Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 11-09-17, 15:54
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

...ούτε καν (τέλειας) σφαίρας δεν είναι το μαγνητικό πεδίο της Γης, και έχει επίσης τοπικές ανωμαλίες, οι οποίες επίσης μεταβάλλονται με την πάροδο του χρόνου.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 11-09-17, 15:58
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
...ούτε καν (τέλειας) σφαίρας δεν είναι το μαγνητικό πεδίο της Γης, και έχει επίσης τοπικές ανωμαλίες, οι οποίες επίσης μεταβάλλονται με την πάροδο του χρόνου.
Nαι εντάξει αυτό είναι γνωστό(ωοειδές σχήμα) απλά προσεγγιστικά απέχει έτη φωτός η σφαίρα με μια επιπεδη επιφάνεια
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 22-07-18, 14:33
lilith78 Ο χρήστης lilith78 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2013
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Ενώ είχα ακούσει τη θεωρία παλιότερα, δεν έτυχε ποτέ να το ψάξω παραπάνω και να δω τι πιστεύουν αυτοί οι άνθρωποι.
Έπειτα απο 2-3 μέρες που ασχολήθηκα με το θέμα έχω κάποια ερωτήματα που εννοείται οτι θα τα ψάξω αλλά αν έχει κάποιος γνώση θα με βοηθούσε.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alkinoos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα από τα πολλά κανάλια που παρακολουθώ στο youtube είναι και αυτό https://www.youtube.com/channel/UCzS...LT6urzUoGb5IVQ Τα πιο δημοφιλέστερα βίντεο του για την κυρτή Γη ,και όχι για επίπεδη όπως λένε, είναι αυτά https://www.youtube.com/watch?v=sfMZ9sDXAp0
https://www.youtube.com/watch?v=R-5H...em-uploademail

--------------
Επίσης μεταφέρω την απάντηση του ενός χρήστη( του Ζαχαρία που γράφει στα Κατοχικά Νέα) από άλλο φόρουμ για το ίδιο θέμα συζήτησης..


" Δεν υπερασπίζομαι τη θεωρία της επίπεδης Γης, αλλά έχω δύο τρία πράγματα να σας δώσω σαν στοιχεία :

α)Ποτέ κανείς δεν μίλησε για "επίπεδη" Γη. Λέξη επίπεδη είναι αδόκιμη. Η σωστή λήξη είναι η κυρτή Γη.
Πολύ καλό το post σου. Επειδή όμως κανένα από τα βίντεο δεν υπάρχει πλέον, υποθέτω οτι η θεωρία της κυρτής Γης λέει οτι έχουμε καμπύλη αλλα σίγουρα όχι σφαίρα.

1. Συμφωνώ για το επίπεδη οτι δεν είναι απόλυτα σωστό, γιατί έχουμε και βουνά, αλλά ούτε το κυρτή μου κάνει γιατί σημαίνει οτι έχουμε καμπυλότητα, άρα το κέντρο θα ήταν ψηλότερα και η περίμετρος χαμηλότερα. Οπότε όλη η στεριά θα έπρεπε να είναι στη μέση και γύρω νερό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alkinoos Εμφάνιση μηνυμάτων
β)Στη θεωρία της Κυρτής Γη - που συνέχεια της είναι η θεωρία της κοίλης Γης (της κούφιας δλδ) - το κέντρο είναι ο Βόρειο Πόλος και η Ανταρκτική είναι μια περίμετρος Πάγου.
2. Η Ανταρκτική δεν είναι απλά περίμετρος πάγου, υποτίθεται οτι είναι ήπειρος, υπάρχει έδαφος από κάτω, σε αντίθεση με το Βόρειο Πόλο που είναι θάλασσα.

