Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Η πόλη της FantasyGate > Τμήμα Πολυσυγγραφίας

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: βαθμολογία ιστορίας
κάτω από τη βάση 2 16,67%
5-6 1 8,33%
6-7 1 8,33%
7-8 0 0%
8-9 5 41,67%
9-10 3 25,00%
Ψήφισαν: 12. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 13-11-06, 22:09
ane Ο χρήστης ane δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2006
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αυτό τελικά που θέλω να κρατήσω από αυτή την ιστορία είναι ότι το ποιος είναι καλός και το ποιος είναι κακός δεν μπορείς να το ξέρεις παρα μόνο στο τέλος. Όταν πια είναι αργά.
Δεν ήταν καμία ιστορία που είχε καμία πλοκή σημαντική, αλλά ήταν βασισμένη στα κλισέ που έχω μέσα στο μυαλό μου. Όμως υποσυνείδητα αυτό που ήθελα να εκφράσω είναι ότι δεν ξέρω ποιος είναι καλός και ποιος όχι. Ακόμα μέχρι και την τελευταία στιγμή δεν είχα αποφασίσει εάν ο Τηλέμαχος ήταν καλός ή κακός… Έτσι ακριβώς γίνεται και στην ζωή. Ποιος είναι ο καλός και ποιος είναι ο κακός; Ποιο παιχνίδι παίζουν όλοι αυτοί που είναι γύρω μας; Ποιο;
Καλος; κακος; αυτες τις λεξεις τις χρησιμοποιουμε μονο γιατι δεν μπορουμε να εκφρασουμε το ακριβες νοημα.Και τι δηλαδη ειναι καλο;Τι ειναι κακο;Απο ποια οπτικη γωνια και με ποια κριτιρια;
__________________
ane απο Ανέστης....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-10-08, 17:01
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Πέρασε πολύς καιρός ane και τώρα βαριεστημένος τριγυρνώντας έπεσα στο θέμα και είδα αυτό το τελευταίο σου μήνυμα…

Παράθεση:
Καλος; κακος; αυτες τις λεξεις τις χρησιμοποιουμε μονο γιατι δεν μπορουμε να εκφρασουμε το ακριβες νοημα.Και τι δηλαδη ειναι καλο;Τι ειναι κακο;Απο ποια οπτικη γωνια και με ποια κριτιρια;
Το καλό και το κακό, είναι κομμάτια του ίδιου παζλ. Δεν μπορεί να υπάρξει το ένα χωρίς το άλλο. Σίγουρα το πώς καθορίζεις και πως ξεκαθαρίζεις εάν κάτι είναι καλό ή κακό, έχει να κάνει με την προσωπική σου ερμηνεία, παρατήρηση, αλλά και με τα γύρω στοιχεία που μπορείς να παρατηρήσεις. Αλλά στο τέλος έχεις κάποιο αποτέλεσμα κάποιες συνέπειες και αυτό το αποτέλεσμα μπορείς νομίζω να το καθορίσεις πιο εύκολα ως καλό ή κακό. Σίγουρα η έννοια του καλού και του κακού, του σωστού και του λάθους είναι ευμετάβλητες. Κάτι που ήταν κακό παλιά τώρα είναι λογικό και σωστό και το αντίστροφο. Μια πράξη κάτω από κάποιες συνθήκες μπορεί να είναι καλή, αλλά κάτω από άλλες συνθήκες μπορεί να είναι και κακή. Στο σύνολο των πράξεων, των συνεπειών, των αποτελεσμάτων και έχοντας πάντα στο νου τις συνθήκες, μπορείς να βρεις και να καταλάβεις το τι είναι σωστό και το τι είναι λάθος.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.