Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #231  
Παλιά 29-09-07, 14:06
Το avatar του χρήστη chaoticblue
chaoticblue Ο χρήστης chaoticblue δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2007
Μηνύματα: 170
Προεπιλογή

Λοιπόν, χθες που διάβασα το ποστ σου φίλε Αvatar είπα οτι δεν κολλάει καποια συγκεκριμένη απάντηση για να παραθέσω. Ομως σημερα που το ξαναδα μου γενήθηκε μία απορία.
Τα της λεκτικής σου επιθετικότητας οπως λες δεν τα αγγίζω γιατι αν και ήταν επιθετικά τα λόγια νομίζω οτι τα είπες απο καλή πρόθεση. Αλλα. Ερώτηση.
Αφου είσαι τόσο εκ' των προτέρων πεποισμένος οτι ολα αυτά είναι καταστροφολογικά σενάρια ανευ σημασίας και μεσα στην συνομωσία βουτιγμένα, τι ρωτούσες να μάθεις για να γίνει συζήτηση οπως έλεγες, για το τι θα γινει πραγματικά το 2012? Αυτην την ερωτηση ηθελα να σου κανω. Κατι ακόμα. Δεν νομιζω να μίλησε κανεις για καταστροφές τέλος του κόσμου και τα σχετικά. Κι οταν εγω ο ίδιος πιο πανω χρησιμοποιούσα την λέξη "τέλος", το εκανα οχι με την εννοια της καταστροφής αλλα της μετάβασης.
Α και μιας που μου ήρθε τώρα. Μιλησες για συνομωσίες, αλλα το αλλο το θεμα που έχεις δημιουργήσει είναι βουτιγμένο κυριολεκτικά στην συνομωσία.
Αυτα.
__________________
"When you make your peace with authority, you become authority." J. Morrison
Απάντηση με παράθεση
  #232  
Παλιά 30-09-07, 01:27
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλημέρα σας.

Φίλε chaoticblue η λεκτικη επιθετικότητα δεν ήταν για εσένα προσωπικά....
Αλλά μέσα σε ένα γενικότερο πλαίσιο που προσπαθούν κάποιοι χωρίς δυναμικά
στοιχεία να μας πείσουν περι καταστροφών...

Αλλά ομιλούν για καταστροφές (που έχουν γίνει και στο παρελθόν) λες και είναι κάτι πρωτόγνωρο για τον ΠΛΑΝΗΤΗ μας.

Σχετικά δε με το θέμα μου θα εννοείς τα ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΤΟΥΣ ΤΟΙΧΟΥΣ..
Εκεί παρουσιάζω ένα πλήθος απο φωτό όχι κάποια GRAFF αλλά ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑΤΑ.

Ήδη έχω παρουσιάσει φωτό αλλα και μαζί με κάποια αλφάβητα που πολλά απο
αυτά μοιάζουν με τα ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΤΟΥΣ ΤΟΙΧΟΥΣ.
Αλλά θα παρουσιάσω και άλλα 130 (περίπου) παλαιά αλφάβητα (οπως ήδη το
έχω κάνει ) θα προσπαθήσω να βρώ και άλλες ομοιότητες.

Προσπαθώ να παρουσιάζω στοιχεία (όσο αυτό είναι δυνατόν) για να
στοιχειοθετώ της σκεψεις μου και τις απόψεις μου..
Τα στοιχεία που παρουσιάζω ο κάθε ένας απο εμάς δύναται να
διαπιστώσει εάν υπάρχουν. (Μια βόλτα στην ΑΘΗΝΑ είναι αρκετή)

Επίσης εαν τα ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑΤΑ που παρουσιάζω στο θέμα μοιάζουν με παλαιά
αλλά και νέα αλφάβητα που πολλα απο αυτά είναι σχεδόν νεκρες γλώσσες
ειναι αυτο ΒΟΥΤΙΓΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΣΥΝΟΜΟΣΙΟΛΟΓΙΑ ?????

Αλλά εάν έχεις καποιες διαφωνίες με χαρά θα τις διαβάσω και βέβαια θα σου
απαντήσω (Στο θέμα μου βεβαια) ...