2α. Η θεωρία της επίπεδης Γης δεν καταρρύπτει εντελώς την θεωρία της Κοίλης Γης, αν υποθέσουμε οτι υπάρχει πάνω ο ουρανός και κάτω κάτι άλλο. Η πρόσβαση από Β.Πόλο ισχύει όπως και απο οποιοδήποτε άλλο σημείο της επίπεδης Γης. Απλά έχουμε επίπεδα σε αυτή την περίπτωση κάτω από τη γη που μπορεί να υπάρχει και άλλος ήλιος όπως υποστηρίζουν.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alkinoos Εμφάνιση μηνυμάτων
γ)Η θεωρία έχει βάση τον... ίδιο τον Γαλιλαίο, ο οποίος αντίθετα απ΄ότι νομίζουν πολλοί ΠΟΤΕ δεν μίλησε για το σχήμα, παρά μόνον για την κίνηση της (μέχρι τότε γινόταν δεκτή η θεωρία ότι η Γη είναι το κέντρο του Γαλαξία)
3. Αν δεν μίλησε ο Γαλιλαίος για το σχήμα, ποιος μίλησε; Ξέρουμε οτι ο Ερατοσθένης θεωρεί οτι η Γη έχει σφαιρικό σχήμα γιατί υπολογίζει την περιφέρειά της. Δεν ξέρω κατα πόσο άλλαξε η θεωρία της εποχής αλλά στην πορεία φαίνεται και πάλι οτι οι άνθρωποι δεν πιστεύουν οτι είναι σφαιρική, γιατί φτάνουμε στο μεσαίωνα και ίσως αργότερα για να αλλάξει αυτή η θεώρηση.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alkinoos Εμφάνιση μηνυμάτων
δ)Πραγματική φωτογραφία που να απεικονίζεται ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ ο πλανήτης μας είναι από το ίδιο Απόλλων που πάτησαν οι τρεις Αμερικανοί στο φεγγάρι (που τελικά δεν πάτησα) άρα αμφισβητείτε τώρα και η γνησιότητα της (το παράλογο είναι γιατί καμία διαστημική αποστολή από τότε δεν πήρε φωτογραφίες της Γης, λες και δεν χρειάζονται.
4. Πήραν φωτογραφίες, έτσι λέει η wikipedia αλλά ουσιαστικά έχουμε πληροφορίες μόνο από τη NASA. Επίσης απο το '70 ακόμα η Ρώσοι έλεγαν οτι δεν είναι δυνατόν οι άνθρωποι να βγουν από τη Γη, χωρίς να ξέρω παραπάνω λεπτομέρειες. Αυτό που βρήκα είναι, οτι πιθανόν να αναφέρονταν στην ακτινοβολία που υπάρχει στις ζώνες Van Allen. Η wikipedia πάντως λέει οτι το γνώριζαν και λόγω του μικρού χρόνου παραμονής οι αστροναύτες δεν έπαθαν τίποτα. (https://en.wikipedia.org/wiki/Van_Allen_radiation_belt) Πλέον και οι Αμερικάνοι λένε πλαγίως οτι ποτέ δεν πήγαν στο φεγγάρι. Οτι τώρα ξέρουν και έχουν την τεχνογνωσία να ταξιδέψουν άνθρωποι πέραν της Low Earth Orbit (https://en.wikipedia.org/wiki/Low_Earth_orbit), άρα αν δεν έχουν βγει από την LEO δεν έχουν πάει πουθενά.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alkinoos Εμφάνιση μηνυμάτων
ε)Όπως ίσως γνωρίζεται η μεγαλύτερη γέφυρα στον κόσμο βρίσκεται στην Κίνα (σχεδόν 40 χλμ). Λοιπόν οι μηχανικοί που την σχεδίασαν φυσικά έλαβαν υπόψη την γνωστή καμπυλότητα (όπως μας την έχουν σερβίρει). Επειδή το έργο ξεκίνησε ταυτόχρονα από δύο διαφορετικές πλευρές είχε υπολογισθεί με βάση την καμπυλότητα απόκλιση 44 εκατοστών. Όταν τελείωσε το έργο η καμπυλότητα ήταν μόνο 3,77 εκατοστά (ούτε 4).
5. Δεν έκανα τα μαθηματικά για τη γέφυρα, αλλά για λέει για 102μίλια άρα περίπου 165χιλιόμετρα. (https://www.youtube.com/watch?v=aQ7_9eIAlT4 στο 2ο λεπτό) Για 40 χιλιόμετρα τα 44 εκατοστά είναι παρά πολλά. Αφού η περίμετρος της Γης είναι 40.075 χιλιόμετρα δια 360 μοίρες, κάθε 101 χιλιόμετρα περίπου έχουμε 1μοίρα διαφορά. Τώρα πόσο χαμηλότερα είναι δεν θυμάμαι πως να το υπολογίσω.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alkinoos Εμφάνιση μηνυμάτων
ε)Τώρα επειδή η συνωμοσία είναι το φόρτε μου, θα σας δώσω άλλο ένα στοιχείο που θέλει πολύ ψάξιμο: ΣΥΝΘΗΚΗ ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗΣ...

