Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Στα ίχνη της Πυθέας > Θρύλοι και παραδόσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 15-04-08, 23:20
Το avatar του χρήστη Witch Shadow
Witch Shadow Ο χρήστης Witch Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 799
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ermhs
Δεν σου είπα ότι το βγάζεις από το μυαλό σου… αλλά ίσως αυτός ο οποίος σας το είπε.. ήθελε να εντυπωσιάσει η φοβίσει.

Θα είχε ακουστή 100% όχι ως θαύμα αλά ότι μια τρελή σκότωσε το παιδί της. Η ότι ένα παιδάκι σκοτώθηκε με αυτό το τρόπω.
Το μόνο σίγουρο η μάνα στη φυλακή για ανθρωποκτονία επί πρόθεση.

Εχει 11 χρονια που εχουμε φυγει απο τη Λεσβο αλλα εχουμε ακομα φιλους οι οποιοι δουλευουν εκει στο νοσοκομειο και μας τα λενε...γιατι και σε αυτους κανει εντυπωση. Τωρα το τι εγιναν μετα τα περιστατικα δεν ξερω και δεν θελω να μαθω...
__________________

Oh I'm gonna be soooo happy when I vanquish your very sorry ass...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-05-08, 12:48
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Η διαμονή μου στην Μυτιλήνη εμένα πάντως θα μου μείνει αξέχαστη...! Πάει ένας χρόνος που έφυγα και μου έχει λείψει απίστευτα! Και όντως ακούγονται πολλά για το νησί πρώτα απ' όλα τα μοναστήρια! Στου αγίου Ραφαήλ μια γυναίκα είχε κάνει τάμα να πάει, έτσι πήγε με τον γιο της, ο οποίος όμως βαρέθηκε γρήγορα και της έλεγε όλη την ώρα <άντε αρκετά μείναμε, πάμε να φύγουμε τώρα...> Τότε με το που βγήκαν από το μοναστήρι είδαν καμιά 40 άτομα σε γονατιστή στάση να κλαίνε και να δοξάζουν τον Θεό και τους Αγίους Ραφαήλ, Νικόλαο, και Ειρήνη. Οι τρείς αυτοί Άγιοι εμφανίστηκαν στο καμπαναριό και ευλογούσαν τους ανθρώπους ρίχνοντας ροδοπέταλα και λιβάνι... και άλλα έχουν γίνει στο Μοναστήρι αυτό...
Ερμή μήπως εννοείς του Αρχαγγέλου Μιχαήλ? Δεν έχω ακούσει για μοναστήρι του Γαβριήλ...Στο μοναστήρι υπάρχει ένα ομοίωμα του Αρχαγγέλου Μιχαήλ που είναι φτιαγμένο από χώμα και το αίμα των μοναχών που σφαγιάστηκαν από τους Τούρκους μιλάνε ακόμα και για το αποτύπομα του Αρχαγγέλου στο σημείο όπου στάθηκε...
Η Παναγία στην Πέτρα για αυτούς που δεν την γνωρίζουν πρόκειται για εκκλησάκι στην κορυφή ενός βράχου. Ο βράχος αυτός είναι κούφιος και υπάρχει μια καταπακτή στο εκκλησάκι που μπορείς να δεις στο εσωτερικό του βράχου να σκάει το κύμα...Μια συγκεκριμένη μέρα μέσα στον βράχο ακούγονται ψαλμοδίες...

