Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #291  
Παλιά 01-07-08, 11:27
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Το παρόν θέμα το έχω αφήσει πολύ καιρό. Είναι λίγο βαρετό. Απλά να τονίσω κάτι που είπε ο Γιώργος και εκεί είναι όλη η ουσία…

Παράθεση:
Οι μαγείας ποτέ δεν είπαν ότι έπεται η καταστροφή του κόσμου το 12..
Για αλλαγή μιλήσανε, για το τέλος ενός κύκλου αλλαγής εποχών, και την αρχή ενός νέου.
Οπότε άτοπο το

Παράθεση:
Μου θυμίζει τις γνωστές μάντισσες που ξέρουν πότε θα πεθάνεις ρίχνοντας τα χαρτιά αλλά δεν μπορούν δουν το δικό τους μέλλον.

Δεν πιστεύω ότι θα γίνει οτιδήποτε το 2012… Γιατί πολύ απλά πιστεύω ότι ακόμα και να γίνει δεν θα έχει καμία σχέση με όλα όσα περιμένει ο άνθρωπος να γίνει. Το να αρχίσει μια νέα εποχή εάν θεωρήσουμε ότι οι Μάγια είχαν δίκιο δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα γίνει κάτι που θα είναι ορατό, ή αντιληπτό από εμάς. Το σίγουρο πάντως είναι ότι δεν θα τελειώσει ο κόσμος… Ακόμα και εάν αυτή η αλλαγή εποχής είναι κάτι που θα φέρει καταστροφές… μην περιμένει κάποιος να ξημερώσει μια μέρα και να καταστραφούν όλα. Είναι τουλάχιστον χαζό να το θεωρεί κάποιος.
Απάντηση με παράθεση
  #292  
Παλιά 01-07-08, 12:18
Το avatar του χρήστη Spiros
Spiros Ο χρήστης Spiros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-06-2008
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Φίλε agaliarep, το κείμενό μου αρχίζει με
"Οι Μάγιας μέσα από το ημερολόγιο που δημιούργησαν ή κληρονόμησαν προέβλεψαν… ακόμα δεν ξέρω τι! ..."
Πουθενά δεν είπα ότι οι Μάγιας προέβλεψαν ημερομηνία της καταστροφής ή της συντέλειας του κόσμου.
Λέω ξεκάθαρα ότι δεν ξέρουμε καν γιατί μιλάνε. Δεν υπάρχει σαφές μήνυμα για το τι θα γίνει το 2012. Αυτό, αν είναι και σωστή η αντιστοίχιση της ημερομηνίας τους σύμφωνα με το σύγχρονο ημερολόγιο.
Και αν πρόσεξες το κείμενό μου είναι κυρίως εναντίων των γνωστών εμπόρων των ελπίδων των ανθρώπων.
__________________
They bring you down to their level and they beat you with experience.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Spiros : 01-07-08 στις 12:20
Απάντηση με παράθεση
  #293  
Παλιά 01-07-08, 14:49
Το avatar του χρήστη Indigocy
Indigocy Ο χρήστης Indigocy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2008
Περιοχή: Λεμεσος / Αθηνα.
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Spiros
Με σεβασμό προς όλους παρακάτω αλλά όχι των βιογράφων τους.
Οι Μάγιας μέσα από το ημερολόγιο που δημιούργησαν ή κληρονόμησαν προέβλεψαν… ακόμα δεν ξέρω τι! Προέβλεψαν τα του κόσμου όχι όμως τα του πολιτισμού τους ή τις ύπαρξής τους. Που είναι τώρα οι Μάγιας; Κάποιοι σκόρπιοι ή ημιαυτόνομοι κρυμένοι κάπου; Μου θυμίζει τις γνωστές μάντισσες που ξέρουν πότε θα πεθάνεις ρίχνοντας τα χαρτιά αλλά δεν μπορούν δουν το δικό τους μέλλον.
Ο Τέσλα προέβλεψε τους indigo, rainbow, crystal κλπ. Δηλαδή θέλετε να μου πείτε ότι σημερινή νεολαία δεν θα ακολουθήσει την σταθερή εξέλιξη του ανθρώπινου είδους και ανθρώπινης νόησης και θα «πηδήξει» απότομα 5 και 10 επίπεδα μπροστά; Δεν είναι playstation η ζωή να κερδίζεις δώρα που σε κάνουν ποιο δυνατό ή σου δίνουν υπερφυσικές ικανότητες. Ο Τέσλα ήταν επιστήμονας και εφευρέτης από ότι ξέρω και όχι η Βασιλειάδου στην Καφετζού.
Ο Νοστράδαμος προέβλεψε … Μήπως εμείς προσαρμόσαμε τις «προφητείες» του Νοστράδαμου στη δική μας πραγματικότητα;
Οι Ιαχωβάδες είχαν προβλέψει την καταστροφή του κόσμου κάποτε στα μέσα του 70 μετά, αν θυμάμαι καλά το 87 ξανά το 92 ξανά το 97 κλπ.
Χλευάζετε το Λιακόπουλο για τις τηλε-πωλήσεις του (και εγώ μαζί σας) αλλά όχι τους εισαγόμενους πλασιέ καταστροφολογίας, ελπιδο-καπηλείας, ιστορο-ανακρίβειας, μυθοπλασίας και τρομολαγνείας.
Διάβασα και τις 29 σελίδες αυτής της συζήτησης. Έγραψαν σε αυτή μέχρι στιγμής πολλοί. Κάποιοι προσπάθησαν να προσηλυτίσουν σε κάποια ιδέα.
Κάποιοι χρησιμοποίησαν παντελώς ανακριβείς πληροφορίες (άκουσα από το φίλο του κουμπάρου του μπατζανάκη του ανιψιού μου ότι στις 16/5 και όχι στις 21/12 θα έρθει το τέλος του κόσμου).
Μαύρες τρύπες, νέος πλανήτης, μαγνητικά πεδία, ψευδο-επιστήμη.
Χρησιμοποιήσαμε τους αριθμούς και τις λέξεις για να ενισχύσουμε ή να καταρρίψουμε μια θεωρία. Και; Τι βγήκε στο τέλος;
Ο μόνος που δεν είχε ίδιον όφελος από όλους όσους αναφέρατε, Ο Ευαγγελιστής Ιωάννης, το τονίζει στην Αποκάλυψη. Κανείς δεν ξέρει ή μπορεί να προβλέψει την ημερομηνία της συντέλειας του κόσμου. Αναφέρει τα σημάδια της αποκάλυψης αλλά ούτε πότε, πως και σε τι βάθος χρόνου θα εμφανιστούν.
Δεν ξέρουμε καν τι είναι τελικά η συντέλεια του κόσμου (καταστροφή του σύμπαντος, του πλανήτη, του ανθρώπινου είδους, του ανθρώπινου πολιτισμού, του δυτικού πολιτισμού, πέρασμα σε μια πολυδιάσταστη κατάσταση, και δεν ξέρω ‘γω τι άλλο) και είμαστε έτοιμοι να δώσουμε και την ακριβή ημερομηνία.
Μήπως χάνουμε το νόημα; Μήπως η ουσία είναι ότι αν δεν πάρουμε στα σοβαρά τη ζωή μας και τις ευθύνες μας θα συμβούν τα παραπάνω; Και απλά ψάχνουμε να κατανοήσουμε πράγματα που δεν έχουμε την δυνατότητα λόγο έλλειψης γνώσεων για να αποδώσουμε για άλλη μια φορά την ευθύνη σε αυτούς που είναι πλέον απών από τη ζωή; Μήπως;

