Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-10-05, 01:32
λιλιθ Ο χρήστης λιλιθ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2005
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή ιπταμενα ανθρωποειδη....

Καλημερα σε ολους...εδω και 3 μηνες προσπαθω να εξηγησω μια παραξενη εμπειρια που ειχα ψαχνοντας κυριως στο διδικτυο....ομως δεν εχω καταληξει καπου.Θα ηθελα να μοιραστω αυτη την εμπειρια ελπιζοντας να βρω εδω σ αυτο το φορουμ καποιον που εζησε κατι αναλογο....
Τον Ιουνιο του 2005,μαζι με μια φιλη πιναμε καφε στην ταρατσα της οταν ειδαμε να απογειωνεται απο μια δασικη εκταση ενα μαυρο αντικειμενο...η πορεια του ηταν απολυτα καθετη μεχρι ενα υψος κ υστερα αιωρηθηκε για λιγο οταν αρχισε να κινιται οριζοντια προς το μερος μας...ηταν ανατριχιαστικο οταν καταλαβαμε πως επροκειτο για ανθρωπινη φιγουρα...καταμαυρη,με κινηση ρομποτικη,με εξαιρεση τα χερια κ ποδια τα οποια εμοιαζαν να αναπαριστουν το βαδισμα ανθρωπου,μονο που ολα αυτα γινονταν στον αερα...το πλασμα τελικα κατευθυνθηκε προς την Παρνηθα ακολουθωντας παντα σταθερη πορεια....ειχαμε σοκαριστει.....καμια πιθανη εξηγηση,κανενας μυθος για κατι αναλογο.....το πολυ περιεργο ηταν οτι οσο κι αν εστιασα δεν διεκρινα χαρακτηριστικα....μονο το περιγραμμα της καταμαυρης φιγουρας....Ελπιζω καποιος εκει εξω να εχει μια αναλογη εμπειρια που θα την μοιραστει μαζι μου....απο την ερευνα μου ανακαλυψα καποια αρθρα που αφορουν εμφανισεις του πλασματος τοσο απο τον προηγουμενο αιωνα,οσο και το καλοκαιρι που περασε στο μεξικο....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-10-05, 02:00
Το avatar του χρήστη epimytheas
epimytheas Ο χρήστης epimytheas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2004
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 466
Προεπιλογή

Η περιγραφή σου μου θύμισε τον περίφημο Mothman, και θα σε κατευθύνω στο ανάλογο κείμενο ώστε να μπορέσεις να διαπιστώσεις αν μιλάμε για το ίδιο πλάσμα. Ομολογώ πως είναι η πρώτη φορά που ακούω για εμφάνιση αυτού του μυστηριακού πλάσματος στην Ελλάδα, αν και παραπλήσιες αναφορές έχουν καταγραφεί και στην Σιβηρία.
http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=243
Πήγαινε εκεί και πες μου αν το ον που σκιαγραφείται εκεί ταιριάζει με αυτό που είδες. Φωτογραφίες του δεν υπάρχουν, όμως οι λεπτομερέστατες περιγραφές των αυτόπτων μαρτύρων ίσως σε βοηθήσουν να αναγνωρίσεις αυτή την ιπτάμενη μαυροντυμένη φιγούρα.

__________________
In circles, in circles we spin, neverending beginning the end...

Ιδρυτικό Μέλος της Κοινότητας Αναζήτησης Ιονίων Νήσων (Κ.Α.Ι.Ν.)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-10-05, 02:47
λιλιθ Ο χρήστης λιλιθ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2005
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον......δεν βρηκα κατι που να αντιστοιχει ακριβως με τον δικο μου ιπταμενο ανθρωπο...εχω βρει καποια βιντεο κ φωτογραφιες.....http://www.rense.com/general66/humsan.htm

