Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #251  
Παλιά 08-01-08, 17:48
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Δηλαδή την εποχή του Ταύρου και του Κριού και του ιχθύος ποιοι θεοί ή μεσσίες ήρθαν;

Εγώ πάντως τείνω να πιστεύω πως κανένας προφήτης δεν είπε και τίποτα σπουδαίο.. όλοι βγήκαν λάθος. Το μονο που κατάφεραν είναι να καταλάβουν ότι ο κόσμος μας κάνει κύκλους καταστροφής..
οι οποιοι κάποια στιγμή ενδεχομένως θα αφανίσουν τα πάντα στον πλανήτη μαζί και εμάς τους ιδιους.. φυσικά αν γίνει κάτι τέτοιο κανεις δεν θα είναι εδώ να πει όντως δίκιο είχε ο προφήτης..

Συζητούσα με ένα φίλο για μια γραμμή που είχε διαβάσει στην καινή διαθήκη.. όπου έλεγε περιληπτικά: Δυο πουλια θα πέσουν στην πόρνη πόλη.
Και ο φίλος αμέσως το μετέφρασε ως το γνωστό 9/11.. ’ποψη μου? Εντελώς τυχαίο πρώτον και μάλιστα με φανταστική μετάφραση σύμφωνα με το τι συμβαίνει σήμερα. Αναρωτιέμαι για πιο λόγο να τους πιστέψω όταν δυο τρεις "μεταφορολογιες" τους τείνουν να συμβαδίσουν και με τη βοήθεια της φαντασίας στη μετάφραση με γεγονότα του σήμερα..
τη στιγμή μάλιστα που συμβαίνουν απεριόριστου αριθμού γεγονότα σήμερα που μας φέρνουν ένα βήμα πιο μπροστά στις εξελίξεις.. Ωραία ένα τρομοκρατικό χτύπημα και μάλιστα το οποιο συνωμοσιολογικά να το δω.. ήταν εκ των έσω και όχι εκ των "τρομοκρατών". Που εγώ ο άξεστος το μεταφράζω ως.. πήραν το ευαγγέλιο και άρχισαν να ψάχνουν τι προφητεία θα πραγματοποιήσουν..

Το 2012 ακούγεται πολύ, όπως και το 2011 όμως.. φυσικά αν πάρουμε κάνα δυο προφητείες ακόμα, θα γεμίσουμε με τέλη έως το 15.. e ανάθεμα αν δεν συμβεί κάτι μέχρι το 2015.. τότε τι θα λέμε; Είχε δίκιο ο προφήτης η όχι;

Ο Νοστράδαμος ως προφήτης έπεσε μέσα σε πολλά. Θανάτους βασιλέων, παγκοσμιους πολέμους κτλ. Τις τελευταίες δεκαετίες όμως έπεσε εντελώς έξω. Γιατί υπάρχει αυτή η περιοδικότητα? μήπως είναι προφήτες του όσο κάτσει η φαντασία και μετά δε βαριέσαι; (και αυτός δεν είχε σκοπιμότητες ούτε κέρδος για αυτά που έλεγε..)

