Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 15-01-18, 13:59
alkinoos Ο χρήστης alkinoos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2016
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα κείμενα απο που προέρχονται; Απο τους "Βίους Φιλοσόφων" του Λαέρτιου;
Ναι,από τους "Βίους Φιλοσόφων"
__________________
Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" - Ερμής O Τρισμέγιστος

Εγώ έζησα και πέθανα και άλλες φορές πριν από αυτή τη ζωή και όταν ήμουν πεθαμένος η ψυχή μου λειτουργούσε σαν να ήμουν ζωντανός,ενώ όταν ήμουν ζωντανός η ψυχή μου λειτουργούσε σα να ήμουν πεθαμένος - Πυθαγόρας
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 15-01-18, 14:37
alkinoos Ο χρήστης alkinoos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2016
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

...συνέχεια

Όσον αφορά στην λειτουργία της διορασης,αυτή οφείλεται σε μια ψυχική ουσία που συνίσταται από πολύ θερμό αιθερα.Γι αυτό τον λόγο λέγεται ότι τα βρέφη έχουν την ικανότητα να αντιλαμβανονται τον πνευματικό και τον ψυχικό κοσμο.Οφείλουμε να κατανοησουμε ότι το στοιχείο του θερμου αιθερα βρίσκεται σε αντίθεση με το στοιχείο του ψυχρού αιθερα. Επειδή στην περίπτωση που τα μάτια του βρέφους, θα μπορούσαν να δουν τον ψυχρό αιθερα,θα έβλεπαν τη μεγάλη διαφορά που υπάρχει προς τον αντίστοιχο θερμό αιθερα.Γι αυτό τον λόγο, είναι φυσικό να ονομαζει τους οφθαλμους του βρέφους, ότι αποτελούν ηλιακες πύλες.Κατά τον ίδιο τρόπο, θα πρέπει να είμαστε βέβαιοι ότι το ίδιο συμβαίνει και με την ικανότητα της αισθησης της ακοης,που λειτουργεί εξισου καλά με τις υπόλοιπες αισθήσεις.


* Ψυχρος και αραιος αιθερας: Αυτός που βρίσκεται στην Γήινη ατμόσφαιρα

* Θερμος και πυκνορρευστος αιθερας : Αυτός που βρίσκεται στο σύμπαν
__________________
Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" - Ερμής O Τρισμέγιστος

Εγώ έζησα και πέθανα και άλλες φορές πριν από αυτή τη ζωή και όταν ήμουν πεθαμένος η ψυχή μου λειτουργούσε σαν να ήμουν ζωντανός,ενώ όταν ήμουν ζωντανός η ψυχή μου λειτουργούσε σα να ήμουν πεθαμένος - Πυθαγόρας
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 15-01-18, 15:45
alkinoos Ο χρήστης alkinoos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2016
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Από το ίδιο βιβλίο είχα αποθηκεύσει στο λαπτοπ κάποιες σημειώσεις για τον αιθερα και την ψυχή ...


Μας λένε οι σημειώσεις των Πυθαγορείων πως η ψυχή αποτελείται,είναι αποσπάσματα δηλαδή, από ψυχρό και θερμό αιθέρα.Ψυχρό αιθέρα ονομάζουν ,όπως έγραψα,αυτόν που βρίσκεται στην ατμόσφαιρα της Γης,ενώ υγρό και πυκνόρρευστο ονομάζουν αυτόν που βρίσκεται μέσα στη θάλασσα του Σύμπαντος.


τω συμμετέχειν ψυχρού αιθέρος διαφέρειν ψυχήν ζωής - Η ύπαρξη του ψυχρού αιθέρα μέσα στη ψυχή μας,την υποβιβάζει από τη ποιότητα που έχει η λεγόμενη ζώσα ψυχή(= πνεύμα)


Εδώ ο συγγραφέας κατά την ανάλυση και απόδοση ερμηνείας ,μας φέρνει ένα απόσπασμα του Ηράκλειτου,το 122ο απόσπασμα, περί ψυχής :
" αυη ψυχή σοφώτατη και άριστη" / πρεπει να φύγει από την υγρή μορφή και να μετατραπεί σε ξηρή,δηλαδή σε αέρα.Αυτή είναι η " αυη" δηλαδή στεγνή ή ξερή ψυχή.

Ο Πυθαγόρας και ο Ηράκλειτος θεωρούν πως μια "ζώσα" ψυχή,άριστη δηλαδή,διότι έχει μετατραπεί σε πνεύμα, δεν πρέπει να περιέχει καθόλου ψυχρό αιθέρα μέσα της.

αθ'ανατον τ΄είναι αυτήν - Καθότι αυτή η ζώσα ψυχή(= πνεύμα) δεν υπόκειται πλέον στη διαδικασία του θανάτου

επειδήπερ και το αφ΄ου απέσπασται αθάνατον εστί - Για το λόγο ότι το πνεύμα αποτελείται μόνο από τμήμα θερμού αιθέρα,ο οποίος μπορεί να διατηρήσει την αθανασία.

Ο ΨΥΧΡΟΣ ΑΙΘΕΡΑς,είναι μεν αιώνιος ,αλλά δεν μπορεί να διατηρήσει ζωντανό το ανθρώπινο σώμα για πάντα,καθ' ότι ο ψυχρός αιθέρας έχει αποχωριστεί από το υλικό σώμα του ανθρώπου.Ο ΘΕΡΜΟΣ ΑΙΘΕΡΑΣ είναι και αυτός αιώνιος ,αλλά διαθέτει την επιπλέον ικανότητα να διατηρεί το σώμα σε ζωή αθάνατη,διότι αυτός είναι που μπορεί να οδηγήσει στην λεγόμενη " μεταμόρφωση" ,κατά την οποία θα αποκτήσει ο άνθρωπος το αθάνατο " σώμα της δόξης" ...
__________________
Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" - Ερμής O Τρισμέγιστος

Εγώ έζησα και πέθανα και άλλες φορές πριν από αυτή τη ζωή και όταν ήμουν πεθαμένος η ψυχή μου λειτουργούσε σαν να ήμουν ζωντανός,ενώ όταν ήμουν ζωντανός η ψυχή μου λειτουργούσε σα να ήμουν πεθαμένος - Πυθαγόρας
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 03-06-18, 08:49
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xtabay Εμφάνιση μηνυμάτων
Η νόηση είναι ιδιότητα της ύλης και μέχρι σήμερα κανένα στοιχείο δεν συνηγορεί υπέρ της αντίθετης άποψης , το οποίο να γίνεται αποδεκτό από όλους . Ως εκ τούτου ...
Η νόηση και η ύλη είναι προιόν της ενέργειας. Η ενέργεια παίρνει πολλές μορφές αλλά δεν εξαντλείτε απλά μεταβάλετε. Αν θέλουμε να πάμε ένα βήμα πάρα κάτω πρέπει να εξετάσουμε τον δημιουργό των πάντων που είναι η ενέργεια.
Η ύλη είναι η στολή της νόησης που σκοπό έχει την παραγωγή της μυϊκής δύναμης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 03-06-18 στις 09:06
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.