Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #441  
Παλιά 22-08-13, 17:39
Το avatar του χρήστη anna.
anna. Ο χρήστης anna. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2013
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Καλημέρα , παιδιά !
Εχω μία ερώτηση . Ο σύζυγος μετά που έχει νευριάζει με κάτι ή με κάποιον δεν είναι σε θέση να προσευχηθεί εαν δεν έχει πρώτα εξομολογηθεί . Τι λέτε παιδιά , είναι σωστό αυτό ;
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.




Δόμνα αυτό μου ακούγεται σαν πονηρός λογισμός εκ δεξιών... Να προσεύχεται αδιαλείπτως μπορεί; Ετσι θα έχει βοήθεια και θα πάρει και δύναμη να πηγαίνει στο μυστήριο της μετάνοιας και Θείας εξομολόγησης. Ρώτα τον πνευματικό σας. Η προσευχή είναι μεγάλο όπλο ενάντια του σατανά. Οταν μας κρατά άνευ προσευχής, κατορθώνει να διακόπτει την επικοινωνία μας με τον Θεό. Αυτό να πεις στο Μιχαήλ, και εύχομαι να αλλάξει γνώμη.



Χίλια θερμά ευχαριστώ , Μαρία μου !!!
Και βέβαια θα ρωτήσω τον πνευματικό μας !!!
Αλλά δεν το πιστεύω να οφελήσει τίποτα και να του πει ο πνευματικός μας ότι μπορεί να πάλι να προσεύχεται γιατί ο σύζυγος δυστυχώς έχει μία πολύ λεπτή συνείδηση . Ασε που εαν νευριάσει πέφτει μετά και σε κατάθλιψη γιατί αισθάνεται ότι στεναχώρησε τον Κύριο .



Αυτό ακριβώς είναι που πρέπει να προσέξει Δόμνα μου... και εσύ θα τον βοηθήσεις... είναι λογισμός... πονηρός αυτός που έχει... και τον αποτρέπει αρνητικά από πολλά, ειδικά με την επικοινωνία του με τον Κύριο και Σωτήρα μας.

Δόμνα μας... πρέπει να επιστρατεύσεις τη βοήθεια της Παναγίας μας! ΑΜΕΣΑ!!! Pronto! SOFORT... πως το λέτε; :wink: :1
Απάντηση με παράθεση
  #442  
Παλιά 22-08-13, 17:47
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως π.χ. εδώ;
Και πάλι προσπαθείς να ξεφύγεις χωρίς να δώσεις μία μαθηματική απάντηση σε αυτά που γράφεις!!!

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να αναμασάς τα ίδια και τα ίδια!!!
Ξαναματά από την αρχή τα ίδια λοιπόν...

Και όταν μάθεις τι είναι γονίδιο ή τι είναι ισότοπο και η ημιζωή τους μπορεί και να αρχίσει να γίνεται ενδιαφέρων...
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #443  
Παλιά 22-08-13, 17:49
Vassilis_1 Ο χρήστης Vassilis_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2013
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική δημοσίευση από Guard Grenadier
...Εκτός του ότι μπερδεύεις την δημιουργία της Γης με την εμφάνιση της ζωής στον πλανήτη…
Σχετικά με τα παραπάνω η θέση μου ήταν σαφέστατη.
Παράθεση:
Αρχική δημοσίευση από Guard Grenadier
...Δηλαδή τα οστά,απολιθώματα και ότι άλλο έχει ηλικία εκατομμυρίων χρόνων…
Παράθεση:
Ακόμη και οι ημερομηνίες έχουν πια μπερδευτεί - αδυνατούν να ορίσουν χρονικά την πρώτη εκείνη στιγμή της δημιουργίας (= της ζωής).
Κατάλαβες τίποτα; Ομολογείται, ότι οι δήθεν ειδικοί αδυνατούν να ορίσουν χρονικά την πρώτη εκείνη στιγμή της δημιουργίας της ζωής (= όπως τη φαντάζονται).

Οι μπερδεμένοι, μόνο να σας μπερδεύουν ξέρουν, ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. Και είναι επόμενο, διότι για όσους επιχειρούν την εξιχνίαση θεμάτων, όπου απουσιάζει η άμεση παρατήρηση, όπως: Της αρχής του σύμπαντος, της αρχής του χρόνου, της αρχής της ζωής, και κάθε υποτιθέμενης αρχής,
ο επιστημονικός όρος της επαγωγικής λογικής, τους έχει απομονώσει, ΠΑ-ΝΤΟ-ΤΙ-ΝΑ. Κοίταξε εδώ.