Όποιος την βρει και την μεταφράσει θα πάθει σοκ! Εκεί κρύβονται πολλά και όχι μόνο για το σχήμα της Γης... Έτυχε να την διαβάσω πριν μερικά χρόνια απο βιβλία φίλου ερευνητή στο εξωτερικό, που δυστυχώς έχασα επαφή μαζί του όταν κάηκε ο υπολογιστής μου και μαζί και τα δεδομένα του.

Τι μου λένε εμένα όλο αυτά;

Ότι σίγουρα δεν είναι ολοστρόγγυλη (μην ξεχνάτε ότι παλαιότερα ήταν ωοειδής στα βιβλία μας).

Αν είναι "επίπεδη"; Σίγουρα δεν είναι!

Όλα τα άλλα είναι υπό συζήτηση "
--------------
6. Συνθήκη Ανταρκτικής ακόμα ένα θέμα, γιατί παρόλο που υποτίθεται οτι έχουν πρόσβαση ερευνητικές μόνο ομάδες, βρίσκονται εκεί κυρίως στρατιωτικές μονάδες!

7. Στα όσα λέγονται περι πτήσεων οτι είναι ευθείες για το γυροσκόπειο κλπ, δεν αναφέρουν πουθενά την έννοια της βαρύτητας, γενικά τη δύναμη της έλξης της Γης.

8. Σχετικά με την κίνηση του Ήλιου και της Σελήνης, ο Ήλιος λογικά θα πρέπει να έχει σπειρωειδή κίνηση, και όσο έρχεται προς το κέντρο (Β.Πόλο) να κινείτε βραδύτερα, και όσο απομακρύνεται να κινείται ταχύτερα γιατί έχει μεγαλύτερη απόσταση να καλύψει σε μια μέρα. Τώρα αν ο Ουρανός είναι θόλος δεν ξέρω πως αλλάζει τα πράγματα.

9. Σε κάποιο παλιότερο post είδα οτι οι flat earthers είναι άθεοι κλπ. Αυτό που λένε οι υποστηρικτές της επίπεδης γης είναι ακριβώς το αντίθετο. Οτι αν η Γη είναι επίπεδη και όλα κινούνται γύρω της, τότε δημιουργήθηκε για κάποιο σκοπό. Και οι άνθρωποι έχουν κάποιο σκοπό ύπαρξης. Αν είμαστε μια τυχαία σφαίρα στο αχανές σύμπαν και παρόμοιες υπάρχουν πολλές, άρα και παρόμοια ζωή οπουδήποτε αλλού, τότε απλά έτυχε να δημιουργηθούμε. Δεν υπάρχει κάποιος λόγος.

