Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-05-09, 19:35
Το avatar του χρήστη dark angel
dark angel Ο χρήστης dark angel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Μηνύματα: 47
Arrow evp στην παλιά πόλη της Ρόδου

λοιπόν ήρθε η στιγμη να σας πουμε εγώ και η TriNiTy191 την δική μας εμπειρία. Φυσικά θα έχετε καταλάβει ήδη από τον τίτλο ότι η προσωπική μας εμπειρία έχει σχέση με το evp δηλαδή την επικοινωνία με τους νεκρούς μέσω ηχογραφήσεων.

Είχαμε πάει διακοπές στη Ρόδο και μέσω μιας γνωστης μας φίλης καταφέραμε και μείναμε για ένα ολόκληρο βράδυ σε ένα απο τα πολλά " παλιά κτήρια" της παλιάς πόλης της Ρόδου. Είχαμε ακούσει ήδη αρκετές παράξενες ιστορίες για εκει δηλαδή διάφορα γεγονότα που είχαν συμβεί σε ανθρώπους που έμεναν εκεί(γιατί ξέχασα να αναφέρω οτι αυτά τα "κτήρια" είναι οι ξενώνες των διάφορων αρχαιολόγων κ.τ.λ και για την ακρίβεια μείναμε στην οδό των ιπποτών). Οπότε σκεφτήκαμε να κάνουμε αυτό το "πείραμα" μήπως συμβεί κάτι!(τρελές είμαστε το ξέρω! )

Για να μην πολυλογώ κάναμε την ηχογράφηση και για την ακρίβεια εγώ έκανα 1 ηχογράφηση και η TriNiTy191 3-4 ηχογραφήσεις. Ακούσαμε τις δικες της αλλά δεν ακουγόταν τίποτα. Ετσι επειδή εκείνη τη στιγμη δεν προλαβαίναμε να ακούσουμε την δική μου αλλά είχαμε απογοητευτεί κιόλας την αφήσαμε.
Γυρίσαμε απο τις διακοπές και ξαφνικά θυμηθήκαμε οτί είχαμε και αυτήν την ηχογράφηση και τη ακούσαμε. Επειδή την πρώτη φορά μας φάνηκε οτι κάτι ακουγώταν το ξανα ακούσαμε και αυτό το οποίο ακούμε είναι μια γυναικεία φωνή να λέει "το παιδι,γρηγορα το παιδί κόπηκε"
Την επόμενη μέρα ρωτήσαμε αυτή τη γνωστή μας που έμενε εκεί τι ήταν παλιά και μας είπε οτι ήταν νοσοκομείο.

Αυτή ηταν η εμπειρία μας. Εσείς τι πιστεύετε; Μπορούμε να επικοινωνήσουμε μ αυτόν τον τρόπο με τους νεκρους ή είναι απλως ενας "ψεύτικος" τρόπος επικοινωνίας;
Περιμένουμε τις απόψεις σας!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-05-09, 19:40
Το avatar του χρήστη TriNiTy191
TriNiTy191 Ο χρήστης TriNiTy191 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-07-2008
Περιοχή: Candar!
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Λοιπόν εγώ είμαι η άλλη κοπέλα..
Πιστεύετε κι εσείς ότι αυτό που ακούσαμε ήταν όντως η φωνή κάποιας γυναίκας ή απλά ο τρόπος αυτός δεν ισχύει και δημιουργει παραισθήσεις???

Πάντως εγώ και η dark angel είμαστε σίγουρες γι αυτό που ακούσαμε...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TriNiTy191 : 10-05-09 στις 19:41
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-05-09, 20:17
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Αγαπητές TriNiTy191 και dark angel, πότε έγιναν αυτά περίπου? Εσείς μέσα στο δωμάτιο δεν νιώσατε τίποτα άλλο περίεργο? Όπως κάποιο περίεργο συναίσθημα, αίσθηση παρουσίας ή κάτι τέτοιο? Τέλος γιατί δεν δημοσιεύετε την ηχογράφηση σας? Θα μπορούσατε να την βάλετε στο youtube και να μας δώσετε το αντίστοιχο link. Φαντάζομαι πως και άλλα μέλη θα ήθελαν να το ακούσουν...
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-05-09, 20:18
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Υπάρχει κάποιο δείγμα να ακούσουμε κι εμείς;
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-05-09, 21:56
Το avatar του χρήστη dark angel
dark angel Ο χρήστης dark angel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius
Υπάρχει κάποιο δείγμα να ακούσουμε κι εμείς;
ναι υπάρχει η ηχογράφηση απλά επειδή εγώ δεν την έχω τώρα σε αυτον τον υπολογιστή θα πω στην ΤriNiTy191 να το βάλει εκείνη
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-05-09, 22:00
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Περιμένοντας το αρχείο ήχου, ήθελα να σημειώσω τα εξής:

1. Ο όρος "επικοινωνία", συνιστά αμφίδρομη επικοινωνιακή σχέση μέσω ήχου, εικόνας ή αλλιώς, μεταξύ τουλάχιστον 2 ατόμων, κάτι που στο θέμα των EVP δεν ισχύει, οπότε το ορθό είναι να αναφερόμαστε σε απλές καταγραφές φωνών.

