Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #401  
Παλιά 25-05-09, 05:49
Το avatar του χρήστη sunborn
sunborn Ο χρήστης sunborn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Πήλιο
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

nostromo1
Παράθεση:
Το ζητημα κατα την αποψη μου ειναι πως υπαρχει μια αιωρουμενη ατμοσφαιρα οτι κατι εχει κορεσθει και περιμενουμε καποια αλλαγη ειτε για να κεντρισει το ενδιαφερον του κοσμου που ζητα αλλαγες ειτε οτι καποιοι παλευουν να φερουν την συντελεια για να πραγματωσουν τα πιστευω τους. Οι τελευταιοι ειναι απιστευτα πολλοι και ανηκουν σε καθε δογμα.Ευχομαι να πραγματοποιηθει η επιθυμια τους αλλα χωρις εμενα και την οικογενεια μου και τα 2 παιδακια μου καθως και τα παιδακια ολου του κοσμου.Ο κοσμος βρισκεται σε καποιου ειδους αδιεξοδο και τα πραγματα ειναι επικυνδινα απο εμας τους ιδιους .Προτεινω ανεπιφυλακτα το βιβλιο Ο ΔΡΟΜΟΣ που γυριστικε προσφατα σε ταινια για να εχει ο καθενας μια εικονα του τι εστι κοσμος χωρις πολιτισμο και κατα συνεπεια προσοχη στο το ευχεσθαι ορισμενοι.
Πολυ φοβασαι αδελφε, και ο φοβος ειναι οπισθοδρομηση. Μονο αυτα βλεπεις ? Παρα πολλοι ανθρωποι βλεπουμε μια νεα χρυση εποχη για την ανθρωποτητα, και τον ανθρωπο σε πληρη αρμονια με ολακερο το Συμπαν !
Καλυτερα να αφησεις τα παιδακια στην ησυχια τους.
Δεν εχεις ΚΑΝΕΝΑ δικαιωμα να τα δηλητηριαζεις με τις φοβιες σου...

Viktor_Belenko
Παράθεση:
ο άνθρωπος δεν μπορεί να πάρει την θέση του Θεού και να αποφασίσει ποιος αξίζει να ζει και ποιος να πεθάνει
Δεν πρέπει να υπολογίζει κανείς στο Θεό, αφού υπολογίζει
εκείνος πολύ σε μας
... Εμεις ειμαστε οι διαχειριστες του Πλανητη και ως τωρα ειμασταν πολυ κακοι διαχειριστες. Για την ακριβεια, οχι διαχειριστες, αλλα βδελλες ειμασταν. Καιρος να αλλαξει αυτο.
Εμεις πρεπει να παρουμε τη ζωη μας στα χερια μας. Ας παψουμε να ειμαστε σαν ανοητα μωρα που γκρινιαζουν και τα περιμενουν ολα απο την μανα τους. Ωρα για ενηλικιωση...
Ας ξεκινησουμε τιμωντας τη ζωη σε ολες της τις μορφες.

Raistlin
Παράθεση:
Φίλε sunborn, μου κάνει τρομερή εντύπωση που είσαι τόσο σίγουρος για το τι θα γίνει το 2012. Αναφέρεις κάποια ονόματα κάποιοι από τους οποίους συμφωνώ πως μίλησαν για καταστροφές, μέρες κρίσεως και αλλαγές αλλά δεν ανέφεραν ημερομηνίες....
... Με το να κατηγορούμε και να μοιράζουμε ευθύνες μπροστά από έναν υπολογιστή με ένα φραπέ στο ένα χέρι και ένα τσιγάρο στο άλλο δεν βοηθάμε καθόλου.
Καποιοι ανθρωποι εχουν αφιερωσει τη ζωη τους στη ερευνα των πραγματων.
Ειναι φυσικο να γνωριζουν περισσοτερα απο εκεινους που ζουν μονο την καθημερινοτητα. Δεν ειναι ?
Καποιοι ανθρωποι εχουν ταξιδεψει και ζησει αναμεσα σε αλλους πολιτισμους.
Αυτο δεν τους δινει μια πολυ καθαροτερη οπτικη απο καποιους που δεν εχουν βγει ποτε απο την πολη τους ?
Καποιοι ανθρωποι εχουν διαβασει εκατονταδες βιβλια πολλα απο τα οποια ειναι δυσευρετα για τον μεσο αναγνωστη.
Αναρωτησου καλυτερα ποιοι και γιατι τα κρατανε απροσιτα απο τα ματια του πολυ κοσμου...
Φραπε δεν πινω, ουτε και αλλα δηλητηρια περα απο καποια τσιγαρα μερικες φορες. Η σωστη διατροφη αυξανει εκτος των αλλων, και την αντιληψη.
Εχω ζησει πολυ καιρο αναμεσα στους φτωχους και τους πεινασμενους, ιδιαιτερα του λεγομενου "Τριτου Κοσμου", ειτε βοηθωντας τους ειτε μοιραζομενος τη φτωχεια τους.