ΥΓ. Όταν λέμε 21-12-2012 ξέρουμε την ώρα; Γιατί αν είναι τα μεσάνυχτα ώρα Αυστραλίας τότε στην Αμερική έχουν ακόμα 20-12-2012.

Φιλε μου, με καθε σεβασμο αλλα, απορριπτεις οσα γραφτηκαν σε αυτο το τοπικ, χωρις να μας δωσεις στοιχεια τα οποια να καταρριπτουν ολα οσα γραφτηκαν. Οι Μαγιανς οντος σταματανε οι προφητειες τους το 2012, λεγοντας πως θα ερθουν πισω οι θεοι τους. Ο Νικολα Τεσλα, δεν νομιζω να ηταν τοσο βλακας ωστε να μιλισει γι'αυτα τα παιδια διχως να στεκει κατι απ αυτα που ειπε. Ουτε κανεις εδω μεσα νομιζω επεβαλε την αποψη του, απλως την εκφραζουμε. Δεν ειναι τυχαια τα οσα αναφερονται εδω απο τα μελη του φορουμ. Ολοι αυτα που λεμε καπου τα εχουμε διαβασει, η ξερωγω.. Παραθετοντας τα δικα μας σχολια στο τελος. Εσυ απορριπτεις οσα γραφτηκαν... Αποδειξε μας το, ή δειξε μας εσυ στοιχεια, οτι τα πιο πανω που αναφερθηκαν δεν υσχιουν.. Και με τα λεγομενα σου, μαλλον τις τελευτεες 2 σελιδες του τοπικ εχεις διαβασει.