Ευχαριστώ.
ΥΓ. Να ζητήσω συγνωμη απο τους αναγνώστες του παρόντος θέματος
που παρεκτράπηκε η συζήτηση σε άλλο θέμα.
Απάντηση με παράθεση
  #233  
Παλιά 30-09-07, 14:38
Το avatar του χρήστη Belthazor
Belthazor Ο χρήστης Belthazor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 442
Προεπιλογή Ετος 2012

Ενα ειναι σιγουρο... οτι εχει αρχη εχει και τελος αλλα παντα ενα τελος εχει μια νεα αρχη....
__________________
When we hit our lowest point, we are open to the greatest change.
Απάντηση με παράθεση
  #234  
Παλιά 10-10-07, 13:34
Barbarella Ο χρήστης Barbarella δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2007
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Shadow of D.
Σχετικά με την ημερομηνία αυτή η αλήθεια είναι ότι έχουν ακουστεί πολλά.
Μέχρι και τα X-files τελείωσαν δίνοντας ολόκληρη την ημερομηνία που αν δεν κάνω λάθος είναι 14-12-2012. Πάντως το ημερολόγιο των Μάγια παραμένει ακόμα και σήμερα ακριβές αφού πάει πίσω μόνο για 10-20 δευτερόλεπτα.Όσον αφορά την ημερομηνία λέτε η γενία μας να είναι τόσο τυχερή (μες την ατυχία της) που θα δει το τέλος;;;Και αν το αποκαλλούμενο <τέλος του κύκλου> δεν τίποτα περισσότερο από την ημερομηνία από την οποία το ημερολόγιο των Μάγια θα πάψει να ισχύει;;;Σε αυτήν την περίπτωση οι κατακριτές θα βγουν νικήτές ενώ διαφορετικά όλη η ανθρωπότητα θα χάσει.
Γεια σας παιδιά! Είναι το πρώτο μου post here και χαίρομαι πολύ που θα ποστάρω σε ένα τέτοιο θέμα

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

Ας πάρουμε το Χρονολογικό έτος των Ιχθύων το οποίο είναι 2160 χρόνια και ας το μεταφράσουμε σε ένα ρολόι από την ώρα 12:00 ή 00:00 (που είναι η αρχή) και θα έχουμε:

12 ώρες = 2160 χρόνια
1 ώρα = 2160 / 12 = 180 χρόνια

Αν 1 ώρα είναι ίση με 180 χρόνια τότε έχουμε το εξής φαινόμενο στο ρολόι, να ακολουθεί μετά τις 12:00 ώρα:

1:00 ώρα = 180 χρόνια μ.Χ., 2:00 ώρα = 360 χρόνια μ.Χ., 3:00 ώρα = 520 χρόνια μ.Χ. ..κλπ. όταν θα είναι 11:00 ώρα θα έχουμε το έτος 1980 μ.Χ.

Την ώρα που το ρολόι θα δείχνει 11:00 το αντίστοιχο έτος θα είναι το 1980 μ.Χ. και έτσι έχουμε:

1 ώρα = 180 χρόνια
1 λεπτό = 180 χρόνια / 60 λεπτά = 3 χρόνια
11 λεπτά = 3 χρόνια x 11 = 33 χρόνια

Άρα έχουμε:
1980 χρόνια + 33 χρόνια = 2013 έτος/χρόνια

11:00 ώρα = 1980 έτος
11:11 ώρα = 2013 έτος

Οπότε η ημερομηνία που δίνουν οι Μάγια στο Ημερολόγιο τους για το «Τέλος» του κόσμου, είναι η 21.12.2012 – και 13.0.0.0.0 (τα 0 διαγράφονται) η ώρα που θα αρχίσει να ξανά μετράει το ρολόι από την αρχή (!) Δηλαδή από το έτος 2013 έχουμε την επανάληψη, μέχρι το επόμενο «Τέλος»


ΣΗΜΕΙΩΣΗ[B]: Για να συμπληρώσει ο Ήλιος την περιστροφή του γύρω από τα 12 Ζώδια χρειάζεται 25,920 χρόνια. Τα Ζώδια είναι 12. Αν κάνουμε τη διαίρεση 25,920 χρόνια / 12 Ζώδια έχουμε 2160 χρόνια συμπλήρωσης του Ηλίου, γύρω από το κάθε Ζώδιο. Έτσι προκύπτει το 2160 για να γίνει η πιο πάνω πράξη και να μας δώσει το αποτέλεσμα πως η 21 Δεκεμβρίου 2012 με βάση το Ημερολόγιο των Μάγια είναι το «Τέλος».

Αυτά απο εμένα για το παραπάνω θέμα.. τα έψαξα μόνη μου, ελπίζω να είναι σωστή η διαδικασία με την οποία σας δίνω το αποτέλεσμα της Ημερομηνίας 21.12.2012 / 13:00 ή 01:00 ώρα.
Απάντηση με παράθεση
  #235  
Παλιά 16-12-07, 13:41
pako Ο χρήστης pako δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2007
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Γεια! Είναι και μένα my first post here και θα ήθελα να σχολιάσω τα όσα έχεις γράψει

Ανάγεις τα 2160 χρόνια σε 12ωρο, κατανοητό

Ποιος είπε όμως ότι θα πρέπει να ξεκινάει ο κύκλος ακριβώς στο έτος 0;