ειναι τολμηρο να πω οτι το σαββατο που περασε το ξαναειδα???Ημουν στο Λυκαβητο,λιγο πριν απο μια συναυλια...χιλιαδες κοσμου ηταν εκει....την ιδια ωρα,κατα το σουρουπο δηλ,το εντοπισε ενας φιλος μου σαν παραξενη κουκιδα...ερχοταν απο το σημειο που το ειχα πρωτοδει,(μενω Κορυδαλλο)
Το οτι το ειδα για 2η φορα μεσα σε 3 μηνες δεν ξερω αν πρεπει να με φοβιζει η να με απογοητευει απλα....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-10-05, 16:22
ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ Ο χρήστης ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2004
Περιοχή: Ν.ΙΩΝΙΑ
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Θα ηθελα και εγω να παραθεσω καποιο κειμενο που βρηκα στο supernatural.gr σχετικα με την οντοτητα mothman:


O "Mothman" , σύμφωνα με το θρύλο, είναι ίσως ένα από τα πιο παράξενα "πλάσματα" που γνώρισε ποτέ η Αμερικανική ήπειρος. Κόκκινα μάτια, ψηλότερο από τον άνθρωπο, μεγάλα φτερά σαν της πεταλούδας, εκπληκτική ομοιότητα με την κουκουβάγια.

Πρώτη αναφορά για τον Mothman γίνεται στην εφημερίδα "New York Sun" στις 18 του Σεπτέμβρη του 1877, όπου γίνεται λόγος για ένα περίεργο πλάσμα με ανθρώπινη υπόσταση αλλά με φτερά ...νυχτερίδας. Οι εμφανίσεις του συνεχίζονται στη Νέα Υόρκη και πιο συγκεκριμένα στο Μπρούκλιν, μέχρι και το 1880.

Το 1966, το πλάσμα αυτό φέρεται να έχει σκορπίσει κυριολεκτικά τον τρόμο στους κατοίκους του Πορτ Πλέζαντ, στην πολιτεία Βιρτζίνια των ΗΠΑ. Η πρώτη του αυτή επανεμφάνιση μετά από έναν περίπου αιώνα απουσίας έγινε τη νύχτα της 15ης του Νοέμβρη εκείνης της χρονιάς, κοντά σε ένα εγκαταλειμμένο εργοστάσιο με ΤΝΤ. Τη νύχτα εκείνη λοιπόν, ένα ζευγάρι, οι Scarberry και Mallette, αντιλήφθηκαν ένα "δημιούργημα" που ξέφευγε από ο,τιδήποτε είχαν δει ή φανταστεί ως τότε. Όταν εκείνο κινήθηκε προς την πόρτα του εργοστασίου, το ζεύγος πανικοβλήθηκε και έτρεξαν στο αυτοκίνητό τους να σωθούν. Λίγο αργότερα, αντελήφθησαν το ίδιο πλάσμα σε έναν λοφίσκο κοντά στο δρόμο. Το πλάσμα αυτό με την ανθρώπινη υπόσταση έτρεχε πίσω από το αυτοκίνητό τους. "Είχε ανθρώπινη μορφή, γκρίζο χρώμα, φτερά νυχτερίδας με ένα άνοιγμα 3 μέτρων και κόκκινα λαμπερά μάτια στο ύψος της πλάτης". Σύμφωνα πάλι με τις μαρτυρίες τους, έβγαζε κραυγές νυχτερίδας, τους ακολούθησε για αρκετή ώρα, παρά τις προσπάθειες του Roger Scarberry να το αποφύγει οδηγώντας με πάνω από 160 χιλιόμετρα/ώρα. "Διατηρούσε την ίδια ταχύτητα με εμάς", είπε ένα από τους δυο μάρτυρες. Στη συνέχεια, το ζεύγος έτρεξε στο σερίφη για να καταγγείλει το γεγονός... Πολλοί άλλοι άνθρωποι της περιοχής είδαν το Mothman στη συνέχεια, και μέχρι το Δεκέμβριο η αστυνομία ελάμβανε συνεχώς κλήσεις για παρόμοια περιστατικά και παρέμενε διαρκώς σε κατάσταση συναγερμού.

