Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προβλήματα Τεχνικής Φύσεως και Συντονισμού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιά 09-05-08, 17:18
Το avatar του χρήστη Άπαν
Άπαν Ο χρήστης Άπαν δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 26-09-2003
Περιοχή: Utopia
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Είναι γεγονός ότι εδώ και καιρό εκτυλίσσεται ένα γαϊτανάκι μεταξύ της Λίτσας και ορισμένων άλλων μελών. Είναι λογικό η καυστική τοποθέτηση του μέλους Λίτσα να προκαλεί το μένος ή εκνευρισμό. Όποτε ξεπέρασε τα όρια του αποδεκτού της έγιναν παρατηρήσεις.
Από την άλλη μεριά είδαμε μια ατυχή προσπάθεια από κάποια μέλη να ταυτιστεί το μέλος Λίτσα με σκοπιανή προπαγάνδα που στην αρχή ξεκίνησε ως ένας πόλεμος σε έμμεσο επίπεδο με μια σειρά υπονoουμένων σχετικά με τη καταγωγή της. Μετά ο πόλεμος πέρασε σε άμεσο επίπεδο και είδαμε copy & paste από άλλα fora σε μια προσπάθεια να στηριχτεί η κατηγορία ότι η Λίτσα είναι σκοπιανό φερέφωνο και πολέμια ο,τιδήποτε ελληνικού.
Το λυπηρό είναι ότι αυτή η θέση είναι αστήριχτη, μια ύπουλη τακτική ώστε να απεμποληστεί το μέλος Λίτσα από τη "μάχη" των επιχειρημάτων.

Είναι γεγονός ότι το μέλος Λίτσα ποτέ δε έκρυψε από τους υπεύθυνους συντονισμού τη καταγωγή της και πολλά ακόμα προσωπικά στοιχεία. Ως μη όφειλε, ήρθε αυτοβούλως και με ενημέρωσε (πολύ πριν π.χ. το μέλος Τάκης Παπαδόπουλος εγγραφεί στην κοινότητα) για πράγματα τα οποία κανείς θα έλεγε ότι είναι απολύτως προσωπικά δεδομένα.
Είμαι απολύτως βέβαιος ότι δεν είναι κάποιος πράκτορας των Σκοπίων που έχεις ως προσωπική ασχολία τη διαβολή ο,τιδήποτε ελληνικού. Θεωρώ ότι στα περισσότερα νήματα που συμμετέχει η καταγωγή της δεν έχει παίξει κάποιο ρόλο.
Αυτό που συμβαίνει είναι ότι υπάρχουν άνθρωποι που έχουν θέσεις διαμετρικά αντίθετες με τη δική της. Δυστυχώς, αυτοί οι άνθρωποι θα ονόμαζαν κάποιο/α που φέρει αυτές τις απόψεις ως ξένο πράκτορα ή προδότη. Στη περίπτωση της Λίτσας ανίχνευσαν διαφορετική καταγωγή και της απέδωσαν το χαρακτηρισμό του ξένου πράκτορα. Αν ήταν κάποιος με ελληνική καταγωγή θα τον ονόμαζαν προδότη. Είναι λυπηρό το γεγονός ότι δε σέβονται την ελευθερία της άποψης και αποδίδουν βδελυρούς χαρακτηρισμούς για να ξορκίσουν την "κακή" άποψη.
Γιατί αυτό συμβαίνει κύριοι , υπάρχει ένας ιδεολογικός πόλεμος σε όλα τα fora και στην κοινωνία. Στον πόλεμο μερικές φορές θα δούμε τη χρήση αθέμιτων μέσων για την εξουδετέρωση των αντιπάλων.
Εκεί είναι που παρεμβαίνει η διαιτησία (συντονισμός στην περίπτωσή μας) και επιβάλλει μια ισορροπία δυνάμεων ανάλογη της πολιτικής της εκάστοτε διαχειριστικής ομάδας.

