Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > UFO – Εξωγήινοι – Διαστημική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #441  
Παλιά 25-06-15, 14:20
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK Εμφάνιση μηνυμάτων
[FONT="Lucida Sans Unicode"][COLOR="Indigo"]Κατ'
Αν για κάποιο λόγο δεν σου αρέσει ή δεν μπορείς να κατανοήσεις την έννοια του "απέραντου", κοίτα λίγο κοντυνότερα. Γράψε τις φράσεις-κλειδιά στο google και δες πόσες φορές μεγαλύτερος είναι ο Ήλιος από τη Γη. Μετά, κάνε σύγκριση του μεγέθους του Ήλιου με αστέρες όπως ο Σείριος, ο Αρκτούρος, ο Μπετελγκέζ, ο Αντάρης, κλπ. Όλοι αυτοί οι αστέρες είναι ορατοί σε εσένα κάθε βράδυ (όχι όλες τις ώρες ή εποχές του χρόνου, αλλά τους βλέπεις). Καταλαβαίνεις, λοιπόν, πως αν υπάρχει σφάλμα στη μέτρηση των ~14 δις ετών της/του ηλικίας/μεγέθους του σύμπαντος, στο μέγεθος των αστέρων που είναι τόσο κοντά που ΕΣΥ τους βλέπεις, δεν δύναται να υπάρξει σφάλμα.
A+ΠΕΡΑΝΤΟΣ. Χωρίς πέρας, χωρίς όριο. Χάος.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνεπώς, όντως είσαι κόκκος άμμου σε απέραντη παραλία. Αυτό ΔΕΝ είναι κακό και δεν πρέπει να είναι παρεξηγήσιμο. Κατά τη γνώμη μου, έχει να κάνει με αυτό που ο χριστιανισμός ονομάζει "ταπεινότητα".
Μπα?!! Έγινες Χριστιανός τώρα? Πριν δεν λέγατε ότι η ταπεινότητα που ζητά ο Γιαχβέ είναι ο εξευτελισμός, η αυτοταπείνωση, η παραδοχή της αμαρτωλής αδιόρθωτης φύσης, η τυφλή υπακοή στον αυταρχισμό, το όχι στην γνώση και προσωπική βελτίωση?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK Εμφάνιση μηνυμάτων
ΑΛΛά, μάθε τη θέση σου και τη μηδαμινότητά σου για να παίξεις σωστά. Δεν γυρίζει η Γη ή το σύμπαν γύρω σου κύριε πλούσιε, σελεμπριτά, πολιτικέ, κλπ.
Είναι άλλη η εικόνα του σύμπαντος που έχω εγώ από σένα, γι' αυτό δεν μπορείς να με κατηγορήσεις ότι πιστεύω πως γυρίζουν δισεκατομμύριοι γαλαξίες γύρω από μένα τον μικροσκοπικό "πλανήτη". Αν πίστευα ότι ισχύει το "σύστημά" σου(ή το χάος καλύτερα) πράγματι θα ήμουν αστείος να λέω ότι είμαι το κέντρο.

Και αν συμφωνήσουν οι Χριστιανοί με το ακεντρικό σου σύστημα, κάνουν λάθος διότι ο άνθρωπος είναι ΕΙΚΟΝΑ του Θεού, σύμφωνα με την Γένεση. Lol, η Βίβλος γράφει ξεκάθαρα πως το κέντρο δημιουργίας του Θεού είναι ο άνθρωπος, είναι το ανώτερο δημιούργημα.

Οπότε διαφωνώ και με εσένα και με τους χριστιανούς νεωτεριστές που συμβιβάζονται με την μέγα ΕΠΙΣΤΗΜΗ
. Άντε μια φορά την εκθείασα και αυτή με αυτά τα πελώρια γράμματα.

