Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #411  
Παλιά 27-05-09, 03:34
Το avatar του χρήστη sunborn
sunborn Ο χρήστης sunborn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Πήλιο
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Madness
Κατ αρχήν να χαιρετήσω όλους μια και είμαι καινούργιος στο forum.
Εκτός από καινούργιος εδώ είμαι και ημιμαθείς(όπως αναφέρατε για κάποιους σε προηγούμενα
post) για αυτό θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο σαφείς μπορώ, χωρίς να προβάλω ατεκμηρίωτες απόψης.
Διάβασα λοιπόν και τις 41 σελίδες για αυτό το θέμα και σχεδόν όλες της πηγές των θεμάτων που παραθέσατε. Με μια μικρή ανακεφαλαίωση υπάρχουν κάποια πράγματα για αυτή την ημερομηνία που δεν γίνετε να αμφισβητηθούν όπως :

1)Ηλιακό μέγιστο με την συμπλήρωση των 23 κύκλων των ηλιακών κηλίδων με την Nasa το επιβεβαιώνει και μάλιστα να λέει ότι θα είναι 30 με 50% μεγαλύτερο από κάθε άλλο γνωστό.
2)Ευθυγράμμιση των πλανητών του ηλιακού μας συστήματος το οποίο συμβαίνει κάθε μερικές
χιλιάδες χρόνια (αν κατάλαβα καλά).
3)Το τέλος της εποχής των Ιχθύων που διήρκεσε 2155 χρόνια και την είσοδο στον αστερισμό του τοξότη.
Πράγμα διόλου ασήμαντο για τους αστρολόγους (Νομίζω τουλάχιστον).
4)Το αδιανόητο κατ εμένα ημερολόγιο τον Μάγια (που προέβλεψε με τόση ακρίβεια πράγματα
που ακόμα και σήμερα μας είναι δύσκολο να τα προβλέψουμε),που υποστηρίζει ότι ένας κύκλος
(ότι και αν εννοεί) τελειώνει.

Θα ήθελα λοιπόν από κάποιους που είναι γνώστες επί των συγκεκριμένων 4 θεμάτων να γίνει μια ανάλυση όλων αυτών, που ίσως μας βοηθήσει να ανακαλύψει ο καθένας τη δική του αλήθεια.
Δηλαδή, τι μπορεί να σημαίνει για τη γη το πρώτο θέμα?Πόσο μπορεί να επηρεάσει κλιματολογικά? Ή τι άλλο μπορεί να γίνει που δεν μπορώ να το σκεφτώ εγώ καθότι ημιμαθείς.
Τι μπορεί να σημαίνει η ευθυγράμμιση των πλανητών?Μπορεί να επηρεάσει το ευαίσθητο μαγνητικό πεδίο της γης? Ή ότι άλλο.
Ας μας εξηγήσουν οι ασχολούντες με την αστρολογία, τι μπορεί να σημαίνει αστρολογικά αυτή η αλλαγή. Είναι προς το καλύτερο ή χειρότερο?
Τέλος θα ήθελα από κάποιους που έχουν ασχοληθεί με τον πολιτισμό των Μάγια να μας πουν,πως μπόρεσε αυτός ο λαός να αναπτυχθεί τόσο πολύ αστρολογικά, αστρονομικά , και στα μαθηματικά. Αξίζει να πάρουμε στα σοβαρά αυτά που γράφουν ή έχουν γράψει πολλά ανάξια λόγου?Πως μπόρεσαν να κάνουν αστρονομικούς χάρτες όταν δεν είχαν τηλεσκόπια και πως μπόρεσαν προβλέψουν με τόση ακρίβεια?

Τέλος υπάρχουν και κάποια θρησκείες που συγκλίνουν πάνω σε θέματα καταστροφής ή αναγεννήσεως,αλλά πιστεύω ότι μόνο να μας μπερδέψουν μπορούν γιατί το θέμα μας είναι η ημερομηνία του 2012, και αυτές είναι αρκετά ασαφείς.

