 16:09
Το avatar του χρήστη Belthazor
Belthazor Ο χρήστης Belthazor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 442
Προεπιλογή

Εγώ είμαι από αυτούς που πιστεύουν στη μοίρα, αλλά το θέμα είναι πως άμα ήταν η μοίρα σου να πεθάνεις εκείνη τη στιγμή θα είχες πεθάνει, όποτε είτε δεν ήταν η μοίρα σου να αφήσεις τον κόσμο τούτο εκείνη τη στιγμή είτε είχες κάποιον ''Φύλακα''. Αλλά μπορεί και ολας να είχες δυνατό ένστικτο, άμα έχεις βιώσει και αλλά τέτοια τότε μπορεί να είναι.. Αν και δεν νομίζω πως είπα κάτι παραπάνω από όσα παρέθεσες.. Αλλά anyway…
__________________
When we hit our lowest point, we are open to the greatest change.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-01-08, 16:28
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Προεπιλογή

Σίγουρα κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά τί ακριβώς σου συνέβη φίλε blue!

Αναρωτιέσαι εύστοχα: Ενστικτο?Τυχαία?Καποιος "άλλος" παράγοντας?

Εγώ θα έλεγα πιο πολύ ότι τυχαία απλά σταμάτησες και δεν προχώρησες άλλο.

Υπάρχουν αρκετά τέτοια παραδείγματα από τις καθημερινές ζωές όλων μας εκεί έξω.

Όπως είπε και ο Belthazor πιο πάνω, δεν μπορούμε να προσθέσουμε και κάτι παραπάνω στα λεγόμενά σου.

Πολλά μπορεί να ισχύουν ... Ουδείς γνωρίζει ....


Ίσως αν μας κατέθετες και άλλες παρόμοιες εμπειρίες σου να οδηγούμασταν κάπου ...


Καλώς ήρθες στο forum του μεταφυσικού και καλές αναζ/συζητήσεις!
__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-01-08, 18:05
blue Ο χρήστης blue δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-01-2008
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Καταρχάς,
σας ευχαριστώ για το καλωσόρισμα,
καλώς σας βρήκα.
Δεν θα ανέφερα καν το περιστατικό,και πιθανότατα να το απέδιδα μόνο στη τύχη,αλλά εκείνο που μου εκανε αισθηση ήταν ότι έφθασα τόσο κοντά..Το επόμενό μου βήμα ήταν στο χαντάκι,κι όμως δεν το έκανα.

Παρόμοια περιστατικά?στον ίδιο βαθμό κανένα.

