Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Συνωμοσιολογία-Παγκοσμιοποίηση-Γεωπολιτική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 12-05-11, 12:31
ΙΑΝΕΙΡΑ Ο χρήστης ΙΑΝΕΙΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 628
Προεπιλογή

Υποθετικά πάντα αναφέρω το εξής:
Γίνεται ένα τροχαίο και ένας δικός μας άνθρωπος τραυματίζεται σοβαρά και διοκομίζεται σε ένα δημόσιο νοσοκομείο, όπου άγνωστοι σε εμάς ιατροί αναλαμβάνουν να τον σώσουν.
Μας λένε, λοιπόν, ότι δεν υπάρχει ελπίδα σωτηρίας και ζητούν να δωρήσουμε π.χ. την καρδιά του σε κάποιο άτομο ίδιας ηλικίας, που την έχει ανάγκη κ.λπ.
Ποιος και με ποιον τρόπο διασφαλιζόμαστε ότι ο γιατρός ή οι γιατροί που ζητάνε τη συγκατάθεσή μας για τη λήψη της καρδιάς και άλλων οργάνων, έχουν κάνει τα αδύνατα δυνατά για να σωθεί άνθρωπός μας και δεν ανήκουν στην ασύδοτη εκείνη ομάδα επιστημόνων που στο όνομα του χρήματος, δε διστάζουν να στείλουν στον άλλον κόσμο συνανθρώπους μας;
Δεν ξέρω πόσο τραβηγμένο ακούγεται, αλλά όταν ακούς για κυκλώματα που σκοτώνουν παιδιά και τους παίρνουν τα όργανα, αναρωτιέται κανείς "γιατί όχι;"
__________________
ΙΑΝΕΙΡΑ
...........................
Κάποιος πρέπει να έχει το χάος μέσα του για να γίνει φλεγόμενο αστέρι.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 12-05-11, 12:35
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

(Προσωπική μου άποψη είναι ότι εφόσον κατέχω προσωρινά κάτι,τη στιγμή που καθίσταται άχρηστο για εμένα δεν υπάρχει λόγος να μην το δώσω σε κάποιον που το χρειάζεται.Αν αυτός που θα το πάρει είναι πλούσιος,φτωχός,άσπρος,μαύρος ή πορτοκαλί με ενδιαφέρει στο βαθμό που θα το χρειάζεται πραγματικά και θα το λάβει δωρεάν αφού κι εγώ το έδωσα δωρεάν,δύο συνθήκες που διασφαλίζει το ελληνικό σύστημα υγείας.)


Downbringer λυπάμαι, αλλά μάλλον θες να πιστεύεις ότι ζεις σε διαφορετική χώρα.. Το να δώσεις κάτι δικό σου, αφού μετά σου είναι άχρηστο, είναι καθαρά προσωπικό δικαίωμα, απόφαση και όχι μέσα από αδιαφανείς νόμους και πτωματοφαγους.

Γιαυτο αν θες εσύ να γίνεις ιδιοκτησία ενός η μιας μικρής ομάδας, be my guest. Δεν μπορείς να επιλέξεις εσύ που θα πάνε τα όργανα σου, αλλά ούτε διαφάνεια στο αν θα δοθούν δωρεάν, που ποτέ δεν δίνονται δωρεάν και λες να τους δίνει ο νόμος τέτοια ευελιξία και να μην το κάνουν?
Τώρα ως το δωρεάν σύστημα υγείας.. εντάξει δεν αξίζει κανείς να ασχοληθεί με τέτοια σχόλια, με θέμα την Ελλάδα και το σύστημα υγείας που έχει..

ps: Εδώ στο ποιο αγνό και χαρμόσυνο συμβάν στην ζωή ενός ανθρώπου (ας αφήσουμε τα βαριά έξω..) και κάτι σουργελε γιατροί και νοσοκόμοι βγαίνουν και σου λένε «και εγώ έβαλα το χεράκι μου», «και εγώ έβαλα το χεράκι μου», «και εγώ έβαλα το χεράκι μου» και αναφέρομαι στην γέννηση ενός παιδιού!!!.. Στο τέλος θα γεννούν οι γυναίκες στα χωράφια γιατί το δωρεάν σύστημα, υπάρχει μόνο στην θεωρία.