Δόθηκε παραπάνω από ικανό χρονικό διάστημα για να σταματήσει η χρήση αθέμιτων μέσων. Αυτή δε σταμάτησε.
Το ζήτημα βρίσκεται υπό συντονιστική διαβούλευση .
__________________
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
Παραγωγός της "Ραδιοφωνικής Αστρικής Πύλης"
Albedo14 web radio , www.albedo14.com
Podcast Αστρικής Πύλης .................. Αρχείο Εκπομπών
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 09-05-08, 19:29
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Με καλύπτουν απόλυτα τα παραπάνω. Λίτσα μου όπως είπα και σε προσωπικό μήνυμα, δεν έχω κανένα πρόβλημα, ούτε με σένα, ούτε με αυτά που λες. Ασχέτως εάν συμφωνώ ή διαφωνώ με όσα λες, μου αρκεί ότι τα υποστηρίζεις με τρόπο σωστό χωρίς να προσβάλεις. Για μένα, επειδή παρεξήγησες το μήνυμα μου παραπάνω, δεν υπάρχει θέμα να διαγραφτεί άτομο από το forum, όποιες ιδέες και να πρεσβεύει. Εδώ μέσα όλοι έχουν τις απόψεις τους και όλοι κρίνονται για αυτά που λένε. Βγάζουν τα συμπεράσματα τους αυτοί που διαβάζουν, (ανεξάρτητα εάν γράφουν ή όχι) και αυτό είναι όλο. Προσωπικά, δεν θα είχα κανένα πρόβλημα εάν υπήρχε ένας Τούρκος, ένας Αλβανός, ένας Σκοπιανός και να εξέφραζαν την άποψη τους και τα επιχειρήματα τους εδώ μέσα ίσα, ίσα θα ήταν πολύ ενδιαφέρον και θα μπορούσαν να γίνουν πολύ ενδιαφέρουσες συζητήσεις. Αλλά όλα αυτά μέσα σε ένα πλαίσιο, που νομίζω ότι έχει δοθεί εξαρχής από τους συντονιστές για να συμφωνήσουμε ή να διαφωνήσουμε όλοι μας, κατά την εγγραφή μας.
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 09-05-08, 22:58
Candela Ο χρήστης Candela δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-03-2007
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή Αποχώρηση Candela

Λοιπον επειδη δε θελω να αφησω αυτο το θεμα στον αερα...μιλησα και με τον Solon.

Υπο τη πιεση των μεταφυσικων μαζων δηλωνω οτι αποχορω απο τη Κοινοτητα του Μεταφυσικου και απο το International GateWay Team.

I wanna thank everyone who stayed my friend - you don't lose me
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 09-05-08, 23:10
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Όπως ανέφερα και παραπάνω, όσο χώρος δόθηκε δόθηκε. Αποτελεί κανόνα ότι ο παρόν χώρος πάνω από όλα είναι χώρος συζήτησης, οπότε είναι απαραίτητος ο σεβασμός προς τον συνομιλητή μας. Αν δεν υπάρχει αυτό, οι όποιες γνώσεις έχουμε δεν μπορούν να μεταφερθούν στους υπολοίπους.. και το φόρουμ μας είναι χώρος ανταλλαγής γνώσεων.
Προσωπικά, οι τοποθετήσεις του Άπαν (ως συντονιστή) και των agaliarep και Knight_Of_Creation (ως μέλοι) με καλύπτουν πλήρως.

Candela, το thread σου μεταφέρθηκε εδώ μιας και εμμέσως αποτελεί κριτική (σε ότι βαθμό και αν είναι αυτή) της κοινότητας. Είναι αναμενόμενο να υπάρχουν ανθρώπινες τριβές μεταξύ μελών εκτός του φόρουμ (άλλωστε είναι σημείο συζητήσεων και η γνωριμία σε προσωπικό επίπεδο σε καμία περίπτωση δεν απαγορεύεται από τους κανονισμούς μας ), και ακόμα πιο φυσικό είναι άλλοι να επηρεάζονται περισσότερο και άλλοι λιγότερο. Στο χαρακτήρα του καθενός είναι να ξεπερνάει τα όποια προσωπικά και να εστιάζει στην κεντρική ιδέα της κοινότητας μας. Τέλος, δυστυχώς ως προς την International G με την απουσία σου απομακρύνθηκες, κάτι που έγινε ουσιαστικά αρκετούς μήνες πριν. Σου έυχομαι ο,τι καλυτερο για το μέλλον...

