Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #321  
Παλιά 04-07-10, 04:11
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ~*WiLdChILD*~ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ισως να ξεφευγω λιγακι...τι ακριβως κανεις δηλαδη γι αυτο Naeb?
Νομίζω θα βγούμε εκτός θέματος οπότε μένω εδώ
__________________
"I maintain that Truth is a pathless land, and you cannot approach it by any path whatsoever, by any religion, by any sect. That is my point of view, and I adhere to that absolutely and unconditionally."
Απάντηση με παράθεση
  #322  
Παλιά 10-07-10, 13:07
Το avatar του χρήστη copilot
copilot Ο χρήστης copilot δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2010
Περιοχή: Θεσ/νίκη
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Εγω πάλι εξακολουθω να μην εχω κανει ακομα αστρικη προβολη στην ζωη μου ......ρε παιδια τι πρεπει να κανω? τα εχω διαβασει ολλα τα εχω δει ολλα αλλα τιποτα............το μονο που καταφερνω ειναι να ποναει το κεφαλι μου μετα απο καθε προσπαθεια!!!!!!!!Βοηθεια θελω να το κανω
Απάντηση με παράθεση
  #323  
Παλιά 10-07-10, 13:37
~*WiLdChILD*~ Ο χρήστης ~*WiLdChILD*~ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από copilot Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω πάλι εξακολουθω να μην εχω κανει ακομα αστρικη προβολη στην ζωη μου ......ρε παιδια τι πρεπει να κανω? τα εχω διαβασει ολλα τα εχω δει ολλα αλλα τιποτα............το μονο που καταφερνω ειναι να ποναει το κεφαλι μου μετα απο καθε προσπαθεια!!!!!!!!Βοηθεια θελω να το κανω
To ίδιο παθαινω και εγώ.Ξέρεις ποιο ειναι μαλλον το προβλημα μας?Μαλλον δεν εχουμε καλη συγκεντρωση.Μηπως τη στιγμη που προσπαθεις κατακλυζεσαι απο διαφορες σκεψεις?Πχ ''δεν γινεται τιποτα'',''να θυμηθω να κανω αυτο αυριο'', καθως και αλλα πολλα διαφορα γεγονοτα της ημερας και ασχετες εικονες και συζητησεις τριγυρνανε στο μυαλο σου?Προσωπικα θα σου προτεινα να προσπαθεις να συνειδητοποιηθεις στο ονειρο σου.Ειναι το ιδιο πραγμα.Αν αποκτησεις την συνειδηση οτι ονειρευεσαι στην ουσια κανεις αστρικη προβολη.Μην νομιζεις ομως πως οτι βλεπεις ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα.Το πιθανοτερο ειναι ολα να ειναι προβολες του νου σου.Πολλες φορες εχω συνειδητοποιηθει στο ονειρο μου,και βρισκω τους φιλους μου διπλα μου,αλλα ξερω πως δεν ειναι αληθινοι,αλλα ειναι προβολες του νου μου...Ακομη και το δωματιο μου ειναι αλλαγμενο εκει.Μονο αν απελευθερωθουμε απ τις προβολες του νου μας θα μπορεσουμε να δουμε τον αστρικο κοσμο οπως ειναι στην πραγματικοτητα.

Ειλικρινα δεν ξερω τι να σου προτεινω.Το κλειδι ειναι η συγκεντρωση παντως.Αν αναπτυξεις την ικανοτητα της συγκεντρωσης σιγουρα θα διευκολυνθεις.Προσπαθησε τη στιγμη που κοιμασαι να εισαι συγκεντρωμενος σε μια μονο σκεψη.Ειναι πραγμα παρα μα παρα πολυ δυσκολο,τουλαχιστον για μενα.Ολο και κατι ασχετο θα ξεπεταχτει στο μυαλο σου,και ετσι ολα χαλανε.Μπορεις για παραδειγμα ενω εισαι ξαπλωμενος να επαναλμβανεις και να υπενθυμιζεις συνεχεια στον εαυτο σου''θα συνειδητοποιηθω στο ονειρο μου'',''θα καταλαβω οτι ειναι ονειρο''...κτλ..μεχρι να αποκοιμηθεις,προσωπικα οταν το κανω εστω και για καποιες στιγμες συνειδητοποιουμαι,αλλα δυστυχως δεν μπορω να εξαφανισω τις προβολες του νου μου.....
__________________
αστρικα ταξιδια, ονειρα τελικα ολα ενα ωραιο ψεμα και μονη αληθεια ο ΧΡΙΣΤΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #324  
Παλιά 10-07-10, 14:31
Miltakos Ο χρήστης Miltakos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-06-2009
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από copilot Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω πάλι εξακολουθω να μην εχω κανει ακομα αστρικη προβολη στην ζωη μου ......ρε παιδια τι πρεπει να κανω? τα εχω διαβασει ολλα τα εχω δει ολλα αλλα τιποτα............το μονο που καταφερνω ειναι να ποναει το κεφαλι μου μετα απο καθε προσπαθεια!!!!!!!!Βοηθεια θελω να το κανω
Δεν ξέρω αν είμαι ο κατάλληλος να απαντήσω μιας και δεν έχω μεγάλη πείρα (είμαι κοντά στην ηλικεία σου).