Την ίδια νύχτα που συνέβη το άνωθεν περιστατικό, ένας άλλος άνθρωπος είχε να κάνει με τον άνθρωπο-πεταλούδα. Σε μια απόσταση 135 χιλιομέτρων μακριά από το Πορτ Πλέζαντ όπου λαχτάρησε το ζεύγος, συγκεκριμένα στα περίχωρα του Σάλεμ, ένα άνδρας έβλεπε τηλεόραση όταν η οθόνη έγινε χωρίς λόγο απότομα μαύρη, ενώ ταυτόχρονα ακούστηκε ένας οξύς ήχος σαν μακρόσυρτο παραπονιάρικο σφύριγμα. Ο σκύλος του σπιτιού άρχισε να γαυγίζει σαν τρελός. Το σφύριγμα συνεχίστηκε ακόμα και όταν ο Partridge, ο εν λόγω άνδρας, έσβησε τελείως την τηλεόραση. Βγαίνοντας έξω είδε το σκύλο του να κοιτάζει προς την κατεύθυνση της σιταποθήκης, 150 μέτρα πέρα από το σπίτι. Στρέφοντας το φως ενός δυνατού φακού προς τα εκεί είδε "δυο στρογγυλούς κύκλους ή μάτια, που έμοιαζαν με φανούς ποδηλάτου. Κινούνταν συνεχώς και σίγουρα δεν ήταν μάτια ζώου". Το σκυλί έτρεξε προς τα εκεί. Ο Partridge το φώναξε πίσω, αλλά μάταια. Μπήκε στο σπίτι να πάρει την καραμπίνα του αλλά ήταν τόσο επηρεασμένος από τα "μάτια" που είχε δει, που σκέφτηκε πως θα ήταν πιο σοφό να μείνει στο εσωτερικό του σπιτιού. Κράτησε το όπλο στα χέρια του όλη τη νύχτα. Το πρωί ο σκύλος δεν είχε ακόμα επιστρέψει.

Δυο μέρες μετά, ο Partridge διάβασε την αναφορά που είχε κάνει το ζευγάρι που είδε το "πλάσμα". Μέσα σ΄ αυτή γινόταν λόγος για ένα σώμα σκύλου στην άκρη του δρόμου, και λίγη ώρα αργότερα, όταν έφευγαν άρον-άρον από την περιοχή, το σώμα του σκύλου έλειπε. Ο Partridge έκανε αυθόρμητα το συσχετισμό ανάμεσα στο σώμα αυτό και την εξαφάνιση του σκύλου του. Ποτέ δεν ξαναβρήκε το ζώο του.

Στις 16 Νοεμβρίου, πραγματοποιήθηκε μια συνέντευξη Τύπου στο χώρο του δικαστηρίου της επαρχίας και το ζεύγος που είχε γίνει μάρτυρας της εμφάνισης του "πλάσματος" κοντά στο εγκαταλειμμένο εργοστάσιο επανέλαβε την ιστορία του. Ο βουλευτής Halstead που είχε γνωρίσει ήδη το ζεύγος, πήρε πολύ στα σοβαρά την περιγραφή τους. Κάποιοι ερευνητές δήλωσαν πως δεν υπήρχε κανένας λόγος να αμφιβάλει κανείς για την αλήθεια των όσων εξιστόρησαν. Πολλοί δημοσιογράφοι που παρέστη στη συνέντευξη έκαναν την ιστορία ακόμα πιο τρανταχτή, σε σημείο που ο Mothman έγινε ένα είδος θρύλου.

Ένα άλλο εξίσου περίεργο γεγονός ήταν το ότι όταν ο βοηθός του σερίφη ο οποίος είχε αναλάβει την υπόθεση πήγε στο εγκαταλειμμένο εργοστάσιο μετά την κατάθεση του ζεύγους, διαπίστωσε έκπληκτος παρεμβολές στα κύματα του ραδιοφώνου του αυτοκινήτου του. Όπως κατέθεσε κι αυτός στη συνέχεια, ο ήχος της παρεμβολής ήταν πολύ ισχυρός και έμοιαζε με τον ήχο που κάνει μια κασέτα όταν την περνάμε στα γρήγορα. Ο ήχος ήταν τόσο δυνατός που χρειάστηκε να κλείσει το ραδιόφωνο.

