Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #221  
Παλιά 24-09-07, 01:22
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chaoticblue
Η ερωτηση λοιπόν είναι. Μήπως ολη αυτη η λογική αντίληψη του γεγονότος ("δεν θα συμβει τίποτα, τέτοια έχουμε ξανακούσει" και όντως αυτο ισχύει, εχουν ξαναειπωθει) πηγαζει απο εναν εσωτερικό φόβο για τον θανατο? Για ενα πιθανο τέλος. Οι περισσότεροι πρευσβεύουν αυτην την αποψη και με τίποτα δεν θελω να πω δηλαδη οτι φοβασαι ή οτιδηποτε.(...)
Εδώ φιλε μου θέλω να σου παραδεχτώ ότι φοβάμαι τον θάνατο και για αυτό δεν αισθάνομαι ελεύθερος.. αλλα από όσο γνωρίζω, αυτή η θεωρία δεν μιλάει για καταστροφή του πλανήτη η της ανθρωπότητας.. όπως το κατάλαβα, που μπορεί και να κατάλαβα λάθος, από την μια πρόκειται για μια επερχόμενη αλλαγή στον εσωτερικό κόσμο των ανθρώπων (όσον αφορά τους Μαγια) και από την άλλη για την επικράτηση των ελλήνων ως το λίκνο του πολιτισμού(σύμφωνα με τους E).
Έτσι δεν κρίνω σωστή την άποψη σου ότι ο φόβος μου και ακόλουθος ο φόβος όλων όσων φοβούνται το θάνατο, αποτελεί κριτήριο στην προκειμενη περίπτωση..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skeptic
Aν με το "datafreaks" εννοείς το Y2Kbug τότε το τελευταίο επρόκειτο για πραγματική απειλή που εάν δεν γινόταν έγκαιρα οι ανάλογες διορθώσεις στο λογισμικό (patches) τότε θα ζούσαμε ως πολιτισμός ένα πραγματικό πληροφοριακό χάος, μια καταστροφή. Δικαιολογημένα λοιπόν μιλούσαν όσοι μιλούσαν για απειλή τότε, αλλά βέβαια το θέμα ως συνήθως αντιμετωπίστηκε υστερικά κατόπιν από άσχετους και ημιμαθείς.
Ως φοιτητής πληροφορικής aka datafreak =) συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι αν δεν λυνόταν το πρόβλημα με τα αναγκαία updates θα είχαμε πρόβλημα, όπως πρόβλημα θα είχαμε και με τους ιούς αν δεν υπήρχαν τα προγράμματα για τα καταραμένα τα windows.. Αλλα κανένας δεν κάνει λόγο για τους ιούς, γιατί πολύ απλά δεν μπορεί να θέσει επί συζητήσεως μια συγκεκριμένη ημερομηνία, μιας και καινούριοι ιοί δημιουργούνται καθημερινά..Οποτε συμφωνώ και με το σκεπτικό και νομίζω εκεί είναι το ζήτημα ότι όλα τα παθαίνουμε επειδή κάποιοι εκμεταλλεύονται τέτοιες συγκυρίες, που σε συνδυασμό με τις κρίσεις επιληψίας που παθαίνει ο κόσμος με τις skies του μπαμπούλα, πλουτίζουν..είναι εξάλλου γνωστό πως εκείνη την περίοδο πολλοί γίναν μερικά δισεκατομμύρια πιο πλούσιοι με το χρηματιστήριο..
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Belthazor

