Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Πλανήτης Γη Online > Το ανεξήγητο στο διαδίκτυο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-12-08, 19:57
Το avatar του χρήστη NAVMAN
NAVMAN Ο χρήστης NAVMAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή Μια διαφήμιση που τα λέει όλα

Χωρίς σχόλια:

http://www.youtube.com/watch?v=Hi7ezsXCU8Q
__________________
coinsmania
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-12-08, 09:30
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Οπως τα λες (ή μαλλον δεν τα λες!) ειναι αγαπητε NAVMAN. Μερος της θεματολογιας του χωρου εχει δυστυχως γελοιοποιηθει μεσα απο τους λεγομενους τηλε-ελλαδεμπορους οι οποιοι υποτιμουν καθημερινα τη νοημοσυνη των αδαων συνηθως ανθρωπων που τους παρακολουθουν.
Για αυτο καλυτερα βαλτε κανα Discovery ή History Channel, υπαρχουν εκπληκτικα "εναλλακτικα" ντοκυματερ απαλλαγμενα απο ιδεολογικα κατευθυνομενες μπαρουφες!
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-12-08, 16:53
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

βεβαια για να μην ξεχνιομαστε,η nova εχει και την εξης διαφημιση:
http://www.youtube.com/watch?v=yS2mz...eature=related

η παραπανω διαφημιση,ειρωνευεται φυσικα ολα τα μεγαλα καναλια,τα οποια απο το πρωι εως το βραδυ προβαλλουν τετοιου ειδους σειρες και οπου η τηλεθεαση χτυπαει κοκκινα!

εδω θελω να τονισω οτι οι 2 αυτες διαφημισεις εχουν μεγαλη διαφορα,οχι για την nova που θελει να διαφημιστει,αλλα για την δικη μας κριση.

στην πρωτη περιπτωση,εκπομπες του στυλ λιακοπουλου δινουν το ερεθισμα στον κοσμο να ασχοληθει με κατι παραπερα απο την καθημερινοτητα και να αναρωτηθει.μπορει τα επιχειρηματα που χρησιμοπουν οι εκαστοτε παρουσιαστες να ειναι για κλαματα,ο κοσμος ομως ξεκιναει την ερευνα του και ανακαλυπτει.δεν ειναι απαραιτητο να υιοθετησει τις αποψεις των παρουσιαστων.

στην δευτερη περιπτωση,νομιζω οτι δεν χρειαζονται σχολια.η αποβλακωση σε ολο της το μεγαλειο

επισης να υπενθυμισω οτι <<μεταφυσικες εκπομπες>>γινονται σε μικρα καναλια,τα οποια στερουνται τηλεθεασης.συνηθως τα εχουμε αποθηκευμενα στην τηλεοραση μας σε ασχετα σημεια,οπου και δεν θυμομαστε ακριβως(σε αντιθεση με τα μεγαλα καναλια που τα αποθηκευουμε απο το 1 εως το 9 του τηλεκοντρολ).αυτο για μενα σημαινει ΕΠΙΛΟΓΗ και οχι ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ οπως γινεται στα μεγαλα καναλια.

τελος θα ηθελα να σχολιασω την παρακατω προταση
Παράθεση:
Μερος της θεματολογιας του χωρου εχει δυστυχως γελοιοποιηθει μεσα απο τους λεγομενους τηλε-ελλαδεμπορους οι οποιοι υποτιμουν καθημερινα τη νοημοσυνη των αδαων συνηθως ανθρωπων που τους παρακολουθουν
ειναι γνωστο οτι υπαρχουν πολλες αντιθετες αποψεις στον χωρο του μεταφυσικου.ο καθενας πιστευει σε κατι δικο του,το οποιο και φυσικα ειναι αναποδεικτο,τουλαχιστον με τα κριτιρια της επιστημης.οποτε κατα την γνωμη μου,ο ορος <<γελοιοποιηση>>δεν ειναι ορθος.ειδικα οταν γινονται λαθη σαν και αυτο:http://www.metafysiko.gr/forum/showp...4&postcount=12

Ααα!!παραλιγο να το ξεχασω!!κατι αντιστοιχο για κατευθυνομενες ιδεες και σκοπιμοτητες,εχει ειπωθει και εδω:http://www.metafysiko.gr/forum/showp...&postcount=613
ισως να σου διεφυγε,οποτε το θυμιζω διοτι με ενδιαφερει η απαντηση σου

