Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Στα ίχνη της Πυθέας > Αποστολές - Ομάδα Πυθέας

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-04-06, 18:08
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Arrow Φωτογραφικό ρεπορτάζ: Παράξενα σύμβολα στη Θεσσαλονίκη

Συχνά παραπονούμαστε ότι η καθημερινότητα της πόλης είναι τετριμμένη, [...] ακούω φίλους και συνεργάτες να παραπονιούνται ότι "γιατί να μην υπάρχουν κοντά μας τα μυστήρια για τα οποία διαβάζουμε, ή η μαγεία που υπάρχει στα μυθιστορήματα;"..
Και όμως.. υπάρχουν κοντά μας! Απλά δεν έχουμε μάθει να τα παρατηρούμε, να προσέχουμε τις διαφορετικές γωνιές της πόλης ή του τόπου μας. Δεν χρειάζεται μήτε ειδικά όργανα μήτε εξιδεικευμένες γνώσεις για να τα ανακαλύψεις.. απλά όρεξη και υπομονή, μιας και τα πραγματικά "μυστήρια" είναι αθέατα για την πλειονότητα των ανθρώπων(αλλιώς δεν θα ήταν μυστήρια).
Παρακάτω σας παρουσιάζουμε μερικά από τα μικρά "μυστικά σύμβολα" που συναντήσαμε σε ένα από τα οδοιπορικά της ομάδας στην πόλη της Θεσσαλονίκης, προσπαθώντας ίσως να σας αποδείξουμε τους ισχυρισμούς μας.
Το μυστήριο υπάρχει γύρω μας.. ακόμα και στα πιο συνηθισμένα σημεία. Το μόνο που χρειάζεται είναι παρατηρητικότητα και όρεξη για αναζήτηση.. α, και μία φωτογραφική μηχανή για να μοιραστείτε τα μυστικά που θα ανακαλύψετε!


Η αποστολή από τους Κουμαρτζή Νικόλαο(SolonAimonas) και Πολυμέρου Γιώργο στο http://www.explorers.gr/show.php?action=m&id=12
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 15-09-06 στις 04:32
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-04-06, 21:49
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

καλησπέρα, αγαπητοί φίλοι!

ενδιαφέρον ρεπορτάζ και πλούσιο το φωτογραφικό υλικό!
συγχαρητήρια!

μήπως όμως, ο τίτλος του άρθρου είναι κάπως ατυχής ;

"άγνωστα" και "παράξενα" είναι αυτά τα σύμβολα και τα διακοσμητικά;
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-04-06, 14:48
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

H χρήση των επιθέτων "άγνωστα" και "παράξενα" δεν μπορεί παρά είναι μεταφορική.
με το "άγνωστο" τονίζεται το γεγονός ότι αν και βρίσκονται δίπλα μας εντούτοις η συντριπτική πλειοψηφία των πολιτών της θεσσαλονίκης δεν τα έχουν ποτέ προσέξει, ενώ με τον όρο "παράξενα" τονίζεται το γεγονός ότι είναι τελείως ξένα και παράταιρα ως προς τη συμβατική και στείρα αρχιτεκτονική των κτηρίων της πόλης(προσωπικά βλέποντας κλασικά κινέζικα μοτίβα στην πόλη μου ξαφνιάστηκα και θεώρησα το γεγονός εξαιρετικά παράξενο).
αν το δεις από την οπτική με την οποία επέλεξα τον τίτλο του εν λόγω φωτορεπορτάζ, ελπίζω να δεις και τον λόγο που θεώρησα εύστοχα τα επίθετα. όπως και να έχει όμως, ίσως να μην ήταν τόσο επιτυχημένο για όλους.. :-) οπότε, κάθε κριτική δεκτή..
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-04-06, 03:41
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

καταλαβαίνω το σκεπτικό και όπως και να έχει, είστε αξιέπαινοι για τη δουλειά...

επετρέψτε μου όμως, την ειλικρινή και καλοπροαίρετη κατάθεση της σκέψης μου (και όχι κριτικής - δε μ' αρέσει ο όρος), γιατί οι λέξεις μου φάνηκαν επιλεγμένα "πιασάρικες"...

βέβαια, ζούμε στην εποχή που ο νταν μπράουν έγινε διάσημος αποκαλύπτοντας τα σχεδόν αυτονόητα, που ήταν μπροστά στα μάτια μας κι ενώ έδειχναν παράταιρα, κανείς δε φαινόταν να τα 'χει προσέξει...

