Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 10-10-18, 04:06
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσπάθησε να βρεις κόσμο και να κάνεις παρέα μαζί του που θα έχει τα χαρακτηριστικά που θέλεις να είχες εσύ. Πχ δραστήριοι, αεικίνητοι, μελετηροί, εργατικοί. Παρακολούθησε πως σκέφτονται, πως λειτουργούν, τι κάνουν και τι δεν κάνουν και προσπάθησε να πάρεις ιδέες. Αν η παρέα σου σαπίζει σε καμιά καφετέρια ή σε κάποιο μπαρ, λυπάμαι που θα στο πω, δεν έχεις καμιά ελπίδα να πάρεις μπρος. Στην ηλικία σου σαν φοιτητής είχα περάσει μια τέτοια φάση αλλά λόγω έλλειψης ρευστού, αναγκάστηκα και δούλεψα εντατικά. Ε, σε αυτή την περίοδο, τα πήγα καλύτερα από ποτέ στη σχολή, το πρόγραμμα μου ήταν συνέχεια γεμάτο, έκανα ένα σωρό πράγματα. Αλλά και όταν πήγαινα βόλτες, το φχαριστιόμουν σαν να ταξίδευα σε εξωτικά μέρη.
Όσον αφορά την παρέα μου,πιο μελετηρούς από μένα δεν τους λες, απλά τους είναι και πιο εύκολο αλλά και τους επιβάλλεται σε ένα βαθμο να διαβάζουν λόγω του ότι είναι ντόπιοι στην περιοχή,μένουν με τους δικούς τους και όσο νά ναι έχουν πιο άμεση πίεση. Κυρίως όμως έχουν στη διάθεσή τους το χρόνο και την ενέργεια που εγώ θα χάσω σε καθημερινές δουλειές. Σε κάθε περίπτωση, διαλέγω σχετικά αυστηρά τους φίλους μου και δεν επηρεάζομαι ιδιαίτερα. Ίσως αυτό που λέω να το θεωρείς εσύ και άλλοι ως δικαιολογία,ίσως να έχετε δίκιο κι εγώ πιθανότατα το ίδιο θα σκεφτόμουν αν μου το έλεγε κάποιος τρίτος.

Τέλος για να απαντήσω και στην φίλη Λύκο, η αλήθεια είναι ότι μάλλον δεν έχω στόχους και δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιους ,γενικά είμαι περισσότερο βολικός/πρακτικός, βλέπω και κάνω, δεν θα ενθουσιαστώ και δεν έχω ενθουσιαστεί σχεδόν ποτέ απ'όσο θυμάμαι τον εαυτό μου από την εφηβεία και μετά για κάτι σε βαθμό που θα αφοσιωνόμουν πλήρως σε αυτό. Πάντως η ιστορία που ανέφερες μου θυμίζει αρκετά τον εαυτό μου στο κομμάτι ότι συχνά βλέποντας τον δρόμο αγχώνομαι και από βιασύνη καταλήγω στο να μη κάνω τίποτα στο τέλος. Το μόνο που έχω τελειοποιήσει πλέον είναι οι δικαιολογίες γι'αυτό και πιστεύω ότι ο μόνος τρόπος να αλλάξω είναι να πείσω εν μέρει τον εαυτό μου ότι είμαι ήδη κάποιος άλλος...

Σε κάθε περίπτωση σας ευχαριστώ πραγματικά για τις συμβουλές.προσωπικά δεν ξέρω αν θα είχα τη διάθεση/καλοσύνη/ενδιαφέρον για να συμβουλέψω κάποιον άλλον, ακόμη και αν ανέβαζε ακριβώς το ίδιο θέμα
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 10-10-18, 09:45
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Johnkokk δουλεύεις πουθενά; Αν όχι, ψάξε βρες μια περιστασιακή δουλειά και θα δεις ότι θα σου ανεβεί η διάθεση και η όρεξη.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-10-18, 10:47
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
Johnkokk δουλεύεις πουθενά; Αν όχι, ψάξε βρες μια περιστασιακή δουλειά και θα δεις ότι θα σου ανεβεί η διάθεση και η όρεξη.
Βαριέται και να σου απαντησει, σκέψου ζώρια που τραβάει , johnkokk , αν κανείς ότι σου πει ο Ηλίας και σου ανάβει η διάθεση πιο πολύ απ το κανονικο, τότε παραιτήσου και άραξε, πάλι κάτι δεν πήγα σωστα
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-10-18, 11:13
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαριέται και να σου απαντησει, σκέψου ζώρια που τραβάει , johnkokk , αν κανείς ότι σου πει ο Ηλίας και σου ανάβει η διάθεση πιο πολύ απ το κανονικο, τότε παραιτήσου και άραξε, πάλι κάτι δεν πήγα σωστα
Χαχαχαχα είπαμε δεν είμαι και τόσο τεμπέλης ώστε να μην απαντάω, μάλλον θα είδα το ποστ,θα είπα μέσα μου <<θα απαντήσω αργότερα>> και θα το ξέχασα.