ευχαριστω
και πολλες ευχες σε ολους σας,με πρωτη και καλυτερη την υγεια
__________________
Αλλαι μεν βουλαί ανθρώπων,
άλλα δε Θεός κελεύει.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-12-08, 08:53
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Παράθεση:
στην πρωτη περιπτωση,εκπομπες του στυλ λιακοπουλου δινουν το ερεθισμα στον κοσμο να ασχοληθει με κατι παραπερα απο την καθημερινοτητα και να αναρωτηθει.μπορει τα επιχειρηματα που χρησιμοπουν οι εκαστοτε παρουσιαστες να ειναι για κλαματα,ο κοσμος ομως ξεκιναει την ερευνα του και ανακαλυπτει.δεν ειναι απαραιτητο να υιοθετησει τις αποψεις των παρουσιαστων.
Εαν κατ' εσε αγαπητε φιλε μου οι ανθρωποι που θελησε να γελοιποιησει η διαφημιση της nova (εσυ απο οτι καταλαβα "επιασες" και εναν) "χριζονται" οι καταλληλοι για να δωσουν ερεθισματα, τοτε νομιζω πως οι διαδικτυακοι ιστοτοποι, τα διαφορα περιοδικα ή οι διαφορες ομαδες ερευνας που υπαρχουν και δρουν περιττευουν, μιας και απο οσο γνωριζω μονο τον χλευασμο τους απολαμβανουν (οι πρωτοι). Αυτο συμβαινει διοτι ειναι πασιγνωστο οτι το "target group" των τηλε-ελλαδεμπορων αφορα κυριως ηλικιες ανω των 40-50 ετων, που περνουν ωρες μπροστα στην τηλεοραση και κατα συντριπτικη πλεοψηφια δεν ειχαν ποτε τους καμια επαφη με θεματα πνευματικης αναζητησης. Γι'αυτο αλλωστε και ουδεις θα βρει διαφημισεις ή αρθρα των τυπων αυτων σε εντυπα η διαδικτυακους τοπους πνευματικης αναζητησης (που με τη σειρα τους ανηκουν σε ανθρωπους που εχουν μια αλφα σχεση με τον "χωρο").

Εαν εσυ φιλε μου πιστευεις οτι υπαρχουν βιβλια που ονομαζονται χαλκινα ή ονομαζεις τα χειρογραφα της Ν. θαλασσας χαλκινα, δικαιωμα σου. Βιβλια με τον προσδιορισμο "χαλκινα" στη διεθνη ορολογια, δεν υπαρχουν. Τι να κανουμε;

Το 2ο link που εδωσες δεν εχει καμια απολυτως σχεση με αυτα που συζηταμε εδω. Δεν μπορουμε να συγκρινουμε μεμονωμενα περιστατικα οπου μια συζητηση σε ενα thread ενος φορουμ μπορει να ξεφυγει, με τις κατευθυνομενες ιδεολογικοπολιτικοθρησκευτικες αντιληψεις που προωθουνται μερα νυχτα απο καναλια σχεδον πανελληνιας εμβελειας...

Ανακεφαλαιωνοντας, η διαφημιση της Nova χτυπαει καμπανακι κυριως για αυτους που βρισκονται στο τιμονι καθε φορεα που προωθει με καποια σοβαροτητα φαινομενα πνευματικης φυσης... Στην Αγγλια και στην Αμερικη τα θεματα αυτα προωθουνται με papers και εδω φτασαμε να δινουμε ερεθισματα με τα "νεκροταφεια εξωγηινων" κατω απο την αρχαια Ολυμπια... (sic)
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 28-12-08 στις 08:54
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-12-08, 13:28
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

φιλε beetlejuice,η δεν εξηγηθηκα καλα, η αδυνατεις να καταλαβεις.σημερα ο κοσμος <<ενημερωνεται>>κατα κυριο λογο,απο το ιντερνετ και την τηλεοραση.δυστυχως οι περισσοτεροι χρηστες του ιντερνετ ασχολουνται με τα facebook κτλ(πλεον και σε μεγαλυτερες ηλικιες),ενω τους τηλεθεατες τους αφηνω ασχολιαστους,αφου πυκνα συχνα δημοσιοποιουνται τα στατιστικα τηλεθεασης.