Μετα λες... "Μήπως χάνουμε το νόημα; Μήπως η ουσία είναι ότι αν δεν πάρουμε στα σοβαρά τη ζωή μας και τις ευθύνες μας θα συμβούν τα παραπάνω; Και απλά ψάχνουμε να κατανοήσουμε πράγματα που δεν έχουμε την δυνατότητα λόγο έλλειψης γνώσεων για να αποδώσουμε για άλλη μια φορά την ευθύνη σε αυτούς που είναι πλέον απών από τη ζωή; Μήπως;"

Τι δηλαδη, σοβαρα τη ζωη μας, να εχουμε τη δουλεια μας, να παντρευτουμε, να πινουμε το φραπεδακι μας, να πληρωνουμε τους φορους μας, και να μην μας νοιαζει τιποτα αλλο? Μαλλον σε λαθος site γραφεις αυτα . Και δεν αποδιδουμε ευθυνες σε κανεναν απωντος ζωης... Αλλα για να ανατρεχουμε πισω σ'αυτους, καποιος λογος θα υπαρχει. Δεν ειναι το θεμα να βρουμε την αληθεια, αλλα να συνεχισουμε να ψαχνουμε εστω χωρις κανενα αποτελεσμα.

Φιλικα, Γιωργος.
__________________
"Γυρω σου κουκλες χλωμες ανικανες ν'ακουσουν τη φωνη σου, κι'αληθειες σου να σερνονται στο πατωμα γυμνες..."

Παυλος Σιδηροπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #294  
Παλιά 01-07-08, 18:19
Το avatar του χρήστη ΙΝΤΙΓΚΟ
ΙΝΤΙΓΚΟ Ο χρήστης ΙΝΤΙΓΚΟ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Αθήνα
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Κάποιος αναφέρθηκε από τα μέλη στον γνωστό εφευρέτη Νίκολα Τέσλα..

Δεν το ήξερα ότι είχε προβλέψει την απότομη αυτη εξέλιξη του ανθρώπινου είδους σε παιδιά indigo και rainbow.

Μου ήρθαν κάποιοι συσχετισμοί περίεργοι και άξιοι συζήτησης...

Για θυμηθείτε λίγο...

Για ποιά εφεύρεσή του έγινε πασίγνωστος ο Νικολα Τέσλα; Ναι καλά θυμάστε, εναλασσόμενο ρεύμα, αλλά για θυμηθείτε τί εφεύρεσε πριν καταλήξει στη γνωστή του εφεύρεση;ο Τέσλα εφηύρε έναν τηλεφωνικό ενισχυτή, που έγινε ο πρόγονος του σημερινού ηχείου.

Μήπως οι προβλέψεις του για αυτά τα παιδιά δεν ήταν και τόσο δικές του; Μήπως άκουσε να του τις λένε "κάποιοι";

Κάποιοι ισχυρίζονται ότι δεν χρειάζεσαι συσκευή EVP (Electronic Voice Phenomenon) για να ακούσεις "περίεργους" θορύβους. Χρειάζεσαι πολύ απλά έναν ευαίσθητο δέκτη και ένα καλό ηχείο.

Δείτε κάτι περίεργο.... (σύμπτωση).
Μέχρι χθες στο θέμα "Διαβάστε το! Ένα περίεργο γράμμα" μιλούσαμε για αυτό που βρήκαμε στην ηλεκτρονική διεύθυνση http://www.e-telescope.gr/gr/cat06/art06_040112.htm

Σήμερα θέλοντας να επιβεβαίωσω αυτά που θυμάμαι για τον Νικολα Τέσλα ψάχνοντας στο google με έβγαλε απευθείας σε αυτήν την ηλεκτρονική διεύθυνση http://www.e-telescope.gr/gr/cat04/art04_050318.htm.
Παρατηρήσατε κάτι;

Για να επικεντρωθώ όμως στο θέμα μας έτος 2012 έχω να πω τα εξής:

Το ερώτημα που θέτω σε όλους είναι:
Τί σας ενδιαφέρει να μάθετε περισσότερο;
α)Την χρονολογία που θα γίνει το συμβάν; ή
β)Τον τρόπο για να είστε προετοιμασμένοι για πάσα ενδεχόμενο;

Αν σας ενδιαφέρει το α) σημαίνει μάλλον ότι σας ενδιαφέρει να δείτε πόσος χρόνος σας απομένει μέχρι να δείτε τα ραδίκια ανάποδα. Και πού ξέρετε ότι θα ζήσετε μέχρι το 2012 ή το 2018; Είναι δύσκολο να ξέρει κανείς ακριβώς πόσα χρονάκια του μένουνε. Οπότε αυτό που ενδιαφέρει τον καθένα που επιλέγει το α), ουσιαστικά και ξεκάθαρα είναι, το πότε θα πεθάνει. Αν πεθάνω νωρίτερα από το 2018, τί ουσία λοιπόν θα είχε να γνωρίζω πότε θα καταστραφεί ο κόσμος; Επειδή λοιπόν ο καθένας μας ξεχωριστά, δεν ξέρουμε τί του ξημερώνει (χρόνια πολλά και ζωή σε όλους εύχομαι), για αυτό είτε είναι 2012 είτε είναι το 2542 (λέμε τώρα), το θέμα είναι ότι ο μέσος όρος ζωής ενός ανθρώπου είναι τα 80 χρόνια.
Σας φαίνεται πολύ; Σας φαίνεται λίγο;
Να σας πώ την γνώμη μου;
Είναι λίγο για κάποιον που εφησυχάζεται και νομίζει πως έχει ακόμα χρόνο, και είναι πολύ μα πολύ υπεραρκετός χρόνος ζωής για κάποιον, που αγρυπνεί και αγωνίζεται και προσπαθεί να μάθει β) τον τρόπο για να είναι προετοιμασμένος για πάσα ενδεχόμενο.
Ο χρονος για τον καθένα είναι καθαρά υποκειμενικός και σημασία έχει πώς τον χειριζόμαστε.
Ακόμα και τέσσερα χρόνια ζωής είναι αρκετά... (δίχως να σημαίνει όμως ότι μείναν μόνο τόσα)
ΥΓ: Κοιτάξτε πάλι πόσες ομοιότητες ξεπηδούν με το θέμα εκείνο που αφορούσε το περιβόητο "γράμμα" και τον χωροχρόνο. Περίεργες συμπτώσεις... δεν νομίζετε;

Το θέμα είναι όμως θα ζήσουμε όλοι ως τότε, για να πεθάνουμε τότε;

Κοιτάξτε δεν χρειαζόμαστε ημερομηνίες για να καταλάβουμε ότι τα πάντα καταστρέφονται από τη δική μας αναισθησία, γύρω μας.
Να είστε έτοιμοι, κανείς δεν ξέρει τί του ξημερώνει, ο πλανήτης ήδη ζητάει βοήθεια! Πρέπει να περιμένουμε να εξαντληθεί κάθε περιθώριο μέχρι να ευαισθητοποιηθούμε;

Οι προφητείες υπάρχουν... Οι ημερομηνίες ειπώθηκαν....

Αν συνεχίσουμε με την ίδια αδιαφορία για όλους και το ίδιο ενδιαφέρον για τον εαυτούλη μας, τότε οι προφητείες θα πραγματοποιηθούν τώρα!

Αν όμως το θέλουμε... τότε μπορούμε....

Μπορούμε να πάρουμε παράταση!!

Προστατέψτε το περιβάλλον έτσι ώστε τουλάχιστον να εξαλείψουμε το ενδεχόμενο ότι θα φταίμε εμείς για τη "συντέλεια του κόσμου"!

Αφήστε να έρθουν οι μετεωρίτες να μας καταστρέψουνε...

Και αν δεν ειναι στο χέρι μας να επιβιώσουμε τελικά, καθώς και δεν είναι στο χέρι μας να ξέρουμε ακριβώς πότε θα την "κάνει" ο καθένας μας για αλλού..

Να είστε προετοιμασμένοι πνευματικά και όλα θα πάνε καλά.

