Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > UFO – Εξωγήινοι – Διαστημική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #201  
Παλιά 06-05-08, 10:31
Το avatar του χρήστη ΛΥΚΑΙΟΣ 1981
ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 Ο χρήστης ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΑΕΙ ΩΣΑΥΤΩΣ ΕΧΟΝΤΑ
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR
Ο Haisch υπογραμμίζει ότι αν οι επιστήμονες γίνουν περισσότερο ανεκτικοί
απέναντι στο θέμα των UFO, αυτό θα αλλάξει τη σχέση του φαινομένου
αυτού με την επιστήμη.

Ο Deardorff, ο επικεφαλής συγγραφέας του άρθρου που δημοσιεύεται στο
JBIS, επισημαίνει σε δήλωση του....
Χρειάζεται ταπεινότητα από τη μεριά της επιστημονικής κοινότητας για
να παραμερίσει λίγο την κρίση της και να εξετάσει έστω και μόνο τις
πιο σοβαρές από τις αναφορές τέτοιων φαινομένων.


Μια τέτοια προσέγγιση θα μειώσει τις προκαταλήψεις απέναντι σε κάτι
που δεν ανήκει στον κόσμο μας και δεν είναι κατασκευασμένο από
αυτόν δείχνοντας ότι η πιθανότητα επίσκεψης εξωγήινων στον
πλανήτη μας είναι αυτό που βρίσκεται πίσω από πολλές σύγχρονες
θεωρίες φυσικής και αστροφυσικής.


Ευχαριστώ.
ΥΓ. Στοιχεία απο το Space.com
Κακά τα ψέματα, όλοι όσοι ασχολούμεθα με το θέμα του "μεταφυσικού" ξεκινήσαμε αναρωτώμενοι για εξωγήινους και UFO. Είμαι της γνώμης ότι δημοσίως οι επιστήμονες ορθώς τα απορρίπτουν και είμαι σίγουρος ότι αν μπορούσε κάποιος να μπει στο μυαλό τους, θα έβλεπε την αποδοχή. Ο λόγος που δικαιολογώ την δημόσια απόρριψη, είναι ότι δεν ξέρω κατά πόσον ο κόσμος είναι έτοιμος να δεχθεί μεγάλες αλήθειες. Ενδεχομένως μάλιστα, αν υπήρχε δημόσια παραδοχή για ύπαρξη εξωγήϊνων, πιθανόν να είχαμε αναταραχές σε πολλά μέρη του κόσμου. Μην ξεχνάμε άλλωστε, πόσοι "θρησκευτικοί ηγέτες" και αιρετικές ομάδες προφασίζονται έλευση άλλων όντων για να εκμεταλλεύονται τους ανθρώπους.

Πιστεύω στην ύπαρξη εξωγήινων και στην επίσκεψή τους στην Γη. Αλλά δεν είναι όλοι οι άνθρωποι έτοιμοι να δεχθούν αλήθειες.
__________________
ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ

ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟΣ ΝΟΥΣ ΟΙΟΝ ΕΝ ΜΑΧΗ

Ο ΕΞΥΠΝΟΣ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, Ο ΠΟΝΗΡΟΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, Ο ΗΛΙΘΙΟΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ
Απάντηση με παράθεση
  #202  
Παλιά 07-05-08, 12:51
open mind Ο χρήστης open mind δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2006
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 Έχεις δίκιο σε αυτό που γραφείς είναι ένα συμπέρασμα που έχω καταλήξει και εγώ μετά
Από πολλά χρονια που ασχολούμαι με τέτοια θέματα ο κόσμος δεν είναι έτοιμος να
Δεχτεί μεγάλες αλήθειες οποτε είναι λογικός ο τρόπος σκέψης αυτών που γνωρίζουν παραπάνω ότι μέχρι να είναι έτοιμος ίσως δεν θα πρέπει Να μάθει γι αυτές .
__________________
ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ
Απάντηση με παράθεση
  #203  
Παλιά 07-05-08, 17:03
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Είναι ουτοπικό να ζητάνε κάποιοι από την επιστημονική κοινότητα να ερευνήσουν θέματα όπως ιπτάμενοι δίσκοι, επαφές τρίτου τύπου και τα σχετικά που ανήκουν στον τομέα του παρανόρμαλ..
Διότι εμπλέκονται αστάθμητοι παράγοντες όπως η κυβέρνηση(μπορεί το σκάφος να είναι δικό τους), παρανοικοί άνθρωποι, ή/και συνειδητοί απατεώνες..μη επαναληπτικά πράγματα που ξεφεύγουν συνήθως κατά πολύ από τον έλεγχο της επιστήμης .