πως λοιπον θα δωσουν τα περιοδικα του χωρου το ερεθισμα στην πλειοψηφια του κοσμου?φυσικα και δεν συγκρινω την ποιοτητα των περιοδικων η και του φορουμ μας,με την εκπομπη και τα βιβλια του καθε λιακοπουλου.ομως σκεψου...σε τι ποσοστο απευθυνεται ο καθενας!!ακομα και να <<ερεθισει>>τους ανθρωπους 40 και 50 ετων που αναφερεις,δεν ειναι κατι το ευχαριστο?εξαλλου μην ξεχναμε πως,οπως ο καθε τηλεεμπορακος εχει σαν σκοπο το κερδος,ετσι και τα περιοδικα του χωρου δεν δουλευουν για την ψυχη της μανας τους.

για να μην τα πολυλογω,κατα την προσωπικη μου αποψη παντα,ειναι χιλιες φορες προτιμοτερο να βλεπει ο τηλεθεατης τον λιακοπουλο,παρα την μαρια την ασχημη!ποτε δεν ειπα οτι ο καθε λιακοπουλος ειναι περισσοτερο αξιοπιστος απο τα περιοδικα του χωρου.διαφωνεις σε αυτο?

οσον αφορα τα χειρογραφα της νεκρας,εγω απλα ειχα ρωτησει αν εχουν καποια σχεση με τα λεγομενα χαλκινα,δεν ηξερα ουτε πιστευα κατι.βιαστηκες ομως να μου απαντησεις,γιαυτο και το λαθος,αφου γνωριζες το ειδος της αποριας μου.με ενα απλο search στο google,πηρα την απαντηση μου.
οποτε μην μου λες οτι ειναι δικαιωμα μου να πιστευω το ο,τι ειρωνικα.πιστευω το σωστο,το οποιο ειναι οτι μερικα απο τα χειρογραφα της νεκρας,ειναι γραμμενα πανω σε χαλκο,αρα θα μπορουσα να τα αποκαλεσω και χαλκινα.ειναι το ιδιο και το αυτο.

τελος,θα συμφωνησω οτι το λινκ που σου εθεσα περι σκοπιμοτητων,ειναι εκτος του παροντος θεματος,απλως ηταν μια ευκαιρια να σου θυμισω οτι ειχες αφησει αιχμες, τις οποιες ενιωσα οτι αφορουσαν κι εμενα

οσο για μενα,η κυρια ενασχοληση μου με το μεταφυσικο,προερχετε μεσα απο το παρων φορουμ,οπως και απο γνωστα περιοδικα του χωρου.δεν εχω σηκωθει ακομα,απο καρεκλες,ντιβανια,πολυθρονες,κρεβατια για να παραγγειλω τηλεβιβλια.δεν αποκλειεται ομως να το κανω και αυτο,αφου για να εχεις ολοκληρωμενη αποψη,θα πρεπει να εχεις και τα σωστα κριτηρια
__________________
Αλλαι μεν βουλαί ανθρώπων,
άλλα δε Θεός κελεύει.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-12-08, 14:53
Το avatar του χρήστη NAVMAN
NAVMAN Ο χρήστης NAVMAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από no slave
... ακομα και να <<ερεθισει>>τους ανθρωπους 40 και 50 ετων που αναφερεις,δεν ειναι κατι το ευχαριστο? ...
Όχι φίλε μου, δεν είναι. Άλλο παίρνω ένα ερέθισμα να ψαχτώ λιγάκι και άλλο αποβλακώνομαι. Αυτοί όλοι το μόνο που κάνουν είναι να διαβάζουν τα παραμυθάκια του καθένα και να βγαίνουν παραέξω και να παριστάνουν την κιβωτό της γνώσης. Πήγα προ ημερών σε ένα μαγαζί να πάρω παπούτσια και μπαίνει μέσα ένας τύπος, φίλος του αφεντικού, και λέει «το έχεις αυτό;», ζήτησε ένα βιβλίο του λιακό για την οικονομική κρίση της Αμερικής, απ όσο κατάλαβα,. Κάνει μία έτσι ο μαγαζάτορας και βγάζει τα άπαντα του λιακό και του λέει πάρτο. Και ακολουθεί η εξής στιχομυθία:

Φίλος μαγαζάτορα: που τα ήξερε πριν ακόμα γίνουνε;
Μαγαζάτορας: άσε, μην την ψάχνεις.

