Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιά 08-01-07, 09:38
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kaen
Αφου η Ευα εφαγε πρώτη και ΑΝΟΙΧΘΗΣΑΝ ΟΙ ΟΦΘΑΛΜΟΙ Της όπως λεει η Βίβλος γιατι εδωσε και στον ΑΔΑΜ? δεν ήξερε οτι αυτο είναι κακο? ε?
Για να δούμε, λοιπόν, τι λέει το κείμενο της Γένεσης. " και είδεν η γυνή ότι καλόν το ξύλον εις βρώσιν και ότι αρεστόν τοις οφθαλμοίς ιδείν και ωραιον εστι του κατανοήσαι, και λαβούσα από του καρπού αυτού εξέφαγε και έδωκε και τω ανδρί αυτής μετ' αυτής και έφαγον. Και διηνοίχθησαν οι οφθαλμοί των δύο και έγνωσαν ότι γυμνοί ήσαν...".
Βάση του κειμένου, λοιπόν, έφαγε η Εύα, έφαγε ο Αδάμ και αμέσως μετά "άνοιξαν" τα μάτια τους, άρα σύμφωνα με το κείμενο δεν ισχύει αυτό που λες.
Όσο για το φοβερό και τρομερό δήθεν ερώτημα, στο οποίο κανείς δήθεν δεν σου απαντάει, η Εκκλησία δίνει τη δική της ερμηνεία. ίσως να μη σου αρέσει, ίσως να μη σε καλύπτει (δεκτό και το ένα δεκτό και το άλλο, πάντως ερμηνεία δίνεται). Ο Θεός εννοεί άλλου είδους θάνατο, δεν εννοεί πως μόλις φάνε από τον καρπό απευθείας θα πέσουν κάτω νεκροί, αλλά πως θα χάσουν την αθανασία που έως τότε θα απολάμβαναν στον Παράδεισο, θα εκδιωχθούν και η μοίρα τους από τότε, των ίδιων και των απογόνων τους, θα είναι να πεθαίνουν.
Γενικά παρατηρώ στις δημοσιεύσεις σου, να δίνεις ερμηνείες που καλύπτουν μόνο εσένα και να προσπαθείς να εξηγήσεις συμπεριφορές μέσα από το δικό σου πρίσμα και μόνο, στηριγμένος σε αποσπάσματα της Γένεσης που τα έχεις ο ίδος αλλάξει (ή τα έχεις διαβάσει αλλαγμένα, όπως ακριβώς συνέβη και με το παραπάνω). Εμένα πιο πολύ εντύπωση από το εν λόγω χωρίο, μου κάνει το γεγονός πως, ενώ υποτίθεται πως έγιναν "ως θεοί" μετά τη βρώση του καρπού και ενώ υποτίθεται πως πλέον μπορούσαν να διακρίνουν το καλό από το κακό, το μόνο που ένιωσαν μετά είναι ντροπή που ήταν γυμνοί και δεν συναισθάνθηκαν το κακό του πράγματος, ζητώντας αμέσως συγχώρεση από το Θεό, παρά φόρτωναν την ενοχή ο ένας στον άλλο. Και αν το δω το θέμα και στο πιο μακροπρόθεσμο, μου κάνει εντύπωση το ότι, αν γίναμε όλοι μας Θεοί μέσω της πράξης των "Πρωτόπλαστων", σπανίως βλέπω να μπορούμε να διακρίνουμε που είναι το καλό και που το κακό και συνήθως επιλέγουμε το κακό αντί του καλού.
  #72  
Παλιά 08-01-07, 09:57
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Παράθεση:
Και διηνοίχθησαν οι οφθαλμοί των δύο και έγνωσαν ότι γυμνοί ήσαν...".
Πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν τέτοιου είδους "καρποί"....
πιστεύω πως στο συγκεκριμένο μέρος της Γένεσης έχουμε να κάνουμε με κυριολεξία….
Εξάλλου το «παράδειγμα» της μηλιάς είναι πολύ πρόσφατο σε σχέση με τα χρόνια ζωής του Χριστιανισμού...(για πηγαίνετε μια βόλτα μέχρι τον αλχημιστή)...


Δ.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
  #73  
Παλιά 08-01-07, 13:42
Το avatar του χρήστη Miltos01
Miltos01 Ο χρήστης Miltos01 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2006
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης
" Ο Θεός εννοεί άλλου είδους θάνατο, δεν εννοεί πως μόλις φάνε από τον καρπό απευθείας θα πέσουν κάτω νεκροί, αλλά πως θα χάσουν την αθανασία που έως τότε θα απολάμβαναν στον Παράδεισο, θα εκδιωχθούν και η μοίρα τους από τότε, των ίδιων και των απογόνων τους, θα είναι να πεθαίνουν.
Συμφωνώ με το Μιχάλη. Αυτό έμμεσα προσπάθησα να πω με τα δυο προηγούμενα post μου. Ο θάνατος είναι πρώτιστα πνευματικός αυτό υποδηλώνεται στο βιβλίο της Γένησης...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Miltos01 : 08-01-07 στις 13:43
  #74  
Παλιά 08-01-07, 14:47
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Exclamation

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Miltos01
Συμφωνώ με το Μιχάλη. Αυτό έμμεσα προσπάθησα να πω με τα δυο προηγούμενα post μου. Ο θάνατος είναι πρώτιστα πνευματικός αυτό υποδηλώνεται στο βιβλίο της Γένησης...
Νομίζω επίσης πως ίσως ταυτίζεται με της πηγές της λήθης και της μνημοσύνης .