ΥΓ
Είσαι κρυφοχριστιανός τελικά ή το κάνεις για αντίδραση?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χρίστος Έλ : 25-06-15 στις 14:23
Απάντηση με παράθεση
  #442  
Παλιά 25-06-15, 14:46
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Lol φίλε Puck, είχε πολύ πλάκα όταν μίλησες ως Χριστιανός.
Απάντηση με παράθεση
  #443  
Παλιά 26-06-15, 00:45
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
A+ΠΕΡΑΝΤΟΣ. Χωρίς πέρας, χωρίς όριο. Χάος.
Ο άνθρωπος χαρακτηρίζεται από κάποιους αριθμούς που ανταποκρίνονται σε μέσους όρους. Η ζωή του διαρκεί 70-80 χρόνια. Το ύψος του κυμαίνεται στα 160 με 190 εκατοστά. Το άνοιγμα του βήματός του είναι γύρω στα 50 με 60 εκατοστά. Αν συγκρίνεις αυτούς τους αριθμούς με τα ~14 δις έτη φωτός, τα δις γαλαξιών του σύμπαντος με δις άστρα στον καθένα και τα δις πλανητών, δορυφόρων, αστεροειδών που περιστρέφονται γύρω τους, τότε ΝΑΙ το σύμπαν είναι απέραντο κι εσύ ένα τίποτα.

Ωστόσο, το σύμπαν δεν είναι άπειρο. Είναι ~14 δις έτη φωτός. Τύποις. Κατ' ουσίαν για σένα είναι άπειρο. Αυτοί είναι οι αριθμοί που δίνονται από τους επίσημους φορείς αστρονομίας και κοσμολογίας. Έχεις κάθε δικαίωμα να τους αμφισβητήσεις αλλά εναπόκειται σε σένα, με μετρήσεις δικές σου ή άλλων φορέων που εσύ θεωρείς φερέγγυους, να αποδείξεις το λάθος.

Το πρόβλημά σου είναι -τρόπον τινά- φιλοσοφικό. Επικεντρώσου εκεί και μην πας με καφενειακές μεθόδους να χτυπήσεις τη μισητή σου Επιστήμη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπα?!! Έγινες Χριστιανός τώρα?
Όχι, και δεν το βλέπω για το άμεσο χρονικό διάστημα. Δεν μπαίνω σε μαντρί οργανωμένης θρησκείας που δεν μου έχει αποδείξει κάτι
και προέρχεται από κουλτούρα εντελώς διαφορετική από εκείνη από την οποία προέρχομαι εγώ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν δεν λέγατε
Όχι δεν λέγαμε. Όταν μιλάς με τον Puck, μιλάς μόνο με αυτόν. Αυτός εκπροσωπεί τον εαυτό του και δεν ανήκει, τυπικά ή άτυπα, σε κάποια ομάδα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
ότι η ταπεινότητα που ζητά ο Γιαχβέ είναι ο εξευτελισμός, η αυτοταπείνωση, η παραδοχή της αμαρτωλής αδιόρθωτης φύσης, η τυφλή υπακοή στον αυταρχισμό, το όχι στην γνώση και προσωπική βελτίωση?
Έτσι την καταλαβαίνουν άλλοι και, μάλλον, οι περισσότεροι -καθόλου ψαγμένοι αλλά φανατικοί- χριστιανοί.
Εγώ καταλαβαίνω άλλα. Εσύ ακολούθησε εκείνο που σε εκφράζει.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι άλλη η εικόνα του σύμπαντος που έχω εγώ από σένα, γι' αυτό δεν μπορείς να με κατηγορήσεις ότι πιστεύω πως γυρίζουν δισεκατομμύριοι γαλαξίες γύρω από μένα τον μικροσκοπικό "πλανήτη". Αν πίστευα ότι ισχύει το "σύστημά" σου(ή το χάος καλύτερα) πράγματι θα ήμουν αστείος να λέω ότι είμαι το κέντρο.
Το quote που χρησιμοποίησες δεν αφορούσε εσένα, ήταν γενικό. Πως μπορώ να σε χαρακτηρίσω "πλούσιο, σελεμπριτά, πολιτικό" αφού δεν σε ξέρω;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
Και αν συμφωνήσουν οι Χριστιανοί με το ακεντρικό σου σύστημα, κάνουν λάθος διότι ο άνθρωπος είναι ΕΙΚΟΝΑ του Θεού, σύμφωνα με την Γένεση. Lol, η Βίβλος γράφει ξεκάθαρα πως το κέντρο δημιουργίας του Θεού είναι ο άνθρωπος, είναι το ανώτερο δημιούργημα.
Άθελά σου, έχεις γράψει κάτι σωστό. Έχεις βάλει LOL πριν τη λέξη "Βίβλος". Βάλε κι ένα μετά, για να δώσεις έμφαση. Μόνο για LOL είναι αυτό το πράγμα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
Άντε μια φορά την εκθείασα και αυτή με αυτά τα πελώρια γράμματα.
Λες να περιμένει χειροκροτητές η Επιστήμη;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ Είσαι κρυφοχριστιανός τελικά ή το κάνεις για αντίδραση?
Κάποτε ήμουν ένθεος άθρησκος. Ένθεος, με την μονοθεϊστική έννοια, αν μπορώ να το πω έτσι. Τώρα, είμαι σκέτο άθρησκος με δύο τάσεις να αντιμάχονται εντός μου.
Αυτές είναι α) η αθεΐα και β) η αποδοχή θεοτήτων με κάποιον από τους τρόπους που "προτείνουν" οι εθνικές θρησκείες.
Αν ποτέ κερδίσει κάποια, πραγματικά θα ηρεμήσω, θα κάνω πάρτι με ούζα και θα σε καλέσω να απαγγείλεις ψαλμούς του Δαυίδ.