Τέλος πάντων ας πούμε ότι το 1980 αντιστοιχεί στις 11:00

Εσύ γιατί υπολογίζεις τη στιγμή 11:11 και όχι πχ 11:24;
Απάντηση με παράθεση
  #236  
Παλιά 17-12-07, 16:41
Aristedis Ο χρήστης Aristedis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2007
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Barbarella
Γεια σας παιδιά! Είναι το πρώτο μου post here και χαίρομαι πολύ που θα ποστάρω σε ένα τέτοιο θέμα

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

Ας πάρουμε το Χρονολογικό έτος των Ιχθύων το οποίο είναι 2160 χρόνια και ας το μεταφράσουμε σε ένα ρολόι από την ώρα 12:00 ή 00:00 (που είναι η αρχή) και θα έχουμε:

12 ώρες = 2160 χρόνια
1 ώρα = 2160 / 12 = 180 χρόνια

Αν 1 ώρα είναι ίση με 180 χρόνια τότε έχουμε το εξής φαινόμενο στο ρολόι, να ακολουθεί μετά τις 12:00 ώρα:

1:00 ώρα = 180 χρόνια μ.Χ., 2:00 ώρα = 360 χρόνια μ.Χ., 3:00 ώρα = 520 χρόνια μ.Χ. ..κλπ. όταν θα είναι 11:00 ώρα θα έχουμε το έτος 1980 μ.Χ.

Την ώρα που το ρολόι θα δείχνει 11:00 το αντίστοιχο έτος θα είναι το 1980 μ.Χ. και έτσι έχουμε:

1 ώρα = 180 χρόνια
1 λεπτό = 180 χρόνια / 60 λεπτά = 3 χρόνια
11 λεπτά = 3 χρόνια x 11 = 33 χρόνια

Άρα έχουμε:
1980 χρόνια + 33 χρόνια = 2013 έτος/χρόνια

11:00 ώρα = 1980 έτος
11:11 ώρα = 2013 έτος

Οπότε η ημερομηνία που δίνουν οι Μάγια στο Ημερολόγιο τους για το «Τέλος» του κόσμου, είναι η 21.12.2012 – και 13.0.0.0.0 (τα 0 διαγράφονται) η ώρα που θα αρχίσει να ξανά μετράει το ρολόι από την αρχή (!) Δηλαδή από το έτος 2013 έχουμε την επανάληψη, μέχρι το επόμενο «Τέλος»


ΣΗΜΕΙΩΣΗ[B]: Για να συμπληρώσει ο Ήλιος την περιστροφή του γύρω από τα 12 Ζώδια χρειάζεται 25,920 χρόνια. Τα Ζώδια είναι 12. Αν κάνουμε τη διαίρεση 25,920 χρόνια / 12 Ζώδια έχουμε 2160 χρόνια συμπλήρωσης του Ηλίου, γύρω από το κάθε Ζώδιο. Έτσι προκύπτει το 2160 για να γίνει η πιο πάνω πράξη και να μας δώσει το αποτέλεσμα πως η 21 Δεκεμβρίου 2012 με βάση το Ημερολόγιο των Μάγια είναι το «Τέλος».