Ζήστε με αρμονία και σεβασμό για τον συνάνθρωπο και τον πλανήτη μας... και όλα τα άλλα περί κιδυνολογιών για επικείμενη συντέλεια του κόσμου, αφήστε τα στην άκρη.. Όχι μόνο λόγια λοιπόν αλλά και πράξεις!
Να κάνουμε οτιδήποτε περνάει από το χέρι μας για να εκτιμησουμε και να σωσουμε αυτα που έχουμε τώρα, χρειάζεται ημερομηνία θανάτου να ξέρουμε για να ευαισθητοποιηθούμε απέναντι στη ζωή; Αν είναι έτσι σας το λέω εγώ: Όλοι πάνω κάτω δεν πρόκειτε να ζούμε μετά τα 80 μας. Οπότε αντε λοιπόν, δεν έχουμε και πολύ χρόνο, ζείστε σωστά! Με σεβασμό και αρμονία.

Φιλικά ΙΝΤΙΓΚΟ.
__________________
Όταν έδειχνα σε κάποιους τα αστέρια, εκείνοι κοιτούσαν το δάχτυλό μου.

ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ
http://nebesnyel1.getforum.org/srt-t1160.html
Απάντηση με παράθεση
  #295  
Παλιά 02-07-08, 08:21
Το avatar του χρήστη Spiros
Spiros Ο χρήστης Spiros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-06-2008
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Indigocy
Τι δηλαδη, σοβαρα τη ζωη μας, να εχουμε τη δουλεια μας, να παντρευτουμε, να πινουμε το φραπεδακι μας, να πληρωνουμε τους φορους μας, και να μην μας νοιαζει τιποτα αλλο? Μαλλον σε λαθος site γραφεις αυτα . Και δεν αποδιδουμε ευθυνες σε κανεναν απωντος ζωης... Αλλα για να ανατρεχουμε πισω σ'αυτους, καποιος λογος θα υπαρχει.
Φίλε Indigocy. Χωρίς να έχω δείξει κάτι τέτοιο, μου κολλάς την ταμπέλα του αδαή – βολεψάκια που ζει παθητικά σε αυτή τον κόσμο. Δεν είμαι, ούτε ποτέ ήμουν, ο «Όσα πάνε και Όσα έρθουν». Την φιλοσοφία ζωής που έχω και προσπαθώ να ακολουθήσω την περιγράφει πάρα πολύ ωραία στο επόμενό από το δικό σου post ο Ιντιγκο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΙΝΤΙΓΚΟ
Το ερώτημα που θέτω σε όλους είναι:
Τί σας ενδιαφέρει να μάθετε περισσότερο;
α)Την χρονολογία που θα γίνει το συμβάν; ή
β)Τον τρόπο για να είστε προετοιμασμένοι για πάσα ενδεχόμενο;

…Ζήστε με αρμονία και σεβασμό για τον συνάνθρωπο και τον πλανήτη μας... και όλα τα άλλα περί κιδυνολογιών για επικείμενη συντέλεια του κόσμου, αφήστε τα στην άκρη.. Όχι μόνο λόγια λοιπόν αλλά και πράξεις!
Να κάνουμε οτιδήποτε περνάει από το χέρι μας για να εκτιμησουμε και να σωσουμε αυτα που έχουμε τώρα, χρειάζεται ημερομηνία θανάτου να ξέρουμε για να ευαισθητοποιηθούμε απέναντι στη ζωή; Αν είναι έτσι σας το λέω εγώ: Όλοι πάνω κάτω δεν πρόκειτε να ζούμε μετά τα 80 μας. Οπότε αντε λοιπόν, δεν έχουμε και πολύ χρόνο, ζείστε σωστά! Με σεβασμό και αρμονία.
Η επιμονή στην αναζήτηση της ακριβής ημερομηνίας, δείχνει μοιρολατρία και γενικότερα ένα παθητικό τρόπο ζωής. Η αναμονή της μεγάλης αλλαγής από εξωγενείς παράγοντες μας οδηγεί σε μια ζωή στην οποία είμαστε όλοι αμέτοχοι και απλοί θεατές.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Indigocy
Εσυ απορριπτεις οσα γραφτηκαν...
Λάθος δεν απορρίπτω όλα όσα γράφτηκαν εδώ. Μπορώ όμως να διατηρήσω μια κριτική ματιά απέναντι προς όλα τα ανεξαιρέτως τα κείμενα και να επιλέξω να κρατήσω αυτά που πιστεύω πως αξίζουν.