Ας φέρουν ένα ιπτάμενο δίσκο σε ένα εργαστήριο επιστημόνων να τον κάνουν φύλο και φτερό!

Ο Καρλ Σάγκαν είχε κάνει κάποιες απόπειρες να εξηγήσει κάποιες γνωστές περιπτώσεις...

Στην περίπτωση με το ζεύγος Χιλλ ο Σάγκαν έδειξε ότι οποιοσδήποτε 3Δ-αστρικός χάρτης που προβάλετε σε 2Δ-πίνακα τοποθετημένος κατάλληλα θα μπορούσε εύκολα να ταιριάξει με το χάρτη των Χιλλ.
Δηλαδή αυτά που λένε για ρετικουλι..σε σχέση με τους χιλλ είναι μάλλον μπούρδες..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skeptic : 07-05-08 στις 17:11
Απάντηση με παράθεση
  #204  
Παλιά 07-05-08, 17:09
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Για σιγά ρε παιδιά.. δεν είναι δυνατόν να το λέτε αυτό σοβαρά. Δηλαδή τι είναι αυτή η μιζέρια με τον εαυτό μας που ποτε δεν είναι έτοιμος.. και ποιος είναι αυτός ο κύριος έτοιμος που θα κρίνει ποτε θα είμαι εγώ έτοιμος να μάθω για άλλους κόσμους..;

Δηλαδή φτάνει με αυτό το παξιμάδι που το αναμασάνε όλοι. Και ας πούμε ότι αύριο βγαίνει κάποιος και με στοιχεια αποδεικνύει ότι υπάρχουν επισκέπτες από το διάστημα και ότι μας επισκέφτηκαν.. δηλαδή τι θα πάθει ο κόσμος;

Εκτος από μια μεγάλη έκπληξη φυσικά, δε θα πάθει τίποτα, απλός το αύριο θα είναι διαφορετικό. Και? Που είναι το κακό σε αυτό? Ένα πράμα ξέρω εγώ. Όταν κρύβεις κάτι, κάτι φταίει, κάτι βρωμάει. Και δε πάει καλά.
Είναι σα να μου λέτε ότι δεν μας έχει δοθεί δωρεάν ανεξάντλητη πηγή ενέργειας στον κόσμο επειδή δεν είναι έτοιμος.. έλεος..
Συγγνώμη για τον τόνο.. αλλα ανατριχιάζω όταν το ακούω αυτό το δεν είμαστε έτοιμοι, και κάποιοι ξέρουν ποτε θα είμαστε.. λες και είμαστε πρόβατα και ο βοσκός μας θα κρίνει ποτε θα μας σφάξει.. Ούτε οι θρησκείες θα έχουν κανένα πρόβλημα ούτε τα γερόντια ούτε οι κολλημένοι, και ούτε καμια εξέγερση δε θα ξεσπάσει. Η μονη διαφορα θα είναι ότι ακόμα περισσότεροι θα ασχολούνται με αυτό το αντικείμενο για χρονια και με περισσότερο ζήλο
μέχρι να μάθουμε τα πάντα από αυτούς. Μετά θα ζουν ανάμεσα μας.. έτσι απλά όπως το λέει και ο τενεκές..
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!
Απάντηση με παράθεση
  #205  
Παλιά 07-05-08, 17:18
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Εμένα πάντως ποτέ δεν μου κάθονταν καλά η ιδέα ότι οι εξωγήινοι θα παίζουν κρυφτούλι με την ανθρωπότητα...
Ο κολόμβος όταν πήγε στον νέο κόσμο δεν κρύβονταν από τους ινδιάνους..

