Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 19-06-06, 02:25
Το avatar του χρήστη quendi
quendi Ο χρήστης quendi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: middle earth
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Προς Πλανήτη:

(Αλήθεια σας έλειψα τόσο καιρό? )

Όλα αυτά που λές μου είναι αδύνατο να τα δεχθώ για τον πολύ απλό λόγο ότι αυτοί οι άνθρωποι ελευθέρωσαν την σκέψη και την εξυπνάδα του είδους μας και μας έβαλαν σε μια νέα εποχή γνώσης που μάθαμε και κατανοήσαμε τόσα πολλά. Πριν βρισκόμασταν στο απόλυτο σκοτάδι. Υλισμός..είμαστε υλικά πλάσματα σε υλικό κόσμο και αν θέλουμε να πάμε ψηλότερο πρέπει πρωτα να κατανοήσουμε τον κόσμο μας. Ίσως να κάνω και εγώ προπαγάνδα υπέρ της επιστήμης (βασικα μπορεί αυτος να είναι ο σκοπός ) και να είμαι υποχείριο του επιστημονικού κατεστημένου αλλά πραγματικά χαίρομαι που δεν είμαι στο αντίπαλο στρατόπεδο και ευγνομονώ την τύχη μου για αυτό!!! Λες ότι η επιστημη και η θρησκεια ειναι οργανα της εξουσιας..χμ..εγώ πιστεύω ότι αυτά τα δύο ελέγχουν πραγματικά την εξουσία,δεν είναι απλά όργανα όσο για τον δογματισμό..Πράγματι!!! Αλλά πιστεύω ότι ο δογματισμός έγκειται στον τρόπο σκέψης: To δόγμα της είναι να μην υπάρχει δόγμα!! Πρέπει να επαναξετάσεις την άποψη σου. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ..είναι άδικο να τις βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι μετά από τόσους "αγώνες" και αναθεωρήσεις..τεσπά, τις απόψεις τις έχεις δει γραμμένες και άλλες φορές εδωμέσα..

Μερικές άλλες σκέψεις..
Αλήθεια σκέφθηκες την περίπτωση να μην υπάρχει θείο ή να μην υπάρχει γιατί σε όλα αυτά???Και η αλήθινή, όπως την ονομάζεις, θρησκεία και τα καχεκτυπα της από ατελείς ανθρώπους δεν δημιουργήθηκαν? Αυτοί οι ατελείς άνθρωποι δημιούργησαν και την έννοια του τέλειου, για να νιώσουν καλύτερα για την ατέλεια τους..Δεν θα μπορούσε να είναι έτσι? Δεν μπορείς να μάθεις ποτέ το γιατί..είναι θέμα πίστης,ποτέ δεν θα βρεις αποδείξεις..για αυτο και η επιστήμη δεν μπορεί να βοηθήσει..τουλάχιστον το παραδέχεται όχι όπως οι αντίπαλοι..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη quendi : 19-06-06 στις 02:28
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-06-06, 02:58
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Αγαπητε μου quendi,πιστευω οτι καταλαβες οτι οταν κατηγορω την επιστημη δεν εννοω την επιστημη σαν εννοια που ειναι σιγουρα το μεγαλυτερο επιτευγμα του ανθρωπου αλλα το επιστημονικο κατεστημενο.

Παράθεση:
Μερικές άλλες σκέψεις..
Αλήθεια σκέφθηκες την περίπτωση να μην υπάρχει θείο ή να μην υπάρχει γιατί σε όλα αυτά???Και η αλήθινή, όπως την ονομάζεις, θρησκεία και τα καχεκτυπα της από ατελείς ανθρώπους δεν δημιουργήθηκαν? Αυτοί οι ατελείς άνθρωποι δημιούργησαν και την έννοια του τέλειου, για να νιώσουν καλύτερα για την ατέλεια τους..Δεν θα μπορούσε να είναι έτσι? Δεν μπορείς να μάθεις ποτέ το γιατί..είναι θέμα πίστης,ποτέ δεν θα βρεις αποδείξεις..για αυτο και η επιστήμη δεν μπορεί να βοηθήσει..τουλάχιστον το παραδέχεται όχι όπως οι αντίπαλοι..
Αυτα που σκεφτεσαι με ειχαν απασχολησει και εμενα και τις απαντησεις μπορεις να τις βρεις μονο μεσω της φιλοσοφιας.Αλλα σε διαβεβαιω οτι αν ασχοληθεις θα βρεις απαντησεις και αποδειξεις για ολα αυτα.Αληθεια γιατι η φιλοσοφια δεν θεωρειτε απο το επιστημονικο κατεστημενο σαν επιστημη;