Και μόνο για αυτά αξίζει τον κόπο πιστεύω να ασχοληθούμε με αυτή την ημερομηνία, χωρίς όμως προσπαθούμε να επιβάλουμε της απόψης μας στους άλλους, ώστε να έχουμε μια εμπεριστατωμένη και σφαιρική άποψη επί του θέματος και να καταλήξει ο καθένας μας στα δικά
συμπεράσματα.

Ευχαριστώ για τη φιλοξενία.
Ωραιος ο λογος σου φιλε Madness. Απλα και ομορφα.
Πολυ σωστη και περιεκτικη και η ανακεφαλαιωση που κανεις !

Ενα λαθος που εχεις μονο ειναι εκει που αναφερεσαι στον αστερισμο του Τοξοτη, ενω το σωστο ειναι του Υδροχοου.

Για τους Μαγια διαβασε περιληπτικα εδω, αν κανεις και ενα search στο google θα βρεις αφθονες πληροφοριες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #412  
Παλιά 27-05-09, 04:01
Το avatar του χρήστη sunborn
sunborn Ο χρήστης sunborn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Πήλιο
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Φιλε Raistlin
Συμφωνω απολυτα με αυτα που γραφεις στο τελευταιο σου ποστ και με τον τροπο που τα γραφεις.

Δυο μονο παρατηρησεις.
Αυτο που εσυ και αλλοι φιλοι εκλαμβανετε ως επιθετικοτητα, ειναι απλα ο φυσικος τροπος εκφρασης των ζωδιων της φωτιας στα οποια ανηκω.
Τιποτα περισσοτερο περα απο ενα σχετικο παθος στην εκφορα του λογου.
Καλο ειναι να υπαρχουν και μερικοι τετοιοι ανθρωποι, αλλιως η ζωη ισως γινοταν πολυ υποτονικη και λιγο "σουπα". Ετσι πιστευω τουλαχιστον...

Δεν απαιτησα απο κανενα να δεχθει de facto αυτα που λεω, ουτε κατακρινω καμμια αποψη, περαν της συνειδητα αποπροσανατολιστικης...

Ομως, φαινεται οτι οταν καποιος γραφει κατι που ισως δεν γνωριζουν οι πολλοι, πεφτουν πανω του να τον φανε και κραζουν χωρις επιχειρηματα !

Και αυτο δυστυχως το συναντω μονο στην Ελλαδα, οσο παραξενο και αν σου φαινετε. Αυτο παιζει γενικα στην ελληνικη κοινωνια και εχω ταξει τον εαυτο μου στην καταπολεμηση του.
Γιατι ? Γιατι ειναι νοσηρο, αντιδραστικο και εγωιστικο φαινομενο που μας κρατα πολυ πισω σαν λαο, και πρεπει να εκλειψη.

Οταν λοιπον αισθανομαι οτι δεχομαι τετοιου ειδους επιθεση, αντεπιτιθομαι και εγω με τον τροπο που γραφω.
Αυτο δεν εχει να κανει με εσενα φυσικα, αλλα με ενα συγκεκριμενο ατομο που ξεκινησε την αντιδραση και μου απαντησε με ειρωνια χωρις λογο, και δεν θα ηθελα να αναφερω ποιο ειναι...

Ξερεις, η αγνοια με την ειρωνια και τον εγωισμο πανε χερι-χερι, και απο το να ειμαι τετοιος προτιμω να ειμαι επιθετικος γιατι οπως λεει και ο σοφος λαος... "δωσε θαρρος στο χωριατη......."

Να εισαι καλα και εσυ, και θα προσπαθησω να ειμαι πιο "μαλακος" στο λογο μου...
Εκτος και αν προκληθω αναιτια....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #413  
Παλιά 27-05-09, 11:07
Madness Ο χρήστης Madness δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2009
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sunborn
Ωραιος ο λογος σου φιλε Madness. Απλα και ομορφα.
Πολυ σωστη και περιεκτικη και η ανακεφαλαιωση που κανεις !

Ενα λαθος που εχεις μονο ειναι εκει που αναφερεσαι στον αστερισμο του Τοξοτη, ενω το σωστο ειναι του Υδροχοου.