Τώρα για τον επηρεασμό των θρησκειών δεν το συζητάω το πολιτισμικό σοκ θα είναι τεράστιο αν έλθουν σε επαφή δύο μη ισοδύναμοι ασύμετροι εντελώς ανόμοιοι πολιτισμοί .. Δείτε τι πάθανε οι ινδιάνοι, ή οι αφρικάνοι με την επαφή με τους δυτικούς.. σχεδόν ολοκληρωτική απώλεια...ολόκληροι αρχαίοι πολιτισμοί τους καταστράφηκαν και χάθηκαν..ή αφομοιώθηκαν.

Αν διαβάσετε το Μπρούκινγκς Ρεπόρτ της δεκαετίας του 50-60 θα δείτε ότι οι ΝΑΣΑνθρωποι φοβόταν τρομερά ακριβώς αυτό το πράγμα με την πρώτη έξοδο τους στο διάστημα.. Και φοβόταν μην τυχόν ανακαλύψουν ερείπια αρχαίων εξωγήινων πολιτισμών σε σελήνη-άρη-αφροδίτη.. Σκεφτείτε δηλαδή να έβρισκαν και κάτι ζωντανό..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skeptic : 07-05-08 στις 17:38
Απάντηση με παράθεση
  #206  
Παλιά 07-05-08, 19:10
open mind Ο χρήστης open mind δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2006
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

Γιώργο δεν είναι έτσι απλα τα πράγματα το ποσοστό των ανθρώπων που θα αντιμετώπιζαν
Το ολο θέμα ανοιχτόμυαλα είναι σχετικά μικρό το μεγαλύτερο ποσοστό δεν είναι έτοιμο
Ειδικά άμα πάμε και σε χώρες που δεν είναι ανεπτυγμένες τότε μιλάμε για χάος .
Θα γράψω επιγραμματικά μερικά προβλήματα πχ Θα είχαμε πρόβλημα σε θρησκευτικά θέματα ειδικά από τους φανατικούς κάθε θρησκείας δεν είναι και εύκολο να αποδεχτούν
Κάτι τέτοιο ίσως θα σήμαινε ακόμα και το τέλος της θρησκείας τους .
Θα είχαμε πρόβλημα σε οικονομικό επίπεδο πχ ο πιο ανεπτυγμένος πολιτισμός μας
Μας έλεγε έναν τρόπο που θα είχαμε τσάμπα ενεργεία νομίζεις ότι θα το αποδέχονταν
Έτσι οι πολυεθνικές ?και άμα το τραβήξουμε πιο μακριά αν ανακαλύπταμε ότι υπήρχαν
Αρκετοί πλάνητες με πολιτισμό μετά ποιος ο λόγος να υπάρχουν έθνη ?αφού πλέον
Πατρίδα μας θα ήταν η γη οποτε καταλαβαίνεις ποσο δύσκολο θα ήταν ένα τέτοιο εγχείρημα .
Sceptic δεν πιστεύω ότι και να έρχονταν σε επαφή μαζί μας μιλώντας πάντα σε διοικητικό επίπεδο θα μας το ανακοίνωναν σε εμάς τον απλο κόσμο για τους λογούς που προανέφερα
Αν δεν είναι έτοιμος ο κόσμος δεν γίνεται να του ανακοινώσουν κάτι τέτοιο .
Οποτε και να γίνει η επαφή η ακόμα και αν έχει γίνει θα μας το φέρουν σιγά σιγά πχ αρχικά
Θα μας πουν ότι βρέθηκε ζωή έστω και σε μικροβιακό επίπεδο σε άλλο πλανήτη πρώτο
Υποψήφιο βάζω τον Άρη ώστε να αρχίσει ο κόσμος να συνειδητοποιεί ότι υπάρχει
Το ενδεχόμενο να έχει αναπτύξει και άλλος πλανήτης ευφυή ζωή .
__________________
ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ
Απάντηση με παράθεση
  #207  
Παλιά 07-05-08, 22:40
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Παράθεση:
Sceptic δεν πιστεύω ότι και να έρχονταν σε επαφή μαζί μας μιλώντας πάντα σε διοικητικό επίπεδο θα μας το ανακοίνωναν σε εμάς τον απλο κόσμο για τους λογούς που προανέφερα
Μα θα βλέπαμε τα διαστημοπλοια βρε συ! Θα πετούσαν πάνω από τις πόλεις μας.. θα προσγειωνόταν στην αυλή μας, παντού..
Ο κολόμβος πως παρουσιάστηκε στους Ινδιάνους; Δεν τον είδαν όλοι; Κρυφτούλι έπαιζε;
Δεν πιστεύω ότι οι εξωγήινοι παίζουν κρυφτούλι ή ότι μιλάνε μόνο με τους ηγέτες.
Αν έρθουν από χιλιάδες έτη φωτός στον πλανήτη μας θα έρθουν για να αποκαταστήσουν επαφή, δεν θα παίζουν χαζό κρυφτούλι με την ανθρωπότητα.
Υπάρχουν δυο είδη επαφής.

