Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προβλήματα Τεχνικής Φύσεως και Συντονισμού

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Θέλουμε να γνωρίζουμε την ηλικία των συνομιλητών μας ;
ΝΑΙ 78 67,24%
ΟΧΙ 38 32,76%
Ψήφισαν: 116. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 05-07-08, 12:46
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Γιατί βρε Λουξ με έχεις πάρει με κακό μάτι; Μιλάς σαν να συνηθίζω να μπαίνω και να σας ξενερώνω όταν έχετε νέες ιδέες... (καμία παρεξήγηση ε...)
Ως προς την πρόταση σου, πιστεύω ότι εφόσον είναι δυνατό για κάποιο μέλος να μπει στη λίστα μελών και να τσεκάρει μία ηλικία που αναζητεί, τότε επί της ουσίας το ζήτημα του είναι ήδη λυμένο. Παράλληλα, δεν είναι υποχρεωτική σε καμία περίπτωση, μιας και το κάθε μέλος αποφασίζει για το αν θα γράψει την ηλικία του ή όχι, ενώ η σχετική του απόφαση δεν επηρεάζει την αποδοχή του στην κοινότητα από τη μηχανή του φόρουμ.
Τώρα, η πρόταση σου να εμφανίζεται σε κάθε post η ηλικία του μέλους, προσωπικά με βρίσκει αδιάφορο προς αντίθετο (πόσο μάλλον όταν μπορείς να πάρεις την εν λόγω πληροφορία εύκολα με έναν πιο διακριτικό τρόπο). Δεν γνωρίζω αν κάτι τέτοιο είναι εφικτό προγραμματιστικά στο φόρουμ μας, όμως μπορώ να μάθω σύντομα μιλώντας με τον τεχνικό της ομάδας G (nocturnal).
Επί της ουσίας όμως, προσωπικά θα συμφωνούσα με τη δυνατότητα κάθε μέλος να αποφασίζει τι θα εμφανίζεται στα posts του (π.χ. τόπος, ηλικία, κ.λπ.) και όχι να "αναγκάσουμε" όλα τα παλιά μέλη να αποδεχτούν μία τέτοια αλλαγή ή να μπουν στη διαδικασία να "βγάλουν" ή να "πειράξουν" την ηλικία τους στην ταυτότητα τους. Κάτι τέτοιο θα ήταν το ιδανικό για εμένα, αν και από τεχνικής άποψης είναι πολύ πιο δύσκολο.

Σαφώς όμως και χαιρετίζω τη ψηφοφορία, μιας και είναι καλό να σφιγμομετρήσουμε το τι πιστεύουν τα μέλη μας ανεξαρτήτως αν μία τέτοια αλλαγή είναι εφικτή (από άποψη χρόνου και τεχνικών θεμάτων). Οπότε, ας δώσουμε κάποιο χρόνο ώστε να συμμετέχουν και άλλα μέλη στη συζήτηση και εδώ είμαστε για αλλαγές εφόσον είναι εύκολες και αξίζουν το χρόνο που θα αφιερώσουμε.

Φιλικά,
Νίκος.
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-07-08, 12:47
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

viktor
δεν προτείνω να γίνει υποχρεωτικά απλά να συμπεριληφθεί ως πεδίο που οποίος θέλει να το συμπληρώνει (αλλά να φαίνεται πάνω δεξιά της δημοσίευσης του όπως ο τόπος και τα ποστ για λόγους ευκολίας ) ...

όπως τόνισες και γω δε την έχω αλλά την είχα κάποτε (άσε που την άλλαζα καθημερινά ώστε κάθε πρωί να αναγεννάμε και να γράφω φρέσκα αλλά και για να έχω γενέθλια ώστε να μαζεύω ευχές καθημερινά ) κάποιοι θα το θυμούνται ίσως .

Σεβόμενος την αγωνία των συντονιστών ώστε να μη γίνει μόδα και το κάνουν και άλλοι όμως ,απάλειψα εντελώς την ημερομηνία .

στην ουσία με τους ολίγους είμαι πάντα
σκοπός είναι να αναθεωρήσεις και να το δεχτείς και συ και όλοι οι ΟΧΙ με τη καρδιά τους και μόνο για λόγους ευκολίας .
Αλλιώς δεν έχει ουσία . ΟΧΙ να γίνει επειδή το θέλουν οι πολλοί ντε και καλά ...
Εξάλλου έχει ήδη αρχίσει μια όμορφη κουβέντα ....
Όπως προείπα δε πιστεύω ότι θα γίνει ούτως η άλλως .

ελα νικο κανω εντιτ για δε σε προλαβα !
καμμια παρεξηγηση φιλε λεγε οτι θες

απλα να συπμληρωσω πως εμεις οι διφορουμενοι πολλες φορες εχουμε διαφορετικες απαντησεις αναλογα τη περισταση ..
και θα θελαμε να διευκολυνομαστε κατα καποιο τροπο .
αυτο μονο .

