Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #241  
Παλιά 02-01-08, 17:22
mikede12345 Ο χρήστης mikede12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-11-2007
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

καλησπερα και απο μενα
ειμαι σχετικα καινουργιος στο forum μιας και αυτο ειναι μολις το 3 μου post
συνηθως μου αρεσει να παρακολουθω τις συζητησεις
ειμαι της αποψης οτι δεν ξερω αν θα συμβει κατι κατα αυτο το ετος 2012
ισως να συμβει το 2015 η 2016-2017 η και αργοτερα και θα εξηγησω γιατι το λεω αυτο παρακατω.
το αν θα γινει κατι θα το δουμε σε λιγα χρονια απο τωρα
εξαλου δεν ειναι πολλυ μακρια αυτο το ετος
ομως επειδη ειμαι θρησκος και διαβαζω κειμενα απο προφητιες αγιων της εκκλησιας μας ειμαι πεποισμενος οτι καποια στιγμη θα γινουν ολα αυτα
καταστροφες συντελια κλπ.θελω να σταθω ομως σε ενα συγκεκριμενο
γεροντα απο το αγιο ορος ο ποιος δεν ειναι εν ζωη τωρα τον
παπουλη παισιο τον οποιο πιστευω πως οι περισοτεροι γνωριζεται.
ο λογος που ανεφερα το ονομα του ειναι οτι προφητευσε για
γεγονοτα που θα συμβουν στις μερες μας και θα ειναι καταλητικα
σε ολη την ανθρωποτητα και οτι θα τα δουμε ολα!
αλλα δεν μιλησε ομως περι δευτερας παρουσιας γιατι κανεις δεν γνωριζει
παρα μονο ο ιδιος ο θεος
το οτι θα τα δουμε στις μερες μας σημαινει πως θα γινουν ολα αυτα συντομα
σε λιγα χρονια γιατι οπως ειναι γνωστον ο πατηρ παισιος πεθανε πριν απο 14 χρονια και ειπε πως θα ηθελε να του δωσει ο θεος λιγα χρονια ζωης ακομα
ωστε να τα δει και αυτος!
και τωρα ερχομαι στο ζητημα του ετους 2012
μπορω να συνδεσω τις προφητιες του γεροντα παισιου με τα γεγονοτα που θα
συμβουν σε λιγα χρονια απο τωρα οχι ομως σωνει και καλα με αυτο το ετος.
ισως απο αυτο το ετος να ξεκινα καποια νεα εποχη
και να φτασουμε στα μεγαλα γεγονοτα που θα συμβουν αργοτερα
σας ευχαριστω και συγνωμη αν εγραψα πολλα
Απάντηση με παράθεση
  #242  
Παλιά 02-01-08, 18:00
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Παράθεση:
ειμαι πεποισμενος οτι καποια στιγμη θα γινουν ολα αυτα
καταστροφες συντελια κλπ.
Σίγουρα θα γίνουν, αλλά μετά από πολυυυ καιρό συγκεκριμένα μετά από 5 δισεκατομμύρια χρόνια όταν ο ήλιος εξαντλήσει τα απόθεματα σε συντήξιμη ύλη. Αλλά και πάλι μέχρι τότε μπορεί να έχουμε αποδράσει προς άλλα αστρικά συστήματα σε μια εξελιγμένη τεχνοκρατική μορφη βιομπότ.
Αλλά επειδή είσαι και θρήσκος όπως λες θα σου πω και αυτό.
Κοντά στην εποχή του Χριστού, ο λιγοστός τότε πρωτοχριστιανικός κόσμος νόμιζε ότι θα γίνει εκείνη την εποχή η δευτέρα παρουσία και η συντέλια, βασισμένοι στα ευαγγέλια που μετέφεραν τα λόγια του χριστού που έλεγε "ότι δεν θα παρέλθει η γενεά τούτη"... Φυσικά δεν έγινε τίποτα. Ακόμα περιμένουν.. Φιλική συμβουλή, ζήσε τη ζωή σου όσο καλύτερα μπορείς, και να μη σου γίνουν εμμονες ιδέες τα περί δευτέρας παρουσίας και τα συναφή.. Άλλωστε ο θάνατος μπορεί να έρθει για τον καθένα μας απρόσμενα και ανά πάσα στιγμή και από χριστιανικής θεωρήσεως ισοδυναμεί με τη δευτέρα παρουσία σε προσωπικό επίπεδο. Καλωσήρθες στη δικτυοπαρέα μας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skeptic : 02-01-08 στις 18:04
Απάντηση με παράθεση
  #243  
Παλιά 02-01-08, 20:06
mikede12345 Ο χρήστης mikede12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-11-2007
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

καλησπερα φιλε μου skeptic
και καλως σας βρηκα!!