Απάντηση με παράθεση
  #444  
Παλιά 26-06-15, 13:26
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο άνθρωπος χαρακτηρίζεται από κάποιους αριθμούς που ανταποκρίνονται σε μέσους όρους. Η ζωή του διαρκεί 70-80 χρόνια. Το ύψος του κυμαίνεται στα 160 με 190 εκατοστά. Το άνοιγμα του βήματός του είναι γύρω στα 50 με 60 εκατοστά. Αν συγκρίνεις αυτούς τους αριθμούς με τα ~14 δις έτη φωτός, τα δις γαλαξιών του σύμπαντος με δις άστρα στον καθένα και τα δις πλανητών, δορυφόρων, αστεροειδών που περιστρέφονται γύρω τους, τότε ΝΑΙ το σύμπαν είναι απέραντο κι εσύ ένα τίποτα.
Όταν λέω ότι τα έχετε μπερδέψει.

Πριν μου είπες ότι είσαι σημαντικός για σένα και τους γύρω σου. Τώρα μου λες ότι είσαι ασήμαντος σε σχέση με το σύμπαν. ΠΟΥ ΑΠΟΣΚΟΠΕΙ Η ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΣΟΥ ΜΕ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ? ΣΕ ΤΙ ΣΕ ΩΦΕΛΕΙ? Αν είσαι σημαντικός για εσένα και τους γύρω σου, ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΜΕ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΕΝΑ ΤΙΠΟΤΑ?

Πέρα από το ανόητο επιχείρημα της διαφοράς ΜΕΓΕΘΟΥΣ και του ΜΑΚΡΟΥΣ που επαναλαμβάνεται(μήπως μιλάμε για σύγκριση π*ους?), βλέπω ότι τελικά υπάρχει ένας λόγος.

Ο ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΜΗΔΑΜΙΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΓΗΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ, ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΠΛΗΞΟΥΝ ΤΗΝ ΒΙΒΛΟ. ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΨΕΜΜΑΤΑ ΛΟΙΠΟΝ.

ΣΤΗΝ ΒΙΒΛΟ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ 14 ΔΙΣ ΚΑΙ ΤΡΙΣ ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ, ΑΛΛΑ Η ΓΗ ΚΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ.

ΕΤΣΙ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΨΕΥΤΟΜΗΔΑΜΙΝΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΙΣΤΕΟΥΝ ΟΙ ΑΘΕΟΙ, ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΕΛΕΥΘΕΡΕΘΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ "ΔΕΣΜΑ" ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΣΤΗΝ ΓΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥΝ ΟΤΙ Η ΒΙΒΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ, ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΡΑΝΤΟΣ ΚΑΙ Η ΓΗ ΕΝΑ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ.