Η αντίδραση μου δεν είναι ως προς την αναζήτηση της γνώσης. Αντίθετα είμαι και εγώ από αυτούς που διψούν για την γνώση και μάλιστα για αυτή που δεν είναι γραμμένη σε κανένα βιβλίο ακόμα. Γι’ αυτό και γράφτηκα σε αυτό το forum. Για να δω και να μάθω κάτι καινούργιο. Αλλά με κάνουν έξω φρενών οι προσθήκες με τα κινδυνολογικά σενάρια που κανένα κέρδος δεν έχουν στην έρευνα. Επίσης τρελαίνομαι όταν βλέπω απλές παραθέσεις από άλλα site που απλά γκουγκλάραμε για να τα βρούμε χωρίς να ελέγξουμε την αξιοπιστία της πηγής. Ξέρεις πόσες «πηγές» μπορώ να σου φτιάξω σε λίγο χρόνο με λίγο Dreamweaver και λίγο Photoshop; Η κινδυνολογία και η καταστροφολογία ΠΟΥΛΑΕΙ.

ΥΓ.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Indigocy
Δεν ειναι το θεμα να βρουμε την αληθεια, αλλα να συνεχισουμε να ψαχνουμε εστω χωρις κανενα αποτελεσμα.
Ανούσια αναζήτηση; Μα, αν δεν ξέρεις ότι υπάρχει ψύλλος στα άχυρα γιατί να ψάχνεις; Έχεις χρόνο να σπαταλήσεις;
Μπορείς σε παρακαλώ (και όποιος άλλος έχει την ίδια άποψη) να μου εξηγήσεις τι εννοείς με αυτή την πρόταση; Δεν μας ενδιαφέρει η αλήθεια;

ΥΓ 2. Συγχωρήστε οι υπόλοιποι το ύφος του κειμένου μου αλλά ο φίλος Indigocy (αυθαίρετα) πιστεύω έδωσε λάθος συμπεράσματα για εμένα.
Φιλικά Σπύρος.
__________________
They bring you down to their level and they beat you with experience.
Απάντηση με παράθεση
  #296  
Παλιά 02-07-08, 09:24
Το avatar του χρήστη Indigocy
Indigocy Ο χρήστης Indigocy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2008
Περιοχή: Λεμεσος / Αθηνα.
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Φιλε Σπυρο, δεν ειχα κανενα σκοπο να σου βαλω καμια ταμπελα, κι αν το εκανα συγχορα με. Απλα στο κειμενο που εγραψες απορριπτεις αρκετα πραγματα χωρις καποια ουσιαστικα στοιχεια. Δεν λεω οτι οσα γραφτηκαν σ'αυτο το τοπικ ειναι αληθεια, ουτε εχουμε αποδειξεις βασιμες για αρκετα πραγματα. Απλα ισως ο τροπος που εγραψες το ποστ το οποιο κριτικαρα ισως λανθασμενα, μου φανηκε καπως οτι ματαια ψαχνουμε, και πως εισαι πεπεισμενος πως τιποτα δεν ειναι αληθεια, χωρις ομως σωστα επιχειρηματα (για μενα.. για αλλους ισως να τους καλυπτεις). Και δεν ειπα πουθενα οτι δεν με ενδιαφερει η αληθεια, και γιατι αλλωστε να ψαχναμε γιαυτην εαν ξεραμε 100% οτι δεν ειναι δυνατο να βρεθει. Αυτο που ειπα ειναι οτι η ολη ουσια ειναι η αναζητηση, που μας βελτιωνει σαν ανθρωπους. Η αληθεια παντοτε υπαρχει, δεν ειναι κατι υλικο που μπορει να ειναι εκει ή μπορει να μην ειναι.. Ειναι δεδομενο οτι υπαρχει. Ισως ο τροπος που εκφραστηκα να ειναι λανθασμενος και εκει. Αυτο που εννοουσα σε γενικες γραμμες ειναι πως το σημαντικοτερο ειναι να αναζητας εστω και πραγματα και καταστασεις που ο ανθρωπινος νους δεν ειναι σε θεσει να συλλαβει.


Τεσπα βαριεμαι να καθησω να διαβαζω ξανα τα ποστ μας για να δω τι και που εκανα λαθος εγω ή εσυ¨ . Εδω ειμαστε για να συζητουμε και οχι να βαλουμε ταμπελες, και συγχωρα με αν το επραξα, δεν το ηθελα. Και οταν σου απαντησα παλι στο πρωτο ποστ, δεν ειπα οτι ΕΣΥ σαν Σπυρος τα κανεις αυτα. Αν αυτο ομως βγηκε προς τα εξω, απολογουμαι ... Εχω ακομα πολλα να μαθω απο ολους σας εδω μεσα, γιαυτο οποτε κανω ή γραφω μ*** να μου το λετε

Με σεβασμο φιλε Σπυρο... Φιλικα, Γιωργος
__________________
"Γυρω σου κουκλες χλωμες ανικανες ν'ακουσουν τη φωνη σου, κι'αληθειες σου να σερνονται στο πατωμα γυμνες..."