το να εξηγησει καποιος τα λογια την εποχη του χριστου αλλα και το ιδιο
το ευαγγελιο ειναι καπως λιγακι δυσκολο!
οπως και την αποκαλυψη του ιωαννη δεν την εχει εξηγησει κανεις μεχρι τωρα
σωστα
ολα οσα εχουν πραγματοποιηθει απο κειμενα της αποκαλυψης μεχρι σημερα
τα εχουν εξηγησει αφου πραγματοποιηθηκαν πρωτα!
το οτι ο ήλιος θα εξαντλήσει τα απόθεματα σε συντήξιμη ύλη κλπ.
θα γινουν και πιο νωριτερα απο οτι νομιζεις
οσο για το ζήσε τη ζωή σου όσο καλύτερα μπορείς, και να μη σου γίνουν εμμονες
ιδέες τα περί δευτέρας παρουσίας και τα συναφή.
μην φοβασαι φιλε μου και δεν εχω τετοιες ιδεες
ουτε το ποτε θα πεθανω και τι θα συμβει αυριο
με τον εαυτο μου τα εχω καλα και καποια στιγμη θα πεθανουμε οπως ολοι
κανεις δεν το γλιτωνει αυτο
αλλα πιστευω ομως στην ανασταση και την αλλη ζωη μετα θανατον
την οποια δεν ξερω αν πιστευεις εσυ
απο τα λεγομενα σου καταλαβαινω οτι πρεπει να εισαι αθεος
εκτος και κανω λαθος
βεβαια ειναι δικαιωμα σου να πιστευεις οτι εσυ θελεις
και το σεβομαι αυτο γιατι ολοι οι ανθρωποι δεν εχουμε τα ιδια πιστευω
χαρηκα για την πρωτη γνωρημια μας και πιστευω να εχουμε και αλλες
συζητησεις επι διαφορων θεματων!
Απάντηση με παράθεση
  #244  
Παλιά 02-01-08, 20:29
Φάος & Χάος Ο χρήστης Φάος & Χάος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Λόγω ημέρας (ένας νέος ετήσιος κύκλος αρχίζει) θα σας πώ τις σκέψεις μου για τα επόμενα 4 χρόνια που ακολουθούν...
Το 2012 δεν είναι το μοναδικό όριο για τις αλλαγές που πρόκειται να συμβούν... Π.χ. αναφέρεται το 2022 σαν το νέο ξεκίνημα της νέας εποχής...
Αν και υπάρχουν διαφωνίες ακόμα και για το πότε "ανοίγει" ο ετήσιος κύκλος της γης (ίσως τον Μάρτιο), δείχνοντας το πόσο συμβατικά είναι όλα όσα χρησιμοποιούμε.. Δέχομαι την ισχύ τους γιατί στον κόσμο μας λειτουργεί ο νόμος του "έτσι είναι, αν έτσι νομίζετε"!
Οτιδήποτε μπορεί να μπει στην πραγματικότητά μας αρκεί να συμφωνήσουμε και το αποδεχτούμε όλοι μαζί!
Όπως συμβαίνει με τις λέξεις και την σημασία τους (δώσε όνομα και γίνε δημιουργός), σε αναλογία υφίσταται και με τους αριθμούς που συνδέονται άλλωστε με την αριθμολεξία...
Δηλαδή δεν έχει σημασία αν σήμερα έχουμε 2008 ή 2012. Εφ΄όσον συμφωνήσαμε να ζήσουμε την πραγματικότητα του 2008 για φέτος αυτή θα λειτουργήσει...