Ειμαι καινουργιος εδω... αλλα θελω να εκφερω γνωμη.... Εγω ποτε δεν πιστεψα σε τετοιου ειδους θεωριες... Θεωρω τον Λαο αυτο ως εξωχο αλλα απο την αρχη της διμιουργιας των πολιτισμων υπαρχουν και οι θεωριες για την καταστροφη του... Ο πλανητης μας καποια στιγμη θα σβεισει αλλα σιγουρα οχι απο θεους και δαιμονες... Εγω πιστευω οτι θα ειναι ενα φυσικο φαινομαινο το τελος τελος του πλανητη μας και μεχρι να γινει η ανθρωποτητα θα εχει προετοιμαστει....
Καλωσόρισες φιλε Balthazor.
Συμφωνώ απόλυτα σε όλα εκτος του τελευταίου πράγματος που έγραψες που αντιτίθεται σε όλα τα προηγούμενα..
Πολύ σοφα είπες από την αρχή της δημιουργίας του πολιτισμού μας έχουμε βαφτίσει άπειρες θεωρίες καταστροφής, από όπου ξεφύτρωσαν και οι θρησκείες(το τελευταίο άποψη μου), μετά όμως έπεσες και εσύ στην παγίδα να δώσεις άλλη μια θεωρία καταστροφής.. το μελών νομίζω δεν το ξέρει κανένας με βεβαιότητα. Σίγουρα κάπως θα καταστραφούμε, όμως δεν ξέρουμε αν αυτό θα είναι από φυσικά αιτια, από εξωγήινους, από εμάς τους ιδιους, από κάποιον κομήτη κτλ.

Το θέμα αυτό δίνει μια ημερομηνία, σίγουρα ημερομηνίες έχουν πέσει πολλές φορες στο τραπέζι συζητήσεων του forum και τις συζητήσαμε ήδη. Εγώ προτείνω να ξαναγυρίσουμε πίσω στο 2012 και να κάτσουμε να βρούμε όλες τις θεωρίες που υπάρχουν για αυτό το έτος συγκεκριμένα.. το μονο που μπορώ να προτείνω είναι το ημερολόγιο των Μαγια. Οι μαγια συνοπτικά, είχαν ένα φοβερό ημερολόγιο, το οποιο δεν περιγραφει μονο τις μέρες μήνες χρονια, αλλα περιόδους πάνω στην ψυχοσύνθεση των ανθρώπων σε κάθε περίοδο.
Από όσο γνωρίζω είναι το μοναδικό ημερολόγιο που χωρίζει το παρελθόν το παρών (τότε) και το μέλλον σε περιόδους με λογική συνέπεια και είναι το μοναδικό από όσο γνωρίζω που έχει συγκεκριμένο τέλος. Το τέλος, σε αντίθεση με τις θρησκείες που μιλούν για κονιορτοποιήσεις, είναι μια αλλαγή που θα επέλθει στην ανθρωπότητα, στον εσωτερισμό μας, μια αλλαγή που θα μας κάνει ηθικούς. Τότε μόνον όπως πίστευαν οι καλοί μας αυτοί ινδιάνοι θα έρχονταν οι θεοί τους (ενδεχομένως εξωγήινοι) πίσω.
Αυτό για εμενα έχει μια λογική σαν θεωρία. Όπως ίσως μια λογική έχουν και οι έψιλον και οι ολύμπιοι με τη διαφορα ότι δεν περιμένω από τους έλληνες να πάρουν την επιφοίτηση και να γίνουν ηθικοί.. η λογική και στις δυο περιπτώσεις είναι ότι ίσως επιτέλους να δούμε εξωγήινο.

Το παράλογο στο ημερολόγιο είναι ότι στον διαχωρισμό των περιόδων, ξεκινάει με περιόδους δισεκατομμυριων χρονων από την αρχή του σύμπαντος και τελειώνει στην τελευταία περίοδο που κρατάει 20 μέρες αν δε κάνω λάθος, και λέει ότι σε κάθε περίοδο ο κόσμος επιδέχεται τρομερές αλλαγές.. λοιπόν μου είναι δύσκολο να πιστέψω ότι σε 5 χρονια θα γίνουμε ηθικοί σαν άνθρωποι..
όσο για τους E τους ell, δεν το σχολιάζω καν έχω βαρεθεί να ασχολούμαι..
νομίζω έχω γράψει αρκετά για σήμερα οποτε τα παρατάω πριν χάσω την μπάλα =)