Γνωρίζω όμως ότι το να είσαι διαυγής σε αυτόν τον κόσμο θα σε βοηθήσει πολύ να ζήσεις εμπειρίες. Δοκίμασε να διαλογίζεσαι τακτικά και γενικά να είσαι συγκεντρωμένος σε ο,τι κάνεις. Αυτό δεν είναι καθόλου εύκολο. Θα σε βοηθήσει όμως να αποκτήσεις συνείδηση στο όνειρό σου και να συγκεντρώνεσαι στη χαλάρωση του σώματος όταν δοκιμάζεις αστρική προβολή.

Προσωπικά, προσπαθώ να πετυχαίνω αστρική προβολή μέσω συνειδητού ονειρέματος. Είτε απομακρύνοντας τις προβολές του υποσυνείδητου στο όνειρο ,είτε ξυπνώντας στο κρεβάτι και πετυχαίνοντας αστρική προβολή στην φάση αυτή όπου το σώμα είναι τελείως χαλάρο. Βρίσκω αυτές τις μεθόδους πιο εύκολες. Ίσως βοηθήσουν και εσένα.
Απάντηση με παράθεση
  #325  
Παλιά 10-07-10, 14:43
~*WiLdChILD*~ Ο χρήστης ~*WiLdChILD*~ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Miltakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά, προσπαθώ να πετυχαίνω αστρική προβολή μέσω συνειδητού ονειρέματος. Είτε απομακρύνοντας τις προβολές του υποσυνείδητου στο όνειρο ,είτε ξυπνώντας στο κρεβάτι και πετυχαίνοντας αστρική προβολή στην φάση αυτή όπου το σώμα είναι τελείως χαλάρο. Βρίσκω αυτές τις μεθόδους πιο εύκολες. Ίσως βοηθήσουν και εσένα.
Ακριβως αυτες τις μεθοδους χρησιμοποιω..Τι κανεις ακριβως δηλαδη για να απομακρυνεις τις προβολες του υποσυνειδητου σου?Πες πως εκεινη τη στιγμη ονειρευεσαι πως κανεις κατι με τους γνωστους σου και ξαφνικα συνειδητοποιεις πως ονειρευεσαι...πως εξαφανιζεις την σκηνη αυτη?
__________________
αστρικα ταξιδια, ονειρα τελικα ολα ενα ωραιο ψεμα και μονη αληθεια ο ΧΡΙΣΤΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #326  
Παλιά 10-07-10, 18:38
Miltakos Ο χρήστης Miltakos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-06-2009
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ~*WiLdChILD*~ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβως αυτες τις μεθοδους χρησιμοποιω..Τι κανεις ακριβως δηλαδη για να απομακρυνεις τις προβολες του υποσυνειδητου σου?Πες πως εκεινη τη στιγμη ονειρευεσαι πως κανεις κατι με τους γνωστους σου και ξαφνικα συνειδητοποιεις πως ονειρευεσαι...πως εξαφανιζεις την σκηνη αυτη?
Αυτό που κάνω είναι να απομακρύνομαι από τις προβολές του μυαλού μου κατά κύριο λόγο πετώντας και αφήνοντας έτσι πίσω το όνειρο. Το πέταγμα θέλει εξάσκηση. Το κόλπο σε μένα είναι να κάνω ένα μικρό πήδημα (χωρίς δηλαδή να βάλω πολύ δύναμη) και μετά μοιάζει σαν να αφήνω τον άνεμο να με παρασύρει.

Συνήθως τότε τα χρώματα γίνονται πιο ζωντανά, βλέπω σε πρώτο πρόσωπο (και όχι σε τρίτο) και μπορώ να εστιάσω στο παραμικρό. Είναι μία διαφορετική εμπειρία από αυτή του ονείρου κυρίως γιατί είναι πιο ζωντανή.