Πρόσφατα είχα μια ψιλοπερίεργη εμπειρία,αν & δε ξερω κατά πόσο μπορεί να εκληφθεί μεταφυσικά.
Μέσα στις γιορτές,μετά τα Χριστούγεννα,
κι ενώ είχα ξαπλώσει το βράδυ για ύπνο,και ήμουν μόνος στο σπίτι,
είδα ένα όνειρο,για την ακρίβεια,εφιάλτη.
'Ομως τρόμαξα,και πήγα να ξυπνήσω,αλλά δυσκολευόμουν να ανοίξω τα μάτια μου,τα αισθανόμουν βαριά.Δεν απογοητευτηκα,καθότι το θεωρώ κάτι που μπορεί να συμβεί,όταν όμως μετά από λίγα δευτερόλεπτα τα άνοιξα,(κοίταξα απέναντι στο ρολόι τοίχου,ήτανε λίγο μετά τις 2 τα ξημερώματα) πήγα να γυρίσω το κεφάλι μου δεξιά,και δεν μπορούσα.Φυσικά,αυτό κράτησε ελάχιστα δευτερόλεπτα,αν κ οφείλω να ομολογήσω ότι ψιλοφοβήθηκα,γιατί στον ύπνο μου είχα δει,μια φιγουρα με μαυρα,και έχω ξαναδεί τη φιγουρα αυτη άλλη μια φορά σε όνειρο,και μάλιστα κατά τη διάρκεια του ονείρου,ένιωθα ένα "βάρος",σαν να με πνίγει κάτι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-01-08, 01:51
Το avatar του χρήστη Tranceaddict23
Tranceaddict23 Ο χρήστης Tranceaddict23 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-05-2007
Περιοχή: Κυπρος/Λαρνακα
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Καλησπερα σε ολους. Εγω νομιζω οτι η εμπειρια σου αγαπητε μου φιλε ειναι αρκετα συνηθισμενη με την εννοια του οτι τετοια περιστατικα νομιζω εχουν τυχει σε ολους μας. Για'αυτο το λογο χρησιμοποιουμε την λεξη ενστικτο. Καποια πραματα συμβαινουν και τα κανουμε λογω καθαρου προαισθηματος. Ειναι σαν να η φυση μας προικισε με μια λειτουργια ανεξηγητη και πολυπλοκη για να μας προστατευει απο τους κινδυνους. Πολλες φορες μου εχει τυχει για παραδειγμα κατι να μου λεει οτι κατι δεν θα παει καλα ή για παραδειγμα να οδηγαω στο δρομο και να μου ερχεται μια αυτοματη σκεψη απο το πουθενα οτι σε αυτο το δρομο θα εχει αστυνομια και μπορει να με σταματησουν αν τρεχω υπερβολικα και πραγματι λιγα μετρα πιο κατω να συνανταω περιπολικο. Ολα αυτα εχουν ηδη μπει κατα καποιον τροπο στη σφαιρα της επιστημης πλεον, αφου η ιδια η επιστημη δεχεται οτι κατα καποιον τροπο γινεται μια υποσυνειδητη επεξεργασια πληροφοριων δηλ μπορει να γνωριζουμε πραματα τα οποια ομως δεν τα εχουμε ακομα αντιληφθει επειδη δεν εχει φτασει η πληροφορια στο επιπεδο της αντιληψης. Πολλες φορες ο ιδιος ο οργανισμος μας μας προετοιμαζει για τις μελλοντικες συνεπειες των πραξεων μας εφοδιαζοντας μας με συναισθηματα αγχους, διστακτικοτητας. Υπαρχει μια ασυνειδητη επεξεργασια απο το δεξι ημισφαιριο του εγκεφαλου η οποια καποτε μπορει να μην γινεται αμεσα αντιληπτη απο το αριστερο ημισφαιριο του εγκεφαλου και ετσι να μην μπορουμε να καταλαβουμε γιατι νιωθουμε οπως νιωθουμε ή γιατι εχουμε αντιφατικα συναισθηματα.
__________________
Truth is stranger than fiction.

http://www.youtube.com/watch?v=WO0TVZIvR6k

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tranceaddict23 : 21-01-08 στις 01:55
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-01-08, 00:05
Το avatar του χρήστη labros
labros Ο χρήστης labros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2004
Περιοχή: Hellas
Μηνύματα: 275
Προεπιλογή

Δίχως να έχω σκοπό να μειώσω την αξία του περιστατικού που σου έτυχε, μπορεί απλά να είναι το ένστικτό σου.
Μου έχει τύχει περιστατικό ενώ ήμουν 6-7 ετών και βρήκα στο δρόμο ξαφνικά να σταματάω απότομα ενώ πέρναγε αυτοκίνητο. Είναι δύσκολο να απαντήσεις με σιγουριά.
__________________
Αγάπα τον πλησίον σου, πρόσεχε τον εαυτό σου
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-01-08, 00:32
Το avatar του χρήστη Jovitaki
Jovitaki Ο χρήστης Jovitaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-07-2007
Περιοχή: Athens...
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Ενστικτο η απλα επρεπε ετσι να γινει...κι εμενα μου εχει τυχει παρομοιο περιστατικο με αυτοκινητο...
Η ζωη αλλωστε μερικες φορες η τις περισσοτερες ειναι επιλογες μαζι με ενα τεραστιο Αν...αν αυτο...τοτε αυτο...που και οι επιλογες εχουν ακομα κι αυτες αυτο το Αν....
__________________
The fish doesn't think
The fish is mute, expressionless
The fish doesn't think because the fish knows everything...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-01-08, 01:17
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από blue
...Ανέκαθεν στη ζωή μου,πίστευα ότι δε γίνεται όλα να εξηγούνται επιστημονικά & λογικά..
Φίλε μου, όταν λέμε "φύση", εννοούμε ό,τι υπάρχει και ό,τι συμβαίνει στον κόσμο αυτό, άσχετα με το αν εμείς το κατανοούμε ή όχι.
Δεν μπορούμε να χαρακτηρίσουμε κάτι που συμβαίνει "παράλογο", διότι η λογική μας πολλές φορές για να μας βοηθήσει να κατανοήσουμε κάτι, συμβαδίζει και με τη τεχνογνωσία που έχουμε.
Δηλαδή, όση λογική και να διέθετε ο Παυσανίας ή ο Σόλωνας, αν έβλεπαν ένα κοινότατο αερόστατο στο καλάθι του οποίου ήταν ένας μόνο κατάξανθος μεγαλόσωμος επιβάτης ντυμένος στα άσπρα, με φλόγιστρο που δούλευε με βουτάνιο, χρωματισμένο παρδαλά και με κάποια αστεία ( για μας ) μορφή ζωγραφισμένη επάνω του από κόμικ - π.χ. ένα δράκο, τι νομίζεις ότι θα έλεγαν ότι είδαν;
Μήπως ένα άρμα που έσερνε ένας δράκος ( ! ) με φλόγες στην ουρά του και που κουβαλούσε έναν θεό - πιθανώς τον Απόλλωνα;
ΟΛΑ, φίλε μου, ακόμη και αυτή η Πανσυμπαντική Υπερδιάνοια που άλλοι ονομάζουν Θεό, άλλοι Αλλάχ, άλλοι Κρίσνα και άλλοι Γιαχβε, όλα εξηγούνται λογικώτατα, μόνο που χρειάζεται - πλην της ικανότητας να σκέπτεται λογικά ο άνθρωπος - και η ΓΝΩΣΗ. Και ακόμη η ανθρωπότητα έχει να μάθει πολλά.
Δεν σημαίνει λοιπόν πως ό,τι δεν καταλαβαίνουμε ΜΕ ΤΙΣ ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ ΜΑΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ότι είναι εξωφυσικό, παραφυσικό, θαύμα ή θεικής προέλευσης.