Άλλες περιοχές είναι οι καταράκτες και οι πηγές Πέσας όπου λένε για διάφορα ανεξήγητα φαινόμενα...αν και εμείς που πήγαμε πόσες φορές, δεν παρατηρήσαμε κάτι... :-(((
Τέλος στην περιοχή που έμενα (μια ερημική περιοχή σε ενα βουνό με μεναδικά σπίτια, αυτό που έμενα και άλλο ένα) για ένα διάστημα μεταξύ 02:00-03:00 άκουγα όχι μόνον εγώ αλλά και η παρέα μου (είμασταν 5 άτομα και μέναμε σε γκαρσονιέρες, και από πάνω οι σπιτονοικοκυραίοι!) λοιπόν ακούγαμε το...ουρλιαχτό της Banshee... μπορώ να το περιγράψω σαν μια φρικιαστική κραυγή αγωνίας θανάτου και έμοιαζε γυναικεία αν και κάπως παραμορφομένη..το ακούγαμε για πολλές μέρες συν τα σκυλιά της περιοχής είχαν τρελαθεί στα γαυγήσματα και στα κλαψουρητά...
Τελικά μετά από μερικές μέρες ανακαλύψαμε πως το εκδικητικό και μοχθηρό πνεύμα δεν ήταν παρά μια... αλεπού! Πραγματικά η κραυγή που βγάζει είναι πολύ τρομακτική!
Έχω ακούσει κι άλλα που δεν θυμάμαι αυτήν την στιγμή...:-(((
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-05-08, 18:55
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Καλησπέρα,
Ναι το μοναστήρι είναι ο Αρχάγγελος Μιχαήλ γιαυτο είναι και γεμάτα παπούτσια σιδερένια και σπαθί. Και υπάρχουν μαρτυρίες και εμπειρίες που ακούν τα σιδερένια παπούτσια να πηγαινοέρχεται.
Αλά είναι και οι 2 εκεί.
Αυτό που θα γράψω τώρα, συνέβη σε εμένα τώρα καθώς πήγαινα με τα πόδια… (όχι μεταφυσικό..αλά λες ¨Τέτοια σύμπτωση¨?
Πάντα πηγαίνω ένα λουλούδι όταν πάω με τα πόδια.. το αφήνω στην εικόνα.. φέτος το ξέχασα.
Βγαίνοντας από την πόλη (Μυτιλήνη) αισθανόμουν ότι κάτι έχω ξεχάσει αλά δεν μπορούσα να θυμηθώ…
Μετά από ποδαρόδρομο 20 χλμ. Θυμήθηκα.. Σκέφτηκα ότι περνώντας από κήπους με τριαντάφυλλα θα κόψω ένα και θα το πάω.
Έλα μου που δεν μπορούσα γιατί να το κάνεις χωρίς να το ζητήσεις είναι και ένα είδος κλοπής. 4χλμ έξω από μανταμαδο βρήκα στον άσφαλτο 1 ολόφρεσκο κόκκινο-ροζ-ασπρο μπουμπούκι… εντελώς απείραχτο λες και μόλις το αγόρασε κάποιος..?! το έπιασα και το πήγα στην εικόνα.
Είναι πάντως μοναδική εμπειρία αυτή η διαδρομή το κάνω κάθε χρόνο και μπορώ να πω ότι όσο ζω και έχω δυνάμεις θα το κάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-05-08, 20:14
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

όντος είναι πολύ ωραία διαδρομή! Εγώ όπως σου είπα την έκανα πέρσι αλλά μόνον την μισή λόγο προβλήματος υγείας μιας κοπέλας της παρέας...
Και φέτος στεναχωρέθηκα που δεν μπόρεσα να έρθω, ελπίζω όμως του χρόνου να μπορέσω και να πάμε! Πραγματικά αξίζει!
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-05-08, 20:52
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raistlin
όντος είναι πολύ ωραία διαδρομή! Εγώ όπως σου είπα την έκανα πέρσι αλλά μόνον την μισή λόγο προβλήματος υγείας μιας κοπέλας της παρέας...
Και φέτος στεναχωρέθηκα που δεν μπόρεσα να έρθω, ελπίζω όμως του χρόνου να μπορέσω και να πάμε! Πραγματικά αξίζει!
Έτσι και αλλιώς έτυχε αναποδιά μιας και εγώ πήγα μια μέρα νωρίτερα από παραμονή λόγο δουλειάς… Γιαυτο του χρόνου ποιο οργανωμένοι.. Όσο για την αλεπού, στην Αγγλία ζουν με της αλεπούδες και εννοώ ότι κυκλοφορούν αδέσποτες όπως εμείς έχουμε γάτες μέσα στην πόλη η χωριό!.
Ουδέ ποτέ άκουσα να ουρλιάζουν. Εκτός αν είναι άλλη ράτσα..
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-05-08, 22:29
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Συμβαίνουν αυτά! Την επόμενη φορά όμως θα πάμε!
Κοίτα δεν την είδα να ουρλιάζει μπροστά μου αλλά υπέθεσα επιδή την είδα πολλές φορές, και μια φορά που πήγαινα βράδυ και μόνος στο βουνό (είχα βρεί ένα μέρος όπου η θέα στην πόλη ήταν τέλεια) βγήκε απότομα από έναν θάμνο και χτύπησε τα πόδια μου...ένα μάυρο πράγμα είδα μόνο μες στο σκοτάδι,θυμάμαι χεσ...κα πάνω μου και γύρισα πίσω με τη μία...λες να μην ήταν αλεπού τελικά αυτό που ούρλιαζε...?!
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-05-08, 18:35
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raistlin
Συμβαίνουν αυτά! Την επόμενη φορά όμως θα πάμε!
Κοίτα δεν την είδα να ουρλιάζει μπροστά μου αλλά υπέθεσα επιδή την είδα πολλές φορές, και μια φορά που πήγαινα βράδυ και μόνος στο βουνό (είχα βρεί ένα μέρος όπου η θέα στην πόλη ήταν τέλεια) βγήκε απότομα από έναν θάμνο και χτύπησε τα πόδια μου...ένα μάυρο πράγμα είδα μόνο μες στο σκοτάδι,θυμάμαι χεσ...κα πάνω μου και γύρισα πίσω με τη μία...λες να μην ήταν αλεπού τελικά αυτό που ούρλιαζε...?!