(δεν ξέρουν όμως οι ανόητοι πως αρνούμενοι τις θρησκευτικές εξουσίες της Γης, αρνούνται και την ίδια την Γη που τους θρέφει, οι ψευτοφυσιολάτρες ε οι ψευτοφυσιολάτρες)

ΑΝΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΣ.

Γνώμη μου είναι να μελετήσεις ξανά την Βίβλο και άλλες θρησκείες και καταρχήν να χωνέψεις καλά πως όπως είσαι ένα πρόσωπο, έτσι υπάρχει και ένα πρόσωπο που έχει δημιουργήσει όλο αυτό το μεγαλείο μέσα σου και γύρω σου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χρίστος Έλ : 26-06-15 στις 13:28
Απάντηση με παράθεση
  #445  
Παλιά 26-06-15, 14:18
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν είσαι σημαντικός για εσένα και τους γύρω σου, ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΜΕ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΕΝΑ ΤΙΠΟΤΑ?
Γίνεται μία σύγκριση ανάμεσα σε διαφορετικές καταστάσεις. Μπορεί να είμαι σημαντικός barista διότι γνωρίζω τα μυστικά του καφέ, αλλά ασήμαντος γιατρός αφού δεν γνωρίζω τα μυστικά της Ιατρικής πέρα από το να βάζω οινόπνευμα και χανζαπλάστ σε ένα κόψιμο. Γιατί σε χαλάει η σύγκριση; Στην τελική, ο θεός σου δεν έφτιαξε το σύμπαν; Ας το έκανε μικρότερο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
Πέρα από το ανόητο επιχείρημα της διαφοράς ΜΕΓΕΘΟΥΣ και του ΜΑΚΡΟΥΣ που επαναλαμβάνεται(μήπως μιλάμε για σύγκριση π*ους?), βλέπω ότι τελικά υπάρχει ένας λόγος.

Ο ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΜΗΔΑΜΙΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΓΗΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ, ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΠΛΗΞΟΥΝ ΤΗΝ ΒΙΒΛΟ. ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΨΕΜΜΑΤΑ ΛΟΙΠΟΝ.
Διέγνωσα μια αδυναμία στν κατανόηση των μεγεθών από μέρους σου και είπα να βοηθήσω. Όπως αποδυκνείεται, το πρόβλημα σου, για μια ακόμη φορά, είναι αλλού. Σεβαστό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
ΣΤΗΝ ΒΙΒΛΟ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ 14 ΔΙΣ ΚΑΙ ΤΡΙΣ ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ, ΑΛΛΑ Η ΓΗ ΚΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ.

ΕΤΣΙ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΨΕΥΤΟΜΗΔΑΜΙΝΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΙΣΤΕΟΥΝ ΟΙ ΑΘΕΟΙ, ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΕΛΕΥΘΕΡΕΘΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ "ΔΕΣΜΑ" ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΣΤΗΝ ΓΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥΝ ΟΤΙ Η ΒΙΒΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ, ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΡΑΝΤΟΣ ΚΑΙ Η ΓΗ ΕΝΑ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ.
Προσωπικά, δεν τραβάω κανένα ζόρι για να αποδείξω σε σένα ή τον οποιονδήποτε άλλο τη μπούρδα της Ιουδαϊκής μυθολογίας. Μου αρκεί που δεν κάνει σε μένα. Οι υπόλοιποι, πράξτε κατά το δοκούν. Υπάρχουν τόσες οπτικές γωνίες, όσες και οι άνθρωποι. Ο καθένας βλέπει αυτό που θέλει. Ο άλλος στο θέμα "Jupiter Ascending", είδε : "Αποκαλύπτει πολλά μυστικά για τους ψαγμένους και τους ερευνητές. Καταρχάς μιλάει για την Τελική Μεγάλη Συγκομιδή. Η Μεγάλη Συγκομιδή αναφέρεται στο βιβλίο The Vampire Bible, της Temple of the Vampire, από το 1989 !!! Είναι ο Θερισμός του Life-Force (ενέργεια του αστρικού σώματος), που ετοιμάζουν σύντομα.". Οι βρυκόλακες κατέχουν την αλήθεια και μας τη δίνουν απλόχερα!!! Έλα κόσμε, τζάμπα πράμα !!! (για το να έχει γίνει κάποια αντιγραφή -αν υπάρχει- από αυτό το βιβλίο για τις ανάγκες του σεναρίου -και των δολαρίων, βεβαίως βεβαίως μέσω της διαφήμισης περί "μυστικών"- ούτε λόγος). Το γράφει το βιβλίο των βρυκολάκων, άρα ισχύει.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
(δεν ξέρουν όμως οι ανόητοι πως αρνούμενοι τις θρησκευτικές εξουσίες της Γης, αρνούνται και την ίδια την Γη που τους θρέφει, οι ψευτοφυσιολάτρες ε οι ψευτοφυσιολάτρες)
Έλα μου ;;;; Η Γη εκπροσωπείται από τα θρησκευτικά ιερατεία στα οποία θα πρέπει να δώσουμε πλήρη υποταγή ;;;; Βλέπεις τι κακό κάνει το μαντρί; Υποταγή στον θρησκευτικό ή πολιτικό αρχηγό (και ως ΧΑτης είμαι σίγουρος πως όλο και κάπου θα έχεις γράψει/πει "ζήτω ο αρχηγός").