10. Κατα τη γνώμη μου έχει τεράστια επίδραση στο πως σκεφτόμαστε και τι πράττουμε.
Στην θεωρία της σφαίρας, του τυχαίου, και των ταξιδιών στο διάστημα, σημαίνει οτι μπορούμε να κάνουμε ότι θέλουμε, μπορούμε να επεκταθούμε, να πάμε σε άλλους πλανήτες για να ζήσουμε, και ίσως να τους καταστρέψουμε επίσης.. τι επιπτώσεις θα έχουμε αν η ζωή είναι μη νοήμων εκεί; Καμμία, όλα είναι δυνατά.
Στην θεωρία του επίπεδου και του κλειστού συστήματος ομως, αν δεν μπορούμε να βγούμε λόγω του οτι υπάρχει ένας θόλος πχ, ή ακτινοβολία (Van Allen Belts) είμαστε παγιδευμένοι εδώ, έτσι; Οτι κάνουμε έχει επιπτώσεις γιατί το σύστημα είναι κλειστό. Μπορεί να μην σκεφτόμαστε οτι θα φύγουμε ποτέ από τη Γη ως άτομα αυτή τη στιγμή, αλλά πράτουμε διαφορετικά. Ποιος ο λόγος ύπαρξής μας σε ένα κλειστό σύστημα; Γιατί δημιουργήθηκαν όλες αυτές οι μορφές ζωής εδώ;
Όπου αλλού και να πάμε πρέπει να πάρουμε και φυτά και ζώα μαζί μας, σωστά; Δεν μπορούμε να ζήσουμε χωρίς οξυγόνο, χωρίς φυτά για να φάμε, χωρίς μέλισσες να γονιμοποιήσουν τα φυτά, χωρίς άλλα ζώα... Υπάρχει μια αλλήλεπίδραση σ'αυτό το κλειστό σύστημα που πρέπει να την αναπαράγουμε. Και τα φυτά εξαρτώνται από τον Ήλιο... Δεν αισθάνεστε παγιδευμένοι μ'αυτή τη θεώρηση ακόμα κι αν δεν επηρεάζει την καθημερινή σας ζωή;

... Συνεχίζω με επόμενο post
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 22-07-18, 16:20
lilith78 Ο χρήστης lilith78 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2013
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

2o post
@Johnkokk, είσαι σίγουρος οτι οι μαγνητικές ιδιότητες επαληθεύονται μόνο στη θεώρηση ως σφαίρα; Μπορείς να το εξηγήσεις;

Ας δούμε λίγο τι πίστευαν και οι αρχαίοι Έλληνες επι του θέματος. Τα παρακάτω είναι από το βιβλίο "Ησίοδος" εκδόσεις Ζήτρος.
Ησίοδος Θεογονία:
Στίχος 700 περίπου λεει για την Τιτανομαχία "Γιατί τόσο μεγάλος θα σηκωνόταν γδούπος, αν έπεφτε σε ερείπια η γη και γκρεμιζόταν απο ψηλά ο ουρανός" και γράφει ως σημείωση ο μεταφραστής. "Δεν είναι σαφές αν ο Ησίοδος αναφέρεται στην πτώση του ουρανού πάνω στη γη σαν κάτι που συνέβει στο παρελθόν ή απλώς σαν κάτι που θα μπορούσε κανείς να το φανταστεί. Στην πρώτη περίπτωση θα μπορούσε να υπονοεί το μύθο του χωρισμού του Ουρανού από τη Γη (βλ. στιχ. 154-210): στα ορφικά Λιθικά διαβάζουμε οτι όταν ο Ουρανός ευνουχίστηκε, προσπάθησε να πέσει πάνω στη Γη και να καταστρέψει τα πάντα, για να μην έχει βασίλειο να κυβερνήσει ο Κρόνος. Στη δεύτερη περίπτωση η έκφραση αντιπροσωπεύει μια υποθετική κατάσταση που όμως νοείται ως εξελισσόμενη στο παρόν και όχι στο μέλλον."

Δική μου κατανόηση, στη σφαιρική Γη, ο Ουρανός περιβάλει τη Γη, δεν είναι από πάνω της. Άρα τη θεωρούσαν επίπεδη;
Ο Ουρανός προσπάθησε να πέσει, αλλά δεν τα κατάφερε... δεν έχω περισσότερες πηγές...