Δεν ξέρω τι να σου πω!! Πάντως υπάρχουν πολλών ειδών ράτσα γάτες αλλά όλες νιάου νιάου κάνουν ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ
Εννοώντας ότι αν ούρλιαζε η αλεπού που είδες και υπέθεσες ότι ίσως αυτή το έκανε.. Σίγουρα θα είχα ακούσει έστω μια(1)!! Όλο αυτό το διάστημα. Για να σου δώσω να καταλάβεις, όπως εδώ βλέπουμε της γάτες παντού και μερικές φορές μας τρομάζουν πηδώντας έξω από σκουπιδοτενεκέδες κτλ!! Έτσι είναι και εκεί! Τουλάχιστο Southern που ζούσα εγώ. Απλά είναι ποιο θορυβώδη στην κινήσεις τους μιας και είναι πολύ ποιο ογκώδη. (εννοώντας για παράδειγμα όταν πηδά έξω από σκουπιδοτενεκέ.. Νομίζεις ότι άνθρωπος είναι μέσα!! ΧΑΧΑΧΑ.) * μου έχει συμβεί 2-3 φορές να τρομάξω σε βαθμό πανικού. Αλλά είναι ευγενικά ζώα.. δεν πειράζουν και μερικές φορές απλά κάθονται και σε κοιτάζουν στα μάτια σε απόσταση αναπνοής, εάν τρως κάτι, μήπως και τους δόσεις λίγο! Άλλα ζώα που ζουν ανάμεσα τους είναι πολλοί σκίουροι και γλάροι (πολύ μεγαλύτεροι και τους αποκαλούν sea rats) οι οποίοι κατασπαράσσουν όλα τα σκουπίδια και χ…ν παντού.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 17-05-08, 19:15
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Για διάβασε εδώ… ίσως σου θυμίσει κάτι αυτό!.

http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=3516
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 17-05-08, 21:07
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ermhs
Πάντως υπάρχουν πολλών ειδών ράτσα γάτες αλλά όλες νιάου νιάου κάνουν ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ
:-) σ'αυτό έχεις δίκιο! Όμως επιδή στο παρελθόν είχα ακούσει εκφράσεις του τύπου, <το ουρλιαχτό της αλεπούς> έτσι το συνδίασα...
Όμως και οι γάτες εκτός του συνηθισμένου νιαουρίσματος όπως ειπώθηκε και πριν βγάζουν και άλλους είχους σε περιπτώσεις ζευγαρόματος η τσακωμού...Δεν ξέρω, τι να πω ίσως έτσι και οι αλεπούδες όταν τσακόνονται ή ζευγαρόνουν να βγάζουν κι άλλους ήχους...!
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.