Από τότε και μέχρι το Νοέμβριο του 1967, υπήρξαν πολλές αναφορές από άτομα που ισχυρίζονταν ότι είδαν τον άνθρωπο-κουκουβάγια. Σε μια από αυτές, περιγράφουν το πλάσμα σαν κάτι που σηκώθηκε αργά από το έδαφος: "ένα μεγάλο γκρίζο πράγμα, πιο ψηλό και από τον άνθρωπο, που δεν είχε κεφάλι, είχε όμως δυο μεγάλους κόκκινους κύκλους ψηλά στο στήθος".

Τουλάχιστον εκατό άτομα είδαν το πλάσμα και, από το σύνολο των μαρτυριών τους, εξήχθη η ακόλουθη γενική περιγραφή του: ύψος μεταξύ 1, 5 και 2,10 μέτρων, φαρδύτερο από άνθρωπο, περπατά με δυσκολία με πόδια σαν κι αυτά που έχουν οι άνθρωποι, και σέρνοντάς τα. Βγάζει έναν ήχο σαν τσίριγμα. Τ μάτια του βρίσκονται στην κορυφή της πλάτης. α φτερά του είναι όμοια με εκείνα της νυχτερίδας, αλλά δεν τα χτυπά όταν πετάει. Όταν απογειώνεται ανεβαίνει ευθύς κατά πάνω, όπως ένα ελικόπτερο. Το χρώμα του είναι γκρι ή μαύρο. Δυο μάρτυρες δήλωσαν ότι είχαν ακούσει κάτι σαν "μηχανικό βουητό" τη στιγμή που πετούσε από πάνω τους.

Για έναν περίπου χρόνο, τα περίεργα γεγονότα διαδέχονταν το ένα το άλλο στην περιοχή. Επιστήμονες, ερευνητές, κυνηγοί φαντασμάτων συρρέουν κατά δεκάδες, ο πιο διάσημος από αυτούς είναι ο John Keel, δημοσιογράφος-συγγραφέας που έγινε κατά κάποιο τρόπο ο κύριος χρονικογράφος της υπόθεσης Mothman.

Η έλευση του Mothman δεν ήταν όπως φαίνεται ένα τυχαίο γεγονός αλλά κάτι που θα προειδοποιούσε κάποιους ανθρώπους για ένα τραγικό γεγονός που βρισκόταν στα σκαριά. Γίνεται λόγος για την κατάρρευση μιας μεγάλης γέφυρας που προκάλεσε το θάνατο 77 αθώων ανθρώπων μέσα σε μια νύχτα. Εκείνες τις τραγικές στιγμές πολλοί άνθρωποι φέρονται να είδαν δυο φωτεινά κόκκινα σημάδια στο νυχτερινό ουρανό. Μετά από αυτό, κανείς δεν είναι σίγουρος να ξαναείδε τον Mothman.

Ποιος ήταν λοιπόν ο Mothman και ποια η σχέση του με το τραγικό περιστατικό; Ό,τι και να ήταν το πλάσμα, όλα συγκλίνουν στο ότι δεν είχε σχέση με κάποια απάτη. Υπήρχαν πολλοί αξιόπιστοι μάρτυρες που είχαν δει το ίδιο πράγμα. Προτάθηκε σαν εξήγηση ότι το πλάσμα δεν ήταν τίποτα περισσότερο από έναν πελαργό, που είχε κατά πάσα πιθανότητα μεταναστεύσει νότια του Καναδά. Όπως και να' χε, ήταν μια κάποια εξήγηση, αν και οι μάρτυρες την απομάκρυναν αμέσως ακόμα και σαν πιθανότητα αφού εκείνο που είχαν δει δεν είχε τίποτα πάνω του από πελαργό.
Ελλείψει λογικής εξήγησης, η υπόθεση Mothman παραμένει ένα μυστήριο. Το όλο θέμα βρίθει εντυπωσιακών ιστοριών, αλλά εκείνο που το κάνει μοναδικό είναι οι μαρτυρίες πλήθους ανθρώπων, ατόμων που χαρακτηρίσθηκαν άξιοι εμπιστοσύνης, ακόμα και δικαστικών λειτουργών αλλά και αστυνομικών της περιοχής.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-10-05, 01:08
λιλιθ Ο χρήστης λιλιθ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2005
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες αυτες.Εγω δυστυχως δεν μπορω να μιλησω για τα χαρακτηριστικα του πλασματος...ομως παρακαλω θεωρειστε αξιοπιστη την μαρτυρια μου...εκτος του οτι δεν ημουν γνωστης του συγκεκριμενου "μυθου",σε καμια απο τις περιπτωσεις δεν ειδα τον ιπταμενο αυτο γιγαντα μονη μου...ειναι ενα γεγονος αληθινο...δεν μπορω να διανοηθω ομως πως κανανας αλλος δεν υπηρξε μαρτυρας του φαινομενου....δεν το πιστευω πως ενα τετοιο πλασμα πετα ανενοχλητο στον αττικο ουρανο κ δεν γινεται πανικος με τις μαρτυριες εκατομμυρια ανθρωπων που σαν εμενα εμενε μοναχα να στρεψουν το βλεμμα τους στον ουρανο αυτα τα ηλιολουστα απογευματα....μηπως ο κοσμος φοβαται να μιλησει για κατι ..."γραφικο"¨?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-10-05, 14:49
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης
Παναγιώτης Ο χρήστης Παναγιώτης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2003
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Κι εγώ το καλοκαίρι που μας πέρασε, είδα μια φιγούρα (σα μεγάλη κουκίδα περισσότερο) στον ουρανό, που ήταν αρκετά μεγάλη για να είναι π.χ. κάποιος αετός. Πετούσε οριζόντια, σχετικά γρήγορα, και σε ύψος (αυτό είναι το δύσκολο) 300 - 500 μέτρα χωρίς να είμαι σίγουρος για το τελευταίο.