Στιχος 720: "Και τόσο κάτω από τη Γη τους ρίξανε (τους Τιτάνες), όσο απέχει από τη Γη ο Ουρανός."
Η σημείωση είναι μεγάλη απλά αντιγράφω κομμάτια "Ο Τάρταρος κυκλώνεται από ένα ψηλό τοίχος από χαλκό. Από πάνω του είναι οι ρίζες της γης και της θάλασσας. Ανάμεσα στις ρίζες της γης και το τείχος, μεσολαβεί ένα χάσμα γύρω από το οποίο υπάρχουν τρία στρώματα σκότους. ... Ο Ησίοδος επιθυμεί, επιπλέον, να εντοπίσει χωρικά και τις κατοικίες διαφόρων παραξενων θεοτήτων..Γι'αυτό τις τοποθετεί ασαφώς σε εκείνες τις αχανείς, ασύλληπτες περιοχές που μπορεί να περιγραφούν εξίσου ως "κάτω από τη γη" και "πέρα από το ρεύμα του Ωκεανού". "
"ο Ωκεανός ως κυκλικό ποτάμι περιρρέει και τη γη και τη θάλασσα. Ρίζες έχει και ο Ωκεανός όπως η Γη και η θάλασσα."

Η Γη και ο Ουρανός έχουν κάποια απόσταση μεταξύ τους και είναι μόνο απο πάνω ενώ οι Τιτάνες βρίσκονται κάτω από τη Γη.
Πάλι υπάρχει η έννοια του πάνω και του κάτω και όχι της σφαίρα. Δεν λέει μέσα στη Γη, μιλάει για "ρίζες", ο Ωκεανός είναι γύρω γύρω σε κύκλο.


Επίσης μιλάει για "χθόνιους" αυτοί που κατοικούν στην επιφάνεια της Γης. Αλλά οι αρχαίοι έδιναν μεγάλη σημασία στη σωστή απόδοση των λέξεων. Γιατί μιλάνε για υποχθόνιους και όχι ενδοχθόνιους;

Όσο για τις επιστημονικές κοινότητες μην επιμένετε τόσο μερικοί οτι αφού το λέει η Επιστήμη έτσι είναι. Όσοι είναι του χώρου ξέρουν πάρα πολύ καλά τι γίνεται. Νομίζω οτι οι περισσότεροι είμαστε εδώ γιατί ξέρουμε οτι δεν είναι όλα αλήθεια και ψαχνόμαστε.

Γνωρίζει κάποιος αν έχει πει κάτι ο Δημόκριτος επι του θέματος; Θα με ενδιέφερε πολύ.

Συμπεράσματα:
Η αλήθεια είναι οτι θεωρούμε οτι η Γη είναι σφαιρική γιατί έτσι μας είπαν στο σχολείο, η NASA και η Wikipedia. Εμπιστευόμαστε ότι μας λένε οι Αμερικάνοι και οι επιστήμονες που αντιγράφουν προηγούμενους επιστήμονες. Αφού το είπε ένας και το απέδειξε και το δέχθηκε η επιστημονική κοινότητα δεν χρειάζεται να ελεχθεί ξανά μετά από 200, 300 χρόνια. Άλλωστε αυτός είναι και ο ρόλος της επιστήμης, να μην ανακαλύπτουμε ξανά τον τροχό αλλά να τον εξελίσουμε.
Πρέπει να δεχθώ δηλαδή οτι μια θεώρηση πριν εκατοντάδες χρόνια είναι σωστή γιατί την επιβεβαίωσε μόνο η NASA! Που ξέρω οτι ψεύδεται ορισμένες φορές.

Η αλήθεια είναι επίσης οτι ο πλανήτης έχει τέτοια έκταση που η καμπυλότητα είναι τόσο μικρή που δεν είναι παρατηρήσιμη με γυμνό μάτι. Αυτά που βλέπουμε είναι ευθείες. Οπότε δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω με τις αισθήσεις μου. Χμμ..