Φυσικά και έχω σκεφτεί το θέμα να πιάσω κάποια δουλειά, αλλά φέτος που άρχισα να διαβάζω δεν ξέρω αν θα με συμφέρει να βάλω κάτι παραπάνω στο πρόγραμμά μου,κυρίως γιατί θα φύγει και η παραμικρή όρεξη για διάβασμα που μου'χει μείνει Για τον ίδιο λόγω έχω περιορίσει και τις εξόδους μου(μόνο ΠΣΚ)

Ίσως να ακούγονται δικαιολογίες αυτά που λέω αλλά οι λόγοι που αυτή τη στιγμή δεν πιάνω δουλειά είναι πολλοί αλλά δεν χρειάζεται να τους αναλύσω,συνοψίζονται στον χρόνο και την διάθεση για διάβασμα
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-10-18, 19:24
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Βασικά, πρέπει σήμερα να γουστάρεις ΠΟΛΥ αυτό που σπουδάζεις, για να έχεις κίνητρα να συνεχίζεις. Αν μπήκες κάπου επειδή αυτό κάνουν όλοι, μαθηματικά βέβαιον ότι θα τα παρατήσεις και ο δρόμος προς το πτυχίο θα γίνει μαρτύριο.
__________________
"Η βασική αρετή του πολίτη είναι η δυσπιστία", Ροβεσπιέρος
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-10-18, 14:34
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικά, πρέπει σήμερα να γουστάρεις ΠΟΛΥ αυτό που σπουδάζεις, για να έχεις κίνητρα να συνεχίζεις. Αν μπήκες κάπου επειδή αυτό κάνουν όλοι, μαθηματικά βέβαιον ότι θα τα παρατήσεις και ο δρόμος προς το πτυχίο θα γίνει μαρτύριο.
Είναι αλήθεια αυτό που λες, πρέπει και να σ'αρέσει αυτό που σπουδάζεις. Προσωπικά μπήκα στη σχολή σχετικά πορωμένος, γενικά όσοι είναι στη σχολή μου στην αρχή θέλανε να γίνουν θεωρητικοί φυσικοί,αϊνστάιν χαχαχα. Οι πρώτες εξεταστικές προσγείωσαν τους πάντες στην πραγματικότητα. Ε, η μία αποτυχία έφερνε απογοήτευση και όλο αυτό,για κάθε χαμένο μάθημα συσσωρεύθηκε σε σημείο που να μη μπορώ να διαβάσω,να έχω το βιβλίο μπροστά και απλά να το κοιτάω για ώρες.

Και μετά ήρθε η πικρία και η <<ζήλεια>> για άτομα άλλων σχολών,όχι σε προσωπικό επίπεδο,αλλά σε επίπεδο ευκολίας. Αγανακτώ πχ όταν σε μάθημα οικονομικού 4ου έτους,για πτυχίο δλδ, βλέπω ερωτήσεις στυλ είναι η σιγκαπούρη μεγάλο λιμάνι, ή όταν η εργασία πρακτικής μια φίλης από το παιδαγωγικό ήταν να περιγράψει μια εκδρομή με το σχολείο που έκανε την άσκηση. Ξέρω ότι είναι παράλογη η αγανάκτησή μου,καθώς εγώ επέλεξα αυτό που θα σπουδάσω και δεν με βγάζει πουθενά το να κλαίω τη μοιρα μου, αλλά δεν μπορεί κάποιος να είναι συνεχώς αισιόδοξος και με αυτοπεποίθηση.