..αυτό που δεν θέλω να παραλείψω είναι ότι το ημερολόγιο των Μαγια, θεωρεί πως το σύμπαν δημιουργήθηκε πριν 16 δισεκατομμύρια χρονια, ενώ μέχρι σήμερα η επιστήμη πιστεύει πριν 14 dis.. μονο που τελευταία πολλοί ξύνονται με αυτό τον αριθμό.. είδομεν
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giorgos : 24-09-07 στις 01:25
Απάντηση με παράθεση
  #222  
Παλιά 24-09-07, 13:32
Το avatar του χρήστη chaoticblue
chaoticblue Ο χρήστης chaoticblue δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2007
Μηνύματα: 170
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολυ που εκανες τον κόπο κι απαντησες φιλε Γιώργο. Δυστυχως για το θα συμβει, μονο εγω εχω ακουσει για 3 θεωρειες. Διαφορετικές και δυστυχως η μία ειναι μονο η "ροδινη" που μιλαει για οσα ειπες. Καμία δεν μιλάει για καταστροφη του πλανήτη ναι σιγουρα. Τοσο βίαια πια πράγματα οχι. Αλλα για να ξερω εγω 3 σιγουρα θα υπαρχουν πανω απο 3. Εδω ειναι και κατι που με τσαντιζει, γιαιτι ενω καποιοι (κι εγω) πιστευουν οτι κατι θα συμβει, εχει πεταχτει ο πασα ενας σχεδον και εχει ριξει την δική του θεωρεία. Πιασε το αβγο και κουρευτο δηλαδη για καποιον που ενδιαφέρεται να μαθει.
Παντως μου λυθηκε η απορία οπως και να εχει, σε ευχαριστω.
__________________
"When you make your peace with authority, you become authority." J. Morrison

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chaoticblue : 24-09-07 στις 13:34
Απάντηση με παράθεση
  #223  
Παλιά 24-09-07, 23:14
Το avatar του χρήστη Belthazor
Belthazor Ο χρήστης Belthazor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 442
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Καλωσόρισες φιλε Balthazor.
Συμφωνώ απόλυτα σε όλα εκτος του τελευταίου πράγματος που έγραψες που αντιτίθεται σε όλα τα προηγούμενα..
Πολύ σοφα είπες από την αρχή της δημιουργίας του πολιτισμού μας έχουμε βαφτίσει άπειρες θεωρίες καταστροφής, από όπου ξεφύτρωσαν και οι θρησκείες(το τελευταίο άποψη μου), μετά όμως έπεσες και εσύ στην παγίδα να δώσεις άλλη μια θεωρία καταστροφής.. το μελών νομίζω δεν το ξέρει κανένας με βεβαιότητα. Σίγουρα κάπως θα καταστραφούμε, όμως δεν ξέρουμε αν αυτό θα είναι από φυσικά αιτια, από εξωγήινους, από εμάς τους ιδιους, από κάποιον κομήτη κτλ.