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
ΑΝΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΣ.
Ακριβώς αυτό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνώμη μου είναι να μελετήσεις ξανά την Βίβλο και άλλες θρησκείες και καταρχήν να χωνέψεις καλά πως όπως είσαι ένα πρόσωπο, έτσι υπάρχει και ένα πρόσωπο που έχει δημιουργήσει όλο αυτό το μεγαλείο μέσα σου και γύρω σου.
Εσύ που τη μελέτησες και τη δέχτηκες, γιατί έχεις 200.000 απορίες που τις γράφεις κι εδώ κι αλλού και κονταροχτυπιέσαι με τους δικούς σου;

Τελικά το άυλο πνεύμα έχει πρόσωπο σαν και μένα;

Απάντηση με παράθεση
  #446  
Παλιά 26-06-15, 15:48
cHrIsToS8 Ο χρήστης cHrIsToS8 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2013
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή ΜΗΔΑΜΙΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΠΕΡΑΝΤΟΣΥΝΗ

Puck χαιρε.
Στα μεγέθη που γράφεις για τον ανθρωπο και το συμπαν ''ορθο'' θα ηταν να συμπεριλάβεις και τα μεγέθη που αφορούν τον άνθρωπο και τα ηλεκτρόνια που αποτελουν ενα κυταρο του σώματος του.Θα ήταν πιο ολοκληρωμένη άποψη και μετα ας κάτσει ο κάθενας να τοποθετήσει τον εαυτό του όπου θέλει.
Απάντηση με παράθεση
  #447  
Παλιά 27-06-15, 01:15
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS8 Εμφάνιση μηνυμάτων
Puck χαιρε.
Στα μεγέθη που γράφεις για τον ανθρωπο και το συμπαν ''ορθο'' θα ηταν να συμπεριλάβεις και τα μεγέθη που αφορούν τον άνθρωπο και τα ηλεκτρόνια που αποτελουν ενα κυταρο του σώματος του.Θα ήταν πιο ολοκληρωμένη άποψη και μετα ας κάτσει ο κάθενας να τοποθετήσει τον εαυτό του όπου θέλει.
Γεια σου Χρήστο.

Συμφωνώ μαζί σου περί "ορθού". Δεν ανέφερα κάτι λόγω του ότι το παρόν θέμα πραγματεύεται το μακρόκοσμο και όχι το μικρόκοσμο. Ακόμα και αυτά που ανέφερα, όμως, επί της ουσίας είναι αχρείαστα αφού τα γνωρίζουμε από το Δημοτικό και τα συναντάμε πολλές φορές στη διάρκεια ενός έτους μέσω των ειδήσεων που αφορούν το Διάστημα.