Παυλος Σιδηροπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #297  
Παλιά 02-07-08, 10:15
Το avatar του χρήστη urban_soul
urban_soul Ο χρήστης urban_soul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2004
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Δε ξερω αν το ανεφερε καποιος αλλος αυτο που θα πω μιας και δεν μπορω να κατσω να διαβασω 30 σελιδες... Παντως το θεμα να συνδεσουμε το ημερολογιο και την επικημενη καταστροφη με την ελευση του πλανητη Χ ειναι δυσκολο? αφου ολοι γι αυτο μιλανε. τον πλανητη Nibiru. οπως το ανφερει και η αποκαλυψη.

Ο φιλος spiros εγραψε:
Μήπως εμείς προσαρμόσαμε τις «προφητείες» του Νοστράδαμου στη δική μας πραγματικότητα;
ναι...μηπως τα παντα εχουν προσαρμοστει στην δικια μας πραγματικοτητα?η καλυτερα στην πραγματικοτητα που καποιοι εχουν επιβαλει? ξεκινοντας απο την θρησκεια και κατοπιν περνοντας στον τροπο ζωης μας? γιατι μη μου πεις οτι η ζωη στη γη οπως την ξερουμε δεν θα μπορουσε να ειναι διαφορετικη. φαντασου ενα κοσμο που να μην υπαρχουν χρηματα να εξουσιαζουν τα πληθη και την σκεψη μας. φαντασου εναν κοσμο που να πασχουσε απλα και μονο για το καλυτερο σε οποιοδηποτε θεμα. μην μου πεις οτι βρισκεις νορμαλ τον τροπο ζωης μας τωρα. γιατι δεν ειναι. αλλος ειναι ο σωστος τροπος ζωης. οχι αυτο που ζουμε τωρα. ολοι το νιωθουν αυτο. αλλα σιγα μην χασουμε την βολη μας τωρα. αυτο ειναι ισως το χειροτερο κουσουρη του νεο-ελληνα.
__________________
Έσσεται Ήμαρ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη urban_soul : 02-07-08 στις 10:24
Απάντηση με παράθεση
  #298  
Παλιά 02-07-08, 10:56
Το avatar του χρήστη Spiros
Spiros Ο χρήστης Spiros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-06-2008
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από urban_soul
Παντως το θεμα να συνδεσουμε το ημερολογιο και την επικημενη καταστροφη με την ελευση του πλανητη Χ ειναι δυσκολο? αφου ολοι γι αυτο μιλανε. τον πλανητη Nibiru. οπως το ανφερει και η αποκαλυψη.
Επειδή προσωπικά δεν το γνωρίζω. Θα μπορούσε παρακαλώ κάποιος να μου υποδείξει που αναφέρετε η Αποκάλυψη του Ιωάννη (στοίχο) για τον πλανήτη Nibiru ή πλανήτη Χ ή όπως αλλιώς το ονομάζει/χαρακτηρίζει αυτό το φαινόμενο; Αν δεν το αναφέρει η Αποκάλυψη μπορείτε παρακαλώ μου δώσετε μια παραπομπή κάποιου αστροφυσικού κέντρου για επικείμενη διέλευση του συγκεκριμένου Πλανήτη;
Σας ευχαριστώ. Σπύρος
__________________
They bring you down to their level and they beat you with experience.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Spiros : 02-07-08 στις 10:59
Απάντηση με παράθεση
  #299  
Παλιά 02-07-08, 11:06
Το avatar του χρήστη THE KEEPER OF SECRET
THE KEEPER OF SECRET Ο χρήστης THE KEEPER OF SECRET δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-08-2004
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Spiros
Επειδή προσωπικά δεν το γνωρίζω. Θα μπορούσε παρακαλώ κάποιος να μου υποδείξει που αναφέρετε η Αποκάλυψη του Ιωάννη (στοίχο) για τον πλανήτη Nibiru ή πλανήτη Χ ή όπως αλλιώς το ονομάζει/χαρακτηρίζει αυτό το φαινόμενο; Αν δεν το αναφέρει η Αποκάλυψη μπορείτε παρακαλώ μου δώσετε μια παραπομπή κάποιου αστροφυσικού κέντρου για επικείμενη διέλευση του συγκεκριμένου Πλανήτη;
Σας ευχαριστώ. Σπύρος
Μάλλον θα βαρεθείς να περιμένεις φιλε Σπυρο...
Καλό κουράγιο λοιπον.
__________________
ΣΤΡΑΒΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΙΑΛΟΣ
Ή ΣΤΡΑΒΑ ΑΡΜΕΝΙΖΟΥΜΕ...?