Το ίδιο ισχύει και με το όνομα μας που αποδεχτήκαμε αλλά αν θέλουμε το αλλάζουμε κι ίσως (κατά την γνώμη μου σίγουρα) να αλλάξει η ζωή μας!
Κι επειδή παγκόσμια (μετά από πολλές χιλιάδες χρόνια) αναγνωρίζεται το 2008 σαν το νέο έτος (έστω κι αν κάποιοι έχουν κι ένα δικό τους έτος), η δόνηση του αριθμού μεταφέρεται σ΄όλη την γη.
Αριθμητικά υπάρχουν 9 νούμερα που έχουν πολλαπλές ιδιότητες... άλλωστε έχουν κυκλοφορήσει πολλά βιβλία ερμηνεύοντας το καθ΄ένα.. Όμως η πρώτη εικόνα που μπορούμε να σχηματίσουμε είναι ένας κύκλος που αρχίζει με το 1 και τελειώνει στον αριθμό 9.
Κατά την γνώμη μου η εισαγωγή (το μεταβατικό στάδιο της χιλιετίας που έφυγε με την νέα ) άρχισε το 1999 και τελείωσε το 2007 με τον εξής υπολογισμό:
1999: 1+9+9+9:28 , 2+8:10, 1+0: 1
2000: 2+0+0+0:2
2001: 2+0+0+1:3..... ομοίως μέχρι
2007: 2+0+0+7:9
Το 2008 είναι το πραγματικό (καθαρό) ξεκίνημα του πρώτου κύκλου της νέας χιλιετίας!
2008: 2+0+0+8:10, 1+0: 1
Δηλαδή από χθες άρχισε να ξετυλίγεται ότι πρόκειται να δουν τα μάτια μας στο εγγύς αλλά και απώτερο μέλλον..! Ας μην αγχωνόμαστε για το 2012 αφού έχουμε ήδη ξεκινήσει το ταξίδι!
Κι αν δεν σας αρέσει η ρουτίνα, στους επόμενους μήνες (μέχρι το φθινόπωρο), ίσως ν΄αλλάξει η καθημερινότητά μας..!
Λέτε να ΄χουμε τέσσερα χρόνια "φαγούρα" μέχρι το 2012? Οι αλλαγές έχουν μια δυσκολία στην μεταβατική περιόδο ( όπως μια μετακόμηση) αλλά τα ωραία έρχονται... Ας δούμε το ποτήρι μισογεμάτο έστω κι αν κάποιοι προσπαθούν να μας τρομάξουν...
Σας εύχομαι να έχετε την ψυχραιμία ώστε η αλλαγές να ΄ναι μια απολαυστική διασκέδαση για ότι έρχεται κι όχι πόνος γιαυτό που φεύγει...
Καλό ταξίδι!
Απάντηση με παράθεση
  #245  
Παλιά 03-01-08, 00:56
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Παράθεση:
το οτι ο ήλιος θα εξαντλήσει τα απόθεματα σε συντήξιμη ύλη κλπ.
θα γινουν και πιο νωριτερα απο οτι νομιζεις
Κάνεις λάθος.
Δεν το νομίζω απλά εγώ.
Οι επιστήμονες και συγκεκριμένα οι αστροφυσικοί το γνωρίζουν και το έχουν υπολογίσει εδώ και πολλά χρόνια.
Ο ήλιος είναι ένα τυπικό κίτρινο αστέρι νάνος -κύριας ακολουθίας-(φασματοσκοπικά τύπου G2 V) υπάρχουν περίπου άλλα 50 δισεκατομμύρια αστέρια σαν τον ήλιο μέσα στο δικό μας γαλαξία.
Αυτά τα αστέρια ζούνε 10 δισεκατομμύρια χρόνια πριν πεθάνουν εξαντλώντας την θερμοπυρηνική τους ενέργεια. Ζούνε τόσο πολύ επειδή είναι νάνοι. Τα γιγαντιαία αστέρια συντήκουν γρηγορότερα την ύλη τους και κατά συνέπεια πεθαίνουν πολύ γρηγορότερα και εντυπωσιακότερα κυρίως με υπερκαινοφανείς τύπου εκρηξεις καταβροχθίζοντας μυριάδες κόσμους στο διάβα τους.