Δυστυχώς, ο συνονόματός σου έχει απίστευτα κολλήματα και αναγκαζόμαστε πολλά μέλη να αναφέρουμε κάθε φορά τα αυτονόητα. Τα φέρνει από δω τα φέρνει από εκεί με σκοπό πάντα να δοξάσει τον χριστιανισμό και να καταβαραθρώσει τους "άπιστους". Γράφω 10 χρόνια στο παρόν φόρουμ κι έχω 700+ μηνύματα, ενώ εκείνος δεν έχει κλείσει χρόνο κι είναι ήδη στα 1300+ γράφοντας ή εννοώντας το ίδιο πράγμα. Και ζητάει και συμμετοχή στα θέματά του, πολλές φορές παραπονούμενος για το άκυρο που τρώει.

Έχει αξία ένα κύτταρο στο σύνολο που ονομάζεται Άνθρωπος; Ίσως ελάχιστη, αλλά για να υπάρχει εκεί είναι απαραίτητο. Κατ' αυτόν τον τρόπο κατά τη γνώμη μου, έχουμε αξία ως πρόσωπα και ως σύνολο (άνθρωποι, φύση, πλανήτης Γη). Ψάχνουμε να βρούμε το πόσο μεγάλη είναι η αξία. Ποιος είναι ο ρόλος μας -αν υπάρχει- στο σύμπαν. Ούτε η ψωροπερηφάνια "εμείς και κανένας άλλος" (έγραψα για ταπείνωση πριν, αλλά όπως είδες παρεξηγήθηκε), αλλά ούτε και το αυτομαστίγωμα (και λοιπές αυτοτιμωρίες, γνώρισμα των λοβοτομημένων κάθε οργανωμένης θρησκείας) μπορούν να δείξουν το δρόμο. Για πολλούς ανθρώπους υπάρχει αυτή η αγωνία για το αν θα μάθουμε ποτέ το ρόλο και, αυτή παρατείνεται αφού προς το παρόν -τουλάχιστον επίσημα- δεν υπάρχει επαφή με εξωγήινο πολιτισμό που θα μπορούσε να βοηθήσει, ενώ, κανένας πεθαμένος δεν ξαναζωντάνεψε για να μας πει τί υπάρχει μετά.

Μήπως τελικά δεν υπάρχει κάτι μετά γι αυτό και δεν ξαναζωντανεύουν οι νεκροί; ή μήπως υπάρχει μια "ενέργεια" που απλώς υλοποιείται μια φορά (ή πολλές φορές, μετενσάρκωση) χωρίς λόγο; ή μήπως υπάρχει λόγος αλλά είναι άσχετος ή "μυστικός" και γι αυτό δεν τον μαθαίνουμε ποτέ;

Πολλά τα ερωτήματα. Άλλοι ψάχνονται για πάντα, άλλοι βρίσκουν το λιμάνι τους σε έναν θρησκευτικό -ισμό, άλλοι ζουν τη ζωή τους με καλό ή κακό τρόπο αφού αυτή είναι μία.

Δεν είναι κακό αυτό αρκεί να θυμάται ο καθένας πως -προς το παρόν- το άυλο κομμάτι ή το Μεγάλο Σχέδιο είναι άγνωστα ή/και ανύπαρκτα. Το να είσαι κολλημένος και να προσπαθείς να κολλήσεις και τους άλλους, είναι το στραβό.
Απάντηση με παράθεση
  #448  
Παλιά 02-07-15, 06:39
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK Εμφάνιση μηνυμάτων

Δεν είναι κακό αυτό αρκεί να θυμάται ο καθένας πως -προς το παρόν- το άυλο κομμάτι ή το Μεγάλο Σχέδιο είναι άγνωστα ή/και ανύπαρκτα.
Όλα στον κόσμο δείχνουν το σχέδιο του Δημιουργού. Ένα παράδειγμα είναι το αλληλένδετο αρσενικό και θηλυκό σύστημα αναπαραγωγής καθώς και η γενετική γλώσσα κατασκευής.
Απάντηση με παράθεση
  #449  
Παλιά 02-07-15, 19:11
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Το AIDS σε αθώα παιδιά είναι κι αυτό μέρος του σχεδίου;
Απάντηση με παράθεση
  #450  
Παλιά 03-07-15, 22:01
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikodhmos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το AIDS σε αθώα παιδιά είναι κι αυτό μέρος του σχεδίου;
Όχι.

Είναι αποτέλεσμα της διαστροφής του ανθρώπου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.