Το μόνο που μου απομένει είναι να σας προκαλέσω ευθέως ...
Και ιδιαίτερα το φίλο μου Μιχάλη


Που λόγω τόπου καταγωγής πρέπει να ξέρει από μήλα....!
Και ιδιαίτερα την ποικιλία την επονομαζόμενη golden ….!!



Τα χρυσά μήλα των εσπερίδων λετε πως εμπλέκονται κάπου η όχι ;

Δ.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
  #75  
Παλιά 08-01-07, 23:09
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Αγαπητέ Μίλτο,ενδιαφέροντα αυτά που λες και θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω να τα ερευνήσουμε διαλεκτικά να δούμε κατά πόσο ισχύουν.Γιατί νομίζω ότι κάνεις κάποιες γενικεύσεις που οδηγούν σε λάθος συμπεράσματα.Κατ'αρχήν να ξεκινήσουμε με κάποιο δεδομένο,αν συμφωνείς και εσύ,ότι ο Μωησής στην περιγραφή της γέννεσης επιρεάστηκε σε μεγάλο βαθμό από τον Ερμή τον Τρισμέγιστο,ό,τι και αν σημαίνει αυτό...

Από εκεί και πέρα,θα πρέπει να διερευνήσουμε κάποια από τα θέματα που θέτεις δηλαδή κατά πόσον δεν υπάρχουν οι απόλυτες έννοιες,ή κατά πόσο η αγάπη δεν μπορεί να νικήσει το μίσος ή η καλοσύνη την κακία.Έχω την αισιοδοξία ότι θα μπορέσουμε διαλεκτικά να οδηγηθούμε από κοινού σε ενδιαφέροντα συμπεράσματα γιατί όπως δηλώνεις έχεις και εσύ εμπειρίες από τον υπεραισθητό κόσμο.

Επειδή δεν έχω αρκετό χρόνο αυτή τη στιγμή,θα ήθελα κατ'αρχην να σου ζητήσω μια βιβλιογραφία γι'αυτή τη θεωρία που μας παραθέτεις και θα επανέλθω σύντομα.
__________________
Chaos is my life - Exploited

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη the_black_planet : 08-01-07 στις 23:10
  #76  
Παλιά 09-01-07, 18:34
Το avatar του χρήστη Miltos01
Miltos01 Ο χρήστης Miltos01 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2006
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από the_black_planet
...
Από εκεί και πέρα,θα πρέπει να διερευνήσουμε κάποια από τα θέματα που θέτεις δηλαδή κατά πόσον δεν υπάρχουν οι απόλυτες έννοιες,ή κατά πόσο η αγάπη δεν μπορεί να νικήσει το μίσος ή η καλοσύνη την κακία.Έχω την αισιοδοξία ότι θα μπορέσουμε διαλεκτικά να οδηγηθούμε από κοινού σε ενδιαφέροντα συμπεράσματα γιατί όπως δηλώνεις έχεις και εσύ εμπειρίες από τον υπεραισθητό κόσμο...
Φίλε, the_black_planet: βεβαίως και η αγάπη μπορεί να νικήσει το μίσος-δεν μπορεί όμως να το "εξαλείψει", όπως και η καλοσύνη τη κακία. Εκείνο που προσπάθησα να πω είναι ότι εάν τροποντινά "εξαφανίσει" κανείς την έννοια του μίσους, τότε παύει και η έννοια της αγάπης. Το ίδιο συμβαίνει με τη καλοσύνη. Κατανοούμε τη καλοσύνη γιατί υπάρχει και η κακία. ΚΑΤΑΝΟΟΥΜΕ ΤΗ ΖΩΗ, γιατί υπάρχει ο ΘΑΝΑΤΟΣ. Υπ' αυτή την έννοια οι παραπάνω λέξεις δεν μπορούν να υπάρξουν ΜΟΝΕΣ τους και με απόλυτο περιεχόμενο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Miltos01 : 09-01-07 στις 18:38
  #77  
Παλιά 09-01-07, 20:11
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Φίλε μου Μίλτο(έχεις και το όνομα του αδερφού μου),ίσως έγινε κάποια παρεξήγηση,εγώ φυσικά δεν εννοώ να εξαφανιστεί το μίσος σαν έννοια αλλά απο την ψυχή κάποιου ανθρώπου.Θα ήθελα την άποψη σου πάνω σ'αυτό,δεδομένου ότι το μίσος είναι ψυχικό πάθος και με την κάθαρση πιστεύω ότι μπορεί να εξαλειφθεί,ή τουλάχιστον έτσι διδάσκουν οι μεγαλύτερες εσωτερικές διδασκαλίες.Πάντως θα σου ήμουν ευγνώμων αν μου έδινες μια βιβλιογραφία γι'αυτήν την θεωρία που παραθέτεις,καθώς και αν μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί έχεις την βεβαιότητα ότι αυτή τη θεωρία είχε υπ'όψην του ο Μωησής(ή ο Ερμής ο Τρισμέγιστος) όταν έγραφε την γέννεση.
__________________
Chaos is my life - Exploited