Για τους Μαγια διαβασε περιληπτικα εδω, αν κανεις και ενα search στο google θα βρεις αφθονες πληροφοριες.
Ευχαριστώ για τη διόρθωση φίλε Sunborn.

Το forum δυστυχώς δεν μου δίνει τη δυνατότητα να το διορθώσω(γιατί???).
__________________
Ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα
Απάντηση με παράθεση
  #414  
Παλιά 27-05-09, 16:59
Το avatar του χρήστη c.r
c.r Ο χρήστης c.r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Βαριέμαι να επαναλαμβάνομαι, αλλά προς αποφυγή πιθανών παρεξηγησέων, οφείλω να διατυπώσω ξανά τις λίγες νύξεις που είχα στα όσα μας ανέφερε ο φίλος sunborn για το 2012.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sunborn

Ορφεας, Κρισνα, Πυθαγορας, Λαο Τσε, Γκαουταμα Βουδας, Σωκρατης, Ιησους, Απολλωνιος, Μερλιν, Μαγιας, Σαμανοι Ιθαγενεις, Κριστιαν Ροζενκροιτς, Τζελαλεντιν Ρουμι, Κομης του Σαιν-Ζερμαιν, Παρακελσος, Θεοφιλος Καιρης, Παισιος, Γκαντι, Τερενς ΜακΚεννα και εκατονταδες αλλοι, ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ ΕΤΕΡΟΚΛΗΤΟΙ μεταξυ τους, νομιζετε οτι ηταν ΗΛΙΘΙΟΙ, και εσεις εισαστε οι εξυπνοι ? Μαλλον το αναποδο συμβαινει, δεν νομιζετε ?


Νομιζετε οτι ολες αυτες οι γενιες σφαγεων, δολοφονων, βασανιστων, ιεροεξεταστων κλπ, ετσι μενουν ? Ατιμωρητοι απο τη Θεια Δικη ?
Πλανασθαι οικτρα ! και αν δεν αλλαξετε μυαλα, συντομα θα το δειτε μπροστα σας...



...Tα παιδια της Νεας Γης της Χρυσης Εποχης, την οποια θα ζησουν οσοι ειναι αξιοι πνευματικα και ψυχικα, αλλα και σωματικα ετοιμοι να αντεπεξελθουν στις νεες δονησεις που ερχονται....
Αυτά λοιπόν αφορούν κυρίως τις απορίες που είχα. Αν επιθυμείς φίλε μου να τα δούμε αναλυτικότερα, θα μου ήταν ευχάριστο. Εάν όμως, όπως τελικά δήλωσες, πρόκειται για προσωπικές προφητείες ή κάτι παρόμοιο, τότε μπορούμε κι εμείς να τις διαβάσουμε ως τέτοιες απλά. Δεκτό είναι κι αυτό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sunborn
Αυτο που εσυ και αλλοι φιλοι εκλαμβανετε ως επιθετικοτητα, ειναι απλα ο φυσικος τροπος εκφρασης των ζωδιων της φωτιας στα οποια ανηκω.
Δυστυχώς αυτό με τα ζώδια μου θυμίζει περιπτώσεις ατόμων με νοσήματα ψυχικής φύσεως που όποτε συμπεριφέρονται -ολίγον τι- άσχημα, αμέσως επικαλούνται τα νοσήματά τους, σαν αυτό ξαφνικά να τους βγάζει από την "υποχρέωση" να συμπεριφέρονται τουλάχιστον πιο κόσμια. Πάντως δεν υπονοώ τίποτα, προς αποφυγή παρεξηγήσεων και πάλι!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sunborn
Φαινεται οτι οταν καποιος γραφει κατι που ισως δεν γνωριζουν οι πολλοι, πεφτουν πανω του να τον φανε και κραζουν χωρις επιχειρηματα !
Έγραψες κάτι που δεν γνωρίζουν οι πολλοί και έπεσαν πάνω σου να σε φάνε;
Επανέρχεται το ερώτημα εδώ:
Όσα έγραψες μέχρι τώρα αποτελούν προσωπικές σου προφητείες, ή μπορούμε με καλή θέληση να τις αναλύσουμε περισσότερο για να δούμε αν είναι πιθανό να ισχύουν; Έθεσα παραδείγματα στην αρχή του μηνύματός μου. Περιμένω φυσικά κι επιχειρήματα για τις απόψεις σου περί 2012 (για Λάο Τσε και Παράκελσο και παιδιά της Νέας Γης και ημέρες κρίσης και λοιπά), εφόσον μερικοί "έκραξαν χωρίς επιχειρήματα", αν και ειλικρινά δεν κατάλαβα την φράση αυτή.