Είχα δει άνθρωπο να μοιράζει κατοστάρικα επειδή κολλούσαν επάνω του!!!!!!!!! 100 νοσοκόμοι και γιατροί επειδή έβαλαν δάχτυλο.. χαχαχαχα Και μου λες εμένα δωρεάν σύστημα υγείας????????????? Ήταν και αλβανός ο άνθρωπος του μεροκάματου.. Εγώ δεν κόντεψα να πάθω πολύ χειρότερα με το στομάχι μου επειδή δεν μου ζητούσαν λεφτά μεν, αλλά με κορόιδευαν κοντά 1 χρόνο δε.. και στο τέλος μου είπαν «ας πρόσεχες, αν θες να γιατρευτείς, να μας δείχνεις παραδάκι» .. Καταγγελία είχα κάνει πριν 3-4 χρόνια.. αλλά και τα υπουργεία αδιαφόρησαν.. τι μου λες εσύ.. Μάλλον σε άλλο κόσμο ζεις.

ps: Καλή επιτυχία σε όσους γράφουν πανελλαδικές..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 12-05-11 στις 13:01
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 12-05-11, 13:41
Το avatar του χρήστη Dawnbringer
Dawnbringer Ο χρήστης Dawnbringer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Neverland
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Νομίζω ότι έχουμε μπερδέψει ορισμένα ζητήματα μεταξύ τους και για αυτό δημιουργούνται εντάσεις,θα προσπαθήσω να αποσαφηνίσω τη θέση μου γιατί μάλλον δεν έγινα κατανοητός.
Demi
Όσον φορά στη δωρεά οργάνων αντιλαμβάνεσαι το ότι να μου ζητάς να σου αποδείξω ότι είναι δωρεάν είναι άτοπο.Εφόσον νομικά κανείς δεν πληρώνει για τα όργανα που του μεταμοσχεύουν,η εγχείρηση και λοιπά έξοδα είναι άλλο θέμα,είναι δικιά σου ευθύνη να μου υποδείξεις την παραβατικότητα.Δεν μιλάμε για μια διαδικασία που αφήνει στον δότη,τους μεσάζοντες ή το λήπτη την ευχέρεια να θέσουν ένα χρηματικό αντίτιμο αλλά για ένα νομικό πλαίσιο εντός του οποίου η αγοραπωλησία οργάνων είναι βαρύτατο αδίκημα.Εαν κάποιος πιστεύει ότι το συγκεκριμένο σύστημα κινείται εκτός αυτού του προκαθορισμένου πλαισίου πρέπει να έχει ενδείξεις ή αποδείξεις κι όχι το αντίστροφο.
Σχετικά με τα φακελάκια δεν νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος που να μην γνωρίζει τη συγκεκριμένη κατάσταση,να μην την απεχθάνεται και να μη θέλει να την αλλάξει,αλλά αυτή είναι άλλη κουβέντα,σοβαρότατη ανάμεσα στις άλλες σοβαρές κουβέντες που έχουν να κάνουν με το φασιστικό καθεστώς μέσα στο οποίο ζούμε.Φυσικά μέσα σε μια τέτοια κοινωνία που επιτρέψαμε σους εξουσιαστές μας να δημιουργήσουν είναι λογικό να υπάρχει καχυποψία,αλλά νομίζω ότι η όλη διαδικασία μεταμόσχευσης παραμενει υπό την εποπτεία των συγγενών και συνεπώς φαινόμενα χρηματισμού μπορούν να αποφευχθούν και να καταγγελθούν.
Τα σχόλια σου περί ανοιιχτόμυαλων κτλ. δεν ξέρω τι στόχο έχουν και τι σχέση με το θέμα μας αλλά θα συμφωνήσω στο τελευταίο,κάθε λαός έχει την κυβέρνηση που του αξίζει.
Ermh
Καταρχήν για να μην μείνεις με την απορία να σε ενημερώσω ότι δεν ζω σε άλλο κόσμο,άνθρωπος και θνητός είμαι του λόγου μου σαν όλους μας
Σοβαρά τώρα,αν θέλουμε να εξετάσουμε το σύστημα υγείας μπορούμε να το κάνουμε με δύο τρόπους αλληλένδετους.
Θεωρητικά το κράτος πρόνοιας της Ελλάδας,πριν την παράδοση της εθνικής μας κυριαρχίας από τους αμερικάνους στο ΔΝΤ,ήταν ένα αρκετά σωστό κράτος,σε σχέση πάντα με άλλες καπιταλιστικές χώρες όπου ασφάλιση και δικαίωμα στη δωρεάν περίθαλψη και φαρμακευτική αγωγή δεν νοείται.
Πρακτικά το δικαίωμα δωρεάν υγείας,δωρεάν παιδείας όπως και πολλά άλλα δικαιώματα καταπατούνται καθημερινά από το κράτος,τους εντολοδόχους του και πολλούς άλλους καλοθελητές.Το να ενωθεί η θεωρία με την πράξη έχει να κάνει με την προσπάθεια,εφόσον το επιθυμεί,του καθενός με όποιον τρόπο θεωρεί σωστό.
Το ζήτημα με τη μεταμόσχευση οργάνων είναι ότι εφόσον κάποιος πεθάνει ,νομίζω (όπως ξαναείπα) ότι δεν τον "αδειάζουν" και λένε στην οικογένεια "άντε γεια" αλλά ότι όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να παρακολουθήσει από κοντά την όλη διαδικασία και να διασφαλίσει το αδιάβλητό της.Οι μεγαλύτεροι εκμεταλλευτές της ιστορίας είναι αυτοί που έχουν να κάνουν με τον ανθρώπινο πόνο και χαρά.Θα συμφωνήσω σε αυτό που λες για τους γιατρούς σχετικά με τα χαρμόσυνα νέα αλλά βάλε στην εξίσωση και τους παππάδες για να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα

Γενικά,πιστεύω ότι το θέμα με τη δωρεά οργάνων είναι ένα ζήτημα πολύ ευαίσθητο και καλό θα ήταν πριν το αφορίσουμε να το ψάξουμε εις βάθος γιατί για ένα καπρίτσιο ή μια παραπληροφόρηση μπορεί να μην κάνουμε μια κίνηση που ίσως θα έσωζε μια ζωή,ίσως και να έκανε κάποιον πολύ πλούσιο,ας μη βιαζόμαστε όμως να βγάλουμε συμπεράσματα.
Μακάρι με την ίδια θέρμη που αγωνιζόμαστε για το τι θα γίνει με τα νεκρά σώματά μας να αγωνιζόμαστε και για το τι θα γίνει όσο είναι ακόμα ζωντανά...
__________________
Think for yourself and question authority...

http://opwspanw-etsikatw.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 12-05-11, 17:13
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

αγαπητε μου dawnbringer,

νομικα, εχουμε και δωρεαν παιδεια!!!!

το οτι ο νομος θεσπιζει τη δωρεα αυτων των οργανων, δεν σημαινει οτι τηρειτε.....
ποιος νομος εχει τηρηθει εξαλλου?

αποδειξεις προσωπικες δεν μπορω να σου δωσω,
αλλα ξερω για την γειτονισσα μου , που χρειαστηκε ενα νεφρο και πουλησε το σπιτι της να το αποκτησει, και τωρα πρεπει να χρεωθει, να παρει δανεια, γιατι το μοσχευμα το απορριπτει ο οργανισμος και θα χρειαστει αλλο ενα...