Οι αρχαιοι Ελληνες ειχαν αναπτυξει εναν πληρως επιστημονικο τροπο διερευνησεις του νοητου κοσμου και ο Καντ εγραψε θριαμβευτικα οταν ολοκληρωσε την "Κριτικη του Καθαρου Λογου",ανακεφαλαιωνοντας τα επιστευγματα της αρχαιας σκεψης,οτι "πλεον απο σημερα μπορει και η μεταφυσικη να θεωρειτε επιστημη".

Το επιστημονικο και φιλοσοφικο κατεστημενο της εποχης απεριψε τις πληρεις επιστημονικες αποψεις του.Γιατι;Γιατι η σημερινη φιλοσοφια προωθει κατα κανονα τους Εβραιους φιλοσοφους που λενε ο,τι τους κατεβει και μηδενιζουν τα επιτευγματα της αρχαιας φιλοσοφιας;

Γιατι οποιες αποψεις δεν συμφερουν καποιους το κατεστημενο δεν τις δεχεται;Παρτε για παραδειγμα την θεωρια περι συλλογικου ασυνειδητου του Καρλ Γιουνγκ.

Δεν ειναι αρκετα ολα αυτα για να με πεισουν οτι κατι παιζεται;Ειναι τυχαιο που οι περισσοτερες επιστημονικες θεωριες δεν ξεφευγουν απο τα στενα πλαισια του διαλεκτικου υλισμου του Μαρξ;Να που υπαρχουν ορια στην επιστημη που οποιος τα ξεπερναει οι θεωριες του πολεμουνται.Και φυσικα οι σημερινες επιστημες με την απουσια της φιλοσοφιας ειναι ακεφαλες γιατι πρεπει και αυτο το "γιατι" να ειναι αντικειμενο επιστημονικης ερευνας και να μην το αφηνουμε στην υποκειμενικη πιστη του καθενος.

Το πιο σημαντικο ομως ειναι αυτο που παραδεχτηκες και εσυ,οτι οι θεωριες του επιστημονικου κατεστημενου εισβαλουν στο υποσυνειδητο των ανθρωπων και διαμορφωνουν μια υλιστικη φιλοσοφια(αδοκιμος και ατοπος ορος) και κατα συνεπεια μια ηθικη θεωρηση,γιατι η ηθικη ειναι αναλογη της γενικοτερης κοσμοθεωρησης που εχει καποιο ατομο.Γι'αυτο λεω κατηγορηματικα οτι για τον σημερινο ηθικο ξεπεσμο ευθυνεται σε μεγαλο η υλιστικη κοσμοθεωρηση.
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-06-06, 03:41
Το avatar του χρήστη quendi
quendi Ο χρήστης quendi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: middle earth
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Παράθεση:
τις απαντησεις μπορεις να τις βρεις μονο μεσω της φιλοσοφιας.Αλλα σε διαβεβαιω οτι αν ασχοληθεις θα βρεις απαντησεις και αποδειξεις για ολα αυτα
Αγαπητέ Πλανήτη, είναι απαράβατος κανόνας για μένα προσωπικά η μελέτη της φιλοσοφίας (αν και όχι όλων των κλάδων) και η φιλοσοφική προέκταση των επιστημονικών θεωριών. Θεωρώ ότι μας χρειάζονται και τα δύο για να πετύχουμε την μέγιστη κατανόηση όσων συμβαίνουν γύρω μας αλλά και του εαυτού μας. Το θέμα είναι ότι η φιλοσοφία δεν μπορεί να δώσει σίγουρες απαντήσεις αλλά να προσφέρει μια μεγάλη γκάμα λογικών συμπερασμάτων απαντήσεων που πολλές φορές όμως δεν έχουν έχουν αποδεικτική ισχύ ή βάση. Με αυτήν μόνο δεν γίνεται τίποτα. Για αυτο είπα ότι είναι θέματα πίστης πολλά απο αυτά που μας δίνει "αποδείξεις" η φιλοσοφία.