Το θέμα αυτό δίνει μια ημερομηνία, σίγουρα ημερομηνίες έχουν πέσει πολλές φορες στο τραπέζι συζητήσεων του forum και τις συζητήσαμε ήδη. Εγώ προτείνω να ξαναγυρίσουμε πίσω στο 2012 και να κάτσουμε να βρούμε όλες τις θεωρίες που υπάρχουν για αυτό το έτος συγκεκριμένα.. το μονο που μπορώ να προτείνω είναι το ημερολόγιο των Μαγια. Οι μαγια συνοπτικά, είχαν ένα φοβερό ημερολόγιο, το οποιο δεν περιγραφει μονο τις μέρες μήνες χρονια, αλλα περιόδους πάνω στην ψυχοσύνθεση των ανθρώπων σε κάθε περίοδο.
Από όσο γνωρίζω είναι το μοναδικό ημερολόγιο που χωρίζει το παρελθόν το παρών (τότε) και το μέλλον σε περιόδους με λογική συνέπεια και είναι το μοναδικό από όσο γνωρίζω που έχει συγκεκριμένο τέλος. Το τέλος, σε αντίθεση με τις θρησκείες που μιλούν για κονιορτοποιήσεις, είναι μια αλλαγή που θα επέλθει στην ανθρωπότητα, στον εσωτερισμό μας, μια αλλαγή που θα μας κάνει ηθικούς. Τότε μόνον όπως πίστευαν οι καλοί μας αυτοί ινδιάνοι θα έρχονταν οι θεοί τους (ενδεχομένως εξωγήινοι) πίσω.
Αυτό για εμενα έχει μια λογική σαν θεωρία. Όπως ίσως μια λογική έχουν και οι έψιλον και οι ολύμπιοι με τη διαφορα ότι δεν περιμένω από τους έλληνες να πάρουν την επιφοίτηση και να γίνουν ηθικοί.. η λογική και στις δυο περιπτώσεις είναι ότι ίσως επιτέλους να δούμε εξωγήινο.

Το παράλογο στο ημερολόγιο είναι ότι στον διαχωρισμό των περιόδων, ξεκινάει με περιόδους δισεκατομμυριων χρονων από την αρχή του σύμπαντος και τελειώνει στην τελευταία περίοδο που κρατάει 20 μέρες αν δε κάνω λάθος, και λέει ότι σε κάθε περίοδο ο κόσμος επιδέχεται τρομερές αλλαγές.. λοιπόν μου είναι δύσκολο να πιστέψω ότι σε 5 χρονια θα γίνουμε ηθικοί σαν άνθρωποι..
όσο για τους E τους ell, δεν το σχολιάζω καν έχω βαρεθεί να ασχολούμαι..
νομίζω έχω γράψει αρκετά για σήμερα οποτε τα παρατάω πριν χάσω την μπάλα =)

..αυτό που δεν θέλω να παραλείψω είναι ότι το ημερολόγιο των Μαγια, θεωρεί πως το σύμπαν δημιουργήθηκε πριν 16 δισεκατομμύρια χρονια, ενώ μέχρι σήμερα η επιστήμη πιστεύει πριν 14 dis.. μονο που τελευταία πολλοί ξύνονται με αυτό τον αριθμό.. είδομεν
Ευχαριστω και συμφωνω με ολα αυτα που λες... Το ημερολογιο τουσ ειναι ενασ μυθος και πραγματικοτητα μαζι... και οσο γι'αυτο με το οτι προσπαθησα να δωσω και εγω μια θεωρια καταστροφης αλλα ο καθενας εχει τις αποψεις του οπως πιστευω και οτι εχεις εσυ... Till next time...
__________________
When we hit our lowest point, we are open to the greatest change.
Απάντηση με παράθεση
  #224  
Παλιά 26-09-07, 10:37
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλημέρα σας.

Θα ήθελα να ρωτήσω όλους κάτι....
Τι άλλο υπάρχει εκτος απο το ημερολόγιο των ΜΑΓΙΑΣ για το 2012 ????

Τί ακριβώς αναφέρει το ημερολόγιο αυτό ????

Κάνω αυτές τις ερωτήσεις για να έχουμε κάτι στα χέρια μας για να συζητάμε.
Με γνώμονα να σταματίσουν οι καταστροφολογίες και να δούμε το θέμα αυτό
με νηφαλιότητα....

Ευχαριστώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AVATARGR : 26-09-07 στις 10:42
Απάντηση με παράθεση
  #225  
Παλιά 26-09-07, 14:28
Το avatar του χρήστη chaoticblue
chaoticblue Ο χρήστης chaoticblue δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2007
Μηνύματα: 170
Προεπιλογή

Φίλε avatar.
Απο οσο εγω εχω καταλαβει η βασικη αιτία όλων αυτών των θεωρειών ειναι το περίφημο ημερολόγιο. Ολες το χρησιμοποιούν ως στοιχείο. Δεν ειναι δηλαδη αυτο απο μονο του η θεωρεία οσο αυτες που προσπαθουν να ερμηνευσουν το τι θα γίνει πρακτικά την συγκεκριμμένη ημερομηνία που αυτό αναφέρει. Οσων αφορα το τι λέει, αν θυμάμαι καλα λεει οτι την ημερομηνια αυτη (νομιζω 21/12/2012 ή 12/12? τα μπερδευω) Ο ήλιος θα περάσει μία απο τις φάσεις θανάτου και αναγέννησης που πιστευαν οτι περναει. Το θεμα ειναι οτι συμφωνα με το ημερολόγιο τους αυτος ειναι ο τελευταίος Ήλιος (αυτος που εχουμε τώρα) και μετα τόν θανατό του δεν θα υπάρχει αναγέννηση.
Ετσι λοιπόν οι διάφορες θεωρείες εν'μερει απο αυτό ορμώμενες ή χρησιμοποιώντας το ως επιχείρημα για τα λοιπά τα οποία ισχυρίζονται, προσπαθουν να ερμηνευσουν τι σημαινει πρακτικά αυτη η προφητεία ας την πουμε.

Α να μην ξεχασω να πω οτι και στις προγούμενες περιπτώσεις θανάτου-αναγεννησης του Ηλιου που προηγήθηκαν (παντα συμφωνα με το ημερολόγιο τους) συνεβαιναν καθοριστικές αλλαγες στον κόσμο και παντα συνοδευόμενες και απο μία εκλειψη ολική ηλίου. Απλα το θεωρησα καλο να το παραθέσω.
__________________
"When you make your peace with authority, you become authority." J. Morrison

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chaoticblue : 26-09-07 στις 14:33
Απάντηση με παράθεση
  #226  
Παλιά 26-09-07, 17:27
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησέρα σας.

Φίλε chaoticblue κατ' αρχάς σε ευχαριστω για τον κόπο να με ενημερώσης.
Θα μου επιτρέψεις να έχω βασικές διαφωνίες...

1-Φάσεις Θανάτου δεν έχω διαβάσει κάτι σχετικό...
Αλλά συμφωνα με τους Αστρονόμους ο ΗΛΙΟΣ μας θα έχει προβλήματα μετά
απο μερικά εκατομμύρια χρόνια ώσπου να γίνει νάνος και μετά ΝΟΒΑ..
Αυτό θα είναι και το τέλος του Ηλιακού συστήματος...

2-Σχετικά με τις ολικές εκλείψεις συνέβαιναν και θα συμβαίνουν
στον Πλανήτη μας.
Είναι ένα φυσικό φαινόμενο και τίποτα δεν υπάρχει αφύσικο..

Οι ενστάσεις μου σε αυτό το θέμα ειναι πως με όλα αυτά που λέμε εδω
γίνονται νερό στον νερόμυλο των άσχετων ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΟΛΟΓΩΝ...

Σχετικά δε περί καταστροφων και λοιπών δεινών για την ανθρωπότητα
εάν κάποιος διαβάσει απλά την Ανθρώπινη Ιστορία θα διαπιστώση
καταστροφές......

Θα επαναλάβω και πάλι σχετικες Ημερομηνίες 1999-2000-2004-2012 και
2025....

Αλλά ταυτόχρονα να μην ξεχνάμε τους διαφορους ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΟΛΟΓΟΥΣ που
πήραν στον λαιμό τους Αγράμματους (δεν ήταν όλοι αγγράματοι βέβαια) και
ευκολόπιστους ανθρώπους και τους ΕΠΕΙΣΑΝ ΝΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΟΥΝ στις
ημερομηνίες 1999-2000....
Οι δε κύριοι που ευαγγελιζόντουσαν τις καταστροφές ΕΧΟΥΝ ΛΟΥΦΑΞΕΙ...