φιλικα


@
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LuX : 05-07-08 στις 12:55
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-07-08, 13:43
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Προεπιλογή

εμένα με κάλυψε απόλυτα ο Viktor_Belenko και +φωνώ μαζί του σε όλα.

Από την άλλη, ό,τι και αν αποφασιστεί οκ, κανένα πρόβλημα. ΄Ετσι και αλλιώς η ημερομηνία γέννησης φαίνεται στα προφίλς των μελών.

Ίσως θα ήταν και κακλύτερο να υπήρχαν και άλλες επιλογές ώστε μετά το κάθε μέλος να αποφασίζει τί να έχει εμφανές στο status του και τί όχι.

Anyway...

Και μία συμβουλή: Μην ντρέπεστε να λέτε όνομα ή ηλικία! Εδώ τόσα και τόσα άλλα μπορούν να αποκαλυφθούν μέσα net, σε αυτά κολλάμε;
__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-07-08, 14:02
Το avatar του χρήστη Grigorios o Ellhn
Grigorios o Ellhn Ο χρήστης Grigorios o Ellhn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2006
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή ----

ΝΑΙ!! Γιατί κάτι αληθινό και ούτως ή άλλως ισχύον, δεν υπάρχει λόγος να κρύβεται
__________________
1. "....τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι."
2. " Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα...."
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-07-08, 14:15
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή οχι

Δεν ξέρω αν είναι χρησιμότερη εδώ η γνώση της ηλικίας ή της βιβλιογραφίας κάποιου.

Εγώ, πάλι, βρήκα το σαιτ από τα ποστ ενός 17χρονου με ενδιαφέρων ονειρικές εμπειρίες.

Συμπερασμα ... εξαρτάται από το θέμα και μόνο αν μας αφορά η ηλικία κάποιου ή η βιβλιογραφία του ή οι εμπειρίες του και το είδος τους.

Τώρα αν κάποιος συμμετέχει σε θέματα που προυποθέτουν μεγάλη βιβλιογραφία και πολλές εμπειρίες ... ζωής (και όχι μεταφυσικές) τότε καλά θα κάνει να αναφέρει την ηλικία του. Προσωπικά αν δεν το κάνει τον κρίνω αυστηρά και δεν παίρνω σοβαρά τα επιχειρήματα του. Εξαρτάται όμως από το τι υποστηρίζει , ποιο το είδος του θέματος κτλ.

Ελευθερία προτείνω λοιπόν και καθένας ας αναλάβει τις ευθύνες για τον εαυτό του. Προσωπικά έβαλα την ηλικία μου στο προφίλ μολις ένοιωσα λίγο άνετα στο φόρουμ , κυρίως για τον λόγο ότι κάποιος με αστρολογικές γνώσεις θα μπορούσε να μελετήσει το χάρτη μου και ίσως μου έλεγε κάτι χρήσιμο από τα πολλά που σίγουρα μου διαφέυγουν και σχετίζονται με αυτόν. Τζίφος προς το παρόν.

Τώρα ίσως το έκανα και γιατί απαιτούσα περισσότερο σεβασμό ... από μέλη με μέσο όρο ήλικίας 20-25 χρόνια μικρότερης της δικιάς μου. Αυτό δεν δείχνει όμως αυτοκυριαρχία ... Μάλλον εγωισμό δείχνει το να απαιτείς σεβασμό.

Τέλος πάντων αν ήταν έτσι .... ελπίζω να το έχω ξεπεράσει τώρα πια.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-07-08, 16:25
Το avatar του χρήστη libero
libero Ο χρήστης libero δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-06-2008
Περιοχή: ...πολη
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω με τον Viktor_Belenko, αλλά σε αντίθεση με τον/την alet, ψηφίζω "όχι".
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LuX
Έκανα τη πρόταση για λόγους ευκολίας και όχι για καταγραφή των προσωπικών δεδομένων του καθενός μας .
Απλά προχθές ήθελα να απαντήσω σε κάποιον και η απάντηση που σκόπευα να δημοσιεύσω θα ήταν διαφορετική ανάλογα με την ηλικία του , πήγα στο προφιλ του αλλά δεν βρήκα τίποτα .
Θα του απαντήσεις απλά, όπως σε έναν συνομήλικό σου. Δηλαδή αν ήταν 99 χρονών θα του μιλούσες με το σεις και το σας?

Το ποιο πιθανό είναι να συμβεί το παρακάτω που έγραψε ο Viktor_Belenko:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Viktor_Belenko
Το αντίστροφο του παραπάνω, έχει αποδειχθεί άπειρες φορές ότι πολλοί τείνουν να "πατάνε" πάνω στην ηλικία ενός άλλου μέλους είτε για να τον απαξιώσουν (συνήθως) είτε για να τον επικαλεστούν ως "αυθεντία".
Συχνά “πατάνε” και στον αριθμό των μηνυμάτων, αλλά μάλλον δεν γίνεται να αλλάξει αυτό.