Όλα είναι υπο εξέταση, ακόμα και η θεωρία της επίπεδης γης.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 22-07-18, 19:44
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Και οι ζέστες σφίγγουν...
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 22-07-18, 20:31
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη lilith78 πιστεύω πως πριν να γράψεις αυτα που κατέθεσες δεν διάβασες το
παρόν θέμα απο την αρχή.....
(δυστυχώς αυτό γίνεται από αρκετούς και ξαναγράφουμε τα ίδια και τα ίδια που
έχουν ήδη αναφερθεί..
Με αποτέλεσμα να κάνουμε συζητήσεις από την αρχή)

https://upload.wikimedia.org/wikiped...8STS-71%29.jpg
https://www.youtube.com/watch?v=VNqNnUJVcVs
Αυτά ήδη έχουν αναφερθεί.

Αρχίζω με μια αναφορά που μας έκαναν οι δάσκαλοι στο δημοτικό όταν ρωτάγαμε
πως μπορούμε να είμαστε σίγουροι πως η Γή είναι στρογγυλή ;
Η απάντηση ήταν πως όταν βλέπουμε ένα καράβι να έρχεται βλέπουμε πρώτα
να εμφανίζονται τα υψηλά μέρη του πλοίου και μετά σιγά σιγά όλο το πλοίο.
Μια απλή μέθοδος....

Θα κλείσω με την απάντηση του φίλου beetlejuice στο παρόν θέμα.
"Όταν το 2009 παρουσιάζαμε αυτό το άρθρο με σκοπό να ανιχνεύσουμε τις
παράξενες και περιθωριακές ιδέες της αντίπερα όχθης του Ατλαντικού,
αποδεικνύοντας ότι η διαχρονία της θεωρίας της Επίπεδης Γης, βασίζεται τους
τελευταίους 15 αιώνες στην αμάθεια και τον θρησκευτικό φονταμενταλισμό,

δεν φανταζόμασταν ότι μόλις 8 χρόνια μετά, με τη βοήθεια των ανερχόμενων
κοινωνικών δικτύων, δεκάδες ή και εκατοντάδες αμαθείς συμπολίτες μας θα
είχαν τη δυνατότητα να προωθούν δημοσίως αυτές τις μπούρδες!
Υπάρχει ήδη σχετική ομάδα στο ελληνικό facebook που αριθμεί πάνω από
10.000 μέλη (η συντριπτική πλειοψηφία των οποίων, φυσικά, είναι περίεργοι ή
τρολς - όχι όλοι όμως!).

Τελικά συμπεραίνει κανείς πολύ εύκολα πώς στις μέρες μας, ένας από τους
μεγαλύτερους κινδύνους που αντιμετωπίζουμε στο διαδίκτυο είναι η διάδοση της βλακείας.
Προστατευθείτε!


Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 23-07-18, 01:02
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lilith78 Εμφάνιση μηνυμάτων

Ας δούμε λίγο τι πίστευαν και οι αρχαίοι Έλληνες επι του θέματος.

.
Εφόσον σε ενδιαφέρει μόνο η γνώμη των αρχαίων Ελλήνων και κανενός άλλου, να ξέρεις ότι ο Αριστοτέλης στο Περί Ουρανού αναφέρει ότι η Γη είναι ακίνητη μεν, σφαιρική δε:


Σχήμα δε κατ ανάγκην η γη έχει σφαιρικό (Περί Ουρανού 296a24-298a20)

Η άποψη που υποστηρίζει ο Αριστοτέλης είναι ότι το στοιχείο της γης συγκεντρώνεται στη γη, κίνηση που προσδίδει στη γη σφαιρικό σχήμα.

Η σφαιρικότητα της γης θεμελιώνεται με τα εξής επιχειρήματα :
1. Εφόσον το στοιχείο της γης κινείται εκ φύσεως προς το κέντρο του σύμπαντος, η διάταξη γύρω από αυτό το σημείο θα πρέπει να είναι συμμετρική.