2. Πρόκειται για μια ερώτηση: Για ποιόν λόγο θέλετε να επικοινωνήσετε με τους νεκρούς; Σε τι αποσκοπεί μία τέτοια πράξη;
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-05-09, 22:04
Το avatar του χρήστη TriNiTy191
TriNiTy191 Ο χρήστης TriNiTy191 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-07-2008
Περιοχή: Candar!
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raistlin
Αγαπητές TriNiTy191 και dark angel, πότε έγιναν αυτά περίπου? Εσείς μέσα στο δωμάτιο δεν νιώσατε τίποτα άλλο περίεργο? Όπως κάποιο περίεργο συναίσθημα, αίσθηση παρουσίας ή κάτι τέτοιο? Τέλος γιατί δεν δημοσιεύετε την ηχογράφηση σας? Θα μπορούσατε να την βάλετε στο youtube και να μας δώσετε το αντίστοιχο link. Φαντάζομαι πως και άλλα μέλη θα ήθελαν να το ακούσουν...
Έτσι κι αλλιώς Αγαπητέ Raistlin το όλο κλίμα ήταν κάπως(δεν είναι και λίγο να μένεις μέσα στην παλιά πόλη!),οπότε τα συναισθήματά μας ήταν ανάμεικτα...

Τώρα όσο και για την ηχογράφηση που ζητήσατε ευχαρίστως να σας την παραθέσω!Aρκεί βέβαια να έχετε στο τέρμα τη φωνή γιατί τραβήχτηκε από κινητό(δεν είχαμε πάει και προετοιμασμένες βλέπετε...στην πορεία προέκυψε) και ακούγεται χαμηλά.Επίσης η ποιότητα δεν είναι και η καλύτερη αλλά ακούγεται καλά!
Λοιπόν μισό λεπτό να την ανεβάσω στο you tube!Το επόμενο μήνυμά μου θα περιέχει το link!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-05-09, 22:28
Το avatar του χρήστη TriNiTy191
TriNiTy191 Ο χρήστης TriNiTy191 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-07-2008
Περιοχή: Candar!
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Λοιπόν αγαπητέ Trithemius αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το ανέβασμα του βίντεο στο you tube!Αν γίνεται να το ανεβάσει κάποιος άλλος...έχω το αρχείο αλλά δεν μπορώ να το ανεβάσω...αν είναι στείλτε μου σε μήνυμα το msn του κάποιος να του το δώσω και να το ανεβάσει αυτός!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-05-09, 22:30
Το avatar του χρήστη dark angel
dark angel Ο χρήστης dark angel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius
Περιμένοντας το αρχείο ήχου, ήθελα να σημειώσω τα εξής:

1. Ο όρος "επικοινωνία", συνιστά αμφίδρομη επικοινωνιακή σχέση μέσω ήχου, εικόνας ή αλλιώς, μεταξύ τουλάχιστον 2 ατόμων, κάτι που στο θέμα των EVP δεν ισχύει, οπότε το ορθό είναι να αναφερόμαστε σε απλές καταγραφές φωνών.

2. Πρόκειται για μια ερώτηση: Για ποιόν λόγο θέλετε να επικοινωνήσετε με τους νεκρούς; Σε τι αποσκοπεί μία τέτοια πράξη;
1.έχεις δίκιο. Δικό μου λάθος. Δεν το σκέφτηκα έτσι...

2.δεν θα μπορουσα να πω οτι αυτό αποσκοπεί σε κάτι. Απλα το κάναμε. Γενικά από τότε που θυμάμε οτί ήμασταν πολύ μικρούλες μας άρεσε ότι είχε σχέση με μεταφυσικά πραγματα. Δεν ήταν κάτι προγραμματισμένο. Απλα βρεθήκαμε σε έναν τετοιο χώρο και θέλαμε να δούμε αν ισχύουν όσα ακούγονται για το οτι συμβαίνουν διάφορα παράξενα πράγματα εκεί.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-05-09, 22:34
Το avatar του χρήστη TriNiTy191
TriNiTy191 Ο χρήστης TriNiTy191 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-07-2008
Περιοχή: Candar!
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

ακριβώς!παρ'όλο που γνωρίζουμε την γνωστή παροιμία:"Η περιέργεια σκότωσε τη γάτα" εντούτοις θέλαμε να το δοκιμάσουμε...βλακεία μεν περιέργεια δε!

(όποιος μπορεί να μου στείλει το msn του για να ακούσουν όποια άτομα επιθυμούν την ηχογράφηση!)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.