ΜΕΛΕΤΕΙ ΤΟ ΠΑΝ.!!!
Απάντηση με παράθεση
  #300  
Παλιά 02-07-08, 17:35
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Spiros
Επειδή προσωπικά δεν το γνωρίζω. Θα μπορούσε παρακαλώ κάποιος να μου υποδείξει που αναφέρετε η Αποκάλυψη του Ιωάννη (στοίχο) για τον πλανήτη Nibiru ή πλανήτη Χ ή όπως αλλιώς το ονομάζει/χαρακτηρίζει αυτό το φαινόμενο; Αν δεν το αναφέρει η Αποκάλυψη μπορείτε παρακαλώ μου δώσετε μια παραπομπή κάποιου αστροφυσικού κέντρου για επικείμενη διέλευση του συγκεκριμένου Πλανήτη;
Σας ευχαριστώ. Σπύρος

Φίλε Σπύρο καλησπέρα.
Το παρακάτω μήνυμα το ανέβασα στο θέμα "Nibiru" όπου ίσως βρεις κάτι που να σε ενδιαφέρει. Γενικώς, μην περιμένεις κάτι περισσότερο από αυθαίρετες ερμηνείες, προσαρμοσμένες στην τωρινή πραγματικότητα. Προφανώς, η αναφορά στην Αποκάλυψη περί αστεριών που πέφτουν στη Γη και του ουρανού που σχίζεται μαζί με βουνά και νησιά που μετακινούνται (κεφ. ΣΤ, 13-14), ισούται με τον εν λόγω πλανήτη


Παράθεση:
Έπεσε στα χέρια μου και είδα το dvd με τίτλο "Πλανήτης-Χ" με κάποιον Tex Marrs, που το δίνει ο γνωστός τηλεβιβλιοπώλης Λιακόπουλος.

Εκπληκτικό !!!!

Ένα χριστιανικό παραλήρημα που συνδιάζει τα πάντα.

Νιμπιρού=Όσιρις=Αββαδών=Απολλύων, κομμάτια ευαγγελίων ερμηνευμένα κατά το δοκούν (αναφέρω χαρακτηριστικά : Ματθαίος 24,29 - Μάρκος 13,25 - Λουκάς 21,25-26), η Αποκάλυψη, φυσικά, σε όλο της το μεγαλείο, "αστέρια που πέφτουν από τον ουρανό" ως σημεία των καιρών ( έδειξε και το απόκομμα της εφημερίδας που ανέφερε την "είδηση" ο παιχταράς, πρόκειται για τη βροχή των Λεωνιδών που συμβαίνει κάθε χρόνο στα μέσα Νοέμβρη !!!!!!!!!! ), κάπου μπερδεύεται ο πλανήτης Κρόνος που κάποτε ήταν κάτι σαν δεύτερος ήλιος αλλά "τραβήχτηκε προς τα πίσω" και τώρα που ξανάρχεται ο Νιμπιρού θα ξαναγίνει όπως ήταν μέσα από μια μεγάλη έκρηξη, πλακώνουν μετά και οι Μασώνοι που είναι σατανολάτρες ( ! ), έρχεται και η Βίβλος που μιλάει για κάποιον Νεβώ που ήρθε από τον πλανήτη Νιμπιρού και λατρεύτηκε σαν θεός ( ? ) ...

... κόλαση ...

Δεν έχω ασχολήθει πολύ με το θέμα, ούτε και έψαξα το ποιος είναι ο Tex Marrs, απλώς, να τονίσω το να προσέχετε πολύ τις πηγές σας όσοι το ψάχνετε διότι εκεί έξω γίνεται χαμός (και αυτό το -ντοκυμαντέρ να το πω;- γυρίστηκε γύρω στα 9-10 χρόνια πριν).

Πάντως, αν το βρείτε κάπου, δείτε το. Όλα τα λεφτά
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.