Τελος, τι ειναι αυτο που σας κανει να θεωρειτε οτι οποιος γραφει σε ενα φορουμ, ειναι απαραιτητα και ενας απλος κοινος καθημερινος ανθρωπος, χωρις τιποτα το διαφορετικο απο τους αλλους, βαριεστημενος και χωρις ιδιαιτερη γνωση ?

Ο κοσμος ειναι γεματος θαυματα και θαυμαστους ανθρωπους και ο καθε ενας απο εμας μπορει να γινει τετοιος. Το θεμα ειναι ποιος τολμα να αφησει τη βολεψη του καναπε και την ασφαλεια του σπιτιου του....
εγω τολμησα εδω και παρα πολλα χρονια, γιαυτο και μιλαω με αυτην τη σιγουρια. Το ιδιο θα συμβει και σε σας μετα απο καποιο χρονο "μη συμβατικης ζωης", να ειστε σιγουροι για αυτο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #402  
Παλιά 25-05-09, 12:53
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sunborn
Καποιοι ανθρωποι εχουν αφιερωσει τη ζωη τους στη ερευνα των πραγματων.
Ειναι φυσικο να γνωριζουν περισσοτερα απο εκεινους που ζουν μονο την καθημερινοτητα. Δεν ειναι ?
Καποιοι ανθρωποι εχουν ταξιδεψει και ζησει αναμεσα σε αλλους πολιτισμους.
Αυτο δεν τους δινει μια πολυ καθαροτερη οπτικη απο καποιους που δεν εχουν βγει ποτε απο την πολη τους ?.
Πια πόλη, εγώ ούτε από την γειτονιά μου δεν έχω βγει!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sunborn
Καποιοι ανθρωποι εχουν διαβασει εκατονταδες βιβλια πολλα απο τα οποια ειναι δυσευρετα για τον μεσο αναγνωστη.
Αναρωτησου καλυτερα ποιοι και γιατι τα κρατανε απροσιτα απο τα ματια του πολυ κοσμου...
Γιατί μπορούν να τα βρουν στο ιντερνετ...


Φίλε μου μίλησες σε προηγούμενα ποστ σου για ταπεινότητα και αγάπη, κάτι που δεν βλέπω καθόλου στον εαυτό σου σύμφωνα με όσα έγραψες.

Όπως είπες και ο ίδιος αυτό είναι φόρουμ και όχι πανεπιστήμιο ή κάποια απόκρυφη αδελφότητα που μπαίνεις μόνο αν σε επιλέξουν, οπότε θα υπάρχουν και άτομα που γνωρίζουν άλλοι περισσότερο και άλλοι λιγότερο ή και καθόλου. Δεν κρίνω ούτε εγώ ούτε κανένας άλλος το ποιοι θα γράφουν. Εξ άλλου για αυτήν την δουλειά είναι και η ομάδα συντονισμού.