Επίσης ούτε ήταν από τις γνωστές πεταλουδίτσες που βλέπουμε στο οπτικό μας πεδίο λόγω κουρασμένων ματιών. Κούνησα τα μάτια μου αριστερά δεξιά αλλά αυτή (η φιγούρα) διατηρούσε τη σταθερή της πορεία.
__________________
The BOX ... you opened it, WE came !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 07-10-05 στις 14:56
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-10-05, 15:31
λιλιθ Ο χρήστης λιλιθ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2005
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Μου φαινεται πως μιλαμε για το ιδιο ακριβως φαινομενο...κριμα που δεν μπορεσες να το δεις καλυτερα....το παραξενο για μενα-εκτος ολων των αλλων-ειναι οτι και τις δυο φορες το πλασμα εμφανιστηκε την ιδια ακριβως ωρα...μετα τις 19.30,λιγο πριν δυσει ο ηλιος....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-10-05, 19:09
Nikospetrou Ο χρήστης Nikospetrou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή Απαντηση Για Τα Πλασματα Που Πετανε

Καλησπερα Παιδια

Εγω Δεν Ξερω Για Αυτον Που Λετε Τον Mohtman Αλλα Μηπωσ Εχει Σχεση Η Εμπειρια Μου Με Αυτουσ Που Συναντησα Σε Νεκροταφειο.γιατι Και Αυτη Σαν Να Πετουσανε Και Φορουσαν Μαυρα.

Και Πρεπει Καποιοσ Να Με Βοηθησει Για Τον Τυπο Με Την Καμπαρντινα.
Οποιοσ/α Εχει Ακουσει ,δει,βιωσει Περιπου Το Ιδιο Απαντηστε Μου.

Δεν Ξερω Αλλο Site Για Να Το Ψαξω Μονο Αυτο Που Το Βρηκα Σε Περιοδικο.

Μηπωσ Τελικα Υπαρχει Κατι Και Εμεισ Κοιμομαστε Τον Υπνο Του Δικαιου
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-08-06, 14:36
Το avatar του χρήστη boogieman
boogieman Ο χρήστης boogieman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-01-2005
Μηνύματα: 111
Wink

Bιντεακι με κατι που μοιαζει με ιπταμενο ανθρωποειδη......

κατι ειναι ,αλλα δεν ξερω αν ειναι ανθρωπος,η κατι παρομοιο......ειναι λιγο μακρυα απο την καμερα....(θελει λιγο χρονο για να κανει load...)

http://www.ufocasebook.com/humanoid05rich.html

...για να to ξαναδειτε σε "replay" kαντε "refresh" στην σελιδα.....
__________________
"We are the Ones we've been waiting for"
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.