Και είναι προτιμότερο και πολύ ορθότερο, από το να "πιστεύεις", να δρας με την λογική και, ή να δέχεσαι κάτι, ή να αμφιβάλλεις ψάχνοντας για περισσότερα στοιχεία, ή να το απορρίπτεις ώς μη λογικό.
Και να είσαι πάντα έτοιμος να αποδεχθείς τις λογικές αποδείξεις που θα σου αντιπαρατεθούν, έστω και αν αντίκεινται στα συμπεράσματα που είχες εσύ εξαγάγει ,πριν τεθούν υπ' όψιν σου τα νέα ισχυρότερα στοιχεία...
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-02-08, 05:05
Το avatar του χρήστη Grayscull
Grayscull Ο χρήστης Grayscull δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-10-2007
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Καθαρά τυχαίο. Μοιραίο ονομάζουμε αυτό που συνέβη αλλά έχουμε ελλιπή δεδομένα να εξηγήσουμε. Μοίρα για μένα δεν υπάρχει, υπάρχουν όμως απίστευτα περιπλοκοι συσχετισμοί που οδηγούν σε κάποια αποτελέσματα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-02-08, 14:58
blue Ο χρήστης blue δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-01-2008
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Πριν μερικές μέρες είχα μία παρόμοια εμπειρία.
Υποθέτω ότι στους περισσότερους θα έχει τύχει καθώς κάθεστε σε μία καρέκλα,να γέρνετε προς τα πίσω,ώστε η καρέκλα να στηρίζεται μόνο στα δύο πόδια,από τα τέσσερα.
Όμως,πριν μερικές μέρες,ένιωσα πως έχασα την ισορροπία μου,
και ενώ πήγα να πέσω προς τα πίσω,
επανήλθα μπροστά.
το περιέργο είναι πως,δεν πρόλαβα να αντιδράσω εκείνη τη στιγμή,αλλά σαν να με "έσπρωξε" κάποιος μπροστά.
Τι μπορεί να συνέβη πραγματικά?
1)Από τη λαχτάρα που πήρα,ίσως και να μη θυμάμαι αν αντέδρασε ο οργανισμός μου,ώστε να γύρει το σώμα μου προς τα εμπρος?
2)Μπορεί ναι μεν, μέσα στα δέκατα εκείνα του δευτερολέπτου,να μην πρόλαβα συνειδητά να δώσω εντολή στον εγκέφαλό μου να έλθει προς τα εμπρός,αλλά το έκανε το σώμα μου,αντανακλαστικά?
3)Εκείνη τη στιγμή,ένιωσα ότι ήμουν ακριβώς σε ένα μεταίχμιο.Σαν μία δύναμη,να με τράβηξε προς τα πίσω,και μία άλλη να με επανέφερε μπροστά.Σαν να συνέβη μία μικρή "μάχη".
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.