Δεν θεωρώ απίθανο το ότι κάτι θα γίνει το 2012, είτε αυτό είναι αντιστροφή των πόλων, είτε σεισμός ή κατακλυσμός είτε πόλεμος. Όπως δεν είναι απίθανο κάτι απ όλα αυτά να γίνει και αύριο. Για θέματα όμως που αφορούν το μέλλον μόνο προγνώσεις και προσεγγίσεις μπορούμε να κάνουμε οι οποίες έχουν πάντοτε και ένα ποσοστό αβεβαιότητας (μεγάλο ή μικρό).
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #403  
Παλιά 25-05-09, 19:33
korineto Ο χρήστης korineto δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-05-2009
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Είχαν πει 25-27 Δεκέμβριος του 2012. Εγώ δεν πιστεύω. Συμφωνώ με το 2000, έτσι έλεγαν μα τίποτα. Εσχατολογίες.
Απάντηση με παράθεση
  #404  
Παλιά 26-05-09, 02:42
Το avatar του χρήστη sunborn
sunborn Ο χρήστης sunborn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Πήλιο
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raistlin
Φίλε μου μίλησες σε προηγούμενα ποστ σου για ταπεινότητα και αγάπη, κάτι που δεν βλέπω καθόλου στον εαυτό σου σύμφωνα με όσα έγραψες.
Αγαπητε φιλε...
Συμφωνω με τα υπολοιπα λεγομενα σου εκτος απο τα παραπανω, αλλα και σου εφιστω την προσοχη σε μια παγιδα για την οποια εν πολλοις υπευθυνη ειναι η θρησκεια.

Ταπεινοτητα δεν σημαινει μετριοτητα η μετριοφροσυνη, ουτε σημαινει οτι ο ταπεινος πρεπει να κρυβει τη γνωση του, τα χαρισματα και τις ικανοτητες του.

Αυτος που το κανει αυτο ειναι ειτε δειλος, ειτε βλακας, ειτε εγκληματιας γιατι κρυβοντας καποιος ζωτικες πληροφοριες για κατι που γνωριζει και δεν το λεει απο μετριοφροσυνη, εμποδιζει αυτη τη γνωση απο το φτασει στους συνανθρωπους του, στερωντας τους ετσι απο κατι που δικαιωματικα ανηκει σε ΟΛΟΥΣ (τη γνωση), προς χαρην μιας σαπιας και ψευτικης ηθικης.

Ετσι και αλλιως ειμαστε ηδη στη νεα εποχη και η οπτικη μας πανω στα περισσοτερα πραγματα πρεπει να αλλαξει ριζικα.

Τωρα αν κρινεις οτι δεν εχω αγαπη επειδη επιθυμω τη λυτρωση της ανθρωποτητας απο τους δυναστες της, υπαρχουν πολλες δεκαδες συνανθρωποι μου που εχουν την εντελως αντιθετη γνωμη για το ατομο μου απο οτι εσυ. Και αυτο μου ειναι υπερ αρκετο για να ζησω ευτυχισμενος.

Με συγχωρεις πολυ, αλλα μπορω να ζησω και χωρις τη γνωμη σου, παρολο που θα επιθυμουσα και θα προτιμουσα να την σεβαστω και να την τιμησω, στα πλαισια της αληθινης ζωης ομως και οχι της εικονικης πραγματικοτητας, οπου ο καθενας μας μπορει να λεει οτι θελει χωρις συνεπειες.

Να εισαι καλα, δεν εχω τιποτα να χωρισω μαζι σου, ουτε με καποιον αλλον εδω μεσα...αλλα βαριεμαι τον χωρις ουσια διαλογο και εχω πολλα ακομα να μαθω, να γνωρισω και να αποκωδικοποιησω.

Αν εχεις κατι καινουργιο να πεις ευχαριστως να σε ακουσω με ολη μου την καρδια... με στομα κλειστο και αυτια ανοιχτα, οπως οι αρχαιοι μυστες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #405  
Παλιά 26-05-09, 12:23
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sunborn
Αγαπητε φιλε...
Συμφωνω με τα υπολοιπα λεγομενα σου εκτος απο τα παραπανω, αλλα και σου εφιστω την προσοχη σε μια παγιδα για την οποια εν πολλοις υπευθυνη ειναι η θρησκεια.