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη the_black_planet : 09-01-07 στις 20:11
  #78  
Παλιά 10-01-07, 04:41
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Φίλε μου Μίλτο,κατ'άρχην να σε βοηθήσω λίγο για να γίνεις πιό κατανοητός.Προφάνως μιλάς για αρμονία των αντιθέτων στοιχείων,έστω και αν δεν χρησιμοποιείς τη συγκεκριμένη λέξη.Αυτο φυσιά είναι σωστό,άπλα παρατηρώ ότι κάνεις μια γενίκευση.Ένα λογικό λάθος που έχουν κάνει πολλοί εσωτεριστές που έχουν ασχοληθεί με αυτό το θέμα.Γι'αυτό σου ζήτησα βιβλιογραφία για την θεωρία όπως την παρουσιάζεις,γιατί για παράδειγμα ο Πλάτωνας διαφορετικά την περιέγραφε.Έτσι όπως τα λες εσύ μου θυμίζεις τον Ελιφάς Λεβί,διόρθωσε με αν κάνω λάθος...

Να σου δώσω ένα διαλεκτικό παράδειγμα.Φυσικά παίρνουμε σαν δεδομένο ότι κάθε αρμονία είναι κάτι καλό.Άρα μ'αυτη την λογική δεν μπορούμε να μιλάμε για αρμονία καλού και κακού,και γενικά για κάθε έννοια που εκφράζει μια αρμονία,όπως η καλοσύνη,η αγάπη,η αρετή.Ή τουλάχιστον αυτό αντιλαμβάνομαι εγώ,θα περιμένω την απάντηση σου.
__________________
Chaos is my life - Exploited
  #79  
Παλιά 10-01-07, 08:24
Το avatar του χρήστη Miltos01
Miltos01 Ο χρήστης Miltos01 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2006
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή

Φίλε <the_black_planet> μιλάω και εκφράζω κάποιες σκέψεις πάνω στα σύγχρονα ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ δεδομένα που μας δίνονται συνεχώς μέσω Διαδικτύου. Δεν υπάρχει 'ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ' όπως μου τη ζητάς. Θα έχεις καταλάβει βέβαια ότι παρόλα αυτά έχω ένα ευρύ ορίζοντα γνώσεων ή τουλάχιστον προσπαθώ όσο μπορώ να τον διευρύνω. Σ' αυτή την 'αρχή' άλλωστε θέλω να πιστεύω ότι στηρίζεται και αυτο το 'forum'.
  #80  
Παλιά 12-01-07, 02:34
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Θα ήθελα να απευθύνω κάποιες προσωπικές μου απορίες στους αρκέτους αξιόλογους μελετητές της Παλαιάς Διαθήκης που συμμετέχουν σ'αυτή την κοινότητα,σχετικά με τη φύση του κακού αλλά και της ουσίας γενικότερα όπως γίνεται αντιληπτή από τους αρχαίους Εβραίους,με απώτερο σκοπό να κάνω κάποιες συγκρίσεις με την αντίστοιχη Ελληνική σκέψη.Τα ερωτήματα πάνω στα οποία ζητώ την βοήθεια σας είναι τα παρακάτω:

1)Ποιά είναι η φύση του κακού στην Παλαία Διαθήκη;Είναι ουσία που συμμετέχει στο κοσμικό είναι ή κάτι άλλο;Και αν είναι ουσία πως δημιουργήθηκε αν όχι από το Θεό;Επίσης,την άποψη που περιγράφεται στην Παλαιά Διαθήκη,όποια και αν είναι αυτή,την έχουν ενστερνιστεί αυτούσια οι Χριστιανοί;

2)Η ανθρώπινη ψυχή ως ουσία είναι αγάθη,ή μετέχει τόσο του καλού όσο και του κακού;

3)Οι άγγελοι έχουν ψυχή όμοιας φύσης με την ανθρώπινη,ή διαφορετική;Γιατί αν ισχυεί το 1ο και ταυτόχρονα ισχύει και το ότι η ψυχή είναι σαν ουσία αγαθή,τότε με συνδιασμό αυτών των 2 οδηγούμαστε στο συμπέρασμα ότι ακόμα και ο ίδιος ο διάβολος,δεδομένου ότι είναι άγγελος,μπορεί να μετανοήσει και να καθαρθεί από τα πάθη και τις αμαρτίες του,κάτι που έχω την εντύπωση ότι δεν το δέχονται οι Χριστιανοί τουλάχιστον...

Περιμένω τις απαντήσεις σας!
__________________
Chaos is my life - Exploited

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη the_black_planet : 12-01-07 στις 02:36
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.