Θυμάμαι μικρό 90-93 με είχε πιάσει ένας "διαβασμένος" και μου έλεγε για τους EL που θα έρθουν και θα μας κάνουν όλους μεγάλα αλάνια.. και θυμάμαι συγκεκριμένα τη φράση που είχε ξεστομίσει.. Μη φοβάσαι τίποτα! σα να έλεγε κοιμήσου είμαστε κατοχυρωμένοι.
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giorgos : 08-01-08 στις 17:53
Απάντηση με παράθεση
  #252  
Παλιά 23-02-08, 02:57
Το avatar του χρήστη mind-in-peace
mind-in-peace Ο χρήστης mind-in-peace δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2007
Μηνύματα: 36
Lightbulb Πότε Είμαστε Στο Τέλος – το 2011 ή το 2012;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Το παράλογο στο ημερολόγιο είναι ότι στον διαχωρισμό των περιόδων, ξεκινάει με περιόδους δισεκατομμυριων χρονων από την αρχή του σύμπαντος και τελειώνει στην τελευταία περίοδο που κρατάει 20 μέρες αν δε κάνω λάθος, και λέει ότι σε κάθε περίοδο ο κόσμος επιδέχεται τρομερές αλλαγές.. λοιπόν μου είναι δύσκολο να πιστέψω ότι σε 5 χρονια θα γίνουμε ηθικοί σαν άνθρωποι..
Γειά σας και από μένα.
Επίτρεψέ μου φίλε Γιώργο μια μικρή αλλά σημαντική ρύθμιση η τελευταία περίοδος η 9η δεν θα είναι στο σύνολό της 20 ημέρες αλλά 260, ένας κύκλος του Τζόλκιν δηλαδή, του ιερού ημερολογίου των Μάγιας. Οι 20 ημέρες είναι μια περίοδος "ημέρας" ή "νύχτας" και υπάρχουν 13. Δηλαδή 13χ20=260.
Κατά τα άλλα σέβομαι τις γνώμες όλων σας και χαίρομαι πολύ που υπάρχει τέτοιο ψάξιμο, ναι ειναι πολύ καλό.

Έθεσα αυτό το ερώτημα στον τίτλο γιατί υπάρχουν νέες ανακαλύψεις και αναθεωρήσεις στο θέμα "Ημερολόγιο των Μάγιας" και τις ημερομηνίες του τέλους του και αυτές το τοποθετούν τώρα στις 28 Οκτωβρίου 2011.
Είναι μια αναθεώρηση της Μακρύς Μέτρησης ή Long Count ή του Μεγάλου Κύκλου που άρχισε το 3114π.Χ. με τη γέννηση της Αφροδίτης και την αρχή του 4ου κόσμου. Δώθηκε σαν τέλος η 21.12.2012 από τους αρχαίους Μάγιας του Γιουκατάν του Μεξικού, στο μεσουράνημα του ηλιοστασίου τους της περιοχής τους. Αυτό όμως δεν είναι δεν είναι σε συνάρτηση με τις γενικές πλανητικές χωροχρονικές σταθερές. Στους αρχαίους Μάγιας αυτό δεν είχε και πολύ σημασία τότε που μετρούσαν στην "ημέρα/νύχτα" τους 400 περίπου χρόνια.
Στην δική μας περίπτωση όμως τώρα έχει μεγάλη σημασία μια μεγαλύτερη ακριβής χρονολόγηση.
Το τέλος του ημερολογίου συμπίπτει με το τέλος ενός Τζόλκιν κύκλου και αυτό θα μπορούσε να συμβεί μόνο στο 13Φως/Ahau, στο Γρηγοριανό ημερολόγιο λοιπόν είναι στις 28 Οκτωβρίου 2011. Αυτή η προσέγγιση ονομάζεται η "Αληθινή Μέτρηση ή Truecount"
Η παραπάνω εξήγηση δώθηκε από τον μικροβιολόγο/ερευνητή Δρ. Καρλ Γιόχαν Κάλεμαν, ο οποίος έγραψε δυο βιβλία πάνω σε αυτό και τα ημερολόγια των Μάγιας.
Τα βιβλία του είναι τα:
"Λύνοντας το μεγαλύτερο μυστήριο της εποχής μας: Το Ημερολόγιο των Μάγιας"
και το:
"Το Ημερολόγιο των Μάγιας και η μεταμόρφωση της Συνείδησης"
Τα βιβλία τα διάβασα στην Αγγλικής τους έκδοση και δεν ξέρω αν είναι ήδη μεταφρασμένα στα Ελληνικά.
Ο Δρ. Κάλεμαν μαζί με τον Ίαν Ξελ Λάνγκολντ συζήτησαν με τους σημερινούς Μάγιας σαμάνους Φύλακες της ημέρας του ημερολογίου στις περιοχές του Μεξικού και οι σαμάνοι είναι σύμφωνοι μαζί τους. Ο Ίαν Λάνγκολντ έδωσε πολλές διαλέξεις στις ΕΠΑ και τον Καναδά και μερικές από αυτές τις διαλέξεις υπάρχουν και σε ταινίες που δεν έχουν κοπυράϊτ και έτσι μετέφρασα μια από αυτές και πρόσθεσα υποτιτλισμό. Η υποτιτλισμένη ταινία υπάρχει στο:

The Mayan Calendar - The Evolution Continues part 1 (Greek Subtitles)
http://video.google.de/videoplay?doc...55208472279821

Στις ιστοσελίδες που παραθέτω στην υπογραφή μου υπάρχουν πολλές πληροφορίες και μια Ελληνική έκδοση του Κρατήματος της Ημερας ή Daykeeping
Και φυσικά εδώ είμαστε για οποιαδήποτε απορία ή πληροφορία
Καλή συνέχεια
Απάντηση με παράθεση
  #253  
Παλιά 26-02-08, 23:39
Bilibakos Ο χρήστης Bilibakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarmad
.


Αγαπητέ Άβαξ,

Θέτεις ζητήματα...

Πράγματι υπήρξαν - και υπάρχουν - Προφήτες και "προφήτες".

Εκείνο που μετράει είναι, η δικιά σου η ψυχούλα ...τί ψυχανεμίζεται Τώρα;

Πώς οσφραίνεσαι τον Κόσμο; Βλέπεις το στροφόμετρο;

Εγώ το βλέπω στο κόκκινο, και το πόδι του "πολιτισμού μας έχει πάθει αγκύλωση κολλημένο στο πάτωμα...

Βλέπεις στις πράξεις σου την αντανάκλαση της Ατραπού που δίδαξε Εκείνος;

Η ελεύθερη βούληση του Ατόμου ακριβώς αυτό συνεπάγεται,
ότι μπορεί κανείς, επιλέγοντας να βαδίζει επι της Ατραπού, να βλέπει μακρυά.

Η λεω-φόρος του όχλου κατηφορίζει προς το γκρεμό της λήθης.
Η στενή Ατραπος ανηφορίζει προς τις κορυφές της Α-λήθειας, ...εξ ού κι η θέα.

Πάρτο αλλιώς, δεν θα βρείς!



.

Μηπως εχει να κανει με τους Εργατες του Φωτος (Lightworkers)???
__________________
Ίσως να μην υπάρχουν άλλες λέξεις που να χρησιμοποιήθηκαν με τόσο άστοχο και ανεύθυνο τρόπο, όσο οι λέξεις <<πιθανότητα>> και <<σύμπτωση>>.
Απάντηση με παράθεση
  #254  
Παλιά 17-03-08, 08:34
Apolon-Fivos Ο χρήστης Apolon-Fivos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-03-2008
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Πρώτο post εδώ αλλά ελπίζω να είναι καλό. Βρήκα μία παρουσίαση βιβλίου μεν, αλλά ιδιαίτερα εντυπωσιακή! Δείτε τη:

http://www.greektube.org/content/view/25053/2/

Προσωπικά με έβαλε σε σκέψεις
Απάντηση με παράθεση
  #255  
Παλιά 17-03-08, 12:02
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Βρήκα κάποια στοιχεία ψάχνοντας για άλλο θέμα και σας παραθέτω το κείμενο...

Το ΒΗΜΑ, 10/02/2008 , Σελ.: H06
Κωδικός άρθρου: B15284H061
ID: 292593

Οι ιερείς των Μάγιας είχαν σημειώσει ως αρχή του ημερολογίου και του
πολιτισμού τους ένα έτος που στο δικό μας ημερολόγιο μεταφράζεται στο έτος
3113 π.Χ.
Αν αυτό ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, τότε ο πολιτισμός τους
εμφανίστηκε σχεδόν ταυτόχρονα με το χτίσιμο των πρώτων πόλεων
στη Μεσοποταμία, με την πρώτη δυναστεία της Αιγύπτου και με την
πρώτη φάση ανέγερσης του Στόουνχετζ στη Βρετανία.
Σημαντικότατο και άκρως ενδιαφέρον.