Ταπεινοτητα δεν σημαινει μετριοτητα η μετριοφροσυνη, ουτε σημαινει οτι ο ταπεινος πρεπει να κρυβει τη γνωση του, τα χαρισματα και τις ικανοτητες του.
Φίλε sunborn με διαφωνώ καθόλου με τον τρόπο που εξηγείς την έννοια ταπεινότητα. Άλλο ταπεινότητα και άλλο ταπεινοφάνεια.
Αναφερόμουν στον τρόπο με τον οποίο εκφράζεις τις απόψεις σου που σε κάποιο σημείο όπως έγραψες το παρατηρείς κι εσυ.
Γνώμη δεν έχω σχηματίσει για σένα όπως ούτε και για κανέναν άλλον που δεν έχω γνωρίσει από κοντά. Δεν έχω την δυνατότητα να κρίνω ανθρώπους μόνο από τα γραπτά τους, απλά αναφέρομε σε αυτά και βλέπεις πως είμαι διατεθειμένος να <ακούσω> αυτά που έχεις να πεις. Σέβομαι τις απόψεις σου, παρόλο που δεν συμφωνώ απόλυτα με αυτές και θα ήθελα να σεβαστείς κι εσυ τις δικές μου (και του καθενός) χωρίς να τις κατακρίνεις κι ας είναι λάθος κατά την γνώμη σου. Είναι δικαίωμά σου και υποχρέωσή σου όπως πιθανών θεωρείς να διαδώσεις αυτά που γνωρίζεις αλλά ο καθένας έχει το ελεύθερο να σε ακούσει και να κρίνει για τον εαυτό του τα λεγόμενά σου. Το ότι παίρνουμε μέρος σε αυτό το θέμα σημαίνει ότι όντος μας αφορά και μας προβληματίζει. Αν ήμουν σίγουρος πως δεν θα γίνει τίποτα όχι απλά δεν θα ασχολιόμουν με το θέμα αλλά ούτε με στο φόρουμ θα έμπαινα. Εξήγησε μας αυτά που έχεις συμπεράνει από τις έρευνές σου αλλά μην είσαι απαιτητικός στο να τα ασπαστούμε. Κανένας από όσους αρχαίους και σύγχρονους αναφέρεις δεν γνωρίζω να ήθελε να επιβάλει τις γνώσεις του. Τις έλεγε και όποιος επιθυμούσε τις άκουγε.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sunborn
Αυτος που το κανει αυτο ειναι ειτε δειλος, ειτε βλακας, ειτε εγκληματιας γιατι κρυβοντας καποιος ζωτικες πληροφοριες για κατι που γνωριζει και δεν το λεει απο μετριοφροσυνη, εμποδιζει αυτη τη γνωση απο το φτασει στους συνανθρωπους του, στερωντας τους ετσι απο κατι που δικαιωματικα ανηκει σε ΟΛΟΥΣ (τη γνωση), προς χαρην μιας σαπιας και ψευτικης ηθικης.
Συμφωνώ κατά κάποιον τρόπο μαζί σου απλά δεν μπορώ να να τους πω βλάκες (εξ άλλου για κάποιους άλλους και γω βλάκας θα είμαι, και πολλούς που αναφέρουν επαναστατικές ιδέες, μέχρι να αποδειχθούν βλάκες τους λένε) ή δειλούς (ο καθένας έχει τις αντοχές και το κουράγιο του) ή οτιδήποτε άλλο.
Αυτό είναι ταπεινοφάνεια και υπερηφάνια(κατέχω κάτι απόκρυφο και όλοι οι υπόλοιποι κοιμούνται όρθιοι)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sunborn
Ετσι και αλλιως ειμαστε ηδη στη νεα εποχη και η οπτικη μας πανω στα περισσοτερα πραγματα πρεπει να αλλαξει ριζικα.
Μα έτσι κι αλλιώς πάντα αλλάζουν συνέχεια είτε προς το κακό είτε προς το καλό, τίποτα δεν είναι στατικό. Μια ζωή ταλαντευόμαστε μια από την μία και μια (περισσότερο) από την άλλη