Τέλος, για το θέμα της κόντρας μεταξύ Λίτσας και Τάκη (και όποιων άλλων) βρίσκεται υπό συζητηση μέσα στη συντονιστική ομάδα. Όπως όμως ήδη προείπα, η ιδανική περίπτωση θα ήταν να μην υπάρχει κανένα κόστος σε προσωπικό επίπεδο, κάτι που θα επιτευχθεί αν κάνουμε τον κόπο όλοι μας να σκεφτούμε για ακόμα μία φορά τους στόχους του παρόντος χώρου και να διαβάσουμε ξανά τους κανονισμούς λειτουργίας του.

Φιλικά,
Νίκος.
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Solon Aimonas Eautou : 09-05-08 στις 23:20
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 10-05-08, 09:35
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Ωραία πράγματα ....!
Ξύπνησα με όρεξη κάποιο πρωί να γράψω για πρώτη φορά η καλύτερα να πειραματιστώ ώστε να συμβάλλω με τον μικρό μου πειραματικό λίθο στο θέμα των κρυπτοελληνικων αλλά βρήκα τη πόρτα σφαλιστή και τα κλειδιά παρμένα !

Αντί αυτού παρακολουθώ 2 να γράφουν 4 να κοντράρονται και 8 να κρίνουν και να δικάζουν ...
Απ ότι αισθάνομαι τελευταία αρχίζει και με ενοχλεί η τουλάχιστον μου προκαλεί μια τυπική εν τη γενέσει της αλλεργική δυσφορία το γεγονός ότι είμαι Έλληνας πράγμα που πολλές φορές με κάνει να θέλω να κρύψω τη καταγωγή αλλά ουχι τον κατά τ άλλα ελληνικότατο τρόπο σκέψης μου .

Δια βάζω για την Ελληνική τη μητρική όλων των γλωσσών προσπαθώντας παράλληλα να ξεχάσω τους Ινδούς η τους Σουμέριους χωρίς βέβαια να τα καταφέρνω .Χωρίς αμφιβολία ελληνικές λέξεις υπάρχουν σχεδόν σε όλες τις γλώσσες αλλά ως αντίβαρο υπάρχει πάντα στο μυαλό μου πως λέξεις απ τους γειτονικούς κυρίως μεσογειοασιατικούς λαούς υπάρχουν και στην Ελληνική. Δε μπορώ να διαγράψω απ το μυαλό μου ότι μια από τις αρχαιότερες γραφές (4.000 π.χ.) είναι η Σουμεριανη σφηνοειδής γραφή ούτε το ότι «δάνεισε» αρκετές συλλαβές , φθόγγους η λέξεις εις την ελληνική .

Ότι και να συμβαίνει τελικά δεν είναι ικανό να με κάνει να νιώθω μειωμένος η «δεύτερος» ως Έλληνας στη σκέψη .
Δε με ενοχλεί καθόλου που κάποιοι θέλουν να ψεύδονται να παραχαράσσουν η να υπερασπίζονται με κάποιου είδους υπερφιαλοειδή υπερβάλλοντα ζήλο τα πιστεύω τους .
Οι καιροί αλλάζουν ...
Και το μόνο που περιμένω είναι όταν οι πόρτες ξανανοίξουν να μπει στο κόπο κάποιος συντονιστής να «ρίξει» τη παρούσα δημοσίευση στο κατάλληλο θέμα.