Και θα μου πει κάποιος γιατί δεν άλλαξα σχολή. Το σκέφτηκα μετά τις αποτυχίες του πρώτου έτους,αλλά ήμουν υπερβολικά περήφανος-ξεροκέφαλος για να παρατήσω τη σχολή. Να προσθέσω ότι εδώ έπαιξε ρόλο και η σχέση μου με 2 ξαδέλφια μου-κολλητούς μου,με τους οποίους πάντα ανταγωνιζόμουν άτυπα. Ο ένας ευελπίδων και ο άλλος νομική,δεν μπορούσα να πάω σε κάποια εύκολη σχολή(ναι ήμουν λιγο <<ελιτιστής>> τότε). Ωστόσο όσο περήφανος και να ήμουν/είμαι αδυνατώ να βρω κάποιο κίνητρο ικανό να με παρακινήσει. Ξέρω τα κλισέ καν'το για τους γονείς σου κλπ,τα έχω σκεφτεί άπειρες φορές και έχω βγάλει άπειρες νύχτες ξάγρυπνος στη σκέψη ότι είμαι αποτυχημένος και σπαταλώ τα λεφτά και είμαι κατώτερος των προσδοκιών/ελπίδων των δικών μου.

Πάντα ήμουν καλός μαθητής προ σχολής και μεγάλωσα με την ιδέα ότι πρέπει να είναι χαζός κάποιος για να μην τα καταφέρνει, ή υπερβολικά τεμπέλης, τώρα που είδα την άλλη πλευρά αλλαξα απόψεις,αλλά συνεχίζει να με βαραίνει η προηγούμενη ιδεολογία μου,αυτή τη φορά με εμένα ως κατηγορούμενο...

Ελπίζω να μην κούρασα και ξέρω πως το θέμα είναι λίγο άσχετο με τη θεματολογία του φόρουμ. Επίσης νιώθω κάπως άβολα που μοιράζομαι όλα αυτά μαζί σας,αλλά το να τα μοιραστώ με κάποιον λεκτικά θα ήταν 1000 φορές πιο άβολο για μένα, πάντα εκφραζόμουν καλύτερα στο γραπτό...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Johnkokk : 14-10-18 στις 14:36
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-10-18, 16:51
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά μπήκα στη σχολή σχετικά πορωμένος, γενικά όσοι είναι στη σχολή μου στην αρχή θέλανε να γίνουν θεωρητικοί φυσικοί,αϊνστάιν χαχαχα. Οι πρώτες εξεταστικές προσγείωσαν τους πάντες στην πραγματικότητα. Ε, η μία αποτυχία έφερνε απογοήτευση και όλο αυτό,για κάθε χαμένο μάθημα συσσωρεύθηκε σε σημείο που να μη μπορώ να διαβάσω,να έχω το βιβλίο μπροστά και απλά να το κοιτάω για ώρες.

Συμβαίνει σε όλους. Κι αυτό γιατί όταν περνάς σε μια "καλή" σχολή, τα πολλά συγχαρητήρια σου δημιουργούν την αίσθηση ότι είσαι το πρώτο μυαλό κι ότι όλα τα μπορείς και ότι θα'σαι πάντα πρώτος και θα παίρνεις πάντα άριστα κτλ

Προσωπικά, αντιλήφθηκα εγκαίρως ότι το "άριστα" ήταν για τα teacher's pets (τους γλείφτες δηλαδή) και τα κομματόσκυλα που είχαν τα θέματα δυο μέρες πριν τις εξετάσεις. Οπότε, κοιτούσα απλά να περνάω τα μαθήματα και να πάρω το πτυχίο και για την ιστορία, οι τότε "άριστοι" σήμερα δεν είναι πουθενά.

Παράθεση:
Και μετά ήρθε η πικρία και η <<ζήλεια>> για άτομα άλλων σχολών,όχι σε προσωπικό επίπεδο,αλλά σε επίπεδο ευκολίας. Αγανακτώ πχ όταν σε μάθημα οικονομικού 4ου έτους,για πτυχίο δλδ, βλέπω ερωτήσεις στυλ είναι η σιγκαπούρη μεγάλο λιμάνι, ή όταν η εργασία πρακτικής μια φίλης από το παιδαγωγικό ήταν να περιγράψει μια εκδρομή με το σχολείο που έκανε την άσκηση..
Να ξέρεις ότι δεν έχουν όλα τα πτυχία το ίδιο "βάρος", ούτε στην αγορά εργασίας, ούτε στην κοινωνία γενικά, οπότε μη ζηλεύεις, θα δυσκολευτείς βέβαια λίγο παραπάνω από τον απόφοιτο του οικονομικού, αλλά στο μέλλον θα σε ζηλεύει αυτός

Παράθεση:
Πάντα ήμουν καλός μαθητής προ σχολής και μεγάλωσα με την ιδέα ότι πρέπει να είναι χαζός κάποιος για να μην τα καταφέρνει, ή υπερβολικά τεμπέλης, τώρα που είδα την άλλη πλευρά αλλαξα απόψεις,αλλά συνεχίζει να με βαραίνει η προηγούμενη ιδεολογία μου,αυτή τη φορά με εμένα ως κατηγορούμενο...
H ατομική ευθύνη είναι μέχρι ενός σημείου, από εκεί κι έπειτα επηρεαζόμαστε από χίλιους δυο παράγοντες.