επισης γνωριζω μια φρικτη ιστορια που για ευνοητους λογους δεν θελω να αποκαλυψω, που αποδεικνυει οτι ολοι και εννοω ολοι γνωριζουν τι συμβαινει και ειναι βαθεια χωμενοι!!!
αυτη η ιστορια πριν απο καποια χρονια ειχε βγει και στο φως της δημοσιοτητας, ενω εγω την γνωριζα 20 χρονια πριν!! ποιος την εθαψε και γιατι? μακαρι να μπορουσα να πω πιο πολλα, αλλα δεν γινεται...φοβαμαι να το δημοσιοποιησω
οποιος θελει με πιστευει, το ανεφερα μονο και μονο για να πω οτι αυτη ειναι η γνωμη μου, και δεν αλλαζει... (μιας και ζητας αποδειξεις)

σκεψου μονο ποσα περιστατικα βγαινουν στη φορα καθε φορα...και ποσα αποσιωπουνται...
ολα αυτα εσενα δεν σου κανουν για ενδειξεις / αποδειξεις οτι κατι βρωμαει?
τι αλλη αποδειξη θες? αν μου τυχει κατι ποτε εμενα προσωπικα ( φτου, φτου) να εισαι σιγουρος οτι θα το καταγγειλλω, ομως αν τυχει κατι στο παιδι μου
(φτου, φτου, φτου, φτου, φτου, φτου, φτου -να βαλω κι αλλα?), δυστυχως θα σκυψω το κεφαλι και θα κανω μουγκα!!! το οτι ομως δεν θα το καταγγειλλω, δεν σημαινει οτι δεν θα εχει γινει κι ολας...

ετσι ειναι, ετσι μας κανανε, να φοβομαστε να μιλησουμε και να σκυβουμε το κεφαλι, και να γραφουμε στα forums για αποδειξεις!!!!

δυστυχως αυτοι ειμαστε.... χειροκροτηστε μας!!!

παρ'ολα αυτα, θα γινω δωρητης οργανων, μονο και μονο γιατι θελω να πιστευω σε εναν καλυτερο κοσμο, ειναι η τελευταια μου ελπιδα, αλλιως την εβαψα!!!

αλλα μην μας κοροιδευουν κι ολας, ξερουμε πολυ καλα τι μας γινεται!!!
__________________
be no good, be real
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 12-05-11, 17:22
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από demi Εμφάνιση μηνυμάτων
παρ'ολα αυτα, θα γινω δωρητης οργανων, μονο και μονο γιατι θελω να πιστευω σε εναν καλυτερο κοσμο, ειναι η τελευταια μου ελπιδα, αλλιως την εβαψα!!!
Έτσι θα γίνει καλύτερος ο κόσμος, η πράξει σου το αντιθέτω θα φέρει και όχι αυτό που ευελπιστείς..? Αμ δε… πριτς… Φόλα σε όλους αυτούς, μετά βλέπουμε..

Αν θες καλύτερο σύστημα υγείας, πήγαινε έξω είναι καλύτερα και λόγο μεγάλου πληθυσμού, η διαφθορά τους δεν φαίνετε η είναι αμελητέα..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 12-05-11 στις 18:01
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 13-05-11, 10:22
ΙΑΝΕΙΡΑ Ο χρήστης ΙΑΝΕΙΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 628
Προεπιλογή

Θα δώσω γραπτή συγκατάθεση στα παιδιά μου (19 και 11,5 ετών), αν μου συμβεί κάτι, να πουλήσουν τα όργανά μου... Θα είναι ένας καλός τρόπος να αντέξουν την οικονομική κρίση...
__________________
ΙΑΝΕΙΡΑ
...........................
Κάποιος πρέπει να έχει το χάος μέσα του για να γίνει φλεγόμενο αστέρι.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 18-05-11, 19:41
Το avatar του χρήστη Νηρηιδα
Νηρηιδα Ο χρήστης Νηρηιδα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2008
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Απ'οσο εχω διαβασει δε λεει πουθενα ο νομος θα σου παρουμε τα οργανα θες δε θες. Λεει πως ολοι θα θεωρουνται δωρητες οργανων και οποιος δεν θελει πρεπει να κανει αιτηση που δεν θα το επιτρεπει αυτο να συμβει.Αντι λοιπον να κανει καποιος αιτηση να γινει δωρητης, θα κανει αιτηση να μην γινει. Οποιος λοιπον δεν θελει, μπορει να αρνηθει.