Εγώ κρατιόμουν να μην πέσω κάτω από τα γέλια αφού και το ύφος τους ήταν λίγο συνωμοτικό. Να μην αναφερθώ στην δίκη του bloger και πάρει άλλη διάσταση το θέμα.
__________________
coinsmania
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-12-08, 16:03
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

αυτο ισχυει για σενα,φιλε NAVMAN.για σενα που εισαι μελος τουτου εδω του φορουμ,που ψαχνεσαι και ερευνας,που εχεις στο φιναλε μεταφυσικες ανυσηχιες.ολοι εμεις εδω μεσα,δεν πιστευουμε στην πραγματικοτητα των 5 μας αισθησεων.ολοι μας εχουμε ενδειξεις,ειτε για εξωγηινους,ειτε για εκτη αισθηση,ειτε για θεους,ειτε..ειτε...ειτε.

ο περισσοτερος κοσμος ομως φιλε μου,δεν τις εχει.και αν τις εχει,δεν τις ερευνα ,για ενα περιεργο τροπο.σκεψου ποσοι πιστευουν σε φαντασματα και ποσοι απο αυτους εψαξαν απο ενδιαφερον την υπαρξη τους.οσοι το εκαναν,ειναι μαλλον μελη του φορουμ μας,η αναγνωστες αναλογων περιοδικων.οι υπολοιποι που ειναι και η πλειοψηφια?

ξερεις ποσοι φιλοι μου με εχουν επισκευτει την ωρα που διαβαζω η θετω ποστ στο φορουμ?ξερεις τι μου λενε ολοι τους?<<τι βλακειες καθεσαι και βλεπεις,βαλε να δουμε κανα γκομενακι>>.και ξερεις γιατι?γιατι κανενας τους δεν ειναι ψιλιασμενος,νομιζουν οτι ολα ειναι ετσι οπως τα βλεπουν.λεφτα,αμαξια,σπιτια,γυναικες,μπουζουκια.αυ τα εχουν αξια.νομιζουν οτι οι τραπεζες ειναι καλες,αφου οταν εχουμε αναγκη,εκεινες μας βοηθανε.ποιος φιλος θα σου δανειζε στην αναγκη?η τραπεζα ομως το κανει.βγαλε λοιπον και κανα 2 πιστωτικες,ετσι οταν δεν μπορεις να αγορασεις τα prada παπουτσακια,θα στα παρει η τραπεζα.

και ομως...ξερεις ποσοι απο αυτους,μολις ειδαν τον λιακοπουλο(μονο αυτον ξερω)αρχισαν να αναθεωρουν?μη φοβασαι,κανεις δεν πιστεψε στα νεφελιμ και τα τερατακια.ολοι αναρωτηθηκαν και ειδαν οτι κατι δεν παει καλα σε αυτον τον κοσμο.μπορει το αφεντικο να μην λεγεται μαλτσεχ,αλλα ροκφελερ.το θεμα ειναι οτι συνηδητοποιησαν οτι υπαρχει το αφεντικο αυτο και οτι οι κυβερνησεις παγκοσμια ειναι απλα μαριονετες.κανεις δεν κρατησε τις λεπτομερειες αλλα την ουσια.

τελος να σου πω πως ολοι εμεις εδω μεσα,οπως και οι δημοσιογραφοι-ερευνητες των περιοδικων του χωρου,εχουμε και απο μια αποψη.κανεις μας ομως δεν μπορει να την αποδειξει.ευκολα ομως ισοπεδωνουμε τον αλλο που λεει κατι παραξενο αλλα και αναποδεικτο.ΠΟΤΕ δεν ειπα οτι υιοθετω την αποψη του καθε λιακοπουλου.το μονο που κανω ειναι να προσπαθω να αντλησω τα οποια θετικα υπαρχουν,ετσι ωστε να μην γινομαι ισοπεδωτικος.εσυ φιλε NAVMAN γιατι ανοιξες αυτο το θεμα?δεν ηθελες να ισοπεδωσεις?
__________________
Αλλαι μεν βουλαί ανθρώπων,
άλλα δε Θεός κελεύει.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-12-08, 16:10
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Θα μου επιτρέψετε να γράψω κάποια πράγματα για το θέμα αυτό μια και είμαι
<<στους ανθρωπους 40 και 50>> και λιγο παραπάνω...