Ευτυχώς τα παραμύθια των μπερδεμένων ΔΕΝ κολλάνε στις διάνοιες.
Άντε να πείσουν μερικούς σκοταδιστές, από αυτούς που ανήκουν στο σινάφι τους: Καφετζούδες, χαρτορίχτρες και λοιπούς συγγενείς τους.
Απάντηση με παράθεση
  #444  
Παλιά 22-08-13, 18:06
Το avatar του χρήστη anna.
anna. Ο χρήστης anna. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2013
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Σκεφτηκα μια και μπορουμε και δινουμε συμβουλες σε αλλους και λεμε ελευθερα τη γνωμη μας,τι θα λεγατε ,αν θελατε βεβαιως,να εξεταζαμε τον εαυτο μας και να γραφαμε ποια κατα την γνωμη μας ειναι τα 3 μγαλυτερα παθη μας.Τι λετε ,ειναι ευκολο.Θα αρχισω εγω και αν θελετε συμμετεχετε

Τα 3 μεγαλα παθη μου ειναι

1.Ειμαι πολυ νευρικη.

2.Ειμαι πολυ ανυπομονη.

3.Ειμαι πολυ αμελης στα πνευματικα μου καθηκοντα

Υπαρχουν και αλλα πολλα ,αλλα ειπα ας γραψουμε τα 3 μονο μην παει και κανεις απο καρδια.
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.



Εγω αδελφοι μου ειμαι ενα παθος ολοκληρο, που εχει βγαλει ποδια και περπαταει... και οχι μονο αυτο, αλλα και απο πανω, και προσπαθει (ακουσον, ακουσον), να νουθετησει και αλλους στην εν Χριστω Ζωη.

Απο τα 23 τελωνια, που θα περασουμε, εγω θα μεινω στο καθενα, κανενα μηνα τουλαχιστον, για να μοιραστουμε τις "εμπειριες" μας.

Δηλαδη μετα απο 2 χρονια θα εμφανιστω, εκει που πρεπει για να με στειλουν εις τι πυρ το εξωτερον!
Απάντηση με παράθεση
  #445  
Παλιά 22-08-13, 18:31
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Vassilis_1, τι έχεις σπουδάσει (αν έχεις) και με τι ασχολείσαι, αν επιτρέπεται;
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
  #446  
Παλιά 22-08-13, 19:59
Το avatar του χρήστη Old Guard Grenadier
Old Guard Grenadier Ο χρήστης Old Guard Grenadier δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-03-2013
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχετικά με τα παραπάνω η θέση μου ήταν σαφέστατη.
Και η θέση του Vakryle ήταν ξεκάθαρη. Σου μίλησε για το πότε δημιουργήθηκε το Σύμπαν και η Γη και εσύ του απάντησες σχετικά με την δημιουργία του πρώτου κυττάρου( εμφάνιση ζωής). Άρες μάρες κουκουνάρες δηλαδή.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατάλαβες τίποτα; Ομολογείται, ότι οι δήθεν ειδικοί αδυνατούν να ορίσουν χρονικά την πρώτη εκείνη στιγμή της δημιουργίας της ζωής (= όπως τη φαντάζονται).
Μπράβο βρε σαΐνι μου, για να έχουμε και καλό ερώτημα ρώτησες και κανέναν ειδικό;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anna. Εμφάνιση μηνυμάτων
μα τον άγιο σου λέω ....ή μα το Δαρβίνο...
Μα το βαρυτόνιο είναι το σωστό
__________________
Nothing is true, Everything is permitted
Απάντηση με παράθεση
  #447  
Παλιά 23-08-13, 12:16
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευτυχώς τα παραμύθια των μπερδεμένων ΔΕΝ κολλάνε στις διάνοιες.
Έριχνα μια ματιά σήμερα στη Γένεση και θέλω να ρωτήσω κάτι (μπερδεμένος γαρ) :

Παράθεση:
Γεν. 4,16 : ἐξῆλθε δὲ Κάϊν ἀπὸ προσώπου τοῦ Θεοῦ καὶ ᾤκησεν ἐν γῇ Ναὶδ κατέναντι Ἐδέμ.

