Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > UFO – Εξωγήινοι – Διαστημική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιά 21-09-12, 17:39
sceptic Ο χρήστης sceptic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-08-2011
Περιοχή: Λονδίνο
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Τέλος πάντων κι επειδή εγώ νομίζω ότι το θέμα τράβηξε πολύ και έχει ξεφύγει θα σταματήσω εδώ. Αλλά σαν τροφή σκέψης θα σου ζητήσω να αναρωτηθείς αν δεν υπάρχει docking με ποιο τρόπο γίνεται η τακτική αλλαγή πληρώματος στο σταθμό και πως λαμβάνουν τις προμήθειες με τροφή κλπ. Επίσης πως χτίστικε ο σταθμός εφόσον δεν εκτοξέφτικε σαν ένα κομματι αλλά έχει συναρμολογηθεί από διάφορα modules σε τροχιά.

Όσον αφορά την παρατήρηση θα σε παραπέμψω σέ ένα video όπου σχολείο στο περιστέρι επικοινώνησε με τους αστροναύτες στο σταθμό με τη βοήθεια την ένωσης ραδιοερασιτεχνών.

http://www.youtube.com/watch?v=9OClkmjEXh8

υγ. παρατήρηση δεν σημαίνει μόνο στο ορατό φάσμα
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 21-09-12, 17:40
Το avatar του χρήστη SAM_502
SAM_502 Ο χρήστης SAM_502 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Περιοχή: Β Προαστεια
Μηνύματα: 762
Προεπιλογή

Βρίσκομαι στην ίδια βάρκα με τον σκέπτικ.Δε καταλαβαίνω με τι έχεις αντίρηση.Το οτι μας "κρύβει" κάποια πράματα η νάσα δε λέει τίποτα.Ποιά είναι αυτά.Συγκεκριμένα.Πήγαμε απο το atlantis στο endeavour.Εαν δεν έχεις κάποια αντίρησση για αυτά τότε τι συζητάμε?Για της φωτογραφίες?
__________________
Απουσία αποδείξεων δε σημαίνει και απόδειξη απουσίας
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 21-09-12, 17:44
Το avatar του χρήστη c.r
c.r Ο χρήστης c.r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sceptic Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέλος πάντων κι επειδή εγώ νομίζω ότι το θέμα τράβηξε πολύ και έχει ξεφύγει θα σταματήσω εδώ. Αλλά σαν τροφή σκέψης θα σου ζητήσω να αναρωτηθείς αν δεν υπάρχει docking με ποιο τρόπο γίνεται η τακτική αλλαγή πληρώματος στο σταθμό και πως λαμβάνουν τις προμήθειες με τροφή κλπ. Επίσης πως χτίστικε ο σταθμός εφόσον δεν εκτοξέφτικε σαν ένα κομματι αλλά έχει συναρμολογηθεί από διάφορα modules σε τροχιά.
Άντε πάλι... Δεν έγραψα πουθενά ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ "docking". Ελληνικά τα γράφω ρε παιδιά, έλεος.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SAM_502 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πήγαμε απο το atlantis στο endeavour.Εαν δεν έχεις κάποια αντίρησση για αυτά τότε τι συζητάμε?Για της φωτογραφίες?
Το είπα εξ αρχής, αυτό, ναι. Και για ορισμένα βίντεο, που δημοσιεύονται ως αληθή, από τη nasa. Έχω απαντήσει στις ίδιες ερωτήσεις εκατό φορές, αρχίζω κι εγώ να βαριέμαι, σοβαρά.
__________________
Θέλουμε τα γεγονότα να ταιριάζουν στις προκαταλήψεις μας.
Όταν δεν ταιριάζουν, είναι ευκολότερο να τα αγνοήσουμε, παρά να αλλάξουμε τις προκαταλήψεις μας.


Jessamyn West
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 21-09-12, 17:45
Το avatar του χρήστη SAM_502
SAM_502 Ο χρήστης SAM_502 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Περιοχή: Β Προαστεια
Μηνύματα: 762
Προεπιλογή




Ok...συμφωνούμε οτι διαφωνούμε.
__________________
Απουσία αποδείξεων δε σημαίνει και απόδειξη απουσίας
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 21-09-12, 17:48
Το avatar του χρήστη c.r
c.r Ο χρήστης c.r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Astral Εμφάνιση μηνυμάτων
Το παιδί λέει, έτσι όπως κατάλαβα εγώ, ότι πήρανε 2 φώτο και τις κολλήσανε την μία επάνω στην άλλη μέσο του φότοψώνιο
Ειδικά σε μερικές περιπτώσεις, ορισμένες από τις οποίες παρέθεσα εδώ και χθες και σήμερα, αυτό το πράγμα κάνει μπαμ, χωρίς να χρειάζεται να είναι κανείς ειδικός σε δημιουργία πολυμέσων με ηλεκτρονικό υπολογιστή. Παρόλ'αυτά όμως, δημοσιεύονται ως αληθινές φωτογραφίες, ως πραγματικές, πώς το λένε... Εξ'ου και η προτροπή μου, στο αρχικό μου μήνυμα, προς τον φίλο SAM: Όλα όσα δημοσιεύει η nasa, δεν είναι ντε και καλά αληθινά, με ολίγη από το αλάθητο του Πάπα...
__________________
Θέλουμε τα γεγονότα να ταιριάζουν στις προκαταλήψεις μας.
Όταν δεν ταιριάζουν, είναι ευκολότερο να τα αγνοήσουμε, παρά να αλλάξουμε τις προκαταλήψεις μας.