Ίσως να κάνω λάθος αλλά ορισμένες φορές φαίνεται να βρίσκομαι κατευθείαν στο αστρικό χωρίς να κάνω κάτι συγκεκριμένο. Βρίσκομαι δηλαδή σε μέρη (πολλές φορές γύρω από το σπίτι μου) χωρίς καμία προβολή από το μυαλό μου και έχω τα παραπάνω συμπτώματα. Σε αυτήν την περίπτωση δεν είναι ανάγκη να διώξω τις προβολές του υποσυνείδητου γιατί δεν υπάρχουν από την αρχή!
Απάντηση με παράθεση
  #327  
Παλιά 11-07-10, 03:46
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από copilot Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω πάλι εξακολουθω να μην εχω κανει ακομα αστρικη προβολη στην ζωη μου ......ρε παιδια τι πρεπει να κανω? τα εχω διαβασει ολλα τα εχω δει ολλα αλλα τιποτα............το μονο που καταφερνω ειναι να ποναει το κεφαλι μου μετα απο καθε προσπαθεια!!!!!!!!Βοηθεια θελω να το κανω
Κάνεις με λάθος τρόπο την άσκηση.
Χρειάζεται να διατηρείς την συγκέντρωσή σου αλλά με έναν ήρεμο τρόπο, χωρίς να βάζεις ένταση στο νου.
__________________
"I maintain that Truth is a pathless land, and you cannot approach it by any path whatsoever, by any religion, by any sect. That is my point of view, and I adhere to that absolutely and unconditionally."
Απάντηση με παράθεση
  #328  
Παλιά 13-07-10, 22:01
Το avatar του χρήστη copilot
copilot Ο χρήστης copilot δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2010
Περιοχή: Θεσ/νίκη
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Eίναι πραγματικά κάτι δύσκολο......η πρώτη εμπειρια μου ηταν μολις χτες!!!! Εβλεπα στο ονειρο μου (σε πρωτο πρωσοπο) οτι ημουν καπου με εναν φιλο μου και περπαταγαμε συνεχεια προς μια κατευθυνση και δεν φταναμε ποτε, στην πραγματικοτητα δεν τον εχω δει ποτε και οταν ξυπνησα βροισκομουν στην σκαλα .....ξαπλωμενος
Απάντηση με παράθεση
  #329  
Παλιά 14-07-10, 00:35
~*WiLdChILD*~ Ο χρήστης ~*WiLdChILD*~ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από copilot Εμφάνιση μηνυμάτων
Eίναι πραγματικά κάτι δύσκολο......η πρώτη εμπειρια μου ηταν μολις χτες!!!! Εβλεπα στο ονειρο μου (σε πρωτο πρωσοπο) οτι ημουν καπου με εναν φιλο μου και περπαταγαμε συνεχεια προς μια κατευθυνση και δεν φταναμε ποτε, στην πραγματικοτητα δεν τον εχω δει ποτε και οταν ξυπνησα βροισκομουν στην σκαλα .....ξαπλωμενος
Εκείνη την ωρα δηλαδη γνωριζες πως εισαι στο αστρικο πεδιο και ονειρευοσουν?Ο φιλος αυτος που πρωτη φορα εβλεπες μπορει να ηταν προβολη του υποσυνειδητου σου.Κι εγω βλεπω ανθρωπους που δεν εχω ξαναδει,αλλα λιγο δυσκολο να μην ηταν προβολες του νου μου....
__________________
αστρικα ταξιδια, ονειρα τελικα ολα ενα ωραιο ψεμα και μονη αληθεια ο ΧΡΙΣΤΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #330  
Παλιά 26-07-10, 11:36
Drake19 Ο χρήστης Drake19 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-06-2010
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από copilot Εμφάνιση μηνυμάτων
Eίναι πραγματικά κάτι δύσκολο......η πρώτη εμπειρια μου ηταν μολις χτες!!!! Εβλεπα στο ονειρο μου (σε πρωτο πρωσοπο) οτι ημουν καπου με εναν φιλο μου και περπαταγαμε συνεχεια προς μια κατευθυνση και δεν φταναμε ποτε, στην πραγματικοτητα δεν τον εχω δει ποτε και οταν ξυπνησα βροισκομουν στην σκαλα .....ξαπλωμενος
Yπνοβατισες μαλλον
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.