Αλλά εκείνο που είναι μοναδικό είναι... το τέλος:
Οι Μάγιας ήταν οι μόνοι που προδιέγραψαν επακριβώς και σε ημερολόγιο το
τέλος τους.
Στον κώδικα της Δρέσδης απεικονίζουν τον θεό του κατακλυσμού να ανοίγει
«τις στρόφιγγες» και να πλημμυρίζει τον κόσμο, σε μια ημερομηνία όπου οι
περισσότεροι αντιστοιχούν την 21η ή την 22α Δεκεμβρίου (χειμερινό
ηλιοστάσιο) του 2012!

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #256  
Παλιά 17-03-08, 20:39
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Mόλις θα έρθει και θα περάσει το 2012 δίχως να γίνει τίποτα ιδιαίτερο το νέο έτος για το τέλος του κόσμου θα μεταφερθεί στο 2024.. φαίνεται το πάνε ανά 12 έτη..το παραμύθι..

Ο καιροc γαρ εγγυc

το μέλλον δεν προβλέπεται.. τέλος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skeptic : 17-03-08 στις 20:52
Απάντηση με παράθεση
  #257  
Παλιά 20-03-08, 02:34
Το avatar του χρήστη mind-in-peace
mind-in-peace Ο χρήστης mind-in-peace δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2007
Μηνύματα: 36
Smile

Φίλε Apolon-Fivos πολύ καλό αυτό το βιντεάκι ευχαριστώ. Φίλε AVATARGR έτσι είναι. Φανταστικός λαός οι Μάγιας και υπάρχουν και άλλες αποδείξεις για πολλά ακόμα αλλά από τη μια καπελώθηκαν πολύ καλά από καθεστώτα που δεν τους συνέφερε να μαθευτούν κάποιες αλήθειες και από την άλλη κρατιούνται για τις κατάλληλες στιγμές. Υπάρχουν αλήθειες κρυμμένες στα βάθη του μυστικισμού και της μυθολογίας που αν έβγαινε κάποιος και τις φώναζε μερικοί σίγουρα θα πέφταν πάνω του να τον λυντζάρουνε.
Έτσι είναι φίλοι μου, μερικές αλήθειες πονάνε, μερικές σε ανεβάζουν σε εκστατικά ύψη. Όποιος έχει γνώση ξέρει και από που να φυλαχτεί ή τι να περιμένει, ξέρει τέλος πάντων πως να προετοιμαστεί.
Κανένας φυσικά δεν θα ήθελε να χαλάσει την ηρεμία του, ούτε και εγώ, και ας ξέρουμε ότι η ρουτίνα κάνει περισσότερη ζημιά, αλλά τις περισσότερες φορές όσο και να την σφίγγουμε στη ζωή μας κάτι θα γίνει και ούπς, τι συνέβει;
Φυσικά και κανείς δεν θέλει να πεθάνει και γιατί να πεθάνουμε δηλαδή;
Σάμπως πολλοί δεν είναι αυτοί που λένε ότι στην ουσία του θάνατος δεν υπάρχει; Ότι είναι μονάχα το πέρασμα; Ένας σταθμός στη 3η διάσταση, στη διάσταση της ύλης;
Ή μήπως νομίζουμε ότι είμαστε τα μόνα ζωντανά όντα σε όλους τους γαλαξίες με γλώσσα, γραφή, πνευματισμό και τεχνολογία;
Ποιος ξέρει να αποδείξη ότι οι μυθολογίες είναι απλή φαντασία; Επειδή σήμερα δεν υπάρχουν οι μονόκεροι και οι μινώταυροι;
Κάποιοι λένε ότι εμείς είμαστε οι θεοί που έπεσαν στη 3η διάσταση για να εκπληρώσουν ένα πείραμα της δημιουργίας. Ότι όλα αυτά που βλέπουμε γύρω μας είναι ένα απλό πείραμα της ζωής, σαν μια ταινία με εμάς τους ανθρώπους βασικούς πρωταγωνιστές, και που βασίζεται σε μια αληθινή ιστορία γραμμένη σε κάποια άλλη διάσταση!
Όλα γύρω μας είναι σύμβολα έκφρασης παιδιά και έτσι τα λαμβάνει και ο εγκέφαλός μας ούτως ή άλλως, εύκαμπτα και εύπλαστα.