@
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 10-05-08, 13:22
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Είναι αλήθεια αγαπητοί φίλοι ότι έχει παρατραβήξει το θέμα από πλευράς του κυρίου Τάκη.Δεν είναι η πρώτη φορά που τα "ακούει" η Λίτσα από τους αμέτρητους άσπονδους φίλους της εδώ μέσα.Παλαιότερα την είχαν βγάλει μέλος κουμουνιστικής ομάδας,τώρα βρήκαν νέο τροπάριο.Δεν παίρνω κάποια θέση στο θέμα,για να είμαι ειλικρινής δεν γνωρίζω καν αν είναι κολάσιμο με βάση τους κανόνες του φόρουμ αυτό που κάνει ο κος Τάκης Παπαδόπουλος,όποιος έχει κρίση θα βγάλει τα συμπεράσματα του,όποιος από την άλλη επιρεάζεται έτσι εύκολα από αστήρικτες συκοφαντίες,ή για να είμαι πιο ακριβής,αναζητά τρόπο για να ακυρώσει στο μυαλό του τις θέσεις που δεν τον βολεύουν,τότε εμένα προσωπικά η άποψη του δεν με ενδιαφέρει καθόλου και είτε μπαναριστεί είτε όχι μου είναι αδιάφορο.Στην τελική δεν είναι εφικτό να απομακρύνονται όσοι έχουν παρωπίδες και έρχονται εδώ για να κάνουν μονόλογο(το αν τα παίρνει από κάπου κάποιος ή όχι είναι κάτι που δεν μπορεί να αποδειχτεί),άσε που αν γινόταν κάτι τέτοιο θα έμεναν πολύ λίγα άτομα στο φόρουμ...Δυστυχώς πάντα τα άγρια θα διώχνουν τα ήμερα.Γενικά αυτό είναι πρόβλημα της ελληνικής κοινωνίας και πρέπει να μάθουμε να ζούμε με αυτό.

Ελπίζω ο σε γενικές γραμμές συμπαθής κύριος Τάκης να συνετιστεί και να ηρεμίσουν τα πράγματα.Πρέπει κύριε Τάκη να καταλάβετε ότι είναι πολύ δύσκολο να απαλλαγεί ο οποιοσδήποτε άνθρωπος από προσωπικές εμμονές που κατευθύνουν σε μεγάλο βαθμό τις απόψεις του.Και οι απόψεις οι δικές σας,για παράδειγμα ότι οι σημερινοί Έλληνες είναι απ'ευθείας απόγονοι των αρχαίων Ελλήνων,είναι κάτι που προωθείτε από διάφορους με διάφορα συμφέροντα,και φυσικά είναι κάτι που ΔΕΝ αποδεικνύεται σε καμία περίπτωση,ακόμα και αν μου παρουσιάσεις 15 έρευνες που να το αποδεικνύουν εμένα δεν μου εγγυάται κανείς ότι δεν είναι κατευθυνόμενες αυτές οι έρευνες.Οπότε εσείς που το πιστεύετε με τόσο πάθος το κάνετε αυτό απλά επειδή σας κολλάει ωραία στο μυαλό,αν σας ενδιαφέρει η αλήθεια και μόνο η αλήθεια,τότε...από αυτά που βλέπετε με τα ματάκια σας θα πιστεύετε τα μισά και από αυτά που ακούτε και διαβάζετε δεν θα πιστεύετε τίποτα!Γενικά επειδή είσαστε άνθρωπος με πολύ αξιόλογη φιλοσοφική παιδεία,εγώ εντελώς φιλικά σας προτείνω να επικεντρωθείτε στην μελέτη των συμπαντικών αληθειών και να αδιαφορήσετε για τα συμφέροντα του οποιουδήποτε κράτους,ακόμα και του Ελληνικού.Ακόμα και αν ταυτίζαμε το Ελληνικό κράτος με το ελληνικό έθνος(κάτι που δεν συμβαίνει σε καμία περίπτωση)σημασία πάνω από όλα έχει το δίκαιο και όχι το συμφέρον μας,έτσι δεν είναι;;;;;;
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 11-05-08, 22:34
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apan@samos
Είναι λογικό η καυστική τοποθέτηση του μέλους Λίτσα να προκαλεί το μένος ή εκνευρισμό. Όποτε ξεπέρασε τα όρια του αποδεκτού της έγιναν παρατηρήσεις..
Αγαπητέ apan, να διευκρινήσω κατ αρχάς ότι είμαι 100% ελληνίδα.
Εφόσον σκέπτομαι και ονειρεύομαι μόνο στα ελληνικά και η τύχη η δική μου
και της οικογένειάς μου είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με την τύχη της Ελλάδας
τότε είμαι ελληνίδα. Τα υπόλοιπα είναι ιστορία και προσωπικά δεδομένα σαν αυτά
που έχει ο καθένας.