Γεν. 4,17 : Καὶ ἔγνω Κάϊν τὴν γυναῖκα αὐτοῦ, καὶ συλλαβοῦσα ἔτεκε τὸν Ἐνώχ. καὶ ἦν οἰκοδομῶν πόλιν καὶ ἐπωνόμασε τὴν πόλιν ἐπὶ τῷ ὀνόματι τοῦ υἱοῦ αὐτοῦ, Ἐνώχ.
Υπήρχε πόλη με ανθρώπους έξω από την Εδέμ;
Δηλαδή, ΔΕΝ ήταν ο Αδάμ και η Εύα οι πρώτοι και μοναδικοί άνθρωποι;
Υπήρχε ανθρώπινος ή μη-ανθρώπινος πολιτισμός πριν τους ανθρώπους που δημιούργησε ο Γιαχβέ;
Αν ήταν μη-ανθρώπινος, υπήρχε η δυνατότητα αναπαραγωγής ανάμεσα στις δύο διαφορετικές φυλές;

Απάντηση με παράθεση
  #448  
Παλιά 23-08-13, 14:34
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Παράθεση:
Η Βίβλος δεν μας λέει συγκεκριμένα ποια ήταν η γυναίκα του Κάϊν. Η μοναδική απάντηση που μπορούμε να δώσουμε είναι ότι η γυναίκα του Κάϊν ήταν αδερφή του, ή ανιψιά, ή κάποια μακρινή ανιψιά, κ.τ.λ. Στη Βίβλο δεν αναφέρεται πόσο χρονών ήταν ο Κάϊν, όταν σκότωσε τον Άβελ. (Γένεσις 4:8)

Αφού και οι δύο ήταν αγρότες, πιθανών ήταν ήδη ενήλικες, και πιθανών είχαν ο καθένας την οικογένειά του. Ο Αδάμ και η Εύα είχαν σίγουρα περισσότερα παιδιά εκτός τον Κάϊν και τον Άβελ, την εποχή όταν σκοτώθηκε ο Άβελ – και σίγουρα είχαν περισσότερα παιδιά αργότερα. (Γένεσις 5:4)

Το γεγονός ότι ο Κάϊν φοβήθηκε για την ζωή του αφού σκότωσε τον Άβελ (Γένεσις 4:14) δείχνει ότι υπήρχαν πολλά αλλά παιδιά του Αδάμ και της Εύας και πιθανών εγγόνια και δισέγγονα την εποχή εκείνη. Η γυναίκα του Κάϊν (Γένεσις 4:17) ήταν κόρη η εγγονή του Αδάμ και της Εύας.

Αφού ο Αδάμ και η Εύα ήταν οι πρώτοι (και μοναδικοί) άνθρωποι, τα παιδιά τους δεν είχαν άλλη επιλογή εκτός το να στεφανωθούν μεταξύ τους. Ο Θεός απαγόρεψε τον γάμο μεταξύ των στενών μελών της οικογένειας πολύ αργότερα, όταν στη Γη ήδη υπήρχαν αρκετοί άνθρωποι και δεν χρειαζόταν να γίνονται γάμοι εντός της οικογένειας (Λευιτικόν 18:6-18).

Ο λόγος ότι η αιμομιξία συνήθως προκαλεί γενετικές ανωμαλίες στα παιδία, είναι αυτός ότι όταν δύο άτομα που έχουν τα ίδια γονίδια (παράδειγμα αδερφός και αδερφή) έχουν παιδιά, γενετικές ανωμαλίες εμφανίζονται συχνότερα αφού και δύο γονείς έχουν τα ίδια γενετικά ελαττώματα. Όταν άνθρωποι από διαφορετικές οικογένειες έχουν παιδιά, η πιθανότητα είναι μικρή να έχουν και οι δύο τις ίδιες γενετικές ελλείψεις. Καθ’ όλη τη διάρκεια των αιώνων ο ανθρώπινος γενετικός κώδικας έγινε πολύ "μολυσμένος", αφού οι γενετικές ελλείψεις πολλαπλασιάστικαν, αυξήθηκαν και μεταδόθηκαν από γενιά σε γενιά.

Ο Αδάμ και η Εύα δεν είχαν καθόλου γενετικές δυσμορφίες, γεγονός που έδωσε την δυνατότητα στις πρώτες γενιές οι απόγονοί τους να έχουν πολύ καλύτερη υγεία παρά εμείς σήμερα. Τα παιδιά του Αδάμ και της Εύας είχαν μερικές, αν είχαν, γενετικές δυσμορφίες. Ως αποτέλεσμα αυτού, για αυτούς ήταν σίγουρo να στεφανώνονται μεταξύ τους.

Ίσως μας φαίνεται παράξενο ή και απαίσιο αν σκεφτούμε ότι η γυναίκα του Κάϊν ήταν αδελφή του. Στην αρχή, επειδή ο Θεός ξεκίνησε με έναν άνθρωπο και μια γυναίκα, η δεύτερη γενιά δεν είχε άλλη επιλογή παρά να στεφανωθούν μεταξύ τους.