Α! και επί τη ευκαιρία έχω έτοιμο και το δεύτερο μέρος της ταινία που μετέφρασα και υποτίτλισα για όποιον ενδιαφέρεται!

Η Ανάπτυξη Συνεχίζεται μέρος 2ον

The_Evolution_Continues_2_of_2.avi (Greek Subtitles)
http://video.google.de/videoplay?do...447963784988373

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xontro_mpizeli : 20-03-08 στις 12:58
Απάντηση με παράθεση
  #258  
Παλιά 20-03-08, 04:43
Το avatar του χρήστη Αχαιός
Αχαιός Ο χρήστης Αχαιός δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2007
Περιοχή: U.K
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή

Διάβασα με μεγάλη προσοχή σχεδόν όλο το τοπικ, είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρον και οδηγεί σε πολλά ακόμα ανεξερεύνητα μονοπάτια που χρειάζονται ακόμα περισσότερη ερευνά. Ωστόσο θα σταθώ σε ένα από αυτά και θα πω τα εξής:

Σε καμια περιπτωση δεν πιστευω πως το 2012 η ανθρωπότητα θα κάνει μια νεα αρχη. Ειναι αληθεια πως αρκετοι ανθρωποι ολο και περισσοτερο μετατρέπονται σε σκεπτομενα ατομα έχοντας γνώμονα το κοινό καλο και την αναγκη για γνωση ετσι ωστε να υπάρξει η εξέλιξη. Αυτο ομως ειναι κατι που συμβαίνει σε ορισμενα ατομα τα οποια προορίζονταν για αυτο και που η ζωη τους ηταν τετοια που ευνόησε την εξελιξη τους αυτη.
Καπου εδω σταματει αυτη η <<νέα αρχή>>. Ολοι οι υπολοιποι θα συνεχισουν να ειναι οπως ηταν παντα, οι κακοι θα μεινουν κακοι, οι ηλίθιοι θα μεινουν ηλιθιοι και τα λαμογια θα μεινουν λαμογια. Τιποτα δεν νομιζω πως θα τους κανει αυτους να αλλαξουν συνείδηση και τροπο σκεψης.
Αν πραγματικά θελουμε ενα νεο κοσμο, μια νεα αρχη, τοτε το σιγουρο ειναι πως τετοια πλασματα δε δύναται να υπάρχουν στην κοινωνια μας. Ισως να ακουγομαι λιγο σκληρος και ακραίος, ομως δε γραφω απερισκεπτα και ολες μου οι αποψεις ειναι καλα δομημενες.
Εχω ταξιδεψει πολυ και σχεδον σε ολον τον κοσμο, εχω βγει πολυ και εχω βιωσει απιστευτες εμπειριες και καταστασεις, εχω γνωρισει και εχω μιλησει και διαφωνησει και συμφωνησει με απιστευτα πολλους ανθρωπους καθε είδους και ρατσας. Εχω χτυπησει και εχω χτυπηθει, εχω ταπεινωσει και εχω ταπεινωθει. Ημουν και εγω κομματι της μαζας. Αλλαξα ομως εξελιχθηκα. Βλεπω πισω στο παρελθον, και κοριδευω τον εαυτο μου για πραξεις αννοητες διχως ουσια. Ολοι οι υπολοιποι ομως εμειναν στασιμοι, εμειναν εκει που ημουν εγω καποτε. Με αποτελεσμα να πράττουν απερισκεπτα και να κοιτουν μονο την επιφανεια των πραγματων γυρω τους.
Ποιοι ειναι αυτοι που νομιζετε πως θα εξελιχθουν δηλαδη? Οι εμποροι ναρκωτικων? Αυτοί που ζουν για να καταστρεφουν αλλους? Οι κακόβουλοι? Οι ζηλόφθονοι? Οι αλανιάρες τραγουδιαρες στα μπουζουξιδικα της επαρχιας? Οι χαζοπορτιερηδες που δεν μπορουν να σκεφτουν περα απο αυτο που βλεπουν μπροστα τους? Οι πορνες στα σοκακια της Αθήνας? Οι μαφιόζοι της νύχτας? Ποιοι?
...μου φαίνεται πως δεν ξερετε σε τι ειδους κοσμο ζουμε.