α) Η απευθείας που έρχονται με σκάφη από τον πλανήτη τους και προσγειώνονται στον πλανήτη μας. Σε αυτή την περίπτωση γνώριζαν πριν ξεκινήσουν ότι η Γη είναι κατοικήσιμος ζωντανός κόσμος με συμβατή με αυτούς ατμόσφαιρα-βαρύτητα-περιβάλλον. Αυτή την δυνατότητα θα την έχουμε καλώς εχόντων των πραγμάτων και εμείς οι γήινοι μέσα στα επόμενα 10-15 χρόνια μέσω ειδικών διαστημικών τηλεσκοπίων που θα εντοπίζουν γεώμορφους κόσμους με χλωρίδα (ερυθρό άκρο στη φασματοσκοπία).
Όπως λοιπόν και ο Κολόμβος και οι ισπανοί σκεφτόταν τις ευκαιρίες που θα παρουσιαστούν στο νέο κόσμο έτσι και αυτοί θα σκεφτούν τις ευκαιρίες που θα τους παρουσιαστούν στο νέο πλανήτη.
Σε περίπτωση που σχεδιάσουν ένα γραμμικό ταξίδι εξαρτάται από την απόσταση που βρίσκονται από τον πλανήτη μας και την τεχνολογία των σκαφών τους. Εμείς έχουμε σήμερα θεωρητικά τη δυνατότητα να κατασκευάσουμε σκάφη που ποιάνουν κάπου 10% της ταχύτητας του φωτός. Με ύλη-αντιύλη μελλοντικά μας σκάφη μπορεί να ποιάσουν έως 50-70% της ταχύτητας του φωτός. Ακόμα και τέτοια σκάφη θα χρειαστούν χιλιάδες χρόνια για να φτάσουν σε άστρα της γειτονιάς μας (σε ακτίνα 200-300 έτη φωτος)
Ακόμα και αν υποθέσουμε ότι βρίσκονται στη γειτονιά μας θα ταξιδέψουν χιλιάδες χρόνια στο σύμπαν, θα κουβαλήσουν εδώ σημαντικό τμήμα του πολιτισμού τους και του πληθυσμού τους για να παίξουν μετά κρυφτούλι με την ανθρωπότητα; Το θεωρώ αρκετά απίθανο.. Αν λάβουμε υπόψη την διδακτική ιστορία με τον Κολόμβο..και τις επαφές ασύμετρων πολιτισμών.