Φιλικά πάντα!
Απάντηση με παράθεση
  #415  
Παλιά 28-05-09, 01:57
Το avatar του χρήστη sunborn
sunborn Ο χρήστης sunborn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Πήλιο
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Φιλε μου C.R.

Περασα αρκετη ωρα σκεφτομενος οτι διαστρεφεις συνεχεια το πνευμα των λογων μου και οτι θες ενα καλο μαθημα. Οτι υπουλα παιζεις με τα νευρα μου και ευχαριστως θα σε τσακιζα στο ξυλο, μιας και αρχιζεις να γινεσαι προσβλητικος.

Μετα ομως ηρεμησα και σκεφτηκα...
"ειναι μια νεα ψυχη που ψαχνεται και εχει αποριες, ειναι νεος και αμφισβητει, οπως εκανα και εγω αλλωστε."

Θυμηθηκα
τον εαυτο μου στην ηλικια σου και σκεφτηκα οτι θα μπορουσες να εισαι γιος μου.

Σκεφτηκα
οτι καποια πραγματα ισως τα ακους για πρωτη φορα και οτι εχεις καθε δικαιωμα να ζητας να μαθεις.

Σκεφτηκα....αυτα τα παιδια θα αλλαξουν τον κοσμο, γιατι αυτο θα κανετε !
(μη ζητησεις εξηγηση για αυτο... καποτε στο μελλον ισως θυμηθεις αυτα τα λογια...)

Σκεφτηκα οτι ισως αρχισα να παγιδευομαι σε αυτο που με τοσο κοπο κρατησα μακρια μου τοσα χρονια...
Τον Πνευματικο Εγωισμο, την Αλλαζονεια της Γνωσης...

Σκεφτηκα... σκεφτηκα...σκεφτηκα...

Σε ευχαριστω πολυ για το μαθημα που μου εδωσες !




ΥΓ. Σχετικα με τις εξηγησεις, ειμαι μελος σε 14 φορουμ, ειμαι διαχειριστης σε 2 και εχω 11 προσωπικες ιστοσελιδες. Δυστυχως δεν μπορω να σπαταλω περισσοτερο χρονο απο τη ζωη μου μπροστα σε μια οθονη.
Στοχος μου ειναι να δινω πληροφοριες, να αποκαλυπτω πραγματα που πολλοι δεν γνωριζουν και γενικα να "μπριζωνω" τον κοσμο να ψαχνεται...
Τις εξηγησεις ας τις δωσουν αλλοι, σοφοτεροι απο εμενα...
Και οπου κανω λαθος, συγγνωμη, ανθρωπος ειμαι και οχι θεος...

Παντως λεγοντας αυτο
Παράθεση:
Ορφεας, Κρισνα, Πυθαγορας, Λαο Τσε, Γκαουταμα Βουδας, Σωκρατης, Ιησους, Απολλωνιος, Μερλιν, Μαγιας, Σαμανοι Ιθαγενεις, Κριστιαν Ροζενκροιτς, Τζελαλεντιν Ρουμι, Κομης του Σαιν-Ζερμαιν, Παρακελσος, Θεοφιλος Καιρης, Παισιος, Γκαντι, Τερενς ΜακΚεννα και εκατονταδες αλλοι, ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ ΕΤΕΡΟΚΛΗΤΟΙ μεταξυ τους, νομιζετε οτι ηταν ΗΛΙΘΙΟΙ, και εσεις εισαστε οι εξυπνοι ? Μαλλον το αναποδο συμβαινει, δεν νομιζετε ?
εννοουσα οτι σε ολη την ιστορια της ανθρωποτητας, ο μεσος ανθρωπος ποτε δεν εδωσε σημασια στα λογια των σοφων ανθρωπων και ως αποτελεσμα προεκυψε το σημερινο εκτρωμα, που καποιοι εχουν το θρασος να ονομαζουν "πολιτισμο".
ΔΕΝ εννοω οτι ολοι αυτοι προφητευσαν για το 2012 !