Προσωπικα ειμαι υπερ της δωρεας οργανων.Υπαρχουν τοσοι μα τοσοι πολλοι που εχουν αμεση αναγκη για κατι τετοιο και αυτο που θα τους δωσει ζωη ειναι κατι πλεον θα μου ειναι παντελως αχρηστο.
Επισης η αγοραπωλησια δεν ειναι τοσο ευκολη οσο νομιζουν ορισμενοι.Ναι, συμβαινει αλλα για να γινει μεταμοσχεση δεν αρκει απλα να βρεις το οργανο που χρειαζεσαι. Παιζει ρολο απο την συμβατοτητα των ιστων μεχρι το μεγεθος του οργανου(Δεν μπορει να ειναι πχ ο αλλος 2 μετρα και 90 κιλα και να παρει την καρδια ενος 7χρονου.)

Το τραγουδι που ποσταρε ο θεματοθετης το βρισκω ατοπο και αστοχο στο συγκεκριμενο θεμα.

Τελος υπαρχουν ενα σωρο ηλιθιοι, εκτος τοπου και χρονου,αδικοι νομοι που ειναι ακομη ενεργοι. Αυτος ειναι που μας "σκλαβωνει";
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 19-05-11, 00:51
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Ο φίλος demi έκανε μια αναφορά που με προβλημάτισε....
<<το 1ο πραγμα που εχω να παρατηρησω ειναι μια περιεργη ερωτηση που
κανουν σε ολους και που οπως μου ειπαν και οι ιδιοι οι απογραφεις, δεν
γνωριζουν τον σκοπο της: που διανυκτερευσατε το βραδυ της 9/5/2011?>>

Αυτό με προβλημάτισε αρκετά.....
Βέβαια σε εμενα όταν ήλθαν δεν έκαναν τέτοια ερώτηση αλλά εάν εγώ ή
κάποιο μέλος της οικογένειας που απογραφόμαστε ήταν σε κάποιο άλλο
μέρος και ήλθε την ημέρα της απογραφής ή την προηγούμενη.....

Το έψαξα αυτό αλλά δεν βρήκα τίποτα αλλά ώσπου χθες ήλθε η απάντηση
απο την δήλωση του Δημάρχου Λαμίας όπου έκανε μια δήλωση πως θέλει
στον Δήμο του να κηρύξει άκυρη την απογραφή...

Ό λόγος απλός...

Όσους περισσότερους κατοίκους παρουσιάσουν τόση ποιο μεγάλη
χρηματοδότηση θα έχουν.....

Οι Αρκετοί κάτοικοι (που στην περίπτωση που ανέφερα) έφυγαν και πήγαν
στην περιοχή τους...
Με αποτέλεσμα να μειώνεται η όποια χρηματοδότηση.....
Στην Λαμία αυτο που έγινε πρεπει να ήταν αρκετά μεγάλη για αυτο και η
σθεναρή αντίδραση του Δημάρχου.......
Είπε πως στον Δήμο μας εργάζεστε κάνουμε δρομους φτιάχνουμε Σταδια
και άλλα κοινωφελή έργα του Δήμου αλλά εσείς φεύγετε και απογράφεστε
αλλού με αποτέλεσμα να μη έχουμε χρηματοδότηση αντίστοιχη με τους
κατοίκους .....
Γίνεται και αλλοίωση του πληθυσμού της περιοχής...
Όπως καταλαβαίνεται εάν βάλλουμε και τα δημοτολόγια όπου αλλού
είμαστε και αλλού είμαστε γραμμένοι το μπάχαλο είναι δεδομένο...


Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 13-06-11, 21:42
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Να γιατί ψηφίστηκε αυτός ο νόμος.. «Τα όργανα είναι δωρεάν», καλό ανέκδοτο
http://translate.google.com/translat...an_trafficking

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 13-06-11 στις 21:49
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.