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sunborn
Τωρα αν κρινεις οτι δεν εχω αγαπη επειδη επιθυμω τη λυτρωση της ανθρωποτητας απο τους δυναστες της, υπαρχουν πολλες δεκαδες συνανθρωποι μου που εχουν την εντελως αντιθετη γνωμη για το ατομο μου απο οτι εσυ. Και αυτο μου ειναι υπερ αρκετο για να ζησω ευτυχισμενος.
Όπως ανέφερα παραπάνω αναφέρομαι στον κάπως επιθετικό τρόπο που εκφράζεις τις απόψεις σου που ακόμα κι αυτοί που ενδιαφέροντε να σε ακούσουν χάνουν το ενδιαφέρων τους. Και όπως ξανά είπα δεν έχω σχηματίσει κάποια γνώμη για σένα ειδικά από την στιγμή που δεν σε γνωρίζω. Έτσι κι αλλιώς συζήτηση κάνουμε και σε κάθε συζήτηση μπορεί να υπάρχει ένταση. Αυτό δεν χαρακτηρίζει έναν άνθρωπο στο σύνολό του.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sunborn
Με συγχωρεις πολυ, αλλα μπορω να ζησω και χωρις τη γνωμη σου, παρολο που θα επιθυμουσα και θα προτιμουσα να την σεβαστω και να την τιμησω, στα πλαισια της αληθινης ζωης ομως και οχι της εικονικης πραγματικοτητας, οπου ο καθενας μας μπορει να λεει οτι θελει χωρις συνέπειες.
Φυσιολογικό και λογικό το βρίσκω και το ίδιο πιστεύω ισχύει και για τον καθένα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sunborn
Να εισαι καλα, δεν εχω τιποτα να χωρισω μαζι σου, ουτε με καποιον αλλον εδω μεσα...αλλα βαριεμαι τον χωρις ουσια διαλογο και εχω πολλα ακομα να μαθω, να γνωρισω και να αποκωδικοποιησω.
Αν εχεις κατι καινουργιο να πεις ευχαριστως να σε ακουσω με ολη μου την καρδια... με στομα κλειστο και αυτια ανοιχτα, οπως οι αρχαιοι μυστες...
Φίλε μου το μόνο και τελευταίο πράγμα που έχω να πω είναι ότι, προσωπικά πάντα κρατάω τι επιφυλάξεις μου σε ότι ακούω αλλά το έχω και υπ όψιν μου.
Βλέπεις 1999, 2000 κι άλλες ημερομηνείες που αυτήν την στιγμή μου διαφεύγουν μέχρι και για εχθές κάποιοι ανέφεραν ότι κάτι θα γινόταν...
( http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=5022 )
Δεν θεωρώ απίθανο να γίνει κάποιο παγκόσμιο περιστατικό εξ άλλου βρισκόμαστε στα πρόθυρα τεράστιων κλιματικών αλλαγών με το φαινόμενο του θερμοκηπίου, την τρύπα του όζοντος, την ακτινοβολία, την ρύπανση, την έλλειψη νερού και τόσο άλλα. Στις μετρήσεις όμως συνήθως βάζουν μια αβεβαιότητα ακόμα κι ας είναι 0,0001. Για μας είναι μικρή αλλά σε κάποιες συναρτήσεις πολύ σημαντική για να ληφθεί υπ όψιν
Σε χαιρετώ, και ούτε εγώ έχω κάτι απέναντί σου. Αναμένω σε απλός έναν εποικοδομητικό διάλογο.
Να 'σαι καλά.
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #406  
Παλιά 26-05-09, 15:12
Madness Ο χρήστης Madness δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2009
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Κατ αρχήν να χαιρετήσω όλους μια και είμαι καινούργιος στο forum.
Εκτός από καινούργιος εδώ είμαι και ημιμαθείς(όπως αναφέρατε για κάποιους σε προηγούμενα
post) για αυτό θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο σαφείς μπορώ, χωρίς να προβάλω ατεκμηρίωτες απόψης.
Διάβασα λοιπόν και τις 41 σελίδες για αυτό το θέμα και σχεδόν όλες της πηγές των θεμάτων που παραθέσατε. Με μια μικρή ανακεφαλαίωση υπάρχουν κάποια πράγματα για αυτή την ημερομηνία που δεν γίνετε να αμφισβητηθούν όπως :