Ευχαριστώ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AVATARGR : 26-09-07 στις 17:29
Απάντηση με παράθεση
  #227  
Παλιά 26-09-07, 18:08
Το avatar του χρήστη chaoticblue
chaoticblue Ο χρήστης chaoticblue δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2007
Μηνύματα: 170
Προεπιλογή

Φιλε Avatar.
Παρανόησες. Δεν μιλαμε για θάνατο του Ηλιου κυριολεκτικά. Πιστεύω οτι ουτε κι οι ιδιοι οι Μαγιας το εννοούσαν κυριολεκτικα το "θανατος του Ηλιου". Μιλαμε προφανως για την μεταβαση απο μία x κατασταση σε μία y, οπου για τους Μαγιας όμως συμβολίζονταν με τον "θανατο και αναγεννηση " του Ηλιου. Πεθαινει ο κόσμος ως εχει δηλαδη και ξαναγεννιέται διαφορετικός.
Τωρα το αν διαφωνει κανεις με το αν εχει νοημα να χρησιμοποιούμε τον Ηλιο ως τετοιο συμβολο δεν εχει και πολυ νοημα γιατι δεν εχουμε την δικη τους κοσμοθεώρηση και προφανώς για να καταλάβουμε τι εννοούσανε θα πρέπει να μπούμε στον τρόπο σκέψης τους.
Οσων αφορα τις εκλείψεις, σαφως και δεν ειπε κανείς οτι ερχεται το τέλος. Αλιμονο δηλαδη. Απλα παρεθεσα αυτο που είχα διαβάσει οτι δηλαδη σε ολες τις προηγούμενες ημερομηνίες που ειχανε δωσει εκτος των αλλαγων που ηρθαν στον πλανητη ταυτοχρονα, τύχαινε να υπαρχει και ολική εκλειψη Ηλίου την χρονια εκεινη. Κατι το οποίο οπως και να το κάνει κανεις "δενει" με το στορυ του θανατου-αναγέννησης του Ηλιου.
__________________
"When you make your peace with authority, you become authority." J. Morrison

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chaoticblue : 26-09-07 στις 18:09
Απάντηση με παράθεση
  #228  
Παλιά 26-09-07, 18:21
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Πάλι εδώ φιλε μου chaoticblue...

Η αναφορά που έκανα για τον ΗΛΙΟ ακόμα και για τις εκλείψεις θέλω να
επιστήσω την προσοχή όλων μας πως δεν ειναι κάτι το κακό η το υπερφυσικό.

Οι άνθρωποι τότε το θεωρούσαν βέβαια Θεικό σημάδι...

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #229  
Παλιά 28-09-07, 16:37
Το avatar του χρήστη quendi
quendi Ο χρήστης quendi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: middle earth
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR
Αλλά συμφωνα με τους Αστρονόμους ο ΗΛΙΟΣ μας θα έχει προβλήματα μετά
απο μερικά εκατομμύρια χρόνια ώσπου να γίνει νάνος και μετά ΝΟΒΑ..
Αυτό θα είναι και το τέλος του Ηλιακού συστήματος...
Τα προβλήματα θα αρχίσουν σε 3.5-4 δισεκατομμύρια χρόνια όταν ο ήλιος κάψει όλο το υδρογόνο στον πυρήνα του, αρχίσει να διαστέλλεται και θα καταλήξει σε ερυθρό γίγαντα εξαερώνοντας τα πάντα στη Γη. Και μετά σε 1-1.5 δις ακόμα θα φτάσει το τέλος με τη έκρηξη που θα αφήσει στη θέση του ηλίου ένα λευκό νάνο. Γέννηση του ήλιου έγινε πριν 5 δις χρόνια.