Νομίζω πως η εμφάνιση του φύλου είναι πιο χρήσιμη, μιας και υπάρχουν nicknames από τα οποία είναι δύσκολο να προσδιοριστεί.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ποσειδώνιος
Συμπερασμα ... εξαρτάται από το θέμα και μόνο αν μας αφορά η ηλικία κάποιου ή η βιβλιογραφία του ή οι εμπειρίες του και το είδος τους.
Τι εννοείς???
Postάρουν και εξωγήινοι στο metafysiko;
__________________
Ubi Dubium, Ibi Libertas
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-07-08, 19:30
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Εγω παλι θα προτεινα να μεταβειτε στο ηδη υπαρχον http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=2074 και οσοι εχουν τη θεληση μπορουν να γνωστοποιησουν την ηλικιακη τους ομαδα αλλα και την ιδια την ηλικια τους εαν το επιθυμουν!
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-07-08, 19:42
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice
Εγω παλι θα προτεινα να μεταβειτε στο ηδη υπαρχον http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=2074 και οσοι εχουν τη θεληση μπορουν να γνωστοποιησουν την ηλικιακη τους ομαδα αλλα και την ιδια την ηλικια τους εαν το επιθυμουν!
Εκει εξαφανιζεται...
δεξια σε καθε ποστ ειναι ορατο συνεχεια
και ανανεωνεται !

τελος παντων δε ξερω , μια προταση ειναι ....
αν γινεται ευκολα παντως θα ηταν βολικο


@
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-07-08, 20:30
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από libero

Τι εννοείς???
Postάρουν και εξωγήινοι στο metafysiko;
Εννοώ το είδος της εμπειρίας. Δηλαδή αν κάποιος είναι γκουρού στο καράτε πχ και δηλώνει ότι ξέρει τα πάντα ... εκεί έχει σημασια η ηλικία του.
Για κάποιον όμως που βιώνει μια μεταφυσική εμπειρία δεν μετρά η ηλικία. Ορισμένα άτομα έχουν ικανότητες ελέγχου του ονείρου ή αστρικής προβολής ή μαντικές ικανότητες κτλ και αυτά ισχύουν από όσο είναι μικρά παιδιά. Εκεί δεν με ενδιαφέρει η ηλικία τους αρκεί να μπορούν να εκφράζονται μόνο καλά για να τους καταλαβαίνω τί λένε ή τι εννοούν.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-07-08, 07:18
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

libero
μέχρι να σου προτείνει κάποιος 99χρονος να του μιλάς στον ενικό το βρίσκω πολύ φυσιολογικό να του μιλάς με το σεις και με τα σας !

και μόνο αυτή σου η πρόταση προδίδει την ηλικία σου η τουλάχιστον τον «ελαφρύ» τρόπο σκεψης σου.
Χωρίς βεβαίως να θέλω να σε προσβάλω το "σεις & σας " είναι κάτι που ΣΥΝΗΘΩΣ μπορεί να το καταλάβει κάποιος ο οποίος έχει κάνει αρκετούς κύκλους γύρω απ τον ήλιο.
Ένας νεαρός οδηγούμενος συνήθως απ το πάθος και τη παρόρμηση σε κάθε του κίνηση η άποψη είναι φυσικό να σκέφτεται διαφορετικά .

Επειδή αυτό είναι κάτι το πραγματικό οπότε και ορατό (όπως στη περίπτωση σου)
ειδικά σε κάποιον που το έχει συνειδητοποίηση και πολύ περισσότερο ζήσει (όπως στη περίπτωση μου ) είναι δυνατό να απαντά με διαφορετικό τρόπο σε κάποιον νεαρό απ ότι σε κάποιον μεγαλύτερο .
Δεν εννοώ πως η απάντηση θα είναι διαφορετική δλδ άλλη , απλά ο τρόπος απάντησης αλλάζει ώστε να γίνει ευκολότερα κατανοητή από τον νεαρό η τον μεγαλύτερο αντίστοιχα . Διότι άλλα τα βιώματα του ενός και άλλα του άλλου.

για παράδειγμα
σκεφτείτε πόσοι από εσάς τους μεγαλύτερους όταν σας έλεγε ο πατέρας σας κάτι κυρίως συμβουλευτικό σκεφτόσασταν από μέσα σας... "έλα μωρέ πατέρα τι μου λες τώρα , που ζεις...."
και πόσοι από εσάς τώρα που μεγαλώσατε η γίνατε πατέρες και φέρνετε στη σκέψη σας εκείνη τη συμβουλή του πατέρα σας να λετε ..."αχχ πόσο δίκιο είχες ρε πατέρα" !

είναι εντελώς τελείως φυσιολογικό να συμβαίνει κάτι τέτοιο και το σίγουρο είναι πως δε μειώνει κανέναν.

Άλλωστε υπάρχει και η σχετική παροιμία που λεει
« εκεί που ήσουν ήμουνα και δω που είμαι θα ρθεις».

Λίγοι είναι τελικά αυτοί που τη γλιτώνουν και δε πάνε..... κυρίως λόγω ατυχήματος αρρώστιας η απερισκεψίας .


@
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.