1)Ηλιακό μέγιστο με την συμπλήρωση των 23 κύκλων των ηλιακών κηλίδων με την Nasa το επιβεβαιώνει και μάλιστα να λέει ότι θα είναι 30 με 50% μεγαλύτερο από κάθε άλλο γνωστό.
2)Ευθυγράμμιση των πλανητών του ηλιακού μας συστήματος το οποίο συμβαίνει κάθε μερικές
χιλιάδες χρόνια (αν κατάλαβα καλά).
3)Το τέλος της εποχής των Ιχθύων που διήρκεσε 2155 χρόνια και την είσοδο στον αστερισμό του τοξότη.
Πράγμα διόλου ασήμαντο για τους αστρολόγους (Νομίζω τουλάχιστον).
4)Το αδιανόητο κατ εμένα ημερολόγιο τον Μάγια (που προέβλεψε με τόση ακρίβεια πράγματα
που ακόμα και σήμερα μας είναι δύσκολο να τα προβλέψουμε),που υποστηρίζει ότι ένας κύκλος
(ότι και αν εννοεί) τελειώνει.

Θα ήθελα λοιπόν από κάποιους που είναι γνώστες επί των συγκεκριμένων 4 θεμάτων να γίνει μια ανάλυση όλων αυτών, που ίσως μας βοηθήσει να ανακαλύψει ο καθένας τη δική του αλήθεια.
Δηλαδή, τι μπορεί να σημαίνει για τη γη το πρώτο θέμα?Πόσο μπορεί να επηρεάσει κλιματολογικά? Ή τι άλλο μπορεί να γίνει που δεν μπορώ να το σκεφτώ εγώ καθότι ημιμαθείς.
Τι μπορεί να σημαίνει η ευθυγράμμιση των πλανητών?Μπορεί να επηρεάσει το ευαίσθητο μαγνητικό πεδίο της γης? Ή ότι άλλο.
Ας μας εξηγήσουν οι ασχολούντες με την αστρολογία, τι μπορεί να σημαίνει αστρολογικά αυτή η αλλαγή. Είναι προς το καλύτερο ή χειρότερο?
Τέλος θα ήθελα από κάποιους που έχουν ασχοληθεί με τον πολιτισμό των Μάγια να μας πουν,πως μπόρεσε αυτός ο λαός να αναπτυχθεί τόσο πολύ αστρολογικά, αστρονομικά , και στα μαθηματικά. Αξίζει να πάρουμε στα σοβαρά αυτά που γράφουν ή έχουν γράψει πολλά ανάξια λόγου?Πως μπόρεσαν να κάνουν αστρονομικούς χάρτες όταν δεν είχαν τηλεσκόπια και πως μπόρεσαν προβλέψουν με τόση ακρίβεια?

Τέλος υπάρχουν και κάποια θρησκείες που συγκλίνουν πάνω σε θέματα καταστροφής ή αναγεννήσεως,αλλά πιστεύω ότι μόνο να μας μπερδέψουν μπορούν γιατί το θέμα μας είναι η ημερομηνία του 2012, και αυτές είναι αρκετά ασαφείς.

Και μόνο για αυτά αξίζει τον κόπο πιστεύω να ασχοληθούμε με αυτή την ημερομηνία, χωρίς όμως προσπαθούμε να επιβάλουμε της απόψης μας στους άλλους, ώστε να έχουμε μια εμπεριστατωμένη και σφαιρική άποψη επί του θέματος και να καταλήξει ο καθένας μας στα δικά
συμπεράσματα.

Ευχαριστώ για τη φιλοξενία.
__________________
Ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Madness : 26-05-09 στις 15:25
Απάντηση με παράθεση
  #407  
Παλιά 26-05-09, 15:45
santian Ο χρήστης santian δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-04-2009
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Παιδιά το δικό μου το post δεν το έδωσε κανείς σημασία τελικά Τελικά υπάρχουν καταφύγια στην Ελλάδα?