τεσπα
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-04-06, 00:32
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Σίγουρα φίλη Diotima οι λέξεις "άγνωστα" και "παράξενα" έχουν καταλήξει σήμερα να θεωρούνται πιασάρικες, μιας και όλοι έχουν βαλθεί να τα βαφτίζουν όλα "άγνωστα" και "παράξενα".
Εντούτοις, αυτό που έχει σημασία να γίνει κατανοητό είναι ότι το "πιασάρικο" δεν ήταν ο κύριος λόγος επιλογής των εν λόγω επιθέτων. Ο βασικότερος λόγος ήταν άλλος και αναφέρθηκε στο προηγούμενο post μου.

Πάντως, μην στεναχωριέσαι.. η καλοπροαίρετη "κριτική" νομίζω ότι αναγνωρίζεται με ευκολία και δεν παρεξηγείται και, πίστεψε με, είναι πάντα ευπρόσδεκτη.
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-04-06, 11:46
Το avatar του χρήστη cosmictsak
cosmictsak Ο χρήστης cosmictsak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2004
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 568
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω με την Diotima. Είδα τις φωτογραφίες και διόλου άγνωστα ή παράξενα μου φάνηκαν τα σύμβολα.
Σχετικά με το αν είναι ξένα προς το αστικό περιβάλλον δεν το καταλαβαίνω. Όλα τα παλαιά σπίτια έχουν και τέτοια σύμβολα και ήταν μέρος της διακόσμησης και της αρχιτεκτονικής.
Ίσως να ήταν καλύτερα στον τίτλο να αναφέρονται ως ξεχασμένα και να μην γίνοταν λόγος στο κείμενο για μυστικά σύμβολα (αυτό και αν είναι υπερβολή). Τεσπά.
__________________
When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-04-06, 13:21
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Βρε παιδιά μην τρελαίνεστε!
Άγνωστο δεν ονομάζουμε κάτι για το οποίο δε γνωρίζαμε μέχρι τώρα; Εγώ δεν ήξερα γι' αυτά τα σύμβολα έως τώρα οπότε μου ήταν άγνωστα.
Επίσης, τα βρήκα παράξενα, αφού στη χώρα μας δε συνηθίζεται να χρησιμοποιούνται τέτοια. Τα συναντάμε κυρίως σε χώρες όπου η επίσημη θρησκεία είναι ο καθολικός χριστιανισμός και χώρες που έζησαν για τα καλά το μεσαίωνα.
Αν νομίζεται πως η χρήση αυτών των λέξεων έγινε επίτηδες για κάποιο σκοπό (τον οποίο εγώ δε βλέπω -μήπως είμαι κοντόφθαλμη; ) τι να πω;
Διαφορετικά, μάλλον πρέπει να ανοίξουμε ένα θέμα με τίτλο "ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΕΣ ΛΕΞΕΙΣ" για να ξέρουμε κι εμείς ποιες επιτρέπεται να χρησιμοποιούμε για να μην παρεξηγηθούμε.
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-04-06, 14:19
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Νομίζω ότι έδωσα ήδη μία εξήγηση σχετικά με τη χρήση των εν λόγω επιθέτων: προσωπικά αν και ζω 4 χρόνια στη Θεσσαλονίκη δεν είδα παρόμοια σύμβολα σε πάρα πολλά παλαιά σπίτια(εδώ έγκειται η χρήση του επιθέτου "άγνωστα"), ενώ η έννοια τους είναι ξένη ως προς το αστικό περιβάλλον(για διάφορους λόγους -> εδώ έγκειται η χρήση του επιθέτου "παράξενα" ως προς το λοιπό περιβάλλον).
Δεν έχω να πω κάτι περισσότερο, οι λόγοι της χρήσης των παραπάνω επιθέτων δόθηκαν. Από εκεί και πέρα ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει την προσωπική του άποψη, είτε αυτό θεωρείται "υπερβολή" είτε οτιδήποτε άλλο. Σεβαστό, όπως σεβαστή είναι και η αντίθετη γνώμη.
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-04-06, 18:32
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

νομίζω πως οι εξηγήσεις που έδωσε ο σόλων είναι επαρκείς και δεν θα πρέπει αν δημιουργηθεί ολόκληρο ζήτημα. το φωτογραφικό ρεπορτάζ που δημοσιεύτηκε ήταν πάρα πολύ καλό και θα προέτρεπα και άλλα μέλη από όλη την ελλάδα να κάνουν κάτι αντίστοιχο και να μας το παρουσιάσουν.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-04-06, 12:11
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Πολύ καλό το φωτο-ρεπορτάζ.

Συμφωνώ με τον Μιχάλη.

Αν και ο χρόνος μου είναι ελάχιστος, κάτι θα προσπαθήσω. Βέβαια, μένω στην Αθήνα η οποία είναι αχανής για τέτοια προσπάθεια. Οπότε, αν υπάρχουν συνφορουμίτες που ενδιαφέρονται για να οργανωθούμε, να στείλουν π.μ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.