Άλλες γεννήσεις και θάνατοι είναι μυθολογικά κατασκευάσματα στους λαούς, που βέβαια δεν μπορεί να αποκλειστεί ότι ίσως συνέδεσαν τις ιστορικές αναφορές του παρελθόντος που έγιναν επαναλαμβανόμενες ανά σταθερούς περιόδους καταστροφές ή υπήρχαν παγετώνες ή περίοδοι καύσωνα ή το σέλας έφτασε έως τα γεωγραφικά πλάτη τους (θα έπαθαν πλάκα με αυτό ), χωρίς να ξέρουν (κατηγορηματικά αυτό, δεν είχαν τα όργανα να το κάνουν) ότι αυτά τα φαινόμενα συνδέονταν με τη εσωτερική δραστηριότητα του ήλιου, τις κηλίδες ή ηλιακές καταιγίδες οι οποίες αποδεδειγμένα έχουν επίδραση στη Γη (πχ Επιδράσεις των ηλιακών κηλίδων στη Γη). Αν δηλαδή είχαν αρχεία από το απώτατο παρελθόν ή μυθολογίες που είχαν αντέξει στο χρόνο ως απομεινάρια κάποιου πραγματικού γεγονότος και είδαν ότι υπάρχει κάποιος κύκλος που επαναλαμβάνεται δημιούργησαν όλη αυτή την ιστορία με τους κύκλους..και οι Μάγια πχ ήταν καλοί παρατηρητές, αστρονόμοι και ιστορικοί.

Αν ισχύει κάτι τέτοιο όλα τα παραπάνω είναι επαναλαμβανόμενα περιοδικά φαινόμενα που οφείλονται σε φυσικούς μηχανισμούς και οι αρχαίοι (και οι νέοι ενδεχομένως) δεν είχαν τις γνώσεις και το επιστημονικό-τεχνολογικό επίπεδο ώστε να τα γνωρίζουν και να προστατευθούν. Τέτοιους κύκλους πάντως υπάρχουν ενδείξεις ότι έχει περάσει η Γη μας, από τη μελέτη των δέντρων, των γεωλογικών στρωμάτων, των βαθιών στρωμάτων πάγου, μαγνητικές κατευθύνσεις στα δίπολα των πετρωμάτων κ.ά, καθώς και ένα σωρό περιοδικότητες στη δραστηριότητα του Ήλιου. Οι αστροφυσικοί έχουν πάρει χαμπάρι εδώ και καιρό ότι το 2012 κάτι παίζει με τη δραστηριότητα του ήλιου για αυτό ας αφήσουμε κατά μέρους τις αστρολογίες, τις προφητείες, τις θρησκείες και αιρέσεις, τους τρελούς που λένε ότι θέλουν σε τηλεόραση και βιβλία, και να περιμένετε έως το 2012 αφήνοντας τους αρμόδιους επιστήμονες (οι οποίοι είναι πολλοί όσοι ασχολούνται με τον Ήλιο, όπως τα παρατηρητήρια και τηλεσκόπια) να κάνουν τη δουλειά τους, γίνουν δεν γίνουν καταστροφές.
__________________
Φιλικά,
Quendi

Science-fiction is an existential metaphor that allows us to tell stories about the human condition. Isaac Asimov once said individual science fiction stories may seem as trivial as ever to the blind critics and philosophers of today, but the core of science fiction, it's essence has become crucial to our salvation, if we are to be saved at all.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη quendi : 28-09-07 στις 16:40
Απάντηση με παράθεση
  #230  
Παλιά 28-09-07, 19:45
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε quendi συμφωνώ με αυτά που αναφέρεις...

Πιστεύω πως καλό θα είναι να γυρίσουμε την πλάτη σε διάφορους "ειδικούς"
και "ερευνητές" που προσπαθούν να πουλήσουν ΕΣΧΑΤΟΛΟΓΙΑ μαζί με χιλιάδες
βιβλία....

Θέλω να ζητήσω συγνώμη φίλοι μου για την λεκτική επιθετικότητα αλλά θα
πρέπει να σταματίσει όλο αυτο συνομοσιολογικο σεναριο..

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.