Παράθεση:
Και φυσικα οι σημερινες επιστημες με την απουσια της φιλοσοφιας ειναι ακεφαλες γιατι πρεπει και αυτο το "γιατι" να ειναι αντικειμενο επιστημονικης ερευνας και να μην το αφηνουμε στην υποκειμενικη πιστη του καθενος.
Όσο για τη σχέση φιλοσοφίας-επιστήμης που έθεσες δεν διαφωνώ. Ισως είναι επειδή και οι φιλόσοφοι και οι επιστήμονες θέλουν συνεχώς να μπλέκονται στα πόδια των άλλωνω Για το εάν θεωρείται επιστήμη είναι ανάλογα το τι ορισμό δίνει ο καθένας στην επιστήμη. Εγώ πιστεύω ότι είναι αλλά και ότι κατα κάποιον τρόπο δεν μπορεί να είναι εντελώς αυτόνομη αλλά μπορεί να μπει σε όλες τις άλλες..Δεν ξέρω αν με "πιάνεις". Επειδή σπουδάζω θα έλεγα απ' την δικιά μου εμπειρία ότι η φιλοσοφία στην επιστήμη είναι κάπως παραγκωνισμένη ή καλύτερα παραγνωρισμένη. Αλλά και πάλι βλέπεις να μας κάνουν διαλέξεις για αυτήν και την εξέλιξη των ιδεών,να γίνονται ημερίδες για την σχέση τους, να υπάρχουν μαθηματα επιλογής στα διάφορα πολυτεχνικά και θετικά τμήματα, να γράφονται ολοκληρα βιβλία για την φιλοσοφία της φυσικής και γενικά των επιστημών και σχεδόν σε κάθε παν/κό βιβλίο που έχω υπάρχουν παραθέματα με φιλοσοφικές προεκτάσεις. Εκει που θέλω να καταλήξω είναι ότι φιλοσοφια και επιστήμη είναι άρρηκτα συνδεδεμένες μεταξύ τους και έτσι πρέπει να είναι για να υπάρχει εξέλιξη στις ιδέες μας και στην κατανόηση του κόσμου μας. Πρέπει να αλλάξει η κατάσταση που επικρατεί γενικά σήμερα..αλλά μη νομίζεις ότι είναι παντού σαν την ελλάδα..