Θα σου πω το αυτονόητο:
Πρέπει να το πάρεις το πτυχίο, αυτός θα είναι ο στόχος σου αυτή τη χρονιά, ακόμα κι αν χρειαστεί να θυσιάσεις πράγματα που σ'ευχαριστούν. Μη λες "θα προσπαθήσω", ούτε "θα το κάνω αύριο", πες "θα το κάνω τώρα, μ'αρέσει, δε μ'αρέσει".

Μη νομίζεις ότι για τους άλλους ήταν εύκολα, όλοι δυσκολευτήκαμε, και βαλτώσαμε κι εκνευριστήκαμε, προσωπικά πιέστηκα πάρα πολύ και με διάβασμα ως τις 4 το πρωί, κι όσες φορές με έπαιρνε να αντιγράψω, αντέγραψα... κάνε ο,τι μπορείς για να τελειώσεις τη σχολή, να την τελειώσεις όμως. Μετά θα έχεις χρόνο να χαλαρώσεις και να σκεφτείς τι ακριβώς θέλεις να κάνεις στη ζωή σου, που ίσως και να μην έχει σχέση με το αντικείμενο των σπουδών σου
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-10-18, 17:14
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Deadite Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμβαίνει σε όλους. Κι αυτό γιατί όταν περνάς σε μια "καλή" σχολή, τα πολλά συγχαρητήρια σου δημιουργούν την αίσθηση ότι είσαι το πρώτο μυαλό κι ότι όλα τα μπορείς και ότι θα'σαι πάντα πρώτος και θα παίρνεις πάντα άριστα κτλ

Προσωπικά, αντιλήφθηκα εγκαίρως ότι το "άριστα" ήταν για τα teacher's pets (τους γλείφτες δηλαδή) και τα κομματόσκυλα που είχαν τα θέματα δυο μέρες πριν τις εξετάσεις. Οπότε, κοιτούσα απλά να περνάω τα μαθήματα και να πάρω το πτυχίο και για την ιστορία, οι τότε "άριστοι" σήμερα δεν είναι πουθενά.
Κατ'αρχάς ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές,είναι σωστές,δεν έχω κάτι να προσθεσω πάνω σε αυτές κι εγώ κάτι παρόμοιο θα έλεγα σε κάποιον τρίτο,είναι γνωστό ότι μόνο τον εαυτό μας δεν μπορούμε να συμβουλεύσουμε

Τώρα για τα συγχαρητήρια και το να είμαι άριστος δεν είχα ποτέ το κόμπλεξ τύπου πρέπει να ακούω πάντα καλά λόγια,είδικά όταν κάποιος μου έλεγε μπράβο κόμπλαρα συνήθως. Όσο για την αριστεία το έβλεπα ως προσωπική ανάγκη να είμαι ο καλύτερος χωρίς να περιμένω κάποιο αντάλλαγμα, αν και πολύ συχνά κατά τις <<εκρήξεις>> του κλασσικού καλομαθημένου παιδιού ομολογώ ότι χρησιμοποίησα το χαρτί της μη ανταπόδοσης των προσπαθειών μου
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-10-18, 17:16
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Μου φαίνεται θα πρέπει να αρχίσω να πληρώνω τιμή συνεδρίας ψυχολόγου σε κάθε ποστ αυτού του θέματος
μιά πολυθρόνα ασθενή μου λείπει για να κάθομαι αντί για την καρέκλα του γραφείου
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 14-10-18, 20:02
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

johnkokk μπηκες φυσικο τμημα. Θα ειχες φανταζομαι ενα σωρο ακαταλαβιστικα μαθηματικα, ειδικα για τους αλλους των κλασσικων σπουδων. Δεν το περιμενες;
__________________
"Η βασική αρετή του πολίτη είναι η δυσπιστία", Ροβεσπιέρος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.