Ολες μου αυτες οι εμπειριες με εχουν κανει τωρα να ερχομαι σε αυτο το συμπερασμα. Μην εχετε αυταπατες κανεις απο δαυτους δεν θα εξελιχθει ουτε η συνειδηση τους θα αλλαξει, ουτε το μυαλο τους θα ανοιξει. Στασιμοι θα μεινουν για παντα.
Δεν ξερω αν θα γινει κατι το συνταρακτικο το 2012, κατασροφη ή τελος εποχης/κυκλου ή ο,τι αλλου θελετε' το σιγουρο παντως ειναι πως καμια εξελιξη και καμια αλλαγη συνείδησης δεν θα παρατηρηθει.
__________________
"ΦΟΒΟΥ ΤΟΥΣ ΔΑΝΑΟΥΣ ΚΑΙ ΔΩΡΑ ΦΕΡΟΝΤΕΣ"

"Όταν τα όπλα είναι παράνομα, τοτε μονο οι παράνομοι εχουν όπλα"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αχαιός : 20-03-08 στις 04:47
Απάντηση με παράθεση
  #259  
Παλιά 02-04-08, 22:41
Bilibakos Ο χρήστης Bilibakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Εχω κατι κ δω: http://www.librarising.com/space/darkstar.html
http://www.youtube.com/watch?v=I4D3upGhNW0
φρεσκο-φρεσκο απο τους φιλους αστρονομους Μαγιας!!!
__________________
Ίσως να μην υπάρχουν άλλες λέξεις που να χρησιμοποιήθηκαν με τόσο άστοχο και ανεύθυνο τρόπο, όσο οι λέξεις <<πιθανότητα>> και <<σύμπτωση>>.
Απάντηση με παράθεση
  #260  
Παλιά 03-04-08, 00:23
Bilibakos Ο χρήστης Bilibakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Συνεχιζω κατ'οπιν ωριμης(?) σκεψης...

Τι ειναι πια αυτο το οποιο μας ωθει προς την καταστροφολογια τα τελευταια χρονια? Πολλοι σκηνοθετες δημιουργουν ταινιες πχ. με καταστροφες-συντελειες κοσμων, τσουναμι κλπ.
Μηπως υπαρχει κατι το οποιο μας κινει προς αυτη την κατευθυνση?
Μηπως τα μυαλα μερικων εχουν παει περιπατο ή υπαρχει καποια τηλεπαθητικη ικανοτητα που μας <<δενει>> να σκεφτομαστε παρομοια σε γενικοτερο κλιμα?

Κατ' εμε, αν η θεωρια του Ενος ισχυει, ειμαστε τμηματα μιας ολοκληρωμενης σκεψης που ειναι η λυση του καθε αλυτου προβληματος. Ολοι μαζι συνθετουμε τη γνωση και τα χαρακτηριστικα του τελειου ανθρωπου(η Θεου, αν προτιματε).

Και για να σας δωσω αλλο ενα ερεθισμα για σκεψη, τι παει να πει οτι η Ευα ειναι ενα <<κομματι>> απο τον Αδαμ? Μην το παρετε θρησκευτικα, ολα αυτα τα βιβλια μιλανε μεταφορικα και εχουν βαθυτερες εννοιες...
__________________
Ίσως να μην υπάρχουν άλλες λέξεις που να χρησιμοποιήθηκαν με τόσο άστοχο και ανεύθυνο τρόπο, όσο οι λέξεις <<πιθανότητα>> και <<σύμπτωση>>.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.