Αυτά απο εμένα για το παραπάνω θέμα.. τα έψαξα μόνη μου, ελπίζω να είναι σωστή η διαδικασία με την οποία σας δίνω το αποτέλεσμα της Ημερομηνίας 21.12.2012 / 13:00 ή 01:00 ώρα.
Έτσι είναι.Έχωμε το τέλος της εποχής των Ιχθύων και την αρχήν της εποχής του Υδροχόου.Βασικά η εποχή του Υδροχόου έχει ξεκινίσει.Λόγο των διαφορετηκών μεγεθών των αστερισμών δεν μπορείς να είσαι απολυτως ακριβείς.Κυριολεκτικώς η ημερομηνία είναι συμβατική...
Απάντηση με παράθεση
  #237  
Παλιά 21-12-07, 13:11
haris-x Ο χρήστης haris-x δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2007
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Γεια σας και εμενα ειναι το πρωτο μου post.Διαβασα επιτελους και τις 24 σελιδες.
Απλως θα θεσω καποιους προβληματισμους.Ας υποθεσουμε οτι μπαινουμε σε μια
εποχη ανωτερης συνειδητοτητας λογο καποιον συμπαντικων μεταβολων.Οι μεταβολες αυτες αφου ειναι συμπαντικες υποθετω οτι γινονται και ολοκληρωνονται σε πολυ αργο ρυθμο.
Αρα λογικα βρισκομαστε ηδη σε αυτη την μεταβολη αφου το 2012 ειναι σχεδον παρον.Δεν επρεπε αυτη η αλλαγη στην συνειδητοτητα μας να ειχε γινει;Δηλαδη ξαφνικα το 2012-13 θα γινουμε ανθρωποι με αλλες δυνατοτητες;
Πολλες θεωριες και δογματα στην ανθρωποτητα διαδιδονται τις περισσοτερες φορες με την μεθοδο ραδιο αρβυλα, γιατι ετσι ειναι φτιαγμενος ο ανθρωπινος νους.Δεν ξερω αν η πηγη της θεωριας του 2012 να ειναι το ημερολογιο των μαγια ευχομαι παντως να γινει η αλλαγη της συνειδητοτητας.Το σιγουρο ειναι οτι αν περασει απαρατητη αυτη η ημερομηνια πολλοι απο εμας δεν θα ασχοληθουν ξανα με προβλεψεις ουτε για πλακα
Απάντηση με παράθεση
  #238  
Παλιά 21-12-07, 18:20
Aristedis Ο χρήστης Aristedis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2007
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από haris-x
Γεια σας και εμενα ειναι το πρωτο μου post.Διαβασα επιτελους και τις 24 σελιδες.
Απλως θα θεσω καποιους προβληματισμους.Ας υποθεσουμε οτι μπαινουμε σε μια
εποχη ανωτερης συνειδητοτητας λογο καποιον συμπαντικων μεταβολων.Οι μεταβολες αυτες αφου ειναι συμπαντικες υποθετω οτι γινονται και ολοκληρωνονται σε πολυ αργο ρυθμο.
Αρα λογικα βρισκομαστε ηδη σε αυτη την μεταβολη αφου το 2012 ειναι σχεδον παρον.Δεν επρεπε αυτη η αλλαγη στην συνειδητοτητα μας να ειχε γινει;Δηλαδη ξαφνικα το 2012-13 θα γινουμε ανθρωποι με αλλες δυνατοτητες;
Πολλες θεωριες και δογματα στην ανθρωποτητα διαδιδονται τις περισσοτερες φορες με την μεθοδο ραδιο αρβυλα, γιατι ετσι ειναι φτιαγμενος ο ανθρωπινος νους.Δεν ξερω αν η πηγη της θεωριας του 2012 να ειναι το ημερολογιο των μαγια ευχομαι παντως να γινει η αλλαγη της συνειδητοτητας.Το σιγουρο ειναι οτι αν περασει απαρατητη αυτη η ημερομηνια πολλοι απο εμας δεν θα ασχοληθουν ξανα με προβλεψεις ουτε για πλακα
Η αλλαγή δεν θα έλθει εν νυκτή ,και δεν θα ξυπνήσουμε με φωτοστέφανον...
Εάν βλέπεις γύρο σου ανθρώπους να διαβάζουν Έλληνας συγγραφείς και κυρίως να συζητούν έστω και για πλάκα τα γραφόμενα τότε να είσαι ,να είστε σίγουροι ότι η βελτίωσις πραγματοποιήθηκε.
Απάντηση με παράθεση
  #239  
Παλιά 21-12-07, 19:30
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Η αλλαγή δεν θα έλθει εν νυκτή ,και δεν θα ξυπνήσουμε με φωτοστέφανον...
Εάν βλέπεις γύρο σου ανθρώπους να διαβάζουν Έλληνας συγγραφείς και κυρίως να συζητούν έστω και για πλάκα τα γραφόμενα τότε να είσαι ,να είστε σίγουροι ότι η βελτίωσις πραγματοποιήθηκε.
εχεις δικιο φιλε μου Aristedis ετσι ειναι....

πλακα ειχε πριν απο λιγο καιρο οταν κουβεντιαζοντας με μια καλη μου φιλη μου λεει "καλα βρε πενυ τι μορφη νομιζεις οτι θα εχει ο τριτος παγκοσμιος πολεμος?-θα διεξαχθει και σε πνευματικο επιπεδο..."

τωρα για τις ημερομηνιες εχω καποιες επιφυλαξεις...
Απάντηση με παράθεση
  #240  
Παλιά 22-12-07, 01:40
haris-x Ο χρήστης haris-x δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2007
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Δεν θα ηθελα να φανω απαισιοδοξος αλλα αυτο που βλεπω ειναι τα δαση μας να μικραινουν απο τις πυρκαγιες καθε καλοκαιρι απο την απληστια για μισο μετρο γη, οι νεοελληνες να μην ειναι σε σχεση με αλλους λαους ευαισθητοποιημενοι σε θεματα οικολογιας.κ.λ.π......
Μας χωριζουν μονο 5 χρονια απο το 2012 οποτε ελπιζω να καταλαβαινετε τον προβληματισμο μου.Υπαρχει βεβαια το ενδεχομενο να μην βρισκομαστε ακομα ουτε στην αφετηρια της χρυσης εποχης.Υπομονη θα δουμε...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.