2. Η εμπειρική παρατήρηση συμφωνεί με την άποψη περί σφαιρικότητας: η σκιά της γης, όταν συμβαίνει έκλειψη σελήνης, είναι, όπως μπορεί να συμπεράνει κανείς, κυκλική, επίσης, όταν ένας παρατηρητής κινείται από τον βορρά προς το νότο, οι αστέρες, που είναι βέβαια ακίνητοι, δίνουν την εντύπωση ότι αλλάζουν θέση.

3. Η μαθηματική εκτίμηση του μήκους της περιφέρειας της γης αποτελεί ένα επιπλέον αποδεικτικό στοιχείο. Οι απόψεις του Αριστοτέλη για τη σφαιρικότητα της γης άσκησαν πολύ μεγάλη επίδραση: «Η σφαιρικότητα της γης, μετά την υπεράσπισή της από τον Αριστοτέλη, δεν ξεχάστηκε ποτέ, ούτε και αμφισβητήθηκε σοβαρά» (D.C. Lindberg).

Τα παραπάνω δεν είναι δικά μου, αναφέρονται με περισσότερες λεπτομέρειες εδώ:
http://www.greek-language.gr/digital...t_id=335#fn528

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Deadite : 23-07-18 στις 01:14
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 23-07-18, 02:16
lilith78 Ο χρήστης lilith78 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2013
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Ναι valhalla ακριβώς!! Οι ζέστες σφίγγουν, παραλία δε βλέπουμε και είπα να κάψω λίγο και το μυαλό μου. Χαχα Αφού δεν έχω κάτι πιο ενδιαφέρον.

Φίλε AVATARGR-1 διάβασα όλο το thread, λάθος πιστεύεις, υπάρχουν και εξαιρέσεις. Το να ερευνεί κάποιος κάτι για το οποίο δεν έχει πλήρη γνώση, δεν τον κάνει βλάκα. Το να δίνει λάθος απαντήσεις όμως ως ειδήμων ίσως και να τον κάνει. Είπα απο την αρχή οτι έχει 2-3 μέρες που ασχολήθηκα με το θέμα και έγραψα κάποιες σκέψεις και απορίες μου. Αυτό είναι όλο.
Ναι είδα τη φωτογραφία απο το MIR και ναι ξέρω οτι είναι από το ρωσικό διαστημικό πρόγραμμα.
Το βίντεο δεν νομίζω οτι λύνει τις απορίες. Εσύ το έχεις δει;

Deadite δεν με ενδιαφέρει μόνο η γνώση των αρχαίων ελλήνων, απλά έτυχε να έχω το συγκεκριμένο βιβλίο. Επειδή δεν έχω διαβάσει Αριστοτέλη το link είναι χρησιμότατο! Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για την πληροφορία.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 23-07-18, 09:22
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

lilith78, δεν υπάρχει κάτι να εξερευνηθεί στο θέμα του σχήματος της Γης. Είναι μια ιστορία που καλό είναι να τελειώνει, όσο κι αν κάποια troll έρχονται και ανοίγουν ξανά και ξανά τα ίδια θέματα στο ίντερνετ.
__________________
Abyssus Abyssum Invocat
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 23-07-18, 13:19
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
lilith78, δεν υπάρχει κάτι να εξερευνηθεί στο θέμα του σχήματος της Γης. Είναι μια ιστορία που καλό είναι να τελειώνει, όσο κι αν κάποια troll έρχονται και ανοίγουν ξανά και ξανά τα ίδια θέματα στο ίντερνετ.
Σαφέστατα και έχει διερευνηθεί το σχήμα της Γης,αν βάλεις ένα αλφάδι στο έδαφος θα ισορροπεί η μπίλια του ,άρα είναι επίπεδη

Υπάρχουν κάτι συνωμοσιολόγοι που ισχυρίζονται ότι είναι ωοειδές το σχήμα, αλλά ποιος τους δίνει σημασία? Ούτε πειράματα δεν έχουν γίνει...όλο κάτι τέτοιες φήμες βγαίνουν και θα τα πάρουν καμιά μέρα οι δρακονιανοί ηγέτες και θα μας καταστρέψουν.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.