Μέχρι στιγμής ο ήλιος και το ηλιακό σύστημα έχει ηλικία 5 δισεκατομμύρια χρόνια. Δηλαδή μένουν άλλα 5 δισεκατομμύρια έτη μέχρι να πεθάνει ο ήλιος και κατά συνέπεια και κάθε ζωή στη Γη οριστικά και αμετάκλητα. (Πρώτα θα ψηθεί ο πλανήτης και μετά θα μετατραπεί σε παγωμένο βράχο αν τελικά δεν καταβροχθηθεί από την πύρινη μάζα του υπερδιογκομένου ετοιμοθάνατου ήλιου)
Δεν πρόκειται να γίνει νωρίτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #246  
Παλιά 03-01-08, 01:27
aspirin Ο χρήστης aspirin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

Ο Παϊσιος πραγματικά έχει προφητεύσει γεγονότα που θα τα ζήσει η γενιά μας. Πιστεύω πως κάτι θα συμβεί το πολύ μέχρι 5 έτη από σήμερα. Επίσης η γή, με τους ρυθμούς που την καταστρέφουμε κάθε μέρα δε θα μας φιλοξενεί για πολύ. Ήδη έχουν καεί τα περισσότερα δάση, οι θάλλασες μολύνθηκαν, οι καλλιέργειες έιναι ακατάλληλες. Όλα συνηγορούν στο ότι ο κόσμος θα έχει ημερομηνία λήξεως.

Βέβαια τίποτα δεν είναι σίγουρο ότι θα συμβεί. Αν ο άνθρωπος καταλάβει τα λάθη του, μπορεί να αλλάξει η ιστορία. Εϊναι στο χέρι μας εν ολίγοις, να προστατεύσουμε τον μπλέ πλανήτη όπως και στο χέρι μας είναι να τον καταστρέψουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #247  
Παλιά 03-01-08, 06:07
Wizen Ο χρήστης Wizen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Εγώ πιστεύω πως το 2012, είναι ο δρόμος προς την κόλαση και τον παράδεισο, σε ένα.
Πιστεύω, πως η ενέργεια του πλανήτη μας, που μορφώνεται συνεχώς από τις πράξεις, τις σκέψεις και τα συναισθήματα μας, είναι αυτή, που θα οδηγήσει τον κόσμο, στην κόλαση η τον παράδεισο.
Αλλα, επειδή άρχισαν, οι προφητείες της Edda, να γίνονται αλήθεια, πιστεύω πως οδηγούμαστε, προς μιαν άσχημη κατεύθυνση.
Η Μάντης Σίπτον είπε, πρώτου 600 χρονια, πως "Όταν οι γυναίκες κόβουν τα μαλλιά τους, όπως οι άντρες. Όταν εικόνες κινούνται, λες και είναι ζωντανές. Όταν οι άνθρωποι μάθουν σαν τα πουλια να πετούν, και τα καραβια, σαν τα ψαρια, κολυμπούν βαθιά στην θάλασσα, τότε θα ματώσει η μιση η γη".
Κάποιες ομάδες ανθρώπων, μας οδηγούν σε σκλαβιά και σκοτάδι, ενώ το 2012 είναι ένα δώρο για εμάς, μια χρυσή ευκαιρία, αλλα κάποιοι, εκμεταλλεύονται αυτήν την χρονια, για να θεμελιώσουν το σκοτεινό βασίλειο τους.

http://video.google.com/videoplay?do...84912495233634

http://video.google.com/videoplay?do...76686651&hl=de

http://video.google.com/videoplay?do...37861999841804

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Wizen : 03-01-08 στις 06:20
Απάντηση με παράθεση
  #248  
Παλιά 07-01-08, 16:47
Το avatar του χρήστη snoopy
snoopy Ο χρήστης snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-01-2006
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Ο πατήρ Παίσιος βασικά είχε προβλέψει εκτός των άλλων το 1990 και την καταστροφή της Τουρκίας τα επόμενα χρόνια συγκεκριμένα :
Το 1/3 θα πεθάνει
Το 1/3 θα εκχριστιανιστεί
Το 1/3 θα πάει στην Ασία στην γή της Αγάρ, απο την μιαρή αυτή γυναίκα θεωρείται οτι κατάγονται γι'αυτό λέγονται και Αγαρηνοί.