Παράθεση:
Γι'αυτο λεω κατηγορηματικα οτι για τον σημερινο ηθικο ξεπεσμο ευθυνεται σε μεγαλο η υλιστικη κοσμοθεωρηση.
Συμφωνώ..αλλά μετά θα πρέπει να ορίσουμε τι είναι ηθική ανάμεσα στους αιώνες και στους λαούς.. Σίγουρα για αυτό φταίνε πάρα πολλά πράγματα..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη quendi : 20-06-06 στις 03:45
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-06-06, 13:17
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Ειναι απιστευτα πολλα αυτα που μου ερχονται στον νου, με αφορμη τα οσα εχουν γραφτει μεχρι τωρα και ακριβως αυτο ειναι που με κανει να... μην τα γραψω.
Θρησκεια εναντιον επιστημη;;
Φυσικα.
ετσι δεν γινεται με ολες τις...... αιρεσεις;;
Το καινουριο πολεμαει το παλιο, θελοντας να παρει την θεση ή κομματι αυτου, και το παλιο εναντιωνεται θελοντας να υπερασπισει τα μεχρι τοτε κεκτημενα του.
Με παραπλευρες απωλειες τον αμαχο πληθυσμο.
Παντα αυτος θα πληρωνει τον λογαριασμο.
Και με σκοπο, τον ελεγχο.
Των ανθρωπων και για ιδιοτελεις καθαρα λογους.(οι οποιοι ομως δεν ειναι παντα οι ιδιοι).
Η θρησκεια προυπαρχει της επιστημης.(χωρις να βαζω το χερι μου στη φωτια)
Και ετσι οπως πρεπει να δωθει ορισμος στο τι ειναι θρησκεια, ετσι πρεπει να δωθει ορισμος στο τι ειναι επιστημη.
Οπως δεν πρεπει να μπερδευουμε την εννοια της θρησκειας με το ιερατειο αυτης, ετσι και δεν πρεπει να μπερδευουμε την εννοια της επιστημης με το κατεστημενο (ιερατειο) αυτης.
Αν μιλαμε για το τι επιλεγουμε αναμεσα στα δυο, δεν ειναι δυνατον να κανω επιλογη, και λεω ναι και στα δυο.
Οπως λεω ναι στην καρδια και στο νου.
Δεν θελω να ζω μονο με ενα απο τα δυο, ετσι και δεν μπορω και δεν θελω να ζω με την θρησκεια μη εχοντας την επιστημη και αντιστροφος.
Επιστημες υπαρχουν πολλες.
Θρησκειες υπαρχουν πολλες.
Δεν μπορω και δεν θελω να κανω διακριση αναμεσα στις επιστημες, με την εννοια δεχομαι αυτην και δεν δεχομαι την αλλη, ετσι και με της θρησκειες.
Δεν μπορω και δεν θελω να πω δεχομαι αυτην και απορριπτω την αλλην.
η θρησκεια λεει οτι εχει το αλαθητο και ζηταει απο τους ''πιστους'' να την υπακουουν.
Παρουσιαζει το δογμα της και λεει αυτο ειναι το παν.Υπακουστε.
Η επιστημη;
Δια χειρος quendi μας λεει οτι εχει δογμα.(το να μην εχει δογμα)(αυτο δεν σημαινει οτι θεωρω αυτον τυπου εκπροσωπου).
Μας ζηταει να την υπακουσουμε;;
Απο οτι μπορω να δω εγω σαφως και ναι.
Απιστος οποιος δεν δεχεται την θρησκεια
Αμορφωτος οποιος δεν δεχεται την επιστημη.
Αρνητικα και τα δυο.
Ιδιες μεθοδους χρησιμοποιουν και οι δυο.
''Ιερες'' εξετασεις και οι δυο.
Δεν υπαρχει συγκρουση λενε και οι δυο, αλλα ταυτοχρονα και οι δυο νιωθουν ευγνωμονες που δεν ανηκουν στο ΑΝΤΙΠΑΛΟ στρατοπεδο.
Αντιπαλοι χωρις συγκρουση γινεται;
Το θεο ευχαριστουν οι μεν, την καλη τους τυχη οι δε.
Αφορισμους η θρησκεια, αφορισμους και η επιστημη.
Το λιγοτερο κακο με την θρησκεια ηταν οτι τοτε στις περιοδους κυριαρχιας της, μπορουσες να διακρινεις τον ''εχθρο'' ο οποιος ηταν η απολυτοτητα της.
Εαν εισουν αφορισμενος απο αυτην ''δεν ειχες στον ηλιο μοιρα''.
Το ιδιο και με την επιστημη.
Εαν αφοριστεις απο αυτην, εξισου ''δεν εχεις στον ηλιο μοιρα''
Το λιγοτερο κακο με την επιστημη ειναι πως η μοιρα που δεν εχεις ειναι στο τομεα που εχεις αφοριστει.
Ενω ο αφορισμος της θρησκειας ηταν ''γενικου περιεχομενου''.
Τωρα, στις μερες, πιστευω οτι ΔΕΝ υπαρχει απολυτη κυριαρχια κανενου απο αυτα τα δυο ιερατεια.
Βρισκομαστε σε ενδιαμεσο σταδιο.
Και οπως δεν δεχομαι να κανω επιλογη αναμεσα στην θρησκεια και την επιστημη, ετσι και δεν δεχομαι να κυριαρχησει ολοκρηρωτικα το ενα ιερατειο εναντι του αλλου.
Και το επομενο απο αυτο το μεταβατικο σταδιο που (θεωρω οτι ) βρισκομαστε δεν θελω να ειναι ή το εννα ή το αλλο.
Δεν θελω να ειναι ή θρησκεια ή επιστημη αλλα ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ.
Συνεργαζομενα μεταξυ τους, ή εστω σε διαφορετικες κατευθυνσεις κινουμενα, σε ΑΝΤΙΘΕΤΕΣ κατευθυνσεις, μη συγκρουομενα μεταξυ τους.
Προς οφελος του αμαχου πλυθησμου (που τωρα πληρωνει τον λογαριασμο).
Θελω επιτελους αυτος ο αμαχος πλυθησμος (που ΔΕΝ ειναι αμαχος αλλα ναρκωμενος ωστε να μην παρει θεση) να ΛΑΜΒΑΝΕΙ τα ωφελη και απο τις δυο ''παραταξεις'' και οχι πλεον να πληρωνει.
Τωρα τι γινεται;;
''Δυο γαϊδαροι μαλωνανε σε ξενο αχυρωνα''
Η θρησκεια θελει το δογμα της να το περασει σε ολους.
Η επιστημη θελει το ΜΗ δογμα της να το περασει σε ολους.
Αυτο το μη δογμα της επιστημης δεν ειναι ικανη αποδειξη για την ΜΗ υπαρξη αυτης;
Βλεπω απο την μια την επιστημη να θεωρει φαντασιωσεις της ιστοριουλες της θρησκειας, και απο την αλλη να δεχεται οτι τα παντα ειναι υλικα, απορριπτωντας ετσι αυτες τις φαντασιωσεις ως ανυπαρκτες.
Ειναι δυνατον αυτο; (οχι να γινεται, μιας και γινεται, αλλα να ισχυει)
Ειμαστε υλικα πλασματα σε υλικο κοσμο και αν θελουμε να παμε ψηλοτερα(χωρις να γκρεμοτσακιστουμε απο τον πυργο της βαβελ που χτιζουμε) θα πρεπει να κατανοησουμε πρωτα τον κοσμο μας.
Ειναι δυνατον ενα υλικο πλασμα σε εναν υλικο κοσμο να δημιουργησει κατι ανυπαρκτο;;
Εαν ναι ειναι δυνατον και λογικο κατι τετοιο, τοτε θα πρεπει πρωτα να κατανοησουμε ΠΩΣ γινεται αυτο.
Ειναι λογικο κατι τετοιο;Εχουμε κατανοησει το πως;
Εαν οχι δεν γινεται κατι το υπαρκτο-υλικο να δημιουργησει κατι το ανυπαρκτο τοτε;
Τοτε μηπως θα πρεπει να κατανοησουμε οτι καποιες φαντασιωσεις ειναι ΥΠΑΡΚΤΕΣ, πραγματικες, υλικες, και λογικες;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-06-06, 22:14
Το avatar του χρήστη quendi
quendi Ο χρήστης quendi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: middle earth
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά..μερικά σχόλια:

Παράθεση:
Οπως δεν πρεπει να μπερδευουμε την εννοια της θρησκειας με το ιερατειο αυτης, ετσι και δεν πρεπει να μπερδευουμε την εννοια της επιστημης με το κατεστημενο (ιερατειο) αυτης.
Mία πό τις σωστότερες κουβέντες που έχω ακούσει τον τελευταίο καιρό..εύγε.

Παράθεση:
Απιστος οποιος δεν δεχεται την θρησκεια
Αμορφωτος οποιος δεν δεχεται την επιστημη
.

Πράγματι έτσι συμπεριφέρονται όσοι ανήκουν σε αυτά τα δύο "στρατόπεδα" αλλά απ την οπτική τους είναι ίσως σωστό!

Παράθεση:
Ιδιες μεθοδους χρησιμοποιουν και οι δυο.
Αυτό δεν ισχύει, μην τα ισοπεδώνεις όλα..

Παράθεση:
Δεν θελω να ειναι ή θρησκεια ή επιστημη αλλα ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ.
Συνεργαζομενα μεταξυ τους, ή εστω σε διαφορετικες κατευθυνσεις κινουμενα, σε ΑΝΤΙΘΕΤΕΣ κατευθυνσεις, μη συγκρουομενα μεταξυ τους.
Μα ακριβώς αυτό είναι το ζητούμενο αγαπητέ..Μακάρι!

Παράθεση:
Η θρησκεια θελει το δογμα της να το περασει σε ολους.
Η επιστημη θελει το ΜΗ δογμα της να το περασει σε ολους.
Πάντως η διαφορά στις δύο προσεγγίσεις είναι εμφανείς για όποιον θέλει να συγκρίνει. Το θέμα είναι ότι ασχολούνται με διαφορετικά πράγματα οπότε τελικά δεν πρέπει καν να μας απασχολεί η σύγκριση..και μεταξύ μας εγώ τα ιερατεία βλέπω να θέλουν να ανακατεύονται στην επιστήμη και να κρίνουν όλες τις επιστημονικές θεωρίες που δεν ταιριάζουν στα δόγματά τους..