β) Η δεύτερη προσσέγιση είναι αυτή που περιγράφεται στην ταινία "Η επαφή" Μέσω του SETI με ραδιοκύμματα που έχουν το βασικό πλεονέκτημα ότι ήδη τρέχουν με την τοπ σπιντ του σύμπαντος την ταχύτητα του φωτός άρα πιο γρήγορα από την α) μέθοδο.
Ακόμα και στη Β) περίπτωση είναι υψηλά αβέβαιο ότι θα μπορέσει να κρατηθεί μυστική για πολύ καιρό η επαφή. Εάν αρχίσουν να εκπέμπουν οι εξωγήινοι και το σήμα τους φτάσει στη Γη Αστεροσκοπία και ραδιοτηλεσκόπια από όλο τον κόσμο θα εντοπίσουν το σήμα το οποίο καθώς η Γη περιστρέφεται θα πρέπει να συντονιστεί με τα τηλεσκόπια όλου του κόσμου σε ένα κοινό πρόγραμμα..
Για να αποκωδικοποιηθεί το σήμα θα χρειαστεί ένα πάνελ των καλύτερων επιστημόνων από όλο τον κόσμο. Κάποιοι από αυτούς θα είναι αντιρησίες συνείδησης και δεν θα δεχτούν να κρατήσουν μυστικότητα για πολύ, θα διαρεύσουν την είδηση προς τα έξω και προς συναδέλφους..
Ακόμα και ραδιοερασιτέχνες αστρονόμοι θα μπορέσουν να ποιάσουν το σήμα.. Και σε αυτή την περίπτωση λοιπόν θα μαθευτεί το γεγονός αργά ή γρήγορα.. μέσω διαρροών..ακόμα και στην ακραία περίπτωση που οι κυβερνήσεις όλου του κόσμου αποφασίσουν συντονισμένη μυστικότητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skeptic : 07-05-08 στις 22:52
Απάντηση με παράθεση
  #208  
Παλιά 07-05-08, 23:29
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Παράθεση:
Θα είχαμε πρόβλημα σε θρησκευτικά θέματα ειδικά από τους φανατικούς κάθε θρησκείας δεν είναι και εύκολο να αποδεχτούν
Κάτι τέτοιο ίσως θα σήμαινε ακόμα και το τέλος της θρησκείας τους .
Δώσε μου ένα παράδειγμα θρησκείας που δεν είναι ΠΛΈΩΝ κατοχυρωμένη για ένα τέτοιο ενδεχόμενο..
Έχω μιλήσει με παππά αναφορικά με αυτό το ενδεχόμενο και μου έκανε ολόκληρη ανάλυση για το ότι δεν υπάρχει πουθενά να λέει ότι τα παιδιά του θεού βρίσκονται μονο στη Γη μας..
Φυσικά αυτό πριν κάποια χρονια ήταν επιστημονική φαντασία αλλα όπως βλέπουμε σε κάθε ευκαιρία η θρησκείες αλλάζουν κατευθύνσεις σύμφωνα με τις ανάγκες και τα δεδομένα της κάθε εποχής.
Δεν είναι λογικό άλλωστε να βγάλει κάποιος το συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει θεός επειδή υπάρχουν εξωγήινοι..
Παράθεση:
Θα είχαμε πρόβλημα σε οικονομικό επίπεδο πχ ο πιο ανεπτυγμένος πολιτισμός μας
Μας έλεγε έναν τρόπο που θα είχαμε τσάμπα ενεργεία νομίζεις ότι θα το αποδέχονταν
Έτσι οι πολυεθνικές
Αυτό είναι αλλου παππά ευαγγέλιο. Τα προβλήματα των πολυεθνικών τι σχέση έχουν με τον λαό; Ο λαός θα λάτρευε έναν πολιτισμό που θα του έκανε πιο εύκολη τη ζωή.. που το βλέπεις το ΣΟΚ από κάτι τέτοιο;
Το ότι θα άλλαζαν τα οικονομικά δεδομένα το δέχομαι σίγουρα θα άλλαζαν, αλλα αυτό δεν νομίζω να "χαλούσε" τον κοσμάκη ειδικά όπως είναι η οικονομία σήμερα..
Παράθεση:
και άμα το τραβήξουμε πιο μακριά αν ανακαλύπταμε ότι υπήρχαν
Αρκετοί πλάνητες με πολιτισμό μετά ποιος ο λόγος να υπάρχουν έθνη ?αφού πλέον
Πατρίδα μας θα ήταν η γη οποτε καταλαβαίνεις ποσο δύσκολο θα ήταν ένα τέτοιο εγχείρημα .
Και σήμερα είναι η Γη η πατρίδα μας, το ότι υπάρχουν έθνη σήμερα δεν έχει να κάνει με αυτό, αλλα με την ιστορία, τους πολιτισμούς, τις παραδόσεις, και το θρήσκευμα..δε καταλαβαίνω γιατί να μην αισθάνομαι έλληνας η αλβανός εάν μάθω ότι υπάρχουν εξωγήινοι..
Και η ιστορία η πολιτισμική κληρονομιά και το θρήσκευμα.. δεν πρόκειται να πάψουν να υπάρχουν με ένα τέτοιο "νέο".
--
Η λογική μου με την πιθανή απόκρυψη της αληθειας (εάν κάτι τέτοιο είναι γεγονός σήμερα) έχει να κάνει ΜΟΝΟ με σκοτεινούς σκοπούς. Διότι δεν είναι κάτι που το αποφασίζουν οι ..αμερικανοι ας πούμε.
Όταν πας σε έναν πολιτισμό και θέλεις να έρθεις σε επαφή, δεν πας να πιάσεις τον αρχηγό ενός κράτους στα μουλωχτά και να του σφυρίξεις το νέο τις άφιξης σου , εκτος και αν έχεις αλλα κατά νου..
Πας και τους λες για σας ήρθα, θα σας κάνω δούλους, η θα σας δώσω γνώσεις η θα ανταλλάξουμε γνώσεις.. και πάει λέγοντας..
Επαναλαμβάνω: όταν κάτι μεγαλειώδες γίνετε στα κρυφά, e για κάποιο λόγο γίνετε ρε παιδιά και αυτός ο λόγος ΠΡΈΠΕΙ να βρωμάει.. η αλλιώς δεν έχω βρει μια λογική εξήγηση που να δικαιολογεί κάτι τέτοιο..
Πάντως αυτό με το δεν είμαστε έτοιμοι θέλω να μου το αποδείξετε με αλλα επιχειρήματα.. αυτά δε μου γεμίζουν το μάτι.
Και πιο συγκεκριμένα επειδή δεν νομίζω ένας τέτοιος πολιτισμός να ήρθε σε επαφή με ένα δυο άτομα για να μας το φέρουν λαου λαου. Πιο λογικό μου φαίνεται από μονοι τους οι "εξωφερτοι" να μας προετοιμάζουν για την άφιξη τους.
Και την ίδια ώρα αμερικανοι και οποιοι άλλοι, δε λένε τίποτα για τον απλούστατο λόγο ότι δεν ξέρουν και τίποτα πέρα του ότι έχουν στην κατοχή τους κάποια αντικείμενα, τα οποια προσπαθούν να χρησιμοποιήσουν, για να αντλήσουν πληροφορίες. Και φυσικά ότι έχει σχέση με τεχνολογία και είναι καινούριο.. πρώτο λόγο έχει ο στρατός εξού και το μυστικό της όλης υπόθεσης..
Αυτό αν μου το λέγατε θα το δεχόμουνα με ανακούφιση, αλλα αυτό που φοβάμαι είναι ότι όντως ήρθαν σε επικοινωνία, και δε μας το λένε, γιατί τότε μονο αγαθοί δεν θα είναι οι σκοποί τους..
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!
Απάντηση με παράθεση
  #209  
Παλιά 08-05-08, 07:29
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δώσε μου ένα παράδειγμα θρησκείας που δεν είναι ΠΛΈΩΝ κατοχυρωμένη για ένα τέτοιο ενδεχόμενο..
Έλα τώρα...
Άλλο τώρα η επίσημη θέση και άλλο η θέση του κάθε ιερέα της κάθε θρησκείας.
Έχω ακούσει θέσεις από ιερείς και κυρίως από ΠΙΣΤΟΥΣ που είναι διαμετρικά αντίθετες με το θέμα. Από ΔΕΝ υπάρχουν (του τύπου κόβω φλέβες και δεν είναι χριστιανός / μουσουλμάνος αυτός που το πιστεύει), το λέει μέσα στην βίβλο ότι δεν υπάρχουν, μέχρι το "ο θεός είναι μεγάλος και εμείς ένας μικρός πλανήτης μέσα στο σύμπαν" και το ότι "οι εξωγήινοι είναι δαίμονες του αντίχρηστου"...
Με όλο αυτό τον αχταρμά να δούμε τι αποτέλεσμα θα βγει...