ΛΕΤΕ ... ΤΟ 2012 ΕΙΧΕ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη snoopy : 07-01-08 στις 16:47
Απάντηση με παράθεση
  #249  
Παλιά 08-01-08, 14:29
Το avatar του χρήστη Mίμης
Mίμης Ο χρήστης Mίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skeptic
Αλλά επειδή είσαι και θρήσκος όπως λες θα σου πω και αυτό.
Κοντά στην εποχή του Χριστού, ο λιγοστός τότε πρωτοχριστιανικός κόσμος νόμιζε ότι θα γίνει εκείνη την εποχή η δευτέρα παρουσία και η συντέλια, βασισμένοι στα ευαγγέλια που μετέφεραν τα λόγια του χριστού που έλεγε "ότι δεν θα παρέλθει η γενεά τούτη"... Φυσικά δεν έγινε τίποτα. Ακόμα περιμένουν..
Aυτό το ''δεν θα παρέλθει η γενεά τούτη'' σχετίζεται με την εποχή των Ιχθύων απ'όσα γνωρίζω και είναι παρερμηνεία. Ο Χριστός ήταν μύστης και η λέξη γενεά αν δεν απατώμαι αυτό το νόημα είχε. Κάθε γενιά κρυπτογραφεί κάθε αστρονομική εποχή. 'Ετσι από την εποχή του Ταύρου κάποτε περάσαμε στην εποχή του Κριού και οι Εβραίοι απαγόρευσαν να θυσιάζεται Ταύρος αλλά αμνός με την επικράτηση του Ιουδαισμού, ύστερα παρήλθε η εποχή του αμνού και οι Ιχθείς ως νέα εποχή έθεσε στο επίκεντρο της λατρείας τον Ιησού, και αναμένουμε τώρα μια ακόμα Νέα Εποχή την εποχή του Υδροχόου. Τυπικά δεν έχει έρθει, ουσιαστικά τη ζούμε ήδη με αποκορύφωμα φοβερές κλιματολογικές αλλαγές μέσα στη δεκαετία 2010-2020, και πλήρη αναθεώρηση των παλιών θρησκευτικών πεποιθήσεων. Στην αρχή κάθε αστρονομικής εποχής εμφανίζεται και ένας πρωταγωνιστής Θεός ή Μεσσίας. Δεν πιστεύω ότι αυτό είναι τυχαίο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mίμης : 08-01-08 στις 14:30
Απάντηση με παράθεση
  #250  
Παλιά 08-01-08, 16:36
Aristedis Ο χρήστης Aristedis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2007
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mίμης
Aυτό το ''δεν θα παρέλθει η γενεά τούτη'' σχετίζεται με την εποχή των Ιχθύων απ'όσα γνωρίζω και είναι παρερμηνεία. Ο Χριστός ήταν μύστης και η λέξη γενεά αν δεν απατώμαι αυτό το νόημα είχε. Κάθε γενιά κρυπτογραφεί κάθε αστρονομική εποχή. 'Ετσι από την εποχή του Ταύρου κάποτε περάσαμε στην εποχή του Κριού και οι Εβραίοι απαγόρευσαν να θυσιάζεται Ταύρος αλλά αμνός με την επικράτηση του Ιουδαισμού, ύστερα παρήλθε η εποχή του αμνού και οι Ιχθείς ως νέα εποχή έθεσε στο επίκεντρο της λατρείας τον Ιησού, και αναμένουμε τώρα μια ακόμα Νέα Εποχή την εποχή του Υδροχόου. Τυπικά δεν έχει έρθει, ουσιαστικά τη ζούμε ήδη με αποκορύφωμα φοβερές κλιματολογικές αλλαγές μέσα στη δεκαετία 2010-2020, και πλήρη αναθεώρηση των παλιών θρησκευτικών πεποιθήσεων. Στην αρχή κάθε αστρονομικής εποχής εμφανίζεται και ένας πρωταγωνιστής Θεός ή Μεσσίας. Δεν πιστεύω ότι αυτό είναι τυχαίο.
Και εγώ έτσι πιστεύω...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.