Η ελληνικη γλωσσα χρησιμοποιει κατα κορον την μεταφορα και την παρομοιωση ειδικα στην φιλοσοφια την ποιηση και την τεχνη, και ως καλλιτεχνης αυτο κανω και εγω.
Η κατανοηση χρειαζεται ενα ευρος αντιληψης, που μονο η μορφωση, η προσωπικη εμπειρια και ο χρονος μπορουν να προσφερουν...

Σχετικα με το παρακατω...
Παράθεση:
Νομιζετε οτι ολες αυτες οι γενιες σφαγεων, δολοφονων, βασανιστων, ιεροεξεταστων κλπ, ετσι μενουν ? Ατιμωρητοι απο τη Θεια Δικη ?
Πλανασθαι οικτρα ! και αν δεν αλλαξετε μυαλα, συντομα θα το δειτε μπροστα σας...
Δεν πιστευω σε θρησκειες αλλα πιστευω απολυτα στο Θεο (οτι ονομα και αν του δωσεις), στις ουρανιες δυναμεις, και στο δικαιο νομο του Καρμα...

Παρακατω....
Παράθεση:
...Tα παιδια της Νεας Γης της Χρυσης Εποχης, την οποια θα ζησουν οσοι ειναι αξιοι πνευματικα και ψυχικα, αλλα και σωματικα ετοιμοι να αντεπεξελθουν στις νεες δονησεις που ερχονται....
Οποιοσδηποτε ασχολειται με θεματα της λεγομενης "Νεας Εποχης" αλλα και του Πνευματος γενικοτερα, γνωριζει για αυτα τα θεματα.
Ευκολα θα βεις ερμηνειες...

Παράθεση:
προσωπικές προφητείες
Ποτε δε χρησιμοποιησα τον ορο προσωπικες προφητειες.
Σε παρακαλω να εισαι πιο αντικειμενικος και συγκεκριμενος σε αυτα που λες.

Να εισαι καλα και θα τα πουμε ισως σε αλλα ποστ γιατι εδω δεν θα επανελθω...

...ισως ομως και να επανελθω...σε 2-3 χρονια !
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sunborn : 28-05-09 στις 01:58
Απάντηση με παράθεση
  #416  
Παλιά 28-05-09, 15:55
Το avatar του χρήστη c.r
c.r Ο χρήστης c.r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sunborn
Eυχαριστως θα σε τσακιζα στο ξυλο, μιας και αρχιζεις να γινεσαι προσβλητικος.

...Θα μπορουσες να εισαι γιος μου.
Τότε θα έμπλεκες με το χαμόγελο του παιδιού και δεν λέει!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sunborn

Σκεφτηκα
οτι καποια πραγματα ισως τα ακους για πρωτη φορα και οτι εχεις καθε δικαιωμα να ζητας να μαθεις.
Εγώ απλά σκέφτηκα ότι τέτοιες απόψεις τις έχω ακούσει πολλές φορές από πολλούς σαρανταφεύγα, όχι μόνο για ημέρες κρίσης του 2012, και ευτυχώς ή δυστυχώς αγανακτώ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sunborn
Σκεφτηκα....αυτα τα παιδια θα αλλαξουν τον κοσμο, γιατι αυτο θα κανετε !
(μη ζητησεις εξηγηση για αυτο... καποτε στο μελλον ισως θυμηθεις αυτα τα λογια...)
Σε στυλ παιδιά του '83? Δεν με πιάνει... Σε στυλ κρυστάλλινα παιδιά και τέτοια; Το συζητάμε!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sunborn
ΥΓ. Σχετικα με τις εξηγησεις, ειμαι μελος σε 14 φορουμ, ειμαι διαχειριστης σε 2 και εχω 11 προσωπικες ιστοσελιδες...
Σαν να αράδιαζες πτυχία το ανέφερεις αυτό, κάπως έτσι μου φάνηκε. Παρεπιπτόντως, η πλάκα είναι ότι σε "περνάω" σε όλα τα αυτά τα νούμερα..! Αλλά δεν τρέχει τίποτα κιόλας...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sunborn
...εννοουσα οτι σε ολη την ιστορια της ανθρωποτητας, ο μεσος ανθρωπος ποτε δεν εδωσε σημασια στα λογια των σοφων ανθρωπων και ως αποτελεσμα προεκυψε το σημερινο εκτρωμα, που καποιοι εχουν το θρασος να ονομαζουν "πολιτισμο".
Α γεια σου. Δεκτόν και κατανοητόν τώρα, σε ευχαριστώ για την προσπάθεια.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sunborn
Να εισαι καλα και θα τα πουμε ισως σε αλλα ποστ γιατι εδω δεν θα επανελθω...