Παράθεση:
Τα προβλήματα των πολυεθνικών τι σχέση έχουν με τον λαό;
Ας το δούμε ποιό λογικά:
Ποιός έχει τα μέσα ΜΜΕ για να ελέγχει τον λαό;
Ποιός έχει πει ΤΑ ψέματα μέσα από τα ΜΜΕ για να κερδίσει τα εκατομμύρια μέσα από τον έλεγχο του πόπολου;
Θα θελήσουν να χάσουν το αστακουδάκι τους, ή θα χρησιμοποιήσουν τα ΜΜΕ και την αρνητική προπαγάνδα για να μην το χάσουν;
Τέλος θα δεχόσουν εσύ να χάσεις το χαβιάρι σου ή απλά την δουλειά σου από μία εξωγήινη δωρεά; Π.χ πετρέλαιο.
Έχουμε και λέμε: δουλειές σε εξόρυξη, δουλειές σε μεταφορά, δουλειές σε διύλιση, δουλειές σε πώληση, κέρδη για τις εταιρείες παραγωγής, φόροι κρατών, σημεία πώλησης, συντήρηση αμαξιών που καίνε παράγωγα ή αντικατάστατα πετρελαίου...
Είσαι σίγουρος ότι όλοι αυτοί θα θελήσουν από την μία στιγμή στην άλλη να μείνουν άνεργοι ή να χάσουν τα χρήματα που στηρίζουν τις σάπιες δημοκρατίες και τα σάπια καθεστώτα;;;;
Παράθεση:
δε καταλαβαίνω γιατί να μην αισθάνομαι έλληνας η αλβανός εάν μάθω ότι υπάρχουν εξωγήινοι..
Μα είναι απλό:
Για τον ίδιο λόγο που δεν πρόκειται σήμερα να πολεμήσεις με κάποιον από το Άργος ή από την Βέροια ή από την Σπάρτη.
Οικουμενικότητα...
Όχι όμως με την πρώτη...