Φιλικά,
Quendi
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-06-06, 02:47
Έλλη Ο χρήστης Έλλη δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Άλλη οπτική: η επιστήμη προσπαθεί αφενός να εξηγήσει τη Δημιουργία (του Θεού) αλλά και να συνδημιουργήσει.
Από την άλλη η γνώση του Θεού (θα έπρεπε να) προσπαθεί να μας κάνει επίσης συνδημιουργούς -Είπα, είστε Θεοί, δεν είναι γραμμένο αυτό στους νόμους σας;
Όταν το ίδιο πειραματάκι δύο διαφορετικών ομάδων δείχνει ότι το παρατηρούμενο συμπεριφέρεται ανάλογα με την προσδοκία του παρατηρητή, τότε έχουμε την επιστημονική απόδειξη του "όλοι δίκιο έχουμε" αλλά και του αόρατου που δημιουργείται στον υλικό κόσμο με την επέμβαση της σκέψης. Έτσι έκανε ο Θεός, έτσι κάνουμε κι εμείς, καθ'εικόνα και καθ'ομοίωσιν. Δημιουργούμε μέσω της σκέψης.
Επιστήμη και θρησκεία, δύο διαφορετικοί δρόμοι που τελικά θα οδηγήσουν στο ίδιο αποτέλεσμα. Συνδημιουργία.
Κι αυτό θα γίνει όταν η επιστήμη πάψει να μας βλέπει σαν άψυχα σώματα και η θρησκεία πάψει να μας βλέπει σαν φυλακισμένες ψυχές.
Γιατί, τι έχει το δύο σε ένα τελικά;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-06-06, 08:24
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Απο την οπτικη τους οχι ισως ΣΙΓΟΥΡΟΤΑΤΑ ειναι σωστο.
Απο την οπτικη τους.
Οσο για την ισοπεδωση πρει των ιδιων μεθοδων.
Πρωτον, αν βρεθει ενας αλλος διαφορετικος ανθρωπος-χρηστης που θα πει το ιδιο πραγμα απο τις δικες του παρατηρησεις, τοτε θα το κανει πραγματικο;;
Δυο διαφορετικα εργαστηρια ιδιο αποτελεσμα επομενως σωστο;;
Ή αν παλι βρεθει αυτος ο ενας, αλλα ταυτοχρονα βγουν αλλοι 1521 που (απο τις δικες του παρατηρησεις) πουν οτι Οχι δεν ειναι ιδιες οι μεθοδοι που χρησιμοποιουν τοτε...
Τοτε;;
Υπερτερει η ποσοτητα;;Και ενιοτε η ''ποιοτητα'';; (καποιων ''διακεκριμενων'' )
Οταν λεω ιδιες μεθοδους ενω το περιθωριο που βαζουν τους μη εχοντες την ιδια γνωμη με αυτους (ολοκληρος Λεορναντο (οχι το χελωνονιτζακι) αναγκαστηκε να παει με τα νερα της εκκλησιας, αλλιως εργα(χρηματοδοτηση αυτων) γιοκ)
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-06-06, 14:34
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Αγαπητε quendi,νομιζω πως θα κατανοησεις καλυτερα τη θεση μου απο το παρακατω παραδειγμα.Φαντασου εσυ να επικρατουσε σημερα η αποψη του Πλατωνα,οτι στα σχετικα με τον υλικο κοσμο δεν δυναται να υπαρχει γνωση παρα μονο γνωμη,δλδ οτι η αντιληψη περι του υλικου κοσμου ειναι καθαρα υποκειμενικο θεμα.Εσυ αν μελετουσες τους επιστημονες που μελετεις(και που αν ισχυε το παραπανω αυτοι οι επιστημονες θα θεωρουνταν αιρετικοι και θα ηταν περιθοριοποιημενοι) και με τη γνωση που εχεις πανω στο θεμα δε θα αντιδρουσες σε μια τετοια κατεστημενη αποψη;

Κατι παρομοιο συμβαινει σημερα με την φιλοσοφια,υπαρχει θα ελεγα απολυτη αντιστοιχηση με το παραδειγμα που σου εδωσα γιατι η φιλοσοφια ειναι η επιστημη του μεταφυσικου,ειναι η μελετη δλδ ενος αλλους κοσμου παραλληλου με τον υλικο αλλα πληρως αντιληψιμου απο την ανθρωπινη ιδιοτητα της νοησης.Μπορει να κανω λαθος αλλα για μενα αυτη η περιθοριωποιηση και παρερμηνια των αρχαιων φιλοσοφων μου "βρωμαει" συνωμοσια.