...ισως ομως και να επανελθω...σε 2-3 χρονια !
Ναι, ναι! Τότε θα γίνει η σούμα, που λένε..!
Απάντηση με παράθεση
  #417  
Παλιά 28-05-09, 21:41
Το avatar του χρήστη Radzoor
Radzoor Ο χρήστης Radzoor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-08-2008
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από c.r
Τότε θα έμπλεκες με το χαμόγελο του παιδιού και δεν λέει!
Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει ένα όριο ηλικίας στο forum και αν όχι θα έπρεπε ... αλήθεια ποσο χρόνον είσαι ? Και μικρός να είσαι δεν έχει σημασία απλός το πρόβλημα είναι ότι υπάρχει διαφορα στον τρόπο σκέψης, στις εμπειρίες ζωής αλλα και στις γνώσεις πάνω σε κάποια θέματα όταν υπάρχει μεγάλη διαφορα ηλικίας μεταξύ ατόμων.

Επίσης γνώμη μου απλά και δεν θα την επιβάλω σε κανέναν είναι ότι καλο θα είναι να σεβόμαστε τους μεγαλύτερους σε ηλικία αλλα και γνώσεις-εμπειρίες και να μην τους ειρωνευόμαστε
Έτσι θα έχουμε μια ωραία και ήρεμη συζήτηση και θα καταφέρουμε να μοιραστούμε τις γνώσεις μας πάνω σε ένα θέμα και θα βγάλουμε μια άκρη .
Απάντηση με παράθεση
  #418  
Παλιά 28-05-09, 23:45
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Εχω καταθέσει κατ' απανάληψη τις απόψεις μου για το παρόν θέμα...
Δεν πιστεύω πως θα γίνει κάτι όπως και σε πιστεύω σε καταστροφολογία
όπως 1999 2012 και άλλη μια ημερομηνία που έπεσε στο τραπέζι είναι και το
2023-24...

Αλλά κάτι που μου έκανε εντύπωση πως τέθηκε θέμα ηλικίας...
Δηλαδή η ηλικία είναι δείγμα ορθότητας απόψεων και γνώσεων ?????

Εχω δεί πολύ μικρούς με μεστή σκέψη και απόψεις αδογμάτιστες...
Αντίθετα δε έχω δει μεγάλους ηλικιακά και δογματισμένους....

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #419  
Παλιά 29-05-09, 10:09
Το avatar του χρήστη Radzoor
Radzoor Ο χρήστης Radzoor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-08-2008
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Εχω καταθέσει κατ' απανάληψη τις απόψεις μου για το παρόν θέμα...
Δεν πιστεύω πως θα γίνει κάτι όπως και σε πιστεύω σε καταστροφολογία
όπως 1999 2012 και άλλη μια ημερομηνία που έπεσε στο τραπέζι είναι και το
2023-24...

Αλλά κάτι που μου έκανε εντύπωση πως τέθηκε θέμα ηλικίας...
Δηλαδή η ηλικία είναι δείγμα ορθότητας απόψεων και γνώσεων ?????