Διαφημίσεις διαφόρων ειδών κάθε πνευματικής αναζήτησης υπήρχαν και θα
υπάρχουν....
Πιστεύω πως η αναζήτηση (η όποια αναζήτηση) πληροφορίας με σκοπό πάντα
την γνώση με σκοπό την επίγνωση διαφέρει διαφέρει απο την γνώση που έχει
σαν σκοπό τον δογματισμό...
Πως προέρχεται αυτός ο δογματισμός ?????
Μα όταν αναφέρω (εγώ ας πούμε) πως γνωρίζω και διαμορφώνω αυθεντικά
κείμενα (μέρος αυτων πάντα) κατά τις δικές μου επιθυμίες...

Δυστυχώς πολλοί απο εμάς έχουμε (και εγώ βεβαια) πέσει σε αυτήν την παγίδα
χωρίς να ανατρέξουμε στα αυθεντικά κείμενα...

Σε αυτό που αναφέρει ο φίλος beetlejuice περί "χαλκινων βιβλίων" που ήλθε
στο νού το σχετικό θέμα του ΤΡΑΧΩΝΙΟΥ το χαρακτηριζόμενο και ώς
απάτη....
Μέχρι και φωτό παρουσιάσανε κάποιοι απο την Κυπρο του Αγίου Γεωργίου του
Χοζεβίτη !!!!!!!!!! που βεβαια ήταν πλαστή...
Αλλά υπάρχη μια λεπτομέρια που λέχθηκε απο τα κανάλια αλλά μάλλον λίγοι
το πρόσεξαν...
Η όλη κατάσταση εκεί έγινε απο κάποιους κυπριους μοναχούς που
εκδιώχθηκαν απο το Αγιο Ορος και ήταν μαζι με τον γνωστο σε όλους μας
Εφραίμ....

Νομίζω πως όλοι μας καταλαβαίνουμε το τί γίνεται....
Καλό θα είναι για την όποια γνώση να την ελεχγουμε...

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-12-08, 18:26
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NAVMAN
Όχι φίλε μου, δεν είναι. Άλλο παίρνω ένα ερέθισμα να ψαχτώ λιγάκι και άλλο αποβλακώνομαι. Αυτοί όλοι το μόνο που κάνουν είναι να διαβάζουν τα παραμυθάκια του καθένα και να βγαίνουν παραέξω και να παριστάνουν την κιβωτό της γνώσης.
Αυτό ξαναπές το....

Παρόμοια περιστατικά συναντάω καθημερινά (τώρα τελευταία ειδικά..., δεν ξέρω γιατί) στον χώρο εργασίας μου, όπου κάποιοι που παρακολούθησαν λίγο τηλεοράση και ανάλογα προγράμματα παριστάνουν τους ψαγμένους, τους παντογνώστες, τους υπερόπτες και αυτούς που σου λένε την αλήθεια που δεν μπορείς να ακούσεις αλλού!


no slave, δεν μπορώ να δεχτώ αυτό:

Παράθεση:
για να παραγγειλω τηλεβιβλια.δεν αποκλειεται ομως να το κανω και αυτο,αφου για να εχεις ολοκληρωμενη αποψη,θα πρεπει να εχεις και τα σωστα κριτηρια
Αυτομάτως αν το κάνεις αυτό, σημαίνει ότι η τηλεόραση σε έπεισε και έπεσες θύμα και αγόρασες τα βιβλία.
Ίσως αν το κάνεις μία φορά δεν θα το κάνεις άλλη, γιατί θα καταλάβεις για τι ποιότητα θεμάτων και επιμέλεις μιλάμε....

Anyway,

Στο θέμα μας που είναι το videάκι που παρέθεσε ο NAVMAN (για τα παραπάνω υπάρχει αντίστοιχο θέμα στο forum), όντως πρέπει να πούμε ότι ο χώρος της αναζήτησης έχει γελοιοποιηθεί δυστυχώς.
Και όχι μόνο από αυτούς που κάνουν τις γνωστές εκπομπές στην τηλεόραση, αλλά γενικά όλοι έχουν μερίδιο ευθύνης στο αποτέλεσμα αυτό.