Συνοψίζοντας
:
  • Ο Θεός δημιούργησε τον Αδάμ και την Εύα.
  • Εκτός του Κάιν και του Άβελ, γεννήθηκαν κι άλλα παιδιά, εκ των οποίων και κάποια θηλυκού γένους.
  • Η αιμομιξία ήταν απαραίτητη και αποδεκτή από τον Θεό για την διαιώνηση του είδους.
  • Ο Θεός, αργότερα, θεώρησε ότι υπήρχαν αρκετοί άνθρωποι, οπότε και αναθεμάτισε την αιμομιξία.
Συμπεράσματα:
  • Ο ίδιος ο Θεός αναιρεί, γραπτώς μέσα από κείμενα της Αγίας Γραφής, τις επιλογές του σχετικά με τους ηθικούς νόμους του Ανθρωπίνου Γένους, μην αφήνοντας την ελεύθερη επιλογή του Γένους να διαμορφώσει το ίδιο, τους νόμους σχετικά με τις κοινωνικές επιπτώσεις των αιμομιξιών.
  • Οι Εκκλησιαστές στήνουν οι ίδιοι την παγίδα στον Θεό, αφού οι ίδιοι παραδέχονται τις γενετικές ανωμαλίες που είναι αποτέλεσμα της εξελικτικής προόδου του Γένους.
  • Ο Αβράαμ, πολύ αργότερα, παραβαίνει ο ίδιος τους νόμους του Θεού, όταν και παντρεύεται την ετεροθαλή αδερφή του, ενώ ο ίδιος προοριζώταν για ηγέτης της αγαπημένης φυλής του Θεού, αυτής του Ισραήλ.
Vakryλια συμπεράσματα:

Έχει πλάκα να κυνηγάς ηθικά τους χριστιανόπληκτους (και όχι τους Χριστιανούς), γιατί πάντα αποτελούν σημείο μελέτης της σκέψης, των ηθών, εθίμων και της κουλτούρας του σύγχρονου κόσμου και όλα αυτά μέσα στην απόλυτη άγνοιά τους και σ' αυτό το νεφέλωμα του εγκεφάλου τους. Ειδικά όταν ξεπετάγονται και οι ξέμπαρκοι χριστιανόπληκτοί...
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
  #449  
Παλιά 23-08-13, 17:14
Vassilis_1 Ο χρήστης Vassilis_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2013
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική δημοσίευση από Guard Grenadier
Και η θέση του Vakryle ήταν ξεκάθαρη. Σου μίλησε για το πότε δημιουργήθηκε το Σύμπαν και η Γη και εσύ του απάντησες σχετικά…
Αγαπητέ φίλε Guard Grenadier, στον Vakryle απάντησα ακριβώς στο ερώτημά του. Αν προσέξεις εδώ θα το διαπιστώσεις.
Παράθεση:
Αρχική δημοσίευση από Guard Grenadier
Μπράβο βρε σαΐνι μου, για να έχουμε και καλό ερώτημα ρώτησες και κανέναν ειδικό;
Παράθεση:
Ακόμη και οι ημερομηνίες έχουν πια μπερδευτεί - αδυνατούν να ορίσουν χρονικά την πρώτη εκείνη στιγμή της δημιουργίας (= της ζωής, όπως την φαντάστηκαν οι «ειδικοί»).
Μα τα παραπάνω αποτελούν διαπιστώσεις, σχετικά με τις έρευνες των δήθεν ειδικών = των μονίμως μπερδεμένων σκοταδιστών.

Λοιπόν, τα εκατομμύρια ή τα δισεκατομμύρια χρόνια, ας έχουν καλή ανάπαυση στη φαντασία των μπερδεμένων σκοταδιστών που σας δουλεύουν ψιλό γαζί.

Ο επιστημονικός όρος της επαγωγικής λογικής, τους έχει εσαεί ΠΑΝΤΕΛΩΣ απομονωμένους.
Απάντηση με παράθεση
  #450  
Παλιά 23-08-13, 18:24
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Για τις παραθέσεις της Αγίας Γραφής από 'μένα και τον PUCK ... γαργάρα, σα και τα πέναλτυ κατά της ΑΡΕΙΑΝΑΡΑΣ.

Ο επιστημονικός όρος της επαγωγικής λογικής είναι το απόλυτο όπλο των χριστιανόπληκτων του forum, είναι κάτι σαν το λιοντάρι που τρώει την επιστήμη, αντιστρέφοντας την θέση τους στην Ρωμαϊκή εποχή... Πως τα λέω ώρες ώρες...
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.