Για τα υπόλοιπα Giorgos συμφωνώ μαζί σου...
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #210  
Παλιά 08-05-08, 11:12
open mind Ο χρήστης open mind δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2006
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

Γιώργο με κάλυψε πλήρως ο φίλος oanhsea θα γράψω επιγραμματικά στο θέμα της θρησκείας εκτος του ότι το πιθανότερο είναι ότι θα τους έβλεπαν σαν δαίμονες τους εξωγήινους ιδιαίτερα αν είχαν περίεργη μορφή για τα δικά μας δεδομένα ταυτόχρονα
Θα μπαίναμε σε νέα διλλήματα καθώς και αυτοί θα είχαν κάποια δική τους θρησκεία
Η κοσμοθεωρία που σαν πιο προχωρημένοι θα ήταν και πιο ψαγμένοι σε αυτά τα θέματα
Οποτε μέχρι και καινούργια θρησκεία μπορεί να είχαμε θα σου φέρω ένα παράδειγμα
Πχ παλαιοτέρα που δεν είχαν πολλές γνώσεις λάτρευαν ας πούμε τον ήλιο για θεό στην εποχή μας ξέρουμε ότι είναι ένα ουράνιο σώμα που ναι μεν χάρη σε αυτό υπάρχει η ζωή αλλα
Δεν είναι θεότητα έτσι λοιπόν και στην περίπτωση την παραπάνω αφου θα είχαν μεγαλύτερη γνώση πιθανόν να μας λύνονταν και πολλές θρησκευτικές απορίες .
Να σου θυμίσω ότι πριν λίγο καιρό που είχε έρθει ο κοπερφιλντ για παραστάσεις
Στην Αθηνα είχαμε διαδηλώσεις χριστιανών φαντάσου να έρχονταν εξωγήινοι τι θα γίνονταν .