....και κάτι άλλο...σε κάποια βιντεάκια στο youtube λένε ότι ο Nibiru ή Πλανήτης Χ θα είναι ορατός από το Νότιο ημισφαίριο της γης από της 15 Μαϊου 2009....τελικά φάνηκε κάτι...λίγο το έψαξα αλλά δεν βρήκα τίποτα...μήπως κάποιος έχει καλύτερες πηγές???
Απάντηση με παράθεση
  #408  
Παλιά 27-05-09, 00:03
nostromo1 Ο χρήστης nostromo1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Καλα και ομορφα τα λες φιλε sunborn ομως μια και μιλας για το θεμα με τοση σιγουρια δεν νομιζω να εχεις προβλημα να εισαι πιο ξεκαθαρος σχετικα με το τι ακριβως θα συμβει .Ειναι ευκολο να κανεις κυρηγματα και να αναπτυσεις φιλολογικα το θεμα αλλα δωσε ξεκαθαρη απαντηση και μαζι και το ρισκο να μας λες οτι να σου ερχεται.Και οσο για εμενα δηλωσα οτι εχω και αλλους πισω να φροντισω αν πχ κανας τρελος αρχισει τον γ παγκοσμιο και οσοι ειναι στη θεση μου το καταλαβαινουν. Προς το παρον καμια καταστροφη μικρη η μεγαλη δεν βελτιωσε τον κοσμο και οσοι φανταζονται νεες εποχες φωτος μεσα απο την καταστροφη του πολιτισμου μαλλον την εχουν δει ιεροκυρηκες.
Απάντηση με παράθεση
  #409  
Παλιά 27-05-09, 03:24
Το avatar του χρήστη sunborn
sunborn Ο χρήστης sunborn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Πήλιο
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nostromo1
Καλα και ομορφα τα λες φιλε sunborn ομως μια και μιλας για το θεμα με τοση σιγουρια δεν νομιζω να εχεις προβλημα να εισαι πιο ξεκαθαρος σχετικα με το τι ακριβως θα συμβει .Ειναι ευκολο να κανεις κυρηγματα και να αναπτυσεις φιλολογικα το θεμα αλλα δωσε ξεκαθαρη απαντηση και μαζι και το ρισκο να μας λες οτι να σου ερχεται.Και οσο για εμενα δηλωσα οτι εχω και αλλους πισω να φροντισω αν πχ κανας τρελος αρχισει τον γ παγκοσμιο και οσοι ειναι στη θεση μου το καταλαβαινουν. Προς το παρον καμια καταστροφη μικρη η μεγαλη δεν βελτιωσε τον κοσμο και οσοι φανταζονται νεες εποχες φωτος μεσα απο την καταστροφη του πολιτισμου μαλλον την εχουν δει ιεροκυρηκες.
Δυστυχως δεν ειμαι μαντης ουτε προφητης, αρα δεν μπορω να γνωριζω απολυτα κατι, αρα δεν μπορω να δωσω και παραπανω εξηγησεις.
Καποιες πληροφοριες δινω που ειναι ηδη γνωστες σε αρκετα εκατομμυρια ατομα, και λεω και αυτα που νιωθω μεσα μου.
Μακαρι να ειχα πιο ξεκαθαρες απαντησεις να σου δωσω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #410  
Παλιά 27-05-09, 03:27
Το avatar του χρήστη sunborn
sunborn Ο χρήστης sunborn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Πήλιο
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από santian
Παιδιά το δικό μου το post δεν το έδωσε κανείς σημασία τελικά Τελικά υπάρχουν καταφύγια στην Ελλάδα?

....και κάτι άλλο...σε κάποια βιντεάκια στο youtube λένε ότι ο Nibiru ή Πλανήτης Χ θα είναι ορατός από το Νότιο ημισφαίριο της γης από της 15 Μαϊου 2009....τελικά φάνηκε κάτι...λίγο το έψαξα αλλά δεν βρήκα τίποτα...μήπως κάποιος έχει καλύτερες πηγές???
Καταφυγια υπαρχουν σχεδον σε καθε πολη. Μπορεις να απευθυνθεις στο Δημο που ανηκεις για περισσοτερες πληροφοριες.

Για τον Nibiru δεν γνωριζω τιποτα παραπανω απο αυτα που κυκλοφορουν στο Ιντερνετ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.