Μετά, για ποιο λόγο μια καυστική τοποθέτηση να προκαλεί "μένος ή εκνευρισμό";

Δεν πρόκειται για καυστικές απόψεις αλλά για διαφορετικές απόψεις.
Δεν υπάρχει στο ελληνικό πάνθεον των φιλοσόφων και των απόψεων μόνο
ο Πλάτωνας και ο Αριστοτέλης, υπάρχει και ο Δημόκριτος και ο Επίκουρος.

Ίσως δεν έχουν εξοικειωθεί μερικοί με την κορυφαία διδασκαλία του Επίκουρου
και ψάχνοντας να βρουν την αλήθεια στον ανύπαρκτο πνευματικό κόσμο του
Πλάτωνα αισθάνονται πως ο εκνευρισμός είναι η διέξοδος όταν κάποιος τους
ανοίγει το φως στο σκοτεινό δωμάτιο.Τα υπόλοιπα σε μηνύματα που ετοιμάζω.

Φιλικά
Λίτσα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Litsa : 11-05-08 στις 22:35
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 12-05-08, 08:49
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλημέρα σας.

Δυστυχώς εχθές δεν μπήκα μέσα στο μεταφυσικο αλλά είδα κάποιες
αντιπαλότητες σήμερα...

Καλό και θεμιτό είναι να υπάρχουν οι αντιπαλότητες και μάλιστα με
παράθεση στοιχείων...
Εκεί είναι και η γνώση διαβάζοντας και μια αντίθετη άποψη και ελεγχοντας
την....

Και εγώ έχω έλθει σε αντιπαλότητα με την Litsa παραθέτοντας 'ομως ο κάθε
ένας μας τα στοιχεία του....
Ο καθένας απο εμάς καταθέτει τις σκέψεις του τις απόψεις του αλλά και τις
γνώσεις του....
Καλό θα είναι να υπάρχει και ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ στον άλλον και στις
διαφορετικές απόψεις πάνω απο όλα....
Εκεί βρίσκεται και η ΓΝΩΣΗ αλλά και ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ μας...

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 20-05-08, 19:22
Το avatar του χρήστη Witch Shadow
Witch Shadow Ο χρήστης Witch Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 799
Προεπιλογή Αποχωρηση Witch Shadow

Εδω ειμαστε!! Τελος διαδρομης και για μενα! Καιρος λοιπον και γω να αποχωρησω απο το Μεταφυσικο. Οτι εψαχνα το βρηκα πιστευω και ειναι καιρος για μενα να προχωρησω.
Πριν φυγω θα ηθελα να πω ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολους για τις υπεροχες συζητησεις που ειχαμε μεσα στο Μεταφυσικο, ακομα και για τους καυγαδες με μερικα μελη για τα οποια δεν υπαρχει λογος να κραταω κακια. Αλιμονο. Δεν μοιραζαμε τα χωραφια μας (χαχαχα ). Αυτο που 8α μου μεινει απο αυτη τη μεγαλη Μεταφυσικη οικογενεια ειναι οτι γνωρισα πολλα ατομα, μοιραστηκα επισης πολλα και ακομα πιο πολυ οι φιλοι που εκανα. Θα φυγω με τις καλυτερες αναμνησεις...
Αντιο

Μονο μια παρακληση απο τους συντονιστες.
Επειδη δεν τα παω καλα με τους αποχαιρετισμου, θα ηθελα αν γινοταν να κλειδωνοταν το thread.
__________________

Oh I'm gonna be soooo happy when I vanquish your very sorry ass...
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 20-05-08, 19:30
Το avatar του χρήστη schooligan
schooligan Ο χρήστης schooligan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: Stin Xwra tou Pote
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Μαλλον σε προλαβα πριν το κλειδωσουν...

Καλη συνεχεια Κυριακο, πραγματικα χαιρομαι που σε γνωρισα φιλε μου. Καλη συνεχεια..και δεν χανομαστε..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.