Στο θέμα των πολυεθνικών εταιριών νομίζεις ότι θα δέχονταν έτσι απλα πχ να
Σταματήσουν την πετρελαϊκή κίνηση και να δώσουν στο λαό δωρεάν ενεργεία ?
Δεν πρόκειται να γίνει ποτε αυτό στο ανθρώπινο είδος είτε μας αρέσει είτε όχι
Κουμάντο κάνει το χρήμα και μας αρέσει δεν μας αρέσει να ι είμαστε τα πρόβατα
Των μεγάλων συμφερόντων που είναι οι βοσκοί χορεύουμε στο ρυθμό που μας δίνουν.

Στην εθνική ταυτότητα πιστεύεις ότι ο κόσμος θα δέχονταν την παγκοσμιοποίηση και
Την κατάργηση των εθνών ?δεν είναι έτοιμος ο κόσμος για κάτι τέτοιο δυστυχώς
Σε ολους τους λαούς το ποσοστό των λεγόμενων εθνικιστών είναι μεγάλο .

βαλε και τα οικονομικά θέματα μέσα και έδεσε το γλυκό καθώς πχ κάθε πολίτης αυτού του
παγκοσμοιποιημενου φανταστικού έθνους θα έπρεπε να είχε τα ιδία δικαιώματα και παροχές θα δέχονταν οι πλούσιες χώρες να δώσουν χρήματα στις φτωχές ώστε να
ισορροπήσουν σε σχέση με αυτές ?δεν το πιστεύω πάντα θα θέλουν να έχουν το πάνω χέρι
καθώς θέλουν και φθηνα εργατικά χέρια πάει μια πολυεθνική και ανοίγει ένα εργοστάσιο
σε μια φτωχή χωρά και έχει σχεδόν τσάμπα εργατικά χέρια και βγάζει ένα πακτωλό χρημάτων κέρδος.

Τώρα για τις προθέσεις των εξωγήινων τι να σου πω κάνεις δεν μπορεί να τις ξέρει
Άρα στην περίπτωση της επαφής μας με αυτούς και την μη κοινοποίηση στο απλό κοινό
Όλα είναι πιθανά.
Απλα μια λογική σκέψη είναι ότι αφού θα ήταν ανώτεροι τεχνολογικά λογικά μας
Κατακτούσαν οποτε ήθελαν αν είχαν εχθρικές προθέσεις οποτε δεν υπάρχει λόγος
Αναμονής εκτος και αν θέλουν κάτι από τον πλανήτη.

Sceptic εξαρτάται τις προθέσεις τους αν ήθελαν να μας κατακτήσουν όπως οι ισπανοί τους
Ινδιάνους τοτε θα έρχονταν στα ισα και θα μας ισοπέδωναν αφού θα ήταν τεχνολογικά ανώτεροι αν έχουν φιλικές προθέσεις τότε λογικό είναι να επικοινωνήσουν με την ηγεσία
Ώστε να μας προετοιμάσουν καθώς μπορεί να έχουν πείρα απ τις συνέπειες μιας τοσο
Μεγάλης ανατροπής στην ιστορία από άλλους πολιτισμούς η ακόμα και από τον δικό τους .
Υπάρχει και η περίπτωση να μας επισκέπτονται για ερευνητικούς σκοπούς η να θέλουν
Κατι απ τον πλανητη και να τους είναι αδιάφορη η επικοινωνία μαζί μας πχ παίρνουν αυτό
Που θέλουν και φεύγουν εμείς δηλαδή αμα θέλαμε κάτι απ τη ζούγκλα θα μας ενδιαφέρε να
Επικοινωνήσουμε με τους ιθαγενείς ?η αν θα μας δουν?.
__________________
ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.