Εχω δεί πολύ μικρούς με μεστή σκέψη και απόψεις αδογμάτιστες...
Αντίθετα δε έχω δει μεγάλους ηλικιακά και δογματισμένους....

Ευχαριστώ.
Και βεβαια έχει σημασία η ηλικία διότι αν μιλάνε δυο άνθρωποι και ο ένας είναι 12-13 χρόνον και ο άλλος 40-50 χρόνον είναι απόλυτος λογικό να υπάρχει χάσμα σκέψης και γνώσεων και στην τελική ο πιτσιρικάς μπορεί να έχει μπει και για την πλακα του εδώ (όπως κάνουν αρκετά παιδιά) αντίθετος με κάποιον άνθρωπο μεγαλύτερης ηλικίας που δεν πιστεύω πως θα κάνει κάτι τέτοιο.(Δεν λέω για τον C.R. αλλα μιλάω γενικά για κάποιον μικρότερο σε ηλικία από κάποιον μεγαλύτερο όπως είπες). Ένας πιτσιρικάς δεν ξέρω κατά ποσο μεστή σκέψη μπορεί να έχει όπως είπες ότι ξέρεις περίπτωση και αναρωτιέμαι από που απέκτησε τόση γνώση και σοφια ... από τις εμπειρίες της ζωής που δεν έχει ζήσει η από το διαδίκτυο που το 90% τον πιτσιρικάδων σήμερα ενημερώνεται αποκλειστικά από αυτό και έχει γνώμη για όλους και για όλα χωρίς να τα έχει ζήσει επειδή απλά τα είδε γραμμένα από κάποιο όχι απαραίτητα έμπιστο άτομο?
Επίσης να αναφέρω πως κατά την γνώμη μου κάποιος που έχει τα διπλα σου χρονια και όπως λέει ασχολείται με το αντικείμενο περισσότερα χρονια από όσα είσαι στην ζωή πιστεύω ότι πρέπει να σέβεσαι τις απόψεις του και τις γνώσεις του και είσαι και λίγο προσεκτικός στον τρόπο σου.
Και τέλος θα συμφωνήσω μαζί σου ότι θα έχουν υπάρξει περιπτώσεις που μικρότερης ηλικίας άτομα έχουν ορθότερη και πιο σωστή σκέψη από μεγαλύτερης ηλικίας άτομα αλλα αυτό είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας. Καλύτερα να πορευόμαστε βάση του κανόνα.
Απάντηση με παράθεση
  #420  
Παλιά 29-05-09, 11:02
Το avatar του χρήστη Viktor_Belenko
Viktor_Belenko Ο χρήστης Viktor_Belenko δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2008
Περιοχή: Heart of Darkness
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Καλημέρα,

Το θέμα της ηλικίας των μελών του φόρουμ είχε συζητηθεί παλαιότερα σε σχετικό νήμα-δημοσκόπηση και συγκεκριμένα εδώ: (και εδώ τα μέχρι σήμερα αποτελέσματα).

Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο εδώ, ούτως ή άλλως είχα τοποθετηθεί σε εκείνο το νήμα. Απλά να επισημάνω ξανά ότι θεωρώ λάθος την επίκληση της ηλικίας (μεγάλης ή μικρής) από ή προς ένα άλλο μέλος σαν «επιχείρημα».

Θεωρώ ότι όταν φτάνει στο σημείο κάποιος να πει «μην μιλάς εσύ, είσαι μικρός/όταν εγώ έκανα αυτό εσύ δεν είχες γεννηθεί ακόμα» (όχι ακριβώς με αυτήν την διατύπωση αλλά τέλος πάντων πιστεύω είναι κατανοητό τι θέλω να πω) ή αντίστροφα, έχει ξεμείνει από πραγματικά επιχειρήματα, ή δεν είχε εξαρχής.

Με απλά λόγια, θεωρώ λάθος να μιλάμε ΓΙΑ τους συνομιλητές μας, αντί ΜΕ τους συνομιλητές μας.

Τα παραπάνω είναι εκτός θέματος, τα γράφω παρενθετικά και προς αποφυγή παρεξήγησης.

Φιλικά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Viktor_Belenko : 29-05-09 στις 11:10
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.