Ιδιαιτερα μαλιστα απο τη στιγμη που η περιορισμενη αντιληψη περι ηθικης και λογικης που επικρατει σημερα μεταξυ των περισσοτερων ανθρωπων ειναι αμεσο αποτελεσμα του (ψευτο)φιλοσοφικου υλισμου.

Εγω ειλικρινα βλεπω την ιδια προσπαθεια απο τη μερια του επιστημονικου κατεστημενου οπως και της εκκλησιας,να τεθουν περιορισμοι στον τροπο σκεψης του ανθρωπου.Και αν το παραδειγμα που σου εδωσα παραπανω το θεωρεις ακραιο και δυσκολο να εφαρμοστει,εγω προσωπικα δεν εχω καμια αμφιβολια οτι αν το κατεστημενο το συμφερε η αποριψη του υλικου και αισθητου κοσμου,δεν θα ειχε κανενα προβλημα να δημιουργησει τις καταλληλες θεωριες...
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-06-06, 01:43
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Για να σας δωσω να καταλαβεται καλυτερα το χαος που επικρατει στην φιλοσοφια σημερα,με τον τροπο που διδασκεται στην Ελλαδα και υποθετω και αλλου,θα σας μεταφερω κατι που μου ειπε ενας φιλος μου που εχει σπουδασει στην Ελλαδα φιλοσοφια.Απ'οτι μου ειπε,μια απο τις επικρατεστερες θεωριες σημερα στην φιλοσοφια(δυστυχως το ονομα του εισηγητη της δεν το θυμοταν,και δε θα με εξεπλειτε αν ηταν εβραιος...),που εχει σκοπο να αποδομισει την αρχαια υγειη σκεψη και καθε εννοια λογικης και ηθικης,ειναι οτι δεν μπορουμε απο προτασεις του "ειναι" να περναμε σε προτασεις του "πρεπει".Δλδ μπορει να ορισουμε τι "ειναι" το αγαθο,αλλα αυτο δε σημαινει και οτι "πρεπει" να ενεργουμε προς αυτη την κατευθυνση.Τα συμπερασματα δικα σας...
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-06-06, 19:39
Το avatar του χρήστη quendi
quendi Ο χρήστης quendi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: middle earth
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Παράθεση:
Φαντασου εσυ να επικρατουσε σημερα η αποψη του Πλατωνα,οτι στα σχετικα με τον υλικο κοσμο δεν δυναται να υπαρχει γνωση παρα μονο γνωμη,δλδ οτι η αντιληψη περι του υλικου κοσμου ειναι καθαρα υποκειμενικο θεμα.Εσυ αν μελετουσες τους επιστημονες που μελετεις(και που αν ισχυε το παραπανω αυτοι οι επιστημονες θα θεωρουνταν αιρετικοι και θα ηταν περιθοριοποιημενοι) και με τη γνωση που εχεις πανω στο θεμα δε θα αντιδρουσες σε μια τετοια κατεστημενη αποψη;
Μάλλον..

Παράθεση:
Εγω ειλικρινα βλεπω την ιδια προσπαθεια απο τη μερια του επιστημονικου κατεστημενου οπως και της εκκλησιας,να τεθουν περιορισμοι στον τροπο σκεψης του ανθρωπου
Όχι ακριβώς περιορισμοί, θα έλεγα, αλλά ένας πιο λογικός-αποδεικτικός τρόπος εξαγωγής συμπερασμάτων,ένας στάνταρ τρόπος σκέψης εάν θες,πράγματι ίσως να έχεις δίκιο..αλλά θα επιμείνω στο διαφορετικό των κινήτρων της καθεμίας (θρησκείας-επιστήμης) που το κάνουν αυτό.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.