Ας ελπίσουμε σε ένα καλύτερο αύριο ...
__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-12-08, 21:13
Το avatar του χρήστη NAVMAN
NAVMAN Ο χρήστης NAVMAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Φίλε μου και εγώ εδώ και 4 μήνες ανήκω στην γενιά των 40, και θα σου πω πως το βλέπω. Αυτό το βιντεάκι λέει μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα τα πάντα. Και στο μυαλό μου δεν είχα μόνο τους τηλεκανίβαλους που πουλάνε βιβλία με την οκά δίνοντας μεγαλόψυχα την "μυστική γνώση", αλλά και περιοδικά του χώρου και γενικά οτιδήποτε εξευτελίζει την όποια αλήθεια μπορεί να εμπεριέχεται στα θέματα που μας απασχολούν. Επίσης κάθε τι που σε απασχολεί δεν θα πρέπει να κυριαρχεί στην ζωή σου, και αυτό που σου λένε οι φίλοι σου για να δείτε κανένα γκομενάκι είναι εξίσου απαραίτητο στην ζωή, διαφορετικά χάνεται κάθε ισορροπία.

Όσο για την παραγγελία βιβλίων από την τηλεόραση που λέει και ο φίλος μου ο Μπίζελος, έχει δίκιο μια και το βιβλίο αν δεν το γνωρίζεις είναι απαραίτητο να το πιάσεις στα χέρια σου πριν το αγοράσεις. Παρ όλα αυτά όταν η έρευνα σου εξειδικεύεται σε κάτι, είναι δύσκολο να αποφύγεις τον πειρασμό και να μην παραγγείλης κάτι που έχει σχέση με το αντικείμενο σου. Μια μέρα έκανα ζάπινγκ και πέφτω σε ένα κανάλι όπου γνωστός πλέον βουλευτής, και ιδιαίτερα αντιπαθής, μικρού κόμματος, παρουσίαζε ένα βιβλίο για θησαυρούς τονίζοντας σαν βασικό επιχείρημα πως κάποιοι συγγραφείς του χώρου (εγώ ήμουν ο μοναδικός) βάζουν την νομοθεσία στο τέλος του βιβλίου τους δίνοντας με αυτό τον τρόπο μικρή αξία στο νόμο που αφορά τους κυνηγούς θησαυρών. Δεν μπόρεσα να αντισταθώ, πήρα τηλέφωνο έναν φίλο μου και το παρήγγειλε, μια και δεν ήθελα καμία επαφή μαζί τους. Το αποτέλεσμα; ελάχιστα άρθρα του νόμου, αδιάφορο υλικό, και εκτεταμένες αντιγραφές από το ίντερνετ. Με έπιασε μια στεναχώρια, περίμενα κάτι να ανεβάσει τον πήχη ψηλά, να με τσιτώσει για το παραπάνω, αλλά τίποτα. Και βέβαια ακόμη και να το είχα πιάσει στα χέρια μου το βιβλίο, και να ήξερα γιατί πρόκειται, πάλι θα το έπαιρνα γιατί συλλέγω οτιδήποτε αναφέρεται σε θησαυρούς. Έχω όμως την δυνατότητα να διαβάσω και να κρίνω τι λέει το κάθε βιβλίο και κυρίως να ξέρω από που βρήκε ο συγγραφέας τις πληροφορίες του, ακόμη και αν δεν αναφέρει πηγές.

Ο κόσμος όμως που πείθετε να αγοράσει ένα βιβλίο εντυπωσιασμένος από το μπλα μπλα του παρουσιαστή, δεν ανήκει σε αυτή την κατηγορία, πείθεται από αυτό που βλέπει, και αυτό δείχνει πολύ χαμηλό επίπεδο. Βγαίνει ο άλλος και σου λέει πως ο Καλλισθένης έγραψε ότι ο Αλέξανδρος σφράγισε πύλες, και άντε τώρα ο αναγνώστης να καταλάβει πως πρόκειται για τον Ψευδοκαλλισθένη και ένα έργο που ενημερωνόταν συνεχώς μέχρι το Βυζάντιο, περιλαμβάνοντας κάθε φορά τις τρέχουσες καταστάσεις της κάθε εποχής. Έτσι ξαφνικά παρουσιάσανε τον Αλέξανδρο να ξέρει και τον Ιησού. Και να σκούζει ο άλλος από τα παράθυρα. Γιατί αγόρι μου δεν αναφέρεις πως το συγκεκριμένο κείμενο λέει ότι ο Αλέξανδρος δεν ήταν γιός του φιλίππου αλλά ενός Αιγύπτιου Φαραώ; Γιατί αυτό δεν συμφέρει, είμαστε Ελληνάρες είπαμε, ενώ τα άλλα είναι πιασάρικα. Και αν περνάνε τέτοια παραμύθια για μια μορφή όπως ο Αλέξανδρος, φαντάσου τι γίνεται με λιγότερο γνωστά πράγματα.
__________________
coinsmania
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.