Jessamyn West
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 21-09-12, 17:54
Το avatar του χρήστη c.r
c.r Ο χρήστης c.r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Και κάτι που ξέχασα, με τις τόσες πολλές ανακριτικές ερωτήσεις.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SAM_502 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μερικές ώρες διαρκεί.
Η φάση του docking, δεν διαρκεί πάνω από πέντε λεπτά. Κι αυτό είναι επίσημο, ε.


Επίσης, είχα διαβάσει, πριν από μήνες, στο φόρουμ του Orbiter, ότι μονάχα μια παρέκκλιση μισού κλάσματος του δευτερολέπτου κατά την διαδικασία του docking, μπορεί να οδηγήσει, εκείνο το σώμα που την επιχειρεί, σε μια απόσταση 350 μέτρων από την επιθυμητή...
__________________
Θέλουμε τα γεγονότα να ταιριάζουν στις προκαταλήψεις μας.
Όταν δεν ταιριάζουν, είναι ευκολότερο να τα αγνοήσουμε, παρά να αλλάξουμε τις προκαταλήψεις μας.


Jessamyn West
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 21-09-12, 17:55
Το avatar του χρήστη SAM_502
SAM_502 Ο χρήστης SAM_502 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Περιοχή: Β Προαστεια
Μηνύματα: 762
Προεπιλογή

Μόνο που τέτοιοι ισχυρισμοί θέλουν και αδιάσειστα στοιχεία.Το οτι φαίνεται ψεύτικη μια φωτογραφία δε σημαίνει οτι είναι.Η συγκεκριμένη μάλιστα,εκτός του οτι έχει κάνει το γύρω του κόσμου μαζί με άλλες,τραβήχτηκε απο ρώσο,είναι και οι σοβιετικοί στο κόλπο?
__________________
Απουσία αποδείξεων δε σημαίνει και απόδειξη απουσίας
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 21-09-12, 17:57
Το avatar του χρήστη c.r
c.r Ο χρήστης c.r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SAM_502 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η συγκεκριμένη μάλιστα,εκτός του οτι έχει κάνει το γύρω του κόσμου μαζί με άλλες,τραβήχτηκε απο ρώσο,είναι και οι σοβιετικοί στο κόλπο?
Βρε μέχρι και οι Κινέζοι είναι... Τα έχεις ξεχάσει τα τερτίπια των Κινέζων, πριν δυο-τρία χρόνια; Ή δεν τα διάβασες ποτέ στο nasa.gov, οπότε δεν συνέβησαν ποτέ;
__________________
Θέλουμε τα γεγονότα να ταιριάζουν στις προκαταλήψεις μας.
Όταν δεν ταιριάζουν, είναι ευκολότερο να τα αγνοήσουμε, παρά να αλλάξουμε τις προκαταλήψεις μας.


Jessamyn West
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 21-09-12, 17:59
Το avatar του χρήστη SAM_502
SAM_502 Ο χρήστης SAM_502 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Περιοχή: Β Προαστεια
Μηνύματα: 762
Προεπιλογή

Θα ακολουθήσω τη συμβουλή του σκέπτικ έστω και αργά.
__________________
Απουσία αποδείξεων δε σημαίνει και απόδειξη απουσίας
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 21-09-12, 18:05
Το avatar του χρήστη c.r
c.r Ο χρήστης c.r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Eγώ, από την άλλη, θα σε διαφωτίσω, για ακόμη μια φορά, εφόσον μου υποσχεθείς ότι την επόμενη φορά θα γνωρίζεις πως ένα docking δεν διαρκεί ΩΡΕΣ, όπως έγραψες.

Το 2008, είχε συμβεί το εξής παρατράγουδο, με τους Κινέζους: Είχαν στείλει, υποτίθεται πίσω στη Γη, τις εντυπώσεις από την πρώτη τους νύχτα στο διάστημα οι Κινέζοι αστροναύτες της τότε αποστολής, προτού καν ξεκινήσουν το ταξίδι τους... Περισσότερα, εδώ.
__________________
Θέλουμε τα γεγονότα να ταιριάζουν στις προκαταλήψεις μας.
Όταν δεν ταιριάζουν, είναι ευκολότερο να τα αγνοήσουμε, παρά να αλλάξουμε τις προκαταλήψεις μας.


Jessamyn West
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.